EIDSCH DAGBLAD jVemie ziektenkosten liet meer aftrekbaar KNVB wint kort geding een spoor van luwelendieven Ook de PvdA wil stembus akkoorden f 5995,- JAMIN ezuinigingen van kabinet-De Jong )OR ENKELE TONNEN IN (STERDAM GESTOLEN Doktoren overwegen operatie van Pans Uren wachten bij grenskantoren Rijk is bereid Van Heijst te helpen CORTINA 1200 ©uc/ ©ïte. teuwo richt 1 maart 1860 WOENSDAG 13 SEPTEMBER 1967 No. 31380 E. A. E. van Dishoeck icteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling:?, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) premies voor de ziektenkostenverzekeringen, die tot nu buitengewone last werden beschouwd, zullen volgend iet meer aftrekbaar zijn voor de inkomstenbelasting. agering is de mening toegedaan, dat het hij de premies om le lasten gaat en wil ze daarom niet langer voor aftrek in ■king brengen. Daarmee krijgt de fiscus f 100 miljoen aan belastingopbrengst binnen. waarvan de opbrengst geringer is dan de administratiekosten, die men aan deze groep heeft. Voor de werk nemers die met overwerk, vakantie toeslag en gratificatie net boven de f. 12.000 komen, betekent de wijzi ging een regelrechte verbetering. ger schoolgeld euteronderwijs maatregel is getroffen in het yan de bezuinigingscampagne iet kabinet-De Jong. Tot nu inden de premies worden op- bij de werkelijk gemaakte voor ziekte, invaliditeit of be en dan als buitengewone orden opgevoerd voor zover asten samen de f. 500.te gingen of 2% procent van het inkomen bedroegen, ver met de persoonlijke ver- in. |veel belastingbetalers werden juitengewone lasten net haal- loor de mogelijkheid ook de s op te voeren. Nu die moge- fa wegvalt, zal men hooguit ua [valling of sterfgeval voor af- f an buitengewone lasten in 1 rklns komen. Inkomensgrens 'egering is, naar verluidt, van plan de inkomensgrens, jider geen navordering inkom- asting plaats heeft, te verho- a f. 12.000 tot f. 14.000. Daar- 1 espaart de fiscus zich veel 7i omdat het hier gaat om een categorie belastingbetalers Onderwijs Voor het komende zql ook de minister van Onderwijs en Wetenschappen een aantal maat regelen voorstellen, die moeten mee helpen het tekort in de rijksfinan ciën te dekken. Verhoogd worden: Het schoolgeld voor het kleuter- onderwUs. Dit komt van f. 1. op f. 4.— per maand voor het eerste kind. Cursusgelden voor een aantal vormen van nUverheidsonderwijs. Het inschryfgeld voor universitei ten en hogescholen. Dit wordt van f. 10.op f. 100.— gebracht. De examengelden voor universi tair onderwijs, zy stijgen van f. 60.tot f. 100,per examen. Mammoetwet Door deze maatregelen denkt de minister de kosten van zijn om vangrijke departement met ongeveer twintig miljoen gulden te besnoeien. Een verdere bezuiniging wordt nog gezocht rondom de invoering van ïze A'damse correspondent) )Utie had vanmorgen nog geen evonden van de daders van de |nbraak bij de juwelier Meyer- de Reguliersbreestraat in im. tak werd gisternacht vrüwel (leeggeroofd. Behalve het zil- namen de inbrekers alles 5 waarde van de buit wordt ftt op enkele tonnen. "[[juwelier ontdekte de inbraak norgen toen hij zijn zaak wil- fenen. Van buitenaf was, door- rolluiken gesloten waren, niets ïbrekers zijn de zaak binnen in na eerst een inbraak ge- £l|l te hebben in een achter de ADVERTENTIE EERBERICHT oordoostelijke wind Bilt verwacht van heden- tot navond opklaringen, maar ook ivelden met hier en daar eni gen. In nacht en ochtend op plaatsen mist. Overwegend e noordoostelijke wind. Weinig dering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur) 14 SEPTEMBER CP: 6.11 uur; onder; 18.59 uur 1 op: 18.04 uur; onder: 0.32 uur. *ater in Katwijk te 12.16 uur. foter te 7.33 en 20.11 uur. nummer bestaat uit 18 pagina's Juwelierszaak, aan de Amstel gele gen, groothandel in enveloppen. Daar forceerden zy een brandkast, die op enkele guldens na leeg was. Via de daken en een steegje verschaf ten zy zich vervolgens aan de ach- terzyde toegang tot de juwelierszaak. Een alarmschei, die daar als beveili ging was aangebracht, heeft niet ge werkt of is door hen onklaar ge maakt. Via de groothandel moeten zy met hun buit vertrokken zyn. De juwelier is tegen inbraak verzekerd. ADVERTENTIE Voor goed auto-onderhoud de mammoetwet. Principieel wordt de voorbereidingsfase van dit ver nieuwde onderwysstelsel per 1 sep tember van het volgend jaar afge sloten en treedt het complete stel sel officieel in werking, waarmee veel geld gemoeid is, maar enkele bezuinigingen zyn nog mogelijk. Gedacht wordt aan een voorlopige beperking van het aantal vrije stu die-uren op de middelbare scholen. Door aanvankelyk minder van der- gelyke uren in de lesroosters op te nemen wordt over het gehele land gerekend een aantal leerkrachten Weer schoten aan Indiase grens Nadat het twaalf uur rustig was geweest, zyn Indiase en Chinese pa trouilles vanochtend vroeg weer slaags geweest aan de Indiase kant van de grens tussen Sikkim en Ti bet bij de Nathoe-pas. Aan het ge vecht was een artillerie- en mortier- beschieting van de kant van de Chi nezen voorafgegaan. Premier mevrouw Gandhi ver klaarde dat de gevechten by de Na thoe-pas „geen nieuw gevaar" bete kenen. Het Chinese gevaar is voort durend aanwezig geweest, aldus de premier. Zy weigerde in te gaan op de veronderstelde bedoelingen van Peking en de betekenis van de hui dige incidenten. TREINSTAKING IN NOORDEN VAN ENGELAND In het noorden en midden van Engeland is gisteren een spoorweg staking uitgebroken, die zich van daag sterk heeft uitgebreid: 250 passagiers- en goederentreinen zyn uitgevallen. De diensten in Londen en zuid-Engeland verlopen normaal. De grootste chaos ontstond op de lyn Manchester-Londen. Duizenden forensen zagen zich gedwongen met andere middelen van vervoer naar hun werk te gaan. Het conflict is begonnen met een langzaam-aan-actie door tienduizend wagenmeesters van het goederen- vervoersbedryf van de genationali seerde spoorwegen. Zy wensen ex tra-vergoeding, omdat zy het werk erby moeten doen, dat vroeger door de stokers werd gedaan. De moge- lykheid van een algemene staking wordt steeds groter, aangezien an dere spoorwegarbeiders uit sympa thie met de treinmeesters eveneens gaan staken. STILLE OORLOG In de Japanse hoofdstad Tokio is een radiobericht van de communis ten in Laos opgevangen, volgens hetwelk de Pathet Lao in de afge lopen maand 972 tegenstanders heeft gedood, gewand of gevangen genomen. De nationaliteit van de slachtoffers werd niet genoemd. Het is echter bekend, dat de communis ten in Laos in gevechten gewikkeld zyn geweest met Amerikaanse, Zuidvietnamese en Laotiaanse troe pen. De wedstryd DWS Ajax, die aanstaande zondag gespeeld zou wor den, blyft uitgesteld. Jhr. mr. G. Witsen Elias, president van de Haag se rechtbank, die vanmorgen uit spraak deed in het kort geding, dat DWS over dit besluit had aangespan nen tegen de KNVB, stelde namelyk de bond in het geiyk. Eind vorig jaar nam de KNVB de beslissing dat wedstryden van de landskampioen uitgesteld kunnen worden als dit in het nationaal be lang van de voetbalsport is. De pre sident nam deze beslissing als basis voor zyn uitspraak. Verder beriep hy zich op een bepaling in het compe titiereglement dat een vastgestelde wedstryd twaalf uur voor het spelen uitgesteld kan worden. De raadsman van DWS betoogde maandag j.l. by het kort geding, dat deze bepaling be trekking heeft op byzondere omstan digheden, zoals slecht weer of een ondeugdelyke toestand van het ter rein. Jhr. Witsen Elias kon met deze stelling niet instemmen wegens de al gemene bewoordingen van de bepa ling. Over de beschuldiging van DWS, dat de KNVB tot uitstel besloot om by andere wedstryden (13 september: Nederland Oost-Duitsland .21 sep tember: Ajax Real Madrid) een grotere recette te krygen, wilde de president geen uitspraak doen. Even min ging hy in op de beschuldiging dat het KNVB-besluit een "daad van willekeur" was. DWS werd veroordeeld tot het be talen van de kosten van het kort ge ding (f250). Drie artsen, die paus Paulus VI vandaag hebben onderzocht, hebben verklaard, dat misschien operatief zal worden ingegrepen om zijn aan doening van de blaas te genezen. De artsen verklaarden, dat de toe stand van de paus merkbaar voor uitging. De huidige behandeling van zyn ziekte, die cystophielitis wordt genoemd, zal worden voortgezet, maar zo nodig zal misschien geope reerd worden om de kwaal te ver helpen. De verklaring was ondertekend door de lyfarts van de paus, dr. Mario Fontana, en door twee andere beroemde Italiaanse artsen dr. Picho Baldoni, die paus Johannes tydens de laatste dagen van zyn leven be handelde, en dr. Mario Arduini, een eminent uroloog. Schietpartij bij Suez-kanaal Een zegsman van het Israëlischs leger heeft bekendgemaakt, dat Is raëlische en Egyptische troepen ei kaar dinsdag over het Suez-kanaal heen hebben beschoten, totdat waar nemers van de Ver. Naties het vuren deden staken. De Israëliërs zeiden dat het ge vecht was begonnen met het beschie ten door de Egyptenaren van een Is raëlisch vliegtuig, dat over de door Israël bezette Sinai vloog by El Kan tara. De Israëliërs hadden het /uren met licht geweervuur beantwoord. Enkele minuten later begonnen de Egyptenaren met mortiervuur en ar tillerie, aldus de zegsman van het Israëlische leger. Eén Israëlische soldaat werd ge - wond. Het bestuur van de Party van de Arbeid heeft zich nu officieel uitge sproken voor de vorming van een progressieve concentratie, die deel zal moeten nemen aan de eerstvol gende kamerverkiezingen. De uitspraak is gedaan in een rap port over vernieuwing van de par lementaire democratie, dat is uitge bracht aan het in november te hou den congres van de P.v.dA. De werk groep, die onder leiding van drs. Den Uyl het rapport samenstelde is van mening, dat de concentratie zal moeten ontstaanuit uit stembusak koorden aan te gaan met de chris- ten-racicalen, de P.S.P en D'66. Het uitvoerige rapport, dat giste ren werd gepubliceerd en tegelyker- tyd voor de Arbeiderspers in boek vorm werd uitgegeven (onder de ti tel „een stem die telt") concentreert zich rondom vier elementen: (1) de vorming van concentraties voor de verkiezingen. (2) de invoering van een kiesstel sel, dat de regeringsvorming bevor dert, In de Bazelse dierentuin heeft het eerste jong van het vrouwe een okapi een baby ter wereld lijk geslacht, dat ooit in gevan- gebracht; volgens deskundigen] genschap is geboren. (3) een krachtmeting tussen rege ring en oppositie. (4) een doeltreffende controle op het bestuur. Kiesstelsel De werkgroep, die het rapport sa menstelde, bepleit de vorming van twee politieke concentraties, die el kaar by de verkiezingen het beha len van de meerderheid in de Twee de Kamer betwisten. Deze concentra ties gebaseerd op stembusakkoor den moeten voor de verkiezingen overeenstemming bereiken over een gemeenschappelyk program, een ge- meenschappelyke kandidatenlyst, een kandidaat-regeringsploeg en een kandidaat-premier. Het kiesstelsel zal in verband hiermee zo moeten worden ingericht, dat het de vor ming van meerderheden bevordert. De werkgroep geeft enkele mogeiyk- heden. Het door D'66 voorgestelde stelsel van absolute meerderheden in meervoudige districten waarby per district meer dan één afgevaar digde wordt gekozen wordt door de werkgroep verworpen evenals de door D'66 voorgestane rechtstreekse aparte verkiezing van de minister president. Het rapport Is van oordeel, dat bij tussentijdse kabinetscrises altijd en tevens op korte termijn vervroegde verkiezingen moeten worden gehou den. Bij alle verkiezingen zullen ook de periodieke verkiezingen de kabinetten niet meer moeten aftre den maar juist hun aanblijven tot inzet van de verkiezingen moeten maken. Vervolg op pag. 2 De regering is bereid het Van Heijst-bedryf financieel te helpen. Minister De Block (Economische Za ken) houdt in zyn beantwoordi-ig van vragen uit de Tweede Kamer nog een slag om de arm. Hy is „bereid, dat wanneer voor het vinden van een uitweg uit dc huidige moeiiykheden bepaalde pro blemen ten aanzien van de finan ciering moeten worden opgelost, zo danige hulp ter zake te overwegen als binnen de gegeven situatie ver antwoord is". De bond van Christelyke Metaal bewerkers, de CMB, ziet in de ging van zaken by Van Heijst een nieuw bewys voor de kwetsbaarheid Vin de werknemers. De bond vindt da al het mogelyke moet worden ge daan het risico van ontsporingen tot een minimum te beperken. In het bondsblad wordt nog eens aangedron gen op publicatie- en verantwoor dingsplicht, ook van familiebedryven „Wy zien dat als eis van maatschap- peiyke zorgvuldigheid", aldus dc CMB. (zie ook pagina Als gevolg van de stakingsactie van de Belgische douaniers vormden zich gisteren kilometerslange files van vrachtwagens by de Nederlands- Belgische grensposten. Op de foto een overzicht van de situatie by Wernhout aan de Neder landse kant. Dinsdagavond was deze douane post met aan Belgische zyde Wuust- wezel volkomen verlamd. Overdag hadden douanebeambten in het ho gere kader zoveel mogelyk getracht het goederenverkeer lopende te hou den. Toch kon niet voorkomen wor den, dat de wachttyden van vele vrachtwagenchauffeurs uitliepen tot vyf uur en meer. Zodra de hogere beambten him dagtaak beëindigd hadden, ging het Belgische kantoor volledig dicht. By de grensovergang Putte op de weg tussen Bergen op Zoom en Antwerpen ontstond in het begin van de avond een grote opstopping. Omstreeks zeven uur stond daar een file vrachtauto's en personenwagens \an ongeveer een halve kilometer lengte. Over de actie van de doua niers meer op pagina 2. (ADVERTENTIE) Vanavond op deT.V. 1e net om 20.16 uur ADVERTENTIE pindarotsjes niet duur wel heerlijk Uit het Leidsch Dagblad van 16 Sept. 1867: Frankrijk. Een natuurlijke zoon van den keizer en de bekende miss Howard, aan wie Napoleon 111 de midde len te danken had om tot den troon te geraken, is dezer dagen gehuwd met eene rij- ke Engelsche dame. De jon ge man noemt zich graaf De Beaujuilly. Het geheele muziekkorps i van het regiment grenadiers en jagers, zou in Zomer zorg een groot militair concert ge ven. Wij vernemen echter i dat het concert wegens u i- genoegzame deelneming niet zal plaats hebben. Wij had- den meer belangstelling van i het Leidsche publiek vei wacht.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1