Janssen pakte de '13* niet Engelsman Nederland Webb leerde in Ambities fijne kneepjes Er wordt veel gekust.En zeer veel gehuild. SLUWE FRANSMAN Verdeling medailles 5 l - Jan Janssen beleefde in Heerlen de „beroerdste dag uit zijn carrière" Ik stop ermee als het zo blijft «MAANDAG 4 SEPTEMBER 1967 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Jan Janssen kust de nieuwe wereldkampioen Eddy Merckx Het lijkt wel of hij de Belg een mop in het oor fluistert En hier krijgt de Britse Bur ton een stevige pakkert van haar Russische rivale Zadorozhnaya Hete tranen huilt de Italiaan Giaccone. die vlak voor de finish ten val kwam En hier moet onze eigen Leo Duyndam getroost worden. Ook hij werd vlak voor de eindstreep door een val en een lekke band kansloos gemaakt Gerben Karstens (Van onze speciale verslaggever) Heerlen, zondagavond De in vlammend *ode trui gestoken Maurice de Muer kwam aaaar de Nederlandse cabine, „Zeg tegen Jan Janssen, dat hij een andere versnelling, een Pak*- Hij moet een reservefiets nemen", schouderophalen bij enkele Nederlanders. roMaar Janssen's Franse ploegbaas drong aan. aCoen Janssen dan, twee ronden voor het ein- ko< De sluwe Fransman had de kracht van de wind gemeten en wist te lat Janssen een groter verzet in de door de wind gejaagde finale- zoaeters nodig had om te winnen. Het is natuurlijk moeilijk om te nneggen dat Janssen op het moment van zijn nee-schudden een twee- n ie wereldtitel verspeelde. Vast staat wel dat Janssen in de adem- edeenemende eindsprint met 10 cm verschil van de 22-jarige Belgische hitedette Eddy Merckx verloor, dat De Muer later, toen Janssen zich mjog nauwelijks over de bittere teleurstelling heen kon zetten, zei: meJan, waarom heb je niet die 13 gepakt?" en dat Jos van der Vleuten diet hotel bij Janssen kwam binnenrollen met; „Jan, je had een 13 Roeten hebben". jlen ongelukkiger getal kon die ver telling niet gehad hebben. En ter- m(ijl Jan Janssen zijn teleurstelling acterend bloot gaf in een jjjffaad tegen de tafel geworpen ser- jït, was enkele kilometers verder in fle Schaepkes van Sint Vyth" in een geweldig feest losge- foriu-sten met Eddy Merckx als mid- Blpunt. Een Merckx, die zijn grote valiteit en klasse, reeds vastgelegd de wielerboeken met de wereld- der amateurs in 1964 en over- inningen in Milaan San Remo, prent—Wevelgem—Gent en de Waal- Vo Pijl, liet vereeuwigen in de lijst toeter wereldkampioenen der profs. «w Even klein grcMerckx en Janssen. Merckx in Sa- angnches wereldkampioen bij de ama- t, <<urs. Janssen de dag erop bij de be- B %psrenners. Merckx en Janssen. 1 <Wen in de eindsprint van Gent J ^evelgem Gent, dit voorjaar. 'erckx won toen met een even klein moffschil als nu in Heerlen. Die eind- oudirint heeft janssen door het hoofd tzweefd, toen hij na 265 kilometer inzette voor de beslissende spurt om i wereldtitel 1967. Janssen had len Motta's vlucht van het eerste partier die hem de rappe Span- ,ard Saez, de Nederlander Jos van sr Vleuten, de Engelsman Addy en slgië's toptroef Merckx als metge- dien had gegeven na 100 km kböers het gevaar ingezien. Janssen de ld eens links en rechts gekeken en edeeinformeerd. Gimondi vond het op leekt moment een onmogelijke zaak elinn de 3 minuten achterstand te over- ïodtuggen. Toen het peloton in drie oorfeaiers uiteen viel, was Janssen weg sprongen. Pang. „Ze lieten me lo- dat;n. Ze dachten dat ik gek was. Wat ik zelf? Alles geven en gokken jeni? erbij komen en anders leeg- :n: eerden afstappen. Maar ik had va#n geweldige vorm en in nog geen 50, Pee ronden zat ik bij de verbouwe- n ferde Motta en Merckx. „De Vleut" hij heeft geweldig gereden had Kch laten terugzakken, 40 seconden ond> tyd. Samen reden we naar de genpp". de van het wereldkampioenschap voor de profs, langs vloog met de vier andere kop mannen, Motta, Merckx, Saez en Van der Vleuten, rende mecanicien Wout Verhoeven met hem mee en schreeuwde: „Neem je een 13?" Janssen besloot onmiddellijk: „Nee", schudde hij het hoofd. De Muer haalde de schouders op. „Dom", mompelde hij. anders ben ik altijd opgewonden. Probeer ik ook weg te komen. Ik durfde dat nu niet. Ik heb na mijn val in het Belgisch kampioen schap waar ik een lichte hersen schudding opliep nog niet mijn oude vorm terug. Ik had tegen het einde dan ook last. Maar het liep allemaal in mijn kaart, omdat Jans sen zelf ook niet dorst te demarre- Geruchten dej Terwijl de geruchten over combi- A. es over en rond het parcours waai- grten als de op de harde wind rond- dervende papieren (Merckx zou niet vobinnen, omdat hij als jonge prof nog "k teen geld genoeg had voor de aan- k Koop van een regenboog trui. De Ita- sn feanse wielerbond had kisten met res meegenomen om nu eindelijk - d^eer eens een Italiaanse wegkam- _rejMoen te bejubelen) hielden Janssen, der Vleuten en Motta het tempo 'oog en stapten Adorni, Dancelli en iter De Roo (bang voor het doping- 5 nicai onderzoek?) af. Addy was voorin af- evallen en Saez deed er niets aan. Opmerkelijk was in ieder geval dat Italianen, Belgen en Nederlanders wel degelijk afstopten om hun man- in de voorste gelederen te steu- De combinegeruchten woeien langzamerhand helemaal ver weg toen dan de ontknoping kwam. Van der Vleuten had in de laatste omloop van Janssen toestemming gekregen om één keer te proberen weg te komen. Van der Vleuten nam 30 meter, maar Motta haalde hem terug. Toen moest „De Vleut" zich de diensten van Janssen wijden. („Het is financieel goed geregeld"). De Brabander mocht in de laatste kilometers niet meer weggaan, moest alleen maar het tempo hooghouden dan tenslotte de sprint aantrek ken voor Janssen. Van der Vleuten zette aan. Merckx achter hem aan. Janssen pakte het wiel van de Belg. Flitste toen de eindsprint van Gent- Wevelgem door hem heen? Zeker. „Ik dacht: nu niet dezelfde fout maken als toen. Maar ik had er toch eerder moeten gaan. Ik raakte twee keer het achterwiel van Merckx, die wat schudde. Ik kwam twintig cen timeter te kort. Verschrikkelijk. Lie- had ik met tien lengtes verloren uit vermoeidheid. Maar ik reed goed. Van de tien keer dat ik tegen Merckx sprint, win ik zes keer. En nu juist niet. Verschrikkelijk. Dit was de beroerdste dag uit mijn carrière". Merckx zelf was eigenlijk wel wat verbaasd na afloop. „Ik had nooit ook niet tijdens de koers toen we zo- wegzaten gedacht dat het me lukken. Ik ben kalm gebleven. Dat is eigenlijk de eerste maal, want De nieuwe Belgische wereldkam pioen, ongetwijfeld in het Vlaamse land nu met de titel .„wielerkeizer van Woluwe" gekroond, wond er geen doekjes om dat hij preparaten had gebruikt: vitaminen en caffeïne. „Dat kun je overal bij ons krijgen en het staat niet op de Belgische lijst van verboden stimulerende midde len". Over het dopingonderzoek werd verder niet meer gesproken. Daar maakte men zich later in een uit zijn voegen barstend Woluwe ook geen zorgen meer over. De twintig centimeter die Jan Janssen tekort kwam Zaterdagnacht. Kamer 19 in hotel 7 rijd ik naturel. Als „De Dael" in Nuth. Op bed zittend wint die een groot Jan Janssen en Gerben Karstens. De nacht vóór de wereldkampioen schappen. Vanaf 9 uur tot «wart over 11 hebben ze harde woorden gewisseld met sportcommissicle- den Van Steenbergen, Zwartepoor- te en coach Middelink. De KNWU had de profs uitgenodigd voor een gesprek. Daarin zouden de regle menten voor het titelgevecht wor den doorgenomen. Maar de profs gingen direct in de aanval. Het dopingbeleid werd bestookt en ge attaqueerd. Men kwam er niet uit. Op zijn kamer onthulde Janssen: „Ik ga morgen niets riskeren. Ik heb die titel niet zo nodig. Op die rit van 275 kilometer zal ik alleen maar water bij me hebben. Het is tè riskant. Ze nemen je, de ande ren. Je durft niets meer van een ander aan te pakken. Je kan nie mand meer vertrouwen. Dat ls toch geen toestand zo? Dat ze te gen doping vechten, akkoord. Maar dan moet het onderzoek water dicht zijn." En Janssen kwam met een voorbeeld: „Er is een prof, die urine van een ander, geen ren ner, heeft ingeleverd. Het onder zoek was positief. Nu vraag ik je." Karstens zegt: „Ik stop ermee dit jaar als het zo blijft. Ik koop een boerderij en ga daar fijn verder werken. Dat wil niet zeggen dat ik een „drogman" ben. Maar met die grote afstanden moét je nu en dan wel wat opwekkends nemen." Janssen: „Ze zouden moeten toe staan dat je een bepaald percen tage mag gebruiken. Maar morgen (Van onze speciale verslaggever) Heerlen, zaterdagavond Willem van Steenbergen, vice- voorzitter van de sportcommissie van de KNWU, kwam einde lijk uit zijn „gevangenis", het zeildoeken hok, waar de Neder landse ploeg haar hoofdkwartier had. Tijdens de hele koers van de amateurs had hij daar als een Cerberus gezeten, iedereen nauwgezet in de gaten houdend en niemand in de buurt latend van de drinkkruiken. Hij had het de jongens beloofd, toen zij hem de avond tevoren als angstige kinderen hadden gezegd: „Wat moet dat nu met de bidons? Als er wat ingedaan wordt zijn we erbij, zonder dat we er iets aan kunnen doen". Toen dan had Van Steenbergen de belofte gedaan: hij had vanuit het hok de oranjemannen een prachtige koers zien rijden. Hij was er slechts tweemaal even uit geweest, omdat Pijnen, de geweldenaar, geen eten wilde aannemen. En nu dan was het slot van het wereldkampioenschap in zicht. Twee oranjemannen in de Kop groep: Pijnen en Harings. (Duyndam was door een val teruggeworpen in de laatste ronde) en vier Italianen. Mét Van Steenbergen wachtte iedereen in spanning. Maar daar schoot een man met blauw-rode trui uit het elkaar beloerende wielerpak. Nederlanders en Italianen werden volkomen ver rast door de zeer goed de hersens en ogen gebruikende Engelsman G:a- ham Webb, die de fijne kneepjes in Nederland heeft geleerd. Van Steen bergen en Middelink keken elkaar aan: „Jammer, geen Nederlandse wereldkampioen". Maar er was geen rouwstemming, zoals bij de en bloc huilende en klagende Italianen. De Nederlandse ploeg had goed gereden in een prachtige wedstrijd. Natuurlijk waren Pijnen (3de), Harings (6de) en Duyndam (löüc) wel teleurgesteld, maar ze waren er snel overheen omdat van alle kanten De slimme Brit Graham Webb, geflankeerd door de Frans man Gyot (links) en onze landge noot René Pijnen. 'tevredenheidsbetuigingen" binnen kwamen. Zei bondscoach Middelink: „Het is geweldig geweest, zoals de jongens als ploeg hebben gereden. De inzet, kameraadschap en conditie waren indrukwekkend. Neem een Wagtmans die op het beslissende mo ment gevallen is en nu af stop werk moest doen. En hoe deed hij dat. De buitenlanders hebben hem uitge scholden. Neem een Nieuwkamp. Hii heeft verschillende achtervolgers te ruggehaald. De jongens hebben zich aan alle opdrachten gehouden. Ook voorin. Ik had ze gezegd: jullie moe ten dromen van het woord "spaien' als je voorin zit. Pijnen heeft zich daaraan gehouden met de nodige waakzaamheid. Dat we toch geen kampioen hebben gekregen is natuur lijk wel verschrikkelijk jammer, ze ker nu. Pijnen en Harings waren er wei gelukkig mee dat geen Italiaan kam pioen is geworden. „Dat was geen koersen wat ze deden". Wel v.at merkwaardig natuurlijk te horen uit de mond van Ger Harings, die zelf graag ook in de wielen rijdt. Nu moet gezegd worden dat de jonge Harings in dit kampioenschap de strijd niet geschuwd heeft én zich in Heerlen zijn Nederlandse titel meer aan waard heeft getoond. Toen Pijnen in de vijfde ronde met twaalf anderen een degelijke voorsprong had geno men, begon Harings alleen aan een achtervolging. Was dat tegen de pioe- gentactiek? Middelink zei ervan: „Er zat maar één Nederlander voorin Dat was te weinig". Harings, die de eerste slag had gemist omdat hij over de kop was gegaan en tweemaal van fiets had moeten verwisselen, kreeg gezelschap van Duyndam. de Italiaan Giaccone en de Brit Buckley. Dot groepje kwam bij de kop, waarin zich op verrassende wijze een Mcx caan had genesteld en waarin g vaarlijke mannen zaten als de Bei^t Devlaeminck en Monseré (die eerl samen naar voren waren gvlucht) de Italianen Conti. Bramuccl en B Beklonken Daarmee was de zaak wel beklon ken. De vraag was nu wat er voorin zou gebeuren. Dertig kilometer vjor het einde dan scheen de beslissende fase te komen. Pijnen (hij bijjft voorlopig amateur) schoot weg met Conti, Monseré en de "oude" Duitser Ampler, die het werk uiteindelijk te veel werd en moest afhaken. Uit dte drie zou de kampioen moeten komen. Wanneer de Belg Monseré ook kop had gedaan, zouden de drie de me dailles hebben kunnen verdeien, maar de Belg speelde het traditionele spelletje dat hem en Conti, die steeds maar probeerde weg te komen en dan weer stopte, met brede wanho pige gebaren, een erelint kostte. De jagers kwamen bij, met Ha rings en Duyndam. Op dat moment zei Pijnen („Ik had toen steen in mijn benen") tegen zichzelf: „Nu ben ik weg. geen medaille voor mij". Maar de West-brabander, die door gesprekken met Middelink en daa» na zijn zege in de Ronde van Schotland mentaal sterker was geworden, bioef toch op zijn kans loeren. Inmiddels waren de Italianen aan hun sloperswerk begonnen. Giaccone zat steeds naar Harings te roepen „Combine, combine". Conti zat maar te zwaaien. Bramucci en Conti p.o- beerden weg te komen. Harings naai de ze terug. De Engelsman Webb, die het zware werk niet schuwde, zag ciit alles met genoegen aan. En toen men tl aarzelde, vloog hy weg. De nieuwe wereldkampioen bij de amateurs, de 23-jarige Gra ham Webb, heeft grote ambities. „Ik wil na Tom Simpson de groot ste Britse renner worden". Hij is een aanmerkelijk slimmere cou reur dan zijn landgenoot Les j West, vorig jaar tweede achter Eef Dolmandie twee goede prof contracten door weifelen ver speelde. Webb, geboren en geto gen in Birmingham, het centrum van de Britse rijiuielindustrie, trok dit jaar naar Nederland om er ervaring op te doen. Hij vond, met zijn vrouw, een hartelijk ont haal bij oud-coureur Evert Grift in Hilversum, die hem met alles ter zijde stond. „Aan hem heb ik alles te danken", zei Graham in zijn regenboogtrui. Webb, die in Amsterdam bij de kwalificatierit- ten voor de achtervolging werd uitgeschakeld, is zich op advies van Grift op de teeg gaan specia liseren. Va?i de laatste tien koer sen die hij reed, won hij er vier en werd hij tweemaal tweede. Het is vrijwel zeker dat Webb, die in Gent gaat wonenals prof voor het Franse merk Mercier gaat rijden. Duyndam prof Q Leo Duyndam heeft zaterdag- 'L avond een profcontract gete- v. kend voor de groepering van Hij zal o.a. starten In de zesdaagse van Amsterdam en waarschijnlijk ook in Parjjs- ,Q Tours. (r Men bleef elkaar daar achter aan kijken. Dat was voldoende voor Wcub om als de onverwachte kampioen over de streep te gaan. Geen wereldtitel voor Nederland of Italië (de eerste Italiaan werd 8sce) Geen extra-financiële bonus voor de oranjemannen, die de afspraak had den gemaakt dat de eventuele we reldkampioen de anderen flink zou betalen. Voor Pijnen en Duyndam «die afscheid nam als amateur) was er een troostprijs van hun baas Kurt Vyth: ieder kreeg 1000 gulden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7