LEIDSCH DAGBLAD Radio slechter door geldgebrek omroepen in Moord Alphen Wilson nu aan top Economische Zaken Moordbrigade' in Amsterdam Artiesten weigeren optreden KINDER BIJSLAG HOGER Uit geheim rapport voor minister blijkt: pirecteur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J Brouwer DINSDAG 29 AUGUSTUS 1967 No. 31367 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling-losse nummers ƒ0,25 Witte Singel l, LeldeD - Giro no 57065 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Het zo gewaardeerde optreden van Wim Kan, kan de VARA alleen bekostigen wanneer men daarvoor vier andere program ma's schrapt. Professoren weigeren medewerking te verlenen aan vraag- ;esprekken e.d. omdat de honorering ver achterloopt. Simon Carmiggelt, die tien jaar aan een vrouwenprogramma leeft meegewerkt, stopt daarmee omdat aan het honorarium can 50 gulden, dat al tien jaar lang ongewijzigd is gebleven, □iet kan worden getornd. Dit zijn enkele sprekende 'oorbeelden uit een geheim apport over de wanhopige fi- ïanciële situatie bij de N.R.U. »n de omroepverenigingen, dat minister Klompé van Cultuur, lecreatie en Maatschappelijk \ferk zal worden aangeboden. Iet college van programma- nakers van de Nederlandse tadio Unie legt op het ogen lik de laatste hand aan dit apport ter ondersteuning van et verzoek aan „Den Haag" m verruiming van de finan- iële middelen. De honorering: van zangers en Blisten bü de omroepen is ronduit echt. Het rapport stelt dat de om liepen graag solisten en sprekers wil antrekken, maar dat zy buiten lilversum aanmerkelijk meer kun- fi'oske bijvoorbeeld, krijgt voor een (en verdienen. De violist Willem I ptreden bij het Kesidentie-orkest j uizend gulden. Een omroepvcreni- ing kan slechts 350 gulden beta- en Hetzelfde beeld in de lichte mu- iek: de zangers en zangeressen krij- en voor een zaaloptreden in het ind vaak honderd procent meer dan lilversum kan bieden. In, het rapport wordt een uitge- reide opsomming gegeven van oorbeelden van verschraling slech tere programma's) bij de verschillen de omroepen gedurende de laatste laren. Naast bijv. stopzetting van opdrachten voor tekstschrijvers de VPRO. of dito voor uitzending van opera's en oratoria voor de KRO. komen ook minderheidsgroe pen van luisteraars die van zigeu ner- of mandolinemuziek houden, vrijwel niet meer aan hun trekken. Onbetaalbaar is volgens het rap port het optreden van buitenlandse Eolisten, terwijl binnenlandse solisten slechts mondjesmaat tot de ether kunnen worden toegelaten. Groot tekort De NRU. die volgens de omroepwet naast de NTS een soort overkoepe- Noordkoreaanse agressie ten zuiden van grens Bü een bliksemaanval van een iental Noordkoreanen op een kam- ement even ten zuiden van de rens tussen Noord- en Zuid-Korea ij Panmoenjom zijn gisteravond een Imerikaan en twee Zuidkoreanen rcneuveld, zo heeft het VN-hoofd- wartier in Seoel meegedeeld. Vüf- ntwintig soldaten werden gewond, merikaanse troepen zetten een te- enaanval in, die drie uur duurde. Iver eventuele verliezen aan Noord- ireaanse kant is niets bekend. Het de derde aanval in of bij de ge- emüitariseerde zone deze maand. Ijj vorige aanvallen zün vier Ameri- men gedood en zeventien gewond. WEERBERICHT Westelijke wind Het KNMI in De Bilt verwacht van eden- tot morgenavond: Wisselend bewolkt met hier en lar een bui. Overwegend matige ie i estelijke wind. Iets lagere middag- ;nin imperaturen dan vandaag. !nlE (Opgemaakt om 12.40 uur). STRANDVERWACHTING 4Een zwak front kan met een buitje teseren. Morgen drogere en iets oelere lucht. Beter zicht. Tempera- Jur omstreeks 20 graden. Zwakke se wind. Vooruitzichten: nog geen belang- tfke verstoring van het gunstige KI tandweer. 30 ANGUSTUS op: 6.47 uur; onder: 19.33 uur. Waan op: 23.54 uur; onder: 17.20 uur. 0 (oogwater te Katwijk te 10.14 en 22.54 -"tar; laagwater te 18.06 en 6.58 uur. 3L Dit nummer bestaat alt 16 pagina's WIM KAN voor vier andere programma's lende functie moet krijgen, en per l oktober haar zendtyd van 14% naar 20% ziet uitgebreid, kampt met grote financiële zorgen. Het tekort over het lopende jaar bedraagt f. 9 miljoen, een bedrag dat slechts door het aanspreken van de allerlaatste reserves tot f. 6 miljoen kan worden teruggebracht. Die f. 6 miljoen moe ten ergens vandaan komen. Mr. A. B Roosjen, voorzitter van de NRU. zinspeelde daar al op in zijn nieuw jaarstoespraak: „Nu het water ons tot de lippen is gekomen, zie ik slechts één mogelykheid om de NRU voor de catastrofe te bewaren en dat Is verhoging van de luisterbijdrage". Ook drong hy aan op spoedige in voering van de radioreclame. Dat laatste zal nu, volgens de STER, per 1 maart volgend jaar gebeuren. De omroepen hebben het eveneens heel moeilyk Nog SIMON CARMIGGELT stopt ermee tot nu toe steeds via de VARA-radio op zondagmiddag, na 1 oktober dooi de NRU worden overgenomen. Uit het rapport blijkt echter dat de kans dat er geen nieuwe forumleden te krijgen zijn groot is, omdat zy per keer 125 gulden honorarium wensen te ontvangen. Maar de NRU mag slechts tot 75 gulden gaan Ook boekbesprekers zullen er ln het nieuwe seizoen nauwelyks te beluisteren zijn: zij eisen eveneens meer dan de schrale 45 gulden die de NRU kan missen. De „verschraling" hebben inge wijden in het radiowereldje al lang zien aankomen. De financieel-econo- misch commissaris van de NRU en NTS, drs. Ch. E. van der Ploeg, heeft al eens gezegd: „We mogen de zend tijd niet verminderen, dus zal het artistieke apparaat het slachtoffer worden". Hij krijgt gelük; er worden ieder jaar meer grammofoonplaten gedraaid (Hilversum III nog buiten beschouwing gelaten). In het rapport staat verder: „Met geoorloofde middelen (het heruit- zenden van vroegere produkties bijv.) Is die verschraling v/el enige tyd te verhullen, maar de wezenlijke op dracht van de omroep wcrdt aange tast. Het contact met het Neder landse culturele leven en het weer spiegelen van de Nederlandse cultuur in de uitzendingen is door de ver schraling in het gedrang gekomen". Tegenstanders verdwenen uit Brits kabinet Koningin terug van vakantie De Koningin Is vamniddag om 12.47 uur van haar zomervakantie in Porto Ercole op de vliegbasis Soes- terberg teruggekeerd. Twee meisjes in bed gestikt Toen mevrouw Rejhons in Ven- lo gisteren haar tweelingdochtertjes wilde wekken vond zij een van de meisjes, de achttien maanden oude Nicole met haar hoofdje tussen de spülen van het ledikantje geklemd. Het kind bleek door verstikking om het leven te zijn gekomen. Het elf maanden oude dochter tje July-Anne van het Engels-Noorse Opvoering industriële produktie Premier Wilson van Engeland heeft gisteravond een .regeringswijzi ging bekendgemaakt. Hijzelf heeft de leiding op zich genomen van het ministerie van Economische Zaken. Stewart, die tot dusver dit depar tement beheerde, is nu belast met de coördinatie van Engelands bin nenlandse aangelegenheden, voor zover daarby geen financiële kwes ties in het geding zyn. Thomson is minister voor geme nebestzaken geworden. Hij volgt als zodanig Bowden op, die benoemd is tot voorzitter van het onafhankelijke ezagsorgaan voor de televisie, dat toezicht houdt op de commerciële te levisieuitzendingen in Engeland. Wil son heeft de minister van Handel Jay, aan de dyk gezet. Deze heeft zich altyd verzet tegen Engelands pogingen lid van de E.E.G. te wor den. Hij wordt opgevolgd door Cros- land. een vurig voorstander van En gelands toetreding tot de Europese gemeenschappelijke markt. Walker, die korte tyd minister van Buitenlandse Zaken is geweest toen Wilson in oktober 1964 aan het be wind kwam, is benoemd tot minis ter van Onderwys. De functie van Thomson als minister van Staat voor Buitenlandse Zaken is overgenomen door Roberts, die zich nu waar- schynlyk met de ontwapeningspoli- tiek zal gaan bemoeien. Bottomley, die als minister voor echtpaar Webb is gisteren dood »n de ontwikkeling van Overzeese Ge- haar bedje aangetroffen. Vermoede- biedsdelen geen deel uitmaakte van lük is het kind in de dekens gestikt, het kernkabinet, is uit het regerings- Het echtpaar verbleet slechts enkele team verdwenen. Zyn plaats is inge- voorbeelden: volgens de dagen bij kennissen in Renswoude nomen door Prentice, die minister plannen zou het journalistenforum, en was op doorreis naar Oslo. 1 van Openbare Werken was Turk schiet vrouw dood Mevrouw Antonia Hooge- veen-Martens (40) uit de Grij- pensteinstraat 35 in Alphen a. d. Rijn is vanmiddag om streeks half één door vijf pis toolkogels om het leven ge bracht. De dader is zeer waar schijnlijk een Turkse gastar beider, die enige tijd bij haar in huis heeft gewoond en van wie wordt beweerd, dat zij er meer dan vriendschappelijke relaties mee zou hebben on derhouden. De man is spoor- Turk heeft bij Spanbeton gewerkt, loos verdwenen. Hoofdinspecteur N. G. Groothuijse leidt het onderzoek. Er is bü het drama ook nog een zwaar gewonde te betreuren. Het is een nu inwonende Turkse gastarbei der, die in de plaats was gekomen van de dader, die veertien dagen ge leden het huis heeft verlaten. Waar- schünlük is de man tussenbeide wil len komen, waarna de dader ook op hem heeft gevuurd. De dader, die via de achterzüde het huis was bin nengedrongen, is via weilanden in de richting Hazerswoude verdwenen. De politie jaagt intensief achter hem Jan van Hemert, een buurjongen, heeft kort voor de moord met de Turk staan praten, die kennelijk in staat van opwinding verkeerde en hem toeriep, dat hij nog één keer het huis zou binnengaan en daarna nooit meer zou terugkomen. De schoten zijn gelost op de binnen plaats naast de schuur van de wo ning aan de Grüpensteinstraat. De dader Is daarna langs een achterpad gevlucht in de Hugo de Grootstraat. Er zün drie patroonhulzen gevonden. Het moordwapen is nog zoek. De De Britse premier, die het „opper toezicht" op de economische aange legenheden tot zich heeft getrokken, zal bij het economische beheer ge assisteerd worden door Shorce, die als minister van Economische Zaken rechtstreeks onder Wilson komt te werken. De regering-Wilson, zo zei men gisteravond in regeringskringen, die het pond sterker heeft gemaakt, zal zich nu in hoofdzaak gaan concen treren op vergroting van de indus triële produktie. Kopstukken blijven Labours kopstukken blijven in de regering. Brown blyft minister van Buitenlandse Zaken, Callaghan mi nister van Financiën, Healey minis ter van Defensie en Jenkins minis ter van Binnenlandse Zaken. Politiek gezien heeft de wijziiging dus maar weinig betekenis. In diplomatieke kringen in Londen meent men dat zij de weerslag is van een econo mische situatie, die ernstig is en waarin maar tydelyk verbetering is gebracht door de ingrepen van het vorig jaar. Zo zyn er momenteel ongeveer 600.000 werklozen, het hoogste aantal in zeventien jaar. Er zyn tekenen van ongenoegen tussen Labour en de vakbeweging en groeiend verzet bij bet publiek tegen de economische bevriezing. De gemiddelde leeftijd van de ka binetsleden isd oor de wijzigingen ge daald van 54 tot 53. 2 jaar. Groep van zestig nutn (Van onze Amsterdamse correspondent) De Amsterdamse politie heeft in overleg met de officier van justitie mr. J. Hartsuiker een speciale brigade in het leven geroepen, die zal worden in gezet bij ernstige delicten zo als moord en doodslag. Aan het hoofd staat commissaris T. Sanders, die ook de leiding heeft van de bestrijding van de handel in en het gebruik van verdovende middelen. De bri gade krijgt een sterkte van zes tig man. Dit is gisteren meegedeeld door commissaris W Binnendijk. De eer ste zaak waarmee de speciale brigade zich bezig houdt is de moord op de 41-jarige kantoorbediende Albert Souman, die gisteren werd ontdekt. (Zie ook pag. 2). De instelling van de speciale bri gade kan gezien worden als een on derdeel van de op centralisatie ge richte reorganisatie van het Amster damse politiekorps, die door de nieu we burgemeester, dr. I. Samkalden. is aangekondigd. Tot nu toe was de gang van zaken, dat de bemanningen van de tien af delingsbureaus het onderzoek in za ken, die zich in hun gebied afspeel den, in handen kregen. Indien nodig kregen zy assistentr van de centrale recherche. Dit had het nadeel, dat niet altyd de geschiktste politieman de leiding kreeg. De speciaal opgeleide politieman nen, die deel uitmaken van de spe ciale brigade, zullen gewoon dienst doen op de afdelingsbureaus of op de afdelingen van de centrale recherche, waar zy ingedeeld zyn. Zodra er een moord of doodslag is ontdekt verla- Commissaris Sanders leidt de moordbrigade". ten zü deze posten om zich onder leiding van commissaris Sanders, vol gens een min of meer vast aanvals plan, met deze zaak bezig te gaan houden. Dit aanvalsplan houdt in eerste instantie onder meer een uit gebreid buurtonderzoek in, dat door het grote aantal mensen, waarover men direct kan beschikken, aanzien lijk sneller op gang kan komen dan tot nu toe het geval is geweest. De brigade zal pas over enkele weken op volle sterkte zyn Sinds 1945 zün in Amsterdam tien gevallen van moord of doodslag niet opgelost. Dagelijks keren Arabische vluchtelingen naar hun woon plaatsen aan de westelijke oever van de Jordaan terug. Deze oever is, zoals bekend, door Israël be zet. Op de foto: vluchtelingen dragen hun bezittingen over de Allenby-brug terug. Dit geschiedt onder toezicht van het Rode Kruis. (Van onze Haagse correspondent) De AOW-uitkeringen en die inge volge de AWW worden (met terug werkende kracht vanaf 1 juli 1967) verder verhoogd tot bijna vier pro cent. Ook de kinderbyslag wordt ver hoogd. De verhoging van de AOW- en de AWW-uitkeringen is nu definitief vastgesteld op 3,99 procent. Per 1 juli was daarop al een voorschot verleend van drie procent. AOW nieuw oud ongeh. f272,50 (f262,—) gehuwd f 387,50 (f 372,50) AWW wed. z. kind. f272,50 (f262,—) wed. m. kind. f387,50 (f372,50) WEZEN tot 10 jaar f 86,— (f 82,50) van 10 tot 16 j. f 128,50 (f 123,50) van 16 tot 27 j. f167,— (f 160,50) 2de en 3de kind 4de en 5de kind 6de en'7de kind 8ste en volg. k. f 117,78 (f 113,10) f 158,34 (f 152,10) f 176,28 (f 169,26) f 195,— (f 187,20) Prins Bernliard moet rust houden Prins Bemhard lijdt sinds enkele weken aan een zenuwontsteking in de rug, zo deelt de RVD mee. In verband hiermee zal de Prina op medisch advies voorlopig nog zo veel mogelyk rust ln acht moeten nemen. Verscheidene van de door de Prins aangegane verplichtingen zul len hierdoor moeten worden afge- ADVERTENTIE ©uc/ euwo Uit het Leidsch Dagblad van 31 Aug. 1867: Aan den Heer Mr. P. G. Hu- brecht, onlangs eervol ont slagen als burgemeester van Leiderdorp, is door den ge meenteraad aldaar aangebo den een keurige in zilver ge vatte tafelschuier, en door de ingezetenen een fraaie beker op zilveren voet. De bekende Friesche dwerg Hannema of generaal Tom Pouce is aan de chotera overleden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1