margriet Nationaal Ballet moet worden gereorganiseerd Kaarslicht boerenkool Fusie kerkelijke musea „Leiding heeft geen visie op de toekomst Trucle Hesterberg -75- in Munclien overleden zie uzelf in Russische schrijvers voor het gerecht SCHUDEL'* CITROE CITROEN Haarlem en Utrecht gaan samen VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1987 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 7 Davicl Holmes verklaart: ADVERTENTIE „Het nationaal Ballet bevindt zich in een kritieke situatie en moet nodig worden gereorganiseerd. Anders is het verstandiger de overheidssubsidie te geven aan een groep die het geld beter gebruikt". „Slechte naam" Dit is de mening van de Canadese balletdanser David Holmes, die twee Jaar bij het ballet heeft gewerkt en zaterdag op staande voet werd ont slagen, omdat hij in strijd met de bepalingen van het contract aan ver slaggevers de reden van de aan het ontslag voorafgegane schorsing van hem en zijn vrouw, de balletdanse res Anna Marie Holmes, zou heb ben medegedeeld. Deze schorsing volgde nadat zij zonder toestemming van de balletdirectie een interview hadden gegeven waarin zij eveneens over interne aangelegenheden van het ballet zouden hebben gesproken. Reeds enkele maanden eerder had het echtpaar Holmes besloten geen nieuw contract te sluiten, omdat zij het niet eens waren met de artistie ke en zakelijke leiding van het bal- Het Canadese danspaar Anne- Marie en David Holmes tijdens de persconferentie in verband met hun ontslag bij het Nationaal Ballet. let. Volgens mevrouw Sonia Gaskell, de directrice van het ballet, hadden de dansers echter graag willen blij ven maar was de leiding tot het in zicht gekomen dat beiden niet pas ten in de gemeenschap van het bal let. David Holmes vertelde tijdens een persconferentie, dat zij aanvankelijk inderdaad hun contract wilden ver nieuwen, omdat er destijds sprake van was dat mevrouw Gaskell het ballet zou verlaten en het beleid volledig zou worden gewijzigd. Toen later bleek dat het een noch het an- De Duitse toneelspeelster, zangeres en cabarettière Trude Hesterberg is in de nacht van woensdag op donderdag na een langdurig ziekbed in München overleden. Zij is 75 jaar gewor den. Hesterberg behaalde haar grootste Fritz Schönherr. door de SS doodge- successen in haar geboorteplaats schoten. In München trad zij na de Berlijn, als ster van de Scala, hetoorlog nog op in de ..Dreigroschen- Metropol-Theater en het Admiraal paleis. Zij trad ook in talrijke films op, in „Stürme der Leidenschaft," en in „Zigeunerbaron." Zij zorgde al als vijfjarig kind voor een zakcentje door in Berlijnse achtertuintjes te zingen. Haar vader wilde niets weten van een opleiding tot zangeres, zodat zij in het geheim een kippenboerderij dreef om het conservatorium en verdere o plei- ding te kunnen bekostigen. In 1912 debuteerde zij als „Climene" in Molières „Georges Dandin" in het Duitse theater te Berlijn. Groot suc ces had zij met het lied ..Eine Frau wie ich ist 'ne sache für sich," als opvolgster van Fritzi Massary in „Die lustige Witwe." uitgevoerd in het Metropol-Theater in de enscene ring van Eric Charell. Zij was mede oprichtster en leidster van het lite raire cabaret „Wilde Bühne" in Ber lijn, waarvoor ook Bert Brecht en Kurt Tucholsky teksten leverden. Later speelde zij amusante rollen in films. Volgens Holmes heeft het ballet In het buitenland een slechte naam. Ter illustratie vertelde hij, dat het ballet na zijn optreden in Mexico tijdens de jongste buitenlandse iour- nee in de pers als amateuristisch werd betiteld. „Het ontbreekt de leiding aan vi sie op de toekomst," aldus Holmes. Er worden geen plannen op lange termijn gemaakt, waardoor het bal let op hetzelfde slechte niveau blijft. Men hoopt er kennelijk elk seizoen maar weer het beste van te ma ken. De afgelopen 2% jaar verlieten ca. 50 dansers het ballet, waardoor het onmogelijk is de zo noodzakelijke continuiteit te krijgen. „Als je elk jaar met een praktisch nieuwe troep moet beginnen kan ook geen goed artistiek beleid worden gevoerd." Hij meende, dat de directie tracht rond de hale zaak een rookgordijn te leg gen en mevrouw Gaskell alles doet om een schandaal te vermijden. De heer Holmes achtte het ont slag onrechtmatig en nadelig voor hun naam als beroepsdansers. Hij is dan ook niet van plan zich er bij neer te leggen. „Ik zal het Stich tingsbestuur om een onderzoek van de hele kwestie vragen. Weigeren zij dan zal ik het ballet een proces aandoen," aldus de heer Holmes. Het echtpaar vertrekt zaterdag naar Oost-Berlijn voor opnamen van een kleurenfilm, waarin zjj zullen optreden. Daarna volgen uitvoerin gen in Portugal en Spanje en be gin volgend jaar een tournee door de V.S. Het echtpaar blijft 1 n Am sterdam wonen, om de verdere ont wikkelingen rond het ballet te vol gen. Carmichael in Hanoi Het Noordvietnamese persbureau meldt dat de militante Amerikaanse negerleider Stokely Carmichael dins dag in Hanoi is aangekomen. Carmi chael had daar verklaard vast te ge loven in de „volledige overwinning van de negers in Amerika en de Viet- namezen in hun gemeenschappelijke strijd tegen de Amerikaanse imperia listen". Waarom niet? U weet nog niet hoe feestelijk en apart boerenkool kan smaken. Winterkost, zeker. Maar u zult ontdekken wat er aan verrassends in alledaagse groenten schuil gaat. Wat voor weelde er uit gewone worst valt te halen. Winterkost hoeft niet alledaags te zijn. Juist in de winter is het nodig om niet alleen goed, maar ook interessant eten op tafel te brengen. En daarvoor hoeft u niets uit het buitenland te laten komen. Margriet Apart, de bijlage in Margriet nr. 36 van 9 september gaat helemaal over gewoon eten - maar dan gewoon eten waar u van opkijkt. 16 pagina's nieuws voor keuken en tafel. Kleurenfoto's van nieuwe gerechten die zich bij kaarslicht laten fijnproeven. Nieuwe smaken en nieuwe geuren. Recepten, niet halsbrekend maar'heel goed uitgekiend. Dat kunt u Wina Bom wel toevertrouwen. Margriet Apart vertelt u nog meer. Bijvoorbeeld over winterdranken en vindingrijke hapjes. Over soepen - kent u warmoezenierssoep? Kruiden, die zo weldadig en veelzijdig kunnen zijn (bij elke drogist te vinden). Vitaminen komen ter sprake. Handig inkopen staat erin. Enzovoort. U kunt nu eens iets op tafel brengen waarin uw eigen smaak tot zijn recht komt. Margriet bekijkt het met uw ogen. Beter krijgt niemand hef te zien. Verkrijgbaar op 5( Losse nummers 60 cent Verkrijgbaar op 5000 verkooppunten Weer dode door ramp-Martelange Een 22-jarige man overleden aan de verwondingen die hy negen dagen geleden heeft opge lopen by de ramp met de tankwa gen gevuld met propaangas bij Martelange. Hiermede is het aantal slachtoffer op 19 gekomen. Er ver blijven nog 26 personen ln zieken huizen. De toestand van enkelen is nog steeds kritiek. Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Beroepen te Birdaard-Reitsum I. D. H. Dyk te Vierhuizen-Zoutkamp te Hoek van Holland A. Westra te RJhenen te Anjum (Fr.) J. J, Winckel te Foudgum te St. Lau rens (toez.) A. J. A. Ruys, vie. te 's-Gravenhage. Bedankt voor Westbroek G. Broere te Dinteloord. GEREF. KERKEN Beroepen te Hoorn E. J Oomkes te Leeuwarden te Midwolda (Old.) en te Bellingwolde K. Dijk, kand. te Amsterdam, die geen verdere beroe pen in overweging kan nemen te Varsseveld en te Siddeburen F. d<» Jonge te Emmer-Compascuum. Aangenomen naar 't Harde G. Brinkman te Kampen. GEREF. GEMEENTEN ,Zij hadden moeilijke jeugd'' Drie gearresteerde Russische schrijvers, wier proces veel be roering wekt in de literaire wereld van de Sowjet-Unie, hoor den gisteren hun moeders getuigen voor de rechtbank dat zij alle drie een moeilijke jeugd hebben gehad. Het proces, waar westerse journalisten geen toegang tot hebben en dat zwaar door politie wordt bewaakt, is woensdag begonnen en zal waarschijnlijk vandaag eindigen. Boekhandelskartel krijgt ontheffing Blijkens een publikatie in de Staatscourant heeft de Vereeniging Bevordering van de Belangen des Boekhandels ontheffing gekregen van het verbod inzake collectieve verticale handhaving van de vastgestelde pu blieksprijzen voor boeken en tijd schriften. De uitgevers zijn bovendien verplicht, voor zover het boeken be treft, tot vaststelling van publieks prijzen. De inwilliging van het ver zoek is geschied vanwege de in het geding zijnde culturele belangen en het daaraan toegekende gewicht. De schrijvers worden beschuldigd van het scheppen van ..wanorde" bij een protestbetoging afgelopen janua ri tegen de arrestatie van enkele hun ner vrienden die het sindsdien verboden, ondergrondse tijdschrift „Phoenix 66" hadden uitgegeven. AD VER'.'ENTIT NV. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN De verzamelingen van het Haarlems Bisschoppelijke Mu seum en het Utrechts Aartsbisschoppelijk Museum zullen te zamen met een gewadencollectie van het oud-katholieke mu seum, over enige tijd in één museum in Utrecht worden onder gebracht. Daartoe zullen zo spoedig mogelijk het Catharijne Gasthuis en het Catharijneconvent in Utrecht worden ver bouwd en gerestaureerdwaarmee een bedrag van ruim 2 mil joen gulden zal zijn gemoeid. De samensmelting van deze col lecties, die permanent in Utrecht zullen worden geëxposeerd en onder toezicht komen van de Stichting van het Museum van religieuze kunst, betekent, dat Utrecht binnen niet al te lange tijd zeker driekwart van het hele kerkelijke museale kunstbezit van Nederland zal bezitten. Wanneer de Haarlemse collectie eenmaal in de Domstad zal zijn ondergebracht, betekent dit tevens het einde van het Haarlemse museum, dat over onge veer twee jaar voor het publiek zal worden gesloten. De Haarlemse ver zameling zal echter eigendom van het Haarlemse bisdom blijven. De beide verzamelingen uit Haar lem en Utrecht vullen elkaar uit stekend aan: bij de Utrechtse collec tie ligt het accent op de middeleeu wen, terwijl ln Haarlem juist de re naissance en de barok goed zijn ver tegenwoordigd. Uit de z.g. „schuil kerkentijd" (17de en 18de eeuw) be zit de Haarlemse collectie weinig in teressant doek en beeld. Op het gebied van beeldhouwwer ken van de middeleeuwen tot in de 18de eeuw zal het Catharijneconvent naast het Rijksmuseum in Amster dam het voornaamste museum in ons land worden. Wat betreft weef sels, paramenten en borduurwerken van de 11de tot de 19de eeuw zal men tot over onze landsgrenzen moeten gaan om gelijkwaardige collecties te kunnen aantreffen. In dit verband is de collectie van het oud-katholiek eneens een belangrijke Om het publiek reeds een voor proefje te geven van hetgeen Haar lem bezit is morgen in het Centraal museum in Utrecht de tentoonstelling „Kunstschatten uit het Bisschoppe lijk Museum van Haarlem" geopend, die zal duren t/m 29 oktober. De fusie van beide kerkelijke ver zamelingen betekent, dat ons land in de toekomst een nationaal mu seum voor kerkelijke kunst zal be zitten. Tot de Haarlemse collectie be horen o.a. schilderijen, handschrif ten en incunabelen, beeldhouwkunst, paramentiek en edelsmeedkunst. Volgens een Russische zegsman die in de rechtszaal weest, zou de moeder beklaagden, de 26 jarige dichter Vla dimir Boekowski. voor de rechtbank verklaard hebben, dat haar zoon uit een huisgezin kwam, waar het fami lieleven helemaal kapot was. Hij lijdt, aldus zijn moeder, reeds sinds 10 jaar aan nerveuze aandoeningen. Zij wilde klaarblijkelijk door haar getuigenis bereiken, dat hij niet in de gevangenis maar in een inrichting zou belanden. Boekowski zou enkele jaren geleden een jaar in een zenuw- Inrichting hebben doorgebracht. De moeders van Vadim Delone (19) en Yewgeny Koesjew (20) hebben eveneens verklaard dat hun zonen zonder vaders zijn opgegroeid. Personen, die met de drie jonge schrijvers sympathiseren, hebben een fonds voor hun verdediging opge richt en literaire kopstukken in Mos kou verzocht bijdragen voor hèt fonds te willen storten. Maar de dichters Yewgeny A. Jew- toesjenko en Andrei A. Wosnesenski hebben hun verzoek afgewezen, even als de redacteur van het liberale tyd- schrift Nowi Mir «Nieuwe Wereld), Alexander T. Twardowski. Vosnesensky en Tardowski zouden hun sympathie met de beklaagden hebben betuigd, maar geen geldelyke bydrage hebben willen leveren Dr. Franz Leitner, de Oosten rijkse ambassadeur in Canada, verwelkomt de leden van de Weense Opera in Montreal, waar zij een aantal voorstellingen zul len geven. Voor behoud Breda's artilleriekorps (Van onze correspondent) Burgemeester ir. W. Merkx heeft zich schrifteUjk tot de minister van Defensie gewend met het verzoek, het trompetterskorps der artillerie niet op te heffen, omdat de bevolking van de garnizoensstad Breda dit muziekge zelschap bijzonder waardeert. De bur gemeester wil zo schrijft hy de minister graag de grote betekenis van het artilleriekorps voor de histo rische stad Breda uiteenzetten in een persoonlyk onderhoud met de be windsman. Prins Willem- Alexander mars aangeboden In het paleis Huis ten Bosch te Den Haag heeft de secretaris van Prins Claus, gistermorgen het ma nuscript in ontvangst genomen van de „Prins Willem-Alexander" mars, gecomponeerd door Eddy Kila. Het manuscript is van een titelblad voor zien, ontworpen door Lajos Moltoz, beiden uit Den Haag. De muziek is geschreven voor fan fare en harmoniekorpsen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7