EIDSCH DAGBLAD Personeel Van Heijst naar huis gestuurd DELA deliets die vanzelf gaat Douanestaking schept explosieve situaties ra alles JAMIN HAAGSE FABRIEK GESLOTEN I Gekocht door J.D.S.M. en op afbetaling iets gemakkelijker Overval mislukt Indonesië trekt zijn ambassadepersoneel uit China terug Ingrijpen van Brussel verwacht um HONDEBROOD Vlieland (9ucJ zïUeuwo gericht 1 maart 1860 VRIJDAG 15 SEPTEMBER 1967 No. 3138S ■i foecteur: E. A. E. van Dishoeck jofdredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling', losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze Haagse correspondent) ■Het Haagse bedrijf van J. B. van Heijst en Zonen N.V. wordt (sloten. De N.D.S.M. (Amsterdam) heeft de fabrieken in Den j en Wierden weliswaar overgenomen, maar de produktie n radiatoren zal worden stilgelegd. Vanmiddag om een uur feben de bewindvoerders aan het Haagse personeel (900 man, Her wie 300 buitenlanders, voornamelijk Turken) meege teld dat zij naar huis konden gaan. In Wierden wordt wel [«•gewerkt. bewindvoerder Bloemsma gistermid dag tijdens een korte mededeling aan het personeel geen betaling heeft kunnen garanderen van 't overwerk dat in de afgelopen dagen is verricht „Dat is ons wel beloofd", zo werd vanochtend gezegd. De sluiting van. Van Heyst in Den Haag is niet meer als een verras sing gekomen. Weliswaar hebben de werkgevers- en werknemersorganisa ties, met de bewindvoerders gepoogd zo lang mogelijk een zeker optimisme onder het personeel te handhaven, maar de laatste dagen geloofde nie mand meer in een goede afloop, toen duidelijk werd dat de onderhandelin gen over een voortzetting van het morgen al werd in het bedryf Is meer gedaan. De arbeiders wil- eerst weten wat er met 't be- I zou gaan gebeuren. Bovendien i zU uiterst verbitterd, omdat AANBETALING VERLAAGD Wï Iet kopen op afbetaling wordt binnenkort gemakkelijker aakt door het verlagen van de wettelijk verplichte aanbe- ig- ok de beperkingen, die drie jaar geleden werden opgelegd het verstrekken van persoonlijke leningen, zullen worden leheven. dreigende oververhitting van de unctuur bracht de regering er in Itoe de rem te zetten op 't ko op afbetaling en het verstrekken i persoonlijke leningen. Zo moest [voor een auto naar gelang de >45 tot 55 procent van de pr(js in- betalen. Voor alle artikelen de conjuncturele beperking van italing in, dat het wettelijke lum van 20 procent met zeker itage, dat niet voor alle arti- gelijk was, werd verhoogd. antwoord van staatssecre- drs. L. J. M. van Son (Econo- Zaken) op schriftelijke vra- van 't tweede-kamerlid Peschar BA.) blijkt nu, dat de regering plan is zo spoedig mogelijk BChynlyk volgende week al «luiten van 1964 in te trekken, betekent, dat de minimum aan- Üng voor alle artikelen, behalve ionenauto's, wtur 20 procent it. Voor auto's zal men by de nog minimaal 35 procent van prijs direct moeten betalen. beperking van de persoonlijke Qgen was een beperking van de li hiervan. Krachtens de beschik- ivan 1964 mocht het totale volu- van de verstrekte persoonlijke ngen jaarlijks niet meer dan 12 Ui' N Weerbericht WISSELVALLIG H KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: ver fde opklaringen, maar tijdelijk te regen of enkele buien. In de en ochtend hier en daar mist. ^e tot matige wind uit ooste richtingen en weinig verande- I ln temperatuur. (Opgemaakt om 11.15 uur) 16 SEPTEMBER op: 6.15 uur; onder: 18.54 uur. 1411 op: 18.41 uur; onder: 3.09 uur. 'Water te Katwijk te 1.47 en 14.14 hagwater te 10.02 en 22.19 uur. «1 nummer bestaat uit 32 pagina's procent toenemen. Deze groei is nu niet meer aan een limiet gebonden. De heer Peschar had zijn vraag gesteld op grond van het feit, dat de Nederlandse Bank de beperkingen voor de kredietverlening van de ban ken aan de particuliere sector heeft opgeheven. Tengevolge van de douanesta king in België neemt het aantal schepen in het kanaal van Ter- neuzen naar Sas van Gent steeds toe: tientallen schepen liggen ge meerd om te wachten tot zij de grens kunnen passeren. Garanties Hoe nadrukkelijk de portier van ochtend ook betoogde dat het bedrijf normaal draaide, zijn mededelingen konden niets veranderen aan 't feit dat grote groepen werknemers op het voorplein en bij de achteruitgang sa menstroomden. Inmiddels vergaderden, buiten Den Haag, werkgevers en werknemersor ganisaties met de NDSM, besprekin gen waarover vooralsnog niemand iets wilde loslaten. Het is echter aannemelijk dat de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw MaatschappU garanties heeft gegeven omtrent fi nanciële afwikkeling van het massa- Ie ontslag, dat nu zal volgen. Van middag om drie uur zou er een pers conferentie zijn in „Nieuwspoort" Den Haag. Vanavond om acht uur zullen de werknemersbonden hun le den inlichten over de gang van zaken tydens een vergadering in Amicitia. Op dit ogenblik is nog niet duidelijk, wat er gebeurt met het bedrijf in Ossenzyl, dat is gelieerd met J. B. van Heyst en Zonen N.V., noch met de vestigingen in Wicklow (Ierland) en Grobbendonck (België), noch met de verkoopmaatschappij in de Bonds republiek Duitsland. Bewindsvoerder Bloemsma heeft vanmiddag in de grote fabriekshal het personeel uitgelegd, wat er zal gaan gebeuren. Voor eerst zullen nog 115 man fabriekspersoneel en 35 be ambten in dienst blijven tydens de afwikkelingsperiode, die voor de sec tor „stalen ramen" nog ongeveer an derhalf jaar kan duren. De heer Bloemsma werd herhaalde malen door applaus onderbroken. De buitenlandse werknemers zullen aparte voorlichting krijgen en het is wel duidelijk dat er voor de werk nemers, die al langer dan 10 jaar by Van Heijst werken, aparte rege lingen zijn getroffen, want zij moes ten bij de portier formulieren afha len. In Utrecht (Van onze Utrechtse correspondent) Vanmiddag om even voor half één hebben vier mannen getracht een overval te plegen op het gebouw van het Sociaal Fonds voor de Bouwny- verheid in de Ramstraat in Utrecht. De overvallers waren gewapend. Vol gens de eerste berichten is de over val mislukt. De mannen hadden de beschikking over een CItroën 2 C.V. De Indonesische regering heeft het gehele personeel van haar ambassa de !ln Peking opdracht gegeven China te verlaten, zo heeft de Indonesische minister van Buitenlandse Zaken, Malik, vandaag bekendgemaakt. De Chinese autoriteiten hadden ech ter tot dusver geen enkele uitreisver gunning verstrekt. Malik verklaarde dat Indonesië niet de diplomatieke betrekkingen met China wil verbre ken. De minister zei dat tot terugtrek king van het ambassadepersoneel was besloten, omdat het zijn werk niet naar behoren kon doen en omdat het niet beschermd werd. Als gevolg van de „anti-Indonesische campag- was schade ontstaan aan de zendinstallatie van de ambassade. Naar aanleiding hiervan was het de Chinese ambassade in Djakarta ver boden van haar zender gebruik te maken. Donderdag werden twee Chinese diplomaten uitgewezen, omdat zij verantwoordelijk werden gesteld voor het schieten op Indonesische betogers voor de Chinese ambassade in de In donesische hoofdstad. (Van onze correspondenten) In Belgische regeringskrin gen verwacht men niet, dat de langzaam-aan-actie van de douaneambtenaren nog veel langer zal kunnen duren. Ver moedelijk zal de stakers bin nenkort officieel worden gelast hun werk te hervatten. Giste ren heeft een groep van onge veer tweeduizend douanes bevreesd hun functie te zullen verliezen bij het verder door breken van de EEG-gedachte een protesttocht door Brus sel gemaakt. De tocht ging langs het ministerie van Fi nanciën, waarbij felle kreten klonken en spandoeken wer den meegevoerd. Het verkeer in het centrum van de Bel gische hoofdstad liep vast. Intussen heeft er zich hier en daar een explosieve situatie ontwikkeld. De verhouding tussen de stakers en hun Nederlandse collega's wordt langzaam slechter. Door stiptheids acties, waarby vaak vyf minuten of langer aandacht wordt besteed aan één enkele auto, komt er veel meer werk voor de Nederlandse douane mensen. Formaliteiten, die anders door de Belgen werden afgehandeld, moeten nu ook door de Nederlan ders worden gedaan. Tijdens de nu reeds dagenlange langzaam-aan-actie van Belgische douaneambtenaren is het gisteren byna tot incidenten gekomen. Drie duizend Belgische pendelarbeiders, werkzaam bij Philips en DAP, wer den door stakersposten bij de grens overgang Bergeyk opgehouden, waardoor een gespannen situatie ontstond. Uit tientallen autobussen klonken woedende kreten en tenslot te kozen vele arbeiders de benen- wagen om de grens over te gaan, onder luid protest van de Belgische douane, die hen sommeerde te blij ven staan. Er gebeurden evenwel geen ongelukken, mede dank zij het kalmerend optreden van Nederlandse douaniers die de pendelaars veelal de weg wezen naar niet bewaakte grensovergangen. Ook elders leek de situatie explo sief. In het Belgische plaatsje Zei- zate vlakbij de grens in Zeeuws- Vlaanderen, waar 150 binnenschepen in de haven lagen te wachten op doorvaartvergunningen, heeft de Belgische regering bewapende rijks wacht laten aanrukken. Gedurende enkele uren stonden een paar hon derd douanemensen en rijkswachten zwijgend tegenover elkaar, nadat stakers een werkwillige douanebe ambte hadden gehinderd. Tot een treffen kwam het niet. Aan het eind van de middag werd een compromis bereikt, dat erop neerkwam dat de wachtende schepen, veelal geladen met benzine en explosieven, vrije doorvaart zou worden gegeven in ruil voor het inrukken van de rijks wacht. Het ziet er echter naar uit dat het slechts een uitstel betekent, omdat men reeds heeft aangekon digd, dat men, als er vóór maandag geen overeenstemming is bereikt met de regering, opnieuw in staking zal gaan. B(j de grenspost Wuustwezel ston den vanochtend circa 200 vrachtwa gens te wachten. Doch men ver wachtte dat de toestand in de loop van de dag zou verbeteren. Gisteren verliep het verkeer hier ook vrij vlot, tot 7 uur 's avonds toen de ambte naren die uit Brussel waren geko men om de stakers te vervangen, naar huis gingen. Men acht het voorshands uitgeslo ten dat de minister van Financiën zal toegeven aan de looneisen van de stakers, niet alleen wegens de kosten, doch ook omdat er een soort ket tingreactie in andere overheidsdien- zou kunnen ontstaan. ADVERTENTIE Regelt, verzorgt en betaalt uitvaarten overal in Nederland op basis van verzekering. «I ADVERTENTIE Kom de Cady bekijken bij: GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden Kan ook gefinancierd worden in 6-7-12-18 mnd. Ie aanbetaling 90. Groothertog Jan en groother togin Josephine-Charlotte verlie ten vanochtend het koninklijk paleis op de Dam na afscheid te hébhen genomen van de Konin gin en Prins. Het Luxemburgse staatsiebezoek was geëindigd. ADVERTENTIE 2x per week vers Vijftien verschillende soorten; 50% vlees (L<5 per kilo) of 10% vlees. Fijn, middel of grof. Extra gevitamineerd voor jonga honden. Voermout als complete maaltijd. Zes verschillende soorten koekjes, w.o. merg- pijpjes en leverkluifjes. Op u na is Vlieland de beste vriend van uw hond 15 verschillende soorten 50% VLEES 1,35 Mieuwe Rijn 50 Tfn 20824 (01710) ADVERTENTIE MEUBELSHOW .BETER WONEN' inmiiMi Anders dan anders Vanaf vrijdag 15 t/m zaterdag 23 september Vrijdag tot 10 uur nm. Ha&rLstr. 196-198-200-202-256-258 ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad van 30 Sept. 1867: Wij lezen in de Bolsward- sche Courant dat de impro visator Visker onlangs voor 5 a 6 toehoorders zoo duch tig over het vagevuur heeft doorgeslagen, dat het geluic- kig was dat de aanwezigen zeer verstoord de zaal verlie ten, anders waren er nog klappen uitgedeeld' Amerika. Eene ontzetten de verslagenheid heersent onder eene secte van millen- nisten, die den 12den juni 1867 hadden vastgesteld als den grooten dag van het ein de der wereld. De I2den juni is gekomen, maar de wereld gaat nog steeds zijn statigen gang. i

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1