EIDSCH DAGBLAD Uitslag kamerdebat Vietnam nog onzeker Twee doden bij botsing van treinen Rusland en de V.S. eens over kern wapen verdrag Minister Luns kon geen nieuws vertellen TALRIJK UBLIEK USTIGWEER VERWRONGEN Voorstellen op Geneefse ontivapeningsconferentie WEER ORDERVOOR VEROLME? 'n Kaptein TTIobuletfe E.E.G. Voor honden van schoot tot groot 6,97 4,95 alles ra Vlieland ©ucf Qïte. teuws Opgericht 1 maart 1860 VRIJDAG 25 AUGUSTUS 1967 No. 31364 recteur: E. A. E. van Dlshoeck jofdredacteur: J. Brouwer r DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) Het kamerdebat over de kwestie-Vietnam zal vermoedelijk laat in de avond worden beëindigd. Over de uitslag bestaat in het Binnenhof nog grote onzekerheid. Gisteren hebben de buitenlandse specialisten van de grote fracties ortdurend gepoogd tot een gemeenschappelijke motie te komen, iarin aangedrongen wordt op beëindiging van de bombardementen Noord-Vietnam en op de erkenning van de Vietcong als zelf- mdige onderhandelingspartner. De kans op een dergelijke motie, die voor alle grote fracties acceptabel zijn, is echter klein. De meeste fracties kwamen vanmorgen tussen half n en tien uur in vergadering bijeen om de ontwerp-motie te bespreken, ordt ook niet onwaarschijnlijk geacht, dat minister Luns een motie :n dergelijke strekking naast zich neer zou leggen. In zyn verklaring aan de Tweede Kamer, die getuigde van vertrouwen in de Amerikaanse politiek, vermeld de de minister geen nieuwe feiten. Hij bepaalde zich tot een weergave lislukt het overleg over'een ge- •nschappelijke motie, dan zullen meeste fracties wel met eigen ties komen. In dit verband wordt enige belangstelling gelet op de Icalen in de K.V.P-fract-ie. Er zou situatie kunnen voordoen, rin deze groep een motie van de ositie steunt. [et debat begon vanmorgen om elf met een verklaring van minister s, gisteren teruggekeerd van zijn iek aan Polen. Na de verklaring mr. Luns werd het debat ge rst tot kwart over één. Daarna de Kamer het traditionele vra- .urtje, zodat de Vietnam-specia- van alle fracties pas vanmid- aan het woord kwamen. De ;r Van der Spek, die voor het 0 als eerste op het debat over nam aandrong, opende de rij sprekers. Daarna zouden achter- nolgens spreken dr. Schuyt rp.), dr. Boertien (A.R.P.), mr. (C.H.U.), drs. Visser (D'66), Ruy- (P.v.d.A.), mr. Berkhouwer .D.), Bakker (C.P.N.), ir. Van (S.G.P.), mr. Kranenburg (B P.) Jongeling (G.P.V.). De meesten deze afgevaardigden zijn de af- pen dagen uitvoerig bewerkt door egenwoordigers van buitenlandse endheden. Vooral de Amerikaan- Zuidvietnamese en Australische Iissades schijnen in de wan ingen een voor Nederland Wone activiteit te hebben ont- eld. Reeds lang voor de aanvang het debat bleek er grote publieke ïgstelling voor te zijn. Zorg inister Luns heeft aan het begin het debat uiting gegeven van ij de regering levende ongerust- over de Vietnamese oorlog. De ring is van een diepe zorg ver over de situatie in Vietnam, alleen vanwege het grote men- ke leed en de belasting die het [liet legt op de verhouding tussen grote mogendheden, maar ook urege het gevaar voor uitbreiding het conflict. Luns zei te hopen, dat de jong- bombardementen van woonwij- in Hanoi een vergissing zijn en verandering van de Ameri- e strategie betekenen. Mocht vel het geval zijn dam zal de Ne- indse regering daarover in hington de grootste bedenkingen horen. VEERBER1CHT !t K.N.M.Ï. in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: over bid droog en vry zonnig weer, r in de nacht en ochtend op vele isen mist of laaghangende be ing. Meest zwakke wind en wei- 'erandering in temperatuur. (Opgemaakt om 11.40 uur). 26 AUGUSTUS op: 5.41 uur- onder 19.42 uur. n op: 21.40 uur; onder 12.39 uur. iwater te Katwijk te 6.41 en 19.00 laagwater te 2.41 en 14.19 uur. STRANDVERWACHTING k morgenochtend mist en lage envelden, gevolgd door zonnig ïdweer. Zwakke wind. Tempera- van 20 tot 22 graden, zeewater raden. u-uitzichtenhet weekeinde stabiel en rustig met 'middags strandweer. van de doeleinden van de Ameri kaanse politiek en van het bewind in Saigon. Met enige nadruk wees hy erop, dat men de doeleinde van de strijd niet mag laten overscha duwen door de verschrikkelijke beel den van het Vietnamese slagveld. Mr. Luns vondt, dat men het Amerikaan se beleid niet kan kritiseren zonder zelf andere oplossingen voor handen te hebben. Hij vroeg zich af of Ne derland, dat zelf geen verantwoorde lijkheden draagt, van Amerika kan vragen de strijd te beperken, waar van ongetwijfeld grote offers aan mensenlevens aan Amerikaanse zij de het gevolg zullen zijn. Een terug trekking van de Amerikaanse troe pen zondermeer zou volgens de mi nister- vergaande gevolgen hebben voor Vietnam, Zuid-Oost-Azië en wellicht ook voor West-Europa. Tijdens de verklaring van de mi nister ontstond er onverwacht een debat met de socialistische fractie voorzitter drs. Den Uyl, die bestreed dat de aanwijzingen van de drie Ne derlandse journalisten als waarne mers voor de verkiezingen in Zuid- Vietnam is geschied in overleg met tweede kamercommissie voor Buiten- lande Zaken. Drs. Den Uyl wees er op, dat een groot deel van zijn frac tie bezwaar had tegen het zenden van waarnemers en vond dat de mi nister daarom had moeten zeggen „na overleg met de kamercommis sie". Na de verklaring van minister Luns werd de vergadering geschorst. De P.S.P.'er Lankhorst had bezwaar tegen de schorsing. De minister heeft niets nieuws gezegd. Er is dus geen behoefte aan beraad, vond hij. De Ver. Staten en de Sow jet- Unie hebben gistermiddag op de ontwapeningsconferentie in Genève een gelijkluidend ont werpverdrag tegen de ver spreiding van kernwapens in gediend. De voorzitters van de conferentie, de Rus Rosjtsjin en de Amerikaan Fo'ster brachten aparte Russische en Amerikaanse teksten van gelij ke inhoud ter tafel, het resul taat van meer dan twee jaar van vreedzame activiteiten op het ge- moeilijke onderhandelingen tussen de twee grote kern- mogendheden. Het oorspronkelijk initiatief ging uit van president Johnson, die op 21 januari 1964 aan de conferentie van 17 landen in Genève een overeen komst voorstelde ter voorkoming van de verbreiding van kernwapens naar landen die ze niet bezitten, aange vuld met een internationale inspectie bied van de kernenergie. De Sowjet-Unie toonde dadelijk be langstelling voor een dergelijk ver drag en kwam veertien dagen later met een eigen voorstel. Twee zaken hebben de totstandkoming van een overeenkomst in de weg gestaan: de strijd in Vietnam en de groeiende macht van West-Duitsland. In 1965 zeiden de Russen onver wacht, dat Vietnam geen hinderpaal behoefde te zijn. Wat West-Duitsland betreft zijn de heersers in Moskou nog steeds argwanend. Een der grote strijdpunten de controlekwestie wordt in het ont- werp-verdrag opengehouden. Bepaald wordt, dat de kemmogend- heden de andere landen in geen en kel opzicht directe of indirecte steun zullen verlenen voor het verkrijgen van kernwapens en dat de niet-kern- mogendheden zich van hun kant er toe verplichten niet te zullen probe ren kernwapens te vervaardigen of van anderen te krijgen. Het verdrag zoals de Ver.Staten en de Sowjet-Unie het nu voorstellen, zal dus streven naar een handhaving van het bestaande monopolie van kernwapens van de Ver. Staten, de Sowjet-Unie, Engeland, Frankrijk en China. Elk land dat zich bij het verdrag aansluit zal wyzigingep in de tekst kunnen voorstellen. Alle amendemen ten moeten door de meerderheid der partijen worden goedgekeurd. Alle landen die tot het verdrag toetreden, behouden 't onvervreemd bare recht, hun speurwerk op het ge bied van de vreedzame toepassing van kernenergie voort te zetten en hierin onderling te blijven samen werken en gegevens uit te wisselen. Het ontwerp bepleit voorts een con ferentie van alle ondertekenaars, die vijf jaar na de inwerkingtreding van het akkoord van Genève zal worden gehouden om te beraadslagen over de wijze van toepassing van het ver drag en te verzekeren dat de doelein den worden bereikt. Vervol» op na». 2 Spoorwegwachter D. Dokman uit Beesd trachtte door het zwaaien van een rode vlag nog een botsing te voorkomen. Ver geefs. De twee treinen schoven op elkaar, zoals de bovenste foto laat zien. De kans bestaat, dat het Verolme- concern ook de opdracht zal krijgen voor de bouw van een derde mam- moeitanker van ongeveer 240.000 ton (kosten ca. 70 miljoen) voor reke ning van Esso. Een woordvoerder van het scheepsbouwconcern zei gis- teravind niet te kunnen ontkennen, dat het bedrijf op het ogenblik met Esso onderhandelingen voert over de bouwopdracht voor de laatste 240.000 tons tanker voor de serie van Enige weken geleden kreeg Verolme al de opdracht voor de constructie van twee van dergelijke mammoet tankers. De Esso-order voor drie 240.000-tonners ging naar de werf Weser A.G. in Bremen, die met Ver olme en een Engelse werf sa menwerkt in de onlangs opgerichte Dorchester Club. ADVERTENTIE tad Bo, nummer bestaat uit 22 pagina's Hand in hand met Koningin Anne-Marie daalde de jonge Griekse vorst Constantijn giste ren op Kennedy Airport, Neiu York. de vliegtuigtrap af. Het paar brengt morgen een bezoek aan de Expo 67 in de Canadese stad Montreal. Na zijn terugkeer uit Canada zal de Griekse koning een ontmoeting hebben met pre sident Johnson. Kan ook gefinancierd worden In 6 - 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90,—. GGBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 Leiden (Van onze Utrechtse correspondent) Bij een frontale botsing tus sen een goederentrein en een personentrein zijn vanmorgen in Beesd twee Utrechters ge dood en vier personen gewond. De slachtoffers zijn de machi nist N. Venema (37) en de con ducteur van de personentrein de 32-jarige G. Stoker. De machinist van de goederentrein, de 37-jarige H. van Haaren uit Rot terdam, behoort tot de gewonden. Hij heeft in de ziekenauto tegenover een broeder verklaard, dat het ongeluk te wijten was aan het weigeren van de remmen van zijn locomotief. Het ongeluk gebeurde bij een over weg, even buiten het emplacement van Beesd, waar het dubbelspoor overgaat in enkelspoor. De personen trein kwam over het enkelspoor uit de richting Leerdam aanrijden. Uit de andere richting naderde de goe derentrein. Tot grote ontzetting van blokwachter D. Dokman (42) reed de goederentrein, die voor de wissel had moeten wachten tot de personentrein gepasseerd was, door. De heer Dok man rende met een rode vlag naar buiten om de machinist op het ge vaar attent te maken. Enkele secon den later was de botsing een feit. Het voorste deel van de personen trein kwam op de locomotief van de goederentrein terecht. De heer Vene ma en conducteur Stoker, die in ver band met de dichte mist ook in de cabine zat om uit te kijken over de rails, moeten op slag dood zijn weest. De toestand van de vier wonden is niet ernstig. ADVERTENTIE Manden voor hond en poes, ovaal of rond. Van de eenvoudigste tot de sierlijkste, zelfs inklapbare van metaal (makkelijk meene men). Kussens en dekens. Alles om Uw huisvriend (innetje) lek ker te verwennen met een warm holletje. Reismandjes en fiets mandjes. Al vanaf DEZE WEEK EXTRA AANBIEDING: Leuke POESENMAND heeft Nieuwe Rjjn 50 Tfn 20824 (01710) dermalsen. De personentrein was de eerste trein, die vanmorgen uit Dro- drecht vertrok. H*-.t aantal passagiers was gering. Naar schatting 15. Drie van hen werden gewond. De blok wachter en omwonenden hebben on middellijk eerste hulp geboden. Bij de botsing ontstond een begin van brand, die door de heer Dokman en de brandweer werd geblust. ZEER HEVIG VUURGEVECHT OP CYPRUS In Limasol op Cyprus, hebben Griekse en Turkse Cyprioten van ochtend vroeg een vuurgevecht ge leverd, waarbij duizenden schoten werden gelost. Volgens Grieks-Cypriotische zegs lieden begon het vuurgevecht kort na middernacht toen twee auto's van de politie in het Turkse gebied door Turken werden beschoten. De politie beantwoordde het vuur en het schie ten ging twee uur met tussenpozen voort. Ongevallen hebben zich niet voorgedaan. De spanning in Limas sol neemt met het uur toe. De na tionale garde in de streek is in alarmtoestand gebracht. De Britse troepen van de VN- strjjdmacht in Limassol slaagden er om half zeven plaatselijke tijd ln wapenstilstand te verkrijgen. ADVERTENTIE Uit het Leidsch Dagblad iran 1 28 Aug. 1867: -r*ni9° weken geleden hebben mj de aandacht ge vestigd op de oprichting ven eene Kweekschool voor be waarschool - onderwijzeres sen en kinderjuffrouwen He verheugt ons thans te kun nen melden, dat die inrich ting weldra in werking za treden. De heer Charles Dickens zoo ernstig ziek, dat hij zich van allen letterkundigen ar beid voor het tegenwoordige moet onthouden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1