Tiemen Groen moet nu beslissen over aanval op het uurrecord „De slechtste wedstrijd die ik ooit gereden heb WREED PROJECT Nieuwe Regenboogtrui voor Friese jachtrijder VERDELING MEDAILLES Derksen boos op Platner Wereldkampioen Piet de Wit: Sporttoto i ai 1' B SLECHTE DAGEN VOOR TRENTIN MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 PAGINA 7 LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD By de wereldkampioenschappen op de baan is de medaille-verdeling na vijf dagen als volgt: goud zilver brons 1. Nederland 3-1 2. Sovjet Unie 2 3 1 3. Frankrijk 12- 4. Denemarken 11 5. Italië 1 6. Gr. Brittannië - 1 7. Polen - 1 8. België 9. Trinidad 10. Tsj.-Slowakije (Van onze speciale verslaggever) Amsterdam, zondag Vóór Tiemen Groen zich weer tot nationale held had gefietst, werk ten zijn ploegleider en manager aan een ander project, dat het Friese achtervolgingswonder op zijn programma heeft staan: de eerste voor bereidingen voor een aanval op het werelduur record. Ge Peters, toevalligerwijs ook wereld kampioen achtervolging in 1947 in Zürich en Frans van der Ende zochten langs de wieler baan waarop Groen zich warmdraaide voor zijn twee grote achtervolgingsgevechten, contact op met een Italiaanse journalist van de „Gazetta della Sport", die ook zaken regelt voor signor Strumolo, de matchmaker van de befaamde snelle Vigorelli-baan. Tiemen Groen had te kennen gegeven had hij als hij wereldkam pioen bij de profs zou worden en zich fit voelde een aanval op het uurrecord wilde beramen. Men nam, zoals iedereen, aan dat Tiemen zijn eerste grote werk stuk als beroepsrenner zou voltooien en dus zette Caballero al de eerste stappen op weg naar Milaan, naar een project dat het wreed ste, maar daardoor ook kostbaarste van de wielersport is. Toen Groen in de (nieuwe, vierde) regenboogtrui stapte na zijn triom fantelijke ereronde, liet hij weten dat hij nog niets over zijn aanval op het uurrecord kon zeggen. Hij had zijn bazen echter wel te kennen gegeven dat ze maar eens moesten informeren. De baas van Tiemen Groen, die het avontuur zal ondernemen, want, royale kampioensgift gereed had liggen, maakte hem nog eens duide lijk dat men alles wil doen om Tiemen in het spoor van Rivière te brengen. „Wat het ook gaat kosten (aan zeven dagen baanhuur van de Vigorelli, aan het verblijf van een serie officials van de UCI, aan super materiaal, verzorging en wat dan ook) we hebben het bedrag, we schatten op 12.000 gulden, klaarlig gen". Groen moet nu dezer dagen met zichzelf gaan uitvechten of hij (Van onze speciale verslaggever) Jan Derksen en Oscar Platner, als renners al twee figuren die elkaar in de haren zaten, stonden zater- dagmiddag met fonkelende ogen tegenover elkaar. De Nederlandse; baancoach was woedend, omdat zijn Zwitserse collega een protest had ingediend en gewonnen tegen de Nederlandse achtervolgingsploeg. Het oranjeteam, dat in zijn kwali- ficatierit een prestatie van bete kenis had geleverd en zich als zesde had geplaatst met drie man Bongers kreeg in de tweede ronde al een lekke band werd door dat protest uit de stryd gewipt, omdat Van de Ruit de amechtige Van Piere een duwtje had gegeven in de laatste ronde. De Zwitsers, kansloos voor een medaille, grepen door dit protest de kans om tot de kwartfinales door te dringen. De jurybeslissing kwam vier uur na de aanvankelijke klassering van Nederland. Derksen ging te keer tegen Platner, die eerst slim stond te lachen, maar toch wel kwaad werd toen de Nederlander hem ver wijten ging maken. „Je moet de reglementen kennen", beet hij Derksen toe. „Je mag niet duwen en dat had je aan je renners moe ten vertellen". Derksen stond te sputteren. Hij be gon een tirade aan het adres van de KNWU af te steken. „Dat had den ze toch moeten weten. Wij we ten maar van niets. Waarom heb ben ze dat niet verteld? En nog er ger: we hadden, toen Bongers die lekke band ki-eeg, kunnen afstap pen. Nu reden de jongens door, omdat wy het niet wisten". De hypernerveuze Derksen had niet in de gaten, dat hy zichzelf striemend veroordeelde met deze woorden. Want niet de KNWU natuurlijk, maar de baancoach zelf moet het reglement uit het hoofd kennen en alle kneepjes beheersen. Later probeerde Derksen nog, zeg gend, dat er niets van duwen in het reglement stond, de zaak te red den. Het protest werd besproken, maar natuurlijk afgewezen. De ju ryvoorzitter duwde Derksen het reglement onder de neus. En onder het hoofdstuk: „course sur piste", pag. 35 art 70, stond het duidelijk: „het is ten strengste verboden el kaar te duwen". Men kan het ar tikel aanvechten omdat het toch een ploegenrit is en er by de sprint voor heel wat ergere, echte over tredingen tegen de sportiviteit, slechts waarschuwingen of in ieder geval herkansingen worden gege ven. By de ploegenachtex-volging ligt men er dan meteen uit. Dat was wel heel erg zuur voor vooral Van de Ruit en Ba ijk („als ik aan het wiel zat ging ik zó ge makkelijk, dat ik wel kon fluiten"), die in de rit tegen Polen bergen werk hebben verzet. Bongers vloog by de aflossing in de tweede bocht van de tweede ronde naar boven met een lekke band. De anderen gingen door. Van Piere kon al snel niet meer fatsoenlijk mep^men. Vandaar dat duwtje van Van de Ruit, omdat de derde man telt. By het horen van de tyd (4.39.15) as er terecht grote vreugde. Maar die vreugde veranderde de in-tevreden cou*""'u*s in hels-reagerende ren ners toen Platner's protest kwam. heeft men uit Italië laten weten tussen 10 en 26 september is het in Itklië de beste tijd voor een aanval en dan wel op de Milaanse Vigorelli, die meer beschut ligt dan de baan in Rome. Tiemen Groen zal xnoeten beslissen of hij 12 achter vol gings- ritten vaxx 4 kilometer in top-tempo (rond de 5 minuten zal gaan fietsen. Ge Peters, die zijn wereldkampioenschap zelf plan nen had om het uurrecord van Coppi te verbeteren, maar dat moest laten schieten omdat zijn ax*m verbrijzeld werd by een valpartij, acht Groen een zeer goede kanshebber. Hij zal dan ook. zo zyn de plannen, met Van der Ende naar Italië gaan om daar de zaken te verkennen. Haarlem om zijn verzorger Flens Koek op te halen. Daarna wat trai nen op de baan. En toen de rit tegen Faggin. Groen was toch wel wat bezorgd, want „hij knijpt hem zoals Peters zei „voor alle ren ners met een grote of bekende naam. Zo is het ook op de weg". Na een wat moeizame start kwam Groen op dreef en zijn lichte achterstand werd omgezet in een royale voorsprong. Het rijk van Faggin was ten einde. Vriendelijk lachend, zoals hij zyn carrière gedaan heeft, stelde Lean- dro de troon ter beschikking van de Nederlandse geweldenaar. Minder Eerst echter moest hij daarvoor Hugh Porter verslaan en dat was een minder eenvoudige zaak dan achter elkaar j geacht. Het was de eerste keer dat Afrekenen Zorgen over die beslissing had Tiemen Groen in het Olympisch Stadion nog niet. Hy had toen eerst af te rekenen met de vriendelijke oude man Leandro Faggin. die in 1954 al zijn eerste poursuitetitel in de wacht sleepte. Groen, die in de voorritten van dit toch wel armzalig bezette toernooi geen moeite had gehad oni Vogels (beiden hadden een lekke band gehad en kwamen als „pechvogels" tegen elkaar te rijden, hetgeen de Nederlandse Australiër een goede pi-estatie opleverde met een vijfde plaats in tijd) en met de Brit Bohner, deed het best. Tegen Bohner drukte Groen er een tijd uit van 6.10.76 zonder zich in te span- De als een van de gevaaxiijkste concurrenten van Groen bestempelde Belg Ferdinand Bracke had toen al zijn spullen gepakt. De Belg ging af tegen het vinnige Italiaantje. Even als in de finale van vorig jaar te Frankfurt, stortte Bracke tegen het einde volkomen ineen. Hij bpsloot toen maar vrijwillig de biezen te pakken en heimelijk het strijdtoneel te verlaten. „Die Groén, die vreet ik op", had hij in een Belgische krant laten vermelden. Hij kan nu de Bel gen laten weten dat hy nooit meer op de piste zal rijden. Nederlandse wereldkampioen te gen de Brit, ook pas overgegaan naar de beroepsrenners, aantrad. Toep het startschot viel stoof Groen weg en nam hy een voorsprong van 20 meter. Een kxial en gesis sneden voorlopig de weg naar de wereldtitel af. Een lekke band bij Groen. Over lijden. Zenuwachtig ging Groen zit ten. Nog een slok koffie. Hij trilde. Totdat hij op de fiets zat en opnieuw weg kon springen, alle zenuwen weg duwend in de pedaaltrappen. Groen nam weer een kostbare voorsprong CIJFERS VAN AMSTERDAM Achtervolging profs, om de derde en vierde plaats: 1. Faggin (It.) 6.26.09 2. Fornoni (It.) 6.31.58. Om de eerste en tweede plaats: 1. Groen (Ned.) 6.10.46; 2. Porter (G- B) 6.13.44 Eindstand: 1. en wereldkampioen Groen (Ned.); 2. Porter (G-B>; 3. Faggin (It.); 4. Fornoni (It.). Tandem amateurs: 1. en wereld kampioen Italië (Gonzato en Vei"zi- ni); 2. Frankrijk (Moreion en Tren- tin); 3. België (Goes en Van Lanc- ker)4. Sovjet Unie (Agapov en Tse- lovalkinov). Amateur stayers: 1. en wereld kampioen: De Wit 'Ned.» achter Koch 83.294 mteer afgelegd in één uur.; 2. Markov (S U) achter Walra- ve op 580 meter; 3. Helsloot (Ned. achter Wiersma op 760 meter; 4. Weil (West Dl.) achter Stakenburg op 1795 meter; 5. Introzzi (It.) achter Meuleman op 1960 meter: 6. Herger (Zw.) achter Notter op 2895 meter; 7. Janser (Zw.) achter De Graaf op 3250 meter: 8. Groenewegen (Ned.) achter Pelser op 7650 meter. Sprint dames: 1. en wereldkam pioene: Valentina Savina (S U); 2. Irina Kirichenko (SU); 3. Galina Ermolaeva (SU). Ploegachtervolging amateurs: Voor de halve finales «dinsdagavond» heb ben zich geplaatst: Italië. Tsjecho- Slowakye, West Duitsland en de Sov jet Unie. Nederland werd gediskwalificeerd. Herkansing profstayers (de eerste vier plaatsen zich voor de finale): 1. Timoner (Sp.) (gangmaker Koch) in één uur afgelegd 82,291 km; De Lillo (It.) (Meuleman) op 180 meter; 3. Deloof (Belg.) (Lorenzetti) op 270 meter; 4. Rudolph (West Did.) (Wal- rave) op 585 meter; 5. Verschueren (Belg.) op 815 meter. 1 De baankampioenschappen worden dinsdagavond besloten. Er staan nog i drie wereldtitels op het spel: by de I profstayers, de profsprinters en de j ploegachtervolging amateurs. met als toppunt vyf seconden. Toen dag door het stadion klonk. Na drie schoof Porter naar vox-en. De Brit i keer wereldkampioen te zijn geweest knabbelde aan de voorsprong. Groen bij de amateurs, nu de beste op dat hield het tempo echter te hoog voor bijtende nummer by de profs. „Maar de tegenaanval van Porter. Een grote ik wil meer" had Tiemen ons tevoren last viel van de brede Friese schou- gezegd. „Ik wil dat uurrecord. Dat ders af toen het laatste schot, van de I lijkt me wel wat". En dus zal Groen. Friesland vierde feest in het Amsterdamse stadion: Tiemen Groen is weer kampioen die deze week zes kilo is afgevallen, nu gaan denken of hij naar Milaan zal afreizen. Piekeren Groen had voor de rit tegen Bohner even staan piekeren en praten over de mogelijkheden die er voor hem in zaten. Vlak voordat hij op de fiets stapte zei hij evexi droog weg en genadiglijk: „Kom, ik zal Porter maar tegen Fornoni laten rijden". Dat betekende dat Groen toen de tijd van Porter baas moest blijven. Het ging volgens plan. Het was alleen erg laat geworden. Half een pas was het. toen hy zyn bed opzocht. En om half zeven 's mor gens kxiebelden de zenuwen hem wakker. Hy reed in de auto naar (Van onze speciale verslaggever) dueel titelgevecht". En zo zag stayer- I coach Zwartepoorte zyn verzekering Amsterdam, zondag Vlak voor de finale van de amateur- „twee man op de eerste plaatsen" stayers liepen Piet de Wit en Noppie Koch, die vlak tevoren I en zyn wens„drie man op het ere- Timoner als zevende renner naar de finale had geleid, naar schavot" volkomen wegdrijven. Groe- buiten. Kijken naar de windsterkte van de vlaggen. Die vlag- ™^e®en'l*'e J -n Y -n- j.» voor de derde plaats, werd opgejaagd gen hingen praktisch stil. „Een groot verzet steken. Piet was door peiser Het werd forceren en het advies van Koch, 's werelds beste gangmaker. Even verder- j Groenewegen ging alsmaar van de op gaf „ome Frits" Wiersma zijn zenuwachtige pupil Dries rol- Hij eindigde met 15 ronden ach- Helsloot een zelfde raad. Een raad die later zijn hele verjaardag terstand smadelijk als laatste, (hij was 73 geworden) zou vergallen. Macllt finale wellicht wat te gemakkelijk opgevat. Hij had zioh tevoren niet Een mineurstemming dus? Natuur- laten masseren. „Ik dacht tijdens de I lijk niet. Elk land zal wensen zo'n race: had ik het maar wel laten I stayermacht te hebben. Dat De Wit doen. Ik moest wel meer dan 20 keer j ondanks zijn gebi-ek aan topvorm ho roepen naar Koch". Even verder op zat Dries Helsloot, toch een goede derde, te jammeren: „Dat grote ver zet hè. Ik lag zo goed op de tweede plaats en daar komt me Bruno Wal- rave toch nog aanzetten met die Rus. Ik dacht: als Nederlander gaat hy me toch niet voorbij". Walrave was Helsloot in de laatste minuten wèl voorby gestoven met de Rus Markov in zyn kielzog. Dat brak de weerstand van Helsloot volkomen. Later werd er gezegd: waarom heeft Koch Helsloot niet laten passeren. Na de race troffen we hem aan, nog gestoken in de door de UCI voor geschreven en beschikbaar gestelde jaegerhemden, zyn handen wassend. „Dat doe ik niet in onschuld. Ik heb er zo'n spijt van. Had ik die jongen van Helsloot maar zyn normale ver zet op laten zetten. Ik verzeker u, dan was hy en niet Piet de Wit we reldkampioen bij de stayers gewor den. Wamt De Wit reed op zijn hoge verzet bepaald niet sterk. Integen deel". De 73-jarige slofte weg. Wiers ma had gelijk. Bekende De Wit niet: „dit is de slechtste wedstrijd ge weest die ik ooit gereden heb. Dat verzet is een grote misrekening ge weest. Na tien minuten heb ik het heel moeilijk gehad". toch nog gemakkelyk won. brengt nog eens naar voren dat hij een stayer van aparte klasse is. Dat de race geen summum aan spanning bracht, gaf hij grif toe: „Het is een titelgevecht en dan speel je op ze kerheid. Dan maak je geen gekke capriolen". Verbaasd was hy over de kracht van de Rus Markov, de ver rassing van het toernooi. Walrave, die geen woord met hem kon wisse len Markov spreekt alleen Russisch en kent mi lands woord, „ruhig", dat hij dan ook voor alles gebruikt, ook als hij har der wil rijden werd luid bejubeld xn het Russische kamp. 1 2 3 ADO-GVAV 1 1 Fortuna '54-Go Ahead NAC-Telstar 1 Ajax-DOS 1 NEC-Feijenoord 1 Spar t-a-V olendam 1 1 Xerxee/DHC-DWS PSV-Sittardia i FC Twente-MVV i Heracles-Holland Sp ■1 IB Den Bosch-RCH 1 HVC-Vitesse jg. Elinkwijk-Willem II Het aantal deelnemers aan sport- toto nummer drie van dit weekeinde bedroeg 579.728. De inleg was 798.457,—. Voor de eerste prijs is beschikbaar 144.920. voor de tweede prijs 79.047,en voor de derde prijs 39.523. Zondagavond waren zes meldingen buiten- binnen met dertien goede uitslagen vijftien mei twaalf. Rus kunnen opvangen. Maar I „Koch hoeft dat helemaal niet te Piet de Wit weer wereldkampioen doen. Natuurlijk niet. Het is geen dus. De 20-jarige Zaankanter had de j landenwedstrijd. Het is een indivi- (Van c speciale verslaggeve En wéér verloor Trentin een we reldtitel. Nadat hy slechts vierde was geworden op de 1 km tijdrit, werd hy nu met Moreion in de tan demrace op niet mis te verstane wy- ze teruggewezen door het Italiaanse duo Dino Vex-zini-Bruno Gonzato. De Italiaantjes. die in hun halve finale tegen de Belgen hun kansen bijna op het cement te pletter hadden zien slaan (in volle spurt sloegen de Az- zuri tegen de baan. maar de schade viel gelukkig mee) werden na hun triomf op de Fransen in de finale, met tandem en al omhoog gehesen. De Belgen klasseerden zich als der de. De Nederlandse tandem Ruikers- Loeveseyn kon geen rol van beteke nis spelen en haalde de kwartfinales niet. Ook by de profsprinters hadden de Italianen geen reden tot klagen met hun drie man by de laatste vier: Maspes, Damiano en Beghetto. Sercu komt in de halve finale uit tegen Maspes tot voor kort een finan cieel zeer krachtig man, die even- wel aan de goktafel enkele miljoe- nen verspeelde en nu dus weer hard j moet fietsen voor zijn broodjes. Aan- J gezien Maspes niet bepaald een ge- zien man is in zyn ploeg, zal het de 1 andere Italianen niet zo spijten als i de finale tussen Beghetto en Sercu zal gaan. Ook hier was de Nederlandse rol een zeer bescheidene. Koel werd er vlot uitgefietst door Debakker. Cap- tein was geen partij voor Beghetto. In de herkansingen werden zij ook snel aan de kant gezet. Kampioen Mahn had het geluk de Australiër 1 Noriis te treffen. Hij won. Daarna versperde Sercu hem. de weg. In de herkansing lette Mahn teveel op de nog omvangrijker Rousseau en ver gat de Japanner Hirama. Afgelopen dus ook voor Mahn. Er verdwenen nog meer namen van oudgedienden. zoals die van Baensch en Debakker. i

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 7