Westphal mikt op Mexico Van der Vleuten verkeerde' urine gal af U.V.S. - V.U.C. Wilma v. dBerg en Truus Hennipman kandidates voor Olympische uitzending TITEL VOOR ITALIË Jan Stender krijgt de Bredius-medaille Tweede triomf voor Roodenburg en UVS? Sporttoto Er zat toch doping in Onnes en Schoofs op het matje geroepen PAGINA -6 ZATERDAG 16 SEPTEMBER ijj, LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van een speciale verslaggever) „Wilma van den Berg, die enige weken geleden het nationaal record op de 200 meter evenaarde en dat afgelopen zondag ook op de 100 meter deed, is zó jong en regelmatig in haar presta ties, dat uitzending naar Mexico volgend jaar verwacht mag worden. Ook Truus HennipmanCruiming, die de 100 meter al enkele keren in de recordtijd van 11.5 heeft gelopen en zich tijdens de Europese kampioenschappen in Boedapest mooi in de 200 meter-finale liep, maakt door haar grote routine een goede kans. Dan hebben we al twee sprintsters die op de Olym pische Spelen lopen. Lukt het me nu om met de estafetteploeg 44.8 te halen dan durf ik best aan het N.O.C. te vragen die ploeg volgend jaar naar Mexico te zenden", zegt de jonge K.N.A.U.-coach Wil Westphal, die 23 september met drie at letes naar de pre-Olympische Spelen in Mexico gaat, maar over die voorwedstrijden heenpraat naar de echte Olympische Spelen. „Dit jaar gaan mee Marjan Tho mas (hoogspringen en vijfkamp), Corrie Bakker (verspringen en 200 meter) en Wilma van den Berg (100 en 200 meter). Leo de Winter, die momenteel in Amerika traint, zal zich in Mexico waarschijnlijk bij ons voegen. Hij heeft meegedaan aan de Universiade in Tokio maar daar slecht gelopen. Tienkamper Ed de Noorlander vertelde me echter dat hij daar darmvliesontsteking had. Het N.O.C. zal nu moeten uitzoeken of zün afvaardiging nog zin heeft Mocht hy wegvallen dan zou ik graag Ryn v. d. Heuvel, onze 400 meter kampioen, of tienkamper Ed de Noorlander in zijn plaats zien, voor al ook omdat dan het hoogteverschil by langere afstandlopen of het zwarte karwei van de tienkamp be ter te beproeven is". derlands record al van 3.10 naar 3.8.9. Met jongens als Rob Mahieu, Tjeerd Velllnga en Jo Lievense, allemaal knapen waar wat in zeit, moet het mogelijk zijn volgend seizoen een 400 meter estafette in 3.6 te lopen en dan zit er een kans voor Mexico in, dacht ik Blessure „Rijn v. d. Heuvel kwam deze win ter met een blessure bij me, had nog nooit 51 gehaald. We zyn heel rustig gaan doorlopen, hebben wat aan techniektraining gedaan en zien hij brak ineens door naar 47 rond. Al zijn wedstrijden liep hij dit jaar be neden de 48. Hy is pas 19 jaar. bij zonder serieus, traint trouw en heeft veel talent. Een man, die vooral bij hij opgejaagd wordt door de terug komende Fred van Herpen in Haarlem liepen ze beiden 48 rond en kon Rijn Fred pas op de eindstreep kloppen nog veel van zich zal la ten horen. Tussen twee haakjes: door het sterke terugkomen van Fred, die uit Groningen bij mij in Amsterdam is beland, zit er een kleine Mexico- kans in voor een 4 x 400 meter ploeg. Dit jaar bracht zo'n ploeg het Ne- (Door H. W. FILARSKI) Dublin Reeds één ronde voor het einde van het toernooi oir Europese bridgetitels werd de al reeds vele dagen verwachte zege Italië een feit, Portugal probeerde de Italiaanse stormloop nog het hoofd te bieden, maar ging in de voor laatste ronde kansloos met 08 ten onder. Zo kansloos, dat Belladonna een spel speelde met twaalf kaarten in eigen hand en veertien kaarten op de tafel niemand merkte het, alvorens het spel in de administra tiekamer belandde! Frankrijk dat Griekenland oprolde is zeker vai tweede plaats en Nederland heeft nog een miniem kansje als derde le eindigen. Daartoe zal het echter dig zyn in de laatste ronde een forse overwinnig op Italië te behalen eigenlyk gelooft niemand daarin. CatsKramer kwamen wat beter op dreef, maar niettemin bleef hun spel nog onder de internationale maat. In de match tegen Noorwegen speelden KrijnsSlavenburg ouderwetse tweede helft, waarbij zij enkele geweldige resultaten uit het niets toverden. Helaas waren KaiserVan Heusden niet erg op dreef, zodat de match slechts met 62 werd gewonnen. Nederland diende echter nog een protest In tegen een Noorse eis. Toen namelijk bij een door Van Heusden gespeeld contract per ongeluk een kaart uit diens hand viel, welke hy onmiddel lijk terugnam om een andere kaart te spelen, eisten de Noren dat de ge vallen kaart moest worden gespeeld. Het contract ging daardoor down. Het toernooi-comité zal het laatste woord spreken in deze vrij onplezie rige geschiedenis. Nederland won overigens met 62 van Noorwegen. De stand na de 17de ronde luidt: 1. en Europees kampioen: Italië 106 pnt; 2. Frankrijk 95 pnt; 3. IJsland 87 pnt; 4. Noorwegen 87 pnt; 5/6. Engeland en Nederland beide 82 pnt. Blij „Zelden ben ik zo bly geweest met 'n uitslag als toen ik uit Tokio hoor de dat Ed de Noorlander daar op de Universiade 7300 punten verzamelde op de tienkamp. Wie weet welke te genslagen deze Rotterdamse student in zijn carrière heeft gehad spe cialisten hebben hem zelfs even ver boden aan atletiek te doen wie weet hoe deze jongen jarenlang in stilte gewerkt heeft om 'n lichame lijke handicap te overwinnen, zal hem deze glorieuze come-back van harte gunnen! Zo'n karakter is zeld zaam in de huidige sportwereld. Als Ed fit blijft, geen last meer krijgt van zijn oude blessure, verdient hy uitzending naar Mexico volgend Ed de Noorlander jaar, omdat hij zich met zijn presta tie makkelijk bij de eerste tien kan plaatsen. Met de genoemde namen: Leo de Winter, Ed de Noorlander en Rijn v. d. Heuvel, en misschien een 4 x 400 meter ploeg heb ik alle mogelijkhe den voor Mexico genoemd. Op de technische nummers zijn we nergens en ook op de 800 en langere afstan den tellen we internationaal niet Dames „Terugkomend bij de dames: Wil ma en Truus zyn dus redelijk te ver dedigen als kandidates voor Mexico '68. Corrie Bakker maakt een goede kans als verspringster volgend jaar ook te gaan. Cor kan ook een goede Robbentrainer was tijd ver vooruit zijn sprint lopen, klopte afgelopen zondag zelfs Truus Hennipman op de 200 meter in haar beste tyd 24,1. Dan hebben we nog maar één loopster no dig om een estafetteploeg te krijgen. Daarbij denk ik aan onze all-roun- der Mieke Sterk. Zij is nationaal kampioene 80 meter horden, staat tweede op de nationale lijst van de 400 meter en van verspringen en der de met 4509 punten op de vijfkamp, Corrie Bakker en Marjan Tho mas. Deze winter gaan Mieke en ik specialiseren op de 400 meter en Parijs-Luxem burg Janssen wint eerste etappe Jan Janssen heeft gisteren de eerste etappe van de wegwedstrijd Parijs- Luxemburg gewonnen. De Nederlan der legde de 223 km tussen Nogent sur Marne naar Chalons sur Marne af in 4 uur 54 minuten en 45 secon den. De uitslag was: 1. Janssen (Ned.) 4.54.45 met bonificatie 4.54.25; 2. Van Coningsloo (Belg.) z.t. met bon. 4.54.35; 3. Rudi Altig (W.-Dld) z.t.; 4 Wohlfshohl (W-Dld) z.t.; 5. Bernard Guyot (Fr.) z.t.; 6. Karstens (Ned.) 5.03.34; 7. Merckx (België) z.t.; 8. Van Ryckegem (België) z.t.; 9. Huys- mans (België); 10. Jan Harings (Ned.); 11. Hoban (GB); 12. Leme- teyer (Fr.)13. Seis (België)14. Houbrechts (België)15. Riotte (Fr.) 18. Pingeon (Fr.); 23. Novak (Fr.); 31. Kloosterman (Ned.); 33. Van Springel (België); 34. Haast (Ned.); 45. Zoet (Ned.); 49. Huub Harings (Ned.); 52. Den Hartog (Ned.) allen z.t. als Karstens 5.03.34; 57. Nijdam (Ned.) 5.09.35 64. Beugels (Ned.) 5.13.44; 66. Van der Vleuten (Ned.) z.t. Hoe komt mijn club uit? UVS Sloos, Balkhoven, Koren, Lardé, v. d. Kaay, Kantebeen, Leget. Teske, Holl, Désar, v. Schooten. Roodenburg Keereweer, B. de Jonge, Pennenburg, I. van Weerlee, Ooyendijk, De Klerk, J. van Weerlee, v. Leeuwen. Den Os, De Roo, E. de Jonge. LFC De Hoed, v. d. Bey, L. de Jong, D. Siera. H. Siera, P. v. Laar hoven, P. de Jong, De Wit, v. d Starp, Dreef, Gubler. Lugdunum -- Peeters, Schouten, Ba/velaar, Redel, Oppelaar, W. de Roo, B. de Roo, C. de Cler, Colé. H. de Cler, Pijnakker. DOCOS N.N., Vrisekoop, v. Zijp, Polanen, Kanbier, Dubbeldeman, Hoogeboom, v. Marwijk, Krom, Mon- tanus, Vrisekoop. V oetbalprognoses dat kan prachtig gecombineerd i den met de sprint. Het lijkt me echt mogelijk met het viertal Wilma, Truus, Cor en Mieke volgend seizoen 44,8 te draaien. Voeg bij dit vier tal dan nog Marjan Thomas en wt hebben met vijf dames goede ver tegenwoordigers voor de 100, 200 400, ver- en hoogspringen, vijfkamp en de 4 x 100 meter estafette. Die Mexicotickets lijken me dan echt wel verantwoord", zegt de Amsterdamse docent aan het CIOS in Overveen, die enorm blij is met zijn vóór-uit zending van dit jaar naar Mexico. ,Dat was door mijn werk aan het CIOS helemaal niet zo makkelijk. Maar de leiding van het instituut heeft alles gedaan, soms haast het onmogelijke, om mij de reis moge lijk te maken. In de eerste week van mijn verblijf is daar een congres van de wereld-atletiektrainersverenl- ging. Dat is natuurlijk bijzonder in formatief en informatie kunnen we in ons eigen atletiekwereldje welge- bruikenw". ATLETIEK RUSSINNEN BEHOUDEN EUROPACUP De gisteravond in Kiev gehouden finale van het toernooi om de Euro pa Cup dames (atletiek) is gewon nen door de Sowjet-Unie. De Rus sinnen prolongeerden daarmee het succes van twee jaar geleden. De twee opvallendste atletes in het stadion van Kiev, waar slechts 25.000 toeschouwers een kwart van de zitplaatsen bezetten, waren de Poolse Irena Kirszenstein en de Westduitse Ingrtd Becker. Kirszen- stein, Europees kampioene op de 200 meter en het verspringen, won on bedreigd de 100 en 200 meter. Op de 100 meter bleef zij haar naaste concurrente met 112 sec. 0.3 seconde voor, terwijl op de dubbele afstand het verschil nog groter was: 23.- en 23.4. Ingrid Becker, de Westduitse all round atlete, die vorige week met een totaal van 4953 punten opklom naar de vijfde plaats op de wereld ranglijst aller tijden op de vijf kamp, verbeterde haar Westduitse record verspringen met tien centimeter toe 6.63 meter. De enige atlete, die In grid Becker enigszins kon volgen was de aantrekkelijke blonde Russin Tatjana Talyscheva, die met 6,49 meter een centimeter beneden haar persoonlijk record bleef. De eindstand luidt. 1. Sowjet-Unie 51 p.; 2. Oost-Duitsland 43; 3. West-Duitsland 36; 4. Polen 35; 5. Groot-Brittanmë en Hongarije bei de 33. Wanneer zondag de tweede compe titieronde van de amateurs uit de westelijke afdelingen gaat draaien, starten de Leidse topploegen UVS en Roodenburg duidelijk als favoriet. Beide kwamen zij in hun openings wedstrijd tegen resp. Gouda en Uni- tas tot opvallende prestaties. Natuur lijk biedt zo'n eerste competitieop treden nog weinig houvast, maar het vertoonde spel was van dien aard, dat gunstige perspectieven zich voor beide eerste klassers aftekenen. UVS gaat het zondag in de Kikkerpolder opnemen tegen het al jarenlang tot de zwakke broeders behorende VUC. Toch verspeelden de blauwwitten vo rig jaar drie punten aan de Hage naars. In tegenstelling tot UVS ver loren de Schenkkade-bewoners hun eerste (matige) wedstrijd van debu tant GSV. De Leidenaars moeten nu toch in staat worden geacht om de slechte indruk van vorig jaar tegen VUC, dat nu onder leiding staat van De Kubber, volledig uit te wissen. Roodenburg debuteerde vorig jaar in de eerste klasse in de uitwedstrijd tegen Papendrecht met een zeer ver dienstelijke 10 overwinning. Zowel de Noord-bewoners als de Papen- drechters hadden in het nieuwe sei zoen een goede start. De rood-zwar- ten hebben rond kanonnier-routinier Versteeg een vrij jonge strijdvaardige ploeg opgebouwd. Een overwinning zou het vertrouwen in eigen kunnen bij Roodenburg nog verder ten goede komen. LFC gaat morgen in Den Haag te gen Quick proberen het vorig zoen wel wat geschokte vertrouwen enigszins op te vyzelen. De oefen wedstrijden hebben stellig een g indruk achter gelaten. Maar de Ka naries zullen het tegen de Haantjes allesbehalve gemakkelijk krijgen. Een gelijkspel lijkt ons al een verdienstelijk resultaat. Ook voor andere tweede-klasser, Alphen, staat er een uitwedstrijd op het program ma. De Alphenaren spelen in Delft tegen debutant DHL, waar zeker niet zonder slag of stoot gewonnen zal worden. De cijfers van sporttoto nummer zes luiden: Aantal deelnemers: 639.258, bruto inleg f. 886.077, prij- zenbedrag f. 292.405, Eerste prijs f. 160.822,75 1 melding met dertien goede uitslagen. Uitgekeerd wordt brutot 117.647,06. Het restant van de eerste prijs f 43.175,69 gaat sporttoto nummer zeven. Tweede prijs 87.721,— g3 meldingen van twaalf goede uitslagen. Per ko lom wordt ongeveer f. 943 netto uit gekeerd. Derde prijs f. 43.860 75 851 mel dingen met de eersite negen goede van wie 10 met twee kolommen. Per kolom wordt f51,* netto uitge keerd. Iu verval Lugdunum gaat in haar twe«|e competitiewedstrijd op bezoek by het wat in verval (degradatie) geraakt* ONA. De Pijpenstadbewoners, dj* /oor enkele jaren nog in ste klasse speelden, zijn echter in eigen huis een moeilijk te kloppen tegenstander. Een voorspelling is tj dit vroege stadium van de competii een wat gewaagde aangelegenheid, maar dat het in Gouda zal nen, lijkt ons alleszins waarschijnlijk, Wassenaar is morgen de ga Celeritas. dat vorige week Wilhelmtij met 2—0 versloeg. Gelet op het ter reinvoordeel moet een puntenverde ling voor Wassenaar toch ir zijn. Lisse krijgt bezoek van Van Nispen. De Zilkenaren achten wij in dit due: iets sterker dan de thuisclub. Bode- graven zal in haar thuiswedstryd te. gen Unio ongeslagen blijven. Vierdeklasseri Van de vierdeklassers gaat ASC voor de eerste maa.1 in deze compe- titie haar krachten beproeven. Dj 75-jarige, die vorige week in oefenwedstrijd tegen LFC zeer voor de dag kwam, moet aan de uit wedstrijd tegen BEC minstens puntje kunnen overhouden. Doccj heeft na haar zwakke start, waar: de verdediging (5 doelpunten een slechte indruk achter liet, éi keuze-commissie wel voor moeilijk heden geplaatst. Over de opstellin van de doelman verkeren de rooé- witten in de uitwedstrijd tegen Altiot nog in het ongewisse. Met een slui tende defensie moet een puntenver- deling in Langeraar tot de mogelijk- heden behoren. VTL moet het de Boshuizerkade opnemen tege Woerden. Wellicht dat de VTL-ploef een kleine overwinning kan boeket In de wedstrijd SJC-VVSB tippe we de thuisclub eveneens als favc> riet, Teijlingen gaat by BMT zoek, welke wedstrijd voor de Sm- senheimers wel mogelijkheden it houdt. Debutant SJZ zal misschiet nog kunnen profiteren van de tra ditionele zwakke start van Waraiun da. dat na twee wedstrijden n« puntloos is. Waddinxveen is r sterke openingswedstrijd beslist nlf kansloos in de thuiswedstrijd tegfi Westerkwartier. Archipel en I zullen elkaar niet veel ontlopen. Hf veldvoordeel van Archipel zou besli' send kunnen zyn. Alphia gaat haar tweede competitiewedstryd bezoek by PDK. De Alphenaren i len, om in de vierde klasse een van betekenis te spelen, uit d wedstrijd twee punten moeten hale: ADVERTENTIE ZONDAG 2.30 UUR De Nederlandse stayer Jaap Oudkerk heeft gisteravond in Ber lijn een wedstrijd achter grote moto ren gewonnen. Onze landgenoot ver zamelde in de drie ritten 14 punten. Wereldkampioen Leo Proost eindigde met 13 punten als tweede. (Van onze correspondent) Beter laat dan nooit zal de Rob bentrainer Jan Stender ongetwijfeld hebben gedacht toen hij in 1963 tot lid van verdienste van de Konink lijke Nederlandse Zwembond werd benoemd. Immers toen pas liet men ook van officiële zijde merken dat zijn jarenlange werk voor de zwem- sport en zwemkunst werd gewaar deerd. En daar bleef het niet bijop 30 april 1966 werd hij benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nas sau en gistermiddag ontving hij in de Burgerzaal van het Hilversumse raadhuis weer een van de hoogste onderscheidingen in de nationale zwem wereld, de Brediusmedaille. Jan Stender (61), die in de jaren '50 grossier was in kampioenen en recordhoudsters, heeft in de zwem bond nogal eens op lange tenen ge staan. Daarom ook moest hij in 1947 als bondstrainer het veld ruimen. Een tekort aan psychologisch in zicht werd hem toen verweten. Zyn manier van trainen werd evenmin op prijs gesteld. In die jaren sprak men niet over Stender, maar over „de beul van Hilversum". Later bleek echter dat de in Zaandam geboren Robbentrainer zijn tijd ver vooruit was. Zijn methodes vonden in het buitenland wèl weerklank en via Amerika en Australië kwamen zijn opvattingen over het beoefenen van topsport bij de Nederlandse Zwem bond. Deze strubbelingen werden gistermiddag tijdens de uitreiking van de Brediusmedaille gememoreerd door vrijwel alle sprekers. Maar Jan Stender zelf wil dat al- Jan Stender ontvangt uit han den van de voorzitter van de Am sterdamse Zwemclub (rechts) de Bredius-medaille. les kennelijk zo snel mogélijk verge ten. Hij wordt nu gewaardeerd en dat maakt hem zichtbaar gelukkig. Hij kon tijdens zijn dankwoord zijn tranen nauwelijks bedwingen. „Ik ben niet welbespraakt. Hoe moet ik het eigenlijk doen! En ik had het gisteravond zo goed in mijn (wijst op zijn hoofd). Het is meer dan overweldigend". (Van onze correspondent) De komst van trainer-coach Tigerman heeft voor sommige top- tafeltennissers nogal wat problemen met zich meegebracht. Tiger man eist dat de door hem geselecteerde spelers zich zonder meer aan zijn trainingsschema houden. Met name Bert Onnes en Frans Schoofs, die aan het tafeltennissen een aardige bijverdienste hebben Onnes speelt zomers in Duitse hotels als attractie voor de gasten levert het nakomen van die verplichtingen nogal wat problemen op. Donderdagavond had de sportcommissie van de N.T.T.B. een gesprek met beide cracks over deze kwestie. Zij zijn toen duidelijk voor de keus gesteld tussen de trainingen van het Nederlandse team en hun eigen verplichtingen. Als zij hun eigen belang voorop stellen zullen zij niet meer voor vertegenwoordigende teams in aanmerking komen. (Van onze correspondent) Bijna twee maanden na de nationale wielerkampioenschap pen op de baan, is nu ook de Rijswijkse amateurstayer Bert Romijn beschuldigd van het gebruik van doping. Romijn ont kent en dat niet alleen. De renner onderneemt actie tegen de KNWU en daarbij zal vooral de methode van het onderzoek op doping het moeten ontgelden. De op dit gebied bekende dok toren Rolink en (de biochemicus) Ebeling hebben Romijn snel toegezegd bij zijn actie als deskundige getuigen op te treden en daarbij de waarde van het dopingsonderzoek discutabel te stellen. De bekende Rotterdamse advocaat Jan Jansen, wiens ontkenning van J. Janssen van Raay staat Ro- het gebruik van doping heeft geleid mijn bij. De pleiter heeft zich ook tot behandeling van zyn „zaak" door het lot aangetrokken van de sprinter een commissie van beroep in de KNWU. De kans is groot, dat de wie- Ierunie in een aantal gevallen bak zeil zal moeten halen voor wat be treft de veroordelingen, die men ren ners heeft opgelegd. Volkomen onver wachte en voor officials zeker schok kende feiten zyn namelijk bekend ge worden. Het dopingonderzoek zoals dat tot nu toe heeft plaats gehad, moet waardeloos worden geacht om dat: De urine waarop Jos van der Vleu ten by het wereldkampioenschap is veroordeeld niet de zyne was, Eenzelfde situatie is gesignaleerd met betrekking tot Jo de Roo, die na het kampioenschap van Neder land weliswaar niet werd veroor deeld, maar het resultaat van het onderzoek leidde tot een „twyfel- achtig". Ook de urine die De Roo inleverde was niet van hemzelf. Aangenomen moet worden dat by het onderzoek in Beek nog meer renners er in zyn geslaagd andere Van der Vleuten urine in te leveren. En dat op r of meer dezelfde manier als wa op Dolman het probeerde m ïationale kampioe p liep. Medicijnei Vooral in het „geval Van der Vlei ten", die vyfde werd in het were! kampioenschap (tydens deze koe hebben ooggetuigen v. d. Vleuten i maal een injectiespuit zien hanti ren), heeft de KNWU een merkw*ï dig-scheve schaats gereden. Nsó men wist, dat by het onderzoek Beek was gefraudeerd door de re ners (De Roo had dat aan de v« avond van het wereldkampioensch verklaard) kon Van der Vleuten dus toch in slagen de aandacht f de met het onderzoek belaste zodanig af te leiden, dat hy ande urine kon inleveren. Deze urine! is naar het laboratorium van Jfl De Vleeschouwer in Gent gesti Het resultaat van het onderzoek: sitief. Zodat aangenomen kan ff den dat de niet-wielrenner die V' der Vleuten de urine verschafte,' de renner inleverde, doping heeft f bruikt. „En dat", verklaren Van Vleuten en ploegleider Kees Pö naars, „is absoluut onmogeü? Hoogsten kan men uit deze gebeur nissen afleiden, dat" het gebruik r andere dan stimulerende mid# byvoorbeeld medicynen, toch spa* van doping in de urine nalaat. D# uit valt dan weer te conoluderen de methode van onderzoek in niet deugt (wat door Rolink' Ebeling al eerder is beweerd'1 men weet in wielerkringen lang niet wat doping precies is' in welke preparaten wekamine1 vinden zyn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6