)e Nederlandse Comedie begint nieuw seizoen u kunt meer doen met uw salaris via dei NMB De Gaulle stuitte in Polen op weerstanden Alkmaarse kaasdragers op Bodegraafse markt ET KORT De bank waar u zich thuisvoelt! Enorme belangstelling voor Russische les 12 SEPTEMBER 1967 LEIDSGH DAGBLAD Het flauwgevallen paard" (Sagan) J „Moeder Courage en haar ji kinderen" (Brecht) Jen „The Staircase (Dyer) De Vrek" (Molière) J rferlandse Comedie heeft het n voor het komende seizoen Enkele stukken die het vorige pote belangstelling hebben blijve.i op het programma, is nieuwe stukken wordt er -evoegd. die gespeeld zijn in het Seizoen en in het komende op het repertoire blijven, zijn: ilcel evenwicht" van Edward gpoken in Spaanse kant" van alóeron de la Barca en „Luv" ray Schisgall. Stukken waar- vast staat, dat zij in het ko- leizoen gespeeld zullen wor- „Het flauwgevallen paard", edie van Francoise Sagan in taling van Remco Campert or van Jan Beutener en kos- an Constance Wibaut, onder p Fons Rademakers. Mede- a zijn: Mary Dresselhuys, ter, Petra Laseur, Jules Croi- ard Schild, Rudolf Lucleer, Meulenbroek en Jan van )e première is vastgesteld op 23 september in de Stads- iirg van Haarlem. Verder Courage en haar kinderen" tolt Brecht in een vertaling rrit Kouwenaar met decors [ried Minks en kostuums van van Elteren. Muziek van au zal worden gespeeld door mble onder leiding van Rein- jeeuw. De regie is in handen Bentz van den Berg en Lammer tse Medespelenden Ank van der Moer, Han den Berg, Bob de Lange, abraken, Henk Rigters, Nell Wim van den Brink, Else André van den Heuvel en elsje» nsdavond 19 september a.s. auspiciën van het Alge- ags Comité in het Houtrust- het Prinsjesdagconcert wor- ven avond zal niet zoals eer- ipubliceerd de „Eroica" van worden uitgevoerd. Hier- e plaats zal het concert voor en en strijkorkest van Jo- bastian Bach te beluisteren loor Het Residentie-Orkest ino Maderna uit te voeren agconcert is het vijftigste comité georganiseerde sym- n de Houtrusthal. Dit ileiding geweest om aan het en extra muzikaal accent te dat bestaat uit een solis treden van beide concert van het orkest: Willem Theo Olof. spelen van het Wilhelmus chtereenvolgens ten gehore gebarcht voormeld concert violen en orkest van Bach ooiconcert van Mendelssohn solist Willem Noske. Na de Theo Olof het vioolconcert likofsky vertolken. 14 oktober zal in He Zwaluwberg" in Olde- n expositie van beeldhouw en ondergebracht. Het bij- van deze expositie is, dat ken door kunstenaars boven id van 60 jaar zijn vervaar- werken te zien van Nel an Thoden van Velzen, nis, Hildo Krop, Johan van prof. Brommer, Mary An- F Carasso, Frie Heil, Titus Hubert Lith, Charlotte van L. Sondaar, F. Stouthamer. fermote, J. G. Wertheim en zeiaar. 15 september tot 16 oktober de Vishal aan de Grote Haarlem een expositie ge- onder de titel „De eigen we- twaalf vrijetijdsschilders. gesteld worden werken van ,'vinnaars van de vorig Jaar VARA uitgeschreven prijs- ^jfcor zondagsschilders. -eifositie wordt vrijdag 15 sep- opend door dr. L. Gans. eerst zal voorts de film :hilders door de week", een naïeve schilderkunst, wor- ind. Dez rolprent werd in van de Albert Dornestich- beï faardigd door Gerard Treber. in Bosch is gistermiddag op leeftijd overleden de heer i Heft, sinds 1954 solo-contra- bij het Brabants Orkest. Kieft die in Amsterdam JJttren, studeerde daar contra- het conservatorium bij Wil- c 4.95 Hing. «r Kieft was voorzitter van iniging van Orkestleden en feider van het Brabants Ka- Bru tt. Hij was hoofdleraar con- 16,$ aan het Brabants Conserva- in Tilburg en leraar aan de te Muziekschool in 's-Herto- ;ot r» Qerikaanse danser en choreo- 611168 Tylcr uit New York is «dam aangekomen, waar hij bewerken aan de dansgroep J ullne de Groot als choreo- "ocent en danser. Ook elders p J^nd zal hij gastlessen geven, heeft de afgelopen 3% evenals Pauline de Groot -V 5t gewerkt by Erick Hawkins Vn-I, Lo van Heilsbergen. De première zal zaterdag 30 september in de Stads schouwburg van Amsterdam plaats hebben. Als derde: „The Staircase" van Charles Dyer. Vertaling door Gerard K. van het Reve met decor van Cor Hezemans en regie van Fons Rademakers. Het stuk wordt gespeeld door Guus Oster en Joan Remmelts. De première zal zijn begon november in het Nieuwe de la Mar Theater in Amsterdam. Als vierde nieuwe stuk staat op het repertoire „De Vrek" van Molière. Het decor en de kostuums zijn ont worpen door Wim Vesseur en de re gie is in handen van Erik Vos, met o.a. Bob de Lange, Nell Koppen, Wim van den Brink en Julien Schoenaerts. De première is te verwachten onge veer half november in de Stads schouwburg van Amsterdam. „De honger en de dorst" van Eugène Io- nesco staat eveneens op het program ma in een vertaling van Remco Campert met decors van Nicolaas Wijnberg onder regie van Henk Rig ters. Medespelenden o.a. Han Bentz van den Berg, Elisabeth Andersen en André van den Heuvel. „Den Gijsbreght van Aemstel" van Joost van den Vondel wordt geregis seerd door Henk Rigters. Decor en kostuums zijn van Rob Otte. Ten slotte vermeldt het repertoire „Tijl Uilenspiegel" van Hugo Claus onder regie van Ton Lutz. Première: voor jaar 1968. De Stichting Amsterdams Toneel gezelschap Nederlandse Comedie zal ook in het seizoen 1967/'68 onder di rectie staan van Guus Oster en Han Bentz van den Berg. De artistieke leiding is in handen van Han Bentz van den Berg, Bob de Lange en Guus Oster. Als dramaturg treedt op Theun Lammertse en als regie assistent Peter van Rooij. De toneelgroep ziet er als volgt uit: Elisabeth Andersen, Mimi Boesnach, Femke Boersma, Etha Coster, Mary Dresselhuys, Marja Habraken, Bruni Heinke, Lous Hensen, Elisabeth Hoy- tink. Kitty Jansen, Nell Koppen, Pe tra Laseur, Karin Meerman, AnltA Menist, Agaath Meulenbroek, Ank van der Moer, Jacqueline Royaards Sandberg, Elsje Scherjon en Ellen Vogel. De mannelijke leden van het gezelschap zfjn: Han Bentz van den Berg, Wim van den Brink, Philippe le Chapelie, Jules Croiset, Rein Ed- zard. Herman van Elteren, Bob Goed hart, Wim d. Haas, Lo v. Hensbergen, André van den Heuvel, Peter Hoek- sema. Jan Hundüng, Bob de Lange, Rudolf Lucieer, Hidde Maas, Pierre Myin, Guus Oster, Pim Peters, Joan Remmelts, Henk Rigters, Alex van Royen, Jan van Rofjen, Cor van Rfjn, Gerard Schild, Julien Schoenaerts en Dick Swidde. Ondanks sympathie en bewondering (Van onze Parijse correspondent) Het is president De Gaulle, die vandaag, na een zesdaags verblijf Polen, weer terugkeerde naar zijn vaderland, niet gegund zijn gasthe ren tot zijn grandioze Europese plan nen én concepties te bekeren. De reis is opnieuw een persoonlijke triomf voor het Franse staatshoofd geworden voor zover miljoenen Po len hem hun sympathie en be w on dering spectaculair hebben betu.gd. Maar die triomf voor de legendari sche held en de grote acteur die al tijd in De Gaulle heeft gestoken, vindt hoegenaamd geen enkele eoVo in de concrete diplomatieke resulta ten die zijn bezoek heeft opgeleverd. De Gaulle is het met Gomoe»ka. d(ie als secretaris-generaal van de grootste communistische partij zijn werkelijke gesprekspartner vormde, alleen eens kunnen worden over za ken als het Midden- en het Vj.re Oosten inclusief de Vietnam-ooriog. waar de een noch de andere echter enige verantwoordelijkheid te torsen heeft. Het voornaamste doel van De Gaulles reis was de Polen te bewe gen het Franse voorbeeld te voigen door de banden met hun machtige beschermers de Russen wat te 'a' er- vieren, gelijk Frankrijk zich van- de Amerikanen had gedistancieerd. Zon der zijn gastheren, zoals hij nadr ik kelijk opmerkte, een les te willen ge ven, ried de generaal hen aan hun vijandige houding tegenover de West- ADVERTENTIE) Belangrijk nieuws over salarisdag! Steeds meer bedrijven gaan er toe over om de salarissen niet meer contant uit te betalen. Hoe dan wel? Die vraag hoeft voor u geen probleem te zijn. U hoeft maar 3 letters banktaal te kennen om van A tot Z te kunnen profiteren van uw salaris op een particuliere bankrekening bij de NMB. Zoals: 1 Een bankrekening, die tevens spaarrekening is (3rente over uw tegoed!). 2 Contant geld elke werkdag op te nemen aan de kas. 3 Door de NMB voor u kosteloos verrichte betalingen. 4 Periodieke betalingen, die desgewenst automatisch voor u worden verzorgd. 5 Maandelijkse overzichten van inkomsten en uitgaven. 0 De uitgebreide persoonlijke service in alle financiële aange legenheden, waar u als cliënt recht op hebt. Kortom, alle voordelen van een NMB-bankrekening. Vraag de folder „U kunt meer doen met uw salaris via de NMB". Daarin vindt u alle inlichtingen. NEDERLANDSCHE MIDDENSTANDSBANK I Leiden: Breestraat 61-63. Sassenheim: Postwijkkade 1. duitsers te herzien. Op beide punten heeft de generaal een dikke ronde nul op het request gekregen. Het al liantie-verdrag met Moskou noemde Gomoelka immers de grondsteen vin de Poolse buitenlandse politiek, ter wijl hij voorts opmerkte, dat het geen enkele zin had het bestaan van twee onafhankelijke Duitslanden ter discussie te stellen. Het verschil van inzicht kwam ook tot uiting in de redevoering n, welke zowel De Gaulle als Gomoelk* gisteren in het Poolse parlement uit spraken. Reactie in Bonn Een regeringswoordvoerder in Bonn heeft verklaard dat de opvat tingen van president De Gaulle om trent de Pools-Duitse grens-prob.e men niet kloppen met de geschiede nis maar dat de Franse president verder „een goed pleitbezorger van de Duitse zaak" was tijdens zijn bezoek aan Polen. Perschef Ahlers zei dat De Gaulle's stellingname voor de Oder-Neissi- grens als definitieve Pools-Duitse grens voor de Duitse regering gam aanleiding zou zijn, ruzie te ma ken met Frankrijk. Hij zei dat de gebieden in het oos ten van Duitsland, die nu onder Pools bestuur staan, eeuwen laag deel hadden uitgemaakt van Duits land en dat het verdrijven van de Duitse bewoners uit deze gebieden een onrecht was. Dave Berry en Manfred Mann kwamen gisteren op Schip hol aan om opnamen te maken voor het televisieprogramma Moef ga-ga. Dave Berry droeg een „beeldig" jasje, zo van zijn vakan tie uit Madeira meegenomen. Dave en Manfred doen ook dapper mee met de bloemenrage, zoals blijkt. Bij Ver. Naties D. Middelburg volgt De Beus op De heer D. G. E. Middelburg zal dr. J. G. de Beus opvolgen als per manent vertegenwoordiger van Ne derland by de Verenigde Naties, zo vernemen wij uit politieke kringen in Den Haag. De heer Middelburg (59) is thans ambassadeur in de Chileense hoofd stad Santiago. Hij trad in 1931 in de buitenlandse dienst en was na de oorlog werkzaam in verschillende di plomatieke en consulaire vertegen woordigingen, o.a. in Shanghai, Ant werpen, Singapore en Warschau. De heer Middelburg verwierf be kendheid toen hij als consul in Singa pore in de jaren 1954—1958 belast was met de zorg voor de uit Indone sië repatriërende Nederlanders. Dr. De Beus wordt ambassadeur in Bonn. De heer Middelburg zal zijn nieuwe functie vermoedelijk in no vember aanvaarden. Kernonderzoek in Italië niet militair gericht In verschillende Amerikaanse en Engelse bladen is bericht, dat in het Italiaanse laboratorium voor kernonderzoek te Frascati, dat on der contract met Euratom werkt, speurwerk zou worden gedaan naar beheersing van kernfusie dat onder meer zou kunnen leiden tot de ont wikkeling van nieuwe wapenen, in het bijzonder „dodende stralen" en fusiebommen zonder gevaarlijke ra dioactieve straling. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie heeft thans verklaard dat het werk is gericht op de vreed zame toepassing van atoomenergie en deel uitmaakt van een poging in de gehele wereld op het gebied van gecontroleerd thermonucleair on derzoek. DUIVENSPORT De Leidse Postduiven Club 4- Wed vlucht Eindhoven. In concours 288 duiven. Uitslag: 1. L. v. d. Nieuwen- dijk; 2. H. J. Abrahams; 3, 4. 5, 6, 7, 10. J. van Alphen sr.; 8. J. Degen jr.; 9. W. Onstenk. HENGELSPORT De HSV hield haar derde wed strijd van dit seizoen. De vangst was redelijk. Uitslag: 1. I. Monteba 1990 gr. (gr. bl.)2. M. Kereweer 929 gr.; 3. H. Laterveer 879 gr.; 4. J. v. d. Linden 800 gr. (gr. voorn); 5. Laterveer sr. 800 gr.; 6. J. Leue- ring 696 gr.; 7. K. Laterveer 604 gr.; 8. F. Schoutens 527 gr.; 9. I. Arnol- dus 520 gr.; 10. J. Smit 452 gr. Visvereniging ROG Viswedstrijd in de Ringvaart te Schiphol. Uit slag: 1. J. Guldemond 1015 gr.; 2. J. Slechtenhorst 350 gr.: 3. K. Spies 350 gr.; 4. C. Janssen 200 gr.; 5. K. Mulder 100 gr.; 6. J. Spies 50 gr.; 7. J. P. Jansen 50 gr. (Van onze Hilversumse correspondent) De cursus „Russische taal", waarmee de stichting Teleac zaterdag voor de televisie is begonnen, blijkt zich in een enorme belangstelling te verheugen. Er hebben zich al bijna 9000 cur sisten voor opgegeven en Teleac verwacht spoedig de 10.000 te halen. Dat is het dubbele van het aantal cursisten waarop Teleac had gerekend. Aanvankelijk had de stichting bij uitgeverij Pe gasus 5.000 leerboekjes besteld. Er is nu al een derde druk van het boekje verschenen. Hetzelfde geldt voor een boekje en een grammofoonplaat, die Teleac zelf heeft laten vervaardigen. De cursus omvat in totaal 36 lessen, 31 leerlessen en 5 conversatie lessen. De conversatielessen worden gegeven door Marijke Bak ker, bij de tv-kijkers heter bekend als Pipo's metgezellin Mam- maloe. Oud-toneelspeler en revue-artiest Chris de la Mar (80) overleden In het Wilhelmina Gasthui» In Amsterdam is in de leeftijd van tachtig jaar overleden de oud-to neelspeler en revue-artiest Chris de Ia Mar. Hy werd zondagavond op het Haarlemmerplein In de hoofd stad aangereden door een gemeente bus en gewond naar het ziekenhuis overgebracht. Chris de la Mar, die al heel jong1 op de planken stond, speelde by alle bekende revuegezelsohappen. o.a. bij Henri ter Hal. Hij kreeg destijds vooral bekendheid door de eenacter j „Trein 8.26", waarin hfj alle rollen speelde. Chris de la Mar werd 14 oktober i 1886 in Amsterdam geboren. Zijn J ouders, Oharles en Riek Kleij, had den reeds een zoontje Napoleon Christiaan, die later onder de naam „Nap de la Mar" grote bekendheid zou krijgen. Reeds op 8-jarige leeftijd speelde Chris de la Mar kinderrollen by het gezelschap van zijn vader in Tivoli in de Nes. Ook trad hij op bij de reizende troep van Delmonte en bij de NTV. Grote bekendheid kreeg hij door zijn optreden met Louis Bouw meester jr. in revue en cabaret, on der meer in gebouw „Flora" en In het Paleis voor Volksvlijt, beide in Amsterdam. Twee maal ging hy met Bouwmeester naar het voormalige Nederlands-Indië. zyn 35-jarige toneeljubileum vier de Chris de la Mar met een rol in „De ambteiyke hazepoot" in het Amsterdamse Metropool-theater. In 1951 herdacht hy zijn 40-jarig Jubi leum met een optreden in een ca baretprogramma in het Minerva - paviljoen in Amsterdam. Chris de la Mar die o.m. „Lance lot" in „De koopman van Venetie" vertolkte speelde veel rollen in to neelstukken van Herman Heijermans. Zes Alkmaarse kaasdragers droegen vanmorgen om kwart over negen op de door de zon overgoten Bodegraafse kaasmarkt volvette boerenkazen aan. Het waren goudgele Goudse kazen van boer Zwanenburg uit Nieuwer- brug. Nadat de kazen van de ber ries waren getild nodigde de voor zitter van de Bodegraafse markt- commissie, loco-burgemeester C. G. Karssen, de handel uit op de kazen te bieden. Het was de kaas handelaar P. van der Sterre, die met de zelfkazende boer tot over- I eenstemming kwam over de prijs. De jaarlijkse feestmarkt, die zeer druk werd bezocht, werd hierna door de heer Karssen voor ge opend verklaard. Het kaasfeest en de handel kon beginnen. (Foto Leidsch Dagblad)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11