Tomas Petterson: ,doe de groeten aan de minister' „Spook van de angst' het jachtspringconcours in DUINDIGT K.L.M.-DAG Pinkie55 moest lossen Vier regenboogtruien naar de familie Petterson Den Hartog na val niet naar Heerlen Uitslag ploegen tijdrit A.S. ZONDAG Korfballers starten zondag competitie Goede oef enpartij LFC tegen Zilvermeeuwen EXTRA TREIN Concours hippique Rotterdam óE* xE—BER 1&67 PAGINA 9 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD SPORT" - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Begrafenisstemniing Nederlands kamp (Van onze speciale verslaggever) 5o*n plezier als de Zweden hadden na de ploegentijdrit, zo'n begrafe nisstemming heerste er in het Ne derlandse kamp. Geen wonder, na vijf kilometer al voelde Piet, bijge naamd "Pinkie" Tesselaar, de reus van de oranjeformatie dat een bijtende pyn in zyn rechterboven- been kroop. Hij riep angstig naar zijn drie vrienden: „Het gaat niet goed, ik krijg pijn". Bongers dacht: „Je moet er even doorheen", en deed enorm veel kopwerk zodat het tempo hoog werd opgedreven. Tesselaar kon het niet bijbenen, forceerde zich steeds meer en moest na 45 km. de oranjetrein in de verte laten verdwijnen. Vagtmans, de jonge Zoetemelk en Bongers moesten het alleen op knappen. En dat ging natuurlijk niet. De achterstand op de leiden de teams werd steeds groter. En Nederland, aanvankelijk toch door velen bij de kanshebbers gerekend, eindigde tenslotte als twaajfde. „Twaalfde?". Toen Bongers, die in de laatste tien kilometer volkomen uitgeput was, dat hoorde, plofte hij in elkaar. „Ik dacht dat ik die laatste kilometers niet meer zou overleven. Je kan beter een achter volging rijden". Tesselaar had toen al zijn relaas ge daan. Hoe hij in het voorjaar goed hersteld was van een meniscusope ratie aan zijn linkerknie die be- schadi|d was bij een val in de Tour de l'Avenir. Hoe hij zich in de selectierit in Hoofddorp gefor ceerd had en voor het eerst last had gekregen van de onwillige spieren die hem nu weer dwarsza ten. Dat hij in Verviers bij een profrit over honderd kilometer wel goed gereden had, maar in de 8ter van Namen weer last had ge kregen. Dat hij tijdens de training weer opgeknapt was en dus de 6trijd wel aandurfde. ,3r. Visser, de bondsarts, had hem de avond tevoren nog onderzocht en in goede conditie bevonden. Op dat advies had Middelink hem laten starten. Een Middelink die na het ongeluk van Den Hertog klaagde dat hij geen goede plaatsvervan gers had. „Holst staat stil en Du Bois is niet in vorm". Toor Tesselaar betekende de bijten de spierblessure meteen het einde zijn deelname aan de indivi duele kampioenschappen zaterdag. ,Ik kan zo niet meer rijden. Ver schrikkelijk is het, maar ik moet mijn plaats afstaan". Wagtmans zal dat niet hoeven doen. Hij was zijn verkoudheid waarvoor hij dr. Visser neusdruppels kreeg j,,pas toch op" werd er geroepen) wel aardig te boven. Zoetemelk, de debutant die redelijk had gereden, er stilletjes bij. Ook voor hem het een grote teleurstelling ge worden. [adden we de Denen maar oij kun- houden toen die ons passeer- na 75 km", probeerde Midde link de zaak nog een andere wen- ding te geven. „Maar er zat een wagen van een gedelegeerde tussen e konden niet meer in de buurt blijven. Anders waren we vijfde geworden". Een wel wat simpele opmerking na een race waarin men, zo kan men stellen, Tesselaar toch niet had mogen la ten rijden. Hij had niet voor niets een groot drukverband om zijn rechterbovenbeen vóór de koers WIELRENNEN larry Jansen rervangt Piet Tesselaar Harry Jansen zal de geblesseerde 'iet Tesselaar zaterdag bij de we- eldkampioenschappen op de weg ■r amateurs vervangen. Toen deze lissing in het hotel in Nuth waar renners logeren door coach Mid- elink bekend werd gemaakt, stond ansen op en bedankte Tesselaar voor et sportieve gebaar zijn plaats af te taan. (Van onze speciale verslaggever) Heerlen, donderdagavond „Doe de groeten aan de minister, wens hem het beste en vraag hem of ik nu vrij van militaire dienst krijg voor de pré-Olympische Spelen van Mexico''. Dat zei Tomas Petterson, 19 jaar, recruut in het Zweedse leger, kersverse wereldkampioen 100 km tijdrit, toen hij samen met zijn oudere broers Gustav, Sture en Erik om acht uur gister avond, het in allerijl versierde hotel „Du Nord" in Hoensbroek binnen stapte en omhelsd werd door de vice-president van de Zweedse wielerbond, Helge Johnsen. Tomas mocht het hoogste woord hebben als jongste van de hard door het leven fietsende, nu beroemde ge broeders Petterson. Hij had het meeste werk verzet in de ploegentijd rit over het door veel publiek om zoomde Limburgse parcours. Hij had zijn broers opgejaagd over het glad de asfalt van de afgesloten autoba nen .Samen met zijn oudste broer, banketbakker Gustav (27) sleepte hij de twee anderen op om een unieke prestatie in de geschiedenis van de sport te leveren. Vier broers in één team wereldkampioen. Het is nog nooit vertoond. Vreugde dus bij de Zweden, lange gezichten bij de Ne derlanders, die al gehandicapt door het ontbreken van Fedor den Hertog en tijdens de koers door het uitvallen van „Pink" Tesselaar in de middenmaat eindigden als twaalfde. Al direct werd het duidelijk dat de Zweden, van wie vooral Gustav (op een na de oudste van de familie, de oudste broer fietste één keer en gooide de fiets toen aam de kant) al veel successen had geoogst (winnaar van de Ronde van Tunesië en Ma rokko en vorig jaar bij de wereld kampioenschappen vijfde), ver rassend voor de dag zouden komen. Het broederkwartet maakte de beste tijd na 24 km. op het eerste keer punt. En die voorsprong werd be houden. De Italianen, die drie keer de titel op dit 5 jaar oude nummer binnenhaalden, zaten vlakbij, maar haalden het net niet. En de Denen zetten hun eindsprint te laat in en werden wel tweede. Verklaring Voor Helge Johnsen kwam deze victorie niet onverwacht. Hij had er een verklaring voor: „Kijk, vorig jaar reden de vier Pettersons ook in het wereldkampioenschap. Toen was sporthandelaar Sture (25) te zwak. Na 40 kilometer was hij uitgeput. Hij moest lossen. De andere drie maak- fan Harings vervanger De Nederlandse wielrenner Arie en Hartog heeft donderdag tijdens koers in Rummen in België een •nstige val gemaakt, waardoor hy al kunnen uitkomen in het we- ildkampioenschap op de weg. Na korte vergadering heeft de leiding in de Nederlandse wegploegen be oten Jan Harings uit Scheulde in e profwedstrijd van zondag te laten fcrten. Den Hartog is met zijn hoofd tegen 3 straat geslagen en werd aanvan kelijk naar een ziekenhuis gebracht. laar werden in een bloedende hoofd- 'onde zes hechtingen aangebracht, 'aarna Den Hartog naar zijn woon- laats Elslo kon vertrekken. Den Har tog heeft echter een lichte hersen schudding en zal dus waarschijnlijk ook de volgende week het bed moe ten houden. Harings stond als tweede reserve opgegeven. Eerste reserve was Harm Ottenbros uit Alkmaar, maar die is gepasseerd, omdat hy, zoals wegcoach Joop Middelink zei, totaal geen be langstelling heeft getoond voor de ploeg. Alle profrenners hadden na- melyk van de KNWU een brief ge kregen, waarin hun verzocht werd maandag jongstleden zich telefonisch met Middelink in verbinding te stel len. Alleen Ottenbros heeft aan dit verzoek geen gevolg gegeven, hetgeen hem nu zyn plaats in de ploeg heeft gekost. ten in de laatste 60 kilometer zoveel goed, dat ze nog op de zesde plaats belandden. De 25-jarige Sture heeft de afgelopen winter veel met gewich ten gewerkt en veel getraind. En Je ziet het resultaat. Dat ik byna zeker van een medaille was kan ik meteen uitleggen. Die jongens hebben drie weken geleden het Scandinavisch kampioenschap ploegentydrit gewon nen. Ze versloegen toen wereldkam pioen Denemarken, nu toch weer tweede, met niet minder dan vier mi nuten. Dat deed het moreel goed. Het zorgde er ook voor dat er prompt een legertje supporters en journalis ten meewilde naar Heerlen. Ze heb ben gelyk gehad". De supporters hingen een haastig neergekrabbelde gelukwens op aan de deurpost van het hotel. De Deen Ole Ritter kwam net op tyd om ook een glas champagne te kunnen mee drinken by zyn gelukwensen. Oproep Voor de Jonge Tomas heeft het nog even gespannen of hy wel mee zou kunnen. Hy had een oproep voor mi litaire dienst. Dank zy hte feit dat de Zweden sinds dit jaar sportcom- pagnieën hebben opgericht elk re giment heeft een aantal topsportlie- den by elkaar kreeg hy mede werking voor het starten in dit we reldkampioenschap. Maar hy mocht niet naar de pré-Olympische Spelen, had de minister van Defensie uitge maakt. Vandaar Tomas Petterson's verzoek om een telegrammetje te sturen naar de minister. De hele wielergemeenschap ln Zwe den is in feite opgebouwd rond de Pettersons. De woonplaats van de broers, het gehuchtje Vaingainda op 100 kilometer van Gotheborg („de Zweden zelf weten amper waar het ligt, maar het is nu opeens bekend geworden") is het trainingscentrum geworden van de Zweedse toprenners. Moeder Petterson zorgt dat haar jon gens, van wie de 23-jarige Erik me canicien is, goed te eten krijgen en goed verzorgd worden. Sedert kort heeft zy hierby een hulpje aan de 1. en wereldkampioen: Zweden (Erik Petterson, Gosta Petterson, Sture Petterson en Tomas Petterson) 2.03.07 (gem. 46,970 km/uur); 2. De nemarken 2.03,23; 3. Italië 2.03.46 (gem. 46.731 km/uur)4. West-Duits- land 2.06.51; 5. Sowjet-Unie 2.07.49; 6. Frankryk 2.08.13; 7. Polen 2.08.28; 8. Oost-Duitsland 2.08.42; 9. Zwitser land 2.08.46; 10. Roemenië 2.09.17; 11. en 12. Nederland en Spanje, beide 2.09.29; 13. Tsjecho-Slowakye 2.09.59; 14. Oostenrijk 2.10.51; 15. België 2.11.15. In totaal namen 25 landen deel. De Zweedse gebroeders Petter son op weg naar de wereldtitel. Trots De vier Pettersons vormen de trots van de 2000 Zweedse wielrenners allen amateurs („er is voor pro fessionals geen plaats by ons. Er is hier niets te verdienen. De Petter- AD VERTE NTIE HALF TWEE WASSENAAR sons fietsen voor hun liefhebbery en zyn niet van plan om beroepsrenner te worden"). Die coureurs rijden al leen maar op de weg, want banen heeft men in Zweden niet. „Onze jongens komen pas laat in vorm, om dat de sneeuw by ons pas eind april verdwynt", aldus Johnson, die han den tekort kwam om de gelukwen- ook van binnenlopende burgers in ontvangst te nemen. „Daarom le- n ze pas hun beste prestaties in augustus. Dit wereldkampioenschap viel voor ons prachtig. En dan dat parcours. Geknipt voor de familie Petterson". De Pettersons hebben nog mee petto. Ze willen ook nog wat in individuele kampioenschap laten zien. Gustav wil minstens zyn pres tatie van vorig Jaar verbeteren. En daarop volgt natuurlyk Mexico ,de Olympische Spelen. De dag waarnaar velen reeds weken verlangend uitzien, is weer aangebro ken. Zondag kunnen duizenden korf balliefhebbers hun hart weer ophalen. De competitie begint. Over zo'n eerste competitiedag valt nog niet veel te voorspellen. Serie- wedstryden, vriendschappeiyke wed- 8tryden, twee- of meerkampen geven niet al tyd een juist beeld van de krachtsverhoudingen. Hoe de zaken er by de Leidse teams voor staan schreven wy nog destyds in het spe ciale sportnummer van ons blad. In hoeverre deze voorspellingen of ver wachtingen juist zullen zynwe zullen het in de loop van de eerst volgende weken kunnen constateren. Het programma omvat de volgende wedstrijden: Hoofdklasse. HKV—Rohda; Wes terkwartierSamos; Blauw Wit PSVArchipelOns Eibernest: LutoStanfries. Overgangski. B. BEP*t Zuiden; SperwersDeto; SpangenRegen boog; SwiftDie Haghe; DKCVi rus Orientis. Zuid/West I. KNS—OSCR; Fluks— ODO (2.15); HSV—De Algemene; RozenburgDe Danaiden. 2A. AchillesSwift; BKCGym nasiasten; CrescendoOlympiaan; TOV—Ready. 3A: HoogvlietOndo; ELKV Eureka; Hou Stand—Noorderkwar tier. Kanaries winnen met 3-2 (Van sportredacteur) Als het kunstlicht niet al te flatte rend heeft gewerkt het tempo lykt daarby dikwyls hoger te liggen dan het in werkelykheid is dan mag geconstateerd worden, dat trainer Van der Moer zich met de LFC- keurformatie op de goede weg be vindt. De kanaries speelden gister avond tegen de Zaandamse eerste klasser Zilvermeeuwen een goede oefenwedstryd, waarin zy met 3—2 aan het langste eind trokken. De nogal teleurstellende Zilvermeeuwen- ploeg de Zaandammers timeden hun dieptepasses onvoldoende en misten ook een aantal opgelegde kan sen keek by de rust reeds tegen een 2—0 achterstand aan. In de 20ste minuut werkte de Zaanse doelman Hoebers een door Laarhoven geno men hoekschop in eigen doel en kort voor de rust tikte Reinier de Wit een voorzet van Gubler met het hoofd kundig in de touwen: 2—0. Vrij snel na de hervatting liet Hans van der Starp uit een onmogelyke hoek en via een achterspeler num mer drie langs Hoebers carambole ren. Daarna liet LFC de teugels wat vieren, waardoor Zilvermeeuwen, Feijenoord-Ajax In verband met de voetbalwed- stryd FeyenoordAjax, zondag a.s„ hebben de Nederlandse Spoorwegen enkele extra treinen ingezet. Uit Leiden vertrekt deze voetbal- trein om 12.37 uur. Aankomst Sta- I dion 1322 uur dankzij een gecamoufleerd schot van linksachter Plooyer en een treffer van middenveldspeler Stuive uit een penalty (wegens vasthouden), de schade nog enigszins kon herstellen: 32. Doelman Leen de Hoed maakte by LFC een succesvolle „come-back". Na de rust verrichtte hy enkele knappe reddingen, die het vertrou wen van de geelzwarte defensie, waarin Leo de Jong zich moest laten vervangen door Van der Heyden, zichtbaar schraagde. Jeugdcompetitie Voor de geselecteerde jeugdcompe titie wordt morgenmiddag (4.15 uur) de wedstrijd UVSSparta gespeeld. ADVERTENTIE John Jameson Whiskey IMPORT: SCHAEFERS WÜROEMANN N.V, A'OAM Res. I, Sperwers 2Regenboog 2j HSV 2—Die Haghe 2; Fluks 2—Span gen 2 (12.16); 't Zuiden 3—Vic. Orientis 2; Ons Eibernest 3Quick 2. Res. 2A: Danaiden 2—HKV 4 (2.15); DKC 2Trekvogels 2; Eure ka 2Ons Huis 2; Ons Eibernest 4— Deetos 3; Ready 2—Fluks 3. Res. 2B. HKV 3Swift 2; Fortuna 2Achilles 2; Trekvogels 3Rozen burg 2; Die Haghe 3Sperwers 3. Res. 3A: 't Zuiden 4Ons Eiber nest 6; Olympiaan 2—HSV 3; BKC 2—Fluks 4 (12 uur); TOV 2—Deetos Res. 3C: Zwervers 2—OSCR 2; De Algemene 2—ODO 2; Achilles 3—Da naiden 3. Leidse bond Senioren (zondag)le kl. Fluks 5— Danaiden 4 (12 uur); KNS 3—Cres cendo 2 (12 uur); Vic. Orientis 3— Vic. Orientis 4 (2 uur); Madjoe— Crescendo 3 (zaterdag 15.45 uur). 2e kl.: KNS 5—KNS 4 (10 uur)f Fluks 6—Zuiderkwartier 4 (zaterdag 3.30)Danaiden 5Crescendo 4 (12.15)De Algemene 4Noorder kwartier 2 (12 uur). Junioren A: Crescendo A—Danai den 5 (12 uur)Zuiderkwartier A DKC 5 (12 uur); Fortuna 5Ons Eibernest 9 (12 uur). Junioren B. Noorderkwartier ADe Algemene A (12 uur); Vic. Orientis A—KNS A (12 uur); DKC 6—ALO 3; Phoenix 5Fortuna 7. Junioren C: Madjoe AAlgemene B (2 uur zaterdag); Zuiderkwartier BCrescendo B (2 uur). UNIVERSIADE HEEFT TEKORT Op de laatste dag van de zwem wedstrijden van de Universiade ver beterde de Amerikaan Mike Burton bijna het wereldrecord op de 1500 m. vrye slag. Meet een tijd van 16.34.6 bleef hij slechts 0,5 seconde boven het wereldrecord op deze afstand, dat sinds 13 augustus van dit jaar met 16.34.1 (Chicago) op zyn naam staat. De Amerikanen hebben tot dusver 26 gouden. 16 zilveren en 6 bronzen medailles veroverd. Japan staat op de tweede plaats met 10 gouden, 7 zilveren en 19 bronzen medailles. Na zeven dagen studentenspelen heeft de organisatie van de Univer siade reeds een tekort van by na 200.000 gulden geconstateerd. Dit tekort is deels te wyten aan de ge ringe publieke belangstelling en deels aan het boycotten van de Spelen door de communistische landen. In de finale van het tennistoer nooi, damesenkelspel, heeft de Britse Frances Truman de Nederlandse Ada Bakker met 64, 3—6, 6—3 verslagen. Ada Bakker heeft zodoende beslag gelegd op de zilveren medaille. De Japanse kroonprins Akihito en kroonprinses Michiko volgden de wedstrijd op de tribunes. Beiden zyn grote tennisliefhebbers. Ada Bakker en Astrid Suurbeek veroverden vandaag de eerste gouden medaille voor Nederland. Het Neder landse paar won de finale dames- dubbel. Ada Bakker en Astrid Suur beek versloegen het Italiaanse paar Alessandra Gobbo en Monica Giorgi met 6—3 en 6—2. De Nederlander Bennie Bril is als scheidsrechter aangewezen voor de Europese titelstrijd in het zwaar- weltergewicht tussen de Italiaanse titelhouder Sandro Mazzinghi en de Britse uitdager Wally Swift. Het ge vecht wordt zaterdag negen septem ber in Milaan gehouden. Het was donderdag in het concours hippique te Rotterdam als de dag na het feest, waarop iedereen probeert zijn draai te vinden, maar daarin niet altijd even goed slaagt. Het feest van woensdag, dat bestond uit de finale van het Europese kam pioenschap en voor de officials en deelnemers in de avonduren een ontvangst door Koningin Juliana op Huis ten Bosch, werd donderdag gevolgd door drie springconcoursen met als hoofd schotel het jachtspringconcours om de prijs van de Kralingse Plas. Dit jachtspringconcours werd een strijd met vailen en opstaan. Het par- s, dat de heer Jurgens had uitge was een lust voor het oog, maar bevatte enkele dergelyk verraderlyke hindernissen, zoals de nummers twaalf en veertien (een lage wal met daarboven twee witte bomen, welke breed was opgebouwd, en een z.g. Brusselse sprong bestaande uit een witte oxer met een heg en een wit hek), dat de ruiters de angst om het hart sloeg, vooral nadat enkelen van hen een buiteling hadden gemaakt. De Belg Daout kwam op hindernis veertien zelfs, zo lelyk ten val hy kreeg het paard op zich en boven dien nog een trap na dat hy voor onderzoek naar het ziekenhuis moest worden gebracht. Het bleek allemaal nog goed te zyn afgelopen, maar het gevolg was, dat er een nerveuze span- Voortijdig Enkele ruiters zagen van deelne ming af en anderen beëindigden voortydig hun parcours om zichzelf en hun paarden voor letsel te behoe den. Niets wees er in het begin op, dat het jachtspringconcours derge- lyke desastreuze gevolgen zou hebben. De Ier Seamus Hayes ging met Good Bye sla eersite van start en beëindig de zyn parcours met twee springfou- ten. Voor de Fransman Parot, die als tweede in de ring kwam en met een tyd van 99.77 sec. foutloos rondging, had het publiek wel een waarderend applaus over, maar daar bleef het ook bij. Niemand kon op dat moment be vroeden de winnaar (op Romeo) te hebben gezien. Toen echter achter eenvolgens de nieuwe Europese kam pioen David Broome na een val en de Fransman Muil de stryd staakten, de fouten zich opstapelden en voor velen de problemen steeds groter vormen schenen aan te nemen, werd het dui- delyk, dat Parot een prestatie van formaat had geleverd. Aanval Terwyi de toeschouwers met angst en beven ruiter en paard op hun glibberige weg door het parcours volgden, waagde de Brit Harvey Smith na vele mislukte pogingen als eerste een serieuze aanval op Parot's leiderspositie. Met zyn tyd (100,9 sec.) benaderde hy de Fransman dicht, maar drie springfouten kostten hem 21 seconden extra. Psychologisch was de rit van Smith echter van groot belang, want hy maakte duideiyk, dat met beleid en met kennis van zaken gereden, noch voor de ruiter, noch voor het paard de risico's te groot waren. Hauke Schmidt maakte slechts één fout en achtereenvolgens kwamen de Pool Pacynski, de Brazi liaan Nelson Pessoa en de Engelse amazone Caroline Bradley zonder fouten rond, van wie mej. Bradley in de snelste tyd: 100.6 sec, welke goed zou biyken voor de tweede plaats. Het spook van de angst, dat rondwaarde, was opgegaan in het niet en tenslotte kwamen er nog verscheidene goede parcoursen. Niemand slaagde er evenwel in Parot te onttronen en by de huldiging kreeg de Fransman eerst recht het applaus, wat hy ver diende. Uitslagen Jachtspringconcours: 1. H. Parot (Fr.) met Romeo 99,7 sec.; 2. mej. Caroline Bradley (GB) met Ivano- vitch 100,6; 3. Nelson Pessoa (Braz.) met Shannon Shamrock 104,2; 4. A. Oliver (GB) met Sweep 3, 106,3; 5. J. Johansson (Zwe.) met Shalimar 108,5. Prijs van Erasmus: 1. mej. Lefebre (Fr.) met Quitus 0 fouten 68,4 sec; 2. Rozier (Fr.) Quo Vadis B 0 70.0; 3. mej. Hofmann (VS) Salem 0 72,2; 4. Blickenstorfer (Zwits.) Yasmine 3 0 73,2; 5. Rozier (Fr.) Prince Char mant B 0 74.6. Prys der Amazones: 1. Caroline Hofmann (VS) met Out Late, 0 str. punten 80.6 sec; 2. Caroline Bradley (GB) met Ivanovitch, 082.8; 3. Janou Lefebre (Fr.) met Or Pailleur 083,3; 4. Marion Coakes (GB) met Stroller, 0—87.0; 5. Caroline Hofmann (VS) met Salem, 0—89.6.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9