valspoort Rotterdam Ontvoerde rijkaard op Sardinië vrijgelaten Evang. Chr. Kerk van Nieuw Guinea groeit awaaiterreur an Schiphol Zijn er ook nadelen? LEKKER BROOD Londen staat achter bevolking Gibraltar Krommenie!/ linoleum 12 SEPTEMBER 1967 {evolutionair verkeersplein LEIDSCH DAGBLAD het ichieten, Rijkswaterstaat doet Is het klemmende verzoek, dat xnlaa ifdingenieur- directeur by de uitzit wegen van Rijkswaterstaat, G. Quack, richt tot de 50.000 ibilisten. die thans dagelijks maken van het Kleinpolder- men Rotterdam, waar de rijksweg Haag de stad binnenvalt. ien Is met de bouw van een iknooppunt in drie niveaus, :t verkeer in alle richtingen pvrij zal verdelen. voor over vier jaar hier een im verkeersoplossing ligt, zal een J wissel worden getrokken op anpassingsvermogen van de tbilist. Uiteraard wordt het Zosnel mogelijk uitgevoerd en |JI t verkeer zo weinig mogelijk in de weg worden gelegd, ich ni om dat verloop nog zo goed jk in de hand te houden, zal de i. Uw ganger weinig systeem bemer- dewerkzaamheden. Men krijgt mêti te zien van stukken viaduct, -gens aansluiting op lijken te *0ver vier jaar vormen ze toch )r Nederland revolutionair ver- nooppunt. De doorgaande oost verbinding in de noordelijke 1 g komt in een enorme bak te e'P' die nu eerst wordt gebouwd. ee'lP en komen daarboven de via- in de verschillende richtingen n, het hoogste op 18 meter bo- rijvloer van de bak. KJ ,uw de bak klaar is „ergens zal men van het Klein- r/lt/Jiiein af ook links af kunnen aan het Schiepleln, aan het van de Schieweg. Hier is in de bouw begonnen van een in de gordelweg, onder dit toe viaduct door. ïleni Morgenmiddag wordt naast de noordelijke randweg de Glessenbrug geopend, een gemeentelijke brug over de Delfhavense Schie, die Rijkswa terstaat tegelijk met zijn eigen brug gen heeft meegebouwd. Deze verbin ding zorgt voor een veel snellere ver binding tussen het Kleinpolderplein en de industriewijk in de Spaanse- polder. De Rotterdamse ruit, die in totaal f700 miljoen gaat kosten, zal in 1972 gereed moeten zjjn. Of dat jaar wordt gehaald zal voor een groot deel afhangen van de financiën, die Rijkswaterstaat voor het project krijgt. Een van de belangrijke eerst volgende aanwinsten in de ruit is de doortrekking van de oostelijke rand weg tussen het Kralingseplein ten noorden van de Van Brienenoord- brug en de Hoofdweg, het begin van rijksweg 3 naar Utrecht. Aanvanke lijk wilde men de weg gedeeltelijk al in oktober voor het verkeer openen. Romdom Kerstmis is echter het ge hele ruim vier kilometer lange weg gedeelte klaar. Men wacht nu tot dat tijdstip óm de gehele weg. compleet met aansluitingen op rijksweg 3 te openen. Op dit wegvak zijn thans zeven le veranciers van wegverlichtingen be- zich proefvakken van hun installa ties te voorzien. Op deze wijze krijgt Rijkswaterstaat een uitstekend ver gelijkend overzicht van wat er aan verlichtingsapparatuur te koop is. Nu nog een maquette, maar over een jaar of vier werkelijk heid: het nieuwe verkeersknoop punt Kleinpolderplein, dat het verkeer uit de richting Den Haag (van linkshoven naar rechtsbene- den) een kruisingvrije aansluiting zal geven op de wegen van en naar de Van Brienenoordbrug Vier ontsnapte jongens gepakt (Van onze Hilversumse correspondent) De Naardense politie deed gister nacht bij een controle op de rijksweg een goede vangst vier uit een psy chiatrische inrichting ontsnapte jon gemannen (leeftijden 19 en 20 jaan werden in de kraag gevat. Omstreeks hald drie werd een auto aangehou den, waarin 4 knapen zaten. De be stuurder zei eigenaar van de auto te zijn, maar kon geen rijbewijs tonen. De politie deed per mobilofoon na vraag naar de herkomst van de auto en toen bleek, dat de wagen aan ie mand uit Kampen toebehoorde. Na enig heen en weer gepraat, gaf de bestuurder toe, de auto te hebben ge stolen, wat voor de politie aanleiding was om het hele gezelschap mee naar het bureau te nemen. Daar kwam de aap nog verder uit de mouw: de jongens bekenden zon dag weggelopen te zijn uit de inrich ting „De Vledder" bij Süeenwijk. Ze hadden daar twee fietsen weggeno men en waren daarmee naar Steen- wijk gereden, waar zij de auto sta len. Hun rit in de richting Amster dam werd in Naarden echter afge broken. Vuurgevecht met bandieten De rijke landeigenaar op Sar dinië, Ignazio Tolu, die 12 da gen geleden werd ontvoerd, is vrijgelaten na het betalen van een losprijs door zijn familie. De losprys zou 25 miljoen lire (ongeveer 144.000 gulden) heb ben bedragen. Gistermorgen strompelde Tolu een politiebureau binnen, nadat de ban dieten hem zondagmiddag hadden losgelaten in de met struiken be groeide heuvels in de buurt van Orgosolo. Hij had zondagmiddag en -nacht door de verlaten heuvels gezworven op zoek naar een pad. Gistermor gen had hy een kudde schapen ont dekt en de herder verzocht hem naar het politiebureau van zijn woon plaats, het dorp Atzara, te brengji. ADVERTENTIE sneller schoon dan welke I vloerbedekking ook Evenals in Indonesië beleeft de christelijke kerk ook in het voorma lige Nieuw-Guinea (thans Irian Ba- rat) een periode van ongekend ster- 1 ke groei. Tien jaar geleden werd met medewerking van de kerken uit ons land in Nieuw-Guinea de Evan- gelisch-Christelijke Kerk gesticht. Thans telt zij reeds 175.000 leden. Het aantal doopleden nam in deze tien jaar toe met 35.000. ADVERTENTIE DUSSEIBIOEM Hogewoerd 128. Leiden Ui ovember dreigt een lawaaiex- H boven een deel van Amster- te barsten, wanneer op de start- en landingsbaan )S0l n gebruik wordt genomen. De EPT hting is dat hierdoor een deel xrdip woongebieden van Buitenvel- i Amstelveen ernstige geluids van de vliegtuigen gaat on- len. Dit zal de leefbaarheid woonwijken aantasten, vooral de supersonische vliegtuigen et rapport van de Adviescom- inzake Geluidshinder zijn ge- opgenomen, waaruit de ge- hinder van baan 09-27 is rekenen. In de kaait is opgenomen de zone, die tot lichte geluidshinder van luper 8-27 zal ondervinden. De in- v leer van deze baan is dus poter dan alleen in Buitenvel- Amstelveen. De kaart geeft beeld van het gebied dat ct lawaai van de andere start banen is onder worpen. IAW/UIVAN SCHIPHOL aea j Vliegtuiglawaai ontoelaat- i baar lot zeer ernstige hinder ,3'o Matige tot lichte geluids hinder (van baan 09-27) Start-en landingsbanen van Schiphol Uiteraard is het van veel invloed ln welke mate een baan gebruikt wordt en vooral door welke vlieg tuigen. Zo is b.v. de „geluidsknal" van een supersonisch vliegtuig hoor baar over een gebied van ca. 50 km achter het vliegtuig. Leefbaarheid Het ligt in de bedoeling om van baan 09-27 de hoofdlandingsbaan van Schiphol te maken. Gaat dit door. dan veroorzaakt die baan in de om geving het meeste lawaai, hier en daar zodanig dat het nauwelijks .leefbaar" zal zijn. Mocht 09-27 geen hoofdlandingsbaan worden dan krijgt een andere baan, b.v. 01-19, een in tensiever vliegtuigenverkeer hetgeen in het gebied achter deze baan het vliegtuiglawaai zal vergroten. De baanlengte voor de komende luchtreuzen Is gesteld op 3.3 km. De baan noord-zuid, 01-19 komt in de loop van 1968 in gebruik. Zou deze baan tot hoofdlandingsbaan worden dan „draait" het enorme lawaat naar richting Zaanstreek. De banen van Schiphol zijn bere kend voor toekomstig luchtverkeer Een Douglas DC-8 weegt max. 143 ton. Er komen echter vliegtuigen met een gewicht van 200 k 300 ton Ook deze reuzen kunnen op de ba nen starten en landen. Uitbreiding van het aantal banen op Schiphol is mogelijk. In de omgeving van het grote vliegveld van Londen kan men al leen nog prettig wonen indien men zijn woning van dubbele ramen laat voorzien tegen het lawaai. Maar voor zijn genoegen op straat wandelen of in de tuin zitten kan men niet meer. Ook in de zomer moeten de ramen dicht blijven. Want er zijn straten, waar het is alsof er gelijktijdig 1000 bromfietsen passeren, op vijf meter afstand. Dit door het lawaai dat één vliegtuig maakt. En dat is dan niet eens een supersonisch toe stel. ADVERTENTIE Door de drukte konden wij u nauwelijks te woord staan, daarom vandaag nog tot 10.00 UUR FORD SHOW '68 „Rijnland" N.V. AUTOMOBIELBEDRIJF LAMMENSCHANSPLEIN 6. LEIDEN. Er zijn in totaal 850 gemeenten. Deze tellen 120.000 belijdende leden. I aa 'uajsodanBsiiaSuEAa ooi u(jz .ig kerk heeft 60 middelbaar opgeleide1 predikanten. Bovendien -heeft de, kerk, via een onderwijsstichting, het1 beheer over 498 scholen met 807 on- der wijzers. Veel onderwijzers zijn te- j vens voorganger van de gemeenten. Verder zijn er tal van middelbare sohclen. waaronder technische scho len. terwijl de kerk bovendien nog twee lepraziekenhuizen en een alge meen ziekenhuis beheert. De driejarige evangelisatieschool wordt bezocht door 54 leerlingen en de zesjarige theologische school telt 46 studenten. Voor de theologische opleiding is een docent beschikbaaf gesteld door de Gereformeerde Zen ding in Nederland. Ook studeren nog zestien jongeren uit Nieuw-Guinea theologie aan universiteiten op Ja- Dr. F. C. Kamma Deze cijfers heeft dr. F. C. Kam- ma verstrekt aan de generale synode van de Gereformeerde Kerken in Lunteren. Dr. Kamma is adviseur van de Evangelisch Christelijke Kerk in Irian Barat. De kerk in het voormalige Nieuw-Guinea moest sinds het vertrek van de Nederlan ders op een min of meer geforceer de wijze Ieren, op eigen benen te staan. En dat in een gebied, dat enerzijds in de kustgebieden verste delijkt met de daarmee gepaard gaande secularisatie terwijl men in de zendingsgebieden in het bin nenland nog kanibalisme aantreft. In de stedelijke centra is grote behoefte aan godsdienstonderwijs op de scholen. Bovendien vraagt de geestelijke verzorging in ziekenhuizen internaten en gevangenissen grote aandacht. Daarnaast krijgt deze jon ge kerk te maken met de invloed van sekten, zoals de pinksterbewe ging, het adventisme en de geloofï- zendingen. Binnenkerkelijk ontstaan herhaaldelijk spanningen tussen de 50 verschillende ethnische groeperin gen waaruit de kerkgemeenschap ls samengesteld. Voorouderverering Ook kan men volgens dr. Kamma constateren, dat de christenen in de jonge kerk vaak nog niet los zijn van voorouderverering en ma gische praktijken. Maar, zo zei hij, ook de kerk in het Westen torst de last van de geschiedenis, die eer waarde en hoogeerwaarde voorgan gers haar hebben nagelaten en ook dit komt soms een soort van voor ouderverering dicht nabij. Zou men een waarde-oordeel om trent de christenen in de jonge kerk willen geven, dan past, volgens dr. Kamma de uitspraak: „Zij zijn nog niet. wat wij moesten zijn". Inmiddels neemt de Evangellsch- Christelijke Kerk van Irian Barat ac tief deel aan allerlei internationale kerkelijke contacten. Zij is lid van de Raad van Kerken in Indonesië, van de kerkenconferentie van Zuid oost-Azjfë en sinds kort van de Wereldraad van Kerken. De politie wilde geen bijzonderhe den verstrekken over de ontvoering, die heeft plaatsgevonden op het hoogtepunt van de .zwarte augus tus" van Sardinië, waarin 4000 sol daten en politiemannen zyn inge schakeld om een eind te maken aan de golf van moorden en ontvoerin gen op het eiland. Amelio Bahino. een vooraanstaand autohandelaar, wordt nog steeds vermist. Hij is meer dan drie we ken geleden verdwenen. Politieman nen met honden hebben de heuvela naar hem afgezocht. De politie heeft meegedeeld dat zij zondag twee gevaarlijke bandie ten gevangen heeft genomen. Een van hen, Luigi Margianu. wordt er van beschuldigd vorig i xar een rijke landeigenaar te hebben ontvoerd. De andere man, Antonio Ghisu wordt ervan beschuldigd be trokken te zyn geweest bij een on langs gepleegde moord. Dichter-bandiet Bij een speurtocht in de heuvels naar bandieten vond zondag een vuurgevecht plaats tussen de poutie en twee andere bandieten. De ban dieten wisten in het donker te ont komen. De autoriteiten hebben on middellijk honden op het spoor van de mannen gezet. De bandieten hadden twee hand granaten achtergelaten, een kien arsenaal van honderd patronen en verscheidene pistolen. In de n.et bloed bespatte schuilplaats werden ook nog een spiegel gevonden, een baret, een agenda vol met namen en adressen van gezochte bandieten en vellen papier, volgekrabbeld met gedichten in 't dialect van Sardinië De politie zei te hopen dat het adresboekje van de dichter-bandnt nieuwe aanwijzingen zou geven voo.' de jacht op de bandieten van het eiland. Geen inlijving bij Spanje De Britse minister voor Gemene bestzaken, Thomson, heeft verklaard dat Engeland nimmer akkoord zal gaan met inlijving van Gibraltar door Spanje tegen de wens van de be volking van „de rots" in. „Daar blijven wij absoluut bij," al dus Thomson in antwoord op een open brief van de plaatsvervangend leider van de conservatieve opposi tie, Maudling, waarin deze naar aan leiding van het zondag gehouden re ferendum (dat een massaal „ja" voor Engeland opleverde) om de be lofte van de regering had verzocht, dat zü Gibraltar niet aan Spanje zou overdragen. Het is zeer waarschijnlijk, dat En geland strenge voorwaarden zal stel len, alvorens besprekingen over Gi braltar te heropenen. Engeland zal er op aandringen dat Spanje het ver bod opheft dat Engelse luchtvaart maatschappijen bepaalde vliegroutes van en naar Gibraltar mogen be nutten. Spanje houdt vol dat het verbod om veiligheidsredenen werd uitge vaardigd, Engeland zegt echter dat het verbod deel uit maakt van een voortdurende poging het de Engelsen onmogelijk te maken in Gibraltar. Nu in de volksstemming onweerleg baar gebleken is, dat de bevolking van Gibraltar de band met Enge land wil blijven behouden, hebben de autoriteiten in Londen een con crete troef in handen welke zy bij de Ver. Naties en Madrid kunnen uitspelen. Na het bekend worden van de uit slag van het referendum was Gi braltar in feeststemming. De autori teiten daar vragen zich echter af, welke represaille-maatregelen Span je nu zal laten volgen. Russische raketp roeven afgesloten De Russische raketproeven in de Stille Oceaan, die vier weken zouden duren, zijn gisteren na slechts acht dagen afgesloten. Voor dit snelle ein de werd geen reden opgegeven, maar ook eerdere proeven van deze aard plachten eerder beëindigd te worden dan was aangekondigd. Over het doel van de proeven of de aard van de raketten werd niets be kend gemaakt. De proeven werden een succes genoemd. Het gebied in de Stille Oceaan, ongeveer 2.300 km van de Russische oostkust, is nu weer veilig voor scheepvaart en luchtvaart. Sparen in aandelen (IV) (Van een medewerker) Het sparen in aandelen is een totaal ander systeem van spa ren dan het gebruikelijke spaarbankboekje. De vaste rente-in komsten op het spaarbankboekje maken plaats voor dividend inkomsten, welke jaarlijks kunnen wisselen. Het vaste guldensbedrag op het spaarbankboekje, dat aan koopkrachtdaling onderhevig is, maakt plaats voor de fluctue rende koerswaarde van het aandeel in de beleggingsmaat schappij. Moet men dit nu als een nadeel beschouwen? Inderdaad zou het een nadeel kun nen zijn wanneer men op korte ter mijn tot aan- en verkoop van deze aandelen zou overgaan. Men kan dan tegen een hogere koers ter beurze ge kocht hebben en bij verkoop een lage- I re opbrengst verkrijgen. Het sparen Uitbreidim Zo was er een projektie voor een baan in de richting Haarlem en een nieuwe baan in de richting van Amsterdam. Schiphol zal t.z.t. zeker moeten groeien want thans telt het per jaar byna 3 miljoen luchtreizi gers maar in 1975 6 k 7 miljoen Bij de bouw van Schiphol ls al re kening gehouden met een toekomstig tweede stationsgebouw. Indien het lawaai van Schiphol aanvaardbaar blijft is dit een prachtige ontwik keling. Wordt het lawaai een ter reur voor de omgeving dan is de enige hoop, naast het invoeren van bepaalde voorschriften voor de vlieg tuigen, de ontwikkeling van de tech niek. De techniek zou met motoren i op de markt kunnen komen die niet meer zo'n afschuwelijk lawaai ma- ken. In theorie zijn „fluisterende" j motoren mogelijk al is de techniek de eerste tien jaar zeker niet in staat deze te leveren, als het zelfs niet nog langer duurt. in aandelen moet dan ook een sparen op langere termijn zijn, zodat de spaarpenningen niet op korte termijn weder voor andere doeleinden moe ten worden aangewend. De achter ons liggende jaren heb ben aangetoond, dat de voortdurende daling van de koopkracht van de gul den niet onderschat moet worden en dat een belegging in aandelen hier- Koning Constantijn van Grie- kenland, die een particulier be zoek brengt aan Canada en Ame- rika. is gisteren onofficieel door j president Johnson in het Witte Huis ontvangen. Hij pleitte voor spoedige hervatting van de Ame rikaanse militaire hulp. die is op geschort omdat de U.S. het hui dige militaire bewind afkeuren Amerikaanse functionarissen deelden na het bezoek van de vorst mede, dat het embargo niet opgeheven zal ivorden. Drie gewonden bij brand in loods van Hoogovens Bij een brand, die gisteren heeft gewoed in een opslagplaats voor kalkammansalpeter op het terrein vam Hoogovens, hebben drie perso neelsleden lichte verwondingen op gelopen. Een van hen is ter obser vatie in het ziekenhuis opgenomen. De brand is ontstaan by werk zaamheden aan een transportband in de nok van de loods. Kort daarna bereikte het vuur de buitenkant van het dak. De bitumenlaag. die op het betonnen dak is aangebracht om de loods zoveel mogelijk vochtvrij te houden, brandde fel, hetgeen ge paard ging met veel rookontwik keling. Door het optreden van de be drijfsbrandweer en de brandweer van Velsen was het mogelijk de brand tot een deel van het dak te beper- kenn. Blnne de loods bleef de brand beperkt. De opgeslagen 8.000 ton kalkammonsalpeter, een wel brand bare doch niet ontplofbare kunst meststof liepen aanzienlijke water schade op. De omvang van de totale schade kan nog niet worden vastgesteld. tegen een compensatie kan vormen. In de jaren 1965 en 1966 heeft de Amsterdamse beurs echter een da lend koersverloop te zien gegeven, hetgeen naast de politieke verwikke lingen ook verband houdt met de be- stedingsbeperkingspolltlek van d© overheid. Een nieuw monetair even wicht moest worden bereikt en het ziet er naar uit, dat w(j hiermede op de goede weg zijn. De koersdaling ter beurz© is tot staan gekomen en het Jaar 1967 heeft tot nu toe reeds een niet onbelangrijk herstel te zien gegeven. Hieruit blijkt, dat de beurs de toekomst reeds met meer vertrouwen tegemoet ziet. Vol gens de uitspraak van deskundigen bevindt de Nederlandse economie zich niet in een crisis. Het ls veeleer een „reculer pour mieux sauter". De ze uitspraak is van groot belang voor degenen, die in aandelen sparen. Een ander nadeel van het sparen in aandelen, dat wel eens naar voren gebracht wordt, is het rendement dat een belegging in aandelen oplevert. By de beoordeling van dit rendement mag echter niet uit het oog worden verloren, dat de dividenduitkeringen door het bedrijfsleven veelal aan d© zeer conservatieve kant worden ge houden. De netto winst wordt veelal voor de helft en soms voor een kwart gedeelte in de vorm van dividenden uitgekeerd aan de aandeelhouders. Het werkelijke rendejnent op het ge- investeerde kapitaal, n.l. de netto winst, ligt dus veel hoger dan uit het gedeclareerde dividend blijkt. De niet-uitgekeerde winsten, welke in het bedrijf worden gehouden, maken het mogelijk dat de aandeelhouders meestal later een claim, bonus of I stockdividend incasseren. Deze conservatieve politiek heeft tot gevolg, dat de uitgekeerde divi denden een tamelijk stabiel verloop te zien geven, zelfs wanneer de wins ten in een bepaald jaar wel eens een daling vertonen. Dit geldt vooral voor de financieel krachtige bedrijven, welke naast het aandelenkapitaal een sterke reservepositie hebben opge bouwd. De spaarders, die vertrouwen stel len in de verdere economische groei van Nederland en daarvan willen profiteren, kunnen dit doen door het moderne systeem van sparen in aan delen te volgen, temeer nu de koer sen op de aandelenmarkt weder een stijgende lijn vertonen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15