Surveyor in actie op de maan DJOLIBA temt! Grieken zijn bang II Bodemanalyse gestart Verschillen met aarde? JONGELUI TERUG UIT ATHEENSE CEL 99 99 Wat doe je met honger uit school? Dan pakje zo'n lekker blikje vlees! MET EEN ENKEL WOORD HAAG AGENis iï PAOTNA 3 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 12 ADVERTENTIE (Van onze redacteur ruimtevaart) De Surveyor V heeft gisteren een metalen doosje met radio actief materiaal op de maanbodem laten zakken voor het his torische eerste chemische onderzoek door de mens van de bodem van een buitenaards hemellichaam. De voorlopige resul taten van dit experiment zullen waarschijnlijk over een dag of twee bekend worden gemaakt. Inmiddels gaat de Surveyor, die gisternacht een zachte landing op de maan maakte, door met het sturen van tv-close-ups van het landingsgebied. De kleine met bladgoud beklede doos, die aan een nylonkoord uit de verkenner werd neergelaten op de maanbodem, bevat radioactief cu- rium-242, dat de maanbodem ter plaatse "bombardeert" met alpha- deeltjes. De kracht van de reactie van de bodem op deze bestraling ver schilt naar gelang de aard van de elementen, die door de straling wor den getroffen. Meetapparatuur in de doos kan uit deze reacties bepalen, welke chemische elementen zich op deze plaats in de maanbodem bevin den. Deze onderzoekingstechniek kan niet alleen een indruk geven van de samenstelling van een heel klein stukje maanbodem maar wellicht ook iets vertellen over de wordingsge schiedenis van aarde en maan. nog steeds een wetenschappelijke contro verse. Wanneer de soorten en hoe veelheden elementen in de maanbo dem vrijwel overeenkomen met die van het aardoppervlak zou dit een aanwijzing kunnen zijn dat aarde en maan gelijktijdig zijn gevormd. Zijn er aanzienlijke verschillen dan is het meer waarschijnlijk dat de hemel lichamen in verschillende perioden zijn ontstaan. Bovendien kan de bodemanalyse leren of zich op de maan stoffen be vinden die nuttig zijn voor de mens en in de eerste plaats voor ruimte vaarders die langere tijd op de maan verblijven en dan niet meer voor al les geheel afhankelijk behoeven te Camerawerk De camera-opnamen van de Sur veyor, die aan de lopende band op aarde worden opgevangen, zijn van een bijzonder goede kwaliteit, scher per en helderder dan de toch ook al bijzonder geslaagde opnamen van de Surveyors I e n III. Zij laten een kruimelige bodem zien, bedekt met stenen en kleine kraters. Het gebied lijkt geschikt voor de landing van ruimtevaarders, doch meer waar schijnlijk is, dat als landingsplaats voor de eerste Amerikaanse maan- reizigers de andere kant van de zicht bare maanschijf zal worden uitgeko zen. waar de Surveyors I en III land- Twee foto's Op de linker van bovenstaande fo to's die door de Surveyor gemaakt zijn en deels "zelfportretten" zijn, ziet men het metalen doosje met ra dio-actief materiaal op de maanbo dem rusten. De zigzagband van het doosje naar de lichte arm van de Surveyor links onder bevat de elek trische leidingen waarlangs de ana- lyse-apparatuur van energie wordt voorzien en waarlangs de gemeten gegevens naar de zender in de Sur veyor worden gezonden. De rechter foto toont een van de landingspoten van de Surveyor, die na de eerste aanraking met het maanoppervlak iets verschoven of opgestuit is. Daardoor is rechts naast de ronde landingsvoet van ongeveer 30 cm diameter een indruk in de maanbodem ontstaan, die duidelijk op de foto zichtbaar is. Uit de diepte van de indruk en de vorm van de wand van de indruk kan men con clusies trekken omtrent de mecha nische samenstelling van de bodem. Op de landingsvoet bevindt zich enig maangruis dat bij de landing is op- gewarreld. Op beide foto'c is het donkere ge deelte rechts onder een deel van de Surveyor zelf. De beste groeten President De Gaulle van Frankrijk heeft gister avond tijdens een receptie in dc Poolse hoofdstad de Amerikaans^ ambassadeur, Gronouski, verzocht „zijn beste groeten aan de president over te brengen." Van links naar rechts Hans Mulder, Gisele Chajes en Simon Chajes. Nu ze veilig terug zijn in ons land zouden ze er bijna toe ko men hun Griekse gevangenis ervaring te zien als een avon tuurlijk slot van hun verblijf in Israël en Griekenland. Maar als ze terugdenken aan die stinkende gevangenis cel met tien of meer mensen erin, aan die Grieken die maand in maand uit veel langer dan zij binnen die vier muren moeten zitten, dan is het toch geen prettig slot geweest. Ze: dat zijn de 22-jarige in Utrecht kunstgeschiedenis studerende Hans Mulder, zijn 21-jarige vriend Simon Chajes en diens 20-jarige vrouw Gi sele. de enige van het drietal die niet gevangen is gezet, maar die wel in angst heeft gezeten. Het begon voor hen op 2 septem ber op het eiland Milos, dat ze had den aangedaan op de terugreis uit Israël waar Simon Chajes, leerling- journalist in Apeldoorn met .Ajn vrouw een paar maanden, Hans Mul der verscheidene weken was geweest. De twee ojngens werden plotseling op vage beschuldigingen ingerekend en vastgezet in een gevangenis in Athene. Een even plotseling als hun arrestatie werden ze ten slotte weer vrijgelaten. „Die diefstal uit de kapel ,ve zogenaamd van verdacht werd was mar een voorwendsel", zegt Hans Mulder. HU vertelt van de ikoon, die hij in Israël van een Griekse student had gekregen („een heel gewone heilige afbeelding, zo als die overal in winkels te koop is"). De aard van de „gestolen voorwerpen" wisselde nogal eens tij dens de verhoren: een muntje, een offerblok, een ikoon, met geldzakjes ervoor. „Waar het naar ons idee om ging, was dat ze iets zochten om ons te grijpen," zegt Hans Mulder. „Ge woon omdat we als buitenlanders ons met hun zaken hadden bemoeid. We hadden op het eiland nogal wat mensen naar hun mening gevraagd over de stand van zaken in Grieken land. De meeste antwoorden kwa men hierop neer: kakos (slecht). In het politiebureau kenden ze ons. want de dag voor onze arrestatie waren we er geweest om affiches te vragen, politieke platen van hun eigen regering. Maar die willen ze kennelijk niet in het buitenland te recht zien komen. Ik ken een meis je dat zo'n affiche ook had bemach tigd: ze werd op het vliegveld vast gehouden, tot het vliegtuig, waar voor ze had geboekt, vertrokken De jongens werden door de politie op het strand aangehouden, (eerst gewone poltie, later kwam de mili taire er aan te pas). Na een onge makkelijke bootreis werden ze hard handig in een cel gewerkt. Ze wer den geboeid naar een gerechtsge bouw gebracht, waar ze te horen kregen dat hun zaak over een week zou voorkomen. Ze kwamen weer in hun cel en brachten de nacht door met elf mannen in een naar braak sel en urnie stinkend hok. Wat leidde er toe dat ze plotseling werden vrijgelaten? Zeker weten ze het niet, maar ze hebben het idee dat de Nederlandse ambassade, van wie ze de heer Tettero als verte genwoordiger in de gevangenis op bezoek hebben gehad, er een flinke rol in heeft gespeeld. Een gevangene fluisterde Simon Chajet toe. dat er 26.000 tegenstan ders van het huidige Griekse regime in gevangenissen en kampen opge sloten zijn. Daar staat het officiële cijfer van 2400 tegenover. Wat er van beide getallen waar is weten de jongens niet. Dezelfde politieke gevangenene ver telde ook wat voor Griekenland de verandering moet brengen: niet re volutie maar evolutiie. Hij baseerde die evolutie op drie punten: op het ogenblik leeft nagenoeg het hele Griekse volk buiten de wet (spreken Ontslagen bij Robinson (Van onze Nijmeegse correspondent) Om een zo sterk mogelijke concen tratie in Nijmegen en Groesbeek te krijgen gaat de Nijmeegse schoen fabriek Robinson haar derde vesti ging in Valkenswaard sluiten. Door deze maatregel zullen de 94 werk nemers in dit nevenbedrijf worden ontslagen. De sluiting wordt op korte termijn verwacht. Er bestaat weinig hoop dat de 94 man in de directe omgeving in hun vak weer werk kunnen vinden, mede in ver band met de crisis, die de schoenen industrie thans doormaakt. Het gehele produktie-apparaat van Valkenswaard zal worden overge plaatst naar Nijmegen. In laatstge noemde stad verwacht de directie van Robinson geen imkrimping van het personeelsbestand. Wel is men bezig om de bedrijfsbasis te verbe teren door nauwe samenwerking met andere bedrijven. Een fusie is vol gens de directie op dit moment ech ter nog voorbarig. Thans geldt bij Robinson-Nijme- gen voor ongeveer 75 werknemers een verkorte werktijd. Twee dagen per week wordt er niet gewerkt. Deze maatregel is maximaal zes weken van kracht. over Papandreou is al voldoende om opgepakt te worden)de huidige mi litaire regering is niet in staat Grie kenland economisch drijvend te hou den; druk uit het buitenland. Rijksherbarium (Schelpenkade 6): verg. Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver. 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal): Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- 8 uur nam. WOENSDAG DONDERDAG Bevrijdingskerk (bovenzaal): NCVB afd. Zuid-West. Spr. de hr. H. de Groot over „Israël" (met dia's). 8 Haagweg 90: Openbare Bahai-ge- spreksavond. 8 uur nam. Reet. Van der Heijden: Modeshow De Groot. 2.30 en 8 uur nam. VRIJDAG Koningskerk: Ruilclub 7.30-10 uur Oude Vest 13: Evangelisatie. Chris- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. ZATERDAG Eerste Binnenvestgracht 20: Instal latie districtscommissaris N.P.V. 10.30 uur voorm. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde: Jubileumtocht naar Bloemen- en fruitcorso In Goes. Vertrek Station Leiden 7.45 uur voor middag. Tltus Brandsmalaan 150: Dia-avond. Chr. Jeugdbond van Natuurvrienden. 7.30 uur nam. ZONDAG Oude Rijn 5: Gem. voor oorspron kelijk christendom. Spr. evang. N. v. d. Brugge. 7.30 uur nam. Steenschuur 6: Kerk van Jezus Christus van de heiligen der laatste dagen. Spr. dhr. Diender. 10.30 uur MAANDAG Modeshow Week- Reglnamode, 2.30, 7 en 9.15 ADVERTENTIE Zie de advertentie van de Stadsgehoorzaal morgenavond- BINNENLAND Protest ouders gehandicapte kin deren Het bestuur van de federa tie van ouderverenigingen van ge handicapte kinderen heeft in een te legram aan de vaste commissie van Sociale Zaken van de Tweede Kamer verklaard met ontsteltenis te hebben kennis genomen van het advies van de Stichting van de Arbeid inzake de premieheffing voor zware genees kundige risico's. Welvaartsstijging voor de gehele bevolking mag niet worden verkregen ten laste van ge handicapten uit dat volk. aldus het telegram. Beperking van de verstrek kingen betekent een ontoelaatbare discriminatie tussen gehandicapten onderling, zo wordt in 't protestte legram verder gezegd. Parkeergarage bij congresgebouw De heren C. Steensma, directeur van de N.V. Nederlands Congresge bouw, en J. J. Crans, directeur van de N.V. Nederlandsche aanneming Maatschappij (Nedamt hebben gis termiddag het contract ondertekend waarbij aan de Nedam de bouw is gegund van een parkeergarage onder het reeds geplande parkeerterrein van het congresgebouw in Den Haag. Direct na de ondertekening verricht te de heer Steensma de eerste graaf werkzaamheden. De gunning van de bouw van deze ondergrondse garage viel samen met de oplevering van de noordvleugel van het congresge bouw door ir. H. E. Oud, de architect die de leiding heeft van de bouw. Tweemaal overreden De 33- jarige landarbeider G. Oegema uit Achlum is door twee auto's aangere den en aan de gevolgen daarvan overleden. De man, die met twee an dere mannen een onverlichte auto voortduwde en daarbij aan de lin kerkant van de wagen liep, werd eerst aangereden door een achterop komende auto. De bestuurder hier- van, die met dimlicht reed en de du wende mannen pas op het laatste nippertje zag, trachtte nog door naar links uit te wijken, een aanrijding te voorkomen. Toch raakte hij de heer Oegema, die vervolgens kruipend over de weg trachtte weg te komen. Daarbij werd hij echter weer over reden door een tegemoet komende auto. BUITENLAND Bed vrij Een inwoner van Luck- now (India) ontving bericht van het plaatselijk ziekenhuis dat er 'n bed was vrijgekomen en hij kon wor den opgenomen voor behandeling. De man moest echter antwoorden dat hij volledig hersteld was van de ver wondingen die hij twee jaar geleden had opgelopen bij een auto-ongeluk. Toen was er geen plaats voor hem in het ziekenhuis. Japanners verlaten Peking Het Chinese ministerie B.Z. heeft 3 van de negen Japanse verslaggevers in Peking verzocht China te verla ten. Zij worden beschuldigd van anti-Chinese berichtgeving. Twee van hen moeten vertrekken als hun visum is afgelopen, de derde binnen vijf dagen. Vervanging van de uit gewezenen wordt niet toegestaan. Volgens politieke waarnemers gaat het om een represaillemaatregel. Pre mier Sato van Japan heeft een be zoek van enkele dagen aan Formosa gebracht, wat volgens Peking een po litieke provocatie Jegens China was. Wolkbreuken Hevige wolkbreu ken waarbij hagelstenen ter grootte van duive-eieren naar beneden kwa men, hebben gisteren de Joegoslavi sche hoofdstad Gelgroda en omge ving ruim een uur geteisterd. Deze bui was de ergste van de laatst ze ventig jaar. In het centrum van Bel grado viel een boom op een gepar keerde auto'terwijl een oud huis in stortte en het kolkende water in sommige hellende straten stenen uit het plaveisel rukte. Het grote plein in de buurt van het station veran derde in een meer dat op sommige plaatsen een meter diep was. Betoging in Barcelona De poli tie heeft gisteravond in Barcelona een begoging van ongeveer 200 per sonen uiteengejaagd. Er stegen uit de menigte oproerige kreten op. aldus het Spaanse agentschap Cifra en twee betogers werden aangehouden. Een van hen was Berlancos, die kort geleden uit Mexico in Spanje was aangekomen. Zijn dochter werd enige maanden geleden aangehou den wegens ondermijnende activitei ten. Vuurwerk in beslag genomen De autoriteiten van Hongkong hebben de laatste dagen ruim één miljoen stuks vuurwerk in beslag genomen om te voorkomen, dat het kruit voor gewelddaden wordt gebruikt. Men weet nog niet wat er met de hon derd ton voetzoekers moet gebeuren: afsteken, bewaren of uitvoeren. De vorige eigenaars van het vuurwerk krijgen een schadevergoeding. Indonesiërs op reis Indonesië zal deze maand parlementaire missies sturen naar verscheidene Europese en Aziatische landen, zo is gisteren in Djakarta bekendgemaakt. Een groep van zes parlementariërs zal op 17 september vertrekken naar Ne derland, West-Duitsland, Frank rijk, Belgë en Engeland. Een andere groep gaat naar Zuid-Korea. Japan, de Philippijnen, India en Maleisië. Egyptische straaljager In een vraaggesprek met het Westduitse tijdschrift „Der Spiegel" heeft de Oostenrijkse ingenieur Ferdinand Brandner, die belast is met de ont wikkeling van vliegtuigmotoren in Egypte, gezegd, dat Egypte tegen de volgende zomer een supersonische straaljager in de lucht zal hebben, de HA 300, die ontworpen is door de Duitse vliegtuigontwerper professor Willy Messerschmitt. Dit toestel zal volgens Brandner twee keer de snel heid van het geluid hebben. Het aan vankelijke plan om de HA 300 reeds in februari 1968 te laten vliegen was door het Arabisch-Israëlische con flict vertraagd. Verlammende staking Een door de pro-Russische en pro-Chinese communisten georganiseerde algeme ne staking heeft een verlammende uitwerking in de Indiase deelstaten Kerala, met 20 miljoen inwoners en Assam, met 15 miljoen. Algeryns protest Algerije h°eft gisteren bij de Amerikaanse regj- ring krachtig geprotesteerd tegen een „schending van de Algerijnse territoriale wateren door Ameri kaanse oorlogsschepen." Het protest werd in Algiers overhandigd aan de Zwitserse zaakgelastigde, die de Amerikaanse belangen vertegen woordigt sinds de diplomatieke breuk tussen Algerije en de Ver Staten. Volgens Algerye waren emgï Amerikaanse oorlogsbodems, waar onder onderzeeërs, op 7 septemoer de Algerijnse kust by Cherchell tot op 7 mijl genaderd. „Beulah" naar Haïti De orkaan „Beulah," die al drie dagen nuts- houdt in het Caraïbisch gebied en tot dusver zestien mensenlevens heeft geëist, bereikte gisteren de zuidkust van de Dominicaanse re publiek met windsnelheden van 20° km per uur. In korte tyd werier. meer dan duizend personen daklij. De orkaan beweegt zich thans in lie richting van Haiti. studio „Blow-Up", 18 gelijks 2.30. 7 en 9.15 uur. Zol 4.45, 7 en 9.15 uur. Trlanon „The sound cj a.l. Dagelijks 2 en 8 uur. Zol en 8 uur. Luxor „The naked rui Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9| Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15) Camera „20.000 mijlen o: 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15| LIdo „Mooi maa: Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uui 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. TENTOONSTELLlNUijfl De Lakenhal: Tentoonstelt Buurman (t/m. 1 oktober) T Legermuseum (Pesthulsld uitzondering van za (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk", MolenmJ" opend dinsdag t/m zaterdi voorm.—5 uur nam. Zondag nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Votttfj( Tentoonstelling: „Ball, t droombeeld". Geopend dagi™ 17 uur; 's zondags 13-17 u{ oktober). Iff Rijksmuseum voor Voltfe Tentoonstelling van Japansfee van Kyosal. Dagelijks lOlm 's Zondags 13-17 uur. rip Rijksmuseum voor Steenstraat 1dag. 1 dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de der natuurwetenschappen uur. zond. 1-4 uur. AVON - EN NACHTDIQte DER APOTHEKENige Geopend voor spoedeisendfcki lei Doeza Apotheek, Doezakrii tel. 21313. r"1 Apotheek R. van Breest 1 burg te Leiderdorp en de Oef Apotheek zijn de gehele opend. DINSDAG 12 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 i Nationaal Ballet. Diligentla, 20.15 uur: Cabip en Eva: „Tussen tafel Kurzaal, 20.15 uur: Orkest o.l.v. André Vanderni Régis Pasquler, viool. WOENSDAG 13 SEPTEMBEi Kon. Schouwburg, 20.15 i groep Theater: „De Belofte" Diligentla, 20.15 uur: Cabi onl en Eva: „Tussen tafel en Speeltuinver. Oosterkwar. 0' neostraat) Tentoonstelling Pluimvee- e- Konijnenspor uur. Speeltulnver. Oosterkwart!, e" neostraat) Tentoonstelling loet Pluimvee- en Konijnensportt 75.. WEERRAPPOR1 (Van hedenmorgen 7 Amsterdam Den Helder Ypenburg Vlissingen 2 Eelde De Bilt Twente Eindhoven Zuid-Limburg Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürich Genève Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Mp.drid Mallorca swaar bew. licht bew. mist onbewolkt mist onbewolkt half bew. geh. bew. half bew. geh. bew. onbewolkt geh. bew. regen zwaar bew. zwaar bew. geh. bew. onbewolkt zwaar bew. geh. bew. zwaa rbew. onbewolkt swaar bew. geh. bew. geh. bew. half bew, licht bew. half bew. onbewolkt half bew. onbewolkt kot beu Jn de

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2