fan van Luxemburgmonarch van duizendjarig rijk Van onze Brusselse correspondent) De 46-jarige, slanke man, die vaak des ochtends in een rode sportauto de achterpoort van het groothertogelijke paleisje van je stad Luxemburg binnenrijdt, onderscheidt zich in niets van jelen van zijn landgenoten, die van hun huis buiten naar de loojdstad komen om er hun dagtaak te verrichten. Met dat verschil dan dat Zijne Koninklijke Hoogheid Jan, Benedictus, Willem, Maria, Robert, Lodewijk, AntoniusAdolf Marc d'Avi- ino Groothertog van Luxemburg, Graaf van NassauPrins van lourbon-Parma, constitutioneel monarch is van een rijk, dat luizend en vier jaar bestaat. Men weet zelfs de dag, waarop het ijn oorsprong vond: 12 april 963, toen Siegfried van de Arden- ven zijn bezittingen in Feulen ruilde voor een stuk land, op de ilaats waar thans de hoofdstad Luxemburg ligt. Tot aan de vijftiende eeuw breidde [et,land zich onder de elkaar opvol - >nde vorsten uit. Daarna begonnen reemde overheersingen en eerst in (39 kreeg het groothertogdom zijn aidige vorm en oppervlakte: 2.586 ierkante kilometer. Onbezorgde jeugd In de jongste twee wereldoorlogen ng het land twee keer onder Duitse rerheersingen gebukt. Twee keer is et weer bevrijd en heeft het zyn na- onale zelfstandigheid teruggevon- en. De laatste keer heeft Groother- ig Jan het drama van de eerste tot itste dag meegemaakt. Men in zeggen dat hy zijn „education t prince" wèl heeft gehad. Naar en zegt heeft hij er ook van gepro- teerd. De oudste van 6 kinderen uit Bt gezin van Groothertogin Char- itte en Prins Felix werd 5 jamu- 1921 geboren. Hij heeft een onbe- irgde jeugd gekend; zyn democra- sche moeder liet hem de lagere hooi en het gymnasium in de wfdstad van haar groothertogdom aoeken. Van zyn dertiende tot zyn httiende jaar was hy leerling van rt Ampleforbh ooilege in Yorkshire, mdat hy op zyn achttiende jaar als eerder jarig werd beschouwd en len de titel van vermoedelijk opvol- ir van de kroon kreeg, keerde hij •ug naar Lxemburg. Daar kreeg privaat-colleges in economie en politieke wetenschappen. Zijn toe- imstige onderdanen wisten toen nog et veel van hem. Zij hadden hem el eens bij plechtige gelegenheden, mneer de familie „au grand corn et" naar de kathedraal trok, ge en: een in vergelijking met zijn fa- ilieleden lange, magere jongeman et de wat wijd uitstaande oren van Bourbon-Pax-ma's en met vrij ng sluik haar. Zy wisten dat hij ortief was, dat hij al graag mee op cht ging met zijn vader, dat hij in ïgeland had gecricket, dat hij soms kleine sportauto vrij snel reed, tgeen zjjn moeder liever niet zag. In krijgsdienst Nadat de Duitsers de 10de mei 1940 ik Luxemburg waren binnengeval- n, eveneens onder schending van staande verdragen, trokken de hxemburgse regering en de Groot- Wtogin met haar gezin via Frank- tjk en Portugal naar de Ver. Staten vervolgens naar Canada. De ithertogin verbleef het meest in >nden. Prins Felix en Erfprins Jan, dan nogal in stilte levende figu- en, kregen toen vry snel grotere be- endheid. Vooral de toekomstige )rst hield in de Ver. Staten en in uid-Amerika (waar veel geëmigreer- 15 Luxemburgers leven) propagan- ,-redevoeringen zoals hij ook via de indende radio zyn landgenoten loed in sprak. t Inmiddels namen zowel de vader Is de zoon dienst in het Engelse le- 5; x. De zoon heeft daar niets cadeau kregen. Eerst kwam hy by de Irish uards in Coulsdon Common, ten- otte bij het Royal Military College in Sandhurst. Drie maart 1944 werd ij luitenant bij de Irish Guards, 'ijf dagen na de landing in Nor- naa landde het regiment van Prins an in Bayeux. Tien sept. over- I ohreed hij de Luxemburgse grens Rodange. op dezelfde plaats waar in 1940 met zyn ouders het land ad verlaten. In Luxemburg vond hy |jn vader, die de stad met de 5de merikaanse pantserdivisie had be- ikt. Terwyl aan de rand van de tad nog tegen de Duitsers werd ge- ochten, bereidden de bevrijde Lux emburgers de beide prinsen een ova tie, die geen einde scheen te zullen nemen. Eerst 14 mei 1945 werd hy door de Irish Guards met de rang van kapitein als verbindingsofficier bij de geallieerde militaire missie in Luxemburg geplaatst. Hij werd toen ook toegevoegd nspecteur-generaal van de Luxemburgse landmacht. Leerschool Acht jaar later, 9 april 1953 is hy getrouwd met Prinses Josephine Charlotte, de oudste dochter van Koning Leopold en Koningin Astrid van België. Uit dat huwelijk zijn vijf kinderen geboren, onder wie een tweeling. In 1961 werd de Erf groot hertog benoemd tot luitenant-verte genwoordiger. De „opvoeding van de prins" werd voortgezet. In een boodschap aan de regering verklaarde Groothertogin Charlotte dat zij „haar beminde zoon in staat wilde stellen zich reeds toen op meer rechtstreekse wijze aan de dienst voor het land en aan de taken te wijden, die hy als toekoms tig vorst zou vervullen." Drie en een half jaar heeft Groothertog Jan zo zijn leerschool kunnen doorlopen tot hy op 12 november 1964, na de abdicatie van zijn moeder, die 45 jaar had geregeerd, de eed op de grondwet heeft afgelegd. De Prins was Groothertog geworden. Landedelman Uiterlijk is er niet veel voor hem veranderd. De weinige Luxem burgers, die de ogenschijnlijk stugge man wat nader kennen, zeggen dat hy de verantwoordelijkheid van zijn taak wel voelt, maar dat ze hem niet drukt. Hij heeft van zijn moe der geleerd, dat hij nooit zijn hand tekening onder een staatsstuk mag zetten zonder dat hij nauwkeurig weet om wat en om wie het gaat. Hij is gewetensvol en dikwijls belt hij zyn ministerpresident om een inlichting. Maar zyn taak drukt hem niet. Hij woont met vrouw en ge zin op het kasteel van Kolmar-Berg, dat en niemand weet Canadese straaljager neergestort Een straaljager van de Canadese luchtmacht is gistermiddag neerge stort in zee, 500 meter ten zuiden van Vlieland. De oorzaak is nog niet be kend. De gehele middag is gezocht door helikopters. Vanuit de lucht werden wel wrakstukken en olie vlekken gezien, maar geen teken van leven. Door het slechte weer moest het zoeken worden gestaakt. De straaljager nam met andere Cana dese toestellen deel aan een schiet oefening boven het schietterrein „De Vliehors" op Vlieland, toen vlak voordat het zou vuren op het doel, de radioverbinding verbroken werd. Een burger meldde onmiddellijk, dat hij het toestel in zee had zien storten. Eén minuut na het ongeluk was reeds een reddingshelikopter opgestegen van de luchtbasis op Terschelling. De neergestorte straaljager is van het type C.F. 106. De oudste vier kinderen in een roeibootje. Jean Cocteau heeft gebruikt om er zijn dubbele adelaar te laten spelen. Het is een oud kasteel, waaraan in de loop van de eeuwen zoveel is verbouwd, dat het eerder iets weg heeft van een plezierig groot hotel. Sportief leven Daar op dat buiten leidt de Luxem burgse vorst het vry rustige leven van een sportieve landsedelman, die zijn dagtaak in de stad heeft. Hij houdt van de sport, hij skiet met zyn vrouw wanneer het skiseizoen is gekomen, hy jaagt in de Beier se bossen, hy vist graag zalm in Schotland. Letterkunde en schilder kunst, noch muziek schynen tot zijn belangstelling te behoren. In de nieuwe Luxemburgse schouwburg, een juweel van een theater, waar vaak ook goede buitenlandse toneel gezelschappen, opera's en orkesten optreden, ziet men hem nooit. Maar wanneer hy iemand graag mag - hij heeft maar weinig intimi - neemt hij hem mee in één van zijn snelle auto's die hijzelf door zyn land stuurt zonder begeleiding van mare- chaussee's of andere beschermers. Hy leest veel, altijd boeken over politiek en economie en af en toe een goede biografie. Zijn vrouw en hij gaan helemaal in hun gezin op. Waarschijnlijk om dat beiden een wat eenzame jeugd hebben gehad. Voor Groothertogin Josephine-Charlotte moet het aan vankelijk wel moeilijk zyn geweest, te wennen aan het gemoedelijke, tot gezelligheid neigende karakter van haar nieuwe onderdanen, maar de Groothertog, die voortreffelijk Lu xemburgs spreekt („het is geen dia lect maar een taal" is een uitdruk king van hem, die men in Luxem burg graag citeert!) heeft haar] daarbij veel steun gegeven. Men kan zeggen, dat zij geliefd zijn bij hun i volk, waarvan toch ieder individu zich graag als een onafhankelijk staatsburger gedraagt. ADVERTENTIE Reumatische pijnen TOGAL HELPT Griep TOGAL HELPT Migraine TOGAL HELPT Menstruatiepijn TOGAL HELPT Verkouden TOGAL HELPT Hoofdpijn TOGAL HELPT Spit TOGAL HELPT Groothertog Jan en Groothertogin Josephine-Char lotte van Luxemburg. Het kasteel van Kolmar-Berg. Prettig gesprek over gebrek aan communicatie In het ministerie van Cultuur. Re creatie en Maatschappelijk Werk heeft gistermiddag een drie uur du rend gesprek plaatsgehad tussen mi nister Klompé en een delegatie uit het NTS- en NRU-bestuur. Onder werp van bespreking was het gebrek aan communicatie tussen Den Haag en Hilversum, zoals de minister dat de laatste tijd van de zijde van NTS, NRU en omroepen werd verweten. Volgens een woordvoerder van het ministerie was het een „prettig ge sprek", waarbij verschillende misver standen werden opgeruimd. Hoewel geen beslissingen konden worden ge nomen is wel afgesproken in de toe- komst vaker bij elkaar te komen. By het overleg van gisteren werd o.m. van gedachten gewisseld over wrijvingspunten als mini-omroepen, kleurentelevisie en zendtydverdelin- gen. (Vooral de laatste dagen is by de bëkendmaking van de winterpro- gramma's door de omroepverenigin gen nogal geageerd tegen het hoge zendpercentage van de NTS 40% van het totaal terwyl ook de wet- telyk voorgeschreven verhouding 5- 3-1 van de a-, b- en c-omroepen niet opgaat. NEDERLAND 1 NCRV 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur Nieuws 7.00 uur Ma ja Plisetskaja en Nicholas Fadeijtsjew: ballet 7.20 uur Van nul uur één tot middernacht „Het Museumstuk" 7.45 uur Met pijpen en trommels 8.00 uur Journaal en weerbericht 8.20 uur Attentie 8.45 uur De maan in de gele rivier; toneel 10.20 uur Dagsluiting 10.30 uur Laatste nieuws 10.35 uur Sluiting NEDERLAND 2 NTS 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Ricorda; muzikaal programma 8.50 uur Homofilie diagnose van het anders zyn 10.00 Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.35 uur Zomertoer 10.55 uur Engelse muziek van dez HILVERSUM 2 9.00 uur „Eleonora", verhaal 9.20 uur Het promenade orkest en cfióter&n. B.B.-spektakel Het was gisteravond weer zo ver: de concurrentie tussen het Concilie en Brigitte Bardot. Dat lykt een simpele keus, maar de KRO had gezorgd voor een so lide interview en de AVRO had als grote troef regisseur Fran cois Reiohenbach, die de reis van B.B. naar Amerika vastleg de. Reiohenbach kreeg iets meer tyd toegewezen dan de geeste- lyke zaak, maar het startschot ging op hetzelfde moment af: tekenend voor de Bussumse in timiteit. Maar eer het zover was had den leerlingen van het Amster dams Kweekschoolcabaret al via de AVRO bekend gemaakt dat zij tot de fans van Shaffy, So- focles en Cor Bruyn gerekend willen worden, nad Jos van der Valk gedresseerde varkentjes la ten opdraven en marionetten laten swingen, een opvouwbaar mannetje laten maltraiteren door twee overigens aantrekke lijke meisjes. Brigitte Bardot heeft het tij dens die reis naar Amerika aan niets, zeker niet aan belangstel ling ontbroken. Die was opgezet als een todht naar de première van „Viva Maria" de film waar in ze naast Jeanne Moreau speelde, in New York. Het werd een weloverwogen stunt, waar voor tientallen politiemannen, muziekkorpsen, verslaggevers, fotografen schijnbaar graag ln touw kwamen. Terwyi B.B. het vriendeiyk over mode had, kwamen via KRO vernieuwing van het ge loofsleven, vernieuwing van een aantal structuren, en openstel len van de kei*k voor anderen, aan de orde in een uitgebreid gesprek over het concilie. „Wij zitten in een spanningsveld tus sen behoud van het goede en het aanbrengen van vernieu wing", was de troost die aan beide groepen binnen de rooms- katholieke kerk wei*d gegeven. Maar toen had B.B. het al weer over heel andere zaken. „Ik mag Marylin heel graag". „Als ik slaap houd ik niet van mensen om me heen". „Politiek gezien is De Gaulle precies myn man". Reiohenbach heeft haar nauw lettend geobserveerd. Sprekend, luisterend naar evenveel nieuws gierige als domme vragenstel lers „Een menigte is in elk land hetzelfde. Ja, het maakt me bang". Het is Reichenbach wel toevertrouwd een portret te ma ken in flmbeelden. Dit werd er een van een charmante jonge vrouw, die by de landing van het vliegtuig in de hand van haar begeleider knijpt, zich wel bewust door een spervuur van vragen slaat, glamour uitstraalt als dat van haar wordt geëist en zich slechts een enkele keer blootgeeft met een: „Die came ra toch". En ook dat kan dan heel best een onderdeel van haar verplichte one-woman- show zijn. if* Kunstbezit naar Ned. 2 Openbaar Kunstbezit via de tele visie. verhuist met ingang van 5 oktober van de woensdag naar de donderdagavond en van het eerste naar het tweede televisienet. De uit- AVRO: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 Licht orgelspel. 19.00 Muz. Mozaiek. 20.00 Nws. 20.05 Zing met ons mee: Uedjesprogr. 20.35 Zomertoer: gevar. progr. 22.00 De Jeroen Bosch-tentoon stelling in Den Bosch, beschouwing. 22.30 Nws. 22.40 Act. 22.55 -Stereo: Mod. Engelse orkestmuz. (gr 23.55- 24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. KRO: 18.00 Licht pianospel (gr.). 18.20 Ultz. van de Boeren Partij. Spr.: De heer H. Koekoek, voorzitter van de Boeren Partij. 18.30 Musicerende dilet tanten: koorzang. 18.50 Ondernemend: nws. en commentaren i.s.m. het Ned. Katholiek Ondernemers Verbond. 19.00 zendingen beginnen steeds om kwart voor acht. Openbaar Kunstbezit, dat overigens niet ongelukkig is met het uitzendtydstip direct voor het jour naal, is door de NTS getroost met de mededeling dat 80 procent van de kykers thans over het tweede net beschikt. Finalisten voor ankerkader 47/1 De finailsten voor het Nederlands kampioenschap ankerkader 47/1, dat van 21 t/m 24 september in Nünen by Eindhoven wordt gehouden, zijn: titelhouder Hans Vultink (Aalten), Tini Wynen (Oss). Joop Roodenburg (Voorhout), Lambert van Leur (Oss> Henk de Kleine (Kampen). Henk Scholte (Eindhoven), Lambert van Nynatten (Steenbergen) en Janus Ja cobs (Amsterdam). 't is fijn werken met De film „Holland terra fer- tïlis", die voor het ministerie van Landbouw en Visserij werd ge maakt, heeft op het filmfestival in Lissabon de eerste prijs gewon nen. Achttien landen namen aan dit festival deel. Op de foto de makers van de film met hun tro fee: Ted de Wit produktieen Ronny Erens (regie). \ramma. Nws. 19.10 Act. 19.30 Conciliepostbus, 19.35 Vaudeville: lichte gr .muz. 20.00 Stereo: Omroeporkest: mod. en klass. muz. 21.00 Voordracht. 21.20 Promena de orkest en zangsollste: opera- en operettemuz. 22.00 De zingende kerk. muzikale lezing. 22.30 Nws. 22.40 Over weging. 22.45 De politie, hoorspel. 23.59 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte grmuz. en rep. (7.30-7.35 Van de voorpag., persoverz.) VPRO: 7.55 Deze dag. VARA: 8.00 Nws. 8.10 Lichte grmuz. en rep. (8.30-8.35 Van alle mark ten thuis, praatje voor de huisvr.) 9.00 Klass. pianotrio (gr.). 9.35 Waterstan den. 9.40 Schoolradio. 10.00 Lichte gr - muz. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Nws, 11.02 R.V.U.: Genealogische banden tussen „Zuid en Noord"- Nederland, door H. L. Kruimel. 11.32 Holland Festival 1967: Fanfare-orkest: mod. muz. 11.50 Lichte gr muz. 12.22 Voor het platteland. 12.27 Med. t.b.v. land en tuinbouw. 12.30 Stereo: Metropol® orkest. 13.00 Nws. 13.10 Act. en kalen der. 13.25 Vrij entree, cabaret. 13.50 Gesproken portret. 14.05 Omroep orkest: semi-klassieke muz. 14.45 Ste reo: Omroepkamerkoor: klass. liederen. 15.00 Voor de kinderen. 16.00 Nws. 16.02 Lichte nederlandse gr.muz. 16 30 Voor de zieken. 17.00 Voor de leugd. 17 in 3 6 NCRV: 7.00 Nws. 7.10 Dagopening. 7.15 Stereo: Klass. grjnuz. 7.30 Nws. 7.32 Radiokrant. 7.50 Stereo: Lichte gr.muz. 8.00 Nws 8.10 Stereo: Gewij de muz. (gr.). 8.30 Nws. 8.32 Touring- club: vac.tips. 8.45 Negro Spirituals (gr.). 9.00 Voor de zieken. 9.40 Voor de vrouw. 10.30 De Bijbel is toch moeilijker dan denkt: studlodienst. 11.00 Lichte gr muz. 12.27 Med. t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Nws. 12 40 Grmuz., eventueel act. 12.50 Opera fragmenten (gr.). 14.00 Amusements, muz. (gr.). 14.20 Lichte gr.muz. 15.05 Een goed begin: debutanten -piano- en zangrecital. 15.50 Bijbelvertelling voor de Jeugd. 16.00 Voor de Jeugd. 17.00 De London-Melbournerace. hoorspel. 17.15 Stereo: Lichte grmuz. 17.50 Over- hetdsvoorl.: Politie nu. Hilversum 3. 240 m. en FM. AVRO: 9.00 Nws. 9.02 Act. 9.05 Ka- leldoscoop: AVRO-solisten en orkesten (opn 10.00 Nws. 10.02 Arbeidsvita minen. populair verzoekplatenprogram- ma. (11.00 Nws.). 12.00 Nws. 12.02 Ope- rette-muz. (gr 13.00 Nws. 13.02 Act. 13.05 Zet 'm op! plaatjes en praatjes. (14.00 Nws.). 15.00 Nws. 15.02 Lichte muz. voor een Hollands publiek. 16.00 Nws. 16.02 Toerbeurt: platenprogr. AVRO's jeugdafdeling. 17.00 Nws. 17.( Act. 17.05 Rhythm and blues: oude e„ nieuwe opnamen. 17.35-18.00 Hill billy time: Country and Western muz. Nederland I KRO: 17 00 Douchka. filmpje voor kinderen. 17.20-17.35 Voor de kinde ren: Naiha. filmpje. NTS: 18 45 De Mt- nlmolen. NTS: 18.50 Journaal. NTS: 19.00 Speciaal progr., gewijd aan Lux emburg. i.vm. Statiebezoek. 19.15 In ternationaal agrarisch nws. 19.41 Uitz. stichting Socutera. 20.20 Politieke ultz.: Het Geref. Politiek Verbond. 20.30 Les esplons, hoofdfilm. 22.25 Voetbal wedstrijd: Nederland - Oost-Dultsl.. samenvatting. 22.55-23.00 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. in 't kort KRO: 20.05 Waauw, progr. voor de Jeugd. 20.35 Batman. TV-serie. 21.25 Europee» panorama. N.T.S.: 22.1522.30 Jour naal. .02 1 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5