RITMEESTER RITME Goede sfeer in overleg over toekomst Cyprus pluimen voor eidóe GïQcjencLa Franse oppositie boos op Pompidou Biosatelliet met levende have terug uit de ruimte Eerder dan bedoeld DINSDAG Ch. de Bourbonhof: Electronlca- club „De detector". 7.30-9.30 uur nam. Garenmarkt: Excursie K. en O. naar Amsterdam en Egmond-Binnen. Rijksherbarium (Schelpenkade 6): verg. Kon. Ned. Natuurhisto rische Ver. 8 uur nam. Stadhuis (wachtkamer trouwzaal) Zitting Bouwfonds Ned. Gemeenten. 7- Zijlslngel 2: Volle Evangelie-zending. Spr. evang. J. Zeegers. 8 uur n.m. WOENSDAG Stadhuis (trouwkamer)Spreekuur sociale raadsvrouw. 4-6 uur nam. DONDERDAG Bevrijdingskerk (bovenzaal): NCVB afd. Zuid-West. Spr. de hx. H. de Groot over „Israël" (met dia's). 8 Haagweg 90: Openbare Bahai-ge- sprekisavond. 8 uur nam. Rest. Van der HeijdenModeshow De Groot. 2.30 en 8 uur nam. VRIJDAG Koningskerk; Ruilclub 7.30-10 uur Oude Vest 13: Evangelisatie. Chrls- tengem. „Ecclesia". 8 uur nam. Het gaat om de smaak! 20 lange sigaretten 1.50 BIOSCOPEN Rex „Superagent Mark Donen", 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Studio „Blow-Up", 18 Jaar. Da gelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Trianon „The sound of music", a.l. Dagelijks 2 en 8 uur. Zondag 2, 5 en 8 uur. Luxor „The naked runner", 14 laar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Camera „20.000 mijlen onder zee", 14 Jaar. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 Zondag 2.30, 4.45, 7 en 9.15 uur. Lldo „Mooi maar slecht", 18 Jr. Dagelijks 2.30, 7 en 9.15 uur. Zondag 2.30. 4.45, 7 en 9.15 uur. Zondagmiddag 2.30 uur „De nieuwe avonturen van Pietje Bel", a.l. TENTOONSTELLINGEN De Lakenhal: Tentoonstelling Kees Buurman (t/m. 1 oktober) De Lakenhal: Dag. 10-5 uur: zond. 1-5 uur. Legermuseum (Pesthulslai )e uitzondering van zaterdag van >rni (zondag 1-5 uur). Molen „de Valk", Modenmu£n opend dinsdag t/m zaterdag voorm.5 uur nam. Zondagj IKe' nam. Maandags gesloten. Rijksmuseum voor Volki f 8 Tentoonstelling: „Ball, b< .fn zondags 13-17 uu oktober). Rijksmuseum voor Volki ?on Tentoonstelling van Japanse 'ter van Kyosai. Dagelijks 10- let 's Zondags 13-17 uur. Rijksmuseum voor VottAge (Steenstraat 1): dag. 10-7 u; dat? <5 13-17 nur 1 dags 13-17 uur. Rijksmuseum voor de gi der natuurwetenschappen: uur, zond. 1-4 uur. AVONi»- EN NACHTDItf 1 DER APOTHEKEN, Geopend voor spoedeisendear' Ier.: Doeza Apotheek, DoezaS tel. 21313. Apotheek R. van Breest I burg te Leiderdorp en de Oeg Apotheek zijn de gehele NOG 2 DAGEN FORD SHOW '68 bij AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.Y. LAMMENSCHANSPLEIN 6, LEIDEN. Van 10 tot 10 uur. Overstroming in Mexico In de laaggelegen gebieden van centraal- Mexico zijn duizenden naar hoger gelegen terrein gevlucht, omdat de door hevige regenval gezwollen ri vieren de dijken dreigen te doorbre ken. In de staat Guanajuanto staan reeds enkele plaatsen onder water en ongeveer 4000 gezinnen zijn dak loos. Boris redde „Spray" Dank zij de scheepshond Boris is een brand aan boord van de Nederlandse kustvaarder „Spray" in de haven van Poole (Engeland) tijdig ont dekt. Het voortdurend blaffen van Boris alarmeerde de bemanning die brand in de kombuis ontdekte. Boris werd later door brandweerlieden be wusteloos aangetroffen. Aan de hond is het te danken dat de brand tot, de kombuis beperkt bleef. Ongeluk bij veewagen-race Tij dens de jaarlijkse veewagenwed strijd in de Argentijnse plaats Ra- faela ongeveer 500 km van Buenos Aires, fcijn zondag zeven personen om het leven gekomen en minstens 10 gewond. Zes personen stierven, toen een veewagen na een botsing met een andere op de menigté in reed. Een toeschouwer die over de wedstrijdbaan rende werd aangere den en overleed. HAAGS: AG E N l! MAANDAG 31 SEPTEMBER, Kon. Schouwburg, 20.15 uu: se Comedie: „Zo ls het (of zol DINSDAG 12 SEPTEMBER Kon. Schouwburg. 20.15 Nationaal Ballet. Dillgentia. 20.15 uur: Caban en Eva: „Tussen tafel en t Kurzaal, 20.15 uur: Het Orkest o.l.v. André Vandernocl Régis Pasquler, viool. WOENSDAG 13 SEPTEMBER Kon. Schouwburg, 20.15 uurl groep Theater: „De Belofte". Dillgentia. 20.15 uur: Caban en Eva: „Tussen tafel Speeltuinver. Oosterkwartie neostraat) Tentoonstelling Pluimvee- er. Konijnensporta uur. ZONDAG Speeltuinver. Oosterkwartier neostraat) Tentoonstelling Pluimvee- en Konijnensportvei WEERRAPPORTE (Van hedenmorgen 7 ua 6 Amsterdam zwaar bew. Den Hélder regen Ypentourg Vl-sslngen Eelde De Bilt Twente Eindhoven zwaar bew. zwaar bew. onbewolkt Zuid-Limburg onbewolkt 17 Helsinki Stockholm Oslo Kopenhagen Aberdeen Londen Brussel Luxemburg Parijs Bordeaux Grenoble Nice Berlijn Frankfort München Zürlch Genéye Locarno Wenen Innsbruck Belgrado Athene Barcelona Madrid Mallorca Lissabon zwaar bew. onbewolkt motregen onbewolkt zwaar bew. half bew. onbewolkt half bew. zwaar bew. geh. bew. zwaar bew. onbewolkt geh. bew. regen regen onbewolkt half bew. half bew. licht bew. licht bew. licht bew. LETDSCB DAGBLAD Mevr. Soekarno (in Tokio) barst in tranen uit Met tranen in de ogen heeft de Ja panse echtgenote van de opzij ge schoven president Soekarno zaterdag in Tokio verklaard dat ze, als gevolg van de laster over haar in 20 Japan se tijdschriften, de hereniging met haar man in Indonesië heeft moeten uitstellen. Voor de Japanse televisie vertelde Ratna Sara Dewi, dat de onjuiste berichten over een scheiding met Soekarno en haar vermeende grote rijkdom ongunstige omstan digheden waren voor haar terugkeer naar Indonesië. Mevrouw Dewl heeft intussen een aanklacht tegen de betrokken tijd schriften ingediend als ze hun op rechte verontschuldigingen niet aan bieden. Zij heeft haar man niet ge zien sinds eind vorig jaar, toen ze naar Japan terugkeerde om in maart 'n dochter ter wereld te bren gen. Ratna's enige wens is, haar baby in Soekarno's armen te leggen. „Dat moet gebeuren in Indonesië nergens anders" zei ze- „Ik 'Wil bij mijn man zijn en voor hem zorgen Waarom kan dat niet?" Op dat ogen blik barstte ze in tranen uit en kon enige tijd geen woord uitbrengen. Dambreuk in India Tenminste vijftig personen zijn om het leven gekomen als gevolg van het bezwijken van de stuwdam van Nanak Sagar in de buurt van Naini- tal, een plaats gelegen in de Indiase staat Oetar Pradesj. Van niet-of- ficiële zijde heet het, dat meer dan 100 mensen zijn omgekomen. De breuk van de dam is veroorzaakt door de was van de rivier de Deoha als gevolg van moessonregens. Vijf dorpen staan geheel on<fer water. (Van onze Parijse correspondent) De hele linkse oppositie is weer eens op de achterste benen gespron gen, nu premier Pompidou in zijn laatste televisiepraatje bij de haard heeft verklaard, dat de blanco vol machten, die zijn regering in het voorjaar voor haar sociaal-economi sche saneringsplannen had gevraagd en gekregen, dit jaar in elk geval niet meer aan het parlement ter goedkeuring zullen worden voorge legd- Tot dusver had de premier steeds laten doorschemeren dat het parle ment zich niet bezorgd hoefde te ma ken, omdat de volksvertegenwoordi ging bij de debatten toch altijd het laatste woord over aanvaarding of verwerping der regeringsverordenin- gen zal houden. De oppositie-pers vreest nu echter dat dit laatste woord weieens tot Sint Juttemus zou kunnen worden uitgesteld. Men begrijpt trouwens niet om welke redenen de premier het parle ment nog langer het zwijgen op wil leggen, nu hij zelf heeft verklaard dat zeker 80 procent van de rege ringsteksten die nog altijd niet be kend zijn gemaakt, door een grote meerderheid van het volk zullen wor den toegejuicht. Alleen de hervor ming van het instituut der sociale verzekeringen, dat jaarlijks met as tronomische tekorten heeft te kam pen, zou, ook volgens Pompidou, wel eens op enig verzet kunnen stuiten. Naar aanleiding van deze uitlatin gen heeft het links-liberale ochtend blad Combat niet geaarzeld Pompi dou van fascisme- of ten minste van cesarisme - te beschuldigen. MET EEN ENKEL WOORD BINNENLAND Beek wil voorwaarden De ge meenteraad van het Zuidlimburgse Beek zal donderdog aanstaande be slissen of het vervoer van gevaar lijke stoffen door die gemeente aan banden moet worden gelegd. B. en W. van Beek hebben de raad voor gesteld dat vervoer te onderwerpen aan gemeentelijke vergunningen. Voor het voorstel heeft de onlangs in Rooterdam ingevoerde politiever ordening over het vervoer van ge vaarlijke ladingen model gestaan. Ontsnapten aangehouden De Rotterdamse politie heeft in Schie dam twee ontsnapten beiden 21 uit de Zutphense jeugdgevangenis aan gehouden. Uit de Rotterdamse Een- drachtstraat hadden de jongelui een sportwagen gestolen, waarmee ze in Rotterdam-Blij dorp rondtoerden, toen de politie ze ontdekte. De achter volging werd met een wagen inge zet en ging door tot Schiedam. Daar konden de jongelui, die op 6 sep tember j.l .ontsnapten, worden inge rekend. BUITENLAND Grote buit De Newyorkse po litie heeft zaterdagavond op het in ternationale vliegveld Kennedy een goede slag geslagen met de arres tatie van twee Amerikanen, een Cos- taricaan, een Cubaan, en een Mexi caan, die uit een vliegtuig uit New Orleans stapten. Zij bleken een hoe veelheid cocaïne bij zich te hebben ter waarde van 2.800.000 dollar. Kort na de arrestatie van de vijf reizigers drie mannen en twee vrouwen werd een derde vrouw, een 31-ja- rige Cubaanse, in haar woning in New York ingerekend wegens handel in verdovende middelen. Mislukte vlucht Joegoslavische grenswachten hebben zaterdagavond drie Tsjechoslowaken, die bij Gorizia naar Italië wilden vluchten, gevangen genomen toen zij nog geen tweehon derd meter van de grens waren. Een van hen, een 30-jarige ingeni eur, trok zyn revolver toen de grens wachten de mannen sommeerden halt te houden. De Joegoslaviërs open den het vuur en verwondden hem in een been, aldus een bericht van het Italiaanse persbureau Ansa. Orkaan op Martinique Het aan tal doden, toegeschreven aan de or kaan „Beulah" op Martinique, is tot 13 gestegen. Onder de slachtoffers van de storm, die het Franse eiland donderdagavond heeft geteisterd, be vinden zich volgens de autorieiten vijf kinderen. Inmiddels proberen de politie en ambtenaren van de ge- zondsheidsdienst de voorziening van drinkwater, elektriciteit alsmede de vervoersgelegenheid te herstellen en onderdak te vinden voor ongeveer 700 personen, die -door de storm dak loos zijn gemaakt, i Vliegtuig in brand Een Boeing 707 van de „Pan American Airways" is zaterdag vlak voor de start naar Chigago op het vliegveld van Frank fort in brand gevlogen. Alle 164 pas sagiers en de bemanning konden het vliegtuig via glijbanen verlaten. Daar bij liepen ongeveer 14 passagiers verwondingen op. Van de ongeveer 61.000 liter brandstof die de Boeing aan boord had, liep 2000 liter op de startbaan. De brandweer bluste de brand snel. Vlagincident Voor de ontvangst van Koning Olaf van Noorwegen, die een bezoek aan Brazilië brengt, had de hoofdstad Brasilia zich vrij dag rijkelijk met vlaggen getooid. Maar na ingrijpen van de chef-pro tocol in het gevolg van de koning werden de vlaggen weggehaald. Over al hing namelijk de Neder landse driekleur! Deze werd spoe dig door de Noorse vlag vervangen. Koning Olaf zou geglimlacht hebben om dit „vlagincident". Morganatisch huwelijk Prins Friedrich Wilhelm van Pruisen, ach terkleinzoon van de laatste Duitse keizer, is in het geheim en tegen de wens van zijn ouders met een niet- adellijk meisje getrouwd, aldus een woordvoerder van de familie. De Prins, de oudste zoon van Prins Louis Ferdinand, hoofd van het huis Hohenzollern, trouwde vorige maand met Waltraud Freydag, de dochter van een advocaat. Beiden zijn 28 jaar. Een jaar geleden trouwde 's Prinsen broer, de 26-jarige Prins Michael, met de dochter van een zakenman. Novotny in Belgrado De Tsje- choslowaakse president en partijlei der Novotny zijn vandaag op uitno- j diging van president Tito naar Joe- go-Slavië vertrokken, zo meldt het Tsjechoslowaakse persbureau CTK. Marine ter ziele De Biafraanse marine is de haven van Lagos bin nengevaren aan een sleeptouw. De beschadigde patrouilleboot Iba- dan, die de afgescheiden staat voor het uitbreken van de Nigeriaanse in Lagos na zes weken geleden bui ten gevecht te zijn gesteld. De boot werd door het federale leger over meesterd bij de invasie van het eiland Bonny voor de kust van Biaf- ra. Op de kiel van het schip was in enorme witte letters geschilderd: „De Biafraanse marine zij ruste in vrede." Bespreking Griekenland-Tiurkije (Overgenomen uit andere bladen) De Amerikaanse „Bio-satelliet II" met zijn levende haven van 10 miljoen insecten, planten, zaden, bacteriën enz., is geborgen door vliegtuigen van de Amerikaanse luchtmacht in de omge ving van Honoloeloe. Zaterdagavond om 20.25 uur Nederlandse tijd werd de „kleine Ark van Noach" in de lucht geplukt en aan boord van een van de vliegtuigen gehaald. Familieberichten BLIK VAN 20 STUKS F 3.20 Geboren: Frank Robert, z. v. Ball er. Lamers, Rotterdam. Getrouwd: H. W. E. van de Velde en Karen A. Pluygers, Rotterdam: E. J. Harmsen en Christine Prakke, Amsterdam: C. T. Stork en Anne- marie Rubens, Amsterdam; F. C. B. F. Aipherts en Tanneke S. Geluk, Hengelo: Judith G. Schwababcher en Simon T. Emanuel, Den Haag; Han P Hamers en Jolie N. Hofman, La ren; A. R. N. Blom en J. M. P. Bod- daert, R'dam; E. P. Elink Schuur man en Joline L. E. A. Gastelaars, Voorschoten. Overleden: Gerritje Smit-Eveleens, 55 j., Amsterdam: Jan Blansjaar, 78 j„ Enschede; Clara van der Schaar- Wirth. 70 j„ Rotterdam; Adrianus Gautier, 84 jr., Coevorden; Jacoba Pauline van Eijken Nieuwkerk, 84 j., Bennekom. Het besluit de Bio-satelliet een dag eerder naar de aarde te laten terug keren, werd genomen omdat men met communicatiemoeilijkheden te kampen had en omdat een tropische storm het landingsgebied bedreigde. Opdrachten voor de satelliet moesten soms driemaal worden overgeseind alvorens het ruimtevoertuig reageer de. Bio-satelliet II werd donderdag in een baan om de aarde gebracht en zou daar drie dagen blijven. Het 427-kilogram wegende ruimtevoer tuig had tien miljoen dierlijke en plantaardige organismen aan boord. Na drie dagen hadden dat er dertien miljoen moeten zijn. Tot de „beman ning" behoren onder meer wespen, vliegen, kevers, bevruchte kikvors eieren, bacteriën, peper- en bloem zaad. De deskundigen willen onder meer nagaan of toekomstige ruimtevaar ders hun eigen voedsel zullen kunnen kweken, of wortels van planten bü gewichtloosheid ook omlaag groeien en welke invloed de straling op de organismen heeft. Het was de tweede Bio-satelliet die de Amerikanen lanceerden. De eer ste ging verloren toen bij terugkeer naar de aarde de remraketten wei gerden. De directeur van het Amerikaanse bio-satellietproject, Charles Wilson, heeft on een persconferentie in Hono loeloe verklaard, dat de jongste proef met de Bio-satelliet-II volledig is ge slaagd. Dieren, planten en andere or ganismen zijn tijdens het gewichtloze verblijf van twee dagen in de ruimte doorgegroeid. Alleen enkele planten gaven een afwijking in het proeipa- troon te zien. Zo gingen de wortels van tarweplanten in de ruimte naar boven in plaats van naar beneden. De bladen van een peperplant bogen naar beneden in plaats van naar bo ven. In het communiqué wordt verder verklaard, dat Kollias en Demirel de noodzakelijkheid inzien om ge paste maatregelen te nemen ter ver mijding van toeneming van de span ning op Cyprus en ter vergemakke lijking van pogingen om een vreed zame en overeengekomen oplossing te bereiken. De premiers zijn het er ook over eens, dat het weder zijdse belang van de twee landen nauwe samenwerking nodig maakt op alle terreinen van gemeenschap pelijk belang. De premiers hebben het economische terrein uitgekozen en de overtuiging uitgespreoken, dat de economische ontwikkeling van de twee landen een sfeer van vrede en veiligheid vereist. Op Cyprus leeft een Turkse minder heid van 80.000 zielen. Griekenland is geporteerd voor aansluiting van het eiland bij dat land; de Turkse delegatie zou er op staan dat aan de minderheid een gebied wordt toe gewezen met soevereine rechten. De Cyprische president, aartsbisschop Makarios, verzet zich tegen elke de ling van het eiland. Arrestaties in Indonesië Wegens anti-regeringspropaganda is zaterdag in Djokjakarta een com- munistenleider uit West-Java, Sar- dono geheten, gearresteerd. Hij had in pamfletten de bevolking opgewekt pogingen te steunen van de (ver boden) communistische partij om Soekarno weer aan de macht te brengen. Zijn arrestatie volgt op die van een andere Javaan, Margolan, die een ondergrondse communistische beweging zou hebben georganiseerd. De Amerikaanse bio-satelliet IIsecten, planten, zaden, bacteriën hangt veilig aan een parachute etc. geladen satelliet door vlieg- boven de Stille Oceaan. Minuten tuigen van de Amerikaanse lucht- later werd de met miljoenen in- macht geborgen. prus. De Turkse premier begroette za terdag zijn Griekse collega midden op de met vlaggen versierde brug over de rivier de Evros, die de grens tussen de twee landen vormt. Na korte toespraken, waarin ze de hoop uitten, dat de rivier voortaan zou dienen als schakel tussen de twee volken, reden ze naar Kesan. Zon dag werd het overleg voortgezet in Alexandroepolis, aan de Griekse kant van de grens. Na meer dan 8 uur van besprekin gen is zondag een communiqué uit gegeven, waarin gezegd wordt, dat de twee premiers het erover eens zijn, dat het herstel van goede be trekkingen en vriendschappelijkheid tussen Griekenland en Turkije in de eerste plaats afhankelijk is van een rechtvaardige oplossing van 't vraag stuk Cyprus. Zij zijn derhalve, aldus het com muniqué, overeengekomen, het na gaan van de mogelijkheden om hun standpunten in deze kwestie dichter bü elkaar te brengen via de daar voor aangewezen wegen voort te zet- RITME licht en geurig RITME handige blikken pocket verpakking RITME voor de sportieve roker In de grensplaatsen Kesan (Turks) i voerd tussen premie Demirel van en Alexandroepolis (Grieks) zgn za- Turkije en premier Kollias van Grie terdag en zondag besprekingen ge- I kenland over de toekomst van Cy- ADVERTENTIE)

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 2