LEIDSCH DAGBLAD [VAN HEIJST GAAT ZEKER FAILLIET OLGA W anhoopsdaad van maarschalk Amer f 5995,- JAMIN Bedrijf was niet te verkopen Faure mikpunt van boze Franse boeren Belgische mijn sluit: 1770 man op straat ZES ARRESTATIES Politie achterhaalt buit sigarettenroof Aldus besloten CORTINA 1200 MATRASSEN Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer ZATERDAG 16 SEPTEMBER 1967 No. 31383 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, f4,19 per maand (bty vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie 25041; Redactie 21507 (Van onze Haagse correspondent) De Haagse radiatorenfabriek van Van Heijst gaat failliet, In val zal het Haagse bedrijf de Belgische Veha-radiatoren- abriek meeslepen. Twijfelachtig is de toekomst van het Haagse edryfsonderdeel, dat stalen ramen vervaardigt: dit kan blijven roduceren indien er tijdig een koper wordt gevonden. Tijdig, at wil zeggen vóór de crediteurenvergadering van 14 december. van de NDSM. Het bedrijfje inOs- senzijl, eveneens in Twente, met 35 man personeel, zal wellicht nog kun nen worden verkocht. Dit Is duidelijk geworden uit verklaringen van be windvoerders en vakbonden, na een twee weken durende hopeloze strijd voor de werkgelegenheid van In to taal 1300 mensen. Iers bedrijf loopt vast Ook de radiatorenfabriek in arland moet vastlopen. Plaat- onderweg voor de pro- uktie zal er niet aankomen, ndat de verlader er een on- >rpand aan heeft voor zijn zes iaal zo grote vordering. De uitse verkooporganisatie is renmin te redden. Gered is wel de radiatorenfabriek Wierden. Met garanties van het ijk zullen de 250 man daar radia- ren blyven produceren met steun Uithollen Het bedrijf was niet te verkopen. Dat moeten de bewindvoerders nu toegeven. Zij togen aan het werk met een balans, die een rookgordijn van cijfers bleek. Tien miljoen re serve, maar bewindvoerde mr. Bloemsma zegt er nu schamper van: „Ha! Maar als je er in duikt De winst, die werd gemaakt: „Het vorig jaar was er een verlies. Nu let tomaten bekogeld (Van onze Parijse correspondent) Naar het voorbeeld van zijn vooi- Dgers is gisteren ook de huidige oister van Landbouw, oud-premier ure, het mikpunt geweest van een ensief met overrijpe tomaten en te eieren van de kant van de boe - toen hij in het Normandische atsje Ploeus - sur - Lit een versie- gsvergadering wilde toespreken. De minister, die door een tomaat ijjü linkerschouder werd geraakt, st afzien van zijn spreekbeurt een kwartier later onverrichter :e en met de staart tussen de be ide vergaderzaal te verlaten. »r Faure is deze ontvangst wel bottere ontgoocheling geweest na concessies die hij van zijn coile- vah Financiën de laatste maan- had los gekregen om voor de fen in het raam van de hervor- ADVERTENTIE creativiteit in bont-couture van egmond breestraat 173 l/EERBERICHT Wisselvallig K.N.M.I. verwacht voor dit tkeindeNa een -periode met iïpreide opklaringen zal zich in loop van zaterdag alweer een ttwe depressie aankondigen. De tolking neemt toe en morgen Wen we naast enkele opklarin- enige regen of buien ver tikten. De overwegend noord elijke wind voert lucht aan, 'fin de temperaturen maar nffir zullen verschillen met die vandaag. Opgemaakt om 10.15 uur). 17 SEPTEMBER op: 6.16 uur; onder: 18.52 uur. op: 18.53 uur; onder: 4.26 uur. «Swater fce Katwijk te 2.31 en U.; laagwater 10.48 en 23.04 uur >'9 hoogwater te 3.08 en 15.29 uur, Swater te 11.26 en 23.41 uur). nummer bestaat alt 20 pagina's ming van de sociale verzekering juist weer een voorrechtspositie in te rui men. De boeren eisen nu dat vooral de vleesprijzen zullen worden ver hoogd, die de EEG binnenkort zal moeten vaststellen. Als extra pressie middel op de regering heeft de Fran se Boerenfederatie bovendien nog aangekondigd op 2 oktober een natio nale protest-manifestatie te zullen organiseren. Op conservatorium Emmy Verhey in Moskou geaccepteerd De ouders van de violiste Emmy Verheij hebben gisteren een brief van hun in Moskou verblijvende dochter ontvangen, waarin staat dat zU officieel is geaccepteerd aan het Conservatorium van Moskou. Emmy is de eerste vrouwelijke Nederlandse student, die op een Russisch conser vatorium is aangenomen. Zy ont vangt lessen van David Oistrach. Het talentvolle 18-jarige meisje is in deze unieke gelegenheid gesteld door dat zü enkele maanden geleden het Oscar Back concours, met een prys van f 16.000.- won. Maarschalk Amer (links) te zamen met president Nasser van Egypte in de tijd toen zij nog de beste vrienden ivaren. zelfs een half miljoen per maand. Als je je rijker rekent dan je bent en jezelf bovendien meer winst uitkeert, ben je aan het uithollen", aldus mr. Bloemsma. Hard is niet alleen zijn oordeel over het beleid bij Van Heijst, maar ook over de waarde van de produktie- middelen in Den Haag: „Persen met scheuren. Persen van weet ik hoe oud". Het efficiency-rapport, dat de Haagse fabriek aanwees als de zwak ke plek en als reorganisatie het ont slag van 150 mensen zag, alsmede investeringen in de andere bedrijven van enkele miljoenen, blijft ver ach ter bij de voorstelling die de bewind voerders zich hebben gevormd over de noodzakelijke investeringen: 16 miljoen. Mr. Bloemsma: „Voor een werkelijke sanering van het geheel is voor dit bedrag nog niemand te vin den". Nog werk In Den Haag worden de lopende orders afgewerkt. Voor 115 man be tekent dat nog veertien dagen werk. Dan staan zij, evenals hun 400 colle ga's die maandag al zonder werk zyn, op straat. In de produktie van stalen ramen, die losgekoppeld zou kunnen worden, blijven 84 man wer ken. Voor de afwikkeling zijn voor lopig nog 31 beambten nodig. De bewindvoerder „Uit een ziek groot geheel hebben we geno men wat te redden is". (Zie ook pagina 2) In het gebouw van J. B. van Heijst en Zonen N-V. is gister middag door de bewindvoerder mr. M. P. Bloemsma aan het personeel van het bedrijf mede gedeeld hoe de toekomst voor hen er uitziet. Somber. Eens Nassers vertrouweling Maarschalk Abdel Hakim Amer, de gewezen plaatsver vangend opperbevelhebber van ie Egyptische strijdkrachten, heeft door hetinnemen van vergift een eind aan zijn leven gemaakt. De officiële mede deling kwam bijna dertig uur nadat Amer gestorven was en nadat hij'reeds begraven was in zijn geboortedorp Meni, 320 km ten zuiden van Cairo. Amer, eens een van Nassers beste vrienden, was in ongenade gevallen na de oorlog tegen Israël, waarin de Egyptische strijdkrachten een ver pletterende nederlaag leden. Hij kreeg huisarrest op beschuldiging van het organiseren van een komplot tegen de Egyptische president. Op een speciale persconferentie heeft de onderminister van Voorlich ting Khasjaba meegedeeld, dat Amer woensdag reeds geprobeerd had een eind aan zyn leven te maken door het innemen van vergift, nadat hy thuis door enige opperofficieren on dervraagd was. Hy werd naar een ziekenhuis overgebracht, waar men zyn maag leegpompte. Donderdag mocht Amer naar huis terugkeren. Hij ging des avonds om kwart over zes naar de badkamer en nam daar andermaal vergift in, dat hij onder een gipsverband op zijn lichaam had bewaard. Zijn leven was toen niet meer te redden. Een kwartier later overleed hy. Zoals men weet was Amer met nog ongeveer 50 hoofdofficieren na de debacle tegen Israël uit het leger ont slagen. Zy zouden eind september voor de krygsraad hebben moeten verschynen. De maarschalk, die getrouwd was en vier kinderen had, werd begraven op de begraafplaats van zyn familie in het dorp Astal in Opper-Egypte. De plechtigheid werd bijgewoond door de voorzitter van de Nationale Vergadering, Anwar Sadat. Volgens Al Aehram was het donderdag „een dag van grote smart voor president Samen met Nasser tegen Faroek De vroegere vertrouweling van Nasser is 47 jaar oud geworden. Sa men met de president behoorde zy tot de groep van „vrye officieren", die op 23 juli 1952 een einde maakten aan het bewind van Koning Faroek. Amar was de enige die zyn militaire loopbaan voortzette. In 1953 werd hy benoemd tot generaal en comman dant van de strijdkrachten; in 1953 volgde zyn benoeming tot minister van Oorlog en twee jaar later werd hy tot maarschalk bevorderd. In de jaren 19581962 tydens de mislukte unie van Egypte en Syrië, was hy opperbevelhebber van de strydkrachten der Verenigde Arabi sche Republiek en bezat hy alle macht ln Syrië. Ook heeft hy een beslissende rol gespeeld in de Egyp tische militaire inmenging in de Je- menitische burgeroorlog, waaraan na vyf jaar strijd tussen royalisten en republikeinen door een bestand tus sen Nasser en Koning Feisal van Saoedi-Arabië een eind is gekomen. Na de val van Chroestsjow in no vember 1964 koos Nasser Amer uit om in Moskou de houding van de nieuwe Russische leiders ten opzichte van Egypte te vernemen en in juni 1966, na de val van Ben Bella, reisde hy als afgezant van Nasser naar Algiers. 9 Vervolg op pag. 2 In Limburgse grensstreek Ook Nederlanders (Van onze correspondent) In de Belgisch-Limburgse mijn streek dreigt weer een sociale ramp van formaat. Ir Sulain, hoofd van de onder grondse bedrijven van de kolenmyn „Limburg-Maas" in Eysden heeft vrijdag aan de ondernemingsraad meegedeeld, dat begin volgend jaar de gehele bezetting van de myn 1500 ondergronders, 200 bovengron- ders en 70 beambten op straat zul len worden gezet in verband met sluiting van de myn. Ook enkele tientallen Nederlanders zullen daar door zonder werk komen te zitten. In Eysden zullen de bedreigde myn- werkers met het actiecomité Maas land" overleggen welke stappen er ge nomen moeten worden om de rege ring in Brussel te houden aan de be lofte dat geen myn zal worden ge sloten vóór er voldoende andere werkgelegenheid is geschapen. In de Belgische grensstreek dreigt zich de mynwerkersopstand van februari 1966 te gaan herhalen. Toen ontstond rond Genk een oproer dat dagenlang duurde en waarby (in de schermutselingen met de politie) twee personen werden gedood en vele gewonden vielen. Staking Alitalia De piloten van de Italiaanse luchtvaartmaatschappy Alitalia gaan zondagochtend te 2.00 uur in staking voor de duur van 72 uur. De staking geldt als protest te gen contractbreuk door de maat- schappy. (Van onze Bredase correspondent) Het overgrote deel van de ruim viermiljoen Lexington- sigaretten die in de nacht van 16 op 17 augustus in Zundert werden geroofd, is door de rijkspolitie in het district Breda en de gemeentepolitie in voorbeeldige samenwerking achterhaald. Gisteravond om negen uur werd in een bungalow aan de Ettenseweg in Rijsbergen, dat op 5 kilometer van Zundert Is gelegen, het grootste deel van de gestolen sigaretten in beslag genomen. De 44-jarige bewoner van de bungalow en diens even oude echtgenote werden gearresteerd. Ter- wyl de politie doende was met een goed voorbereide inval in de woning en de daarby behorende garage, werd de chauffeur (27) van een busje, die juist arriveerde om een nieuwe la ding sigaretten te halen, ook aange houden. Er kwam nog een personen auto aanryden, waarvan de twee in zittenden, toen zy zich bij de bun galow meldden, ook werden gearres teerd. In Breda werd korte tijd later op de Haagdyk nog een 29-jarige inwoner van St.-WUlebrord gearresteerd, na een achtervolging waarbij een waar schuwingsschot werd gelost en een vechtparty ontstond. Levendige handel De afgelopen weken hebben de Bredase politie ging de rijkspolitie by zonder grondig recherchewerk ver richt. Het was gebleken dat op de Haagdyk ln Breda een levendige handel in Lexington-sigaretten op gang was gekomen. De daarby be trokken personen werden gescha duwd en geleideiyk aan kreeg de po litie meer zekerheid dat de voorraad in Rysbergen verstopt moest zyn in de bungalow aan de Ettenseweg. Of de politie met de arrestaties nu ook de daders van de roof heeft, moet nog blijken, want de gearres teerden zijn nog niet verhoord. Smokkelaars De handel in gestolen Lexington- sigaretten heeft zich in Breda en ook in West-Brabant goeddeels afge speeld in de kringen van de smok kelhandel. Omdat het prijsverschil tussen België en ons land te gering is geworden, hebben de smokkelaars zich in de handel van gestolen siga retten geworpen. Het is te verwach ten dat er nog meer arrestaties zul len volgen. Warmonder aan verwondingen bezweken De frontale botsing op de Heere- weg in Lisse, waarby vorige week za terdag de heer O. de Vroomen uit Warmond het leven verloor, heeft een tweede slachtoffer geëist. De mede- inzittende, de heer A. Hoek uit War mond, die zwaar werd gewond, over leed in het Academisch Ziekenhuis in Leiden. 9? (Van onze Bossche correspondent) De negen raadsleden van Geertruidenberg hebben de burgemeester en één van de wethouders gisteren alleen in de raadzaal achter gelaten, omdat ze het optréden van de raadsvoorzitter ondemocra tisch achtten. B. en W. wilde een gemeentelijk viswater aan de plaatselijke visclub verpachten voor 350 gulden per jaar; de raad wilde conform een advies van de visserij-inspectie slechts 200 gulden vragen. Het raads lid Kerremans wilde voorstellen het voorstel aan te houden, maar voor hij uitgesproken was tikte burgemeester mr. J. Maure met zijn hamer, onder het uitspreken van de formule..Aldus besloten De raadsleden waren zo boos over dit doordrijven van een voorstel, dat zij en bloc de zaal verlieten, de burgemeester en zijn trouwe wet houder alleen achterlatend ADVERTENTIE Vanavond opdeT.V. 2e net om 22.10 uur ADVERTENTIE ADVERTENTIE ©ud ©Ueuwo J Uit het Leidsch Dagblad van J 18 Sept. 1867: Op het Raamland buiten de voormalige Marepont is ingerigt een gebouw tot be waarplaats van petrol ;um waarvan door een ieder kin worden gebruik gemaakt te gen betaling van 25 cents per fust in de maand. Meer dan 200 landverhui zers zijn in de laatste weken met Engelsche stoomschepen van Harlingen naar Noord- Amerika vertrokken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1