de beste tabak is NORTON tabak - rijp, vitaal, echt. at zijn de voordelen? NORTON iren in aandelen (III) 5Apenziekte9 maakt nieuw slachtoffer Luns heeft motie- Vietnam overgebracht P. v. d. A. en D '66 NAAR CONGRES radicalen Jongens dwingen trein tot stoppen JG 11 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD ADVERTENTIE l 25 NORTON cigarettes ƒ1.50 mannen die alles weten van tabak volle weelderige tabak NORTON is er! Drie simpele woorden, een wereld van verandering. Een verandering die jaren geleden begonnen is op de rijke tabaksplantages onder de warme zon van Amerik'a's oude Zuiden. NOR TON heeft het bereikt. Planters kweekten nieuwe soorten volle, weelderige tabak—de tabak voor Norton. Mensen van nu stellen steeds hogere eisen, aan alles. Daarom kon Norton er niet eerder zijn, geen dagOmdat iets wat echt goed is, langzaam geboren wordt. NORTON is van een unieke, oprechte kwaliteit- rijp, vitaal, echt! Norton is de sigaret die er nog niet wasgemaakt door mannen die alles en alles weten van tabak. Koop een pakje. Probeer er een juist, dat is Norton! rijp, vitaal, echt (Van een medewerker) w5 voordelen, welke aan het sparen in aandelen zijn verbon- zijn van verschillende aard. Bij het sparen in aandelen ;en wij aan het kopen van aandelen of participatiebewijzen ldjen beleggingsmaatschappij welke ter beurze van Amster- officieel worden verhandeld, iniicjbor deze verhandeling en notering ter beurze van Amster- worden reeds waarborgen verkregen voor de spaarders, de Vereeniging voor den effectenhandel tal van voorschrif- kent, waaraan moet worden voldaan alvorens tot de note- ter beurze te worden toegelaten. Deze bepalingen en voor- 'ïo-Jiften zijn door het beursbestuur vastgesteld ter bescher- iiuftg van de kopers van deze aandelen. it eeri bedrag van ca f 100,- kan 1 reeds een goed aandeel in een glngsmaatschappij kopen. Met cpchelden bedrag verkrijgt de een belang bij een ruime sprei en goede selectie in een groot 'aüfcl fondsen. Deskundigen verrich- het werk op beleggingsgebied. één aandeel van een bel eg- maatschappij neemt men be- blj een groot aantal bekende verhoopte tegenslag in de ent 4js lifssector kan worden opgevan- door voorspoed in de andere, door wordt een zeker stabili- ent verkregen, waardoor het kopen een aandeel van een beleggings- Isehappij geen gevaarlijke spe- ?ac Je is, doch een rustig bezit I tor het sparen In aandelen he!. ook mede aan de financiering de groei van het bedrijfsleven, tonder kapitaal, dat door be rt 1 'nfen moeten worden bijeenge- Q* ht, kan het Nederlandse be- m lieven niet investeren en zonder ■lpj iteringen ontstaat er geen groei, Potcre werkgelegenheid, geen stijging van de export en geen meer dere welvaart. Is men eigenaar van een aandeel van een beleggingsmaatschappij dan is men mede-eigenaar geworden van de effectenportefeuille dezer maat- scnappy en rechthebbende op eet aeel van de dividend-inkomsten wel ke deze portefeuille Jaarlijks ople vert. Immers de door de beleggings maatschappij ontvangen dividenden ceert deze op haar beurt weer uit aan haar aandeelhouders. Nemen wij aan dat duizend perso nen één aandeel in een beleggings maatschappij bezitten, dan behoort één duizendste deel van het vermo gen aan een ieder toe, alsmede één duizendste deel van de jaarlijkse di vidend- en renteinkomsten uit dit vermogen De waarde van elk aan deel wordt dan ook bepaald door de totale beurswaarde van de aandelen- portefeuille, welke in het bezit is van de beleggingsmaatschappij. De koersfluctuaties tar beurze kun nen de waarde van de effectenporte feuille doen stijgen of dalen, waar door ook de waarde van het aandeel van een beleggingsmaatschappij zich wijzigt. Bij een algemene koersstij ging ter beurze stijgt dus ook de waarde van het aandeel van de be leggingsmaatschappij. Deze variëren de waarde komt tot uitdrukking in de beurskoers van het desbetreffen de aandeel, welke iedere dag in de verschillende kranten in de rubriek „Beleggingsfondsen" wordt gepubli ceerd en in guldens luidt. Over het algemeen zyn deze guldensbedragen niet hoog, zodat iedereen in staat is in aandelen van beleggingsmaat schappijen te sparen. Koopt u een aandeel van een be leggingsmaatschappij, dan deelt u in de groei van het bedrijfsleven. Uw spaarpenningen leveren dan geen vaste rentevergoeding op, doch een wisselende dividendopbrengst. Stijgen de bedrijfswinsten, dan stijgen ook uw inkomsten, omgekeerd kunnen de ze bij een tijdelijke stagnatie of te ruggang van de groei ook dalen. Over een langere reeks van jaren is echter aangetoond, dat het spa ren in aandelen een tegenwicht vormt tegen de waardedaling van de gul den. Men heeft dan belang bU de economische groei die ln de achter ons liggende 50 Jaar en vooral ook in de na-oorlogse jaren geweldig Is geweest. Naast het gebruikelijke spa ren in guldens, vormt dan ook spa ren in aandelen een tegenwicht. De tropische virusziekte, de zgn. „apenziekte", welke de geleerden voor een raadsel stelt, heeft dit week einde haar zevende slachtoffer in Duitsland geëist. Het is de 19-jarige Christel Fischer die in het laboratorium van de Beh- rin Farmaceutische fabriek in Mar burg werkte. In totaal 23 geleerden en laboratorium-werkers liggen met „apenziekte" in Ziekenhuizen ln Frankfort en Hamburg, van wie één in levensgevaar verkeert. Een ande re patiënt wordt verpleegd in Joego slavië. Het virus van de ziekte, waarvan de symptomen op die van gele koorts lijken, ls nog niet geïdentificeerd. Het virus werd verspreid door groe ne apen, die voor proefnemingen uit Oeganda waren ingevoerd. De Italiaanse bokser Sandro Mazzinghi heeft met succes zijn Europese titel in het zwaarwelterge- wicht verdedigd tegen de Engels man Wally Swift. De Nederlandse scheidsrechter Ben Bril moest in de zesde ronde het gevecht stoppen wegens een door Swift aan het lin keroog opgelopen verwonding. FORD '68 Wij verlengen de show AUTOMOBIELBEDRIJF RIJNLAND N.V. LAMMENSCHANSPLEIN 6, LEIDEN. De Australiër Ken Rosewall heeft in Durban de enkelspel finale van een tennistoernooi voor profes sionals gewonnen. Hij versloeg zijn landgenoot Fred Stolle met 6—4 62. Rod Laver (Austr.) won de party om de derde plaats met twee maal 63 van de Spanjaard Gi- meno. (Van onze Utrechtse correspondent) Minister Luns heeft, blijkens een telegram dat hij aan het PSP-be- stuur stuurde, de Vletnam-motie van de Tweede Kamer inmiddels aan de Amerikaanse regering ter kennis ge bracht. Het bestuur van de PSP had de minister van Buitenlandse Zaken op 2 september, daags na de Amerikaan se bekendmaking van versterkte bom bardementen op Noord-Vietnam, te legrafisch gevraagd of het nu niet het geschikte moment was om de motie-Schuyt aan de Amerikaanse re gering over te brengen. De motie- Schuyt drong onder meer aan op stopzetting van de bombardementen. Minister Luns antwoordt hierop in zyn telegram, dat er zich naar de mening van de Nederlandse regering geen nieuwe ontwikkelingen in de oorlog hebben voorgedaan. Het telegram werd voorgelezen op een bueenkomst van de PSP in Utrecht, waar senator Boetes verslag deed van zyn 6-daags verblijf in Noord-Vietnam. De heer Boetes ver weerde zich bij die gelegenheid tegen de critici, die menen dat pacifisten niet alleen de Amerikanen kunnen veroordelen wegens het gebruik van geweld. De pacifisten zouden dan ook de Noordvietnamezen moeten afval len. „Myn pacifisme", zo verdedigde de heer Boetes zich,, „is een persoon- ïyke stellingneming, afhankelyk van een persooniyke situatie. Ik kan myn pacifisme niet aan iedereen opdrin gen. Ik beschouw het pacifisme als een middel om de grote wereldpro blemen van onze kant op te lossen. Nu Amerika Noord-Vietnam met ge weld aanpakt, ligt voor Noord-Viet nam de oplossing niet meer in on derwerping. Het is hun schuld niet dat ze geen pacifist kunnen zyn, maar die van Amerika en van ons, het hele Westen". Problematiek van drankbestrijding Het Nationaal protestants centrum voor de geestelijke volksgezondheid, een landelijk orgaan opgericht voor een brede groep van protestantse kerken en organisaties ter bevorde ring van de geestelyke volksgezond heid, heeft een werkverband voor alcoholvraagstukken in het leven ge roepen, dat een ontmoetingspunt wil zijn van hen, die op enigerlei wijze bü het alcoholvraagstuk betrokken zijn. Deze commissie zal 28 oktober a s. in Utrecht een bijeenkomst hou den waarin de problematiek van de drankbestryding en de zorg voor de alcoholisten in een breed kader van geestelyke-hygiënische zorg voor de mens wordt geplaatst. De vergadering zal zich bezighou den met de vraag wat de functie van een werkverband voor alcohol vraagstukken kan zyn. Als sprekers zullen optreden de heren dr. C. Blan- kestyn, die namens het prot. cen trum spreken zal, dr. P. H. Eseer, zenuwarts, die de curatieve sector zal vertegenwoordigen en ds. H. Ploeger, bapt. predikant, die na mens de preventieve sector het woord zal voeren. De byeerikomst zal om 11 uur beginnen. Als voorzit ter van de commissie alcoholvraag stukken van het Nat. prot. centrum treedt op ds. W. S. Bakker, direc teur van het Centrum voor Sociaal- cultureel vormingswerk in Rotter dam. Vertegenwoordigers uit de Party van de Arbeid en Democraten '66 zul len worden uitgenodigd als waarne mers het congres by te wonen, dat de werkgroep van christen-radicalen op 10 en 11 november in Scheveningen zal houden. Dit congres zal vanuit zeven secties komen tot concrete for muleringen en standpunten over een te voeren politiek beleid. Over de te volgen gang van zaken ls mededeling gedaan op een byeenkomst, die de werkgroep van christen-radicalen (de zogenaamde Americaingroep) met ongeveer 100 adhesiebetuigers zater dag in Utrecht heeft gehouden. Zoals gemeld zal het congres worden ge leid door prof. mr. W. F. de Oaay Fortman, lid van de Eerste Kamer voor de A.R.P. Behalve waarnemers zullen ook an dere gasten worden uitgenodigd, on der anderen prominenten uit de drie christelyke partyen, de K.vp., de A.R.P. en de C.H.U. Tussen Enschede en Hengelo heb ben vijf jongens, die op de spoor baan liepen, zaterdagmiddag om vyf uur een personentrein met stenen be kogeld. De trein reed door. Daarop probeerden de knapen een trein uit tegenovergestelde richting tot stoppen te dwingen. Toevallig zat ln de ca bine van de machinist ook een trac tie-opzichter. Hy liet de machinist aan de „wens" van de jongens vol doen en zette ogenblikkeiyk de ach tervolging in. Eén van de stenengooi ers werd in de kraag gepakt. Ook de namen van de vier anderen zyn be kend.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15