Zo krijg je geen wereldkampioen Hartwig Steenken de gevierde man De Vliet concentreert zich op Acht U.V.S.-D.E.S.K. Jan Janssen die zelf gezagsgetrouwe knechten had willen kiezen: Sporttoto Klenie Bimolt brak middenvoetsbeentje Ottenbros boos KNWU op Koeperman start sterk Concours hippique Rotterdam PAGINA 8 ZATFT>D4G 2 SEPTF^*BER 1967 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD (Van onze speciale verslaggever) Heerlen, vrijdag We weten natuurlijk nooit bij Jan Jans sen, maar zijn woorden, die hij zonder vertegenwoordigers van de KNWU erbij sprak in hotel „De Deal" in Nuth lieten geen twijfel bestaan aan het zeer duidelijke gebrek aan eenheid in de Nederlandse prof ploeg voor het wereldkampioenschap. Terwijl binnen- en buitenlandse ploegleiders bij wijze van spreken door het struweel van de hoteltuin slopen om hun renners te benaderen, Pellenaars, Vissers, Van der Ende en Gaston Plaud zwierven er rond zei Jan Janssen, dat de KNWU een grote fout gemaakt had, door de sterkste renners van het ogenblik in één ploeg gezet te hebben. „Zo krijg Je geen wereldkampioen". Janssen had natuurlijk graag gezien dat hij zijn gezagsgetrouwe knechten had mogen kiezen. „Hier in Neder land gaan ze nog van het standpunt uit, dat je als eenling wereldkam pioen kan worden. Om je naar te lachen natuurlek. Je moet hulptroe pen hebben, overal vandaan. Nu moet ik niet alleen tegen de vreem de buitenlanders rijden, maar ook nog tegen myn eigen (Nederlandse) ploeggenoten. Ik heb alleen Stee- vens die me zijn hup heeft toege zegd. Maar ja, wat doet-ie als het koersen geslagen is?" Janssen zet zijn monoloog voort: „Nu is er weer een Jan Harings bij gekomen. Dat is gewoon een profi teur, die een graantje mee wil pik ken. Daar moet ik het niet van hebben. Ze hebben gezegd dat dit parcours geknipt is voor mij. Maar dat is helemaal niet zo. Het is veel te lioht. En die wind? Wel, als je hard rijdt, en dat doe ik meestal, dan heb je altijd wind om je heen. Vorig jaar, toep ik niet mocht star ten van de KNWU, toen was er een voor mij geknipt parcours. De Nür- burgring. Je moet een zakenman op de fiets zijn De, van tevoren ge maakte overeenkomsten zijn Russische aanvoerder geschorst De aanvoerder van het Russische voetbalelftal Valery Voronin, is met onmiddellijke ingang voor twee jaar geschorst door de Russische voetbal bond omdat hy herhaaldeiyk niet op de training van zyn club, Torpedo Moskou verscheen, maar aan het boemelen ging in Moskouse restau rants. De schorsing van Voronin zal met twee jaar worden verlengd als de komende twee jaar iets op zyn gedrag valt aan te merken. In een open brief aan het Russische tyd- schrift „Komsomolskaja Pravda" gaf Voronin het hem ten laste gelegde toe en verklaarde alles in het werk te zullen stellen om zyn oude faam terug te krijgen. De Russische voetbalbond besloot tot de zware straf voor Voronin na dat in de Russische pers talrijke ar tikelen over de afwezigheid van Vo ronin tydens trainningen, maar ook tydens belangrijke wedstrijden van zijn club verschenen waren. ADVERTENTIE Zondag 2.30 uur Vrede getekend in Zesdaagseconflict Vyth moet water in de wijn doen De zesdaagse-oorlog tussen Am sterdam etn Munster is beëindigd. Na vele besprekingen hebben de direc ties van Amsterdam (Kurt Vyth) en Munster de vrede getekend, welk feit op de in Amsterdam gehouden vergadering van winberbaajudinec- teuren bekend is gemaakt De vete was ontstaan in het begin van dit jaar toen op de byeenkomst van de directeuren in Milaan de heer Vyth niet die datum kreeg toegewezen, die hy graag had willen hebben. Toen was de heer Vyth uit de vergade ring gelopen en had vrijwel het ge hele veld van de aan de gang zijnde zesdaagse van Milaan gecontrac teerd. Daarna bleek by het vaststel len van de zesdaagsekalender dat beide steden dezelfde datum toege wezen hadden gekregen, nameiyk van 8 tot en «et 14 december. De heer Vyth heeft intussen wel wat water in de wyn moeten doen. Hy heeft enkele renners aan Mun ster moeten afstaan, dat anders niet zou kunnen draaien. „Maar ik heb alle grote jongens, ook Altig en Renz". aldus de heer Vyth, die in middels voor de tegelyk met het profevenement te houden zesdaagse voor amateurs in Amsterdam reeds het wereldkampioenschapskoppel Gert BongersPiet de Wit heeft gecontracteerd. coureurs als ze op het zadel zitten allang weer vergeten". Orakeltaal Dit was dan bepaald geen orkel- taal, zoals de Nederlandse vedette eerder ergens anders had gezegd„Ik ga iets groots doen, waarvan ieder een versteld zal staan". Met zo'n kreet kun je natuurlijk alle kanten uit. Klare taal was ook de medede ling dat hy voor twee jaar bygete- kend heeft voor de Franse bierbrou werij Pelforth. Janssen, „dat ik vóór Merckx blyf gedoodverfde wereldkampioen, geen winnaar in Heerlen. Hy is nog te Mcht om tegen de coalitie „met succes te kunnen strijden". .Be langrijk vind ik wel", aldus Jan Janssen, „dat ik vóór merckx blyf in het klassement Prestige Pernod. Als ik dat aan het einde van het seizoen win, ontvang ik niet alleen een zeer vette premie, maar kan ik me ook de regelmatigste en beste renner van het seizoen noemen" Voor Janssen zyn de grote kansheb bers de Italiaan Zandegu, ploegmaat van Gimondi (die te vermoeid schynt te zyn) en winnaar van de Ronde van Vlaanderen, Altig en ook weer de oude Fransman Jean Stablinski, Wat Altig betreft: die lag al over hoop met zyn bond. Voor Rudi Al tig, vorig jaar wereldkampioen, zyn de commerciële banden en belangen belangrijker dan het zogeheten na tionaliteitsgevoel. En dat pakt de Duitsers toch wel een beetje aan. j Altig verscheen maar niet by zyn j ploeggenoten. Hij bleef liever in Keulen of zat by zijn Italiaanse I mede-kopman van het merk Mol- teni, Gianni Motta De Duitse wie- lerbond heeft Altig nu opgedragen I IJl onmiddellyk naar Limburg te komen, I op straffe van uitsluiting. Altig voegde zich toen maar bij de Natio-1 nal-Mannschaft. Jan Janssen (rechts) verkent het parcours in gezelschap van z\jn „adjudant"de Luxemburger Schleck. De cyfers van sporttoto nummer drie luiden Aantal deelnemers 579.892, inleg f798.456 pryzenbedrag f263..491. Eerste prijs f 144.920.05 8 mel dingen van dertien goede uitslagen. Uitgekeerd wordt per kolom bruto f 18.115. Tweede prijs f 79.047.30 353 mel dingen van twaalf goede uitslagen per kolom f 224,60 netto. Derde prijs f 39.523,65 1137 mel dingen met de eerste negen goed, van wie 9 met twee kolommen. Per ko lom wordt uitgekeerd f 34,70 netto. Babyvoeding -Met Gianni Motta en de Italiaanse squadra is het ook geen pais en vree, al wordt de schyn wel opgehouden door Luciano Pezzi, baas van Gi mondi. Motta is niet met de ploeg per TEE naar Nederland meege reisd. Hy logeert ook niet in het ho tel van de Italiaanse formatie. Gian ni heeft zijn vrouw en kind meege nomen en bovendien nog zyn eigen ïyfarts, Donaito. Deze Donato heeft enige tijd, zo zeggen de Italianen, een kosmonautentraining mogen by- wonen in Rusland. Hy heeft daar veel van opgestoken, beweert men. Of nu de Russische kosmonauten ook vloeibaar kindervoedsel het heelal mee innemen, is een vraag Pech blijft Groningse achtervolgen Klenie Bimolt, de stad-Groningse schoolslagzwemster, zal niet starten in de zeslandenwedstrijd, die in het weekeinde van 9 en 10 september in Blackpool tegen Engeland brak zy een middenvoetsbeentje. Ze had een val van een trapje gemaakt en kwam daarby op haar dubbelgevou wen voet terecht. Aanvankeiyk dacht men aan een zware kneuzing, doch woensdag bleek aan de hand van röntgenfoto's dat er een middenvoets beentje was gebroken. Het gevolg hiervan is dat Klenie niet zal star ten. Een sneu bestek, want —merk waardig genoeg— telkens wanneer ze voor grote wedstryden staat schakelt een blessure haar uit. By de Olympi sche Spelen in 1964 in Tokio had zy een hardnekkige polsblessure, by Europese kampioenschappen het vo rig jaar onderging zy een blinde darm-operatie en nu vlak voor de zeslandenwedstryd heeft zy een broken voetbeentje. Het is thans niet onwaarschyniyk dat de Heemsteedse Marjan Janus voor Klenie Bimolt in de estafette zal starten, by de wed stryden in Dortmund. Elftal Feijenoord (Van onze correspondent) De leiders van Feyenoord Guus Brox en Gerard Kerkum hebben er lang over nagedacht, hoe zy mor gen tegen Ajax het, naar hun me ning, sterkste team in het veld kon den brengen. Na ampel beraad kwamen zy tot de volgende opstel ling: Pieters Graafland, Romeyn, Israël, Kraay. Veldhoen, Jansen, Libregts, Geels, Kindvall, Samardzic, Mouiyn. Hun overweging was daarby, dat zy met Jansen het middenveld zo sterk mogeiyk wilden maken, zonder de viermans-voorhoede aan te tasten. Een vleugel Mouiyn—Samardzic is uiteraard een experiment, maar de Zuidslaaf speelt even goed links als rechts. KLENIE BIMOLT „Het verwondert me niks. Het kan me nu ook niet veel schelen. Myn moreel was toch al kapot. Iemand die geen moreel heeft kan je toch ook niet opstellen". Zo reageerde Harm Ottenbros vrijdag in het Gro ningse plaatsje Paterswolde. Op de dag dat hy in ondertrouw is gegaan en op de dag dat hy hoorde dat na de val van Arie den Hartog Jan Harings als vervanger was aangewe zen voor het wereldkampioenschap op de weg voor profs dat zondag in Heerlen wordt gehouden.Jan Harings de tweede reserve en niet Harm Ot tenbros, de eerste reserve. De 24-jarige Alkmaarder kreeg 14 dagen geleden het bericht waardoor zyn moreel geknapt werd. „Toen de ploeg voor het wereldkampioenschap bekend werd gemaakt, toen was ik verwonderd, verontwaardigd. Ik had toen het hele seizoen goed gereden en ik werd niet meer dan reserve. Dat was de morele tik. Nu interes seerde het me niet meer dat ze me opnieuw gepasseerd hebben". Zou het telefoontje wat Ottenbros schriftelyk gevraagd was te verrich ten, maar wat hy vergat, nou van be slissende invloed zyn geweest zoals de KNWU-leiding in Nuth te kennen gaf? „Och, dat zou toch vreseiyk kinderachtig zyn. Dat ze me daarom zouden laten zitten. Omdat ik niet gebeld heb. Het gaat toch om je prestaties. Ottenbros zal het in de komende weken ongetwyfeld merken in zyn financiële gewin, dat hy niet werd uitgekozen voor het wereldkampioen schap. Er resten hem criteria en daarna hoopt hy aan de slag te kun nen op winterbanen. Teneinde dich ter by werkgelegenheid te zittin gaat hy na zyn huwelyk in oktober wo nen in Hoogerheide in Brabant, vlak by de Belgische grens. geworden. Motta nameiyk heeft, op advies van dokter Donato, zyn toe vlucht genomen tot het meenemen van kindervoeding tydens de koers. Wellicht, omdat de stimulerende middelen baboe zyn? Terwyi het heel stil Is rond ae Franse ploeg (zonder Anquetil maar wel met Pouilidor) gonst het rond de Belgen van opmerkingen, die la ten blyken dat er van eenheid bij onze zuiderburen in het geheel geen sprake is. Merckx zelf heeft, net zo als Janssen, gezegd: „Handelen kun je pas in de koers. Niet ervoor. Je moet eerst hard fietsen en je daar door in een gunstige onderhande lingspositie bevinden". Het zou natuuriyk helemaal niet verwonderlijk zyn als niet een van de grote vedetten de wereldtitel in de wacht zou slepen, maar een vol slagen outsider (zoals een sinds vo rige week eigeniyk pas naam ge maakt hebbende Belg Daniel van Ryckegem). Europees damkampioenschap (Van onze speciale verslaggever» om het Europese damkampioenschap om het Euroese damkampioenschap (persooniyk) te Livorno heeft Koe perman er geen twyfel over laten bestaan dat het hem ernst is om het bezit van de titel te prolongeren. De Rus had het zwaarste programma. Vry dagavond was hy uiterst tevre den over het resultaat: remise tegen Tsjegolev en gewonnen van niemand minder dan Andreiko. In de ochtenduren had Koeperman in een positionele stryd juist niet voldoende overwicht kunnen bereiken om Tsjegolev te overtreffen. Beter verging het hem tegen Andreiko. In deze positionele party boekte de titel houder een magistrale overwinning. (Het was wat men noemt een party uit één stuk. Voor de in Livorno aanwezige Klei ne Nederlandse kolonie was het een teleurstelling dat Sybrands na in de DUIVENSPORT L.P.V. „De Vriendenclub" Wed vlucht Tilburg. In concours 379 vo gels. Uitslag: 1, 6 N. Nievaart, 2. W. Vyibrief, 3, 8 W. de Ridder, 4 A. Distelveld, 5, 7 H. Poort, 9 L. Koop man, 10 H. J. Wansink. De Leidse Postduiven Club - Wed vlucht Tilburg. In concours 370 dui ven. Uitslag: 1, 2, 3, 5, 6, 10 J. van Alphen Sr., 4 H. J. Abrahams, 7 P. Landesbergen, 8 L. v. d. Nieuwen- dyk, 9 P. Langhout. ochtendronde een gedegen overwin ning op de zich lang verdedigende Simonata te hebben behaald, gister avond niet verder kwam dan een puntenverdeling tegen de jonge Suuo- nelli. De va-banque spelende Italiaan bracht een dreiging in de stelling die Sybrands veel te laat onderkende. Daarna kon hy niet verder komen dan een magere puntenverdeling. De Haitiaan Saint Fort is niet op tyd in Livorno aangekomen. De Ita lianen hebben daarom nu drie re presentanten in dit toernooi die op de eerste dag geen grote indruk ach terlieten. De stand na twee ronden luidt: 1. ex aequo: Bajolle (Fr.), de Descal- lard (Marok) en Verleene (Belg), allen 4 ptn, 4. ex aequo: Cazemier (Zwi), Koeperman (Rusl.), Van dei- Sluis (Ned.), Sybrands (Ned.) en Tsjegolev (Rusl.), allen 3, 9. Andrei ko (Rusl.), Simonata (Fr.), beiden 2, 11. Simonelli (It.) 1, 12. ex aequo: Agliardi (Mon.), Bonifacio (It.), Fel- do (Oost.), Reimann (Tsj.-Sl.) en Virtu (It.) allen 0 ptn. Ook de politie van Heerlen is in de ban van het grote fietsfeest geraakt. De commissaris bestelde een groot aantal vouwfietsen, waarop het wel even oefenen ruas. Verbetering eigen record Mia Gommers loopt 1500 m. in 4.22,3 De 28-jarige Unitas-atlete Mia Gommers heeft vrijdag tydens atle- tiekwedstryden in het Baandersta- dion te Sittard haar eigen Nede»-- landse record op de 1500 meter schor- per gesteld. Met een tyd van 4.22,3 E brak zy het oude record, dat zy op s 15 mei van dit jaar eveneens in S't- r tard vestigde, met niet minder dan 13,3 seconden. Welk een reserve Mia in de slotfase van de race had, biykt wel uit de tyd over de laatste 400 meter: 64 seconden. Hilda Slaman (j (Sagitta) was de snelste op de 400 meter. Haar tyd was 562. De 3000 meter steeple chase leverde met een tyd van 9,02,3 een overwinning op voor Wil Willems van het Maas trichtse Kimbria. r Hartwig Steenken, de 26-jarige ruiter uit het Duitse eerste garnituur, was vrijdag de grote en gevierde man in het interna tionale concouds hippique te Rotterdam, dat even dreigde onder te gaan in een zondvloed. Want na de zonneschijn van de eerste dagen, die alle narigheid van de afgelopen jaren deed vergeten, kwam de regen. En hoe Uit een loodgrijs wolkendek viel het water bij stromen neer. De grasmat raakte doorweekt en de paardevoeten lieten diepzwarte sporen na. Op de doorweekte bodem werden niettemin topprestaties' verlengd van ruiter en paard. Immers, het pro gramma vermeldde de Prijs van de Haven, het puissance-springcon cours steeds hoger is het pa rool van de puissance. En hoog werd het. Toen de derde en beslissende barrage aanbrak had de grijze muur een hoogte van 2.05 meter en lag de bovenste rood-witte boom- van de 2.10 meter brede oxer op 1.70 meter. Zeven combinaties, die de eerste twee par cour sen zonder fouten wa ven doorgekomen, waagden de sprong. Slechta één slaagde er: Hartwig Steenken op de machtige springer Porta Westfalica, een zevenjarige Dul'tse merrievos. De overige zes sprongen elk een stuk uit de muur. Het zou echter niet by dit succes voor Steenken blyven. Met Herman Schridde als partner werd hy later op de middag ook gehuldigd als win naar van het springooncours voor equipes om de Prys van de Maas, waarin elke ruiter een deel van het parcours voor zijn rekening nam. Van de acht equipes, die zonder strafpunten het parcours reden, wa ren èn Steenken èn Schridde met een tyd van 41.0 seconden de snel- sten. Uitslagen Prys van de Haven 1. Porta L Westfalica met Hartwig Steenken (Did.) 0 strafp.; 2. ex aequo: Shan- f non Shamrock met José Fernandez j'€ (Braz.)Donald met Alwin Schocke- j. moehle (Did.)Athlet met Gert Wiltfang (Did.)* Joycott met Peter B| Robeson (GB)Harvester met Har- ri vey Smith (GB)Wolfdieter met Hauke Schmidt (Did.) elk 4 str.pnt. n Prys van de Maas: 1. Duitsland: p Schridde met Ferrara V en Steenken ei met Patella, 0 fouten 41,0 seconden; la 2 Polen: Pacynski met Remus en /e Dziadczyk met Via Vitae, 0-44,3; 3. België: Du Roy de Bl-icquy met Con- dylus en Hernalsteens met Lars: 045.5: 4. Groot-Brittannië 045,6; 5 Polen 047,0; 6. Rusland 048,0; f 7. Frankrijk 048,5; 8. Nederlapd i (Maa'huis met Germaan en Brug- man met Sky High) 048.6; 9. Zwe- 'I den 348.8; 10. Japan 369.5. - Europese roeikampioenschappen dames Rusland en Oost-Duitsland waren, zoals eigenlijk al bij voor baat vaststond, de grote overwinnaars op de eerste dag van de Europese roeikampioenschappen voor dames, die gisteravond in Vichy begonnen. De Russen plaatsten zich door overwinnin gen in de series bij de achten zijn slechts zes inschrijvingen zodat de ploegen hier direct in de eindstrijd uitkomen in drie finales. De Oostduitsers, die by de double sculls de zege aan de Russinnen Shweits en Gomolko moesten laten, in twee. De Nederlandse dames en ook dat was geen verrassing werden naar de herkansingen verwe zen, die vandaag zullen worden ge roeid. Gezien de bescheiden inschrij ving geven de repechages echter bij- zonder grote mogeiykheden .Van de vyf Vieren met stuurvrouwe, die in de kerkansing komen, gaan er by- voorbeeld vier over naar de finale. Van de zeven skifs, die in actie ko men gaan er vier naar de eindstrijd. Hetzelfde geldt voor de acht quad- ruplus én de zes dubbel tweeën. Dat in het Russische kamp de vreugde niet volledig was, moet ge weten worden aan de nederlaag van de sklffeuse Geovaite Chidagite, die de moeiiyke taak had haar landge note Galina Konstantinova titel- houdster van 1963 tot en met 1966 te vervangen, zy kwam niet ver der dan een vierde plaats. De Oost duits© Anita Kuhlke had het al evenmin gemakkeiyk. zy trof in haar serie de Tsjechische Alena Kva- sllova-Postlova, de Europese kam pioene uit 1962 en werd na span nende stryd met gering verschil ge klopt. Na de series besloot de leiding van de Nederlandse afvaardiging de ploeg van De Vliet niet te laten starten In de herkansing gestuurde vieren. Men wil zich concentreren op het hoofdnummer van de achten, waar in De Vliet evenals de andere vyf ploegen, die zich voor dit nummer aanmeldden, direct uitkomt. Door te rugtrekken van de gestuurde vier wordt voorkomen dat een aantal roelsters van de Nederlandse acht zondag eerder op de dag in de vier met stuurvrouw zal moeten uitkomen. Uitslagen Sklf: eerste serie: 1. Alena Kvasi- lova (Tsj SI.) 3.42.09, 2. Anita Kuhl ke (O.-DId.) 3.42.51, 3. Toos van der Ende (Ned.) 3.50.63. Tweede serie: 1. Anna Domonkos (Hong) 3.54.44, 2. Merete Beidt (Den.) 3.58.94, 3. Valtraud Roick (W. Did.) 4.01.17, ef Vier met stuurvrouw: eerste serie :6r 1. Oost-Duitsland, 3 min. 36,04 sec.,fc 2. Tsjecho-Slowakye 3.36,05, 3. Dene- marken 3.37.06. ie Tweede serie: 1. Rusland 3.30.21, 2. Roemenië 3.36.54, 3. Nederland (De161 Vliet) 3.37,17. lel Dubbel vier: eerste serie: 1. Oost-»1 Duitsland 3.22.69, 2. Hongarije 3.31,30, er 3. Nederland 3.33,87. L Tweede serie: 1. Rusland 3.25.97, 2.11 Frankrijk 3.28.90, 3. Bulgarite 3.30.33. g, Dubbel twee: eerste serie: 1. West-lfj Duitsland 3.42.95, 2. Nederlahd (Dek. Vliet) 3.43.24, 3. Zweden 3.51.39. Tweede serie: 1. Rusland 3.41.58, 2. Oost-Duitsland 3.48.48, 3. Roemenië 3.52.91.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 8