Burcht-restauratie vraagt extra bedrag van 4,5 ton |r ■expositie Snelbusdienst Leiden-A'dam Bloed-donors onderscheiden Fundering vernieuwd BRILJANT v. d. Water „Plankje" Promotie V oetganger slichten op de Breestraat M. D. BERGMAN 40 JAAR BIJ ONDERWIJS Landsteiner plaquettes en penningen Nieuwe verlichting Leidse Vogelenwijk DONDERDAG 14 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 uitgave zeggen en Met de restauratie van de Leidse Burcht zijn vele tonnen ge moeid. Aan de gemeenteraad, die in 1960 een bedrag van slaaa ƒ215.000,- beschikbaar stelde voor uitwendige restauratie van de Burcht, wordt thans een verhoging van dit bedrag gevraagd 5a? met 452.000,-, waarin tevens is begrepen een bedrag voor ver- betering van de stenen muur met het toegangshek aan de voet van de burchtheuvel en de trap op die heuvel. hoek Burgsteeg, eveneens in slechte toestand verkeert en aan één zyde ernstig is verzwakt. Een restauratie betekent dat de poort zal moeten afgebroken en los van de omringende bebouwing opgetrokken. De kos ten daarvan worden globaal begroot op f 72.000. Te zijner tijd zullen B. en W. de raad hierover een nader voorstel doen. 'olke gesci Tijdens de uitvoering van de in 1963 begonnen restauratie bleek, dat niet kon worden volstaan met het j?^EV herstellen van het metselwerk boven grond. Ook de fundering die op rerscheidene plaatsen overhelde, moest gedelteefjlk worden vernieuwd. Voorts verkeerde de fundering van Oep»de hoofdingang in een slechte staat. tfsDe met natuursteen beklede poort noest daarom geheel worden doopt en opnieuw gemetseld. Tijdens het afbreken van deze hoofdpoort, Cmet aansluitende bogen van de om- k loop, kwam aan het licht, dat oor- jpronkelijk ter plaatse een woonto- Dren heeft gestaan. Na overleg met ie Rijkscommissie en de Rijksdienst roor de Monumentenzorg over de epti rijze van voortzetting van de restau- •temi fatie werd besloten de hoofdingang te IBEI Stellen als één zijde van de woon- toren, terwijl aan de andere drie ;y^ njden de fundering voorlopig tot pi naaiveldhoogte is opgetrokken. Bij ""■'het nader onderzoek kwam tevens rei rast te staan, dat de stenen trap naar de omloop niet tot het originele bouw werk behoort en in latere tijden is ingebouwd. In de buitenmuur werd i, bij de herstelwerkzaamheden de oude voo'heen vermoedelijk enige toe gang tot de Burcht ontdekt. Deze in- 151 ;ang is, eveneens in overleg met Monumentenzorg, hersteld, terwijl Ie bestaande achteringang is dicht- jemetseld. Al dit extra werk heeft 80.000 gekost. Mede als gevolg van Ie sedert de opstelling van de kos- mbegroting opgetreden stijging van Tofnen en materiaalprijzen is het des- jjds beschikbaar gestelde bedrag op i ogenblik met rond f 35.000 over treden, waarbij volgens't college v. en W. in aanmerking moet wor- en genomen dat het werk nog niet Sul ereed is. De bogen aan de binnen- Ode van de arena, op de plaats Ie huidige trap naar de omgang, die- len alsnog in hun oorspronkelijke 2 taat te worden teruggebracht. In laats van deze stenen trap zal een ibarjueuwe losstaande houten trap 15 Tijdens graafwerkzaamheden bleek roorts. dat het binnenterrein, waar na chünlijk in de zeventiende eeuw on weer een meter is opgehoogd. Om ie Burcht zoveel mogelijk in de oude g Raat terug te brengen zal de arena Mii ip het middeleeuwse niveau moeten Tfj worden teruggebracht. Uit praktische overwegingen zal daarbij onder de bogen en langs de iteunmuren een straatje van oude 30IE klinkers worden gemaakt, waarlangs regenwater via een goot met riole ring kan worden afgevoerd, terwijl voor bezoekers een schoon en ge makkelijk loopvlak wordt verkregen. De fundering van de arena blijft hierbij aan de binnenzijde vrij van J: hemelwater, hetgeen het behoud van 'het geheel ten goede komt. De ver laging van het binnenterrein maakt wijziging van de bovenbouw van de waterput van de Burcht noodzake- Deze werkzaamheden kunnen worden gecombineerd met plaatse lijk herstel van de put. Gedurende iparide uitvoering van de restauratiewerk zaamheden is ook een onderzoek in- cegesteld naar de staat, waarin het (muurwerk en het ijzeren toegangs hek aan de voet van de burchtheu- arti vel zich bevindt. Ook hier bleek, dat 'herstel dringend noodzakelijk is. Tevens moeten nog voorzieningen worden getroffen aan de trap op de staö heuvel en de toegangspaden. Het totale bedrag, waarover ter voltooiing van de restauratie met de —fbovenomschreven voorzieningen nog moeten worden beschikt, wordt iraamd op f 417.000. Vermeerderd met eerder genoemd bedrag van 35.000 zal de voltooiing derhalve 452.000 vergen. In deze kosten heb ben B. en W. inmiddels aanvullende njks- en provinciale bijdragen ge- Hoewel hetvoor deze ver dere restauratie nodige bedrag hoog is, achten zij de uitgave, gezien het unieke karakter van de Burcht ver antwoord. !TI Ki Verzwakt in W. merken in dit verband nog op, dat de aan Willem van der Helm toegeschreven en met beeld houwwerk van Rombout Verhulst voorziene 17e eeuwse toeganspoort tot het complex aan de Nieuwstraat, Uit de Leidse raadsagenda De Leidse gemeenteraad komt maandag 25 september in avondzit ting bijeen. Aan de raad wordt o.m. voorgesteld een krediet van f150.000 be schikbaar te stellen voor de aanschaf en plaatsing van verkeersborden ter uitvoering van het reglement ver keersregels en verkeerstekens; een bedrag van f13.307 be schikbaar te stellen voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen voor het godsdienstonderwijs op r.-k. scholen voor gewoon lager onderwas en by- zonder onderwijs; een bedrag van f5.020 beschik baar te stellen voor de aanschaf van meubilair ten behoeve van de prot. chr. ulo-school aan de Hooglandse Kerkgracht.; een krediet van f 24.581 beschik baar te stellen voor de aanschaf van nieuw meubilair ten behoeve van de Plesman-Ulo: een aanvullend krediet van f148.000 te verstrekken voor de in richting van de openbare ulo-school aan de Eduard van Beinumstraat; een krediet van f7521 be schikbaar te stellen voor de aan schaf van meubilair en leermidde len ten behoeve van de openbare la gere school aan de Johan Wagenaar- laan; een bedrag van f 20.765 beschik baar te stellen voor de aanschaf van leer- en hulpmiddelen ten behoeve van het verkeersonderwys op de openbare en bijzondere lagere scho len; in te stemmen met de toetre ding van de gemeente Hillegom tot de gemeenschappelijke regeling in zake de aanwijzing van het woonwa genkamp aan de Broekweg in Lei den als regionaal woonwagenkamp' een verordening vast te stellen op het vellen van houtopstanden en de grens vast te stellen van de be bouwde kom ingevolge de Boswet Grond aan te kopen In de Ste venhof jespolder aan en nabij de pa rallelweg langs de Rijksweg 4 en na bij de Rijndijk; de overeenkomst van geldlening, aangegaan met de Postcheque- en Girodienst in Amsterdam in die zin i'yzigen dat het rentepercentage met ingang van 1 oktober aa wordt verhoogd van 4 tot 6 3/8; een verordening op de Drank en Horecabelasting vast te stellen. ADVERTENTIE Voor juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Een 31-jarige timmerman uit Lei den had een plankje nodig om thuis een kastje te maken. „En wat doe je dan, je neemt dat mee van je werk," zo conclu deerde de Haagse politierechter en was het ook gebeurd. Het „plankje" viel wel wat royaal uit want van een „plankje" is het moeilijk een kastje te maken. „Als ik het had gevraagd, had ik het best mee mogen nemen", aldus de mededeling van verdachte. „Dat wordt een duur plankje", vragen," aldus de repliek van de officier die wegens verduistering van het plankje f. 75,- boete eiste. „Dat wordt een duur plankkje", stemde de rechter in die c komstig de eis veroordeelde. Via Schiphol De Nederlandse Spoorwegen en de N.V. Autobusonderne ming Maarse en Kroon zullen indien de concessie daartoe wordt verleend gezamenlijk een snelbusdienst tussen Am sterdam en Leiden gaan ex ploiteren. Deze snelbus, met als eindpunt in Amsterdam het RAI-gebouw, zal tussen beide steden haltes krijgen in Amstelveen, het Schiphol- centrum en in Leiderdorp. Voorlopig zal worden begon nen met een uurdienst, terwijl het tarief gebaseerd zal zijn op dat van de N.S. Deze samenwerking tussen N.S. en Maarse en Kroon betekent in feite het begraven van de strijdbijl of, zo als de directeur van de busonderne ming, mr. H. A. Hoed, vanmorgen tydens de openbare zitting van de commissie vervoer-vergunningen in Utrecht verklaarde „de wederzijdse waardering heeft het gewonnen van het wederzijds wantrouwen". Mr. Hoed wees erop, dat de nieuwe bus lijn gezien moet worden in het licht van de bevordering van het openbaar ▼ervoer, dat door een goed georgani seerd vervoerssysteem een alternatief moet bieden aan de automobilisten. Daartoe is een grote en krachtige samenwerking tussen de vervoerson dernemingen noodzakelijk. Drs. G. D. Pasman, vertegenwoordi ger van de N.S., legde ook de nadruk op de consequenties van de groeiende agglomeraties en het ontstaan van nieuwe woon- en werkgebieden voor het openbare vervoer. Dit vervoer kan op middelgrote afstanden aan trekkelijk worden gemaakt door het inleggen van busdiensten juist in si tuaties waar de trein nu een minder bevredigende dienst verleent wegens dd omweg of het lange voor- en na transport. De bus kan zich gemak kelijk aanpassen aan de wijzigingen in de vervoersbehoeften. In feite ont staan hierdoor nieuwe typen bus diensten, aldus de heer Pasman, die zowel op de markt van de N.S. als op die van de streekvervoerder opere ren. Hij gaf de verzekering, dat de nieuwe busdienst in Leiden goede aansluitingen zal geven op de treinen naar en van Den Haag, waardoor de reistijd tussen Schiphol, Amstelveen en Amsterdam-Zuid enerzijds en Den Haag, Rijswijk, Delft en Rotterdam anderzijds aanmerkelijk zal kunnen worden bekort. Aan de Leidse Universiteit promo veerde de heer J. van Brummelen, wetenschappelijk ambtenaar 1ste klasse by het Rijksherbarium, tot doctor in de wiskunde en natuurwe tenschappen op een proefschrift, ge titeld „A worldmonograph of the genera, Ascobolus and Sassoboluls (Ascomycetes. Pezizales)". Pro motor was prof. dr. C. G. G. J. van Steenis. Het proefschrift kwam tot stand met steun van de Neder landse Organisatie voor Zuiver We tenschappelijk Onderzoek ZW.O. Bij Maarsmansteeg Bij de oversteekplaats op de Leid se Breestraat ter hoogte van de Maarsmansteeg komen voetgangers lichten met drukknopbediening. Dit blijkt uit een voorstel van B en W, waarin de gemeenteraad wordt verzocht een bedrag van f 11.500 be schikbaar te stellen voor het aan brengen van de installatie. De aan te schaffen installatie kan later even tueel worden aangesloten op de -ver keerslichten bij de De Gijselaarbank. Hoewel op de begroting voor 1967 een bedrag van f 40.000 is opgenomen voor het aanbrengen van verkeers lichten, stellen B en W de raad voor het bedrag van f 11,500 voor het aan brengen van de voetgangerslichten op de Breestraat als extra krediet te verlenen. Het ligt namelijk in de bedoeling van B en W het bedrag van f 40.000 te gebruiken voor de uit breiding van de verkeerslichtenin stallatie bij de De Gijselaarbank met verkeerslichten bij de Apothekers- dijk en de Haarlemmerstraat. B en W vinden het aanbrengen van voetgangerslichten bij het onlangs naar het verlengde van de Maars mansteeg verplaatste zebrapad nood zakelijk, omdat van deze oversteek plaats een zeer druk gebruik wordt gemaakt. Doordat de voetgangers niet groepsgewijze oversteken, moet het rijverkeer hier herhaaldelijk af remmen en stoppen. Als gevolg hier van treden er stagnaties op, die soms ook de afwikkeling van het verkeer by de De Gijselaarbank ver storen. B en W achten dit vooral be zwaarlijk, nu het verkeer op dit kruispunt met automatische lichten wordt geregeld. Naar hun mening zal door het plaatsen van voetgangerslichten op de Breestraat het oponthoud voor het rijverkeer aanmerkelijk worden beperkt. Bovendien noemen B en W deze voorziening van groot belang voor de voetgangers, omdat zij dan veilig kunnen oversteken. De heer M. D. Bergman, leraar algemeen vormend onderwys en wis kunde aan de Technische School, Haagweg te Leiden, vierde zijn 40- jarig jubileum bij het onderwijs. De heer Bergman begon zijn loop baan op 12 september 1927 als kwe keling met akte by de gemeente Leiden. Hij is aan diverse scholen in deze gemeente als onderwijzer werkzaam geweest. Op 1 april 1948 stapte de heer Bergman over naar het technisch onderwijs aan de Am bachtsschool aan de Haagweg. waar hij deze week in besloten kring in het bijzijn van het personeel in een feestelijke bijeenkomst is gehuldigd. Er moest gisteren gemotori seerde politie aan te pas komen om deze wagen door het Leidse verkeer te loodsen van de Zoeter- woudseweg naar de Hoge Rijndijk. De oplegger vervoerde stalen spanten, die worden gebruikt om het dak van een in aanbouw zijn de loods van een garagebedrijf te stutten. De spanten bleken een lengte van 28 meter te hebben en een gewicht van 2500 kilo. Veilig bereikte dit zware transport de Hoge Rijndijk. ("Foto L.D./Holvast) Aan vele donors van de Bloed transfusiedienst van de afdeling Lei den en omstreken van het Rode Kruis zijn weer Landsteiner plaquet tes voor twintig maal en penningen voor vijf maal afstaan van bloed toegekend. De plaquette werd toegekend aan: j Ter Aar: J. A. in 't Veld. Alphen aan de Rijn.M Belt. Hazerswoude: G S. Heemskerk, J. Raaphorst Jr. Hoogmade: C. T. van Rijn. Katwijk: A. Minnee, D. Parle- vliet, D. v.d. Plas. j Leiden: N. J. G. Beugelsdijk, D. F. Devilee, J. Hagedoorn, F. X. v.d. Heiden, mevr. M. Hey-v. Dijk, R. Huisken, A. Ie Mair, C. D. v. Meer kerk, P. C. Öpdam, F. Piersma, W. Reychard, F. Sloot, G. Steenge, C. W. Uylenbroek, R. Veldwijk, J. G. Velthuyzen, G. P. H. Verkade. G. I van Vliet, G. Volbeda, G. A. Wynia, H. Zandvliet, J. J. van Zonneveld. Leiderdorp: mevr. N .E. Kanbier- de Vos, P. Oosterom. Leimuiden: W. P. Verkade. Lisse: A. C. Cardol, mej. E. A. Tol. Nieuwveen: Kapelaan Schlatmann. Noordwijk: J. F. M. v. Bourgon- dië, mevr. L. T. Heslinga-Feddema. A. M. v. Katwijk, A. N. Wynnobel. Xoordwijkerhout: Mevr. M. van Zelst-Wijnands. Oegstgeest: H. Broekstra, mej. I. Dekker, M. J. Links, N. C. Reize- voort, A. Sauer. Roelofarendsveen: H. J. v. d. Meer, C. P. v. Velzen. RijpweteringG. H Gansevies. Sassenhelm: C. G. M. Gozeling P. Guyt, W. P. F. Huyts. Voorhout: P. C. v.d. Berg, P. J. van Steijn, M. J. v.d. Vlugt. A J Witte. VoorschotenW. A. Vink. Warmond: P. Schoo. Chr. de Win ter, J. I. Wolfs. Wassenaar: W. Goedhart, R .Det- tingmeijer, mevr. A. H. Molhuysen- Fabius. Zoeterwoude: R. Zylstra. De Landsteiner penning werd toe gekend aan Ter Aar: A. J. van Lammeren. Alphen aan de Rijn: G. H. van Pelt, G. A. van Ryn, mevr. F R. Stapper-Willemsma. J. v.d. «treek, G. Tuinenburg. Den Haag: .J H. Vrijenhoek. Hazerswoude: mej. J. H. M. Droogh, J. J. B. L. de Frankrijker, J. P. J. de Groot. C. J. M. Jacobs, mej. J. Luyken. Hoogmade: J. W. Hennema. J. S. van Schie .H. C. Zwetsloot. Katwijk: L. J. Buma. J. J. v. Oosten, mej. J. F. Parlevliet. Katwijk: mej. M. Chr. van Rooyen, L .A. J. Vreeburg. Koudekerk: H. M. Wubs. Leiden: mej. Z. J. Baartwijk, R. H. P. van. Beest, mevr. C .W. te Boekhorst-Nieboer, W. van Braam van Vloten. R. P. Braat, mevr. E. J .C. v.d. Burg-Goossen, H. Burg graaf, A JH. Degens, mej. D. M. Dukkers van Emden, mevr. E. E. Hamer-Hart, mevr. A. E .Hogeling - Scihi, J. Th. A. Hollman, mevr. A. de Jong-de Vries, mevr. B. E. Luij- ten-Schoonheim, J. P. v.d. Merwe, N. Montagne, C. A. v.d. Niet, P. Rosendal. C. de Ru. J. H. Slotboom G. van 't Spijker, mevr. C. P. M. Te- gelaar-Malgo, mej. R. P. C. Trouw borst, H. J. Th. v. d. Veen, M. C. L Wierenga, A. J. M. Wildenburg, mevr. E. de Winkel-Janse, S. Zaa- nen, mevr. H. R. Zwartjes-Müller. Leiderdorp: mej. M. G. M. Hilders A. G. Holland, mej. G. v. Omme- ring, mevr. E. van Welzen-Braam- zeel. Leimuiden: C. Brus. Lisse: mevr. C. H. Th. .M Groe nen, F. M. de Kraker. B. Kuyper, G. Mol. Nieuwewetering: J. C. M. Möllers. Noordwijk: J. P. G. J. Compier, W. J. Heemskerk, G. J. van Loon, J. F. T. M. Mooyekind, Fr..de Rid der, J. W. Rietmeijer, J. P. H. van Rijn. NoordwijkerhoutG J. v. d. Berg, A. M. A. Duivenvoorde, H. W. M Slobbe. Oegstgeest: H. C. J. v. Denzen, A. J. M. Knijnenburg, R. Smit, M. J. Zaalberg. Oudewetering: mevr. A. van Dam- v. Iperen. Rhoon: A. M. Palsrok. Roelofarendsveen: mevr. M. C. Th. Hillebrand-v. d. Meer. Rijnsaterwoude: mevr. C. v. d. Oever-Swier. Rijnsburg: mevr. J. Kralt- van Geen, W. J. Zwaan. Sassenheim: Ph. B. M. Driessen, L. J. v. d. Holst. mej. Y. Th. v. d. Lans, J. H. v. d. Meer, L A ter Meer, J H. P. Uphoff, A. Valk, P A. Zwetsloot. Voorhout: mej. M. O. Th. Prins. Voorschoten: mej. M. C. v. Door nik, mej. J. Langkamp, P. Loeff, mej. H. Sinnema. A. v. Velden. Warmond: mej. G. v. d. Bent, C. G. M. Buters. Wassenaar: J. H. Baudoin, G. A. A. de Jong. Zoetermeer: P. J. M. v. d. Meer, Zoeterwoude: mevr. C. J. v. d. Salm-v. d. Voorn. De openbare straatverlichting in de Leidse Vogelenwijk voldoet niet meer. Zij dient daarom te worden vernieuwd. De gloeilampen verlichting in deze wijk zal, wanneer de gemeenteraad een desbe treffend voorstel van B. en W. aanvaardt, worden vervangen door kwiklampen en TL-buizen. De lantaarnpalen met een lichtpunt hoogte van vier meter zullen dan plaats moeten maken voor licht masten van zes (of zeseneenhalvemeter. B. en W. vragen de raad de voor deze vernieuwing benodigde kredieten beschikbaar te stel len.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3