I Amateurtoneel krijgt beschikking over pand aan Leidse Breestraat rente-girorekening Nieuw kantoorgebouw LTB aan Hoge Rijndijk Maak uw salaris rentegevend! 31/2% op een bij de Algemene Bank Nederland SE NOODOPLOSSING GEVONDEN - INRICHTING BOERHAAVE- COMPLEX !j DUURT NOG JAREN Ongelukken langs Haagweg Prof. dr. D. Cohen Nieuwe reetor van Leids Gymnasium i! Eervol ontslag mej. dr. Smit DONDERDAG 7 SEPTEMBER EEN FORD-DAG! Leiderdorper moet verplichte verkeerscursus gaan volgen... GOUDEN RING DINSDAG 5 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 3 n. De Leidse raad, die gisteravond voor het eerst in een avond vergadering bijeenkwam de begrotingszittingen laten wij ag buiten beschouwing heeft uitvoerig gesproken over het voorstel van B. en W. om een krediet van f 23.100 beschikbaar ihs te stellen voor het treffen van de allernoodzakelijkste voorzie- ningen aan het voormalige schoolgebouw aan de Breestraat 66. ADVERTENTIE N- Zoals bekend willen B. en W. een gedeelte van dit gebouw ter beschikking stellen van het ama- ,ptj teurtoneel, waartoe besprekingen ■s\zijn gevoerd met de afdelingen Leiden van de Natu (Ned. Ama teur Toneel Unie) en het W.K.A. (Werkverband Katholiek Ama- teurtoneel)Aanvankelijk lag er een plan op tafel om in dit pand 'een amateurtoneélcentrum onder te brengen, met repetitie-, cursus- en vergaderruimten, décoropslag etc. In verband met de zeer hoge 9.1 hieraan verbonden kosten kon dit plan echter niet worden verwe- zenlijkt. Vandaar deze allernood- 451 zakelijkste voorzieningen. Hoewel de raad in zyn geheel over- matuigd was van de dringende nood- 5 (zaak om het amateurtoneel aan de ze ruimte te helpen -..het doel is ons tzeer sympathiek"- achtten vele spre- ders dit voorstel slechts een noodop lossing. De heer Ziman (V. V. D.) j vroeg of er voor het amateurtoneel «U geen afdoende ruimte kon worden gevonden in het voormalig complex j van Zaalberg. De heren Ham (K.V.P.) en De g I Kier (Prot.Chr.) deden de suggestie om het gebouw te verkopen. Een winkelcomplex zou op deze plaats de Breestraat ten goede komen. Volgens de heer Ham zou er zelfs reeds een gegadigde voor zyn. De koopsom zou dan gereserveerd kunnen worden voor de inrichting van een toneelcen- y^trum. De heer De Kier was boven- 151 dien bevreesd, dat het niet bij het thans voorgestelde krediet zal bly- het is een uud &ebouw' met vele ld gebreken. Ook de heer Gransch (P.v.d.A.) (tzag dit voorstel als een „akelige noodoplossing, het is maar lapwerk". zyn fractie wel akkoord zal pregaan. brak hy een lans voor een 17 spoedige restauratie van het Boer- haave complex, met daarin vestiging ikujvan ruimten voor het amateurtoneel, 'a 'Zijn fractiegenoot, de heer Van Aken. kwam tijdens het debat met. een mo- iiec tie, waarin B. en W. worden verzocht g- |om elders in de stad een definitieve 'behuizing te zoeken voor culturele hei werkzaamheden en voorts om bij het ïvai rijk aan te dringen op een spoedige .10; realisering van de restauratie van jo|het Boerhaave-complex. Voor deze ;ek restauratie zijn de benodigde vergun ningen nog steeds niet afgekomen. Bij monde van de heer Lambermont kwam de K.V.P.-fractie met het voorstel om dit agendapunt aan te 'houden, teneinde met eventuele ge- gadigden besprekingen te openen over aankoop van het pand. Nood is groot Wethouder Sannes. die evenals de gjraad van oordeel was. dat de nood aan dergelijke ruimten zeer groot is, de; zag het huidige voorstel als een nood- irdf °Plossing. Hoewel het College streeft naar een spoedige realisering van restauratie van het Boerhaave-com plex, is hiermee nog een aantal ja- ern gemoeid. Indien wjj hierop zouden wachten, kwam dit vermoedelijk voor het amateurtoneel te laat. Het Zaalbergcomplex is voor cul turele doeleinden niet geschikt, bo vendien zou dit een investering van enkele tonnen vergen. In het com plex komen thans bedrijven, welke uit de binnenstad moeten verdwijnen. De wethouder gaf de heer De Kier de verzekering, dat het niet in het voornemen van B. en W. ligt om dit pand grote bedragen te steken. Er is voor de aankoop van het gebouw nog geen enkele gegadigde komen opdagen. Het voorstel van de heer Lambermont moeten B. en W. afwij zen. Verkoop biedt geen enkele op lossing, omdat het nog jaren kan du ren voor er voor het amateurtoneel plaats is in het Boerhaavecomplex „En dan kon het voor deze mensen wel eens te laat zijn". Bovendien: met wie moeten wy over verkoop on derhandelen? B. en W. zijn bereid om de motie-Van Aken over te ne- In tweede insttantie maakten de he ren Zitman en Ham nog de opmer king „dat niets erop wijst, dat het pand ooit te koop is aangeboden." Stemmen Na schorsing der vergadering voor fractieberaad kwamen voorstellen en motie aan de orde. Het voorstel van de heer Lambermont c.s. werd ver worpen met 23 tegen 16 stemmen (voor de fracties van de K.V.P., Prot. Chr. en Noodraaö), de motie van Aken werd aangenomen met 21 tegen 18 stemmen (tegen de fracties van de K.V.P., Prot. Chr. en Noodraad, wet houder Harmsen en de heer Frans P.S.P.), tenslotte werd het voorstel van B. en W. aangenomen met 23 te gen 16 stemmen. (alle voordelen van de giro en bovendien 31/2rente) Inlichtingen en folders bij alle kantoren. Verontrust door het groot aantal ongelukken, dat langs de Haagweg, gelegen tussen de studentenflats en de Vink, plaatsvindt, wordt momen teel een actie gevoerd, welke ten doel heeft Rijkswaterstaat van de nood zaak tot het treffen van maatregelen te overtuigen. In een conceptschrjj- ven, dat de bewoners langs deze weg ter tekening wordt aangeboden, wordt Rijkswaterstaat met klem ver zocht te overwegen of het geen aan beveling zou verdienen én om een Het voormalige schoolgebouw aan de Breestraatdat gedeelte lijk zal worden ingericht voor het amateurtoneel. Foto L.D./Holvasfc) Van kwart over tien tot kwart over elf ontspon zich deze avond nog een vrywel technisch debat over de door B. en W. ingediende Drank- en Hore- caverordening, waarbij het in hoofd zaak over enkele detailpunten ging. Enkele amandementen werden van P.S.P.-zijde ingediend, terwijl er ook suggesties werden gedaan. Op voor stel van wethouder Menken, die de- zè avond de vergadering leidde, werd besloten dit voorstel aan te houden tot de volgende raadsvergadering. Teneinde zich 'dan een oordeel over deze ingewikkelde materie te kunnen vormen, ontvangt de raad dan voor af uitvoerige 'inlichtingen. gesloten afscheiding te maken tussen rijweg en fietspad én om de witte lage stalen bandafscheiding van Rijkswaterstaat tussen ventweg en fietspad te doen vervangen door een hoge, geheel gesloten staaldraadaf scheiding met. beplanting (met ope ning alleen by flat nabij de Vink); gesloten, teneinde te voorkomen dat kinderen nog onverhoeds zouden kunnen oversteken: met beplanting, teneinde te voorkomen dat. verblind door tegemoetkomend ventwegver- keer, fietsers uit hun koers geraken en aldus een ongeluk veroorzaken. Onze waarschuwingen aan kinderen zullen, aldus wordt in dit schrijven opgemerkt, nooit by machte kunnen zijn de psychologie van het kind in die mate te doorbreken, dat bij voor komen de ongelukken de bij hen plot seling opkomende nieuwsgierigheid ondergeschikt zou blijken te zijn aan onze waarschuwingen om voorzichtig te zijn. Snelheidsbeperking tot 70 (ja zelfs tot 50 km per uur) zoals die in Uw voornemen ligt, mag hierbij niet als eindoplossing worden gezien. Een gelijkluidend schrijven zal t.z.t. ook gezonden worden naar Ged. Sta ten van Zuid-Holland en tevens aan B. en W. in Leiden. Tliorbecke overleden Op 84-jarige leeftijd is vorige week in Amsterdam overleden prof. dr. David Cohen, oud hoogleraar in de oude geschiedenis aan de Amster damse Universiteit en tijdens de be zetting een der twee voorzitters van de in opdracht der Duitsers opge richte Joodse Raad te Amsterdam. Prof. Cohen, die op 31 december 1882 in Deventer werd geboren, heeft aan de universiteiten van Leiden. Leip zig en Göttingen klassieke letteren gestudeerd. Aan de laatste promo veerde hij. Van 1910 tot 1962 was hij leraar en conrector aan het Neder lands Lyceum in Den Haag. In 1922 werd hij privaat-docent aan de Uni versiteit van Leiden in de papyrolo gie en in 1924 bijzonder hoogleraar in de Hellenistische geschiedenis aan deze Universiteit. In 1926 werd prof. Cohen benoemd tot hoogleraar aan de Universiteit van Amsterdam. In 193 ging hij met emeritaat. De be grafenis heeft in alle stilte plaats ge vonden. By de behandeling van het voor stel om 'in de kosten van het herstel len van het voormalige collegezaaltje van prof. mr. J. R. Thorbecke bij het pand Garenmarkt. 9 en het oprichten van een schuurtje in de tuin van dat pand als vervangende bergruimte een bedrag van maximaal f 2.500 te verlenen - het Leidseh Universiteits fonds draagt f 5.000 in de kosten bij Red. - merkte de heer De Bruyn (P. S.P.) op, dat hy dit een typische aan gelegenheid voor het Leidseh Univer siteitsfonds vond. Een fonds, dat de kosten z.'i. wel voor eigen rekening Vooraf had de heer De Bruyn ver klaard, dat hij beslist niets tegen de persoon van Thorbecke had. „Dit is een groot man geweest". De heer De Kier (Prot.Chr.) was van dezelfde ge dachte vervuld. De heer Duyverman (V.V.D.) belichtte in een gedocu menteerd betoog de kwaliteiten van Thorbecke als Leids hoogleraar. Zo wel wethouder Piena als wethouder Menken waren van oordeel, dat Lei den, gelet op de plaats, welke de Uni versiteit in het Leidse leven inneemt, toch wel een bedrag van f 2.500 voor dit doel beschikbaar kan stellen. Bo vendien is het niet uitgesloten, dat ryk en provincie nog een subsidie zullen geven, waardoor de gemeente lijke bijdrage wordt verminderd. Het voorstel werd z.h.s. aangenomen, waarbij de heren Roorda (P.v.d.A.), de Kier en de P.S.P.-fractie aanteke- Drs. A. M. Coebergh v. (I. Braak Met ingang van een door B. en W. te bepalen datum is drs. I A. M. Coebergh van den Braak te Bennekom, thans eerste con rector van het gemeentelijk Thorbecke-lyceum in Utrecht, be- noemd tot rector van het Stedelijk Gymnasium in Leiden. Drs. Coebergh van den Braak l7 I volgt in deze functie de huidige rec- 13 trix van het Gymnasium, mej. dr. A. 12 j M. M. Smit, op, die, zoals bekend, is 'g j benoemd tot adviseur van de ge- ADVERTENTIE meente Leiden voor het openbaar voortgezet onderwijs. De Leidse raad, die in zijn zit ting van gisteravond eervol ontslag verleende aan mej. dr. Smit uit haar functie van rectrix van het Stedelijk Gymnasium, benoemde drs. Coebergh van den Braak met 32 stemmen tot haar opvolger. Zes stemmen werden blanco uitgebracht, terwijl één stem vermoedelijk ten onrechte, werd uit gebracht op de heer J. Lijten, voor de K.V.P. lid van de Leidse raad. De heer Lyten was n.l. voor 'n andere kandidatuur (lid van de commissie voor de Bedrijfstechnische School) door de K.V.P. kandidaat gesteld Tot leden van de Commissie voor de Bedrijfstechnische school voor indi vidueel technisch onderwijs werden benoemd de heren: J. Lijten, N. L. M. Jansen, O. Hettinga, G. v. d. Vlist mr. P. de Clercq, J. M. Oelmeyer, H. Zunderman, C. Sweris en A. J. Frèrejean. Universitaire I benoemingen By onderscheiden besluiten van curatoren der Leidse Universiteit zijn benoemd of herbenoemd drs. G. Chr. Anker, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Algemene Zoölogie; drs. D. R. Braakman, tot wetenschappelijk me dewerker in tijdelijke dienst bij de Farmacie; mevr. drs. E. G. Broek manFischer, tot wetenschappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Conflictspsychologie; dr. A. W. H. Van Dongen, docent in tijdelijke dienst bij de faculteit der Sociale Wetenschappen tot wetenschappelijk medewerker le klasse bij de Paeda- gogiek; drs. J. J. Giesen, tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst by de Natuurkunde; dr. J. F. Ph. Hers, tot wetenschappelijk hoofdambtenaar A in vaste dienst bij de Werkgroep voor Virusziekten; drs. C. Hoogendoorn. tot wetenschap pelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Prehistorie; dr. M. Jeuken, tot wetenschappelijk hoofdmedewerker in tijdelijke dienst bij de Werkgroep voor Virusziekten; mej. I. A. On nes. tot wetenschappelijk medewer ker in tijdelijke dienst bij de Paeda- gogiek; drs. J. A. Roest tot weten schappelijk medewerker in tijdelijke dienst bij de Paedagogiek; drs. J. A. Roest, tot wetenschappelijk mede werker in tijdelijke dienst bij de Na tuurkunde; drs. G. H. A. Scholte, tot wetenschappelijk ambtenaar in tij delijke dienst bij de Bibliotheek; drs. H. B. Th. Schot, tot wetenschappe lijk medewerker le klasse in tijdelij ke dienst bij de faculteit der Lette ren; drs. A. M. Ulemaii, tot weten schappelijk hoofdambtenaar ln tijde lijke dienst bij de Conflictpsvcholo- gie; drs. W. G. A. M. Veugelers, tot wetenschappelijk ambtenaar in tijdelijke dienst bij de Conflictpsy- chologie. Voor de Leidse kantonrechter De Leidse kantonrechter, mr. W.de Koning, moest gisteren weer een groot aantal verkeerszondaars von nissen. Zowel de eisen, gesteld door de officier, mr. J. A. J. v. d. Brug gen, als de uitspraken waren in vele gevallen allesbehalve mild. Zo diende onder meer de zaak te gen een 45-jarige employé bij de PTT in Katwijk, die met zijn auto op de Zilkerduinweg een onverant woordelijke inhaalmanoeuvre had gemaakt. Hy haalde namelijk een autobus in terwijl op korte afstand uit tegenovergestelde richting een bromfiets naderde. Auto en brom fiets kwamen in frontale botsing tengevolge waarvan de bromfietser kort daarna overleed. Op grond van de getuigenverkla ringen achtte de officier duidelijk bewezen, dat verdachte op onverant woordelijke wijze had gereden. Hij eiste een geldboete van f 150 subs. 30 dagen en de onvoorwaardelijke in trekking van de rijbevoegdheid voor de tijd van 6 maanden. De rechter, die niet tot enige cle mentie bereid bleek vonniste geheel conform de eis. Een 19-jarige banketbakker uit Hillegom werd er bij een routine- onderzoek in Voorhout op betrapt, dat hij zonder rijbewijs en WA-ver- zekering op een oude motorfiets reed. De motor verkeerde in een dusdani ge slechte staat, dat de politie niet aanzelde het vehikel in beslag te nemen. Ter zitting gaf de jeugdige banketbakker toe dat hy de motor voor slechts f 25 had gekocht. „Ik had hem pas en daarom nog geen rijbewijs en verzekering", ver klaarde hij voorts nog. De officier eiste twee geldboeten van resp. f 75 en f 150 sub 45 dagen. „Ik heb inmiddels m'n rijbewijs gehaald" voerde verdachte hierna nog als een verzachtende omstan digheid aan. Ook verlangde hij te- rugave van zyn in beslag geno men motor. „Dan gaat U zeker met dat ge vaarlijke vehikel weer de weg op", veronderstelde kantonrechter. Omdat verdachte nu wel een rijbe wijs had beperkte hy zijn vonnis tot een totale boete van f200 sub 40 da gen, maar bepaalde tevens, dat het in beslag genomen vehikel van rijkswege zal worden vernietigd. „Koopt U maar een goede motor en sluit dan ook een verzekering want anders zie ik U hier binnenkort weer verschijnen", gaf de kantonrechter de Hillegommer als goede raad mee. Een 18-jarige boekbinder uit Lei den reed per bromfiets ook al on verzekerd rond. Ook hij voerde als verontschuldiging aan dat hy z n brommertje pas had gekocht en daardoor nog niet verzekerd was. De Leidenaar werd confrom de eis veroordeeld tot een boete van f75 subs. 15 dagen een voorwaardelijke ontzegging van het besturen van een motorvoertuig voor de tijd van 6 maanden met een proeftijd van 2 jaar. Een 36-jarige correspondent uit Leiderdorp moest zich vervolgens ver antwoorden omdat hjj komende van af de Vinkweg met zijn auto rechts af de Leidseweg was opgereden en daarbij geen voorrang aan een op het rijwielpad rijdende bromfietser had verleend. Ook nadat de rechter verdachte er op had gewezen, dat hij voorrang had moeten verlenen en dus de eni ge schuldige in deze zaak was, hield verdachte halsstarrig vol, dat niet hij tegen de bromfietser was op gereden, maar de bromfietser tegen hem. „Verdachte demonstreert hier een ontstellend gebrek aan ken nis van de verkeersregels en moet maar eens een verkeerscursus gaan volgen", zei de officier onder meer in zijn requisitoir. Zyn eis luidde een geldboete van f 250 sub 50 da gen, waarvan f 150 voorwaardelijke met een proeftijd van 1 jaar en het verplicht volgen van een verkeers cursus binnen 6 maanden nadat het vonnis van kracht werd. Indien ver dachte in gebreke blijft deze cur sus te volgen zal hy ook genoemde f 150 boete moeten voldoen. Met uitzondering van het direct te betalen boetebedrag, dat hy op j f 75 bepaalde, vonniste de kanton- rechter conform. Het nieuwe kantoorgebouw van de L.T.B. aan de Hoge Rijndijk in Leiden nadert zijn voltooiing. Nog deze maand denkt men het gebouw te be trekken. In aansluiting hierop vindt de restauratie van het bestaande pand alsmede de af bouw van de verbinding tussen de nieuwbouw en het oude pand plaats. Het gehele com plex zal in het voorjaar van 1968 worden opgeleverd. Rechts op de foto de nieuw bouw, met op de achtergrond de torenloze hervormde kerk van Leiderdorp. Op de voor grond de Hoge Rijndijk, met links de oprit naar de nieuwe Leiderdorpsebrug. Uiterst links, aan de voorzijde van het i water, het raadhuis van Lei derdorp. Uit het vandaag verschenen jaarverslag van de L.T.B. blijkt o.m.. dat de totale premie-om- zet steeg van f 9.230.017 in 1965 tot f 10.600.824, een toename van bijna 15 procent. Het ba tig saldo over het boekjaar 1966 bedraagt f 443.065. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) I i Geboren: Elsken Henrike, d. v. i Schenk en Kranenburg. Leersum; i j Camiel, z. v. Vlasman en Buskens, Capelle a/d IJssel; Larissa Eleonore. j d. v. Van der Wyck en Vos de Wael, I Caracas; Quirine Adriane, d. v. Van j Heek en Van Vollenhoven, Kamerik; j Kilian Johan Albert, z. v. Berghau- ser Pont en Keman, Gouda; Jan j Hendrik Sirk Andreas, z. v. Meijer en Van Eek, Volendam. Getrouwd: B. G. A. Stark en P. W. F. M. van der Heyden Thiel, Was- j senaar; Robert Emery Wheeler en Cornelia Fuykschot, Boston Mass, U.S.A. Overleden: Sara Keizer. 79 j., Am sterdam; Maria Meijnarda Wijnand- Ter Haar, 59 j., Huizen; Pieter Ma- chiel Roll, 75 j., Amsterdam; Pauline Johanne ter Meulen-Blomhert, 92 j.. Den Haag; Felix Ferdinand Leupen, 51 j., Leeuwarden; Constant Bernard Jan Walland, 89 j.. Den Haag; J. van Beek, 39 j.. Bolnes: Willem Poort man, 95 j., Rotterdam. ADVERTENTIE voor dame of heer Juwelier v. d. Water Haarlemmerstraat 181 heeft hem. Ook ln briljant. ALTIJD VOORDELIG 's Maandags gesloten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3