PRO Gepoogdvriend te vermoorden: eis acht jaar ANTI-FLODDER Pontecorvo Nieuwsberichten een half uur vroeger WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Per 1 oktober nieuwe zendtijd verdeling radio (Van onze Hilversumse correspondent) De radio-nieuwsberichten, sinds jaar en dag om 7 en 8 uur 's avonds, krijgen per 1 oktober een andere aanvangstijd. Een bescheiden wijziging, maar toch wel tekenend. Officieel doet men het om het zendtijdschema te gerieven, maar voor de in gewijden is het: de televisie zit ook om 8 uur nieuws te verkon digen. Op de AVRO/VAR A-zender (men wisselt om de vier maanden en per 1 oktober staat deze zender op Hilversum 1) wordt het nieuws van 8 uur naar half 8 verschoven en op de andere (KRO/NCRV-) zender komt het nieuws van 7 uur op half 7 te staan. Behalve deze wijziging in het zendtijdindelingsschema, door de NRU opgesteld en met ingang van 1 oktober voor één jaar geldig, is de vaste avond van de NRU nu op maandag en woensdag gekomen, om dat op woensdag zo vaak vanwe ge sport of anderszins van de NCRV-tijd moest worden afgesnoept. Dat. was voor deze omroep een irri terende zaak, ook al kreeg men vol gens een rekening-courantsysteem wel compensatie op andere NRU- Bij de nieuwe zemdtijdindeling is gebroken met het beurtelings AVRO-VARA-optreden op de maan dag en het beurtelings uitzenden van KRO en NCRV op vrijdag. Alleen programmaleiders konden dank zij merktekens in hun zakagenda pre cies zeggen wie op welke dag weer aan de beurt was. Daar is nu een eind aan gekomen. Dit vast tijden principe is overigens door NCRV en KRO intussen voor het nieuwe sei zoen al consequent uitgewerkt. Het betekent onder andere dat vaste rubrieken, zoals actualiteiten- en vrouwenprogramma's, elke dag op dezelfde tijd zullen worden uitge zonden. ongeacht of de N.C.R.V. of de KRO deze verzorgt. De zendtijdindeling voor het ko mende seizoen, heeft voor de NRU. thans 20 procent van de uren op geleverd. plus nog wat overuren voor bijzondere aangelegenheden. Van de 299 uren per week over de drie zen ders heeft de NRU er 58. De grote omroepen krijgen ongeveer 52-uur de overblijvende uren zyn voor de VPRO, de TROS (die intussen C- omroep is geworden) en voor de jongste omroepgemachtigden, die wat snippertijd hebben gekregen, zo als de „Bond zonder naam" op aandag van 22.20 tot 22.30 uur, eenmaal per 14 dagen; de NVSH op woensdag, op dezelfde tijd en dit 39 maal per jaar; de „Orde van vrij metselaren" 4 maal per jaar een half uur op een nog nader te bepa len tijd; de „Morele herbewa pening" komt 13 maal per jaar op een woensdag en de Hiro (Huma nistische Idealistische Radio Om roep) elke zaterdag van 17 tot 17.30 Bij de besprekingen tussen deze kleintjes en de NRU is door pro grammacommissaris mr. W. Wage naar wel duidelijk gezegd: „Maak zo goed mogelijk aangepaste pro gramma's en laat het geen praat uurtjes worden. Sprekers hebben wij al genoeg". Straks zal in het nieuw opgezette schema nog de reclame moeten wox-den ingepast. Dit komt rond het nieuws en rond bepaalde aantrekkelijke programma's. Dat kost op elke zender de omroep en de NRU. 24 minuten per dag. Een vrolijk, onderonsje tussen Dean Martin, zijn vrouw en kar dinaal Spellman van New York (in het midden), tijdeiis een di ner in New York. Dean Martin is tot „man van het jaar" uitgeroe pen wegens zijn prestaties in het golfspel in wedstrijden waarvan de opbrengsten voor charitatieve Instellingen zijn bestemd. ADVERTENTIE Van 13 september af is redelijke tot goede ontvangst van de Neder landse radio en televisie in nagenoeg geheel Nederland mogelijk. Dan ordit het F.M.-radio- en t.v.station Wieringermeer in Wieringerwerf door de waarnemend commissaris der Koningin in Noord-Holland in gebruik gesteld. Luisteraars en kij kers in de kop van Noord-Holland, de Waddeneilanden en West-Fries land behoeven dan niet langer te klagen over de slechte ontvangst van Hilversum en Bussum. In haar strijd tegen de radio piraten heeft de Britse regering de beslissende slag toegebracht de reeds zwijgende zenders door een oud luchtafweer fort in de Noordzee ter hoogte van Har wich te laten opblazenEen ton plastic-spring stof werd aan gebracht, een geweldige knal, en overs-hot is voor geen enke.e piraat meer aantrekkelijk Juiiie Astor bij botsing gedood De Franse filmactrice Junie Astor is gisteren bij een verkeersongeluk om het leven gekomen. Zij zat in een door een Amerikaan bestuurde sportwagen, die met een snelheid van ongeveer 200 kilometer op de weg Pa rijs- Lyon tegen een vrachtauto botste. Ook de bestuurder van de sportauto verloor hierbij het leven. Junie Astor is 49 jaar geworden. Zij kwam op haar zestiende .iaar bij het toneel. Van 1934 tot 1961 ver vulde zy rollen in tientallen films, zoals in „Les bas-fonds", „La gar- gonne" en „Noix de Coco". Haagse werd miss Scheveningen De 17-jarige mevr. Helen Engel kampSchreiner uit Den Haag is de afgelopen nacht in Nautica op de Scheveningse pier uitverkoren tot miss Scheveningen 1967. Zij ivon daarmee een persoiien- auto, waarvan ze zei, dat ze de ivagen zou verkopen, omdat zij nog niet mag rijden en omdat no.ar echtgenoot, die in het recla mevak zit, alleen maar van snelle auto's houdt, zoals hij er een heeft. De laatste van de vier ronden, waarvoor in totaal 37 meisjes en vrouwen uit NederlandDuits land, Frankrijk en Engeland had den ingeschreven, kwamen 25 deelneemsters voor de jury para deren. Voordien hadden ze in badpak geshowd, een test onder gaan, zich tivee avondjes in nachtclubs getoond en in auto's op de promenade gereden. Tweede op de verkiezing werd cle 23-jarige zangeres Helen Sue Franken uit Den Haag, die op va kantie naar Torremolines mag derde werd de 19-jarige Sonja Bangert, een Haagse receptioniste, en vierde de 20-jarige Astrid Puyker uit Amsterdam, die een weekeinde in haar woonplaats mag verblijven Bisschoppelijke kunstschatten In het Aartsbisschoppelijk Museum te Utrecht wordt van 1 september t/m 29 oktober 1967 een tentoonstel ling gehouden onder de titel ..Kunst schatten uit het Bisschoppelijk Mu seum van Haarlem". De expositie omvat de hoogtepunten van de verza meling van het Haarlems Bisschop pelijk Museum en is georganiseerd in het kader van het in januari 1966 gesloten contract, waarbij bepaald is dat bovengenoemde collectie m haar geheel naar het Aartsbisschop pelijk Museum zal worden overge bracht, zodra dit laatste hiervoor in Utrecht over de nodige ruimte be schikt. Dit zal binnen afizenbare tijd het geval zijn dank zij de grote steun en hulp die de Gemeente Utrecht geeft by de realisering van de huis vesting. De gecombineerde verzame ling zal onder de naam „Het Catha- rijneconvent", Museum van Reli gieuze Kunst, geëxposeerd worden in het Catharynegasthuis en het Catha- rijneconvent, gelegen tussen Lange Nieuwstraat en Nieuwe Gracht naast de r.k. kathedraal. NEDERLAND 1 NTS Wereldkampioenschappen wielrennen r De Minimolen r De Chinese nachtegaal; sprookje r De nationale najaarsloterij r Journaal en weeroverzieht r The Bottles; tekenfilm r Drie geheimen; film r Wereldkampioenschappen wielrennen- Laatste nieuws r Sluiting NEDERLAND 2 TROS EN VARA 8.00 uur Nieuws 8.05 uur Tros-kompas 8.15 uur Reis naar de bodem van de oceaan 9.05 uur Achter het nieuws 9.30 uur Coronation street 9.55 uur Bloeméneters in het land der Maya's; documentaire 10.15 uur Laatste nieuws en journaal 10.30 uur Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 8.05 uur Praags lentefestival 1967 10.40 uur Werken van Johannes Brahms HILVERSUM 2 10.20 uur Het wereldkampioenschap wielrennen 10.55 uur Serenade; muzikaal programma (Van onze Roermondse correspondent) Een onvoorwaardelijke ge vangenisstraf van acht jaar eiste mr. W. Moors, officier van justitie bij de Maastrichtse rechtbank, gisteren tegen een 30-jarige mijnwerker uit Schinveld wegens een poging tot moord op zijn vriend, een 30-jarige bankwerker uit het zelfde Limburgse dorp. Op 3 maart van dit jaar deed de mijnwerker een gewapende aanslag op het leven van zijn vriend en dorps genoot. Hij joeg zijn slachtoffer een 5,65 mm kogel uit een Flobertgeweer door de buik, beukte de kolf van dat geweer op zijn hoofd kapot en pro beerde zijn slachtoffer daarna te wur gen. De bankwerker overleefde de aanslag en is wonderlijk genoeg van de ernstige gevolgen geheel hersteld. de weg naar een huwelijk met vrouw vrij te maken door haar nu te vergiftigen. Die moordpoging werd door de vrouw verijdeld. Ver dachte moest haar beloven nooit meer naar vergif te grijpen. Uitstapje Verlief tl Verdachte bekende gisteren door wat flauwtjes herhaaldelijk "ja" te knikken, de tenlaste gelegde poging tot moord. „Na in kalm overleg daar toe een plan te hebben beraamd" zo als het in de dagvaarding stond. Hij had twee pijlen op zijn boog om zich enigszins voor dit gruwelijk mis drijf te verontschuldigen. „Ik wist niet meer wat ik deed", en .Jk was zo verliefd op die vrouw", voerde hij zwak aan. De mijnwerker was twee jaar ge leden als huisvriend voor het eerst bij de bankwerker over de vloer ge komen. Diens vrouw beklaagde zich by hem herhaaldelijk over haar niet zo gelukkige huwelijksleven. Lang zaam groeide uit dat intieme ver trouwen een verboden liefde. Ver dachte probeerde vorig jaar al eens Op twee maart van dit jaar tij dens een nachtdienst ondergronds in de mijn beraamde hij een andere oplossing om zijn vriend op te rui men. Op 3 maart ging hij daarvoor direct aan de slag. In het Belgische I Tongeren kocht hij het geweer. Hij oefende er diezelfde dag nog mee de Brunssummerheide. Hij nodigde I zijn vriend uit 's avonds mee te gaan naar Aken om de bloemetjes eens flink buiten te zetten. Ze zouden el kaar treffen bij een verlaten grind- I groeve.De vriend was nauwelijks uit zijn auto gestapt, toen een kogel uit verdachtes geweer hem in de buik trof. Toen verdachte dacht dat zijn slachtoffer dood was, ging hy rustig j naar huis. borg het wapen weg wiste alle sporen uit. Daarna ging hij bij familie op bezoek. Onderweg n huis werd hy nog diezelfde nacht ge- arresteerd. De officier van justitie achtte het I kalm beraad en zorgvuldig overleg bij de moordpoging bewezen. Van uit lokking door de vrouw van het slacht- offer was niets gebleken. De rechtbank doet over veertien dagen uitspraak. Boeiende reportage over Rood-Cliina De blik werd gisteravond naar het Oosten gedwongen: Rusland, India en Rood-China. In twee gevallen bleek dat zeer de moei te waard. Zowel de film van de Indiase regisseur Satjajit Ray als de ingelaste reportage over communistisch-China waren in teressante programma-onderde len. De Bavaria-produktie van Alexander Ostrowski's komedie „Een winstgevende betrekking" werd door de Duitsers cfp dezelf de manier om zeep geholpen als „Talent en bewonderaars" van dezelfde schrijver en even eens in Duitse versie waarop de AVRO ons zondag onthaalde. Het is heel plezierig kennis te kunnen nemen van een deel van het werk van deze in Nederland minder bekende Rus, maar de manier waarop deze twee stuk ken werden gepresenteerd, recht vaardigde de in beslag genomen zendtijd beslist niet. Later bracht de KRO een heel wat sterker programma: de re portage die een Engelsman en een Canadees, vermomd als toe risten, in Rood-China maakten. Fabrieken en landbouwgemeen- schappen kwamen ze betrekke lijk gemakkelijk binnen en zelfs hun onderhoud met fanatieke Rode Gardisten scheen weinig moeilijkheden op te leveren. Het werd een zorgvuldig afge wogen en van plezierige objecti viteit getuigende film over de immense mensenmassa's die ginds worden voorbereid op het geen zij zelf als hun enig hui veringwekkend doel zien: „Re volutie maken". Hun volkomen van de onze verschillende instel ling „medische studie is tijdver spilling" werd nu eens niet belachelijk gemaakt of als dom afgedaan, maar met een maxi mum aan begrip voorgelegd, zij het voorzien van enkele kritische kanttekeningen. De strijd die daar op het ogen blik gaande is tussen voor- en tegenstanders van Mao, kon ook in deze CSB-deportage niet tot op de bodem worden gepeild, maar het was in elk geval een boeiend brok informatie. 'Aparajito' De NTS wijdde de avond aan regisseur Ray en zijn film „Apa rajito". In een interview vooraf vertelde hij sterk te zijn beïn vloed door Jean Renoir en Vit- torio de Sica. wiens „Fietsen dieven" hem op 't idee bracht met beperkte middelen een film te maken. Zijn „Aparajito" uit 1957 en middendeel uit een reeks van drie draagt desondanks dui delijk het stempel van India. Dat niet alleen door de opnamen in Benares, Calcutta en het even ruime als verzengende Indiase landschap, maar ook door het langzame ritme dat deze film draagt. Ray heeft er de tijd voor genomen zijn werkstuk te ma ken. Naai* Westerse maatstaven doet de film wat traag aan, maar de poëzie en de aandacht voor het detail van Ray maken duidelijk dat hij terecht tot de grootste filmers van zyn land wordt gerekend. Tekenend was zijn opmerking over de filmcensuur in India: „Die kan een regisseur belemme ren. maar hem ook stimuleren om dat wat hij wil zeggen, ge nuanceerder uit te drukken: een liefdesscène zonder kus, maar die toch de grootst mogelijke intensiteit meegeven". Firato '67 De Firato 67, de vijftiende ten- I toonstelling van elektronica, die van 21 september t/m 1 oktober in het nieuwe RAI-gebouw in Amsterdam wordt gehouden, zal worden geopend door de minister van Economische Zaken, mr. L. de Block. De opening geschied in de NTS-kleurentele- visie-studio die in de RAI wordt ge bouwd. Rond deze opening zal een speciaal tv-programma worden uit gevoerd, dat zowel op de Firato als in het land (in kleuren en in zwart/ wit) op het scherm zal kunnen wor den gevolgd. Daarmee is dan tegelijk een begin gemaakt met de openbare introductie van kleurentelevisie in ons land. De komende lustrumtentoonstelling is de grootste firato die tot nu toe werd gehouden. Er zijn 152 expo santen uit 22 landen. Mevrouw Grant wil scheiden De echtgenote van Hollywood-ac- teur Cary Grant (63) heeft echtschei ding aangevraagd op grond van een „wrede en onmenselijke" behande ling. die zij van haar man zegt te ka-ij gen. Mevrouw Grant, de 30-jarige actrice Dyan Cannon, is de vierde echtgenote van de filmacteur, die te voren in en uit het huwelijksbootje stapte met actrice Virginia Cherill, miljoenen-erfgename Barbara Hut ton en actrice Betsy Drake. Het echtpaar, dat in 1965 in de echt werd verbonden, heeft een dochtertje van 18 maanden. Bij de burgerlijke stand staat de heer Grant ingeschre ven onder de naam Archie Leach. Zijn vrouw schat zyn vermogen op meer dan 30 miljoen gulden en zijn jaarinkomen op 1,75 miljoen gulden. Zy vraagt een redelijke alimentatie. Ze zegt dat haar maandelijkse uit gaven ruim 19.000 gulden bedragen. liederen. 18.30 Stereo ^Lichte orkest en gitaarmuz. (gr.). 19.00 Nws. en weerpraatje. 19.10 Radiokrant 19.30 Muz. van Het Leger des H< 19.45 Wereldpanr 19.55 Stereo: instrumentaal kwintet. 20.05 Praags Lentefestival 1967: Tsjechisch Philharmonisch orkest en soliste: mo derne muz. 21.30 Zeevaart, een onbe perkt arbeidsterrein, lezing. 21.45 Ste reo: Lichte orkestmuz. 22.10 Meditatie. 22.30 Nws. en herh. SOS-ber. 22.40 Stereo: Vocaal ensemble: klass. liede ren. 23.00 Ontmoetingen op Kreta, ge sprekken. 23.15 Lichte gram.muz. 23.55 -24.00 Nws. VARA: 18.00 Nws. 18.15 Act. 18.30 otereo: Licht ensemble met zangsolist 18.55 Voor de kinderen. 19.20 Artistie ke Staalkaart. 20.00 Nws. 20.05 alatenprogr. zu.w wedstrijdprogram- koord licht nabij bekeken. 22.15 Lichte gram. muz. 22.20 Reportage van het wereld kampioenschap wielrennen op de baan Amsterdam. 22.30 Nws. 22.40 Act. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e lijn) van 18-20 uur Frag. JOle Rose von Stamhui" (Fall). Fritz Wunderlich, Melitta Muszely, Christine Görner, llarry Frledauer, Heinz Maria Lins. Orkest Graunke o.l.v. Carl Michalski. I've got my love to keep me warm (Berlin), Orkest Les Brown. The bass walks (Kaempfert), Makin' whoopee (Donaldson). Orkest bush (Wende), Orkest Horst Wende. Oh. mein Papa (Burkhard), Glinther Jazz pizzicato (Ander- Kurt Wege. Via Veneto (Osterwald), Hazy Osterwald Sextet. Spanisch gipsy dance (Marquina), Or kest Edmundo Ros. Jazz fugue (Kirk), Alice Babs, Bewitched (Rodgers). Or kest Werner Müller, Les roses rouges fanêes (Kesslair), Compagnons de dugno), Orkest Max Greger. The Plc- colino (Berlin). Orkest Les r sel, Leroy Vinnegar. Shelly Manne. Alone together (Schwartz), idem In the cliapel in the moonlight. (Hill), id. The song is you (Kern), id. There is no greater love (Symes). Gene Am nions, Sonny Stitt. John Houston, Charles Williams. George Brown. The one before this (Amnions), id. leaves (Kosma). id. (7.30-7.32 Nws.). 7.55 Overweging. 8.00 Nws. 8.10 Lichte gramonuz. Ö.30 N" de: mod. orkestwerken (gr.) 13.00 Klass. NCRV: 15.45 Stereo: Pianore- TELE VISIEPROGRAMMA pen wielrennen op de baan. 19.40 Van gewest tot gewest. 20.00 Journaal. AVRO: 20.20 AVRO's Televizier. 21.25 The Saint: De slimme detective, TV- film. 22.15 Aansluiting met Las Vega: wielrennen op de baan. Nederland If tenschappen. 20.30 Dc Wrekers: De Dubbelganger (Two Is a crowd). TV- film ultde Engelse maand orkest: klass. muz. NTS: 22.20 Journaal. IKORCVK: 22.35-23.05 Ge deeld risico: gesprek over de gevolgen van bedrijfsinkrimpingen en ontsla- Deze dag AVRO: 8.00 Nws. 8.10 Act. Stereo: Klass. gram.n grjiiuz. voor oudere luisteraars. 10.00 Voor de kleuters. 10.10 Arbei nen: populair verzoekplatenprogi r jj "1.55 Beursber. Het Sowjet-persbureau Tass heeft gisteren verklaard niets te weten van een benoeming van prof. Bruno Pon tecorvo tot hoofd van een nieuw in stituut voor ruimtefysica in Siberië. I Radio-Moskou had maandagavond in een Engelstalige uitzending mee- 9.35 Lichte gedeeld dat de in 1950 naar de Sow- jet-Unie uitgeweken Britse geleerde van Italiaanse afkomst, tezamen met de Sowjet-natuurkundige Vitaly Gimzburg. belast was met de leiding van het instituut aan het Baikal - gelmuz. 12.55 Reportage Wereldkam pioenschappen Wielrennen liederen. 14.00 Holland Festival 1967: Internationaal Belaardconcours. 14.15 16.00 Nws. 16.02 Latijns Amerikaai muz. 16.30 Amateurs musiceren: Fan fare orkest, accordeonvereniging en koperorkest 17.00 Bereisde Roel zag op zijn tochten licht progr. Hilversum 3, 240 m. en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Lichte vocale muz. 10.00 Nws. 10.02 Mengelmuze nwe langspeelplaten. 11.00 Nws. 11.02 Muz. bij de koffie. 12.00 Nws. 12.02 Transistor: gev. progr. met een toeris tische inslag. 13.00 Nws. 13.02 Top dertig: Nederlandse hitparade van deze week. (14.00 Nws.). 14.30 Lagelanders: lichte platen. KRO: 15.00 Nws. 15.02 Wegens vakantie gesloten: licht muz. Tass noemt nu een „westelijk be richt" van deze strekking een „ver zinsel". De Sowjet-Akademie van Wetenschappen, waarvan prof. Pon tecorvo lid is, zegt dat het betrokken instituut helemaal niet bestaat. Prof. Pontecorvo. indertijd verbon den aan het Britse centrum voor atoomonderzoek in Harwell, ver dween toen hij met vakantie in Italië was. In 1955 bleek zijn aanwezigneid in de Sowjet-Unie uit een artikel van zijn hand. Volgens de tot dusver be kende gegevens stond hy aan het hoofd van een groep onderzoekers aan het Instituut voor Kernonderzoek in Doebna, nabij Moskou.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5