.Dal wordt een chaos ,We beginnen opgewekt als een van de 22...' a^öfJBSaESSStBmv AVRO-VOORZITTER SLOTEMAKER OVER VERSNIPPERING IN DE ETHER: rit! Ingmar Bergman aan nieuwe film begonnen HAANDAG 11 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBtAD PAGINA 5 AVRO-voorzitter mr. L. H. Slotemaker voorziet een grote I chaos, wanneer na 1 oktober veertien kleinere zendgemachtig- I ,jen in de ether zijn met een eigen zendtijd, een eigen kerkelijk, Ijducatief, instructief of voorlichtend programma. „Dat wordt 1 een chaos", aldus de AVRO-voorzitter, die sprak op de zater dagmiddag in Apeldoorn gehouden algemene vergadering. i Verhoging kijk- en luistergelden noodzakelijk De heer Slotemaker uitte kritiek p de versnippering in het omroep- btstel en stelde daar tegenover het itreven van de AVRO. naar een al- I pmeen programma en naar een sa- I oengaan van gelijkgerichten, ver- Iniijding van versnippering en van (inplicering. Mr. Slotemaker wees er i|jn gehoor op, dat het streven van it AVRO zal leiden tot een vnor lalsteraars en kijkers aanvaardbaar, evenwichtiger opgebouwd program- ia. Sprekende over de huidige finan tlële omroepsituatie, merkte mr. Slo tmaker o.m. op. dat deze „ronduit ilecht" is. De toestand van de om roep is verontrustend, zo zei hy. Een verhoging van de kijk- en luistergel den tot het niveau van de ons om ringende landen noemde hij noodza kelijk. Naar zijn mening zou den deze kijk- en luister gelden eens per jaar moeten worien ongepast aan de algemene loonin dex. Zo spoedig mogelijke invoering «n de radioreclame, een sterk ver eenvoudigde inning van de luister en kijkgelden en de financiering van de studiobouw, studioverbetering cn uitrusting zijn z.i. andere mogelijk heden voor een betere financiering van de omroep. In zyn toespraak wees mr. Slote maker er voorts o.m. op. dat de be oordeling van de AVRO-program- ma's „in hoge mate" bevredigend is dat deze omroepvereniging met 129.000 leden nu verreweg de grool- itc omroep in ons land is. Informatief De AVRO-televisie zal de uitbrei- ng van zendtijd van 6 uur en een kwartier, tot 7 uur per week voor een belangrijk deel besteden aan de in formatieve uitzendingen, waardoor de frequentie van „Televizier" op Ned-2 kan worden verhoogd. Ook op 1 komt meer informatie zodat het percentage van dit soort pro gramma's, dat van de verstrooiing biedende programma's gaat overtrel- in. Intussen beklaagt de tv-sector zien r over dat nu ook de TROS als de koek meedeelt, de i de toebedeelde zend- ier gehandicapt is als C-omroep frequentie dagen nog tevoren. Informatieve uitzendingen krygst dus ruimer armslag. In elke AVRO Nederland wint songfestival Op het songfestival van Gmünden. heeft Nederland de eerste prijs, da Coup d'Europe behaald. Twee Neder landers, Patricia Berry (van het dao deLuckberries) en Edwin Rutten, na men deel aan dit festival, dat van tot 9 september in het Oostenrijkse plaatsje Gmünden werd gehouden. Edwin Rutten kreeg de speciale persprijs. Hen landen, waaronder twee Ooal- europese, namen aan dit nieuwe Eu ropese festival deel. ADVERTENTIE FORD SHOW '68 van 10 tot 10 uur. Vandaag en morgen. AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. LAMMENSCHANSPLEIN 6, LEIDEN. uitzending zal, behalve op zondag, „Televizier" zijn opgenomen. Men komt weer met een soort „Van lo west tot gewest", dat in eerdere ja ren ..vestzakreportages" bevatte uit de provincies, maar nu onder de titel ..Radiovizier" met wat meer belegen reportages uit de provincies wil xo- men. In .Profielen" zullen Neder landers die zich op het gebied van handel, cultuur of wetenschap heb ben onderscheiden, maar no vrij on bekend zijn, worden geportretteerd. Vroeger waren dat alleen politieke figuren. Er komen ook tv-documentaires in kleur over onze rivieren. Weer is er een nationale rijtest in voorberei ding, uit te zenden in november. Aangezien de AVRO meent dat de sport een van de beste vormen van amusement is. zal eens in de twee maanden een sportshow van ver strooiend karakter worden gegeven. De afdeling drama start met het stuk „De muiterij op de Caine" met on. Guus Hermus. Leo Derk- sen schreef een modern psycho-dra ma. „Een mooie lange avond" met Ko van Dyk en Coen Flink in de hoofdrollen. Anne-Marie Heyiigers, één der meest belovende jonge ac trices, heeft de hoofdrol in „Scène in de nacht". Een spectaculaire produktie zal „Naar het u lijkt", van Shakespeare worden. De Haagse Comedie c „Van de brug afgezien". Met Studio is overeengekomen twee Franse stuk ken op te voeren. Gré Brouwenstein maakt twee programma's: een con certreportage en een studiooptreden. Vier maal zal Lou van Burg na januari) te zien zijn. Ronnie Tober maakt vier programma's en olke maand zullen de Mounties optreden in de serie „De man zonder hoofd". In de „Weekénd-show" komt weer het duo KraaykampDe Gooyer. „Moef ga-ga" zal minder beat, meer romantiek bevatten. Afscheid wordt genomen van Dick van Dyke en de Fugitive. „Family affair" is een nieuwe film serie. „Luipaard op schoot" komt in kleuren. .Peyton place" is een serie die het in de Verenigde Staten goed doet. In kleur zal men enkle Ba- varia-produkten uitzenden, voorna melijk ballet- en zangdrama. (Van onze correspondent in Stockholm) De Zweedse filmregisseur Ingmar Bergman is vandaag aan een nieuwe film begonnen. Deze rolprent, die de titel „Skarnmen" (de schaamte) zal krygen, wordt de duurste film, die Bergman tot dusver heeft vervaar digd (2 miljoen gulden), met de Viet- nam-oorlog als achtergrond. De film zal worden opgenomen op het eiland Faro voor de Zweedse kust. Een vijftigtal vertegenwoordigers van de wereldpers werd zaterdag met een charter toestel van Stock holm naar het eiland gevlogen, waar Staking bij Belgische radio en t.v. België heeft het zondag, ondanks een staking van cultureel en tech nisch personeel by de B.R.T.R.T.B. niet zonder eigen radio en t.v. be hoeven te stellen. Het personeel had het werk neergelegd ter ondersteu ning van een eis voor dubbele toe slag voor zondagswerk en het neeft gedreigd de zondagsstakingen te zul len herhalen tot de eis is ingewil ligd. De radio is niettemin de gehele dag in de lucht geweest met gram- mofoonplatenprogramma's, die ai- en aangekondigd werden door wat onwennige gelegenheidsomroepers, le den van het hoger personeel dat niet aan de staking deelnam. Ook kon 'n aantal nieuwsuitzendingen worden uitgezonden, omdat de „Bond van radio- en televisie-journalisten" het recht op informatie van het pubrek boven de gevoelens van solidariteit met de stakers had gesteld. De t.' kwam 's middags en 's avonds in d lucht met enkele films en nieuw: uiteraard vooral sportnieuws. De filmer Ingmar Bergman tijdens de persbijeenkomst op Farö. Gedwongen vlucht naar Cuba Bergman nadere tekst en uitleg ver schafte en zijn hoofdrolspelers voor stelde: Liv Ullman. Max von Sydow en Gunnar Björnstrand. De film gaat over een echtpaar, twee musici, die teruggetrokken van alle oorlogsgeweld hun dagen op het eiland in angst en vrees slyten zonder ooit hun instrumenten violen ter hand te nemen. „De film speelt zich af in het jaar 1971 en vormt als het ware een aanslui ting op „De grote stilte", zo vertelde Bergman. Daarin speelde de hande ling zich af in een stad vlak voor het uitbreken van een burgeroorlog. In middels is de oorlog uitgebroken, niemand weet precies, hoe lang hij eigenlijk al heeft geduurd. Wij vol gen het echtpaar met de andere mensen op het eiland gedurende één herfst en één winter. De toenemende angst drijft hen tenslotte de zee op in een boot met enkele anderen. Bergman legt er de nadruk op, dat zijn film de benadeelde derde partij in de oorlog zal behandelen. Het volk, dat altijd de dupe wordt van oorlogshandelingen. Daarom, zo stelde hij, diende deze komende film gezien te worden met de oorlog in Vietnam op de achtergrond. Wil B.B. Duitse worden of niet Wil Brigitte Bardot nu Duitse worden of niet??? Haar man. Günther Sachs heeft volgens het Duits tijdschrift Bild und Funk verklaard dat Brigitte „uit liefde voor hem en zijn land genoten" een Duitse wil worden. Hij deelde in een vraaggesprek mee. dat B.B. een voorbeeld wil stellen voor het dikioijls bespro ken maar weinig in praktijk ge brachte Frans-Duitse onderlinge begrip. Wel legde hij er de nadruk op, dat zijn vrouw niet haar Franse staatsburgerschap zal op geven De secretaris van Günther Sachs heeft gisteren echter te gengesproken dat B.B. de Duitse nationaliteit zou verlangen. Bild und Funk heeft dit uit zijn duim gezogen, zei hij. Sachs heeft dat nooit tegenover dit blad ver klaard. Bild und Funk houdt echter vol van wel. Hoe het zij, van veel Frans-Duits onderling begrip tus sen het echtpaar SachsBardot en hun secretaris lijkt nog geen sprake Topattractie op het Bal Boe tiek 67". zaterdag (nacht) in het Amsterdamse Concertgebouw, teas de Engelse zanger Donovan, compleet met veer op zijn gitaar. Hij is één van de tot voorgangers van de „bloemenkr acht"-bewe ging gekozen zangers. Gekleed in blauw-satijnen gewaad uit dui zend-en-één-nacht huppelde hij over het podium, deed zijn sanda len uit en berichtte van bloemen, wijde verten, fluwelen jungles en liefde Een bal boetiek waarover de stemming na afloop (tegen vier uur 's nachtssterk verdeeld was. Er waren zeer veel vreemde en bekende figuren die zich had den bediend van alle (mogelijke en onmogelijke) modestijlen van 1900 tot heden. De Rotterdamse atleet Aad Steylen van Metro heeft in Etten (N. Brabant) tijdens de Amilto-loop over 10 mijl het Nederlandse record op deze afstand verbeterd en ge bracht op 50 minuten 30,5 seconden. Het oude record stond sinds 3 april 1966 met een tijd van 5 min. 36.6 sec. op naam van Veldhuizen (Volt). KRO-voorzitter Van Doorn: (Van onze Hilversumse correspondent) „We beginnen het nieuwe seizoen opgewekt als één van de 22 zendgemachtigden", aldus de voorzitter van de KRO mr. H. W. van Doorn, ter inleiding van de mededelingen over de pro gramma's die zijn omroep dit winterseizoen voor microfoon en camera denkt te brengen. Met deze woorden kenschetste de heer Van Doorn eeri bijzonder aspect van het huidige omroep bestel: door een naar het gevoel van de omroepen wat scheef getrokken verdeelsleutel bij de zendtijderi, vooral ten aanzien van de televisie, is het niet of nauwelijks mogelijk „een her kenbaarheid bij luisteraar en kijker te bewaren Eén der grieven: in de Kamer vroeg men zich al af of 25 procent zendtijd voor de NTS niet wat over dreven zou zyn. De overheid ech ter wijst thans het procent toe. Minder Vermindering van radio-zendtijd betekent in feite ook dat er voor elke omroep minder uit de luisterpot zal worden uitgekeerd. De KRO kreeg onder andere te horen dat zij 2 man minder in dienst «mocht hebben. Dan wordt het, aldus mr. Van Doorn: minder middelen, minder personeel, minder kwaliteit. Eigenlijk moet, vindt de KRO, de luisteraar recht hebben op radiouitzendingen die vroeger beginnen en later eindigen. Wensen by de KRO zyn: langer doorlopen op de avonden, vooral in de weekeinden en meer tijd voor jeugdprogramma's. Aan de De passagiers van een Colum- biaans vliegtuig, dat zaterdag naar Cuba vloog in plaats van naar Bar- rancabermeja in Columbia, zijn weer op weg naar hun land nadat zij in nachtclubs in de Cubaanse plaats Santiago te gast waren ge weest. Drie gewapende mannen had den zaterdag de bemanning van het Columbiaanse vliegtuig gedwongen koei's te zetten naar Santiago tij dens een vlucht van Baranquila naar Barranca Bermeja. Dit is de tweede keer in vijf weken dat een Columbiaans vliegtuig werd gedwon- Zaalhandbal ESCA VC loot tegen Bulgaarse kampioen De Nederlandse kampioen zaal handbal bij de heren ESCA VC uit Arnhem heeft in Oslo op een zitting van de internationale handbalfede ratie de Bulgaarse kampioen V.I.F Dimitrov Sofia als tegenstander ge loot voor de voorronde van het toer nooi om de Europese beker. van de jeugd wil de KRO al tege moetkomen door de gehele dinsdag vooravond (televisie) voor de jonge ren te reserveren. Fred Emmer bedanktroor satirisch programma (Van onze Hilversumse correspondent De VPRO zal zich morgen opnieuw moeten bezinnen op de presentatie van zyn satirisch programma dat het binnenkort voor de televisie wü brengen. Voor het presenteren van dit programma had de VPRO Fred Emmer en Henk Terlingen gevraagd. De vroegere N T S-nieuwslezer Fred Emmer heeft om persoonlijke rede nen hiervoor bedankt. Hij meent dat zyn functie als hoofd public relations van een reclamebureau moeilijk te combineren is met de presentatie van een satirisch programma. Henk Terlingen heeft inmiddels zyn mede werking toegezegd. Morgen zal de VPRO beslissen of alsnog een twee de presentator zal worden aangetrjk ken of dat Henk Terlingen alleen de presentatie zal verzorgen. Ook bij de KRO komt meer en meer het accent te liggen op de actuali teiten-programma's. Het radiopro gramma Echo wordt sterk uitgebreid: na 1 oktober elke week 13 maal een Echo-uitzending. Men begint nu ook met een ochtendeditie. De frequen tie van het televisie-actualiteitenpro gramma Brandpunt wordt opgevoerd tot een wekelijkse aflevering. Elk vierde Brandpunt is een reizend pro gramma: ergens in het land maakt men namelyk een directe uitzending in een zaal met publiek. De rubriek gaat zijn zevende seizoen in zonder dat de staf wijzigingen heeft onder gaan. Een uniek verschijnsel in de omroepwereld. Bij het televisie-amusement dat nog altijd Piste, Ria Valk enz. bergt, staan onder andere vier folklo- re-programma's genoteerd (arties ten op toneel), scala-variété (oud va riété), namen die je nooit vergeet (Davids Pisuisse), Hollywood Palace en Het Gulden Schot in een andere opzet. Op de laatste zaterdag van de maand zendt men een sati risch programma uit, een produktie van Hulshof. Bij de televisie-documentaires de inspiratie: solidariteit. Men heeft onderwerpen als ontwikkelingshulp, welvaartsverdeling en politieke za ken, verder vernieuwing in de kerk en een experimenteel programma over ambtenaren. Gedramatiseerde documentaires willen een geschied kundig incident belichten in gespeel de scènes; by voorbeeld: Brecht ver hoord door de Verenigde Staten commissie voor subversieve acties, Oldenbarneveldt en jonkheer De Geers terugkeer naar bezet Neder land. In kleur zal de KRO brengen de de serie Daktari speelt zich af in het dierenpark), Fernandel (in een dienstverleningsbedrijfNarretje Notedop en Waauw. De epilogen komen te vervallen. In plaats daarvan komt in samen werking met de NCRV een auteur die het evangelie van de zondag zal lezen tegen een achtergrond van fi guratie. 1 - NEDERLAATD 1 KRO 6.45 uur De Minimolen 6.50 uur 7.00 uur Kenmerk 7.30 uur Survival: de pelikaan 8.00 uur Journaal en weeroverzicht 8.20 uur Piste; variété 9.05 uur Silhouet 9.35 uur De wrekers: „Slaapziekte" 10.25 uur Epiloog 10.30 uur Humanistisch verbond 10.45 uur Laatste nieuws 10.50 uur Sluiting NEDERLAND 2 AVRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Kwarel: Amsterdams Kweekschoolcabaret 8.35 uur AVRO jaarvergadering 1967 8.55 uur Een duik in de winterprogramma's 9.05 uur Brigitte Bardot in Amerika 10.00 uur Laatste nieuws en journaal 10.15 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 Adèle, Donovan, Toon en Mozart Het „simpele" halfuurtje met cabaretière Adele Bloemendaal heeft de zaterdagavond, voorna melijk gevuld ipet programma's over paarden 'en pony's, via ned-1, die ditmaal voor rekening kwam van de VPRO. nog net kunnen redden. Weliswaar zong Adèle liedjes uit vorige tv-shows, maar dat m£ig dan, want van zulke herhalingen kryg je niet gauw genoeg. Wie luistert niet graag naar „Myn beste vriend", de ontwapenende „story" over het hondje (nauwelijks verlegen op de gladde vloer van de studio) dat tenslotte tóch moet wijken voor „der Otto", of naar de tragische geschiedenis van de onaanzienlijke juffrouw in „Afscheidsbrief van een lelijk meisje"? Regisseur Rob Touber. die Adèle's „de dame" met veel gevoel voor humor in beeld bracht, regisseerde ook de (voor 'n deel) rechtstreekse reportage uit het Amsterdamse Concert gebouw waar een ..boetiekbal" werd gehouden. Ramses Shaffy zong het door NCRV's Pick up" verboden lied over onder meer LSD. enige beatgirls wer velden over het rokerige podium, meneer Wally van de „Outsi ders" neuriede, met het hoofd zeer losjes op de schouders, óók wat, en toen was het tijd voor het directe, zeer langdurige deel van het festijn met de Engelse troubadour Donovan. Eén ogenblik lee khet erop dat deze slechts naar de hoofd stad van ons land was gekomen om er uitvoeriger dan anders zijn gitaar te stemmen, maar dat bleek een vergissing, want hij besloot tenslotte toch nog te zingen. Zijn vriend begeleidde hem op de dwarsfluit en zo ont stond een programma dat onge twijfeld naar de zin van vele boetiekelingen zal zyn geweest, maar dat toch nauwelijks een televisieuitzending mag worden genoemd waaraan ook anderen zaterdagavondamusement be leefd zullen hebben. Uitgesproken vervelend en flauw was het „verrassende" beeld dat Frans van Lier ons van Amsterdam toonde. Twin tig kostelijke zentijdminuten bleken in het groezelige hoofd stedelijke grachtenwater te zijn gegooid. Een kwartier besteedde de VARA gisteravond aan de hul diging van Toon Hermans door de Nederlandse Vereniging voor Logopedie en Foniatrie. Dwars door de reportage heen vroeg Henk van Stipriaan aan mensen hoe zy over Toon denken. HiJ kreeg antwoorden die varieerden van 't einde, fris, gezond uiter lijk, geweldig" tot „boertig, niet raak genoeg, durft politiek niet aan te vallen." Deze radioge sprekken door het televisiepro gramma te weven, was een han dige vondst, want de reacties op het gezicht van Toon, die luisterde naar de woorden van de man. die de erepenning uit reikte kregen daardoor span ning en gaven vreemde effecten. Later in de kleedkamer vertelde Toon, dat hy twee „try-outs" gaat doen voor Amerikaans pu bliek in Nederland, alvorens hU in januari de grote stap naar de Ver. Staten waagt. Hij is er vooral benieuwd naar of zijn „stijl" zal aanslaan. Zou dat niet het geval zijn, dan hoeft hy niet verder te proberen, vindt hy. Naar het eerste deel van „The Forsyte Sage" zullen velen met plezier hebben gekeken. Het wordt voortdurend duidelyker, dat een omroepvereniging goed zit. wanneer zy beslag heeft we ten te leggen op een Britse se rie. Het blijkt namelyk dat En gelsen (of zy nu wel of niet professioneel acteur zyn) niet alleen het leven van nu hevig weten weer te geven (Corona tion street, Z-cars). maar dat zy er minstens even goed in slagen hun voorouders in alle scherpte ten tonele te voeren. Via de NTS werd Mozart's opera Don Giovanni uitgezon den. die enkele uitstekende frag menten te zien gaf. VOOR MAANDAG 11 SEPTEMBER 1. 402 ni. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.25 Stereo: Meisjes- Vibrato: gr.pla- liefhebbers. NRU: 19.30 Henry Wood Promenade Concer ten: London Symphony Orchestra m. 20.30 Nws. ca. 20.35 21.40 Muz. en re- e volken. 22.10 Metropole Humanistisch Verbond: 22.30 Nws. 22.4 comp< 0 Iks. e< nuz. 23.55-24.00 Nws Hilversum 2. 298 m. NCRV: 18.00 Stereo: Meisjeskoor en prominenten Avondoverdenking. 22.30 Nws. en her haling SOS-ber. 22.40 Boekbespr. 22.50 Stereo: Strijkork. 23.00 Lichte gr.muz. 23.55-24.00 Nws. VOOR DINSDAG 12 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m. AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Ochtendgvm 7.20 Lichte gr.muz. VPRO: 7.55 Deze dag. AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. 8.15 Lichte grmuz. (Om 8.30-8.35 De groen- ADVERTENTIE Wij konden U door de drukte bijna niet te woord staan, daarom nog 2 dagen FORD SHOW '68 AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. LAMMENSCHANSPLEIN 6. LEIDEN. welen (gr.). (9.35-9.40 Waterstanden ïsolisten. 12.27 Med. t.fc 12.30 Overheldsvoorl.: Uitz. 15.00 Voor de v 17.15 Lichte j ;rweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gr.- XT8.32 Touringclub: Nws. 12.40 Act. 12.50 Licht instr. 15.0 gazine. 17.00 Overheldsvoorl. :~Oud« landhuizen op Curacao. Spreker: P. J. van Wel. 17.10 Voor de jeugd. Hilversum 3. 240 m. en FM. TROS: 9.00 Nws 9.02 Act. 9.10 Pla ten maarrrlichte platen. VARAt 10.00 Nws. 10.02 Kwink: pop- en ca- baretprogr. (10.30 Geen Ja geen nee. 11.00 Nws). 12.00 Nws. 12.02 Ekspres Blaten bij de lunch. (13.00 Nws.) 14.00 ws. 14.02 De was in de kast: ver zoekplaten. 15.00 Nws. 15.02 Mix: ge- var. platenprogr. (16.00 Nws 17.03 -18.00 55555en en 666666en. TELEVISIEPROGRAMMA'S Nederland I 8 letprogr. (progr. van de ÓRTE). 19.2 Van nul uur één tot midder nacht, Duitse TV-serie. 19.45 Met pij- i lan De i Ierse TV. 22.2o""GeBprek °met Vds J* Broertjes. NTS: 22.30-22.35 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. In 't kort. NTS 20.05 Rlcorda. amusementsprogr de Belgische TV. 20.50 Homofilie - diag nose van het anders zijn, doc. NTS; 22.00-22.15 Journaal.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5