Verzoening zoeken met Geref. Kerken vrijg. Theater stelt teleur Synode van Geref. Kerken in Lunteren Weer een omstreden stuk van Hochhuth J)e Soldaten" Engeland verboden Zieke Paus Paulus VI zegende30000mensen Amerikaan eerste iu Den Bosch Premiere Pygmalion Gespannen opvoering van de „Fidelio LEIDSCB DAGBLAD ADVERTENTIE MAANDAG 11 SEPTEMBER 1 DAÖ De generale synode der Geref. kerkscheuring nog altijd bestendigd Kerken heeft zich in Lunteren op nieuw uitvoerig beziggehouden met haar verhouding tot de Geref. Kerken vrijgemaakt, die in 1942, toen een ernstige scheuring in de Geref. Kerken ontstond, uit haar voortkwa men. Bij de synode waren brieven In gekomen van een aantal studenten aan de Theologische Hogeschool in Kampen, die eerherstel vroegen van de later vrijgemaakte overleden hoogleraren, prof. dr S. Greydanus en prof dr K. Schilder, terwijl zij ook terzijdestelling wensten van de zoge naamde vervangingsformule. Voorts vroeg de kerkeraad van Zeist op grond van de door hem ge houden samenspreking de getroffen tuchtmaatregel opnieuw te willen herzien, een verzoek, waaraan de kerkeraad van Wapenveld op dezelf de gronden adhesie betuigde. De kerkeraad van Amsterdam-Zuid be richtte de synode, dat er zijns in ziens meer moet gebeuren dan al leen terzijdestelling van de vervan gingsformule Ook waren er nog enige predikan ten en gemeenteleden, die zich op nieuw tot de synode hadden gewend, een dringend beroep op haar doend, niet alleen om mooie en ongetwij feld goed bedoelde woorden te spre ken, maar een daad te stellen. Tenslotte was er een verzoek van de kerk van Nagele (N.O.-Polder) om aan deputaten die de zaak-Assen in onderzoek hebben, ook opdracht te geven de schorsingen en afzettingen in 1944 in het onderzoek te betrek ken. Rapporteur over deze zaak was dr. F. L. Bos uit Vlaardingen, zelf voorheen vrijgemaakt predikant. Discussie Over de zaak ontspon zich een uit gebreide discussie. In het debat was de ene spreker van oordeel, dat de commissie te ver ging, en de ander, dat ze niet ver genoeg was gegaan. Resultaat van de discussie was ech ter, dat de synode zich met op een na algemene stemmen (ds. W.Wiers- ma uit Kollum) na een kleine wij ziging met het voorstel der commis sie verenigde. De synode overwoog, dat in de by haar ingezonden adressen ten diepste de geestelijke vraag in het geding ts naar de schuld aan het bedoeld con flict, dat helaas in de vorm van een wordt. Een zuiver onderscheidend oordeel ter zake van die schuldvraag is onmogelijk, omdat diverse facto ren in het complex van de schuldige broedertwist elkaar over en weer beïnvloed hebben. De synode sprak uit, dat de Geref. Kerken er verre van zijn de schuld aan het conflict van 1944 en volgende Jaren eenzijdig te zoeken by hen, over wie in die jaren in enige vorm het schuldig uitgesproken werd. De Ge ref. Kerken willen integendeel hun nerzijds ootmoedig belijden, dat zij zelf in het geheel van de schuldige broedertwist, waardoor de geest der gemeenschap werd bedroefd, niet vrijuit gaan. Vergeven De Geref. Kerken willen de vrijge maakte zusterkerken van harte vra gen haar te vergeven alles wat in die conflictsituatie en met name in haar tuchtmaatregelen in haar houding en optreden niet was naar de geest De synode wekte eigen kerken op in de geest van deze uitspraak ook plaatselijk de verzoening met de vrij gemaakte kerken te zoeken en te blij ven zoeken. Voorts behandelde de synode een schrijven van de internationale roomskatholieke vredesbeweging Pax Christi, afdeling Nederland, in zake een brief aan de minister van Defensie met betrekking tot de vre destaken in het kader van de Ver enigde Naties. Naar aanleiding van een schrijven van deputaten voor radio-en tv-uit- zendingen, besloot de synode enige financiële steun te verlenen aan The World Association for Christians Broadcasting. Het laatste agendapunt was het behandelen van het rapport van de arbeid voor de werkgroep voor de catechese. Met een korte comitézit ting besloot de synode haar tweede vergaderweek, waarna zij uiteen ging tot morgenochtend. IV m De Britse toneelcensor heeft opvoe- by een samenzwering om de Poolse ring van het omstreden stuk „De sol- leider generaal Sikorsky te vermoor- daten" van Rolf Hochhuth verboden in Engeland, tenzij de nabestaanden van Sir Winston Churchill en andere figuren die er in het stuk niet al te best afkomen, schriftelijk toe stemming geven. Hochhuth is de Duitse toneelschrij ver, die eerder opschudding verwekte met „Der stellvertreter" (De plaats bekleder), over de houding van Paus Pius in de tweede wereldoorlog. „De soldaten" werd in april afgewezen door het Nationale Theater omdat Churchill in het stuk betrokken is den. Ook het besluit van de oorlogs premier om Dresden te bombarderen wordt in dit stuk aangevochten. Sir Laurence Olivier en Kenneth Tynan, die het stuk in het Londense West-End wilden opvoeren, kregen dit weekeinde van de censor, lord Cobbold, te horen dat ze daarvoor toestemming moesten hebben van Churchill's familie en van de nabe staanden van lord Cherwell (Chur chill's wetenschappelijk adviseur), lord Alanbrooke (stafchef) en dr. Ge orge Bell, de Anglikaanse bisschop van Chichester. Deze figuren komen allen in het toneelstuk voor. Hoch huth treft op het ogenblik voorbe reidingen voor de Berlynse première van „De soldaten", in oktober. Tynan zei: „Naar aanleiding van de brief van de toneelcensor overwe gen Sir Laurence en ik de mogelijk heid van een toneelopvoering". Terwijl de toneelcensor jurisdictie heeft over de openbare toneelvoor stellingen in Engeland, vallen parti culiere vertoningen in toneelclubs buiten zijn ambtsterrein. 'N FORD LOVE-IN AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. LAMMENSCHANSPLEIN 6 LEIDEN. Maandag van 10—10 uur. Dinsdag van 10—10 uur. Aanmoedigingsprijs voor Bodegraver Nadat zaterdag in 's-Hertogen- bosch de finale van het 14de inter nationaal vocalistenconcours was gehouden, heeft de jury de prijzen als volgt toegekend. Bassen-baritons: eerste prijs Louis Nigel Wickens (Engeland), tweede Williams (Amerika)tweede PriJs Josef Loibl (Duitsland)eervolle vermelding Chris Verhoog (Den Haag). Tenoren: eervolle vermelding Bert van Delden (Enschede). Alten- mezzo-sopranen Helja Angervo (Finland) tweede prijs. Sopranen: Sally le Sage (Engeland), tweede prijs; Stefanka Popangelova (Bul garije tweede prijs. De beurs voor het volgen van de internationale zomercursus voor vo calisten is toegekend aan de Neder landse Nel Wisse uit Den Haag, aan wie tevens de prijs van de Vrienden van het Lied is toegekend. De aan moedigingsprijs van de Vereniging Toonkunst is gegaan naar Ruud van der Meer uit Bodegraven. De prijs van de stad 's-Hertogenbosch, die bedoeld is voor exceptionele presta ties, op het concours te honoreren, is niet toegekend daar de jury van mening was dat een dergelijke pres tatie op dit concours nietgeleverd is. In de Eindhovense Stadsschouw burg' heeft het toneelgezelschap En semble zaterdagavond het nieuwe seizoen geopend met de première van G. B. Shaws blijspel Pygmalion. Er was veel bijval voor hoofdrol spelers Jan Retel (prof. Higgins), Sigrid Koetse (Elisa Doolittle) en Johan Kaart (Doolittle) Open doekjes tijdens het spel en een langdurig applaus aan het slot drukten de waardering van het pre mière-publiek, dat in de grote zaal geen stoel onbezet liet uit voor spe lers en regisseur, Carol Guttmann, maar ook voor de fraaie decors en kostuums van Colin Winslow. Alfred Pleiter had voor de verta ling gezorgd. Forum tot veel in staat Freedom Aiva rd voor Casals De met-politieke vereniging .Free dom House", meer dan een kwart eeuw geleden geboren uit een fusie van verscheidene Amerikaanse co- mité's die zich verzetten tegen het nazisme heeft de vrijheidsmedaille voor 1968 toegekend aan de 91-Ja- rige violoncellist Pablo Casals, aan gezien hij er volmaakt in geslaagd is zijn werk voor de vrede in har monie te brengen met de artistieke rijkdom van zijn muziek". De onderscheiding zal hem op 8 april 1968 in New York worden ter hand gesteld. In 1936 week Casals naar Frank rijk uit. Hij verklaarde niet naar Spanje te zullen terugkeren voordat er een democratisch gekozer. regering was. Sinds 1957 woont hij in Porto Rico. De „Freedom Award" is in vorige jaren o.m. toegekend aan Winston Churchill, Jean Monnet, Harry Tru man en president Johnson. Voor dit jaar werd htf verleend aan Roy Wilkins. leider van de Amerikaanse bond voor de vooruitgang van ge- kleurden. Het op era-gezelschap Forum heeft zaterdagavond in de stamp volle Twentse Schouwburg in En schede het nieuwe seizoen ge opend met de enige opera van Beethoven, Fidelio. Met De Belofte9 Ondanks zijn blaasontsteking is p?"s Pa»'s VI, die er moe en onge woon mager uitzag, gisteren aan het raam van zyn studeerkamer versclv nen om de meer dan 30.000 mensen op het St.-Pietersplein in Rome zyn zegen te geven. Met zwakke, bevende stem sprak hy de hoop uit, dat hy spoedig beter zal zyn, terwijl de menigte hem on stuimig toejuichte. „Belangrijk is niet de gezondheid van de paus, die van geringe beteke nis is. Belangrijk zijn de noden van de kerk", zei Paulus, die acht minu ten aan het raam bleef staan. De lijfarts van de 69-jarige paus. prof. Maro Fontana, zei zaterdag avond in een verklaring, dat de koorts waaraan de paus sedert 4 sep tember leed, een gevolg is van de blaas- en nierbekkeninfectie. De ont wikkeling van de ziekte en de resul taten van de herhaalde en stelselma tige analysen wekken de hoop, dat de paus zijn normale werkzaamhe den spoedig zal kunnen hervatten. In kerkelijke kringen is de verklaring van prof. Fontana met opluchting ontvangen. Daar de afgelopen dagen geen medisch bulletin was ultgege ven, waren alarmerende geruchten de ronde gaan doen. De ziekte van Paus Paulus VI, cysto-pyelltis, is, naar men ons des gevraagd van medische zijde mee deelde, doorgaans goedaardig er wordt bestreden met antibiotica. Indien Aleksei Arboezov inderdaad de na-oorlogse toneelvernieuwer is, die de problemen van de Russische oorlogsgeneratie gestalte heeft gege ven, dan ligt die generatie toch wel ingebed in een al te naïeve voorstel lingswereld. In „De Belofte", waar mee Theater zaterdagavond in de Arnhemse schouwburg het toneelsei zoen opende, ontmoetten we drie vereenzaamde kinderen, het meisje, zestien, de jongens byna achttien, in een wrakkige zolderkamer tydens de belegering van Leningrad in 1942. Drie dappere jongelui, vertrouwd met de dood, met honger, met het drei gend lawaai van naby inslaande bom men en met angst voor de daarop volgende stilte. Het onvermijdelijke geschiedt. Er ontwikkelen zich liefdesgevoe lens waarmee ze nog geen raad we- De stoere bruggenbouwer met zijn scherpzinnige, filosoferende aard en het zorgzame meisje dat niet weet tot wie haar liefdesgevoelens het meeset uitgaan. Zolang dit spel in de sfeer blijft van tienersleven ontwik kelen zich spanningen die telkens door een plezierige dosering van tar tende humor en zelfspot doorbroken worden. Dat duurt tot de pauze. En ook al viel een zekere traagheid in de ontwikkeling te constateren, „De Belofte" hield stand. Als echter de beide jonge kerels na vier jaar als volwassen mannen van het front te rugkeren, de dichter zonder rechter arm, wordt de situatie serieus. Eén van de twee mannen moet vertrek ken. Het is de bruggenbouwer die gaat. De dichter trouwt het meisje. De zolderkamer blykt dan gerestau reerd tot een burgerlijke woning en het huwelijk loopt dood in een fan tasieloze geborgenheid. Na vele jaren komt de bruggenbouwer plotseling, gedreven door verlangen naar zijn oude kamer, een tikje gedesillusion- neerd inn zyn werk, terug. Onder een traag en spanningloos gelelibereer, waarin het spel verzand in een mach teloze poging een ongeloofwaardige situatie geloofwaardig te maken, staat de dichter zijn vrouw af aan zijn xriend en rivaal, die de eigenlijke uit verkorene was. keerde blik luisteren naar het grond motief: „Je kunt op de dag voor je dood nog een nieuw leven beginnen". Nu mag worden vastgesteld, dat Ar boezov stellig succesvol met contrast werking omspringt en koddige effec ten bereikt als de half invalide dich ter zich in de derde persoon uitdrukt. Het moe evenzeer worden opgemerkt, dat het drietal, na een hijgerig be gin, naar overtuigend spel evolueerde. Arboezov heeft gelukkig weinig ge bruik gemaakt van propagandistische leuzen en symbolische uitspraken het zelfs gewaagd deze licht te iro niseren. Christine Ewert als het meisje Lika bleek tot de pauze goed opgewassen tegen haar rol. Rene Lobo verraste als de somberhartige grootspreker Marat en Carol Linssen speelde over tuigend de zelfverzekerde dichter Leonidik tot allen faalden ln het on mogelijke slot, waar regisseur Croiset met coupures ongetwijfeld wat had kunnen doen. Het blijft echter de vraag of er in het repertoire van Ne derlandse toneelschrijvers geen stuk was te vinden dat het tegen deze Rus- In dit laatste deel overheerst het sische creatie met meer succes zou op-de plaats-rust en het met inge-1 hebben opgenomen. Over het geheel genomen is dit een van de meest gespannen op voeringen van Forum geworden, gespannen vooral door de muzi kale leiding van Gustav Fiille- born, alsmede door de in feite sombere, maar de kern van het werk rakende regie van H. W. Wolff uit Koblenz. De samenwer king van deze twee kunstenaars heeft een vertolking gebracht, die geheel was gebaseerd op de ach ter de muziek en het libretto lig gende gedachten. Dirigent Gustav Fülleborn heeft in de muzikale leiding alles nagelaten wat de aandacht van de kern zou kunnen afleiden. Hy zocht het niet in de romantiek maar in de kracht van de muzikale expressie en hij liet het opera-orkest op een ongekend kundige wijze muciseren. Regisseur Wolff heeft ook alle opgelegde ef fecten vermeden en zocht naar een verinnerlijkte soberheid die juist deze opera zo nodig heeft. Bij de Forum solisten had hij echter wellicht wat meer moeten detailleren, omdat bij deze groep te weinig talent aanwezig is om uit eigen vermogen het karak ter te verbeelden. Maar het totaal beeld was boeiend en Harry Wich had zich in decors en kostuums ook beperkt tot een eenvoudig maar sug gestief beeld. De twee hoofdfiguren Leonore en Florestan. resp. gezongen door Patricia Hyde-Thomas en Har ry France, hebben ongetwijfeld naar eigen vermogen veel gepresteerd, maar in deze zware partijen forceer den zij toch wel wat Op behoorlijk niveau zongen en speelden Mia Kroes als Marzelline en Norbert Orth als Jaquino en Gerard Groot was een geroutineerde Rocco. Antoon Huys- mans zong de kleine partij van Don Fernando .Het koor was uitstekend ingestudeerd door Hans van den Hombergh. Met deze opvoering heeft Forum opnieuw bewezen tot veel in staat te zijn en uit alle tijden en stijlen van de opera-geschiedenis werken te kun nen brengen, die door de huidige opera-crisis in ons land een leemte opvullen. Na de dood van de vroegere directeur Paul Pella vreesde men dat ook dit muziek-dramatisch instituut zou verdwijnen, maar diens opvolger Gustav Fülleborn heeft de zaak op een hoog niveau voortgezet. De Tegelse Passiespelen werden dit jaar door ruim 40.000 bezoekers gevolgd. Dit komt bij de 8 uitvoerin gen neer op nog geen 1500 per keer, terwijl per weekeinde gerekend was op rond 4500 bezoekers. Deze aan zienlijk verminderde belangstelling wordt door de secretaris van de Stichting Tegelse Passiespelen toege schreven aan de bij zeer velen gewij zigde opvattingen omtrent de gods dienst in het algemeen. Secretaris J. Janssen deelde na de laatste op voering van afgelopen zaterdag mede dat 't stichtingsbestuur zich al moe ten beraden over de wijze waarop in 1970 meer bezoekers kunnen worden aangetrokken. Het passiespel wordt door circa 450 inwoners van Tegelen opgevoerd. Ze hebben er praktisch een heel jaar bemoeienis mee. LSD en het geslacht na Een Spaanse geleerde, die aan het hoofd staat van een genetisch insti tuut te Beaverton (Oregon), zegt ge vaarlijke afwijkingen te hebben ont dekt in het bloed van drie van vier baby's, die ter wereld zijn gebracht door moeders die tijdens de zwanger schap L.S.D. hebben gebruikt. De ge leerde, dr. Jose Egozcue, had aange taste chromosomen aangetroffen, die bij een van de kinderen gelijkenis vertoonden met de chromosomen van leukemiepatiënten Henry Miller weer getrouwd De 75-jarige Amerikaanse schrijver Henry Miller is gisteren in Beverly Hills in het huwelijk getreden met de 28-jarige zangeres Hold Tokoeda. Het is Millers 5e huwelijk. Alleen zijn 22-jarige dochter Valerie en zyn 20- jarige zoon Tony waren bij de plech tigheid aanwezig. Tot de weinigen die voor de receptie waren uitgeno digd, behoorde de Franse regisseur Jean Lenoir. De huwelijksreis gaat naar Parijs cn Zweden. De voorzitter van de iVedl landse Vereniging voor LogopeLw en Foniatrie, de heer J. van pen (l.), heeft in het Kurhausfyr- gouden erepenning van de 11 eniging uitgereikt aan Toon Ht, mans, voor de wijze waarop f cabarettier en chansonnier bijgedragen tot het gebruik ïL^ de Nederlandse taal. fL, Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Kh Beroepen te Wijhe J. F. Grimmig Tienhoven te Eemnes-Bula, (toez.) C. Treure te Hasselt (Op Aangenomen het beroep der gL synode tot pred. voor b.w. (wetF schappelijk adviseur te Jeruzatyen J. Schoneveld te Stavoren. WAALSE GEMEENTEN Aangenomen naar 's Gravenhj T (vac. J. F. N. de WatteviUe) A. lier laise te Luik (B.) Boj CHRIST. GEREF. KERKEN k? Bedankt voor Maassluis D. Stym- boom te Dordrecht-C. voor Za£L aam A. W. Drechtsler te 's GravCfg hage-Zuid nte GEREF. GEMEENTEN F- Beroepen te Middelharnis Schipaanboord te Apeldoorn. NED. HERV. KERK Jhs Beroepen te IJsselstein J. Vos D Rijssen té Wijk bij Heusden j van Hennekeler te Zwartebroek. F Aangenomen naar Epe (W. F.) ter Braak toez.) H. van Nieuw» huize te Slikkerveer. F 1 Bedankt voor Waddinxveen (vp< J. R. Cuperus) C. van den Berg# Oud-Beijerland voor Lopik Blok te Ridderkerk voor Bov#r Hardinxveld (2e pred. pl.) C. VosP1 Gouda. y GEREF. KERKEN j»1 Beroepen te Duisburg-RuhrortiBc J. Boumann, kand. te Wanne-Eidjun die dit beroep ook aannam. b GEREF. GEMEENTEN Beroepen te Boskoop A. Hofrcl 1 te Zeist te Kalamazoo (U.s|u D. Hakkenberg te Dordrecht. GEREF. KERKEN Aangenomen naar Hollum Ameland) R. H. Nieuwenhuis, te Visvliet, die bedankte voor Bal veen, Oppenhuizen, Tzum en Zuidbroek-Harkstede naar D. H. Borgers te Nijverdal. CHRIST. GEREF. KERKEN Tweetal te Vlaardingen M. Bi e te Zeist en G. J. Buys te Murml.U11 woude. 8001 GEREF. GEMEENTEN P

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6