31/2% op een rente-girorekening Maak uw salaris rentegevend! bij de Algemene Bank Nederland L.D. huldigt zijn advertentie-chef Zwanburgerpolder is vogelbroedplaats Ook NSR kritiseert bereken i ngsnormen rijksstudietoelagen Diploma's Leidse instrumentmakers Stadsgehoorzaal krijgt steeds meer bezoekers cetailüMr Transparant Satin - transparante kleurlak WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1987 LEIDSCH DAGBLAD FAÜ1NA 3 De geslaagden zijn de dames: L. Veefkind-Favier, J. Turk-Lek. A. Lamme-Gobel, J. dè Kler-Sledjser, E. Hofkes-Dazert, M. Laterveer-Maghiel se. D. Zulk-Smit, J. Hermans-Ser- vaas. H. de Groot-Schlamen. C. Stiefelhagen, N. Nales, A. Kroonen- burg en de heren H. Berndsen. H. van Bovene, E. Braker, J. Bink, A. van der Bosch, C. Claus, F. Groe nen, F. van Gils, R. Hulshoff. J. Koster, H. Langeveld, J. Sloot, J. Smulders, J. v. d. Steen, J. van Vliet, R. Steur, en C. Wassing. Binnenkort begint de Eerste Leid- se EHBO-Brigade met de wintercur- sus 1967-'68, die wederom zal worden gegeven in de grote zaal van het Geref. Jeugdhuis. Aanmeldingen voor deze 'ciirsus kunnen geschieden bij mevr. J. C. van Oostenrijk, Klok- Kteeg 5, de heer Jansen, Nieuwsteeg 29 en het secretariaat Langebrug Onderscheiding voor W. van Oosten Met een bijzondere bijeenkomst in de kantine van het Leidsch Dagblad werd vandaag 't 40-jarige jubileum gevierd van de heer W. van Oosten. De afdeling Leiden van de Konink lijke Nederlandse Natuurhistorische Vereniging (d, K.N.N.V.) heeft ern stige bezwaren tegen het plan Zwan burgerpolder. Dit deelde de voorzit ter van deze vereniging, dr. S. J. van Oostroom, gisteravond mee tijdens de eerste vergadering ila de vakantie, Afrikaans i us daga Leidse liefhebbers van dageifk danskunst staat een bij- "wfondere gebeurtenis te 'achten. 1 Zondagavond a.s. treedt 1 ïamelijk in de Stadsge-1 •t|ioorzaal de Guinese dans- :n zanggroep Djoliba op ggjnet een folkloristisch pro- d jramma, dat al in vele DIE ilaatsen van Europa en- housiast is ontvangen. >ezasiHet v'jfenveerti£ leden tellen- 1 gezelschap dansers, zan- s en musici geeft al sinds Oee M van dit jaar met zeer veel s bcccs een reeks voorstellingen in Nederland. Door een gelukkige omstan- digheid een opname voor de Ou. is naar een latere datum k inschoven is het mogelijk [ebleken de Afrikanen voor één s- naar Leiden te halen, waar het speelseizoen van de stads- fehoorzal als centrum van cul- tuur op spektaculaire wijze zul len openen. Djoliba is de eerste balletmu- bi ileal uit Wcst-Afrika die als avondvullende „show" op het Europese contingent wordt ge- Ie; teven. De voorstelling is op touw -o tezet door Amadou Sissoko ,or 1 de choreografie is van Apsita Sissoko, twee namen die bij het tfote publiek niet of nauwelijks bekend zijn maar die niettemin artistiek verantwoord uement garanderen. De voorbe- leiding van deze zeldzame pro- ,j luktie heeft niet minder dan twee jaar gekost, zij is dus met tfote zorg tot stand gekomen, dansen zijn alle gebaseerd Ml authentieke Afrikaanse ri ten met vaart en ritme als ken merkende factoren. De Djoliba-grocp komt voort uit het Ballet van Guinea 'entien jaar geleden opgericht door Kelta Fodeba dat vele malen met groot succes in West- iropa is opgetreden. Dit nieu we dansspek takel vertoont ech- geen enkele o vereenkomst met de vroegere voorstellingen, bet is een geheel nieuwe mani- festatie van de Afrikaanse fol- blore. Kortom, een gebeurtenis, die de cultuurminnende Lelde- Daar niet mag missen nniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii Asiel Vier Tsjechen uit een reis- mlschap hebben dinsdag in Paler- 1 politiek asiel gevraagd. Zij zijn Rome gestuurd voor een nader derzoek. Aangedrongen op herziening De toepassing van de thans be staande normen voor de berekening van de rijksstudietoelagen leidt er toe, dat er sprake is van een gemid delde achteruitgang in de toeken ning van deze toelagen voor de stu dent die minimaal f 300,-- tot f 400,— bedraagt. In totaal wordt voor het rijk daardoor een bezuiniging ver kregen van meer dan zes miljoen gulden. Een en ander blijkt uit een schrij ven van het bestuur van de Neder landse Studenten Raad (NSR) aan minister dr. G. H. Veringa van On derwijs en Wetenschappen, in welk schrijven bezwaren worden gemaakt tegen de toepassing van de be lastingtabel 1968 voor de berekening van de rijksstudietoelagen. Ook de (SVB) heeft zich terzake tot de mi nister gewend. In het schrijven van de NSR wordt erop gewezen dat als belangrijke oorzaken van de gecon stateerde achteruitgang genoemd kunnen worden enerzijds het ge bruik vaai de belastingtabel 1968 van de loon- en inkomstenbelasting en anderzijds de sterke inkomensstij ging in 1966. Wat betreft de hantering van de belastingtabel 1968 vraagt het be stuur van de NSR zich af, of het re delijk is, dat ouders met studerende kinderen een mogelijk voordeel, dat zij genieten door deze belastingver laging, geheel dienen te besteden aan de kosten van studie en levens onderhoud van hun studerende kind. Te zomers geklede meisjes van school gestuurd Van drie middelbare scholen in het district Tustin (Californië, V.S.) zijn 500 meisjes naar huis gestuurd om dat haar kleding niet behoorlijk werd gevonden. Op de eerste schooldag werden afgekeurd: rokken met splitten opzij, middenrif-bloezen, zon- nekostuums van voren of van achte ren laag uitgesneden en vele vormen van broeken. De directeuren van de schoien hebben bekend gemaakt, dat de aanvaardbare roklengte even bo ven de knie is. Bij het bestuur van de NSR bestaan hiertegen ernstige bedenkingen, te meer waar de NSR tot de conclusie is gekomen, dat de op 1 juli inge voerde verhoging van de omzetbe lasting het effect van deze belasting verlaging grotendeels teniet doet. Het bestuur van de NSR komt in het schrijven tot de conclusie, dat de thans gevolgde berekeningswijze bij de bepaling van de rijksstudie toelagen onbillijk is. De achteruit gang in de toekenning wordt in het schrijven „in hoge mate verontrus tend" genoemd. Aangedrongen wprdt op herziening van de thans gevolg de berekeningswijze. Een afschrift van de brief aan minister Veringa werd gezonden aan de leden van de vaste commissie voor onderwijs en wetenschappen uit de Tweede Ka mer. Als u voor een dubbeltje op de eerste rang kunt zitten... Wij willen de man nog zien. die meer van zijn senoritas geniet, dan u van uw kloeke TOPICvan een dubbeltje! Koopt u eens een doosje. Wed den, dat u TOPIC blijft roken? die werd gehouden in het Rijksher barium. In een brief, die het bestuur onlangs zond aan de raad van de gemeente Warmond, zijn deze bezwa- n uiteengezet. Hierin wordt betoogd dat door de uitvoering van het plan Zwanburger polder een gebied van zeer grote na tuurhistorische waarde verloren zou gaan. Dit geldt niet alleen voor de vele plantensoorten, die typerend zijn voor het Hollandse polderlandschap, maar vooral ook de vogelwereld. In de brief wordt erop gewezen dat de Zwanburgerpolder broedgebied is voor een groot aantal weidevogels, waaronder de in westelijk Nederland steeds minder voorkomende kemp haan. Verder is deze polder een pleis terplaats voor talloze trekvogels, zo als ganzen en goudplevieren. Derge lijke pleisterplaatsen zouden de laat ste jaren in Nederland steeds meer opgeofferd en bedreigd worden. De leden betuigden gisteravond door applaus hun instemming met de inhoud van deze brief. De vergadering had verder een zeer gevarieerd karakter. Vele leden had den voorwerpen meegebracht, die zij tijdens hun vakantie hadden gevon den en lichtten die met enkele woor den toe. Er waren de meest uiteenlopende vondsten gedaan, zoals stenen, schel pen, kevers en vliegjes, evenals een grote spin. Maar ook was er een kaak van een reuzenhert van ca. 10.000 jaar geleden, Men bewonderde een grote verzame ling schelpen uit Bretagne en be sprak de oorsprong van verschillende planten. Mej. di\ A. S. Timmermans boekte veel succes met haar „geitenklauw tjes" (een soort schelpen) uit Hon garije. Tot slot vestigde dr. S. J. v. Oost- stroom er de aandacht op dat een van Nederlands bekendste biologen, David de Gorter, 250 jaar geleden is geboren. Deze grote vriend van Lin naeus stelde 200 jaar geleden een belangrijke flora van alle toen in Nederland bekende planten samen. Dr. van Ooststroom toonde hierbij een gedeelte van het herbarium van Gorter, dat sinds 1922 door een schenking in het bezit is van het Rijksherbarium in Leiden. De heer Van Oosten herdacht nL het feit, dat hij op 13 sept. 1927 als kan toorbediende bij 't LD in dienst trad. Na sous-chef van de abonnementen afdeling te zijn geweest is de jubila ris tot chef van het anneembureau voor advertenties opgeklommen. In aanwezigheid van zijn echtge note en van het voltallig personeel van het bedrijf ontving hij uit han den van loco-burgemeester C. J. Pie- na de zilveren eremedaille, verbon den aan de Orde van Oranje Nas- I sau. De directeur van het bedrijf, de heer E. A. E. van Dishoeck, was van mening, dat er in de afgelopen veer tig jaar weinig gelegenheid is ge weest om de heer Van Oosten te complimenteren met het werk, dat hij heeft gedaan. „U zorgde er, dag in dag uit voor, dat alles op de ad- De heer C. J. Plena speldt de ■jubilaris de koninklijke medaille op. Links op de foto mevrouw Van Oosten. (Foto L.D./Holvast) vertentie-afdeling goed liep." De waardering van de directie drukte hij uit in de vorm van een enveloppe met inhoud. Namens de Nederlandse Maat schappij voor Nijverheid en Handel overhandigde de heer Van Dishoeck de jubilaris de gouden medaille van de maatschappij met het bijbehoren de getuigschrift. De heer A. Poortman bood de heer Van Oosten namens het gehele per soneel een geschenk onder couvert aan, nadat hij had uitgerekend dat onder zijn toezicht een stroom van 300.000 advertenties en een half mil joen sleuteltjes de zetterij had be reikt. De heer R. H. Vos. die de heer Van Oosten beschreef als een plezierige collega, bood hem namens de perso neelsvereniging een fruitmand aan, of zoals hij het noemde „een appeltje voor de dorst". Tot slot dankte de heer Van Oosten allen voor de ge schenken en de lofuitingen, en voor al voor de plezierige samenwerking in het bedrijf. Voortaan ook autoshows In de Leidse Stadsgehoorzaal me- cente cijfers is gebleken, dat het sei- gen in de toekomst autoshows wjr- den gehouden. Het „stadhuis", dat tot nog toe geen automobiel in het Breestraat- gebouw wilde toelaten, heeft wat dit betreft een wat rui mer standpunt in willen nemen. De lange reeks van concerten, congres sen, lezingen feestavonden en mode shows, die in de Stadsgehoorzia* worden gehouden, zal dus in het nieuwe seizoen worden onderbroken door autoshows. Voor deze shows zijn nog geen data vastgesteld, maar tenminste twee of drie van dergelijke tentoonstellingen liggen wel in het verschiet. Voor het overige zal de Stadsge hoorzaal als gastvrij gemeentehuis het komende jaar weer vele, vele dui zenden bezoekers ontvangen. De „evenementenlyst" van deze zaal laat in elk geval nauwelijks meer ruimte over voor het reserveren van een avond. Dat betekent, dat de sta gende tendens van de afgelopen twee jaren zal worden voortgezet. Uit re- zoen 1966/'67 wat het bezoekersaan tal en de bezettingsdichtheid van de Stadsgehoorzaal betreft een stijging van 25 procent boekte ten opzichte van het seizoen 1965/'66. Bovendien wordt er van de zijde van de heer I. Milikan die in de Stadsgehoorzaal da scepter zwaait, naar gestreefd de zaal zoveel mogelijk in de dagprc- duktie te betrekken. Voor het doen houden van cursussen zijn al enkele ochtenden en middagen besproken. Op de (voorlopige) evenementeulijst staan als „uitschieters" vermeld het optreden van het negerballet Djoiloa zondag a.s. de wereldkampioenschap pen accordeon op 14 en 15 oktober, de viering van het 100-jarig bestaan van de Leidse kweekschool voor kleu terleidsters op 28 oktober, het cong.-es van Jehovah's getuigen op 3. 4, en 5 november, de herdenking van het vijftigjarig bestaan van de Leidse Vereniging van Industriëlen, het mu ziek concours van de Ned. Unie van Muziekgezelschappen op 18 en 19 no vember, de Nederlandse judokatnpi- oenschappen op 14 januari, de jaar vergadering van het Ned. Padvind- sters Gilde op 20 april en het zang- concours van de Kon. Ned. Bond van Zangverenigingen op 15 mei. Van opleiding in K.O. laboratorium Dezer dagen werden de uitslagen van de onlangs afgenomen examens van de Leidse Instrumentmakers- school bekendgemaakt. Het diploma A-metaal werd ver worven door: F. E. Bakker, A. van der Boon. W. C. van den Brink, F. P. Bunder, J. A. J. M. Disselhorst, A. Edel, J. Edel, H. van Groen, J. de Groot, R. Heubers. H. van dei- Hoef, F. B. Jansen, A. Jipping, J. H. Kelderman, J. M. Kersten, C. P. Klok. J. M. Lindeyer, S. Maasland, W. de Mooy, G. H. W. Pickard, A. v. d. Plas, P. H. Ploeger. J. Rook, A. Ruigrok, K. Smit, F. J. Stoker. G. W. Tol, M. H. Valkenburg. A. de Vos, J. de Vreede, P. de Vries, J. W. Wes terduin, T. de Waart, D. A. de Wit, A. J. Witvoet, P. S. Zaadnoordijk, A. van t' Zand. Drie kandidaten moeten nog een theoretisch herex.amen afleggen, 18 kandidaten werden afgewezen en 2 kandidaten zijn niet opgekomen. Het diploma B-metaal werd ver- worven door: F. Alberts, J. F. Ben- ning, Th. P. M. v. d. Burg, J. By, G. A. L. Dofferhoff, W. R. Domburg, A. J. Holewijn, H. G. Kluit, J. R. van Leeuwen, P. G. Molenaar, Th. J. van Rooyen, L. C. A. Stijnman, G. Vis, H. C. Wats, F. Wijkhuizen, P. Zwanenburg ,J. P. G. Prinsen ,A. Schellingerhout, G. G. A. van Veghel, N. L. Willemsen. Tien kandidaten moeten nog een theoretisch herexamen afleggen en 14 kandidaten werden afgewezen. De 4 kandidaten voor het diploma C-metaal werden allen afgewezen. Het diploma A-glas werd verwor ven door: C. Bosman, C. J. W. Broe- ren; J. Griffioen, S. D. J. Hanique, J. Kolder, D. Lindenaar, W. van Neer bos, J. V. F. Pessy, F. T. Sprong, J. C. M. H. Steeneken. Een kandidaat kreeg een theore tisch herexamen en 5 kandidaten werden afgewezen. Het diploma B-glas werd verwor ven door: J. B. F. Ekas, J. M. M. Tesselaar. Vijf kandidaten werden afgewe- wezen. De 4 kandidaten voor het diploma C-glas werden allen afgewezen. Het diploma A-optiek werd ver worven door: J. G. de Bruin, J. J. v. d. Boogert, A. H. W. M. Vos. Drie kandidaten werden afgewe zen. Het diploma B-optiek werd ver worven door: C. L. Alting. De 2 kandidaten voor het diplo ma C-optiek werden afgewezen. (een girorekening met 3'/2 °/o rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Op een speciaal daartoe belegde feestelijke bijeenkomst in de grote zaal van het Geref. Jeugdhuis heb ben de docenten gisteravond de di ploma's uitgereikt. Dat was het mo ment waarop Leiden 29 geoefende EHBO'ers (sters) rijker werd. EHBO-examens De afgelopen cursus tot opleiding voor het Eenheidsdiploma-EHBO, die werd gegeven onder auspiciën van de Eerste Leidse EHBO-Brigade en onder leiding stond van de docenten doktoren J. Favier en E. S. Wiers- ma, heeft een zeer succesvol ver loop gehad. Voor het examen, dat vorige maand werd afgenomen door dokter J. Grobben uit Leidschendam, slaagden 29 van de in totaal 32 kan didaten. De resultaten van de overige drie waren van dien aard, dat zij binnenkort herexamen mogen doen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3