ferkeer met België liep muurvast EIDSCH DAGBLAD Grensincidenten in het Himalaja-gebied Groothertogelijk paar Luxemburg in ons land JAMIN 1 j aarden vragen om oedkopere treinreis Bestand ■i/i Aden Arrestatie Guevara zou op handen zijn Moord in Berghem )ouane staakt en veroorzaakt chaos gericht 1 maart 1860 DINSDAG 12 SEPTEMBER 1967 No. 31379 (Van onze correspondenten) 3 gevolg van een stakingsactie van de Belgische douane- iibten is het grensverkeer NederlandBelgië muurvast ge- De situatie kan het best als hopeloos worden betiteld, meters lange files vrachtwagens blokkeren de grenswegen. by de grensposten staan chauffeurs by elkaar of n uit hun cabines. i verkeer bij Wernhout-Wuust- was om 12 uur vanmiddag vol ta ontwricht. Meer dan 200 Ne- ndse vrachtwagens, die over de tche grens wilden, werden door [uanebeambten opgehouden. De [brigade van de Belgische kë uit Brasschaat leidde het henverkeer om over het ge- jTereyk, de vrachtwagens ech- |onden in een lange file. Som- wagens staan reeds van gis- iddag af te wachten op een E. Dit zijn de zgn. TIR-wa- waarvoor als enige douane formaliteit een stempel hoeft te wor den gezet. De heer J. Verhoeff, chuaffeur van een chocoladefabriek uit Rot terdam, stond met zijn aan bederf onderhevige lading vanaf vanoch tend 7 uur aan de Belgische grens. Erger is het voor een groot aantal visvervoerders, waarvan sommigen reeds van gistermiddag af wachten. De wagens stinken verschrikkelijk, daar de lading verse vis is gaan rot ten. Ook voor verscheidene groemtehan_ delaren dreigt de wanorde aan de grens desastreus te worden. Hun verse groente staat achter op de wa gens in vele gevallen te verrotten of te verdrogen. (Van onze Utrechtse correspondent) 50 J Nederlandse Spoorwegen, die d op vele fronten zoeken naar len om hun inkomsten te ver zouden graag een collectief itcontract willen afsluiten rijdag gesprek ver de staking bij Ford lirectie van de Ford-fabrieken roit heeft gisteravond bekend- i, dat zij het overleg met de van arbeiders in de auto- bie onder leiding van Walter [er vrijdag a.s. zal hervatten. I onderhandelingen over een fe collectieve arbeidsovereen- t waren vorige week opgeschort, jde 160.000 georganiseerde Ford- pers woensdag in staking gin- raardoor het werk in de 101 ngen van de maatschappij in len stil kwam te liggen, vakbond eist een loonsverho- van zes procent, terwijl de di- t niet verder wil gaan dan vier twee nationalistische groepe- i in de Arabische federatie, die ikaar om de macht strijden (de en de Nassergezinde Flosy), ingestemd met een bested Adense wijken Sjeik Othmanen oera. Hun leiders hebben be lde strijd in geen enkel deel van Arabië te zullen hernieuwen. danken aan de troepen van id-Arabische Federatie, die po- e vrede te herstellen en 'n eind aan de bloedige burgeroor- sin ds vrijdag vorige week i. Deze troepen begonnen met vredestichtende taak nadat de ale regering ineen gestort was. trijd tussen de NLF en de Flosy gisteren twee mensenlevens ge- Er vielen twaalf gewonden. WEERBERICHT Iets meer wind Bilt verwacht van heden- tot enavond: en toe wolkenvelden, met plaat- e regen. In de nacht en -£nd hier en daar mist. Zwakke, overwegend matige wind tussen en oost. Dezelfde middagtem- Nren als vandaag of iets lagere. (Opgemaakt om 11.40 uur) 13 SEPTEMBER op: 6.10 uur; onder: 19.01 uur 1 op: 17.33 uur; onder: -.- uur. Water te Katwijk te 10.39 en u.; laagwater te 5.54 en 18.33 u. 2 nummer bestaat olt 18 pagina's voor alle bejaarden in Nederland, die dan voor half geld zouden kun nen reizen op een vastrechtkaart van bijvoorbeeld ongeveer f.7,50 per kwartaal. Op het ogenblik maken ruim 7000 a.o.w.-trekkenden gebruik van de mogelijkheid bij N-S. een vastrecht- kaart van f.25.— per kwartaal (of f.40.— per echtpaar) te kopen, waar op ze voor half geld kunnen reizen. Dat is maar een fractie van de meer dan 1 miljoen a.o.w.-trekken den in Nederland. Voor een groot aantal is halfgeldreizen op een bas5s van f.100.— vastrecht per jaar te duur. Herhaaldelijk dringen bejaar den er bij N.S., overheid en vakbe weging op aan te komen tot een re geling, die voor hen reizen voor half geld mogelijk maakt zonder extia kosten. Het officiële orgaan van het N.K. V. "Ruim Zicht" spreekt zich uit te gen een collectief vastrechtconcrucfc met NS voor alle bejaarden, omdat dit een vorm van bestedingsdwang zou Inhouden. Het N.K.V. geeft de voorkeur aan vakantietoeslag voor bejaarden, te besteden naar vrye verkiezing. De Koningin en Groothertog Jan van Luxemburg in oven rij tuig op weg van het Centraal Station naar het Koninklijk Pa leis op de Dam. In het bureau van de Belgische douane heerst wanorde. Grote sta pels niet afgewikkelde papieren lig gen op de onbemande bureaus te wachten. De klerken van het douane kantoor zijn veelal koffie drinken of wandelen. De verificateurs die hun werk nog wel willen doen, lopen met hun hoofd tegen de muur wanneer de klerken die het administratief gedeelte moeten uitwerken, dit zo traag doen, dafde in d ehal van het kantoor samengedrongen massa chauffeurs het voortdurend uitjoelt. Langs zijwegen Wel was vandaag de oproep merk baar, die gisteren via de radio aan de automobilisten was gedaan het grensgebied zoveel mogelijk te mij den: personenauto's zag men bijna niet. Dit werd evenwel ook veroor zaakt door het feit dat de automobi - listen via zijwegen de grens tracht ten over te komen. Dat was onde*. meer mogelijk via Meersel-Dreef, Baarle Nassau en Strijbeek. Er is daar geen douanecontrole. Een zegs man van de douane zei vanmorgen te verwachten, dat de situatie zo de he le dag zou blijven. Potdicht De grensovergang bij het Belgische Zelzaete en Sas van Gent in Zeeuws- Vlaanderen meldde vanmorgen, dat er geen wagens over de grens Kwa men. De zaak zat potdicht. Dat werd veroorzaakt door een grote groep sta kers, die vandaag in alle vroegte het uitgaande verkeer uit België begon nen tegen te houden. Het plaatselijke hoofd van de douane aan de Belgi sche kant van de grens zei vanmor gen wanhopig, dat ook hij tegen een overmacht stond: „we proberen te redden wat er te redden valt en doen wat we kunnen". Op een vraag of er een gespannen verhouding was tussen de werkwilli ge douanemensen en de stakerspos- ten luidde het antwoord ontkennend: „het gaat heel waardig toe". Vecht partijen hadden nog niet plaatsgehad, wat vermoedelijk ook veroorzaakt werd doordat veel expeditiebedrijven hun chauffeurs hadden teruggeroepen Wel was de Rijkswacht ter plaatse om bij ongeregeldheden te kunnen in grijpen. T uchtmaatregelen Op het ministerie van Financiën in Brussel worden dossiers aangelegd met het oog op tuchtmaatregelen te gen personeel, dat blijk zou geven van kwaadwilligheid of ernstig plichtsverzuim. Aan het personeel van de douane en de belastingen dat staakt is een brief gezonden, waarin wordt mede gedeeld dat de dagen waarop niet ge werkt is, op het salaris zullen worden gekort. China en India slaags Indiase militairen zijn maandag slaags geraakt met Chinezen aan de grens tussen Tibet en Sikkim. By dit grensincident, dat sinds de oor log van 1962 als het ernstigste wordt beschouwd, werden machine geweren, mortieren en artillerie ge bruikt. Radio Peking meldde dat India was begonnen door grensoverschrij - ding en het afvuren van granaten op een Chinese basis. Volgens Pe king zyn 25 Chinese militairen ge wond of gedood. Het Indiase ministerie van De fensie meldde dat de Chinezen het vuur by de Nathoe-pas hadden ge opend. De Indiase strijdkrachten beantwoordden het vuur; zo nu en dan werd er geschoten totdat eep opkomende mist een einde maakte aan het incident. De Chinezen schoten later echter granaten af op achterwaarts gelegen Indiase stel lingen, waarbij een aanbal slachtof fers viel Volgens de jongste berichten duimt de strijd nog steeds voort. De Indiase regering heeft bekendge maakt by China te zullen protes teren. China van zyn kant had al een protest ingediend. Driedaags staatsiehezoek begonnen (Van onze A'damse correspondent) een driedaags staatsiebezoek. Over Groothertog Jan en Groothertogin Charlotte van Luxemburg zyn van morgen in ons land aangekomen voor het IJ daverden 21 saluutschoten, toen de trein met de vorstelyke gas ten om zeven minuten voor elf het Centraal Station in Amsterdam bin nenreed. De Luxemburgse gasten werden daar verwelkomd door Koningin Ju liana, Prins Bernhard (nu weer zon der snor) en burgemeester dr. Sam- kalden. Zy waren van het Groot hertogdom naar de vliegbais Soester- berg gevlogen, waar Prinses Beatrix en Prins Claus hen ontvingen en in de koninklyke trein begeleidden naar de hoofdstad. In de koninklijke wachtkamer werd een aantal vooraanstaande Ne derlanders, onder wie de voorzitters van de Eerste en Tweede Kamer en de ministers aan de Groothertog en de Groothertogin voorgesteld. Het kabinet was eerder in een door staatssecretaris M. J. Keyzer van Verkeer en Waterstaat bestuur de trein van Den Haag naar Amster dam gekomen. De bewindsman deed dat onder toezicht van de Rotter damse machinist A. M. Spithoven, die aan het einde van de rit zyn pet af nam voor de staatssecretaris. De vorstelyke gasten namen hun intrek in het paleis op de Dam. Op weg naar het paleis werd het gezel schap met gejuich begroet door dui zenden Amsterdammers. Om half twaalf legden Groothertog Jan en Groothertogin Charlotte een krans by het Nationale Monument. Vanmiddag om drie uur begon in het stadhuis een ontvangst door bur gemeester en wethouders van Am sterdam. Daarna brachten de gasten een bezoek aan het Ryksmuseum. Vanavond is er een galadiner in het paleis op de Dam. Voor morgen staan voor Groothertogin Chartoctc en Koningin Juliana een bezoek aan de bloemenveiling in Aalsmeer en voor Groothertog Jan en Prins Bernhard een bezoek aan de Fok kerfabrieken op het programma. In de middaguren volgen een bezoek aan Den Haag, waar de ministerraad aan de gasten wordt voorgesteld, en een bezoek aan Delft. In Amsterdam woont het vorstelyk gezelschap 's avonds een concert van het Con certgebouworkest o.l.v. Bernhard Haitink by. Donderdag brengen de Groother tog en Groothertogin in gezelschap van Prinses Beatrix en Prins Claus een bezoek aan Zeeland. Vrij dagmor gen keren zy per auto naar Luxem burg terug. Het nieuws over het incident ver oorzaakte een daling op de Indiase effectenbeurs, een aanwijzing voor de vrees dat het incident tot een oorlog kan uitgroeien. De 4.500 meter hoge Nathoe-pas ligt 30 km ten oosten van Gang-tok, de hoofdstad van het kleine vor stendom, dat een van de zwakste schakels vormt in de Indiase ver dedigingslinie tegen China. Sikkim ligt tussen India, Tibet, Nepal en Bhoetan. Het is sinds 1950 een pro tectoraat van India. Twee jaar ge leden werd Palden Thondoep Nam- gyal tot koning gekroond; zijn echtgenote is de Amerikaanse Hope Cook. Het gebied telt 162.000 inwo ners, van wie driekwart afkomstig uit Nepal. Het strekt zich uit van vochtig oenvoudgebied tot de bergen van de Himalaja. In het vorstendom zijn duizenden Indiase militairen gelegerd; laatste week is de spanning er steeds groter geworden. koffie cognac bonbons niet duur we/ heerlijk Onruststokers in Latijns-Amerika President Barrientos van Bolivia heeft gisteren in een korte radiotoe spraak gezegd, dat er aanwyzingen zyn dat de gevangenneming van de revolutionaire leider Ernesto (Che) Guevara „een kwestie van uren" is. Guevara, die in Cuba minister van Industrie is geweest en twee jaar geleden volledig van het politieke to neel verdween, heeft naar verluidt de nu vijf maanden durende guerilla- actie in Bolivia georganiseerd en geleid. Er was een prijs van een half miljoen pesos (ca 17.500 gul den) op zyn aanhouding uitgeloofd. Een groep gewapende mannen, naar wordt aangenomen Castro-ge- zinde figuren, heeft maandag gepro beerd de Venezolaanse legerbevelheb ber generaal Flores, van het leven te beroven. „Tydens een vuurgevecht van tien minuten, uitgebroken toen een aanval werd gedaan op de villa van de generaal, terwyi deze d—»r lag te slapen, vond een soldaat de dood. Drie leden van de bende werden na een lange achtervolging door de politie aangehouden. Vorig jaar no vember is er ook al een aanslag gepleegd op generaal Flores. In de staat Trujillo op 600 km ten westen van Caracas ontdekte de politie een uitgewerkt plan voor ge welddaden in die staat en drie an dere staten in het gebied van de Andes. Er werden verscheidene per sonen aangehouden, onder wie mi litante communisten, terwyl ook wa pens, munitie en documenten in be slag werden genomen. De politie zoekt naar de organisator van het plan. N.D.S.M. benaderd voor overneming van Van Heyst De bewindvoerders van Van Heyst radiatorenfabriek hebben de Nederlandse Dok- en Scheepsbouw maatschappij benaderd voor overne ming van het Ha-gse bedrijf. De di rectie van de N.D.S.M. bestudeert, aldus vanmorgen een woordvoerder, op het ogenblik de mogelijkheden. Er- beslissing is nog niet genomen, de N.D.S.M. maakt evenals Van Heyst ook radiatoren voor verwar ming. Het Britse vliegtuigmoeder* schip Hermes botste bij het ver trek uit de haven van Freemantle, Australië, tegen een kade, toen een sleepboot te vroeg of te hard begon te trekken. Het schip liep geen schade op, de kade wèl. (Van onze Bossche correspondent) De 62-jarige weduwe Catharina Gysbers—Ploegmakers uit het Bra bantse Berghem (by Oss) werd gis teravond door haar 19-jarige zoon die terugkeerde van een keuring van militaire dienst dood in de gang van haar enigszins geïsoleerde wo ning aangetroffen met een hand doek over het gezicht. De vrouw bleek gewurgd en met een hard voorwerp op het hoofd geslagen. Bovendien was ze beroofd van haar spaargeld: enkele tienduizenden guldens, die ze in huis bewaarde, omdat ze uit principe geen geld aan de bank toevertrouwde. Van da dader (s) ontbrak elk spoor. Een uitgebreid buurtonderzoek heeft tot nu toe geen resultaten opgeleverd. De vrouw die vandaag met haar kinderen haar 63ste verjaardag had zullen vieren, was op het mo ment van de moord alleen thuis. Ze was bezig met huishoudehjke werkzaamheden, toen ze werd over vallen. Gezin door gebrek aan zuurstof bedwelmd Doordat de ramen van de woning zeker 18 uur potdicht waren ge weest, is een familie uit de Van der Doesstraat in Amersfoort onwel ge worden. Van het uit negen person en bestaande gezin raakten zes kinde ren zelfs bewusteloos. Ook de vader was niet meer volledig by zyn posi tieven, terwyl de moeder met griep in bed lag. Alleen de op een na o id- ste, een meisje, zag kans om ds buurvrouw te alarmeren, die op haar beurt een arts waarschuwde. By zyn komst bleek aanvankeiyk gasvergif tiging de oorzaak, maar er hingen zo veel luchtjes in de woning, dat die mogeiykheid al snel ter zyde w-rd geschoven. De politie werd gewaar schuwd, terwyl de dokter op eigen initiatief reeds alle ramen opende. Toen dat was gebeurd, knapten de kinderen weer spoedig op. Ook een later ingesteld onderzoek bracht geen andere oorzaak dan zuurstofgebrek aan het licht. (§ud §)ueuwa Uit het Leidsch Dagblad van 14 Sept. 1867; Het Anti-Dagbladzegel- Verbond heeft thans een woord gericht aan alle voor standers van eene afschaf fing der zegelbelasting op de dagbladen. Wij zullen niet rusten voor dat het Dagblad zegel zal afgeschaft z\jnt Op de gisteren te Valken burg (Z.H.) gehouden paar denmarkt was een buitenge woon groot aantal paarden aan de lijn. De handel was evenwel zeer gering. cteur: E. A. E. van Dishoeck dredacteur: J Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN f 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bö ?ooruitbetaling,1 losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1