Reis naar Israel voor ds en mevrouw Kievit Goede aanvoerdoch weinig kooplust KVrKO Open huis voor Leidse jeugd Collie verzorgt Holiday Inn (400 bedden) gaat op 1 april open GOUD v. d. Water Vlotte overhemden van Max Heymans ZATERDAG 2 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 I Zilveren ambtsjubileum van Leids predikant Voor de Leidse hervormde predikant, ds. L. Kievit en diens echtgenote ligt een reis naar Israël in het verschiet. De reis is hem aangeboden ter gelegenheid van zijn zilveren ambts jubileum. Gemeenteleden van zijn huidige ge meente en die uit zyn vorige stand plaatsen, t.w. Schoonrewoerd, Putten en Woerden, hebben in een gezamen lijke krachtsinspanning de geldmid delen voor deze reis naar het Heilige Land bijeengebracht. Tijdens een gisteravond in de Ko- ningskerk gehouden en bijzonder druk bezochte receptie heeft de heer C. H. Vos het bedrag voor deze reis, dat verpakt was in een tabakspot, overhandigd. Ds. Kievit, die zich zeer verrast toonde, dankte voor deze fan tastische reis, die hem in contact zal brengen met een volk en plaatsen, waarover hij zoveel gesproken heeft. Hij dankte God, die hem in staat ge steld heeft de weg van het predikant schap te mogen gaan, Gods weldaden IN LEIDEN BEHOEFTE AAN BOUWCENTRUM De Coöperatieve Vereniging voor Uitvaartverzorging U.A. „Leiden en Omstr." hield gisteravond in de ach terzaal van „Eigenzorg" een buiten gewone ledenvergadering. Een tus sentijdse bestuursverkiezing en de realisatie van een effectieve propa- ganda-actie waren de voornaamste agendapunten. Alvorens de vergadering te openen, wijdde de voorzitter, de -heer C. M. Middelkoop, enkele gevoelvolle woor den aan de nagedachtenis van de heer C. Ph. F. Zeiler, die kort gele den is overleden en ruim 10 jaar op voortreffelijke wijze als secretaris- administrateur van de vereniging fungeerde. In hem verloor, aldus spreker, de vereniging niet alleen een actief en voorbeeldig bestuurslid, doch ook een uitstekende propagandist voor de coöperatieve uitvaartgedachte. In zijn openingswoord kon de heer Middelkoop er tot zijn genoegen op wijzen, dat het ledental der vereni ging en het aantal te verzorgen uit vaarten gestadig toenemen. Toch zijn er in Leiden en omstreken in verge lijking met andere grote steden, al dus spreker, helaas nog te weinig ge zinshoofden doordrongen van de doelstelling der vereniging, die een coöperatief karakter draagt en dus geen commerciële doeleinden na streeft. Hij betreurde het in hoge mate, dat de pogingen om in Leiden te komen tot de bouw van een rouwcentrum, waaraan toch.zo'n grote behoefte be staat, door verschillende omstandig heden (w.o. hoge bouwkosten en g brek aan bouwgrond tot dusverre geen succes hadden. De bestuursverkiezing leverde geen moeilijkheden op. Nadat de vergade ring ermee akkoord was gegaan, dat de penningmeester, de heer W. G. J. v. d. Linden, tevens als secretaris administrateur zal gaan fungeren, werden in verband met een noodza kelijke bestuursuitbreiding de heren C. E. J. Hillebrandt, Th. van Mus- scher, D. M. Pot en Joh. Valk bij acclamatie als nieuwe bestuursleden gekozen. Inzake de komende propaganda- actie kwamen uit de vergadering en kele bruikbare suggesties naar vo ren. Na een zeer geanimeerde dis cussie kwam de vergadering unaniem tot het besluit om zo spoedig moge lijk te starten met een uitgebreide propaganda-actie, waarbij onder het motto: „Ieder lid werft tenmin ste één nieuw lid" tevens een beroep op de medewerking van de leden zal worden gedaan. zijn bijzonder grootGod geve ons de kracht om samen verder te mogen gaan. Onder de velen, die het echtpaar Kieviet deze avond hun gelukwensen aanboden,waren tal van predikanten, wethouder P. S. Harmsen, die de felicitaties van het gemeentebestuur aanbood, tal van afgevaardigden van kerkelijke colleges, kosters en orga nisten en deputaties uit vorige stand plaatsen van de jubilerende predi kant. Uit Putten, in welke gemeente ds. Kievit veertien jaar stond, waren de vrienden van het echtpaar Kievit met een bus naar Leiden gekomen. Behalve de reis naar Israël werden ds. Kievit ook tal van persoonlijke ge schenken aangeboden. In verband met dit jubileum zal ds. Kievit morgenochtend in de Mare- kerk een herdenkingsrede uitspreken. In de Koningskerk is deze ochtend dan geen dienst. De heer C. H. Tos (links) tij. dens de overhandiging van het geschenk: een reis naar Israël. Rechts de echtgenote van de ju bilerende predikant. (Foto L.D./Holvast) Vrijgemaakte kerken in synode bijeen De generale synode der Geref. Kerken (vrijgemaakt) die in Amers foort wordt gehouden, heeft zich gisteren uitvoerig bezig gehouden met de geestelijke verzorging der mi litairen. De betrokken commissie wil de de positie der legerpredikanten regelen naar analogie van art. 7 der kerkenorde. Daartegen maakten ver schillende leden der synode bezwaar. Nu er geen langverbanders meer worden aangesteld, waren sommigen van oordeel dat over hun positie geen uitspraak hoefde te worden gedaan. Ook werden bezwaren gemaakt tegen het instituut van legerpredikant zelf. De militairen zouden aan oecume nische invloed onderhevig zijn. Bo vendien zou een legerpredikant hot eigenlijke ambtelijke werk doen. Na melijk het verzorgen van de schapen der kudde, de synode nam in deze zaak nog geen beslissing Naar aanleiding van een appèl van de classis Noord-Brabant/Limourg sprak de synode als haar oordeel uit dat de leer van ds. B. Telder, eme ritus predikant van Breda, in strijd komt met de belijdenis van het eeuwige leven. Van de kerkeraad van Alkmaar was een mededeling binnengekomen dat deze zich distantieert van de beslui ten van de particuliere synode voor Noord-Holland inzake de procedure ds. J. F. Schoep, die gelijk bekend, door de generale synode niet als lid werd ontvangen. Leidse veemarkt De verslechterde en regenachtige weersomstandigheden kon-1 houdend, terwijl de koeien het i-i -x i t j j i i r I bij matig hielden. Alleen de goede digden gisteren op de Leidse veemarkt de naderende herfst aan. kv[.aliteiten waren prijshoudend te Aanvoeren en belangstelling waren goed, maar het ontbrak in j verkopen. Voor de magere en min de meeste sectoren aan de nodige kooplust. Om de mineur- dere soorten^ en dieren zonder melk stemming niet de boventoon te laten voeren kan worden ver meld, dat de sector wolvee het gisteren bijzonder goed deed. In wolvee ging echter veel om handel kan weer niet meekomen. De tot-aalaanvoer bedroeg 3218 dieren. Gebruiksvee Met een ruimere aanvoer in de sector melkvee en een vrij korte aanvoer in de sector vare koeien, ontliep de totale aanvoer in deze afdeling die van vorige week liep de handel zelfs lui en goedko per af. Notering: melk- en kalf- koeien van f925.— tot f 1225.— en f 1525.vare koeien van f 550.tot f900.— en f 1300.—. niet veel. Ook de handel toonde wei- t'lug V'gTng wa^de p^en j behoorlij k opliepen djuur' rustige handel prijs- .Schreeuwend i hieven bij de vette lammeren de gebezigde term. 1 In alle andere sectoren ging het JLCiUeiiaar ZOl'gUe de handel maar matig tot rustig toe met moeilijk te handhaven prij- Ook de vleeshandel meldde in de afgelopen week een matige han del met zakkende prijzen. Vette kal- prijs, vanwege ver minderde exportvraagde varkens- voor mooiste praalwagen Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Gustaaf Adolf, z. v. Over- dijkink en Laverman, Bilthoven; Henriëtte Cornell e, d. v. Smit en Nijgh, Den Haag. Getrouwd: J. H. Vrijenhoek en Joske van Nieuwenhuizen. De Haag. Overleden: Dirk Adrianus Cornelis Geljjns, 61 j.. Maassluis: Aart van de Koppel, 81 j., Apeldoorn: Frederik Hendrik Parmentier, Amsterdam; Henriëtte Louise van Delden-Enger, 96 j., Arnhem; Jan Marcelis van Renswoud, 80 j„ Den Haag; Willem Schatborn, 61 j.. Doorwerth; Hen drik Arend Willem Frederik ten Hove 65 j., Bienne; Trijntje Bunk-Tim- 85 j., Den Haag. Motel in Leiden Bij de bouw van Europa's eerste Holiday Inn aan de rijksweg nr. 4 onder de gemeente Leiden wordt maandag het hoogste punt b ereikt. De complete ruwbouw zal niet meer dan vijf maanden in beslag nemen. Het motel, dat een aanvankelijke capaciteit van 400 bedden krijgt wordt, zoals bekend door N.V. Inge nieurs-Bureau voor Bouwnijverheid te Leiden gebouwd voor rekening van de N.V. Hotelmaatschappij Leiden. Ondanks aanvankelijke tegenslag j bij het verkrijgen der benodigde ver gunningen ziet het er naar uit, dat het motel op 1 april 1968 kan wor den geopend. Op 29 april, ruim vier weken la ter dan de bedoeling was, werd de eerste paal geslagen. Deze achter stand kon met grote inspanning wor den ingelopen. Dit resultaat werd bereikt niet al leen doordat ook buiten de normale arbeidstijden werd gewerkt, maar ook door bouwen in teamverband en de toepassing van raatbouw. Een bouwteam werd gevormd door opdrachtgever- constructeur- archi tect en aannemer. Beslissingen kon den op deze wijze snel genomen wor den. Een extra voordeel vormde, dat de heer T. Voight, directeur van de N.V. Hotelmaatschappij Leiden als toekomstig eigenaar/exploitant zijn kantoor op het werk heeft. Gebleken is dat bij deze integrale aanpak van het bouwproject door het zoeken van wijzigingen in de detaillering kleine veranderingen zijn te realise ren, zonder het budget te overschrij den. Door gebruik te maken van de raatbouwmethode kon een efficiënte uitvoering van de ruwbouw worden bereikt. IBB paste hierbij een eigen systeem van geprefabriceerde bekis tingselementen toe. Na intensieve planning en werkvoorbereiding bleek het mogelijk voor de wandbekisting te komen tot gemiddeld 0,38 manuui per m2 bekisten en ontkisten. Deze recordtijd voor Nederland werd be reikt door een dagelijkse cyclus van bekisten en ontkisten. Dit tempo ligt zelfs nog hoger dan in Amerika bij de bouw van de Holiday Inns werd bereikt, aldus Motel-directeur Voight. tooh weer een ruime aanvoer. Be langstelling was er ook wel, maar de kooplust was behoorlijk afgeremd. Bij een matige afname in de vleeshandel was het aanbod meer dan afdoende waaronder maar al te veel overrijpe dieren. Door de goede zomer hebben de dieren het te best gehad waar door ze te snel zijn gegroeid en te veel vet hebben aangezet. Voor de goede kwaliteiten had de handel aanvankelijk een vrij redelijk ver loop maar liep deze toch matig tot lui af voor de mindere kwaliteiten. Nog wel prijshoudend, waren de die ren zeker niet duurder en bereikte slechts een heel enkele topkwaliteit de prijs van f4.50 per kg gewicht, de Slachtstieren waren iets stijver ln De door het Koninklijk Huis be schikbaar gestelde medaille voor de mooiste praalwagen van het Aals- j prijs. Notering per kg geslacht ge^ meerse bloemencorso is gewonnen wicht: vette koeien van f3.35 tot door de inzender van de wagen „Jeugd en bloemen". Het. vandaag voor de 20ste keer naar Am sterdam reed, draagt het motto „Corsokroniek 19481967". De winnende praalwagen werd ge arrangeerd door de Leidse bloem- binder P. Scheren en ingezonden door het buurtcomité Aalsmeer- Zuid. ADVERTENTIE Leython was de vroegere naam van een frankische volksburcht, waarnaar de stad Leiden is ge noemd. Leython is nu de naam van de Stichting voor Open Jeugdwerk, die de activiteiten voortzet van de jeugdcentra „In den Moriaen" en „Rehoboth." Dit staat te lezen in een (oranje kleurige) folder, die door deze nieu we Leidse jeugdorganisatie is ver spreid. Het betekent dat de fusie van „In den Moriaen" en „Reho both," tussen welke twee jeugdcen tra reeds geruime tijd een goede samenwerking bestond, na vele maanden van voorbereiding defini tief tot stand is gekomen. Beide groepen voor open jeugd werk hebben, om gevoeligheden te vermijden, hun oude naam opgege ven en een nieuwe gekozen. Boven dien is er een geheel nieuw bestuur gekozen. De nieuwe Stichting voor Open Jeugdwerk „Leython" is ge vestigd in het L.H.J.-gebouw aan het Levendaal. Het gebouw is dagelijks zowel 's middags als 'S avonds ge opend voor jongeren vanaf veertien jaar, ongeacht hun opleiding of le vensovertuiging. Er worden in totaal drie sociëtei ten gehouden en wel een tienerso ciëteit voor de jeugd van veertien tot zestien jaar op vrijdagavond, een middensociëteit voor jongelui van zeventien tot twintig jaar op zater dagavond en een ouderensociëteit voor jongeren in de leeftijd vanaf 20 jaar, eveneens op zaterdagavond. Voor deze drie sociëteiten is een lid maatschap vereist. Op het program ma- van de tienersociëteit staan beat- feesten .filmvoorstellingen- en sport en spelavonden vermeld, op dat van de middensociëeit cabaret- en to neelvoorstellingen en dansavonden- Wat deze geprogrammeerde socië teitsavonden betreft, mikt Leython op een aantal van ongeveer 450 in geschrevenen. Alle Leidse jongeren, die interesse hebben, kunnen de ko mende week, van maandag 4 tot en met vrijdag 8 september, met dit sociëteitswerk kennismaken. Het ge bouw aan het Levendaal zal dan in een „Rivièra-achtige" sfeer worden ingericht met terrasjes rond een spuitende fontein en een dansvloer- tje. Maar nogmaals, Leython is be halve op de drie geprogrammeerde sociëteitsavonden alle dagen van de week open voor iedereen, die bin nen wil komen om wat te praten, te biljarten, te tafeltennissen of aan de bar wat te drinken. juwelier - horïoger Haarlemmerstraat 181 V oorschoterweg In het kader van de reconstructie van de Voorschoterweg zullen met ingang van a.s. maandag werkzaam heden worden uitgevoerd bij de aan sluiting van de Rooseveltstraat op de Voorschoterweg. Dit werk zal ongeveer een week duren. Het verkeer met bestemming Rooseveltstraat zal door borden via de Churchilllaan worden omgeleid. Geen plaats bij zeug in Woubrugge voor dertiende jong Tekort aan rijwielstalling Het Leidse raadslid, mr M. L. Kuyt (PvdA), heeft het college van B. en W. de volgende schriftelijke vragen gesteld: 1. Zijn B. en W. ervan op de hoog te dat gebleken is dat de capaciteit van de stations!ietsenstall 1 ng vol strekt ontoereikend ls om tegemoet te komen aan het sedert de sluiting van de Cito-Stalling sterk gestegen aanbod van bromfietsen en andere rijwielen? 2. Kan worden medegedeeld hoe ver de gemeentelijke plannen tot stichting van een open stalling ge vorderd zijn en bestaat wellicht toch nog de mogelijkheid de Cito-Stalling te heropenen, dan wel op andere wfjze in de grote behoefte aan meer ruimte te voorzien? 3. Zijn B. en W. bereid te bevor- a. dat voortgegaan wordt met de actie tegen de fietsenoverlast rond om het station; b. dat een einde wordt gemaakt aan het hinderlijk en gevaarlijk neerzetten van fietsen voor gebouwen aan het Rapenburg; c. dat de gerichte surveillanoe wordt uitgebreid tot het in strijd met wacht- en stopverboden parke ren van auto's, om. op het gedeelte van het Rapenburg richting kruis punt BreestraatNoordeinde, waar door de vlotte doorstroming van het verkeer wordt belemmerd? d. dat nagagaan wordtof het, evenals zulks blijkens de kranten berichten in 's-Hertogenbosch is ge schied, ook voor Leiden noodzakelijk is. krachtig op te treden tegen be rijders van bromfietsen met afwij kende sturen. f 4.35slachtstieren van f 4.tot f4.20 en f4.40; worstkoeien van f3.10 tot f3.30. Jongvee Weinig aanvoer - geen notering. Alleen in de afdeling fok- :er die- aangevoerd die bij een kalme handel noteerden van f 700.tot f900 en f1100.— Vette kalveren Bij een kortere aanvoer van uiteenlopende kwalitei ten was de handel hier ook niet meer zo graag en liep deze maar ma tig af. bij lagere prijzen. Deze die ren, die erg exportgevoelig zijn, ge ven bij een afname van de vraag voor het buitenland altijd onmiddel lijk teruglopende prijzen te zien. Notering per kg levend gewicht: van f3.10 tot f3.50 en f3.75. Wolvee Deze afdeling gaf een goede ruime aanvoer te zien. Ook de handel had een bijzonder goed en vlug verloop, dank zij de goede vraag voor de afzet naar Frankrijk met weinig concurrentie van andere buitenlandse markten. De handel in de sector vette lammeren was dan ook al heel vroeg in de weer en wer den deze dieren vlug en erg duur verkocht. Een enkel klein koppel zware lammeren behaalde zelfs de topprijzen van f 172.50 (boven no tering) terwijl voor de lichte lam meren de kg-prijs geslacht ge wicht tot f6.40 opliep. Ook de vette schapen gaven bij een korte aanvoer en een goede handel weer hogere prijzen te zien. Het regenachtige weer deed de belangstelling in fok schapen verflauwen maar er zat toch wel handel in en de prijzen lagen iets stijver. Notering: vette schapen van f95.— tot f115.— en f125.— vette lammeren van f 115,tot f135.en f160.fokschapen van f120.— tot f130.— en f150.—. Varkens voor fok- en mesterij Ook in deze afdeling een redelijke aanvoer. De handel gaf echter nog geen verbetering te zien en bleef kalm tot lui met maar moeizaam te handhaven prijzen. De slechte prijzen in de vette-varkenshandel drukt het animo voor de mesterij, die tot op heden nog maar weinig winstgevend is. Notering: drachtige zeugen van f 375.— tot f 400.— en f 450.—; schrammen van f 90.tot f 100.en f115.—; biggen van f60.— tot f 65. en f75.—. Slachtvarkens De handel in slachtvarkens was in de afgelopen week weer moeilijk. Lagen de prijzen aan het begin van de week iets stij ver, na het midden van de week lie pen deze weer iets terug. Bij een te ruglopende vraag voor export en zakkende vleesprijzen. was het aan bod hier in het Westen vreselijk groot. Het mag dan ook verwonde ring wekken dat. de prijzen nog niet beneden het peil van vorige week daalden. Prijzen per kg levend ge wicht: lichte slachtvarkens van plm. f2.05 tot f2.10: lichte slachtzeugen van plm. fl.60 tot fl.80. „Ik heb mij dikwijls afgevraagd waarom mannen, de meeste I mannen, zo flets, zo fantasieloos, zo plechtig en zo eenvormig gekleed gaan. Voor hen niet de uitgespreide mannetjespauwen- I staart, maar een antraciet pak met wit overhemd, Nee, dat weet ik wel, je kunt niet in een hemd met noppen naar een commis- I sarissen-vergadering, maar mijn hemel, er zijn toch ook vrij» dagen en gezellige visites en een flannel of een tweed vraagt niet perse om een wit hemd". Dat het niet bepaald een lolletje is om als dertiende ter wereld te komen, ondervond een biggetje in Woubrugge dezer dagen. Zijn broer tjes en zusjes konden alle door moe der worden verzorgd, voor haar was er geen plaats meer. De eigenaar van de zeug, een tuinder, verzocht zijn zuster, mevr. M. E. van Koperen-- Rijnsburger aan de Van Duivenvoor destraat. het diertje te verzorgen. Nu is het kleine varken daar in huis. Het wordt fantastisch bewaakt door een collie, een reu. Hij verzorgt zijn pleeg dochter alsof het zijn eigen kind is, alleen gaat dit niet wat betreft de voeding, dan helpt mevr. Van Ko peren een handje met de fles. Nog veertien dagen blijft de big in zijn verpleegtehuis, dan gaat zij naar haar familie terug. Op de foto: Het biggetje vraagt zijn „vader" toestemming om bij hem te komen slapen. (Foto Leidsch Dagblad) De Amsterdamse couturier Max Heymans. die zich in navolging van Dick Holthaus nu ook in de heren mode heeft gestort, slaakte deze har- tekret toen hij in eigen huis zijn collectie overhemden liet showen, die door de Dordrechtse fabrikant Gerard van den Herick worden ge confectioneerd. Heymans' pleidooi voor meer fleurige herenkleding im pliceerde echter niet dat hij zich tot extremiteiten liet verleiden. Zelfs zijn gestreepte poloshirts waren chi que. De Amsterdamse couturier slaagde er in om in de overhemden variatie te brengen door de schou derlijn een flink stuk te verlagen, de mouwen te voorzien van afgeronde manchetoverslagen en zelfs op de gekledere shirts borstzakken „voor zaterdag" te maken. De overhem den, die al weer voor de komende zomer bestemd zijn, zijn vrijwel al lemaal van gestreepte katoenen batist vervaardigd. Hel commentaar van Heymans aan bet slot van zijn show luidde:: „Met myn collecties hoeven vijf mannen er nu niet langer uit te zien als vijf pinquins en kan tenminste één een pauw zijn".

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7