.B.-stichting wenst 'male hervorming 11 Botsingen in Kanton In Leiderdorp Geslaagden voor het E.H.B.O. -examen Brand bij Deli-Mij Surveyor liet raket werken Jeruzalem blijlt Israëlisch d, BHSD' [SDAG 13 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 onze Utrechtse correspondent) en andere vorm van kinder en geleidelijke verschuiving e premielasten van de volks eringen naar de algemene mid- logere schoolgelden voor niet- ,ht onderwijs. j(jn enkele punten, die ver- itaan in het boekje „Belasten ate", uitgebracht door de Dr. geckmanstichting. Het boekje Mjgesteld door dr. C. de Ga- Hm. de Haan en drs. H. Het staat donderdag tei Ie tijdens een conferentie van jchting in Esplanade, jamenstellers willen een her- ug van het beleid van de over- p financieel en sociaal-econo- gebied. Wat de volksverzek;- betreft zegt het rapport, dat op praktische overwegingen ileidelijke verschuiving van de lasten van deze verzekeringen [e algemene middelen de voor- rerdient. Wat de belastingen t; het fundamentele nog niet opgeloste vraagstuk is of be- inkomstenverwerving dan wel omstenbesteding kon worden [lnderbijslag dient zo te wor- ngevormd, dat er een vast be er kind, waarvoor nu recht ek bestaat, wordt vastgesteld, de gemiddelde kinderbijslag gemiddelde aftrek van het zijn begrepen. •ping van de progressie in itenbelasting is nauwelijks ;elijk. Doelmatigheid en ligheid pleiten voor een be hangend stelsel van heffin- eerste stap zou het maxi- iie-inkomen in de vodcs- igen kunnen worden afge- ZOETERWOUDE ÈHBO-cursus begint op 9 oktober i[Jn:HBO-vereniging „Meerburg" IJtarwoude en Leiderdorp zal is voor beginners organise - cursus te beginnen op 9 ok- wdt op maandagavonden van uur in de bovenzaal van „De r'ndjes" in Zoeterwoude gege- iduurt ongeveer een half jaar. ig van de cursus is in han- dokter G. A. de Bruyne en W. van Dam. jeerburg heeft geld nodig -Ik. v.v. Meerburg uit Zoeter- Jzal binnenkort veertig jaar Het bestuur heeft dringend idig, niet om feest te vieren, Joor het aanleggen van een terrein. Dezer dagen zullen Meerburgers de huizen »an; men zal proberen een obligatielening te sluiten, „eente Zoeterwoude heeft ook Bewerking toegezegd evenals (f.V.B., maar Meerburg moet 1 bepaald bedrag als aanbe- WARMOND treekuur van lurgemeester urgemeester van Warmond zal Is van op donderdag 14 op vrïj- september ,'s morgens van 10 lur, spreekuur houden. npe „ïj Rus Loginow oet «est in Amerika llfaan spioneren zacb Sowjetrussische spion, die in Johannesburg werd gearres- trof daar voorbereidingen om erk in Amerika voort te zetten, een nieuwe mededeling van d-majoor Van den Bergh, chef Zuidafrikaanse veiligheids- I" Loginow. alias Trinka, moest 1-Afrika een „nieuwe legende" ichzelf scheppen om die te ge- D als hü eenmaal in de Ver. at zou zijn aangekomen. E V Suldafrikaanse politie had be- rW dling voor Loginow gekregen, n agent zag hoe een man met ^flniatuurcamera het oude kan- an de veiligheidsdienst in Jo- Bburg fotografeerde. De agent hem (Loginow) en ontdekte adres waar de Rus onder de -.j Edmund Trinka woonde. Een -.He' ea&ent van de veiligheidsdienst toen opdracht vriendschap te a W 1 met Loginow. Hü slaagde iniK1 en kreeg inzage in zijn bezit- beke i, waaronder een brief van de «oTese h°ge commissie in Tanza- jaarin aan Loginow-Trinka een n ve paspoort werd toegezonden, ibjj lij kreeg in ruil voor een volko- w- fervalst Zuidafrikaans paspoort. Mededeling uit Tanzanië ver- de argwaan, leidde tot een onderdek en tenslotte tot ar- bij He; De spion bekende niet on ers i eUijk. Toen hij tenslotte besloot g 'aten, aldus generaal Van den zei hij„ik beken, dat ik een *foe spion ben, maar u moet ,beerUpen, dat ik geen commu- ben". schaft, waartegenover wel enige ver laging van belasting in de hogere in komensgroepen moet bestaan. De meeste indirecte belastingen leiden meer en vlugger tot prijsverhogin gen dan directe belastingen. Zij le veren alleen dan een bijdrage tot een redelijker inkomenverdeling voor zo ver ze voornamelijk drukken op meer luxe-goederen. Verhoging van de vennootschapsbelasting heeft ver moedelijk ongeveer dezelfde gevol gen voor het prijspeil als het verho gen van de omzetbelasting. De tarie ven van de belastingen in de vermo genssfeer bieden nog ruimte voor aanmerkelyke verhogingen. Uit China in Hongkong aangeko men reizigers hebben verteld dat dinsdagochtend in Kanton botsingen zijn voorgevallen tussen voor- en tegenstanders van de Chinese leider Mao Tse-toeng, waarbij een 300.000 mensen betrokken waren. De tegen standers van Mao hadden onver wachts een aanval gedaan op een in het stadion van Kanton gehouden bijeenkomst van Maoisten. Overal in Kanton weerklonken schoten. Tegen acht uur in de ochtend arriveerden 10.000 militairen van het bevrij dingsleger om de orde te herstellen. De Maoisten hadden hulp van de militairen geëist, die evenwel geen partij kozen. De reizigers menen dat de anti-Maoisten ten slotte de over hand hadden. ,OP RAND VAN BURGEROORLOG' De gouverneur van de Amerikaan se staat Wisconsin, Knowles, heeft gisteren gepleit voor beëindiging van de demonstraties van negers en blanken in Milwaukee, waarbij in de afgelopen twee weken tenminste twee personen om het leven zijn ge komen en tientallen zijn gewond. Zijn oproep werd gesteund door bur gemeester Maier, die verklaarde dat zijn stad zich „op de rand van een burgeroorlog bevindt." De negerbevolking van Milwaukee houdt reeds enige tijd marsen door de wijken van de blanken om kracht bij te zetten aan haar eis tot ophef fing van de beperkende bepalingen voor negers op huisvestingsgebied. Deze campagne wordt geleid door de r.k. kapelaan James Groppi, die al jaren ijvert voor rassengelijkheid en heeft laten weten, dat hij ondanks de oproep van gouverneur Knowles de campagne zal voortzetten. Mili tante leiders »van de blanken, die sinds enige dagen tegendemonstra- ties organiseren, zijn eveneens van plan met hun acties door te gaan. Doodvonnissen m Peking VOORSCHOTEN Ontsluiting Vlietwijken Met ingang van het winterseizoen krijgen de beide Vlietwijken in Voor schoten een directe busverbinding met 's-Gravenhage v.v. Buslijn 49 (Leiderdorp 's Gravenhage v.v.) gaat via de Badhuisweg naar de Ein- stelnlaan in VUetwjjk II en wordt dan sneldienst naar 's Gravenhage. De Vlietwijken zouden eerst wor den ontsloten vanaf de Leidseweg bij reconstructie van de verkeerstraver se, welk plan nog geen goedkeuring heeft verkregen van G5. Om het mogelijk te maken de au tobussen de VHetwijk in te rijden wordt thans een voorziening getrof fen bij de splitsing Leidseweg-Bad huisstraat. De monding van de Badhuisstraat zal worden verbreed tot twee rijba nen van elk 5 meter met daartussen een verkeersgeleider ter breedte van 2.50 meter. Op deze geleider zullen twee verliohte verkeerszuilen worden geplaatst. Ter weerszijden van de monding van de Badhuisstraat zal een in- en uitvoegstrook op de Leidseweg worden aangelegd. Over ongeveer drie weken zullen de werkzaamheden zijn voltooid. Thans zijn de Badhuisstraat en Ver- nèdepark voor alle verkeer afgeslo ten. Hoe de duiven vlogen De Leiderdorpse postduivenvereni ging „De Rijnklievers" hield een wedvlucht vanaf Venlo over een af stand van 104 km. In concours waren 378 duiven, ge lost om 11.00 uur, met nw- wind. De uitslagen waren 1. H. Kettenis, 2. J. Brantenaar, 3. P. Veelenturf, 4. Gebr. Kok, 5. idem, 6. idem, 7. J. Brantenaar, 8. J. de Pan, 9. P. v. Griensven. 10 M. Jongeleen. WASSENAAR Vijftig jaar St. Jozepli Zondag 17 september viert de af deling Wassenaar van de Ned. Kath. Bond van werknemers in de bouw nijverheid „St. Joseph" het vijftig jarig bestaan, 's Middags van 3 tot 5 uur is er in het Jeroenhuis aan de Kerkstraat gelegenheid het be stuur geluk te wensen. Met de leden zal het gouden feest worden ge vierd op een feestavond, die om kwart voor 8 zal beginnen. WASSENAAR Reddingsbrigade sluit strandseizoen Zondagmiddag zal de Wassenaars* Reddingsbrigade het strandseizoen besluiten. Om 2 uur begint een pro gramma van demonstraties in EHBO en reddingen in zee en is er een presentatie van de instanties, die bij de strandwacht zjjn betrokken. Burgemeester mr. W. J. Geertsema zal de sluiting van het seizoen bij wonen en een kort woord sprekrn. Traditiegetrouw zullen er ook weer olieblokken worden verkocht. Wijzigingen in busdiensten Zondag 17 september gaat voor de vervoersmaatschappij NZHVM de winterdienst in. Dat betekent een aantal wijzigingen in de busdiensten die Wassenaar bedienen. Nieuw is in de eerste plaats, dat de lijnen 91 en 92 (richting Katwijk) door het uit breidingsplan Zijlwatering zullen rij den. De bussen zullen na de Van Oldcu- barneveldtweg de Stadhoudersweg op rijden en vervolgens via de Van Dui ven voordelaan en de Van Cranen- burchlaan gaan naar de Oostdorper- weg en van daar via de Kokshoin- laan naar de Katwijkseweg. Er is kort geleden een tijdelijke verbin ding tussen de Van Cranenburcn- laan en de Oostdorperweg tot stand gekomen. Deze tijdelijke verbinding loopt met een bocht om het pand van de timmerfabriek van de erven D. Nell om. Later, als het inmiddcis door de gemeente aangekochte pand zal "zijn verdwenen zal er een defl - nitieve haakse aansluiting worden ge maakt. Bus 90 (Den HaagHaar lem) zal de oude route blijven rij den over de van Zuylen van Nye- veltstraat. Een andere wijziging is dat de „omweg" die bus 45 Duinrell VoorschotenLeiden door het uit breidingsplan Zijlwatering maakte komt te vervallen. De bus zal via de van Zuylen van Nijeveltstraat naar de Van Oldenbarneveldtweg rijden en niet meer via Starrenburglaan, Grje- neveldtlaan en Van Duinenvoo.-de- laan. Wat de lijn 43 Den HaagWasse naarLeiden betreft zijn er geen wij zigingen in de route gekomen, wel enkele geringe wijzigingen in de ver trektijden. In Leiderdorp zijn de volgende da mes geslaagd voor het E.H.B.O.- examenA. BrandsenVan Rossum, J. W. DelfbsKikkert, J. van He- mert, R. Heykoop, M. H. Hoogeboom Maagdelljn, M. Kluuwstra, N. K. RietveldBoer, J. A. de Ronde Keelong, S. de Roo, N. H. Snellen— Sentel, A. Spermon—Hoogstraten, E. Spieker—Teske, J. E. WijnandsDe Bruin, T. AnkerBrughout, J. E. v. Bellen—Hensing, H. H. Boer. W. G. de Bolster, A. C. de GrootBrussee, J. ZaalBrussee, J. W. Hoogeboom, E. Roest. Ook de volgende heren kwamen in het bezit van het diplo ma: J. Bekooy, J. A. Devilee, R. G. vain Ginkel, P. Hartevelt, J. Henzen, P. Kwestro, J. Miltenburg, J. Stik- kelorum, J. F. W. Truyers,' C. Hak kenberg. J. A. Hop, J. Rietveld. A. J. J. Wolters. Van de afgelopen winter gehou den cursus voor opleiding van het EH.B.O.-diploma is 100% geslaagd. Er was gisteravond in het wijkge- bouw aan de Berkenkade dan ook een feestelijk gezelschap bijeen. Bur gemeester mr. R. M. Gallas reikte de diploma's uit. Het gezelschap werd verwelkomd door de voorzitter, de heer J. A. Hop, die het diploma een fundament noemde waarop moet worden voortgebouwd o.m. door het volgen van de oefenavonden. In zijn felicitatiewoord wees de burgemeester op het belang van dit diploma, zowel in huis als in de OEGSTGEEST Vrouwen in de VVD Mevr. E. den HaanGroen, wet houder van Leiden, zal donderdag 21 september om 10.30 uur een inlei ding houden over haar ervaringen van het afgelopen Jaar, Deze bijeen komst zal worden gehouden in het nieuwe gemeentecentrum aan da Lijtweg, hoek Wij ttenbachstraat in Oegstgeest. Verder heeft de organi satie „Vrouwen in de WD" ook nog een inleiding op het programma staan van mevr. F. Muntingv. d. Hoog, lid van de Oegstgeest.se ge meenteraad. Mevr. L. StruickWiepking zal uit het bestuur treden van de afdeling Oegstgeest/Warmond van de organi satie. De Volksrechtbank van Peking heeft vier „contrarevolutionairen" ter dood veroordeeld, nadat zij schul dig waren bevonden aan politieke moorden en het doden van mensen tijdens plunderingen. Volgens Radio- Peking die dit hedenochtend bekend maakte, waren de vonnissen dinsdag op een massabijeenkomst van 10.000 revolutionairen en leden van het le ger uitgesproken en door het Chinese hooggerechtshof bekrachtigd. De terechtstellingen zouden reeds zijn voltrokken. Een vijfde man, die een „crimi nele moordenaar" werd genoemd, werd ook ter dood veroordeeld. Zijn executie werd echter twee jaar op geschort, in welke tijd hij dwangar beid zou moetetn verrichten. Een zes de verdachte kreeg levenslang en een brandstichter tien jaar gevangenis straf. Waarnemers in Hongkong beschou wen de strenge vonnissen als een waarschuwing» dat verdere geweld daden niet meer zullen worden ge duld. Reizigers uit China hebben mel ding gemaakt van politieke moor den in het bijzonder in de pro vincie Kwantoeng en van het plun deren van regeringsopslagplaatsen. Beernink over windhoosseliade Geregeld uitbetalingen Op schriftelijke vragen van de tweede-kamerleden Berg en Van den Doel (beiden PvdA) inzake omvang en tijdstip van uitkering van de schadevergoeding aan de bevolking van de door de windhoos getroffen gemeenten in de Betuwe heeft minis ter Beernink (Binn. Zaken) meege deeld dat hem van een voortduren de onzekerheid bij de bevolking van de getroffen gemeenten over de om vang en het moment van uitkering van de tegemoetkoming in de schade de ondergetekende niets is gebleken. Wel heeft hij kort geleden vernomen dat aanvankelijk bij een aantal ge troffenen e nige t eleurstelling was ontstaan over de huns inziens lange duur van de afwikkeling. Hiervoor is echter blijkens de vorderingen bij de uitvoering van de schadevergoedings regelingen geen plaats. De taxatie van alle geleden schade is, op een enkele uitzondering na. gereed, de administratieve afwikkeling is in volle gang, uitbetalingen hebben ge regeld plaats. chaos van het verkeer. Toen hij de voorzitter het dipjoma overhandigde, zei de burgemeester, dat de vereni ging te feliciteren was met een voorzitter, die zelf het goede voor beeld gaf. Een goed gebruik voortzettende, zoals de heer Hop zei, werden als blijken van waardering aan de dames Hennink en Van 't Woud, Sterk en Schippers (beiden bestuurs leden en instructrices) en de heer D. de Jong cadeaus aangeboden. In een gedicht vertolkte de heer J. Rietveld de dank van de cursisten. Dit werd eveneens onderstreept met geschenken. Na de pauze werden twee films vertoond n.l. „Brandwonden" en „Onze wondermooie wereld". De nieuwe cursus begint dinsdag avond a.s. 19 september en zal wor den gehouden in het wijkgebouw. Veel slechte in België Van slechts iets meer dan de helft van de ruim drie miljoen woningen in België kan verwacht worden, dat zij aan de eisen van de heden daagse woonhygiëne voldoen. An derhalf miljoen huizen verkeert in slechte toestand en 400.000 ervan zijn krotwoningen die niet verbe terd kunnen worden, aldus de con clusie van een onderzoek dat het Belgische nationale instituut voor de huisvesting heeft ingesteld. Uit de enquête blijkt voorts, dat de gemiddelde ouderdom van ae Belgische woningen 56 jaar is. Er is op dit punt een verschil tussen Vlaanderen en Wallonië: de gemid delde ouderdom van de woningen in het Vlaamse landsdeel beloopt 45 tot 56 jaar en in Wallonië 70 jaar. Ruim 53 procent van alle wo ningen in België is voor 1918 ge bouwd. PLEIDOOI VOOR STERKE NAVO De Noordatlantische Verdragsor ganisatie (NAVO) is onmisbaar, maar dreigt achteruit te gaan, aldus ver klaarde het Britse parlementslid El- don Griffiths gisteren in Luxemburg op de algemene vergadering van de ze organisatie. „Frankryk staat er buiten, de Verenigde Staten hebben hun handen vol in Vietnam, vele jon ge Duitsers richten hun blikken oost waarts, in Scandinavië is 't neutra lisme en pacifisme in opmars. Wat voor Europa is een Europa, dat geen plaats heeft voor Scandinavië, Span je, Portugal en Engeland? Zonder de negentig miljoen .van de landen van de EVA (Europese Vrjjhandelsorga- nisatie ,de „Zeven") en de vijftig mil joen van Spanje en Portugal zal Eu ropa geen kans zien over zijn eigen toekomst of de gebeurtenissen elders in Europa te beschikken", aldus Grif fiths. Hü pleitte voor steun aan Ame rika in Vietnam. „We behoeven het niet met alles eens te zün wat de Ver. Staten in Vietnam doen, maar ik ben van mening, dat de NAVO de moed en de vooruitziende blik moet opbrengen om Amerika en zijn bondgenoten met begrip en steun te gemoet te treden". Deze foto van de paardenmarkt in Valkenburg geeft een duide- I lijk beeld van de grote belangstel ling, die er vanmorgen vroeg voor dit jaarlijkse festijn bestond. Foto L.D./Holvast) VOORSCHOTEN Aanbieding sportnota De Voorschotense sportnota zal vanavond om half acht in de raad zaal, door de voorzitter van de sport raad, de heer C. Fortanier, aan het colloge van B. en W. worden aange boden. ATLETIEK Nederlands record No Opdenoordt De Kimbria-atleet No Opdenoordt heeft dinsdagavond tijdens interna tionale atletiekwedstrijden in het Heyselstadlon in Brussel het Neder landse record op de 3000 meter ge broken. Hij liep de afstand in 8.07.6, hetgeen 0.2 seconde sneller is dan de tüd waarmee Joep Delnoye sinds juli 1959 recordhouder was. Opden oordt moest ondanks zün record- verbetering genoegen nemen met de tweede plaats achter de Belg Dumon, die precies vier seconden eerder door de finish ging. Winter-cursussen Leidse Jeugdactie Wanneer de vakanties achter de rug zün breekt a' weer gauw de tüd aan dat de Jeugd zich binnens huis zal moeten vermaken. Waar kan men dan de kinderen mee bezig la ten zün op een vrüe middag? Ver schillende mogelükheden geeft de Leidse Jeugd Actie, die speciale cur sussen organiseert waarbü ouderen wordt geleerd hoe zij zich met de jeugd kunnen bezighouden. Zstaan op het cursusprogramma vermeld de cursussen handenarbeid A en B, cre atief bezig zün met de jeugd, een cursus die dit jaar voor het eerst wordt gegeven door mevr. J. Stöx- en-Tesink, die met „Bloemsierkunst" sieraden maken van schelpen en kra len enz. veel succes had bü de jeugd in het jeugdvakantiedorp. Voorts is er een cursus kunst- en siervoor werpen van metaal maken en enke le avonden „kerstversieringen", waar leder die daar belangstelling voor heeft onder deskundige leiding zün eigen versiering kan maken. In de zomertyd kan men weer profijt heb ben van een nu te volgen cursus „op kamp" en „eenvoudige EHBO" voor het jeugdwerk. De cursussen bleken al eerder een sueces te zün. De algemene voorlichtings- en in- schrüvingsavond heeft plaats op donderdag 21 september om 8 uur in het Leidse Volkshuis aan de Apo- thekersdijk. Dan zyn eveneens de docenten aanwezig om nadere bü zon derheden over de cursussen te ver tellen. Mocht men na het volgen van een der cursussen besluiten zich op dat gebied voor leiding in het jeugdwerk beschikbaar te stellen, dan wordt 307o van 't cursusgeld gerestitueerd. BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Hendrik Arnold Johan Pleter, z. v. J. P. te Niet en J. H. Reümer; Theo- dorus. z. v. T. Boot en M. J. van Oos ten; Péter David, z. v. Z. B. Szabó en A. A. van Wyck; Petra, d. v. J. Hoek en E. F. Born; Yvonne, d. v. W. van Weeren en S. Schipper; Relnoudt Cor nells Henrlch, z. v. J. R. van Vloten en J. M. Wareman; Arjan Hermen, z v. A. Knijff en J. D. Lamme; Johan na Wilhelmlna, d. v. P. Bergman en W. I. M. van Iterson; Anna Maria, d. v. W. A. Dirks en A. M. T. Baüer. Carmen Margherlta. d. v. W. A. C. M Schilperoort en C. M. Schilperoort: Hanna Machteld, d. v. H. L. de Mink en P. van der Plas GETROUWD OVERLEDEN N. Bakker, 62 Jr., wed. van M. Jans sen; J. Eichhorn, 70 jr., echtgenote v G. F. Huner; G. Devilee, 56 jr.. man; A. K. F. Mellenbergh, 46 Jr., man; S de Vos, 59 Jr., echtgenote van H. Ver mond; J. van Es. 85 jr.. man. Burgerlijke Stand Voorschoten Geboren: Robertus W. M., z. v. W. A. N. van der Krogt en M. W. T. F. Vreeburg; Robert W.. z. v. A. Collee en E. Ouwerkerk; Bar bara. d. v. A. M. de Graaff en A. van der Tang; Markus A., z. v. R. E. M Valentin en C. R. J. Scholtes; Helen D., d. v. I. Scheltema en N. N. W Gallas; Martin, z. v. H. J. P. Ros en H. B. van Keulen; Mare M„ z. v T. B. Olie en J. I. A. Dlepeveen. Ondertrouwd: A. du Prie te Lelden en O. Derks; W. A. Maat en M. C. T. Verkuül; H. W. J. Dlemel en M. J. Koppe. Getrouwd: P. C. C. Hakstege en N. Kroon; J. H. Vrüenhoek en J. J. Nleu- wenhuyeen; C. P. Stammis en B. C. C. Schunselaar: A. F. Hollowell en M. El. Baldun; F. Pottger en L. E. van Dol- Overleden; A. P. Karremans, 53 Jr Kamilieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Leonie Christina Vaieuo, d. v. Pels Rijcken en Van Dompse- ler, Scheveningen; Derk, z. v. Dub- beld en Ritsema, Mijdrecht; Willem Pieter Hendrik, z. v. Russelman en Keizer, Lissabon. Getrouwd: F. Smit en Fiete C. Maan, Utrecht. Overleden: Katrien van Munster, 71 j, Sittard; Aletta Bierenbroodspot- de Wüs, 85 j, Rotterdam; J. Kom brink, 63 j, Rotterdam; Gerrit Werff, 60 j, Apeldoorn; Hilda Emma Ebens- Spinnler, 78 j, Den Haag; Ida Tha lia van Witzleben-Wilkens, Amster dam. Het bü slechts zeer weinigen bui ten de kleine kring van ingewüden bekende bedrüf van de Deli-Mü voor het winnen van tabakszaad in het duin en Kruitbergerbos in Santpoort is vanochtend tussen drie en vier uur aan algehele vernietiging dppr brand ontsnapt. Maar een plastic broeikas waarin geëxperimenteerd werd met tabaksplanten is dermate beschadigd dat het experiment naar alle waarschünlükheid geen voort gang zal kunnen hebben. Een schuur met veel materiaal voor bosonderhoud en een opslagplaats voor hout wer den in as gelegd. Omwonenden den ken aan brandstichting: kortgele den zün twee pogingen om de schuur in brand te steken mislukt, zo wisten zij te vertellen. MAN IN CAFE DOODGESCHOPT In een café in Rolde Is gisteravond de 32-jarige woonwagenbewoner Mar- tlnus Wolters bij een vechtpartü ge dood. Volgens de politie is de man letterlyk doodgeschopt. Twee familie leden van het slachtoffer, resp. 35 en 33 jaar, zijn aangehouden. De ruzie, die al geruime tüd be staat tussen de uitgebreide familie Wolters, waarvan de ene tak in het woonwagenkamp in Hoogeveen woont, terwijl de andere helft onderdak vindt in het kamp in Assen, laaide gisteren na een bezoek aan de ker mis in Rolde, in een café aldaar hoog op. Volgens de politie was er tevoren een grote hoeveelheid alco hol genuttigd. Toen de politie in de grote cafézaal, waar ongeveer 800 personen zaten, arriveerde trof zü „een grote vechtende menigte aan". De woonwagenbewoner M. Wolters lag op de grond. Volgens een lezing van de politie gingen omstanders door de man te trappen en te schop pen. Hü is ter plaatse overleden. Twee familieleden van het slacht offer zün in het café gearresteerd. Geen van beiden heeft toegegeven het slachtoffer te hebben geschopt. Oud-ministers in Egypte in arrest De voormalige Egyptische minister van Binnenlandse Zaken en vice- premier Abbas Radwan is aangehou den wegens medeplichtigheid aan het complot van een vyftigtal leger officieren om veldmaarschalk Amer te herstellen in zün functie van plaatsvervangend opperbevelhebber van de strüdkrachten. Dit heeft het gezaghebbende Egyp tische blad Al Achram vanochtend gemeld. Nasr, het voormalige hoofd van de inlichtingendienst, zou om de zelfde reden onder hulsarrest zün ge steld. Praatpalen- kwestie niet uitgepraat „Het wordt de hoogste tüd, dat de overheid een beslissing neemt inzake de praatpalen. Coördinatie van het hele systeem en uitbreiding van het bestaande aantal is nodig. Hopenlyk zullen de rapporten hierover van zo wel het ministerie van Justitie als dat van Binnenlandse Zaken de door slag geven." Dat zegt kapitein A. C. Vogel van de sectie by zonder e verkeerstaken van de rükspolitie, wanneer hem wordt gevraagd hoe het nu zit met de veelbesproken praatpalen, waar van er nu zo'n 50 langs Rüksweg 12 (UtrechtGouda), Ryksweg 13 (Den Haag—Rotterdam) en tussen AmersfoortApeldoorn en Apel doornArnhem staan. Weliswaar zün de beleidsmoeilykheden tussen rüks politie en wegenwacht, over de vraag wie de meldingen moet behandelen, opgelost, maar de overheid die zich thans met de zaak bezighoudt, heeft nog geen duidelyk standpunt ingeno men. Kapitein Vogel toont aan de hand van cüfers aan, dat het aantal meldingen via de praatpalen nog steeds toeneemt. Drie raketmotoren van de Sur veyor V, die op de maan staat, zün gisteravond gedurende een halve se conde op gang gebracht. De test was bedoeld om te ziec hoe het maanoppervlak reageert op de landing van bemande ruimte vaartuigen. De ingenieurs in het ruimtevaart laboratorium in Pasadena hebben na afloop van het experiment verklaaxd dat zü „goed contact" met de Sur veyor V hebben kunnen houden en dat het ruimteschip geen schade heeft opgelopen. De drie motoren werkten geduren de een halve seconde terwül came ra's het maanoppervlak onder de motoren fotografeerden. Het was de eerste maal dat motoren op de maan gestart waren. De ingenieurs noemden het expe riment niet zonder gevaar omdat de Surveyor op een lichte helling slaat en gemakkelük naar beneden gerold zou kunnen zyn door de kracht van de raketten. De van de Surveyor ontvangen fc- to's en signalen worden bestudee.a om nadere gegevens te verkrijgen over de samenstelling van de maan- bodem. Op grond van een rapport van de Zwitser Thalmann, die op verzoek van de Ver. Naties een onderzoek in stelde in Jeruzalem, heeft secretaris generaal Oe Thant aan de VN mee gedeeld, dat Israël zonder enige twü- fel heeft laten weten, dat het alle stappen neemt om de Jordaanse sec tor van Jeruzalem blüvend onder zün soevereiniteit te plaatsen. Deze soevereiniteit zou onherroepe- lük zün en er zou niet over onder handeld kunnen worden. Thalmann had in volle vrüheid een onderzoek kunnen instellen. Hem was door de Israëliërs verzekerd, dat het de bedoeling is van Israël om het welzün der Arabische bewoners van de stad te verbeteren en op één lün te brengen met dat der Israëliërs. Zoals men weet heeft de VN Is raël verzocht zich te onthouden van stappen, welke de vroegere status van de stad zouden wüzigen en reeds genomen maatregelen in te trekken.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13