VANDAAG ook nog tot 10.00 uur GROTE FORD SHOW '68 bij Automobielbedrijf „RIJNLAND" NV. SINGELBOCHT Stunt rijder van 18 Nachtelijke aanval Vietcong hij Hoeé Arbeidsreserve in Sleutelstad weer sterk toegenomen NEDERLANDER GEDOOD BIJ VECHTPARTIJ Amateurfotografen beginnen seizoen „Eigen beheer" SVB eist verhoging van studietoelagen Nota signaleert 15 pet daling Pilgrim Fathers Huis trok 500 bezoeker- Gemeentelijke Werkplaats ZWO-subsidie EMB»sDAG 12 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 ADVERTENTIE Lammenschansplein 6 Leiden ind o por <le Leiclse itonrechter sleet11 groot aantal verkeerszaken gisteren voor het Leidse kan- !Cht. Een 18-jarige uts-er uit stond tex-echt omdat hij op in juli met de auto van vader by het nemen van een een voetganger had geschept i lichtmast geramd. Hy zou de met te hoge snelheid hebben en De jeugdige stuntrijder ;njnie als verzachtende omstandig- ^aan dat hy een „harde les" had Hij was, vertelde hij nog, lof voor het rij examen geslaagd. Voltfficier mr. J. A. J. v. d. Bruggen verdachte mentaal nog niet ^[enoeg om met een auto aan het deel te nemen. Hij eiste een geldboete van f 100.- subs, jen de onvoorwaardelijke in- ag van verdachtes ï-ybewijs de tijd van een jaar. „Ik heb vijf gulden zakgeld per week en Tiijn rijbewijs nodig omdat ikm'n -J in de zaak help" probeerde ,n: Ichte. De kantonrechter mr. W. [oning was wel bereid de geld- itdid terug te brengen tot f 50,- subs. KEX.igen, maar hij vonniste wat de ing van het rijbewijs betreft de eis. 18-jarige jongedame uit Kat- winkelbediende van beroep, voor de balie omdat zij met bromfiets geheel links van de gei'eden. Het gevolg was itale botsing met ëen haar it rijdende auto. was afwezig met mijn gedach- verklaarde zy de reden van [gevaarlijke stunt. U zo diep moet nadenken, dan dat ei-gens anders doen en [op de weg achter het stuur van iets" ï-epliceei'de de kanton- prompt. Daar inmiddels vast ;omen te staan dat verdachte last had van „afwezigheid van ihten" beschouwde de officier een gevaar op de weg. Hij zowel een geldboete van f30,-- dagen als een onvoorwaarde- itzegging tot het besturen van itorvoertuig, inclusief brorn- voor de tijd van een jaar. lachte vond de geëiste straf* overdreven. De kantonrechter bereid te zijn haar nog een te geven en stelde geëiste ont- ditmaal nog voorwaardelijk een proeftijd van twee jaar. De loete verhoogde hij daarentegen subs. 15 dagen. o 71-jarige koopman uit Nieu- •genu big moest zich verantwoorden naHat hij met zijn auto geen voor had verleend aan een op het ilpad rijdende bromfietsberyd- Het ongeluk gebeurde in Oegst- inaby het Rhijnzichtviaduct. De Ier eiste een geldboete van - subs. 20 dagen en de voor- gelijke inti*ekking van vei'dach- ijbevoegdheid voor de tijd van naanden met een proeftijd van jaar. „Gezien Uw leeftijd zoudt maar eens over- moeten gaan snken om met autorijden op te ■n" adviseerde hij verd' He De kantonrechter wilde ver- jt ji 'te als automobilist ditmaal nog st li ^ans seven en vonniste conform it li it li jt ij® 29-jarige vertegenwoordiger ;t Vleuten botste met zijn bestel- tegen een personenauto toen in Noordwykerhout plotseling keren. zou niets gebeurd zijn als de ii 'r niet was afgeslagen" verklaar- 2i fdachte. Getuigen waren echter oordeel dat verdachte, teveel ri- had genomen. „En dat op een ke vei'keersweg waar vooral het J1 met de grootste voorzichtigheid geschieden" vermaande de of- li r. die een boete van f 100,- subs, i ^en eiste. jpo veel" vond verdachte. „Wees t Uw rijbewijs ditmaal nog het geding blijft" vond op beurt de kantom-echter die con- de eis vonniste. )R7I De strijd in Vietnam Vietcongstrijders hebben in de af gelopen nacht een aanval gedaan op een post op 7 km. ten zuidwesten van Hoeé. De bezetting, bestaande uit Amerikaanse mariniers en Zuid- vietnamese militairen, werd eerst met raketten en moi-tiergranaten be stookt. Daarna drongen de Viet congstrijders tot in de post door. Toen versterkingen arriveerden, trokken zij zich terug. De verliezen aan Ameri kaanse en Zuidvietnamese zijde worden licht genoemd. Bij het treffen tussen Amerikaan se mariniers en de Vietcong op 20 km. ten noorden van Tam Ky, de hoofdplaats van de provincie Quang Ti, sneuvelden maandag negen Ame rikanen en ongeveer veertig Vietcong- leden; 22 Amei-ikanen werden ge wond. In de provincie Binh Dinh, in midden-Vietnam, wei-d een Ameri kaans hef schroef vliegtuig neerge schoten, waarbij de vier inzittenden werden gewond. Op 10 km. van Saigon vonden Amerikaanse militaii-en in een ge heime opslagplaats drie lanceerbui- zen en een twintigtal raketten van Russische makelij met een reikwijdte van negen tot elf km. Ook trof men granaten, mijnen en lichte wapens aan. Bij een luchtaanval op de haven plaats Cam Pha, ten noorden van Haiphong, is maandag een Russisch schip beschadigd, toen vliegtuigen van twee Amerikaanse vliegdeksche pen Noordvietnamese vaartuigen on- der vuur namen die lading van het Russische vrachtschip hadden over genomen. De schade aan de haven installaties zou bijzonder groot zijn. Bij hevige gevechten pal ten zui den van de gedemilitariseerde zone bij Con Thien zijn gisternacht 34 Amerikaanse mariniers gesneuveld en 185 gewond en 140 Noordvietna- mezen gedood. De Amerikanen rie pen de luchtmacht te hulp, waarna de Noordviebnamezen zich in het oerwoud terugtrokken. Het Ameri kaanse opperbevel maakte het ver lies bekend van een tweemotorige Canberra straalbommenwerpers van het type B57„ Het toestel werd in het zuidelijke deel van Noord-Viet- nam neergeschoten; de bemanning van twee koppen wordt vermist Het was het 674ste Amerikaanse toestel dat boven Noord-Vietnam verloren ging. Vliegtuigen van de Amerikaanse marine bombai-deei-den voor het eerst de Noordvietnamese haven Cam Pha, van waar veel steenkool wordt uitgevoerd naar Rusland en China I ter betaling van wapenleveranties. De Democratische Senator Morse uit Oregon heeft een resolutie inge diend waarin de pi-esident wordt ver zocht, aan de Veiligheidsraad te vragen „een staakt het vuren door alle pai-tijen op alle fronten" in Vietnam te gelasten. Morse, die fel gekant, is tegen de Vietnam-politiek van Johnson, zei dat staking van de bombardemen ten op Noord-Vietnam hieronder zou vallen. Leiden doet steeds meer aan verkeersbeveïligingDe snel toe nemende verkeersstroom en de gevaarlijke ligging van sommige weggedeelten vragen dan ook wel om maatregelen. Een gevaarlijk vunt voor automobilisten is altijd de scherpe bocht in de singel nabij de burgemees terswoning geweest, vooral na de verwijdering van de bermhekjes langs de singelroute. Deze bocht, die vooral in het nachtelijk duis ter menig automobilist of motor rijder parten heeft gespeeld, is nu voorzien van een reeks witte bermpaaltjes met reflecterende rode plaatjes. Zij moeten het in de berm, of nog erger in het wa ter raken van nachtrijders zoveel mogelijk beperken. Een beveili ging, die door vele weggebruikers zal worden toegejuicht. (Foto LD/Holvast) Tweemaal veertig De Leidse herenkapsalon C. F. Cornelisse in de Medusastraat be staat op 2 oktober a.s. veertig jaar. Het is een bijzonder jubileum, want een van de kappers, de heer L. Hakkaart, is op dezelfde dag veer tig jaar aan de kapsalon verbon den. Ter gelegenheid van beide ju bilea wordt op 2 oktober van 4 tot 8 uur een receptie gehouden in de salon. Kunstkring- programma De Leidsche Kunstkring „Voor Al len1' heeft voor het komende seizoen een serie van vyf concerten samen gesteld. Deze concerten zullen wor den gegeven in de Stadsgehoorzaal. Op dinsdag 17 oktober treedt op het Nederlands Blazers-ensemble onder leiding van Edo de Waart, op woens dag 13 december de pianist Julius Katchen, op maandag 22 januari het Nederlands Kamerkoor onder leiding van Felix de Nobel, op dinsdag 13 fe bruari de pianist Alexander Uninsky en op donderdag 4 apiil het Quadro Amsterdam met Frans Biiiggen, fliut en blokfluit. Tien procent in een maand Het aantal geregistreerde werklo zen in het gewest Leiden bedroeg I eind augustus 544 (vorig jaar 212) i tegen 488 eind juli (v.j. 192). Bij de 544 van eind augustus waren 150 minder geschikte arbeidskrachten. Er waren eind augustus 495 openstaan- j de aanvragen naar arbeidskrachten (v.j. 1093) tegen 576 eind juli (v.j. 1049). De wei'kloosheid in het gewest Leiden is in vei'gelyjcing met de stand aan het einde van de vorige maand gestegen met 56 mannen. De ze stijging kan slechts ten dele wor den toegeschreven aan een groter aanbod van jeugdigen, die na afloop van de vakantie een arbeidsplaats gingen zoeken. Een vrij ruime vraag in nagenoeg alle beroepsgroepen maakte het mogelijk, dat voor de meesten van hen op korte termijn een werkgever kon worden gevon den. In totaal stonden per ultimo augustus 62 jeugdigen ingeschreven. Voor het merendeel van hen zijn vol doende arbeidsplaatsen beschikbaar. In Duitsland Een 20-jarige Duitse matroos is gisteren in Recklinghausen (Did.) aangehouden op verdenking van de moord op de Nederlander Johan Schel, die bij een dronkemansvecht partij werd doodgeslagen. De 27-jarige Schel werkte als ober in een plaatselijk restaurant. Zijn lichaam .werd onder vernield meubi lair aangetroffen, toen de politie„T door een kokkin werd gewaai'schuwd. I Naar beroepsgroepen gezien had het De Duitse matroos werkte sinds twee dagen in het restaurant. De vechtpartij brak uit tijdens een wel- komstdronk voor de matroos in de kamer van de 52-jarige kokkin. De matroos heeft verklaard, dat hij tij dens de hevige ruzie een stoel stuk sloeg en met de poten Schel te lijf ging. Toen deze op de grond lag gooide de matroos een kleerkast om, die op Schel viel. De vrouw probeerde de vechtenden to scheiden, maar zij werd geti'offen door een lade die uit de kast viel. Zij strompelde naar een nabije telefoon en belde de politie. De politie moest enige tijd zoeken voordat zij het lichaam van Schel vond. De gewonde vrouw werd naar een ziekenhuis vervoerd. Hopelijk gaf de, sinds lange tijd niet zó fraaie, zomer een stimulans aan inspii'atie aan de foto-amateurs om een kersvers verenigings-seizoen ook de komende wintermaanden „fris" te houden. Aldus de voorzit- BURGERLIJKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Erwln, z. v. P. J. Segaar en A. N. Herrewijnen; Lisette Elisabeth Maria, d. v. J. P. Schouten en E. M. van den Broek: Jennifer Jean Anette, d. v. J. Zegeling en A. M. Krouwers; Tmo- z. v. J. B. Meerloo en A. Verboom; Johannes Gerardus, z. v. J. W. van den Berg en C. P. Kol; Pieternella Adriana. d. v. H. J. van Gemeren en E. J. van der Wal: Natasja Rosine. d. v. B. J. J. R. Hurrelbrlnck en R. I. Wiekhart; Wilhelmus Leonardus, z. v. J F. Adegeest en H. M. van der Hoe Edo Johannes Cornells, z. v. J. J. van Zonneveld en P. J. Hogenes; André Albertus, z. v. A. Houwaart en G. A. van Polanen; Johannes Cornells, z. v. R. Nijholt en G. de Vries; Isaac, z. v. J A. Zapico Nava en H. Garcia Uribe; Johanna Anthonia Geertrulda, d. v. T. Schrijvers en J. H. W. Verhelj- en; Jan, z. v. M. Hoek en M. J. BuiJ- tenkant; Erwin, z. v. W. Jonker en E. van Swinderen; Abbo. V. M. W. Wes- ster en S. M. Rijsdam: Debora Maria, d v. C. L. H. van der Meer en J. P. T. Overdevest; Linda Margaretha, d. v. J. la Lau en M. C. van Ingen; Jacoba Maria Elisabeth, d. v. P. J. M. Wee- nink en M. J. Distelvelt; Titia, d. v. R. H. Fuchs en N. H. van Maaren; Melita Fidelia, d. v. C. A. Bendter en H Gummels; Antonius Johannes, z. v. Sebel en B. M. Zweekhorst; Pe- tronella Hermina, d. v. A. Brunt en P. H. Nagtegaal. GETROUWD H. Koster en J. J. M. van de Meu- lengraaf; W. A. J. Zwart en W. J. Spier: N. H. van Seggelen en M. L. C. Verhoeven; A. Hakkenbrak en M. A. Klamer; K. J. M. Hoyer en W. M. G. C. Verheijen. OVERLEDEN J. van der Meij, 86 Jr.. man; I. T. Wilkens, 76 Jr.. vrouw; N. Kortekaas, 75 Jr., man; O. T. M. de Vroomen, 20 Jr., zoon; M. C. Hoes. 81 Jr., echt genote van P. Hoogduin; J. van der Weijden, 81 Jr., man. ter dr. J. Versteeg in zijn openings woord van de eerste bijeenkomst van het seizoen van de Leidse Amateur Fotografen Vereniging. Er is de leden grote medeweking gevraagd om in het komende sei zoen veel avonden „in eigen be heer" te organiseren. Het deed de voorzitter een groot genoegen de ver gadering te kunnen mededelen, dat aan deze oproep goed gehoor is gegeven. Na nog enkele mededelingen van huishoudelijke aard gaf de voorzitter het woord aan de bekende Haagse fotograaf en docent Victor Meeuw- sen, die op een zeer kundige en in teressante wijze de avond voor zijn rekening nam. De Studenten Vakbeweging (SVB) heeft naar aanleiding van de be schikkingen van de rijksstudietoela- gen 1967-1968 een voorlopige nota op gesteld, waarin zy tot de algemene conclusie komt, dat de absolute hoog te van de studiebeurzen ten opzichte van vorig jaar gemiddeld met 400 gulden ofwel 15 procent is gedaald. „Als we rekening houden met de ge stegen kosten van levensonderhoud", aldus de SVB in haar nota, „dan be draagt de reële verlaging van de studiebeurs 20 25 procent. Om de rijksstudietoelage op hetzelfde peil te houden als voi-ig jaar, moet er minstens vijftien miljoen gulden méér worden uitgegeven voor studie beurzen". In een bi'ief aan minister Veringa van Onderwijs en Wetenschappen heeft het landelijk bestuur van de SVB een aantal eisen neergelegd, be doeld om het systeem van rijksstu dietoelagen direct te vei'betei'en„on gedaan maken van de bezuiniging op de rijksstudietoelagen, welke voorlo pig op 15 miljoen gulden wordt ge schat; verhoging van de beursmaxi- ma van 4000 tot 4400 gulden, in plaats Jaarverslag Gem. Archiefdienst van tot 4100 gulden, zoals nu het ge val is; verhoging van de l.b.o.-scha- len met tien procent; een wettelijke vastlegging voor het volgend jaar van het recht op een studietoelage". ruimere aanbod van mannelijke ar beidskrachten voornamelijk betrek king op de bouwsector (+22), de metaalnijverheid (+16), de horeca bedrijven (+9), handels- en kantoor personeel (+17) en minder-geschik- ten 11). Daartegenover stond een daling van het aanbod in de land bouwsector 10), alsmede van ver- keerspersoneel 11). Tegenover de 6tijging van het aanbod stond een daling van de vraag naar bouwvak- arbeidei's 36), metaalarbeiders 24), kantoorpersoneel 25) (w. o. 17 jeugdigen) en ongeschoolden (—12). In de bouwnijverheid staat tegen over een wat afnemende bedrijvig heid een hogere produktiviteit per arbeidskracht, terwijl het ziektever zuim is gedaald. Van werkgeverszij de worden scherpere normen aan de arbeidsprestatie gesteld, waardoor onder het aanbod nogal wat selec tiewerklozen voorkomen. Gelijke ge luiden worden gehoord uit de sec tor betonwaren, waar bij een gelijk blijvend machinepark met evenveel arbeiders méér wordt geproduceerd. Deze bedrijven hebben ovenvegend een zeer ruime orderpositie. Het aan bod van schilders is gering, daaren tegen bestaat er een niime vraag voornamelijk van de ondei'houdsbe- drijven. ADVERTENTIE Het Pilgrim Fathers Huis trok vo rig jaar 448 bezoekei's. Hierbij waren de jongste klassen (ca. 120 kjndei-en) van de American School in Scheve- nlngen, die op en rond Thanksgiving- day werden rondgeleid. Omdat de rondleidingen een zware belasting betekende voor het personeel van de studiezaal, die deze rondleidingen verzorgde, werd een bandrecorder aangeschaft. Dit staat te lezen in het pasverschenen jaarverslag over 1966 van de Gem. Ai-chiefdienst in Leiden. Van de studiezaal werd in 1966 veel gebruik gemaakt. In totaal werden door 331 personen 1623 bezoeken af gelegd. In 1965 waren dit 310 perso nen, die 2073 bezoeken 'oi'achten aan de studiezaal. In 1966 was de studie zaal echter gedurende de maanden verband met de vergi-oting ervan, terwijl de studiezaal gedurende het gehele jaar ook op zaterdag was ge sloten. De vergelijkbare perioden ja- nuaiï-oktoher van 1965 en 1966 tonen dan ook andere cijfers. nl. resp. 1578 en 1754 bezoekers. Van de bezoekei-s in 1966 kwamen er 18 uit het buitenland: drie uit Bel gië, vier uit Duitsland, twee uit de Nedei'landse Antillen, zeven uit de V.S., een uit Zweden en een uit Zwit serland. Van de 331 pei'sonen kwamen er 128 voor genealogische doeleinden. Over de algemene bibliotheek ver meldt het jaarverslag dat de toegan kelijkheid er van aanzienlijk is ver groot, doordat in 1966 de woordcata- november en december gesloten in logus gereed ls gekomen. Een WF-je? Nu? Neen, dank u wel Trouwens, zou u zo midden onder uw werk aan Citroen denken? Al was ie ook honderd keer van Fockink? Daar zijn veel betere momenten voor. Vóór het eten bijvoorbeeld. Gezellig om dan samen met uw man een CITROEN VAN FOCKINK te drinken en over en weer de belevenissen van de dag te vertellen. Schenk nog eens bij. Een rondje WF, daar is iedereen vierkant voor. CITROEN VAN FOCKINK 9,85 per hele liter FOCKINK WYNAND C4nno JONGE EN OUDE WF GENEVER, CITROENBRANDEWIJN, WF HALF EN HALF, BESSEN, KERSEN EN FRAMBOZEN VAN FOCKINK. WF-SPECIALITEITEN: RUMBERRIES. ROYAL ORANGE, HUBERTINE. In de metaalnijverheid geeft de vraag naar en het aanbod van ar beidskrachten wat betreft jeugdig en ouder personeel een tegengesteld beeld te zien. Tegenover een aanbod van slechts 10 jeugdigen tot 19 jaar staat een vraag naar 96 jeugdige ar beidskrachten, terwjjl voor 81 oude re arbeidskrachten slechts 34 aan vragen beschikbaar zijn. Dit hangt o.a. samen met het overwegend ont breken van opdrachten op lange ter mijn. De stijging van de vraag in de textielnijverheid komt geheel voor rekening van een fabriek, die na overplaatsing van een afdeling uit een ander gewest aanvulling van per soneel behoefde. De vooruitzichten voor de naaste toekomst zijn echter niet direct gunstig. De kleinhandel doet slechts in geringe mate aan voorraadvorming, waardoor de pro- duktievoorraad bij de industrie toe neemt. Vraag naar personeel van een bloem- bollenveiling en een conservenfabriek veroorzaakte een daling van het aan bod in de land- en tuinbouwsector (peenkorters) en van ongeschoolde arbeidskrachten. Het aanbod van horecapersoneel bestaat voornamelijk uit minder vakbekwame krachten, die naarmate het einde van het sei zoen dichterbij komt, als eersten ont slag in aanmerking worden gebracht. Dit verklaart ook het gestegen aan bod van minder-geschikten. De vrouwelijke geregistreerde ar beidsreserve bedroeg in het gewest Leiden ultimo augustus 114 (v.j. 95) tegen 87 ultimo juli (V.j. 66). De openstaande aanvragen voor vrou welijke arbeidskrachten beliepen eind augustus 370 (v.j. 489) tegen eind juli 423 (v.j. 536). De stijging van het aanbod van vrouwelijk personeel in vergelijking met eind vorige maand met 27 werk neemsters was gelijkelijk verdeeld over de bei'oepsgroepen handel-, kan toor-, verplegend- en huishoudelljk- personeel. De vraag in deze beroeps groepen daalde als gevolg van plaat sing van, de van scholen afkomstige meisjes. De oudere Ingeschrevenen in de huishoudelijke sector zijn over wegend moeilijk plaatsbaar op grond van leeftijd en gewenste arbeidstij den. De gestegen vraag naar modi- nettes voor de confectie-industrie had uitsluitend betrekking op ver vanging van vertrokken werknemers. Academische examens Aan de Leidse Universiteit zijn ge slaagd voor de volgende examens: doctoraal geschiedenis mevr. D.JA. Roodhuyzen - v. Breda Vriesman (Oegstgeest); doctoraal geschiedenis de heer D.J. Noordam (Amstelveen); kandidaats geschiedenis de heer A.M, J.T. Leijten (Helmond); kandidaats geschiedenis mejC.A.M. MollVIaar dingen). De vermindering van het aantal werknemers bij de Gemeentelijk? Werkplaats te Leiden zette zich in 1966 voort, aldus het jaarverslag van deze instelling. De grootste opdracht gever bleef Royal McBee. In de loop van het jaar verminderde het aantal mannelijke werknemers van 152 tot 139, terwyl het aantal vrouwelijke vermeerderde van 20 tot 23, in totaal een vermindering van 172 tot 162. In 1966 werden in totaal 45 personen geplaatst en 55 afgevoerd. Evenals in het jaar 1965 was het aantal door- stromingsgevallen niet bijzonder groot. Gezien het feit dat de bev)i- king van de werkplaats 'n vrij hog? gemiddelde leeftijd heeft (54 procent boven de 45 jaar, 22 procent boven de 60 jaar) kan geen stijging van he* aantal doorstromingsgevallen worden verwacht. De opbrengsten van de werkplaats bedroegen 341.400 gulden tegen 273.300 gulden in 1965. De Nederlandse organisatie voor Zuiver-Wetenschappelijk Onderzoek heeft. prof. M. de Jonge, hoogleraar in de uitlegging van het Nieuwe Tes tament, met inbegrip van de inlei dingswetenschap en de oud-christe lijke letterkunde aan de Leidse Uni versiteit, een subsidie verleend ter voorbereiding van een tekst-kritische uitgave van de testamenten der twaalf patriarchen. Dit is in zijn hui dige vorm een oud-christelijk ge schrift ontstaan in de tweede eeuw dat. uitgaande van de verhalen over de zonen van Jacob en gebruik makend van veel Joods materiaal, dat men ten dele ook in latere rabbijn se literatuur terugvindt, de lezers wil voorhouden, hoe zij zich in zedelijk opzicht moeten gedragen. De voorbe reiding tot deze uitgave geschiedt onder supervisie van de hoogleraar en met medewerking van dr. J. Smit Sibinga wetenschappelijk hoofd medewerker voor het Nieuwe Testa ment, door de heer H. J. de Jonge, kandidaat in de klassieke letteren.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3