LEIDSCH DAGBLAD Rijke buren steunen Jordanië en Egypte Russen in Jemen doen zelf mee aan gevecht Olie-embargo van de baan Ilja Ehrenburg -76- in Moskou overleden Adviseurs komen van achter de schermen tevoorschijn A.R.P. formeert gespreksgroepen VOGELVOER alles l Vlieland E.E.C. Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 1 SEPTEMBER 1967 No. 31370 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling!, losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Op de conferentie van Arabische staatshoofden in Khartoem is besloten, dat Arabische landen, welke zwaar hebben geleden onder de laatste oorlog met Israël, financiële hulp van de ove rige Arabische landen zullen ontvangen. Het zijn Jordanië, dat 400 miljoen gulden ontvangt, en Egypte de rest. Syrië, dat ook ten dele bezet is door de Israëlische troe pen, zal niets ontvangen, omdat het geen hulp heeft gevraagd. Banksaldo's Koeweit en enkele andere landen hebben opgemerkt, dat de rentevoet met name in Engeland veel gunsti ger is dan bijv. in Zwitserland en Frankrijk en dat het derhalve ab surd is, bewust geldverlies te gaan lijden, terwijl men zich financiële of fers moet getroosten om de getrof fen Arabische landen, vooral Torda- Er zal een fonds v bijstand en samenwerking worden gesticht, waarvoor het geld wordt bij eengebracht door de olieproduceren de landen. In ruil voor deze bijstand, die in totaal anderhalf miljard gul den zou omvatten, is ten gunste van de olie-landen afgezien van bindende boycotmaatregelen tegen de landen, welke in het conflict met Israël de kant van deze natie zouden hebben gekozen. WEERBERICHT Onbestendig Het KNMI verwacht van heden- tot morgenavond: zwaar bewolkt met morgen overdag tijdelijk regen, later mogelijk enkele opklaringen. Weinig verandering in temperatuur. Aan vankelijk zwakke, later matige tot krachtige wind tussen zuid en zuid west. (Opgemaakt om 11.40 uur. 2 SEPTEMBER Zon op: 5.52 uur; onder: 19.27 uur. Maan op: 2.25 uur; onder: 19.11 uur. Hoogwater te Katwijk te 1.22 en 13.53 uur; laagwater te 9.36 en 22.01 uur. Dit nummer bestaat uit 20 pagina's In zijn woning te Moskou is gisteravond op 76-jarige leeftijd overleden de befaamde schrijver en journalist Ilja Ehrenburg, nadat hij tien dagen geleden een hartaanval had gekregen. Sindsdien' was zijn toestand steeds slechter geworden. Ehren burg wordt maandag begraven. Ilja Grigorewitsj Ehrenburg werd op 27 november 1891 in Kiew gebo ren uit rijke Joodse ouders. Al tij dens zijn gymnasiale opleiding was hij revolutionair gezind. Na een ge vangenschap van enige maanden be gaf hij zich naar Parijs, waar hij van 1909 tot 1917 verbleef. In 1917 keerde hij naar Kiew terug, Vervolgens begaf hij zich naar Moskou waar hij in zeer moeilijke omstandigheden verkeerde totdat hij in 1921 toestemming kreeg naar het buitenland te vertrekken. Sindsdien verbleef hij in West- Europa, vooral in Parijs, waar hij ge regeld de artiestencafés bezocht. Tijdens de Spaanse burgeroorlog werkte hij als journalist in dat land. In de tweede wereldoorlog vebleef hi) in Moskou, waar hij in hoofdzaak in de Rode Ster, het blad van het Sow- jet-Russische Commissariaat van oorlog, felle artikelen tegen het fas cisme schreef. Deze werden later ge bundeld onder de titel Wojna (Oor log 1945), uitgegeven. Na de oorlog reisde hij in de Balkan en in de V.S. Van hem is de benaming „dooi" voor de periode na de dood van Sta lin (1963) afkomstig. Zijn roman „De dooi" was bovendien een handleiding voor zijn volgelingen. Hij leidde de culturele liberalisatie na de dood van Stalin. Van Ehrenburg zijn o.a. bekend „De liefde van Jeanne Ney" (1926), „Het leven der auto's (1931), „De droom- fabriek" (1932), „De tweede schep pingsdag" (1934), „Michael Lijkow", „De val van Parijs" (1946) en „De storm' (1948). Ehrenburg gaf in 1917 zijn eerste werk uit, een bundel gedichten waar in hij zich aansloot bij de Franse symbolisten. Zijn grote bekendheid verwierf hij als romanschrijver. Ehrenburg werd in het algemeen beschouwd als een liberaal in de voortdurende strijd tussen Stalinis ten en liberalen over de mate van irea lisme die in Sowjetgeschriften toe laatbaar is. Maar hij is in zijn le-'en vele malen van gedachten veranderd. Als Joodse schrijver bracht hij de Sow jet-Joden er toe steun te verlenen aan Stalin gedurende de tweede we reldoorlog. Hij overleefde de laawce zuiveringen door Stalin, waarbij de Joodse cultuur in de Sowjet-unie zo Ilja Ehrenburg goed als uitgeroeid werd. Veel Jood se culturele leiders werden toen ver moord. De roman van Ehrenburg „Dooi", was een van de eerste openlijke te kenen dat het Stalin-systeem uiteen viel na de dood van de dictator. In de afgelopen jaren publiceerde Ehrenburg 6 delen memoires. In een ervan zegt hij, dat veel vooraanstaan de mensen op de hoogte waren vin de misdaden van Stalin toen zij be gaan werden. Hierop volgden woe dende ontkenningen. Begin van dit jaar zei Ehrenburg dat hij werkte aan het zevende deel van zijn memoires over de jaren 1954-1964. De bekende zangeres Marie Ce cile Moerdijk heeft een koor sa mengesteld van vijftien burge meesters van Zeeuwse dorpen. Het gezelschap oefent geregeld met groot enthousiasme, zoals hier in het dorpje Zuiddorpe in Zeeuws-Vlaander en- Gisteren is het unieke koortje voor de- radio opgetreden. nië en Egypte, te hulp te komen. Koe weit en Saoedi-Arabië zouden elk een half miljard gulden in het fond., storten. De Arabische landen gaan een ge zamenlijke politieke en diplomatieke actie op touw zetten als tegenwicht voor de campagne welke tegen hen wordt gevoerd. Er zal voorts een militaire com missie worden gevormd ter bestude ring van noodzakelijke hervormin gen en eventuele reorganisatie van de Arabische strijdkrachten. Het einde van de conferentie wordt vandaag verwacht. Volgens het Egyptische blad Al Achram zou er de nadruk op worden gelegd, dat „el ke politieke oplossing die de sporen van de agressie door Israël niet op lost en de rechten van het Palestijn se volk negeert", er een is, die door het Arabische volk geweigerd zal worden. Jeruzalem wordt tot Arabische stad verklaard en de heilige plaatsen zul len niet onder het beheer van het zgn. Israëlische imperialisme mogen blijven. Syrië, dat de conferentie boj'cot, zal zich niettemin door de besluiten van Khartoem gebonden achten, zo mexdt Al Achram. Radio-Algiers heeft gisteravond gewaarschuwd, dat Algerije geen me dewerking zal verlenen aan een op lossing welke een bekrachting inhoudt van het fait accompli in het Midden-Oosten. Nu de conferentie haar einde na dert, blijkt duidelijk dat president Nasser zich geschaard heeft aan de zijde van die Arabische landen, wel ke in plaats van een militaire, een politieke oplossing zoeken Voor de problemen in het Midden-Oos ten. Wat de overeenkomst van Nasser met Koning Feisal over Jemen be treft, wordt gemeld, dat de republi keinse president van Jemen het vre desaanbod van de hand heeft gewe zen. Mogenlijk krijgt de commissie van drie welke toezicht zou houden op de naleving van het akkoord niet eens van hem een inreisvisum vooi Jemen. Het Franse standpunt De Franse minister van Buiten landse Zaken, Couve de Murville heeft gisteren verklaard, dat aan de crises in het Midden-Oosten alleen maar een einde kan komen als de Sowjet-Unie, Frankrijk, de Ver. Sta ten en Engeland het eens zijn ge- ADVERTENTIE worden over een regeling van het conflict. Hervatting van de diploma tieke betrekkingen tussen de grote mogendheden en de elkaar bestrij dende partijen in het Midden-Oosten noemde de Frans minister een eeiste stap op de weg naar een regeling. De Amerikaanse ambassadeur bij de Ver. Naties J. Goldberg heeft ver klaard dat de registratie en bepe; king van de wapenleveranties aan het Midden-Oosten, een dringend punt zal worden bij de beraadsla gingen in de komende zitting van ue Algemene Vergadering der V.N. die op 19 september begint. p"~T Leiders van de Jemenitische roya listen, die in Beiroet vertoeven, heb ben verklaard, dat in de burgeroor log in Jemen meer dan 1500 Russi sche artilleristen aan- de zijde van de Egyptische strijdkrachten vechten. Zij zeiden in het bezit te zijn van lichamen van Russische soldaten, die acht dagen geleden tijdens een veld slag gedood werden. Dit was de eerste keer, dat de roya listische troepen in gevecht zijn ge weest met Russische grondstrijd krachten. De royalisten zeiden, dat de Rus sische strijdkrachten die zijn toege voegd aan de Egyptische troepen in Jemen „het veld zullen moeten rui men". „We zullen vechten tot ze ver dwenen zijn, we zullen blijven vech ten tot alle Egyptenaren en alle an dere buitenlanders vertrokken zijn". De royalistische verklaring sprak verder van een vliegveld dat de Rus sen hebben aangelegd, 80 kilometer ten zuiden van Hodeidah. Het vlieg veld wordt door de Russen bemand met Algerijnen zowel als met Rus sen. Deze verklaring komt overeen met eerder gedane verklaringen van de royalisten, dat Russen en Alge rijnen de plaats hebben ingenomen van de Egyptische troepen in Jemen. Royalistische leiders onthulden nog dat acht dagen geleden voor het „Functionering van democratie" Het bestuur van de Anti- Revolutionaire Partij heeft de kiesverenigingen verzocht ge spreksgroepen samen te stel len om zich te beraden over „de functionering van de de mocratie". De gespreksgroepen is gevraagd him mening te geven over de oorzaak van het onbehagen over de wijze waarop democratie thans functioneert, ver de christelijke partijformatie. In dit verband worden vier mogelijk heden genoemd, t.w.: Zelfstandig voortbestaan van de ARP. Blyven aandringen op samen gaan met de CHU. Streven naar een christen-de mocratische party. Een vooruitstrevende, christelyk- radicale partij. De uitgangspunten van de discus sies in de gespreksgroepen zijn ver vat in een documentatie, waarin de mocratie en ontwikkelingen in onze democratie (organisatie van het be stuur, kiesstelsel, partijstelsel en de staatsorganen) worden besproken. In het laatste hoofdstuk wordt iets ge zegd over het al dan niet voortbe staan van de Eerste Kamer, een ge kozen minister-president, een om budsman en gemeenteiyk en provin ciaal bestuur. De gespreksgroepen dienen het partijsecretariaat voor het einde van het jaar in kennis te stellen van hun resultaten. eerst een 1500 tot 2000 Russen, voor het merendeel gekleed in Egyptische uniformen, op het Jemenitische slag veld verschenen. Stammen in de provincie Ibb in de buurt van de steden Joreen en Oein, ten zuiden van de hoofdstad, waren in opstand gekomen en ster ke Egyptische eenheden en Russische artilleristen waren naar het gebied gezonden om de opstand de kop in te drukken. De royalistische leiders nodigden Westerse journalisten uit naar Je men te komen om met hun eigen ogen de lichamen te zien van de Russen die ze hebben gedood en die ze moeten blijven doden om het land te redden. De komst van de Russen vormt niet alleen een bedreiging Jemen, maar voor het hele Arabische schiereiland. Hij voegde hier nog aai toe dat de Egyptenaren altijd com munistische hulp hadden gehad, maai dat de helpers, nu er van de Egyp tische steun niets meer over is, vai achter de schermen tevoorschijn moe ten komen om zelf de zaken op te knappen. ADVERTENTIE vol levenslust Ja, vol levenslust. Waarom? Het beste mengsel. Kersvers. Extra geschoond. Voor kanarie, parkiet en papegaai, tropische vogels, tortelduiven, enzAls kracht voer en vooral tijdens het opfokken van de jongen: TOVO. U zult het merken! weet heeft Nieuwe Rijn 50 Tfn 2 08 24 (01710) ADVERTENTIE /iik 'nKaPte'n Sf M 5.- mMsffe gefinancierd 12 - 18 maanden. le aanbetaling 105, G E B Et. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden Koning Hoessein van Jordanië wordt op de conferentie van Khartoem verwelkomd door de andere staatshoofden. Iets later I A Het Leidsch Dagblad zal mor- i f fenmiddag enkele uren later dan i fewoonlijk bij u in de bus val- a len. Deze vertraging houdt ver- i band met de doop van de jonge i Prins in de Grote Kerk in Den i Haag. Wij willen deze plechtig- A heid namelijk volledig in woord i A en beeld bij u thuisbezorgen, zo- A dat u deze na de snelle beelden a van de televisie nog eens rustig i q opnieuw kunt beleven. Overigens: let u er wel op, a dat de televisiereportage an- A ders dan in de omroepbladen is i i gemeld pas om vyf voor half i twaalf begint. Om half één is zy A afgelopen. Binnenkort cijfers jeugdige iverklozen (Van onze correspondent) Minister Roolvink van Sociale Za ken zal in de loop van september de Tweede Kamer een overzicht ver strekken van de jeugdwerkloosheid, zoals deze zich eind augustus voor deed. Er zal daarbij onderscheid wor den gemaakt naar geslacht, leeftijd, beroepsgroep, opleidingsniveau, regio en duur van de werkloosheid. Deze toezegging deed minister Roolvink in zijn antwoord op schrif telijke vragen van het tweede kamer lid CF. Kleisterlee (KVP). Minister Roolvink zegt verder, dat in het kader van het algemeen on derzoek betreffende het in de naaste toekomst te voeren werkgelegenheids beleid in het bijzonder aandacht zal worden geschonken aan de werkge legenheid voor jeugdigen. Dit jaar hebben 200.000 leerlingen de scholen verlaten om een beroep te zoeken. De ervaring heeft geleerd, dat een aantal jeugdigen een werkkring zoekt buiten het arbeidsbureau om. zy worden dus niet als werkzoekenden ingeschreven en van hen is eind au gustus ook niet bekend of zy al dan niet werk hebben gevonden. Minister Roolvink verwacht evenwel dat de omvang van de jeugdwerkloosheid, na correctie voor het seizoen, in de naaste toekomst niet in belangrijke mate zal sty gen. (9ud z)ïteuwb (Advertentie) - Hoogere Bur gerschool. De Directeur der Hoogere Burgerschool maakt bekend dat de admissie-exa- mens in het openbaar in de Gehoorzaal zullen afgeno men worden op 4, 5 en 6 Sept. aanvangende 's morgens te 9 uren. De Directeur der Hoogere Burgerschool, Dr. D. de Loos. Engeland. Blijkens de laatste volkstelling bevat Londen thans eene bevolking van 3.521.267 zielen, (in 1967 ongeveer 10 miljoen Red. L.D.).

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1