Films Leiden Meer ruimte voor kleinste patiënten Antonioni werpt vele vragen op In liet Leidse St. Elisabeth: GERO CASSETTES v. d. Water Ned. Madrigaalkoor -Leiden twintig jaar „BLOW UP" Finale in Berlijn VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 8 Licht en ruimte, een ongekende luxe voor de patiëntjes en verpleeg sters van de kinderafdeling van het St.-Elisabeth-ziekenhuis in Leiden, zullen vooraan deze afdeling, waarin kinderen tot vier Jaar verpleegd wor den, overheersen. Al jaren lang was er in het Zie kenhuis een groot probleem, het pro bleem van de ruimte in de kinderaf deling. De bedjes stonden potdicht op elkaar en de zusters hadden haast geen ruimte om te werken. Zelfs in de serre, die als speelruimte was in gericht, stonden bedjes en al heel lang weerklonk op gezette tijden de noodkreet om meer plaats en licht. Een „noodtoestand", die zeker al sinds tien jaar in het ziekenhuis heerste. De Leidse kinderarts, dokter S. Bos, herinnerde vandaag bij de opening voor het nieuwe, ruime „nood"-kinderpaviljoen aan de vele plannen, die in het verleden op het stadhuis zyn ingediend. Naar de al gemeen directeur, mr. J. G. Berg- meyer meedeelde, was het wethou der C. J. Piena, die de noodzaak van een (voorlopige) uitbreiding inzag en de plannen voor een tijdelijk onder komen van de kinderafdeling er „doordrukte". Hij sprak de wens uit, dat deze tijdelijke oplossing er een mocht zyn „tot heil van de patiën tjes". In het nieuwe paviljoen staan acht bedjes voor kinderen tot vier jaar en drie boxen voor kinderen, die geïso leerd moeten liggen. In de toekomst denkt men het aantal bedjes uit te breiden tot zestien. Daarnaast zal nog een box worden ingericht als werk ruimte voor specialisten. Op de foto is het moment in beeld gebracht, dat de vierjarige Michiel van Ekdom wethouder C. J. Piena helpt om het lint naar „zijn" nieuwe paviljoen door te knippen. (Foto L.D./Holvast) 280 NOVIETEN, 269 GROENEN Het aantal groenen van het Leids Studenten Corps bedraagt dit jaar 269, dat is ruim dertig minder dan vorig jaar. Deze dalende tendens doet zich ook bij de andere vereni gingen voor, terwijl ook de eerste- jaarsdagen minder belangstelling trokken dan een jaar geleden. Ver wacht wordt dan ook, dat bij de of ficiële inschrijving voor de Universi teit een daling van het aantal eerste jaars zal optreden. By de VVSL nemen 280 novieten aan de kennismaking deel. Ook dat is minder dan vorig jaar, toen het er 312 waren. De definitieve aantallen kandi daatsleden van de andere gezellig heidsverenigingen zyn nog niet be kend. ADVERTENTIE Juwelier - horloger Haarlemmerstraat 181 Ou<l Leids elftal Voor het Oud Leids K.N.V.B.-elftal, dat, zoals het LD reeds meldde, op woensdagavond 6 september op het L.F.C.-terrein uitkomt tegen het Oud Politie-elftal, zyn de volgende spelers uitgenodigd: Martin van Well, Jac. van Leeuwen, Joop Devilee, Cor en Frans van der Zeeuw, Cor Verhoogt, Tonny Kantebeen, Jac. Sloos en Koos Fasel (U.V.S.), Bram Missaar en Bouk Pijnakker (L.F.C.), Piet Po- lanen (Roodenburg), Flip Lasander (A.S.C.) en Floor van Duyn (Quick Boys) IBB en Civielco Leidse bedrijven bouwen groot hotel in Haarlem Twee Leidse bedryven zyn betrok ken by de bouw van een twaalf ver diepingen tellend hotel met ruim driehonderd kamers aan de Wagen weg tussen Haarlem en Heemstede. Met de bouw van dit grote hotel wordt nog dit Jaar een begin ge maakt. De bouwkosten zyn geraamd op globaal tien miljoen gulden. Opdrachtgeefster is de hotel-cafè- en resturatieexploitatiemy. „De Haarlemmerhout NV", een dochter van de Exploitatie Maatschappü Scheveningen. Het hotel kan wat comfort en allure betreft vergeleken worden met o.a. het Apollohotel en het Hiltonhotel in Amsterdam. Ais aannemer treedt op het Ingenieurs bureau voor de Bouwnyverheid in Leiden. Het ontwerp en de construc tie van het nieuwe hotel is van de NV Civielco in Leiden. Er zal naai gestreefd worden het hotel voor het zomerseizoen 1969 te openen. Hulde voor C. Zandbergen In het komende concertseizoen be staat het Nederlands Madrigaalkoor in Leiden twintig jaar, welk feit wordt herdacht met een lustrum- concert in februari 1968. Er zal een concert worden gegeven, bestaande uit werken van louter Nederlandse componisten. Van het ministerie ontving de diri gent van het koor, Herman Strate- gier, een opdracht tot het compone ren van een werk voor gemengd koor en orkest, welke compositie op het lustrumconcert in première zal gaan en aan het koor werd opgedragen. De voorzitter van het koor, die te vens het koor oprichtte, de heer C. Zandbergen, is vandaag ter gelegen heid van het jubileum in intieme kring gehuldigd voor zyn 20-jarige leiding en de vele verdiensten die hy tot op heden voor het koor had. Hij heeft het koor met vaste hand ge leid en het zo ver gebracht, dat het koor thans geldt als een gerenom meerd kamerkoor, dat vele malen wordt uitgenodigd elders medewer king te verlenen, enkele malen zelfs in het Holland Festival. De koorleden hebben hun voorzit ter vandaag een geschenk aangebo den. (ADVERTENTIE) PULLOVERS ADVERTENTIE Het Zeerust zwembad is van 4 sept. tot 1 oktober a.s. voor vrij zwemmen geopend: Maandag Donderdag Dinsdag Vrijdag morgen 10.00—12.00 middag 3.00—5.00 4.00—5.00 avond 8.00—9.00 8.00—9.00 8.00—9.00 Zondag 10.00—11.00 3.00—6.00 10.00—12.00 3.00—5.00 2.00—5.00 Daarna volgt het winterrooster. Alle tijden voor het vryzwemmen zyn vanaf 4 september as. weer per uur f 1,25. Tienbadenboekje f 10,—. In ons RACING CENTRE waar de echte auto-sport en/of technische liefhebber veel genoegen beleeft met racen en auto's bouwen worden de prijzen ingaande - heden - per baan per 15 min. f 1,25 incl. huur van baanauto. Met eigen auto per 15 min. f 1. Er kan met 8 banen tegel ijk woden geraced. De baan is geopend: Ma - Di - Do - Vr van 19.0023.00 uur. Za - Zo van 15.00—18.00 uur en van 19.00—24.00 uur. Maak eens kennis met de nieuwe sport en besef de spanning van een echte race. Ei- zullen nog dit jaar enkele nationale racen worden gehouden met mooie prijzen. Badhotel Zeerust IV.V. Noordwijk - v. Uffordstroat 103 - Tel. 2723 Secretaresse van burgemeester nam afscheid Mevr. J. Franken-Buurman, die niet minder dan 13 jaar als secre taresse van de burgemeester en de ge meente-secretaris van Leiden een vertrouwenspositie heeft ingenomen, heeft gisteren als zodanig afscheid genomen. Tijdens een byeenkomst, die op haar verzoek een sober karak ter droeg, hebben velen van de ze zeer gewaardeerde kracht afscheid genomen. 0.m. deden dit alle wet houders, de gemeentesecretaris, dr. J. v. d. Poel en de oud-burgemeester, jhr. mr. F. H. van Kinschot en diens echtgenote. Burgemeester Van der Willigen, die momenteel met vakan tie is, hoopt dit nog op een later tydstip te doen. In menig woord klonk de warme waardering door voor het bescheiden en accurate op treden van mevr. Franken. Vele at tenties onderstreepten deze dank. Tot opvolgster van mevr. Franken is benoemd mej. G. de Jong tot nu toe secretaresse van de directeur van de S.L.F., ir. Y. Ykema. Leidenaar jubileert De heer H. W. Speel uit Leiden zal op 7 september het feit herden ken dat hij een kwart eeuw gele den in dienst trad van Van Gend en Loos. De jubilaris vervult by deze transportonderneming de functie van loodsbediende. ADVERTENTIE De wraak van ,Vikingkoningin' STUDIO De Italiaanse ci neast Michelangelo Antonioni heeft met zyn In Londen ge maakte en in Cannes bekroon de „Blow Pp" de echte clnofie- len een heerlijk vette kluif be zorgd. Een onderwerp voor uren lange verhitte discussies. Want ook met deze nieuwe kleuren film kan men alle kanten op. Het gegeven had de basis kunnen zyn voor een spannen de thriller. Een succesvolle pop fotograaf maakt in een park plaatjes van een ogensohijnlyk vryend paartje. Het hevig ge schrokken vrouwtje doet alles om hem de foto's afhandig te maken. Hy stuurt haar met een kluitje in het riet. Als hy daar na de foto's afdrukt, blijkt dat hij een moord heeft gefotogra feerd. Compleet met revolver en lyk. Een goed begin voor een rasechte thriller. Niet echter by Antonioni. Want in zyn verhaal is dan ineens alles verdwenen: de foto's, het lyk en de vrouw. Was het werkelijkheid of fictie? Antonioni laat de vraag on beantwoord. Zoals hy zoveel openlaat. Het concrete gegeven is voor hem byzaak. zyn werke- hjkheid is slechts een aanleiding tot meditatie over het onwerke- ïyke. Het klinkt vaag, men kan daarmee alle richtingen uit. Dat doet Antonioni ook. ffij filoso feert over schijn en realiteit. Hy filosofeert over het onwaarach tige leven van modellen en foto grafen. De vorm, waarin hy dat doet, is diohteriyk, soms zelfs wonderlyk mooi. De beelden zyn vaak van een onwezeniyke schoonheid. Hij bult Londen uit als een Imposant en fascinerend decor. Hij speelt met alle cine matografische middelen, die hem ten dienste staan. Zoals hy by voorbeeld het ruisen van de wind in een vry wel verlaten park tot een wezenhjk onder deel van zyn uitbeelding maakt, bewyst hy zyn ambachtelyk meesterschap. Tyd en tempo spelen by hem geen rol. zy zyn volkomen ondergeschikt aan zyn filmisch prachtige weergave, vol van sfeer en ryk aan sprekende contrasten. Maar de dwingende vraag blyft bestaan: heeft de man achter die poëtische beelden nu wat wezenlijks te zeggen? Val len zyn filosofieën niet door de mand, nu zy geënt zijn op een nogal labiele figuur, die zich ge- makkelyk laat verleiden door vrouwen en opium? En laat An tonioni zich niet eerder als een voyeur kennen bij diens eroti sche spelletjes dan als een fil mer, die een treffende milieu- schets wil geven? Is deze film niet eerder een ontluistering dan een nieuw bewijs van zyn on weerlegbaar grote talenten? Is de grandioos gefilmde apotheose van een tennisparty zonder rackets of ballen het slotak koord van een werkelyk brok dr. Fu Mancliu LIDO Christopher Lee als hoofdrolspeler in „De wraak van dr. Fu Manchu" zoekt naar mo gelijkheden om als leider van het „keizerryk der misdaad" op te treden. De enige mogelykheid is dat alle politieautoriteiten om zeep worden gebracht. Als eer ste zijn aartsvyand Nayland Smith van Scotland Yard. Ter wijl in Parys de kopstukken van de politie met elkaar confereren over het oprichten van een in ternationale politie-organisatie, „Interpol", werkt dr. Fu Man chu aan het namaken van Smith door middel van plasti sche chirurgie, waarvoor hy een chirurg (en diens dochter) heeft ontvoerd. De medicus wordt ge-/ dwongen voor de misdadige Chi nees te werken, anders wordt zijn dochter gemarteld. De ope ratie slaagt: er lopen twee in specteurs Smith van Scotland Yard rond. De valse heeft te vens een soort hersenspoeling ondergaan, zodat hy belust is op maar één ding: moorden. De echte politieman wordt gevan gen genomen, de valse komt er voor in de plaats. Deze pleegt een moord, wordt mede door dat hy zich voor de rechtbank helemaal niet verdedigt tot de doodstraf veroordeeld. In middels zyn de politie in Sjang hai en de F.B.I. naar het gebied van da-. Fu Manchu getrokken om het ï-aadsel Smith op te los sen. Tevens is een Amerikaanse gangster naar de Chinees op we? om hem tot keizer der misdadi gers te kronen; hy hoort van de plannen en is enthousiast. De valse Nayland Smith wordt in Londen geëxecuteerd. Dr. Fu Manchu denkt eindelijk te ze gevieren, maar of hem dat. lukt Vanessa Redgrave en Da vid Hemmings in Antonioni's „Blow Up". denkwerk of slechts het einde van een louter filmisch spel letje? Over de antwoorden op al deze vragen kan men intens van mening verschillen. We zeiden het reeds een machtige kluif voor de echte liefhebbers. Slechts over èèn ding zal men het volledig eens zijn. De uit beelding is prachtig. Van Mi chelangelo Antonioni had men nauwelijks anders verwacht. TRIANON De „Sound of Music" blyft voor de zoveelste week in het theater aan de Breestraat Commentaar overbodig. BEX De glorietyd van het Romeinse keizerrijk herleeft in de (kleuren) film „De Vikingko ningin". In deze produktie wordt een harde strijd geleverd tussen Romeinse legioenen en opstandige Britse „barbaren". Een film ook vol actie, die, mede gezien het verhaal, lang niet de slechtste is in dit genre. De vredelievende en mooie Vi kingkon ingtn Salïna regeert sa men met de Romeinse gouver neur-generaal Justitianus haar koninkryk. Vee last heeft zij van de godsdienstige sekte van de Druïden, die in opstand wil komen tegen de overheersers. Ook de zeer redeiyke Justitianus heeft het moedhjk door het harde optreden van zijn hoofd man Octavianus. De laatste treedt zeer wreed op by het on derdrukken van een opstandje, waardoor de Druïden wraak eisen. Noodgedwongen moet Sa- lina, die een meer dan vriend- sohappeiyke verhouding met de gouverneur-generaal heeft aan geknoopt, meedoen aan de .hei lige oorlog". Nadat Octavianus is verslagen, komt de Viking koningin tegenover Justitianus te staan. Er is echter geen weg meer terug. De Druïden verlie zen de ongeiyke stryd, waarin ook SaJvna wordt gedood. Our man Flint CAMERA „Our man Flint'' is in feite een parodie op al die superieure geheime agenten die zelfs in de gevaariykste situaties volstrekt onkwetsbaar blyken. Flint heeft zich voor die paro die echter niet de houding van een stoethaspel aangemeten, neen, hy is nog een graadje of wat beter, sterker en uitgekook ter dan de meest superieure 007-figuur. Enkele van zyn kwaliteiten: hy beheert met grote charme een harem-in-modeme-styl. De vier zeer schone dames die daarvan deel uitmaken bemin nen hem zeer en biyken het ook met elkaar goed te kunnen vin den. Voorts is onze man in staat op elk gewenst moment zyn hart voor enkele uren te laten stilstaan; een begerens waardig iets in de spionnen - wereld. Flint (eersteklas, zesde dan) bindt in dit werkstuk de stryd aan met een vreemde organisa tie, die er in is geslaagd het weer naar eigen goeddunken te regelen. Om de macht in han den te krijgen strooit zij een aantal forse orkanen en andere onplezierige zaken over de aar de uit en komt vervolgens met haar eisen op tafel, zy wil o.a. dat alle atoombommen en an- Emotie rond de Muur LUXOR De Engelse acteur Michael Caine, onverstoorbaar flegmatiek, heeft al eerder als geheim agent Harry Palmer succes gehad in de film „The Ipcress file". Nu is dat opnieuw het geval in „Funlral in Ber lin" met de Nederlandse titel „Finale in Berlyn"; nauwkeuri ger zou zyn JSegrafenis jn jjer_ lyn". Van een begrafenis is dan ook sprake in dit ingewikkelde spionageverhaal, zich afspelend rond de beruchte Berlijnse muur, een luguber décor voor alle ge spannen, dramatische en emo- tionale gebeurtenissen, die zich in de omgeving ervan afspelen. Michael Caine als Harry Palmer in „Finale in Berlijn" dei- oorlogstuig wordt vernie tigd Met enige moeite krijgt de wanhopige wereldspio- nagebond Flint er toe zich met deze affaire te bemoeien. Van dit avontuur blykt onze man aan het eind nog iets te hebben overgehouden: een vijf de vrouw voor zyn harem. Rustig gaat het rond deze Harry Palmer zeker niet toe, want hy krygt te doen met veel louche figuren, die in een kei harde wereld elkaar de loef trachten af te steken. Misleiding over en weer is voortdurend aan de orde: in deze wereld van spionage kan de een de ander nu eenmaal nooit vertrouwen Een van de mannen, met wie Harry Palmer te doen krijgt, is kolonel Stok van de Russische geheime dienst, die verantwoor- delyk is voor de bewaking van de Beriynse muur; deze speelt met de gedachte naar het Wes ten te vluchten. Vermomd als handelsreiziger moet Palmer nu uitvinden in hoeverre dit de ko lonel ernst is. Maar dit is slechts een onderdeel van de film: er is ook het bekoorlijke meisje Samantha, dat voor de geheime Israëlische dienst werkt en dat probeert geroofd geld te rug te krijgen, dat door de nazi's op Zwitserse banken is vastgezet. Een van hen is een zekere Louis Paul Broum. Van hem moet zij niet minder dan twee miljoen dollar in handen zien te krygen. Dan is er nog de ex-nazi Kreutzmamn met zyn ongunstige helpers, die er hun meedogenloos beroep van maken mensen voor veel geld uit de Oostzone over de Muur te brengen. Tussen hen allen moet Harry Palmer zyn opdrachten zien uit te voeren. Dat gaat nu eens met méér, dan met minder geluk gepaard, totdat hy succes heeft en tot voldoening van zijn chef naar Engeland kan terug keren. Een met complicaties overla den, wel wat uitgesponnen film, waarin naast Michael Caine, ook de bekende Oskar Homolka als de kolonel de aandacht trekt, terwijl Eva Renzi als Samantha Steel ervoor zorgt, dat de lief hebbers van vrouweiyk schoon niets te kort komen. Dat een van de vele misleidingen om door de Muur heen te komen een begrafenis kan zijn, leert men ook uit deze film. Maar men moet oppassen, wie er dan tenslotte uit de lijkwagen komt Schrik niet, want 't loopt an ders dan U denkt De schryver van al deze avon turen Deighton kan in veel op zichten een waardig opvolger genoemd worden van de James Bond-schepper Ian Fleming, ook al bezit dit verhagl zeker niet het snelle tempo van diens films.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3