„Stilte"-actie rond Casino" in Noord wijk Minister McNamara over bombarderen van Noord-Vietnam Kleine computer voor scholieren DEM OM DE SLAPENDE KINDEREN Anti-Amerikaanse en anti-Griekse moties in de Wereldraad f JATERDAG 26 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD F Er zijn in het geheel geen aan- ijzingen, dat de Noordvietnamese iders naar de onderhandelingstafel II linnen worden gebombardeerd. Dit ■rklaarde de Amerikaanse minister ^in Defensie, McNamara, gisteren een subcommissie van de senaat» iaarblijkelük naar aanleiding van jongste hevige aanvallen op oord-Vietnam. Militaire leiders, oder wie gene- ial Wheeler, voorzitter van de immissie van stafchefs, hadden >l> ;ór McNamara de resultaten van P bombardementen op Noord-Viet- im in het licht gesteld. Zij ver aarden dat de aanvallen het steeds M oeilijker voor Hanoi maken de n: irlog voort te zetten, McNamara verklaarde zich een achtig tegenstander van het af- i endelen van de Noordvietnamese vens, waaronder Haiphong, door Middel van mijnen. Het bombarde- a van havens en het leggen van fijnen zouden weliswaar de toevoer o: n oorlogsmateriaal ernstig belem- j® sren maar Noord-Vietnam 7.ou yt :erzijds de oorlog onder deze om- jindigheden kunnen voortzetten anderzijds over land en binnen- lalteren materiaal blijven ontvangen, rojivendien zouden de stranden de vens vervangen. te hebben gewezen op de weer van het Noordvietnamese volk, t „gewend is aan discipline en et vreemd staat tegenover ontbe- fraude bij AMRO )€i rail grote omvang 10 De fraude bij de AMRO-banx in U'kkum die op 10 augustus bij een ntrole-onderzoek aan het licht p am, blijkt van grote omvang te De recherche van rijkspolitie en ex- 'ts van de AMRO-bank zijn nu ^Ttien dagen bezig met een zeer ensief onderzoek. Hieruit is gebie- 1, dat een 55-jarige procuratienou- die zich uit eigener beweging bij politie heeft gemeld en thans is esloten in Leeuwarden, zeker tien ;i< r geleden begonnen is met z\jn dl aeierijen. 'oen ruim vijf jaar geleden bij de Jsterdamse Bank in Dokkum een ude werd ontdekt, was de man bij Rotterdamse bank al jaren bezig te verduisteren. Deze praktijken te hij voort tot na de fusie lussen 7 twee banken. Er is door de ver- e,istering tenminste een bedrag van >t J.000 verdwenen. is iet onderzoek kan nog weken du- Groepsreizen "4 naar Indonesië ukjDe afdeling Den Haag van de Ko- iklijke Vereniging „Oost en West", voor haar leden geregeld groep*- ien in Europa organiseert, heett initiatief genomen om ook Indo- d?jsië in deze groepsreizen te betreh- 1. Deze reizen Amsterdam-Djakar- v.v. zullen worden gemaakt met diidewerking van de Indonesische htvaartmaatschappij Garoeda en a3|r wat de ontvangst, het verDlijf het transport in Indonesië betreet ic3t medewerking van de Intras In- rk lesian Travel Services). Een ver f zal maximaal 31 dagen duren. kosten van een retour Amster- tra n-Djakarta zullen ongeveer 60 «ent bedragen van een normaal b ;et in de economy klasse (p.p. SO tegen f3924). De eerste it-i* È^rdt gemaakt in februari 1963. Dc ras verleent ook bemiddeling aan :enmensen, die contacten met In- Hfiesische autoriteiten en instanties !er leggen. Geen gele koorts „I )e geheimzinnige ziekte, die onder 1 personeel van twee Westduitse xatoria al vier levens heeft ge- is geen gele koorts, zoals aan- eelijk werd aangenomen. >t bloed van de besmette perso- bevat antistoffen die wijzen op ander virus, dat verspreid wordt r bepaalde dieren. Het is echter ie eerste keer dat mensen de ziekte pn iben opgelopen door contact met en a. •ertien personen worden nog voor ziekte behandeld, onder wie en- u m. die er ernstig aan toe zijn. Zij Gen in aanraking gekomen met n die voor proefnemingen uit iee(sanda waren ingevoerd. De apen 1 inmiddels afgemaakt. I Hasjiesj17 jongelui 3 aangehouden ring en dood", verkondigde de Ame rikaanse minister de stelling dat het conflict in het zuiden en niet in het noorden moet worden opgelost. „De ontwikkeling van het conflict op het terrein in het zuiden schijnt, meer dan de omvang van de lucht oorlog in het noorden, de beslissende factor te zijn in de bereidheid van Noord-Vietnam om verder te gaan", aldus McNamara. McNamara zei. dat de stafchefs 359 aanvalsdoelen in Noord-Vietnam hadden aanbevolen. De regering had er 302 goedgekeurd. Aanvallen op de overige zouden de oorlog niet wezen lijk kunnen bekorten. Onder de af gekeurde objecten bevonden zich drie grote havens, vier vliegvelden voor straalvliegtuigen en vijf gebie den in de veertig tot vijftig kilometer brede bufferzone langs de Chinese grens. Het risico van een directe con frontatie met Clpina of de Sowjet- Unie had tot dusver zwaarder gewo gen dan de militaire wenselijkheid van het bombarderen der betrokken doelwitten. Ten aanzien van enige daarvan zal men in de toekomst op nieuw zijn standpunt bepalen, aldus de minister, die niet aangaf welke dit zijn. Niet ongunstig In Amerikaanse militaire kringen in Washington is men van mening dat de verliezen aan vliegtuigen boven Noord-Vietnam in een niet ongunstige verhouding staan ten op zichte van het toegenomen aantal aanvalsvluchten. Als oorzaak hiervan noemt men de beproefde vliegtech niek en de verbeterde elektronische apparatuur. De verliezen aan vlieg tuigen boven Vietnam en in het bij zonder boven Noord-Vietnam zijn tengevolge hiervan aanzienlijk lager dan tijdens de tweede wereldoorlog en de Koreaanse oorlog. Ontslagen Het Zuidvietnamese staatshoofd Ngoejen van Thieoe heeft gisteren in Saigon verklaard, dat er een aan tal officieren mogelijk wel 50 ontslagen zal worden wegens cor ruptie of onbekwaamheid. De ont slagen maken deel uit van een plan om de Zuidvietnamese strijdkrach ten te zuiveren en reorganiseren. De ontslagen zullen vallen binnen on geveer drie weken na het bekend worden na de uitslag van de pre sidentsverkiezingen. De betrokken officieren variëren in rang van luitenant tot generaal. Hij wilde geen namen bekendmaken. Van hgoe militaire zijde werd echter meege deeld dat er vier generaals bij rijn. Spionage door twee Amerikaanse onderofficieren Het Amerikaanse ministerie van Defensie heeft gisteren meegedeeld, dat twee sergeanten van het leger rijn gearresteerd onder beschul diging defensiegeheimen te hebben uitgeleverd aan een vreemde mo gendheid. De naam van de vreemde mogendheid werd niet genoemd, maar wel de namen van degenen aan wie zij hun gegevens hadden verstrekt, namelijk de Russen Popow en Tichorowitsj, resp. eerste secreta ris bij de Russische ambassade in Washington en lid van de Russische Delegatie bij de VN. Het „Pentagon" zegt, dat de ser geanten Harris en Safford hebben samengezworen met Popow, Tichoro witsj en anderen om inlichtingen betreffende de defensie te bemachti gen in het tijdvak maart 1966 tot augustus van dit jaar. Zij waren er van in kennis dat de inlichtingen zouden worden doorgegeven aan een vertegenwoordiger van een vreemde mogendheid. Safford wordt er boven dien van beschuldigd bijna 25.000 dollar te hebben verduisterd. Harris heeft, volgens het ministe rie van Defensie, een zekere Fletcher verzocht hem in verbinding te bren gen met een agent van de Russische inlichtingendienst. Later had Popow het contact met buitenlandse agen ten tot stand gebracht. Safford had militaire installaties, om. het stra tegische verbindingscentrum van het leger, gefotografeerd. WARMOND Soosseizoen begint op 2 september De christelijke sociëteit „Ontmoe ting" uit Sassenheim en „Trefsoos" uit Warmond zullen ook deze winter weer samenwerken. Het nieuwe soosseizoen zal dit jaar beginnen op zaterdag 2 september in de „Ontmoeting", waar de bekende beatgroep „The Keijstones" uit Lei den hoopt op te treden. Aanvang 8 uur. Op zaterdag 16 september zal in het „Trefpunt" in Warmond optre den de beatgroep „The Double Two" uit Utrecht. In de pauze spelen „The Topcats". Ook treedt deze avond op „The Maybe 5". Opstelling van „Warmunda" Voor de wedstrijd tegen Rijpwete- ring heeft „Warmunda" haar elftal als volgt samengesteld: A. v. Kampen (doelt; J. Mulder, R. Ciere, Th. v.-Rijn, C. Westerop (achter); J. v. Grieken, H. Ritzen (midden); A. v. Velzen. G. v. Grie ken, M. Tijsen en W. Mesker (voor). Reserve is J. Zandvliet. !en ^eli Lid. let Jaar geëist tegen daders bomaanslag Van Heutsz- monnment Tegen een 20-jarige Amsterdamse student in de wis- en natuurkunde en een 25-jarige uit Rotterdam afkom stige provo, die in de vroege ochtend van 10 maart de bomaanslag op het Van Heutsz-monument op het Olym- pisplein in Amsterdam hebben ge pleegd, heeft de officier van justitie bij de rechtbank in Amsterdam een jaar gevangenisstraf met aftrek van voorlopige hechtenis geëist. De verdachten, die ter zitting ble- ven bij hun destijds tegenover de po- litie afgelegde bekentenis, zitten se- j dert hun arrestatie op 21 maart in voorarrest (vijf maanden). De stu- j dent had de bom gemaakt en de pro vo was hem behulpzaam geweest bij het plaatsen op het monument. Door de explosie die tot ver in de omtrek was te horen, werd in hoofd zaak schade toegebracht aan een der twee naast de vrouwenfiguur op de sokkel staande stenen leeuwen, die moest worden verwijderd en die i sindsdien niet is vervangen. Jeroen Bosch in optocht Vrijdag 1 september zal dr. C. N. M. Kortmann, commissaris der Ko ningin in de provincie Noord-Bra bant, in het kasteel in Heeze de fes tiviteiten van de Brabantse dag, die dit jaar voor de tiende maal wordt gehouden, officieel openen. Dit zal dan tevens de aanvang be tekenen van de vijfde Brabantse an tiekbeurs in het oud-kasteel van Heeze, welke zal duren tot en met 10 september. Het hoogtepunt van deze tiende Brabantse dag zal weer de optocht zijn, die dit jaar trekt onder de titel „De wereld van Jeroen Bosch" waar voor de duivelse, fantastische en sati rische werken van de beroemde Bra bantse middeleeuwse kunstschilder, die 4 Va eeuw geleden overleed, model hebben gestaan. Verwacht wordt, dat de optocht op zondag 3 september weer 50.000 tot 60.000 bezoekers zal trekken. Waarschuwingsbord reeds door curiositeitenjager meegenomen Bromfietser werd ernstig gewond Een 65-jarige Leidse bromfietser liep gistermiddag omstreeks half een een schedelbasisfractuur op bij een ongeval op de Witte Singel. Hij wilde een dubbelgeparkeerde bestelauto passeren toen deze plotseling begon te rijden, waardoor een botsing ont stond. De man werd in ernstige toe- stand naar het Academisch Zieken- huis vervoerd. De heer Van Hese, directeur van de dancing Casino in Noordwijk aan Zee, is op eigen initiatief een actie begonnen om de rust in de omgeving van zijn bedrijf te verzekeren. Al vele malen vormde de rumoe righeid bij het uitgaan van de dan cings in Noordwijk het onderwerp van gesprek. Sommige klachten wa ren terecht, doch het bleek uiterst moeiljjk eer» afdoende oplossing voor dit probleem te vinden. Een gelegenheid als het Casino wordt op de topavonden door meer dan 2500 jongelui bezocht, die vaak per auto van heinde en ver komen. Tot ver in de omgeving staan de straten vol geparkeerd. Als een der gelijke gemotoriseerde massa de eerste uren na middernacht vol gas gaat starten en in de laagste ver snellingen optrekt, dan geeft dit zo veel gemeenschappelijk lawaai, dat Kerkelijk Leven NED. HERV. KERK Benoemd tot voorganger van de j evangelisatie op Geref. grondslag te Haarlem D. van der Ent Braat, a.s. emerituspredikant te Monster. Aangenomen naar Brussel (als, jeugdpred. en voor het werk onder j de middelbare scholieren) hr. M. A. i de Savornin Lohman te Terkaple1 c.a.; het ber. der gen. synode tot: pred. voor b.v. (arbeid onder in Ne derland studerende Afro-Aziatische studenten) T. E. van der Brug. kana. te Apeldoorn. GEREF. KERKEN (B.) GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Berkum J. W. Beek man te Hillegersberg-Straatwég. Arrestatie wegens godslastering (.Van onze correspondent) Op het Binnenhof is gistermiddag een 23-jarige Hagenaar gearresteerd wegens smalende godslastering. Hij werd naar het bureau gebracht en kreeg een proces verbaal. De jongeman, zonder beroep, stond tijdens de Kamerdebatten over Viet nam op het Binnenhof en hield een oud schilderij met een afbeelding van Christus omhoog. Op het voor hoofd was een bloemetje bijgetekend, op de miskelk was een LSD-plaatje geplakt en verder was de Christus figuur een filtersigaret in handen gegeven. Op het schilderij waren ook blau we reclamezegeltjes van „Chiqui- ta"-bananen aangebracht. Dit „werkstuk" had al eens gediend om propaganda te maken voor de vrije verkoop van LSD. De jongeman, ge kleed in sprykerbroek en een zwart uniformjasje met (te) veel rode en gouden biezen, werd met zijn schil derij naar het politieburau gebracht. menige nachtrustgenieter geen oog dicht doet. Maar toch kan men dit in alle redelijkheid niet de exploi tant verwijten. De heer Van Hese heeft nu op originele wijze een beroep gedaan op zijn duizendkoppige cliëntele om zich bij het verlaten van de dan cing zo rustig mogelijk te houden. Door middel van een groot bord bij de uitgang vraagt hij de auto- en bromfietsbezitters aan de slapende kinderen te denken. Inmiddels is gebleken, dat ook aan een van goede wil getuigend idee minder gunstige kanten zitten. Hef bord is namelijk reeds door een curiositeitenjager meegenomen Het centrale comité van de We reldraad van Kerken heeft op zyn conferentie in Heraklion (Kreta» in een resolutie gepleit voor een krach tig optreden van christenen en ker ken tegen rassen-discriminatie. De Wereldraad zal streven naar de me dewerking van de r.k. kerk aan een verdere verklaring over dit onder - 1; - aajfi een woning aan de Marcelis- in Den Haag heeft de politie :n 17 jongelui aangehouden. In is werd hasjiesj gevonden. Van jongelui, negen jongens en zes J isjes, zijn er negen jonger dan laar. Spelend de belangrijkste principes van het programmeren van compu ters te leren, is de zin van dit elek tronische apparaat, dat scholieren zelf in elkaar kunnen bouwen en waarmee zij kunnen experimenteren. De „Simolog" werd onlangs op een bijeenkomst van de Vereniging ter Bevordering van het wis- en natuur kundige onderwijs in Heidelberg ge ïntroduceerd, na in het opleidingsla boratorium van de chemische fabriek BASF te Ludwigshafen in nauwe sa menwerking met leraren in de wis- en natuurkunde ontwikkeld te zijn. Een Keuls^ firma voor leermidde len wil de Simolog eerdaags in serie vervaardigen. Het pedagogische voor deel van de kleine „broer" van ge compliceerde rekenmachines is, dat de leerlingen zelf logische plannen en programma's kunnen samenstellen en daardoor opbouw, functie en werking van dataverwerkende installaties le ren kennen. Groot aanbod van chrysanten aan de veiling „Flora" Dat de vakanties tot het verleden behoren, is ook in de bloemenhandel goed te merken. De vraag is weer normaal. hetgeen uiteraard ook prijsverhogend heeft gewerkt. Hoe wel het fraaie zomerweer nog geens zins doet denken aan de naderende herfst, komt men bij een bezoek aan de veiling wel tot andere gedachten. Het aanbod van chrysanten is na melijk voor de tijd van het jaar bij zonder groot te noemen en dit be treft beslist niet alleen de z.g. vroege soorten. Met hun bronzen en bruine tinten roepen ze al een herfstachti ge sfeer op. Er zijn echter andere bloemen die bewijzen dat het nog wel degelijk zomer is. De gladiolen bijvoorbeeld zijn in grote hoeveelhe den en soorten vertegenwoordigd. Aangezien ook in het buitenland grote hoeveelheden chrysanten wor den geteeld, hetgeen met de gladio len in veel mindere mate het geval is. is de vraag van de laatsten voor export goed te noemen. Ondanks het feit. dat het gewicht van dit artikel toch zeer aanzienlijk is, gaan ia in grote hoeveelheden naar Duitsland waardoor de prijzen voor de kweker op een aantrekke lijk niveau liggen. Ook bij de an jers zijn de afbraakprijzen geluk kig weer achter de rug en krijgt de kweker weer een redelijke beloning voor zijn arbeid. Al met al kan de consument voor een matige prijs een goed houdbare bos bloemen kopen hetgeen bij het aanhouden van het huidige weertype zeker nog geruime tijd het geval zal zijn. Wetsontwerp voor huurbeseherming (Van onze parlementaire redactie) Minister Schut heeft een wetsont werp in voorbereiding waarbij nieu we huurders in de gemeenten waar per 1 oktober de huren vrij worden gemaakt ook onder de huurbeseher ming vallen. Volgens de huidige re geling zouden de mensen die per I oktober in de betrokken gebieden een huis toegewezen krijgen niet val len onder de huurbeseherming. De socialist Van den Doel stelde de mi nister daarover gistermiddag vragen. Hu deelde daarbij mee dat hij een initiatiefswet in voorbereiding had voor het geval de regering niet van plan was iets aan deze toestand te doen. Minister Schut deelde daarop mee dat het wetsontwerp al in een zeer vergevorderd stadium van voor bereiding is. Prins Claus opent industrie-complex Prins Claus zal donderdagmiddag 21 september de officiële ingebruik stelling verrichten van het nieuwe bedrijf van „Billiton- M. en T. Che mische Industrie NV" in het haven gebied Vlissingen-Oost. De Billiton- M en T ChemLche industrie NV is in 1963 opgericht als een „joint venture" tussen de Bun- ton Mij en M en T Chemicals Inc. New York. Met de bouw van het in dustriecomplex, waar de continue produktie van Organo-metaalverb'n- dingen ter hand zal worden genomen werd begonnen in april '66. Het be drijf zal in 1969 op volle capaciteit kunnen draaien met een produktie van 20 miljoen gulden, waarvan CO direct of indirect zal worden gxx porteerd. erp. De Wereldraad van Kerken heeft voorts door middel van zijn commis sie voor internationale zaken een brief aan de Griekse regering gezon den, waarin alle bezwaren worden geuit, die de Wereldraad heeft togen het huidige Griekse regime. In het centraal comité van de We reldraad is uitvoerig gedebatteerd over de oorlog in Vietnam. Mee de stemmen van de Russische kerklei ders tegen en onthoudingen van dr. Niemoller uit West-Duitsland en aartsbisschop John uit San Francis- co, heeft het leidinggevende orgaan Veiligheidskraan voor aardgas (Van onze Brusselse correspondent) Een Brusselse ingenieur heeft een veiligheidskraan voor aardgas uitge- i vonden. De prijs daarvan zal onge veer 200 frank, tegen de 15 gulden dus. bedragen. Dat is twee maal zo veel als de huidige kranen kosten, j Lekken zal echter uitgesloten zijn, zoals proeven hebben bewezen. Men verwacht dat bij de invoering van het aardgas in België de nieuwe kraan in het veiligheidsvoorschrift verplicht zal worden gesteld. van de Wereldraad o.m. verklaard dat het Vietnam-conflict steeds ge vaarlijker wordt, maar dat er an derzijds meer uitzicht op onderhan delingen kan komen. Aan de zich steeds uitbreidende oorlogsinspanning moet een ha-t worden toegeroepen. Er moeten voor waarden komen waardoor het Viet namese volk zelf zijn eigen proble men kan oplossen zonder buitenland se interventie. De VS kunnen een bijdrage leveren door hun troepen terug te trekken. Er zal alleen een bevredigende toestand kunnen ont staan als de buitenlandse interven tie verdwijnt, aldus de verklaring. De Russen stemden tegen omdat zij de verklaring, voor zover die te gen Amerika gericht is, niet sche.p genoeg vonden. Dr. Niemoller, een van dep residenten van de Wereld raad, die onlangs een reis door Viet nam heeft gemaakt, onthield zich om dezelfde reden van stemming. De Amerikaanse aartsbisschop John uit San Francisco vond daar entegen de verklaring te anti-Ame rikaans. „De Amerikaanse troepen moeten in Vietnam blijven om de burgerbevolking te beschermen", zo oordeelde hij. Vrachtwagen in ravijn: 35 doden Bij de Peruaanse plaats Cerro de Paseo in het Andesgebergte zijn gis teren 35 personen omgekomen en 28 ernstig gewond toen de vrachtauto, waarop zij zaten, in een ravijn stortte. Straffen voor tegenstanders Grieks bewind Eenendertig tegenstanders van het militaire bewind in Griekenland zijn gisteren veroordeeld tot gevangenis straffen. die variëren van tien aan het negeren van een militair re rechtbank achtte hen schuldig aan het negeren van een milirair bevel, het verspreiden van geruch ten en het beledigen van de over heid. Het proces, dat woensdag begon, was de eerste massaberechting door een militaire rechtbank in Grie kenland onder het huidige bewind. Vier der beklaagden, onder wie de voormalige directeur van de Griekse radio. Peponis, het hoofd van het po litieke bureau van ex-premier Pa- pandreoe, Livants, en het voormali ge parlementslid Katsikopoelos, kre gen negen jaar en elk tienduizend gulden boete. Voor drie personen volgde vrijspraak. Theodorakis gearresteerd Mikis Theodorakis, Grieks compo nist en gewezen volksvertegenwoor diger die door de militaire regering wordt gezocht, is door de veiligheids politie gearresteerd. De 42-jarige componist van de filmmuziek uit Zorba de Griek schijnt in het hoofdkwartier van de veiligheidsdienst in Athene te wor den vastgehouden. Enkele uren na de arrestatie van Theodorakis wei den twee mannen en vijf vrouwen gearresteerd. De zeven arrestanten zijn kunstenaars en journalisten, die Theodorakis vermoedelijk ver borgen hebben gehouden. Theodorakis, communist en anti monarchist. was voorzitter van de Lambrakis-jeugdvereniging, een on derafdeling van de nu verboden verenigde democratische linkse par tij EDA. Familieberichten (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Charlotte Alexandra, d. v Bergmans en Lambach. Heemste de. Getrouwd: Hely Tjaden en George Stevenson Lockhart B. L., Bloemen- daal; Hermance H. Keppler en M. H J. M. Tomlow, Vlaardingen; B. G. Kernkamp en E. K. M. van Bockel. Glimmen; A. C. Marlowe en M. E. van Riet. Epse (Gem. Gorssel); Inge borg C. W. Wittop Koning en R. A. Vrijenhoek, Den Haag; Wyba van der Meer en Anne Margriet de Metz, Den Haag. Overleden: Lambertus Neher, 77 j.. Voorst; Johannes Diedericus de Rie- mer, 62 j„ Den Haag; Harald Frede- rik Dudok van Heel. 74 j.. Huizen; Lysbeth A. van Wessem, Amsterdam; Jacoba Wopkes. 85 j.. Hilversum; Kornelis Hendrikus Siccama, 58 j„ Oudemirdum; Jacob Denijs, 84 j., Amsterdam; Gerrit Visser, 61 j., Maarsbergen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13