Kapitza ontken I gevangenschap ,Hoe ik de oorlog won' zal velen schokken DESIREE Peking oorzaak van groeiende activiteit van Amerika in Azië VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Jolin Lennon in filmrol Beatle John Lennon zal door zijn eerste filmrol wellicht veel stof doen opwaaien. Zijn film „Hoe ik de oorlog won" is een hoogst oneerbiedige, ongewone en niets ontziende anti-oorlogs film. De film zal ongetwijfeld tal van mensen kwetsen. Hy wordt in de komende herfst in de Verenigde Staten en elders uitge bracht. maar is in Londen in beslo ten kring reeds vertoond. Eén van Winston Churchills meest beroemde en meeslepende leuzen uit de oorlog wordt in de film via de flapperende mond van een houten pop ten beste gegeven. Die pop wordt bewogen door een clown. In de film komen wijlen Koning George VI en zyn dochters, de hui dige Engelse Koningin en Prinses Margaret voor in ironische scènes. Veldmaarschalk Montgomery, die het leger van generaal Rommel ver sloeg in Noord-Adrika, praat in de film als een pias. Zo ook andere ge neraals. De vrolijke passages in de film doen iemand het lachen gauw ver gaan. Van heroiek en heldendom in de stryd wordt niets heel gelaten. Leugen In een interview na de besloten première vait de film, verklaarde re gisseur Richard Lester, die alle Begtle-films heeft geregisseerd: „Een van ed meest grove leugens en vertekeningen met betrekking tot de oorlog is de oorlogsfilm zelf. In de film wordt de oorlog vaak afgeschil derd als een mooi groot avon tuur waarby de doden vallen als in een stoere cowboyfilm". „Ik heb genoeg van de leugen dat alle soldaten eigenlijk gewone burgars zijn. Er zijn er een heleboel bij aie vechten omdat ze dat fijn vinden. Zij zijn allemaal verantwoor delijk". Lennon is zeker niet de ster van de film. De grote anti-heldenrol ADVERTENTIE Regelt, verzorgt en betaalt uitvaarten overal in Nederland op basis van verzekering, Audrey Hepburn en Mel Ferrer uit elkaar De filmster Audrey Hepburn en haar man, de filmacteur Mel Ferrer zijn gescheiden van tafel en bed. Dit is bevestigd door een zaakwaarnemer van het echtpaar. Er werd geen reden opgegeven van deze beslissing. Het echtpaar Ferrer- Hepburn heeft nog niet besloten tot een echtscheiding. Audrey Hepburn, de 38-jarige actri ce woont op het ogenblik in Zwitser land. Zy heeft haar 7 jarig zoontje bij zich. Mel Ferrer verblijft op het ogenblik in Parijs, waar hy beizg is met voorbereidingen voor de produk- tie van de film „Mayerling", die later dit jaar in Wenen zal worden opge nomen. Reisbeurs voor Atlriaau Ditvoorst De Nederlandse ciniast Adriaan Ditvoorst heeft een reisbeurs van 5000 gulden ontvangen uit fondsen, waarvan Ingmar Bergman als lau reaat van de Erasmusprijs 1965 de bestemming heeft aangewezen. Bergman, die twee jaar geleden de Erasmusprijs, groot 100.000 gulden, met Chaplin deelde, heeft besloten om vijf reisbeurzen ter beschikking te stellen aan jonge cineasten uit vijf verschillende landen. Het is na melijk gebruikelijk dat met de Eras musprijs bekroonden een deel van de hun toegekende geldsom weer ter be schikking stellen voor een door hen aan,te wijzen Europees doel. Adriaan Ditvoorst, 27 jaar, bracht zijn eerste korte film „Ik kom wat later naar Madra" uit in 1965. In Pesaro, Manheim en Den Bosch werd deze eersteling in 1966 onderscheiden. In april van dit jaar ging zijn eerste lange speelfilm Paranoia, naar de novelle van W. F. Hermans in pre mière. Ditvoorst is van plan de hem toegewezen beurs te besteden voor een studieverblijf in New York. Jacques Brei werkt aan opera (Van onze correspondent! De chanonnièr Jacques Brei gaat het voorbeeld van zijn collega Gil bert Becaud volgen. Hij werkt vol gens de jongste berichten aan de mu ziek voor een opera. De tekst is van Jean-Marc Landier, die inspiratie vond in „De reis naar de maan" van Jules Verne. Mocht de opera inder daad worden voltooid en wie iets weet van het karakter van Brei is overtuigd dat hij zijn werk tot een goed einde zal brengen dan zal de Brusselse Muntschouwburg de pre mière brengen. wordt gespeeld door Michael Craw ford. Hy is een jonge heel erg dom me Engelse officier. Een redacteur van de Daily Ex press die de film heeft gezien schreef na afloop: „De film bespot het leger, maakt smalende opmerkingen over heroïsme en ridiculiseert de oorlogs redevoeringen van Churchill. „Wij leven in een vrij land en zij die die vrijheid genieten hebben het recht de mensen uit te lachen die ervoor gezorgd hebben dat wij vrij zijn. „Het publiek is ook vrij en kan la ten zien wat het denkt van de spot ters door niet naar deze film te gaan". Man eet auto op Een in Australië wonende Griek, die al eerder scheer mesjes en stukken glas placht te verorberen, heeft gewed i dat hij een auto zal opeten, i De man. die Leon Samson a heet en dertig jaar oud is, a heeft voor zijn maaltijden een middenklasser van Au stralisch fabrikaat uitgeko zen. Als de auto na vier jaar in zijn maag zou zijn ver dwenen, waarvoor hij elke dag bijna een kilo metaal, glas, bekleding en rubber moet doorslikken, wint de Griek veertigduizend gulden. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt wachten er zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN Ruimte-simulator By het Westduitse onderzoekinsti tuut voor lucht- en ruimtevaart in Keulen is de eerste Duitse ruimte vaartsimulator gereed gekomen. Het instrument is in drie jaar tyd ge bouwd en heeft 2.3 miljoen gulden gekost. Het zal worden gebruikt om de komende Duitse kunstmanen te beproeven onder de omstandigheden zoals die in dè kosmische ruimte voorkomen. Clive, de broer van de overle den impressario Brian Epstein, die de zaken van Brian zal voort zetten. Naar verluidt zullen de Beatles echter in het vervolg hun zakelijke belangen zelf beharti gen. De drie wéken geleden met de 23-jarige Engelse actrice Linda I Foster getrouwde Amerikaanse acteur Vincent Edwards (37), be- 1 ter bekend als de televisiedokter Ben Casey, is met zijn vrouw in Engeland aangekomen om kennis te maken met zijn schoonouders. Auschwitz-proces Kampmoordenaar maakt scène In het derde Auschwitz-proces dat in Frankfort aan de gang is, heeft donderdag één van de twee verdach ten, de 63-jarige Josef Windeck, ver klaard dat de tegenwoordige presi dent van Polen, Cyrankiewicz, des tijds bij de administratie van zijn blok werkte en dat deze hem zou kunnen ontlasten. Windeck en de 60-jarige Bernard Bonitz staan terecht, omdat zy. hoe wel zelf gevangenen, als handlangers van de kampleiding In Auschwitz in de jaren 19401944 talrijke gevange nen op gruwelijke wijze om het leven zouden hebben gebracht. Windeck zorgde donderdagmiddag nog voor een incident door jamme rend op de grond te gaan liggen onder het uitroepen van „Ik ben geen moordenaar, men moet mij toch geloven". Toen zijn raadsman hem weer wat tot rust had gebracht, vertelde hij over hetgeen hij als ge vangene van de SS had meegemaakt. Het proces wordt dinsdag voort gezet. Moordenaar van nazi moet terechtstaan De rechtbank van Arlington, in de Amerikaanse staat Virginia, heeft bekendgemaakt, dat drie psychiaters waren aangewezen om Jordan Patier te onderzoeken, tot de slotsom zijn gekomen, dat deze in staat is terecht te staan op beschuldiging moord op de nazi-leider Rock well. De rechtbank verwierp een verzoek van Patiers verdedigers om de verdachte eerst nog in een psychiatrische inrichting een reeks onderzoeken te laten ondergaan. De Amerikaanse zangeres Dion- ne Warioick en de acteur William David Scott zijn opnieuw in de echt verbonden. Twee maanden geleden zijn zij van elkaar ge scheiden. Tijdens een ontmoeting in Italië besloten ze echter weer met elkaar in het huwelijk te treden. ADVERTENTIE Vertrouwde sfeer van weleer nog steeds bij Hotel-Café Restaurant „SEINPOST" NOORD WIJK AAN ZEE 1 Kon. Wilhelmina Boulevard 17 Telefoon 01719—2515 vry uitzicht op zee. Eigen parkeerruimte en Midget Golfbaan. i Overdekte en onoverdekte terrassen. I HET GEHELE JAAR GEOPEND ADVERTENTIE de harde matras met alle comfort van een zachte I Verwijten van de Izwestia Het orgaan van de Russische re gering, de Izwestia, heeft communis tisch-China gisteren verantwoorde lijk gesteld voor de toenemende ac tiviteit van de Ver. Staten in Zuid- oost-Azië. Volgens commentator Matvejew is elk Amerikaans initia tief in Azië vergemakkelijkt en in vele gevallen zelfs direct veroorzaakt door het optreden van China. Nadat de VS zich na de sluiting van de Geneefse akkoorden van 1954 inzake Indo-China gedurende bijna tien jaar onthouden hadden van „gewapende interventie" in het genoemde gebied, hadden de Ameri- kanen in oktober '64 strategische bommenwerpers van het type B.-52 op het eiland Goeam in de Stille Oce aan gestationeerd met het oog op het ontploffen van de eerste Chinese kernbom. Sindsdien had Amerika op elke nieuwe Chinese kernexplosie ge reageerd met nieuwe militaire acties. Vrees voor China had er toe bijge dragen, dat de V.S. Indonesië. de Philippynen, Thailand, Maleisië en Singapore meer in hun invloedssfeer hadden kunnen trekken, aldus de commentator van de Izwestia. Volgens hem heeft de Chine se weigering tot samenwerking met de andere communistische staten de steeds toenemende „Amerikaan se agressie" in Vietnam vergemak kelijkt. Ook heeft de weigering bij gedragen tot de opbouw van de Ja panse strijdkrachten onder druk van Washington, dat zou streven naar een machtsevenwicht in Azië. In In dia maakt Amerika gebruik van de daar heersende vrees voor China om zijn economische invloed uit te brei den. Nationalisatie in Algerije De Amerikaanse oliemaatschap pijen Esso-Standard Algerië, Esso- Afrika en Esso-Sahara en de Noord- afrikaanse Mobil-Oil, alsmede de Franse Mobil-Oil zyn door Algerije genationaliseerd, zo blijkt uit de woensdag verschenen Algerijnse staatscourant. De besluiten van de Algerijnse re gering dateren van 24 augustus en voorzien in een schadeloosstelling aan de voormalige eigenaars van de ondernemingen. Eerste eigen verklaring Een legendarische Sowjetrussische geleerde heeft in Stockholm voor de eerste maal voor de pers zijn eigen visie gegeven van zijn omstreden te rugkeer naar de Sowjet-Unie. Pyotr Kapitza, thans 73 jaar, is in Zweden om de internationale Pug- wasth-conferentdie van geleerden in Ronneby bij te wonen die volgende week begint. Hij blijft tot 13 sep tember. Voor de eerste maal bevestide hij tegenover de pers dat het hem in 1934, toen hy voor vakantie in Rus land was geweest, verhinderd werd naar zijn laboratorium in Cambrid ge (Engeland) terug te keren. Hij ontkende echter dat hy gevangen gezet werd of naar Siberië gedepor teerd. „Ik mocht niet naar Engeland te rugkeren maar ik heb nooit in de gevangenis gezeten en ben nooit naar Siberië gestuurd. Dat zyn alleen maar ongegronde geruchten", zei hy. Betreffende zyn onderzoekingen, zei Kapitza: „Ik deed niet mee aan de Russische atoombom, evenmin aan de waterstofbom en mijn werk heeft ook geen rechtstreeks verband met het ruimteonderzoek". ADVERTENTIE 't is fijn -i werken l met Tydens een persconferentie ver telde hy dat hij op het gebied van het magnetisme tot tien jaar gele den werkte. Daarna ging hy over op elektronica en op het ogenblik legt hij zich in het bijzonder toe op het onderzoek van de micro-golven. NEDERLAND 1 De Minimolen Nieuws De onbekende wereld; documentaire Improvisatie van Frans van Bergen, viool Hogan's helden; filmserie In september op uw scherm; AVRO-overzicht Journaal en weeroverzicht 8th precinct: „Idealen in het stof" De gebroeders Louis en Rob van Dijk Laurel en Hardy AVRO's Televizier Taptoe Delft Laatste nieuws Sluiting NEDERLAND 2 KRO 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Jazz 625 8.30 uur Blind geboren 9.00 uur Bonanza: „Explosieven" 9.50 uur Onze man in Washington 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.00 uur Edinburgh Festival 10.05 uur De dichteres Christine D'Haen HILVERSUM 2 vakantiegangers en cfióteren Neger-ellende Peter Schroder maakte voor NCRV's „Attentie" een uitste kende reportage van de omstan digheden, waaronder de neger bevolking van een gemiddelde Amerikaanse stad leeft. Hij koos „Syracuse" (215.000 inwoners, van wie 20.000 negers), dat kor telings leed onder hevige rassen- onlusten. De bekende beelden: een ar me, zwarte bevolking, die in ver vallen wijken woont, gebrek aan goed onderwijs, de laksheid van de bestuursorganen van de stad om verandering in deze barre toestand te brengen, de slechte werkgelegenheid. De secretaris van de „Urban League" zei, dat het vooral die uitzichtloze baantjes zijn, die de frustraties in de hand werken. Een instructrice van een bedryf, waar ook voor negerpersoneel promotiekansen liggen, verze kerde dat negermeisjes prettige krachten zijn, die zich enthou siast van haar taak kwijten. De vice-president van de plaatse lijke Kamer van Koophandel gaf toe. dat er te veel loze beloften zijn gedaan, hoewel hij niet van hopeloosheid in dit verband wilde spreken. Overigens moest hij de kwes tie van de promotiekansen van de negerarbeiders en het pro bleem van de mensonterende behuizing nog eens goed bekij ken. Een hoofdinspecteur van onderwijs zei, dat negers nog al tijd als tweederangs burgers worden beschouwd en dat hun niet wordt bijgebracht welk ge bruik zy van de onderwijsmoge lijkheden kunnen maken. HiJ vond dat er in het leerplan iets moet zyn dat juist voor de ne gerleerling aantrekkingskracht bezit. Hij bleef van mening dat goede behuizing boven goed on derwijs gaat, want een erbarme lijke huisvesting doet de negers de ongelijkheid het meeste voe len, of zij nu arbeider of pro fessor zyn. Een geestelijke ver telde Schröder tenslotte dat de negerbevolking in ..Syracuse" niet zo hard naar de kerken loopt. Hij concludeerde dat ge loof niet zoveel meer uitricht als er honger is en de kakkerlakken door de huizen lopen. Na afloop van de reportage verklaarde een verslaggever van A.B.C. (American Broadcasting Cog Company) dat deze kanker in dit rijke land zou kunnen verdwijnen wanneer iedereen, van congres tot laagste ambte naar, in Amerika zou meewer ken een oplossing voor het pro bleem te vinden. Arbeidersontslag Op de andere zender besteed de VARA's „Achter het nieuws" aandacht aan het ontslag van 500 Rotterdamse havenarbeiders. Ook ln deze sector blijkt man kracht te moeten wijken voor automatisering. Door het inge- brulknemen van containers is er geen spierkracht van de arbei ders meer nodig. Vooral de pen delaars zij vertrekken soms 's morgens om vier uur uit Zeeuws-Vlaand eren zijn de dupe van dit probleem gewor den. NW-bestuurder W. Huls- ker meende, dat er rekening is gehouden met gunstige afvloei ingsmogelijkheden. Niettemin achtte een van de geïnterviewde havenarbeiders de vooroorlogse tyd teruggekomen. Hij zei: „Zij hebben de Rotterdamse haven groot gemaakt. En nu kunnen ze vertrekken, op naar de steun". Gesprek met Ky In verband met de zondag te houden verkiezingen in Zuid- Vietnam, zond „Achter het nieuws" voorts een gesprek met premier Ky uit, die enkele uit spraken deed, die het noteren waard zijn. Hij bleek ervan over tuigd dat het met de verkiezin gen goed zal gaan, hy zei niet temin politiek te haten. Hij ver volgde het de Amerikanen niet kwalijk te nemen dat zy ln hem een mysterieuze persoon zien, die Hitier sympathiek gezind is en geen voorstander van democra tie is. Maar hij voegde daaraan snel toe, dat hij zyn land nu eenmaal van het communisme wenst te bevrijden. Met opge ruimd gelaat besloot hU„Ik lijd in stilte VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Amerika termijnen, praatje. 18.20 Licht Instr. 19.65 Nws. VPRO/ VARA: 20.00 Edinburgh Festival: BBC Stereo: Licht gevar. platenprogr. 23.55 -24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m. NCRV: 18.00 Klass. en lichte gr.muz. 18.55 Op het woord af, praatje. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Radiokrant. de onderliggende groep Afro- door Prof. Dr. Prof. Dr. R. A. J. van Lier. Drs. W. J van der Dussen en mej. Th. M. Wijn tjes. NRU: 20.00 Grenspost: Informa tie voor en over vakantiegangers. 22.25 Humanistisch VerbondKort commen taar, onder red. van en uitgesproken door Th. Polet. 22.30 Nws. 22.40 Avond concert: I. Voc. kwintet: oude lie deren. II. Kamerorkest: mod. muz. 23.20 Radloraima: veertiendaags mini- magazine met een cult, knipoogje. 23.55 -24.00 Nws. PROGRAMMA (Over de 4e UJn) van 18-20 uur. Voor vrijdag 1 september. I. Carl Orff „Carmlna Burana" (55 min.) Elfrlde Trötschel)sopraan, Hans Braun, bariton; Paul Kuen, tenor; Karl Hoppe, bariton; Koor en Symphonie Orkest van de Beierse Omroep; Diri gent: Eugen Jochum. II. Richard Wagner. Voorspel en Liefdesdood uit „Tristan und Isolde" (16 min.) Philharmonia Orkest o.l. Ötto Klemperer. III. Richard Strauss. „Ariadne auf Seefried, sopraan; Rudolf Schock. hard Unger. Hugues Cuenod, tenor; er. spreekrol; Philharmonia Orkest; Di rigent; Herbert von Karajan. VOOR ZATERDAG 2 SEPTEMBER Hilversum 1. 402 m. VARA: 7.00 Nws. en ochtendgym. 7.20 Soc. strijdl. 7.23 Lichte grjnuz. 7.55 Deze dag. VAR" Koperorkest 10.00 Z.O 135: gevar. pro- gramma. (11.00 Nws.) 12.15 Loon twintigers. 14.55 Radio 15.30 Ikke, een luidscollage. 16.00 Nws. 16.02 Sikkel hamer, lezing. 16.15 Lichte gr.m 17.05 De microfoon is voor U: an teursprogr. (Tussen 16.30-17.30 Eve onderbreking voor rep. wereld- lioensehap wie' amateurs Radloweekjournaal. Hilversum 2. 298 m. KRO: 7.00 Nws. 7.10 Meditatie. 7.15 Stereo: Oude muz. (gr.). 7.30 Nws. 7.32 Gewijde muz. 7.55 Overweging. 8.00 Nws. DJinn, gevar. progr. (8.30- nn Nws.) 11.00 Nationaal Progr.: Rep. de doop van Prins Willem-Alex- zien. Presentatie: Rob Maas. 12.55 17.00 Canlonca: radio (gr.). 11.00 Nws. 11.02 Hilversum •tlssement. 11.30 Leger des Hells- 12.00 Nws. 12.02 Wegwijzers. 'heden. 13.00 Nws. 13.02 Tlenerama. 14.00 Nws. 14.02 Tie- nerama. 14.30 Ramblers Radio Reprl- 15.00 Nws. 15.02 Live!: mod. Ame- Nws. 17.02-18.00 Sportshow: sport NTS: 11.25-12.30 Doopdienst van de doop van Z.K.H. Prins Willem - Alex ander. 12.50- 13.20 Wereldkampioen schappen wielrennen op de weg voor amateurs te Heerlen. 15.00 Wereldkam pioenschappen wielrennen op de weg spion, TV-film. welijkheden. NTS: 16.45 Wereldkam pioenschappen wielrennen op de weg voor amateurs te Heerlen. VARA: 17.15 -17.30 Het beertje en de andere in de rivier. Russisch tekenfilmpje. NTS: 18.15 Samenvatting van de hedenmor gen gehouden doopplechtigheid. 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. VARA: 19.00 Ja zuster, nee zuster. 19.60 Reac tie op reacties. NTS: 20.00 Journaal. VARA: 20.20 The Bruce Forsyth i het progr.-schema 22.10 Zangsollste met orkestbegeleiding. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Nederland II NTSi 20 00 Nws. ln 't kort. VPRO: Beestjes kijken. 20.30 Cinema, over films en filmmakers 21.15 Cave, Caveau, cabaret: kroniek jnge Franse cfc us Pauling?, 2.30 Journaal. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5