UITSLAANDE BRAND IN „NIEUW VOORDORP" 'Feest in diamant Wiener Blut op niveau Noorderkwartier" bestaat 40 jaar GROTE FORD SHOW-MODELLEN 1968 Automobielbedrijf „RIJNLAND" N.v. Inbraken lij V&D ipgelost Harmon der verleden a ongeluk Honderd kinderen uit Voorschotens tehuis gered Dr. A. Struyvenberg gewoon Leids lector Te jong voor liet café Het was zaterdag feest bij de 'milie Sinteur in de Lopsenstraat IA in Leiden. Uit alle windstre- kwamen kinderenkleinkin- hren en achterkleinkinderen om feit te herdenken, dat op 11 tytember 1907 de heer en me- vouw Sinteur in het huwelijk baden. Vanaf 17 augustus, de onder trouwdag af, is het hele huis ver sierd geweest met slingers en bloemen. De heer P. B. Sinteur, nu 83 jaar, is vroeger altijd in de scheepsbouio werkzaam geweest. Zijn vrouiv, de 79-jarige H. A. Sin- teur-v. d. Burg had haar handen vol aan de opvoeding van zes kin deren. Het diamanten paar heeft 18 kleinkinderen en 10 achterklein kinderen. Morgenochtend zal burgemees ter G. J. van der Willigen het bruidspaar bezoeken om het ge luk te loensen met dit 60-jarig huwelijksfeest. (Foto LD/Holvast) Van de vertolkers noemen wij Her mann Valsner, doorkneed in het vak, die alle mogelijkheden die de rol van Kagler, de dierenarts, terdege uit buitte en een hoogtepunt be reikte in zijn solo „Wenn der liebe Herrgott es nicht will", waarmee hij terecht een daverend succes oogstte en Lizzy Schöffman die als Pepi Plei- niger, mannequin, vocaal en acte rend op haar best was. Claire Clairy bevestigde haar reputatie als eerste komische kracht in de rol van ka mermeisje en Fritz Silberbauer kreeg als Graaf Zedlau alle gelegenheid zijn kwaliteiten als tenor en acteur te ontplooien, evenals Antoni Galli in de rol van Franziska Cagliari, de danseres aan de Weense Hofopera. Rudolf Vogler, die eveneens over uit stekende stemmiddelen beschikt, was j de vrijmoedige Josef, kamerdienaar I van Graaf Zedlau. En zelfs de klei- I ne rollen van de kelner en Graaf Bi- lowsky werden door Franz Stanner en Karl Frey overtuigend weergege ven. Voor de belangrijke figuren van Gravin Zedlau en Vorst IJpsheim- Gindelbach heeft de directie een be roep gedaan op Afa Lindqvist en Antoni Wink die, het dient gezegd, een evenredig deel van het gehaalde succes toekomt, want z\j waren bei- Honderden kinderen stroomden za terdagavond samen op de speeltuin in de Anna van Saksenstraat. Van daar uit gingen zij een grote lampion- optocht houden, met aan het hoofd van de optocht het muziekcorps van "Concordia". Dit was het laatste on derdeel van een hele dag feest, geor- den vocaal en speltechnisch, volko men voor hun taak berekend. Door de ambitie en het opvallende enthousiasme van het gehele ensem ble werd het een genotvolle avond voor de liefhebbers van deze vorm van theater, die dit trouwens na af loop niet onder stoelen of banken staken. B. H. ganiseerd door de jubileumcommis sie van de speeltuinvereniging "Noorderkwartier", die op deze wij ze haar veertig jarig jubileum vier de. Zaterdagmiddag was er voor da kinderen een feest in het clubhuis "De Zevensprong". Voor de kleintjes werd een poppenkastvoorstelling ge geven, afgewisseld met het optreden van een goochelaar. De oudere kin deren konden genieten van een film programma. Om zeven uur verza melden zy zich in gezelschap van hun ouders weer in de speeltuin. Hier werd door de heer P. Bol, voorzitter van de jubileumcommissie aan het bestuur van de jubilerende vereni ging een cadeau aangeboden, be staande uit een vlaggestok van maar liefst zeven meter hoog en de vare- nigingsvlag, werd aangeboden na- De leden van de veertig jaar oude speeltuinvereniging Noor derkwartierboden het bestuur een vlaggestok en een vereni- gingsvlag aan. Hier wordt de ze ven meter hoge mast met vereen de krachten opgericht. (Foto LD/Holvast) mens de leden van de speeltuinver eniging, als een symbool van hun speeltuin. De heer Bol sprak bij de aanbieding aan de voorzitter van het bestuur, de heer J. v. d. Huizen, de hoop uit, dat de vlag binnenkort in de schaduw van het nieuwe clubhuis zou mogen staan. Nadat de vlagge stok was opgericht, werd onder tromgeroffel van "Concordia" da vlag in top gehesen, waarna de lam pionoptocht kon vertrekken. Wegens enorm succes, verlengen wij de MAANDAG EN DINSDAG van 10 tot 10 uur. Lammenschansplein 6 Leiden LKIDSCH DAGBLAD jier Leidenaars en ffagenaar in arrest ft de arrestatie van vier Leide naars en een Hagenaar is een serie pote, in Leiden gepleegde inbra ken opgelost. et vijftal is betrokken geweest bü de inbraken in V en D in oktober van vorig jaar en in juni van dit jaar, waarbij voor een waarde van ongeveer f 42.000 aan horloges en sieraden werd ontvreemd, et heeft voorts de diefstal van een hoeveelheid sigaretten en gasaan- stekers (waarde f 1250) by de Coop aan de Stationsweg bekend, alsmede de sigarettendiefstal btf een groothandel aan de Oude Vest (waarde f 4500) en de roof van acht suede jassen (waarde f 1750) uit een kledingmagazijn aan de Hoogstraat. Deze laatste drie in braken zijn in augustus van dit jaar gepleegd. m de vyf aangehoudenen zijn er drie voor de inbraken verantwoor delijk gesteld. De overige twee zijn als helers bij deze zaak betrokken. De „krakers", een 20-jarige koop- nan, een 21-jarige straatmaker en een 26-jarige Leidenaar zonder beroep, zijn reeds voor de officier fan justitie in Den Haag geieui. De helers zijn een 34-jarige kei ier uit Leiden en een 45-jarige louwvakarbeider uit Den Haag. lslaaffle 20-jarige Otto de Vroomen uit irmond is zaterdag aan de gevol- van een ongeluk dat hij enkele ,U! cn eerder had, in het Academisch dag^ (kenhuis in Leiden overleden. Hij stuurde een bestelwagen op Rijks- l 8 tussen Sassenheim en Lisse. beEen 25-jarige man die naast hem (eveneens een Warmonder) is t zeer ernstige verwondingen op- lomen in het A.Z. Hij is nog steeds ten kennis. 10- Het ongeluk gebeurde omstreeks uur toen het slachtoffer tussen se en Sassenheim de macht over t stuur verloor en aan de linker at van de weg tegen een vracht- botste. De bestuurder van de- tvagen is met ernstige venvondin- DIE!1 een ingedrukte borstkas) genomen in de Mariastiohting in ande arlem. Aanrijding tussen irommer en motor )p de Leidse Morsweg had zater- gavond omstreeks 12 uur een bot- ig plaats tussen een motorfiets en i brommer. De bestuurder van de jjomfiets, een 20-jarige Leidenaar, een diepe snij wond aan de ■p kerhand, de duo-passagier van de I itorrijder een snijwond aan de chterknie- De bromfietser is door EHD naar het Academisch Zie- phuis overgebracht. Verpleeghuis en uitbreiding Diaconessenhuis Naar aanleiding van ons bericht Van vrijdag j.l. over de inrichting van verpleeghuizen te Leiden deelt men ons van bevoegde zijde mede: Het bestuur van het Diaconessen- huis alhier heeft deze zomer bij de minister van Sociale Zaken en Volks gezondheid twee aanvragen inge diend, en wel om vergunning tot hst vergroten van het bestaande zieken huis aan de Houtlaan, dat tot aan de grens van zijn capaciteit werkt en om vergunning tot de bouw van een verpleeghuis voor chronische patiën ten. Het is de bedoeling dit verpleeg huis zo nauw mogelijk aan het Dia conessenhuis te verbinden om hst vandaaruit met zijn medische, tech- BURGERLUKE STAND VAN LEIDEN GEBOREN Nicole Wllhelmlna, d. v. B. C. van der Linden en W. B. Schulte; Freddy Leonardus, z. v. H. J. van der Pluijm en A. de Bruljn; Johannes Nicolaas, z. v. H. C. van Weeren en T. van Oos ten; Alexandra Déslré, d. v. H. Brands en E. P. J. K. Mastenbroek; Marcellus Johannes, z. v. J. H. C. Kriek en J. W. Wansinck; Astrid Hèlène, d. v. W. A. Seller en H. P. Uphoff; Hildegard Nathalie, d. v. H. van Wees en P. J. "Verhoeff; Ingrld Patricia, d. v. J. Kramer en K. van Pelt. GETROUWD E. Vermeulen en J. A. Stolp; P. J, M. van Heteren en A. de Kroes; H. S. N. van Schoot en J. C. J. Verhoeven. OVERLEDEN H. Sondorp, 48 jr., man; J. C. du Burck, 52 jr.. echtgenote van P. Blom: E. van der Keur, 77 jaar, wed. van L. van Ark; F. J. van der Poel. 4 jaar. zoon; H. J. Neuteboom. 69 Jaar. man. Bij K.B. is aan de Leidse Universi teit tot gewoon lector in de inwendige geneeskunde met een bijzondere op dracht voor nierziekten benoemd dr. A. Struyvenberg. Dr. A. Struyvenberg, die op 17 juii 1926 te Nijmegen werd geboren en de oorlogsjaren doorbracht in het toenmalige Nederlands-Indië, begjn in 1946 zijn studie in de geneeskunde aan de Leidse Universiteit. Na gedu rende het voorafgaande jaar met een stipendium van de British Council werkzaam te zijn geweest aan de af deling biochemie van de Universiteit van Leeds, legde hij in 1954 het arts examen af. In 1963 promoveerde hij te Leiden op een proefschrift getiteld ..Kaliumdeficientie; studies over de betekenis van het chloride-ion". In het jaar, waarin hij zijn arts examen aflegde, ving dr. Struy venberg zijn specialisatie tot inter nist aan in de afdeling inwendige ge neeskunde van het Academisch Zie kenhuis te Lelden onder prof. dr. J. Mulder. Tijdens de vervulling van zijn militaire dienstplicht in de jaren 1957 en 1959 zette hij deze voort in de afdeling inwendige geneeskunde van het Centraal Militair Hospitaal onder dr. J. A. M. Kamberg. Sinds 1959 is dr. Struyvenberg, die in dat jaar als internist werd ingeschreven, lid van de Nierwerkgroep onder leiding van prof. jhr. dr. J. de Graeff. Gedurende het jaar 1964 verrichtte dr. Struyvenberg, daartoe in staat gesteld door een stipendium van de Nederlandse Organisatie voor Zuiver Wetenschappelijk Onderzoek Z.W.O., onderzoekingen over de intracellulai re zuurgraad van de niertubulus op het laboratorium van prof. dr. A. S. Relman te Boston. Dr. Struyvenberg, die sinds 1965 lid is van de redactie van het or gaan van de Nederlandsche Internfe- ten-Vereeniging, de Folia Medica Neerlandica, werd in hetzelfde jaar gekozen tot lid van' de Engelse Renal Association. Een jaar later' werd dr. Struyvenberg, van wiens hand ver scheidene publikaties zijn verschenen, uitgenodigd toe te treden tot de nieuw op te richten European Society for Clinical Investigation. Omstreeks half zeven gisteravond heeft een felle brand gewoed in het kindertehuis „Nieuw Voordorp" in Voorschoten. De honderd in het huis wonende kinderen werden al- gered. De materiële schade een groot deel van de bovenver dieping is uitgebrand en het gehele 250 jaar oude hoofdgebouw heel't ernstige waterschade zal omstreeks f. 100.000,- bedragen. Over de oor zaak van de brand tast men thaii3 nog in het duister. Tijdens de avondmaaltijd werd de directeur, de heer W. Jellema, ge waarschuwd dat er rook was in de meisjesslaapzaal boven de hoofdin gang. Direct by aankomst sloegen ae vlammen reeds door een slaap zaal. Met een slang van een z.g. has pel en aangesloten op de waterlei ding werd de brand bestreden. Dui nen tien minuten was de vrijwilligs brandweer ter plaatse, die van drie zijden het gebouw binnendrong. De vuurhaard werd bestreden met zes lage drukstralen, drie nevelstralen en drie straalpijpen aangesloten op de waterleiding. Drie slaapzalen bo ven de hoofdingang waren niet meer te redden en brandden volkomen uit. De ernstige rookontwikkeling deed ook het ergste vrezen voor de boven verdieping, die twee jaar geleden ge moderniseerd is. De schade viel hier mee. Loco-burgemeester drs. A. F. vj,n der Laan was aanwezig bij de brand en complimenteerde de brandweer - commandant J. Lekkerkerker met zijn behaalde succes door de brand te lokaliseren. Het kindertehuis „Nieuw Voordorp" behoort tot de hervormde diaconie in 's-Gravenhage en vangt de kinderen op wier ouders uit de ouderly- ke macht ontzet zijn. De kinderen zijn ondergebracht in het Sophine- huis achter Nieuw Voordorp. (foto L.D./Holvast). De Leidse politie heeft gisteren in een beperkt aantal cafe's in de Sleutelstad controle uitgeoefend op jeugdige bezoekers. Zij trof in deze café's in totaal zes meisjes en jongens, allen uit Leiden, in de leeftijd van dertien tot en met vijftien jaar aan. De jongelui deden het voorkomen als of zij de voor café-bezoek toegestane minimumleeftijd van zestien al hadden bereikt. Tegen de café-houders is proces-verbaal opgemaakt. Met stijgende bewondering hebben wij zaterdagavond de voorstelling ge volgd van Johann Strauss' „Wiener Blut" door de Hoofdstad Operette, thans onder leiding van Netty Ha mel en Ruth Aurich. Zij riep verge lijkbare herinneringen op aan de beste jaren van de voormalige Fritz Hirsch Operette. De smaakvolle de cors, de schitterende kostuums, de vaak geestige, nieuwe muzikale ar rangementen van de dirigent John Kapper, die zijn goed getraind or kestje voortreffelijk aanvoerde, en de sluitende samenwerking met zijn collega achter het voetlicht, de regis seur Walter Kochner vormden de belangrijke pijlers voor het hoge ni veau waarop deze amusementskunst zich bevond.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3