LEIDSCH DAGBLAD Terreur troepen uit Mongolië in Kanton Lange files bij Oudenrijn Plan tegen vastlopen van de wereldhandel Israëliërs halen een Egyptisch toestel neer Honderden doden - duizenden arrestanten Schoten in de nacht... Parachutisten vonden dood in Eriemeer Regeling van tien industrie-landen Incident in de Sinai (Sud Opgericht 1 maart 1860 Directeur: E. A. E. van Dishoeck Hoofdredacteur: J. Brouwer MAANDAG 28 AUGUSTUS 1967 No. 31366 DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling', losse nummers ƒ0.25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041: Redactie 21507 China heeft enige bataljons noordelijke „terreur- roepen" naar Kanton gehaald 0111 de plaatselijke Iiurgeroorlog te onderdrukken, zo hebben reizigers lit deze zuidelijke Chinese stad in Hongkong mee- ;edeeld. De troepen zijn voornamelijk Mongolen uit het 7ste Chinese leger, die genadeloos optreden bij elletjes tussen voor- en tegenstanders van Mao. Een reiziger vertelde dat de Mon den lOOen personen gedood hebben duizenden gearresteerd. De ar- stanten worden meegenomen aarna nooit meer iets van hen ge oord wordt. Elke nacht hoort men in Kanton neerschoten zonder te weten wie slachtoffers zijn en wie de schut- ■rs. In de stad hangen bulletins waarin premier Tsjoe en-lai de Rode Wach ters tot de orde roept en met een militaire actie dreigt wanneer de twisten niet vóór 15 september zijn beëindigd. Personen, behorende tot de gehei me dienst van Nationalistisch China zouden zaterdag nieuwe winsten van de tegenstanders van Mao Tse-toeng in het gebied van Tsjoenking in zuidwestelijk China hebben gerap porteerd. benevens het uitbreken van nieuwe botsingen op grote schaal in Mantsjoerije in noordoostelijk China. In het gebied van Tsjoengking zouden aan beide zijden troepen en De Utrechtse verkeerspolitie gisteravond na zeven uur lotseling geconfronteerd met ;n grote verkeersdrukte op le wegen rondom het ver- eersplein Oudenrijn. In bijna le richtingen was sprake van levorming. De au tor ij en waren soms wel zes tot ht kilometer lang, met name uit richtingen Amsterdam en Arnhem, deden zich zes kettingbotsingen oor, waarbij geen persoonlijke on- lukken gebeurden. Vjjagenten van de Utrer'-fse erkeerspolitie waren gisteravond tot r na tien uur druk in de weer om et verkeer in goede banen te leiden. Vooral uit Amsterdam en Arn- m was de toeloop groot. Zoals ge- oonlijk was het prachtige zomer eer oorzaak van deze verkeersop- opping rondom Oudenrijn, hoewel tmaal ook de belangstellenden voor Arrestatie van pastoor in Tirol De autoriteiten in Zuid-Tirol (Alto iige) hebben gisteren de pastoor n het 545 inwoners tellende berg- irp San Martino gearresteerd om- t J verdacht wordt van steun n tegenstanders van het Italiaanse stuur, die zich sinds jaar en dag et bomaanslagen en beschietingen «n gelden. Ook de koster en een rde verdachte werden achter slot grendel gezet. ADVERTENTIE WEERBERICHT Zonnige perioden Het KNMI in De Bilt verwacht a heden- tot morgenavond: in de cht en ochtend hier en daar mist. orgen overdag zonnige perioden, aar later toenemende bewolking. de meeste plaatsen droog weer. 'envegend zwakke wind, in hoofd alt tussen oost en zuid. Weinig rendering in temperatuur. (Opgemaakt om 12.45 uur) STRAND VERWACHTING Na het optrekken van de mist srdag overwegend zonnig strand- fcr- Zwakke wind. Temperaturen 0 21 tot 23 graden. Vooruitzichten: hoge druk houdt weer stabiel, volop zomers rendweer. 29 AUGUSTUS op: 5.43 uur; onder: 19.36 uur «mop: 23.01 U"r; onder 16 17 uur ir I oogwater te Katwijk te 8.59 en uur, laagwater te 4.2< e .6.48 0 tt nummer bestaat uit 16 pagina's de wereldkampioenschappen wielren nen in Amsterdam hun aandeel leverden. burgers in strijd gewikkeld zijn en dinsdag zou een Maoistisch bolwerk, dat door tegenstanders van Mao werd belegerd, onder felle aanvallen zijn bezweken, waarbij een groot aantal personen zou zijn gedood of gewond. In Tsjengtoe zouden twee Maoïsti sche militaire leiders ternauwernood zijn ontsnapt aan de kogels van sluipschutters. „Herrieschoppers" In Kanton zijn aanplakbiljetten verschenen, waarop communistische Chinezen in de Britse kolonie Hong kong „herriemakers" worden ge noemd, die trachtten China voor een internationaal probleem te plaatsen. De betrokken communisten worden er van beticht niet getrouwe volge lingen van partijleider Mao Tse- toeng te zijn. Op Scheveningse strand JONGEN ONDER ZAND BEDOLVEN De 17-jarige Machiel Spaans uit Den Haag is zaterdagmiddag op het Scheveningse strand om het leven gekomen, toen hy in een zelf gegra ven 3 m diepe kuil die instortte be dolven werd onder het zand. Poli tie, brandweer en burgers hebben drie kwartier moeten graven om het stoffeiyk overschot van de jongen naar boven te halen. Achttien parachutisten, allen lid van een club, zijn zondag door de wind uit hun koers geraakt en 13 km van de oever bij Huron (Ver. Staten) in woelige, ijskoude wate van het Eriemeer terechtgekomen, aldus heeft de politie bekendgemaakt. Veertien van hen worden vermist. Van de vier overigen zijn er twee le vend en twee dood uit het water ge haald. De Canadezen Lloyd en Lour- mais (rechts) zijn uit Fenit, Ier land, weggevaren voor een tocht van vijfduizend mijl over de At lantische Oceaan. Zij varen in een 22 voets canvasboot, een type, dat vermoedelijk duizend jaar gele den door de Kelten is gebruikt. Misschien kan de trip aantonen, dat de Kelten mogelijk eerder dan Columbus in Amerika ivaren. Ortner te Wakeman. Zij wilden oefe nen in de vrije val. Het lag in de be doeling om op 6.000 meter hoogte te springen en eerst op 750 meter hoog te de parachutes open te trekken. Het springsignaal *--erd gegeven en de parachutisten sprongen boven een dicht wolkendek. Toen zij daar op een hoogte van circa 1200 meter doorheen kwamen, ontdekten zij dat zy boven het meer zaten, waarin zij neerstortten. Schepen en vliegtuigen hebben de hele nacht vruchteloos het meer af gezocht naar meer overlevenden. Een van de geredde amateur-para chutisten verklaarde dat de para's niet op de landing op het water wa ren voorbereid; geen van hen had een zwemvest bij zich. Tot degenen die levenloos uit het water werden opgehaald behoorde mevr. Patricia Lownsbury, die ter ge legenheid van haar derde huwelijks jaar tegelijk met haar man de para chutesprong maakte. Deze laatste be vindt zich onder de vermisten. Gevangen piloot Een Amerikaanse piloot die vorige week maandag boven de Chinese provincie Kwangsi werd neergescho ten, is zondag getoond op een bijeen komst van boeren en Rode Gardis ten in Nanning, tvaar hij werd ge brandmerkt als „een Amerikaanse piraat", die verantwoordelijk is voor het bombarderen van steden en dor pen in Vietnam en het vermoorden van het Vietnamese volk". Beslissing in Londen: Na vier jaren van zeer diepgaande studie en gedetailleerd overleg door de financiële deskundigen van de „Groep van Tien" is het mogelijk gebleken een plan op te stellen dat het vastlopen van de wereldhandel door gebrek aan internationaal geld moet voorkomen. Het is van buitengewoon groot inter nationaal belang dat de tien geïndustrialiseerde landen er in zijn geslaagd een gezamenlijke regeling uit te werken. Bijzonder verheugend is het ook dat de positie van de zes E.E.G.-landen bij het internationale monetaire bestel belangrijk is versterkt. Het is op monetair gebied de grootste gebeurtenis sinds het tot stand komen van de Bretton Woods-overeenkomst. Deze woorden sprilk de zichtbaar verheugde Minister van Financiën, prof. dr. J.F. Witteveen bij zijn aan komst op Schiphol na terugkeer uit Londen, waar de Ministers van Fi nanciën en de presidenten van de Centrale Banken der tien industrie landen de laatste hand hebben ge legd aan 't voorstel dat in de komen de jaarvergadering van 't Internatio nale Monetaire Fonds aan de aange sloten landen zal worden voorgelegd. „Het is een principiële stap op de weg naar internationale monetaire samenwerking," aldus de minister, die uitvoerig uiteenzette hoe het nieuwe stelsel in de toekomst gaat werken. Onderlinge kredieten Het komt er op neer dat, w: de goudwinning onvoldoende blijft om de expansie van de wereldhandel by te houden, door het verlenen van on derling krediet voorkomen wordt dat de landen met betalingsbalans-tekor ten genoodzaakt zouden worden hun importen te beperken. De narigheden van dergelijke invoer-contingenterin- gen en andere stappen zijn eenoeg- zaam bekend van de vooroorlogse pe riode. Bij het overleg zijn heel wat klippen te omzeilen geweest, want Frankryk meende dat alleen een ver hoging van de goudprijs uitkomst zou kunnen brengen. De V.S. namen een lünrecht hier tegenover gelegen standpunt in. Teneinde de EEG-landen in staat te stellen een beslissende stem in het kapittel te hebben bij het in werking treden van het plan, is bepaald dat de besluiten daartoe met een meer derheid van 85 van het totaal der stemmen bij het Internationale Mo netaire Fonds genomen moeten wor den. Daarmede is het alleen-veto recht, dat de V.S. tot nu toe hadden, doorbroken. Minister Witteveen verheugd Minister Witteveen zei bijzonder verheugd te zyn over het feit dat het gelukt is om door onderling overleg in een zo moeilijke materie tot over eenstemming te komen. Hieruit mag worden afgeleid dat het ook mogeiyk moet zijn om op andere terreinen door gemeenschappeiyk beraad en zorgvuldige bestudering van de pro blemen tot oplossing van netelige za ken te komen. A Tijdens de bijeenkomst van de financiële deskundigen van de „Groep van Tien" in Lancaster House te Londen. V.l.n.r.: prof. dr. H. J. Witteveen, de heer E. van Lennep, dr. O. Emminger (Duits land) en prof. dr. J. Zijlstra. ACHTTIENDE DODE IN MARTELANGE (Van onze Brusselse correspondtn) Sedert eind vorige week zijn 6 per sonen overleden, die brandwonden hadden opgelopen bij de ramp in Martelange, waar 'n week geleden 'n vrac>*-nto met een lading vloeibaar gas onderweg van Nederland naar Frankrijk ontplofte. Het totalp aan tal slachtoffers is daarmee tot 18 gestegen. Enkelen van de gewonden verkeren nog in levensgevaar. De regering van Luxemburg maakt zirh nogal ongerust omdat vele tank auto's zoals de verongelukte, da gelijks met een meer of mindere ex plosieve lading dwars door de Luxem burgse hoofdstad -ijden. Er is name lijk geen praktische mogelijkheid van omrijden. Werner, de Luxem burgse minister-president, heeft me de met het oog op andere problemen welke zich voordoen bij het vervoer over de weg van gevaarlijke stiffen, aangekondigd dat hy de EEG-com- missie zo spoedig mogelijk zal ver zoeken een regeling voor dat vervoer op te stellen en aan de minister raad voor te leggen. Israëlisch luchtdoelgeschut heeft zaterdag een Egyptische jachtbom menwerper van het Sowjetrussisjhe type „Soechoi 7" boven het schierel land Sinai neergehaald. Een tweede Egyptische toestel werd verdreven. De bevelhebber van de eenheid, een 30-jarige kolonel, beschreef het gebeurde als volgt: „De twee vlieg tuigen kwamen vlak boven de grond aanvliegen. Ze bleven onder Je 13 meter om de Israëlische radar te ontwijken, waar ze blijkbaar in ge slaagd waren. Op deze hoogte kon den we niet met radar vuren, zodat we een optisch vizier gebruikten Dc mannen hadden maar een paar sec. om te richten. De eerste schot-m raakten de rechtervleugel van hec toestel. Het maakte een zwaai en stortte neer". Het was het negende Egyptische vliegtuig en de derde Soechoi di-; sinds het eind van de oorlog werd neergeschoten. In het westen aan de oevers var, het Suezkanaal wisselden Israëlis -.lie en Egyptische troepen bijna een urn- lang schoten ten zuiden van Ismania de plaats waar vorige maand na af loop van de oorlog nog hevig werd gevochten. Er vielen aan Israëlische zijde geen slachtoffers. Saoedi-Arabië. Koeweit en Libië hebben beloofd hun deviezentegoe den van banken in Landen, die Is raël tijdens de oorlog zouden hebben geholpen geleidelik op te aeinen, schrüft het Egyptische blad Al Ach ram in een bericht uit Chartoem. De ze tegoeden zouden 2,8 miljard dollar bedragen. De Arabische ministers van Buitenlandse Zaken zouden voorts „de kwestie van het verbre ken van de diplomatieke betrekking en met de V.S. en Engeland" g ian bespreken. De staatshoofden van de Arabische staten zullen morgenmiddag in Char toem hun voorgenomen topconferen tie beginnen. Dit werd gisteravond in de Soedanese hoofdstad bekendge maakt, nadat de ministers van Bui tenlandse Zaken van de vijftien lan den het eens waren geworden over de agenda voor dit topoverleg. De agenda omvat vier punten. Hef eerste betreft het orgeniseren van een gemeenschappelijke actie op politiek, militair en economisch ge bied om „de gevolgen van de Israë lische agressie uit te wissen". Uit gangspunt hierbij zullen resoluties van de resp. ministers zijn. Voor de economische campagne wil men uit gaan van de besluiten van de minis ters van financiën en oliezaken, die in Bagdad bijeen zijn geweest. Ten tweede zullen de staatshoofden alle zwakheden en meningsverschil len van de Arabisc staten onder de loep nemen, welke de Israëlische „agressie" mogelijk nebben gemaakt Men wil zo komen tot een doeltref fender samenwerking. Als derde punt op de agenda staat een gedachtenwisseling over de li quidatie van de buitenlandse bases in de Arabische landen. Tenslotte wil men een Arabische strategie op lange termijn op poli tiek, militair en economisch gebied uitwerken. ADVERTENTIE eutDO Uit het Leidsch Dagblad van 30 Aug. 1867: Z.KJI. prins Alexander heeft Den Helder bezocht en een tochtje gedaan met het ramtorenschip. Te Delft zijn reeds 20 per sonen door de cholera aan getast, waarvan 16 overleden zijn.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1