EIDSCH DAGBLAD Brits ambassadegebouw in Peking in brand gestoken J Schmelzer: „Wacht nu nog even af..." JAM IN Betrekkingen tussen Engeland en China op dieptepunt Zware verliezen bij strijd in Nigerië De zomer is VLIEGVELD VALKENBURG VERDWIJNT NOG NIET pgericht 1 maart 1860 WOENSDAG 23 AUGUSTUS 1967 No. 31362 Irecteur: E, A. E. van Dïshoeck Idredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, LeideD - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 Ratna Sari Dewi wil scheiden A oekarno's derde vrouw, de in Ja- geboren Ratna Sari Dewi, heeft (scheiding gevraagd, omdat zij mt dat haar man geen toekomst heeft. Het persbureau Antara It voorts mede, dat mevr. Dewi loten heeft niet naar Indonesië lig te keren. Ze wil Soekamo wel eken over haar bezittingen in Dja- ta. latna Sari Dewi is op het ogen- in Japan. Ze heeft haar kind, vier maanden oud is, bij zich. oekarno, die weer last van zijn heeft, bewoont thans met toe- nming van de Indonesische auto- iten, mevrouw Dewi's huis in ikarta. Hij zal in Djakarta een dische behandeling ondergaan. Doop op t.v. Ie N.T.S. zendt zaterdag 2 septem- van 11.25 tot 12.30 uur op Neder- i 1 een rechtstreekse reportage van de doopplechtigheid van is Willem-Alexander in de Grote St. Jacobskerk in Den Haag. WEERBERICHT eer bewolking Ie Bilt verwacht van heden- tot tgenavond meer bewolking met een regen- of onweersbui. In nacht en ochtend plaatselijk mist. tot zwakke veranderlij- ffind. In het algemeen iets lagere 'dagtemperaturen (Opgemaakt om 11.40 uur) STRANDVERWACHTING tol zwakke storing boven België een bui veroorzaken, maar er nt overwegend zonnig en goed todweer. Zwakke wind. Tempera- tn van 20 tot 22 graden, zeewa- 19 graden. 'ooruitzichten: De hoge druk blijft 'heersen met stabiel en goed Midweer. 24 AUGUSTUS op: 5.37 uur; onder: 19.47 uur. mn op: 21.15 uur; onder: 10.16 uur. bgwater te Katwijk te 5.40 en 18.00 laagwater te 1.45 en 13.54 uur. nummer bestaat alt 14 pagina's Een opgewonden krijsende menigte van duizenden Chinezen, onder wie de Rode Garde ruimschoots vertegenwoordigd was, heeft gisteravond het ge bouw van de Britse diplomatieke missie in Peking bestormd. Flessen benzine zgn. Molotowcocktails werden naar binnen geworpen, waardoor de kanselarij in brand raakte en ernstig door het vuur werd geteisterd. De Chinezen drongen het gebouw binnen en mishandelden zaakgelastigde Hopson en zijn staf. Toen de aanvallers weer weggetrokken waren en de brand was geblust, kwam de zaak gelastigde naar buiten, bet hoofd in verband en zijn kleding besmeurd met bloed. Zijn ambts woning was één ruïne; al het meubilair was op straat gegooid. Ttegenmaatregelen van Londen Dit optreden tegen weerlozen in Rood-China gebruikelijk geworden sedert de molestaties van de ambas sades van Mongolië, India, Indonesië en de Sowjet-Unie heeft onmid dellijke tegenmaatregelen van de Britse regering als gevolg gehad. De Chinese zaakgelastigde Tsjen Ping werd tijdens een opgewonden onderhoud van 20 minuten od het ministerie van Buitenlandse Zaken er van op de hoogte gesteld, dat alle Chinese diplomaten in Engeland ver boden werd het land te verlaten zon der toestemming der Britse regering. De Nigerlaanse federale troepen zijn gereed voor de beslissende aan val op Enoegoe, de hoofdstad van de afgescheiden staat Biafra, zo deelde dinsdagmiddag een regeringswoord voerder in Lagos mee. In het gebied van Ore in de weste lijke deelstaat, 200 km ten oosten van Lagos, wordt hevig gevochten. Een Biafraanse „zelfmoord-brigade" pro- Nog levensgevaar voor 8 gewonden in Martelange (Van onze Brusselse correspondent) Over de oorzaak van de ramp met de tankauto in Martelange bestaat nog steeds geen zekerheid. Men neemt aan dat een mechanisch de fect het kantelen van de tankauto tot gevolg heeft gehad. De burgemeester van Martelange heeft echter ver klaard, dat naar zijn mening de chauffeurs van de dagelijks passeren de tankauto's vaak te hard rijden en dat zulks ook maandag het geval is geweest. Zoals altijd na een dergelijke ramp, wordt aangekondigd dat men maatregelen zal nemen teneinde een herhaling te voorkomen. In dit g val wil de Belgische regering de wette lijke voorschriften voor het vervoer van gevaarlijke stoffen over de weg herzien. Van de 34 gewonden, die in zieken huizen worden verpleegd, verkeren er nog acht in levensgevaar. terug Ongeveer twaalf dagen heeft augustus ons het gevoel gegeven, dat de zomer van 1967 voorhij zou zijn. Daar is geen sprake van. Een warmere en drogere luchtstroom heeft inmiddels ook de hardnek kige wolkenvelden, die gisteren boven de noordelijke helft van ons land hingen, doen verdwij nen. De temperatuur gaat om hoog. Tijdelijk is er in het zuid westen van ons land nog een klei ne onweerkans, maar gezien de geringe depressie-activiteit hoven de oceaan, mag in de komende dagen zomerweer worden ver wacht met zon en temperaturen hoven normaal Augustus heeft de laatste dagen een tekort van 15 uren zon opgelopen, dat echter in de komende acht dagen glansrijk kan worden ingehaald. Zeker wanneer augustus toch het zo merse pad van juli heeft weten terug te vinden, waar het van daag wel naar uitziet beert er wanhopig door te stoten. Slaagt zy daar niet in, dan is het ge bied voor de Biafranen verloren, om dat ze er niet genoeg mensen hebben om het bezet te houden, aldus de woordvoerder in Lagos. Dinsdagavond werd gemeld, dat de troepen van Biafra zich na hevige gevechten uit Ore terugtrekken in de richting van Benin (midden-westen). De federale Nigeriaanse troepen wa ren aanzienlijk versterkt, onder meer met tanks. Voorts ontvingen zij steun uit de lucht. Officieren van het federale leger zeiden dat de strijd om Ore die elf dagen duurde, hun zware verliezen had gekost. Een federale woordvoerder dinsdag ,dat de regering in Lagos op elk moment vredesbesprekingen met Biafra wil aangaan, als de eenheid van de federatie maar vooropgesteld wordt. Het zou moeilyk, maar niet onmo gelijk zijn tot een regeling te komen, zo zei hij, maar intrekking van de eenzijdige onafhankelijkheidsverkla ring odor Biafra en aanvaarding van de verdeling van de federatie in sta ten bleven essentiële voorwaarden. Het uitreisverbod geldt ook voor het personeel van andere Chinese vestigingen in Engeland als het pers bureau Nieuw-Ohina, de Bank van China en een aantal Chinese han- Voorts mogen de Chinese diploma ten en functionarissen geen gebruik maken van de draadloze diploma tieke verbinding met Peking zolang de verbroken verbinding tussen Lon den en zijn missie in Peking niet is hersteld. Het reizen van de Chinezen buiten een straal van acht kilometer van het Londense centrum is voor hen verboden, tenzij zij daarvan 48 uur tevoren mededeling doen. Uit vrees voor repressailles heeft de Londense politie cle bewaking van het gebouw van de Chinese diploma tieke vertegenwoordiging versterkt Minister Brown van Buitenlandse Zaken heeft zijn vakantie in Noor wegen in verband met de gebeurte nissen in China afgebroken en is vandaag' naar Londen teruggereisd. Verplaatsing van het vliegveld Valkenburg levert grote problemen op, zei staatssecretaris Haex van De fensie vanmorgen in de tweede-ka mercommissie voor Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening. De commis sie besprak de tweede nota over de ruimtelijke ordening. Mr. T. Brouwer (K.V.P.) had de wenselijkheid van verplaatsing van dit militaire vliegveld aangesne den, onder meer met het oog op de geluidshinder en omdat hij betere verkeersverbindingen tusseir Wasse naar en Katwyk nodig vindt. Tegen verplaatsing van het vliegveld bestaat principieel geen be zwaar, zei staatssecretaris Haex. Maar het vinden van een nieuw ter rein, dat aan de eisen voldoet is moeilijk. Ook wees de bewindsman op de hoge kosten van verplaatsing, staatssecretaris merkte nog op, dat het vooralsnog een jjdele hoop is, de behoefte aan militaire oefenter reinen zal afnemen. Deze hoop was uitgesproken door de heer Wieringa van de P. v. d. A. De Sjah van Perzië vertoeft op het ogenblik in Amerika voor he sprekingen met de regering van president Johnson over Israël en het Midden-Oosten. Gisteravond gaf de president een diner ter ere van de Sjah, waaraan werd deel genomen door 130 gasten. Verbroken radiocontact Totdat de Chinezen het gebouw van de Britse ambassade waren bin nengedrongen, stond zaakgelastigde Dona-ld Hopson in voortdurend radio contact met Londen. Dit werd op dramatische wijze afgebroken met de woorden: „Ze komen binnen, ze ko men binnen". De brand de kanselarij was tot ver in Peking te zien. Rond de ge bouwen krioelde het van Rode Gar disten en militairen, die buitenlan ders de doorgang weigerden. De Britten hebben nu hun toe vlucht gezocht in de gebouwen van andere ambassades. Ze zijn er be trekkelijk goed afgekomen; niemand had ernstige verwondingen opge lopen. Vervolg op pag. 6 -k Naaïdióijk heeft weer zijn druivenprinsesHet is Corrie de Koning Zij ivordt terzijdëgestaan door de oogstfee Jeanette v. Brink en bloemenfee Toos Zwinkel$ (rechts). De dames presenteren een druifje, zoals de foto toont. Volgende iveek vergadert fractie KVP over actie van radicalen (Van onze parlementaire redactie) De fractieleider van de KVP in de Tweede Kamer, drs. Schmelzer, heeft zijn fractie verzocht thans geen beslissing te nemen over het zogenaamde adres van de radicalen, maar af te wachten tot volgende week een speciale vergadering van de fractie over dit onder werp zal zijn gehouden. Zeven K.V.P.'ers, hebben het adres wel reeds ondertekend, maar zij konden met het voorstel van drs. Schmelzer akkoord gaan. Een en an der werd gisteren op de normale we kelijkse vergadering va nde fractie besproken. eren Jongi De jongerengroepen in de KVP kwamen gisteren in Utrecht bijeen. Het bestuur wil, dat de partij zich vóór de verkiezingen op basis van haar programma bindt met wie zij wil samenwerken. „De KVP dient met haar programma een duidelijke richting aan te geven en het com promis te vermeden", aldus een ver klaring na afloop. Over de actie van de radicalen werd geen uitspraak ge daan. Wel werd de actie een con structieve bijdrage aan de discussie over partij vernieuwing genoemd. Volgens jongeren voorzitter H. Gie- len, moet de KVP de kant op van een progressieve partij, links van het centrum, met een vooruitstrevend programma. Als het aan hem ligt zoekt die party samenwerking met D'66 en de rechtervleugel van PvdA in een regeringscoalitie. Voorzitters In Den Bosch kwamen ook elf van de 17 voorzitters van de KVP-kies- kringen uit geheel Nederland bijeen. Men werd het er over eens, dat alle stromingen in de partij zo volledig mogelijk hun ideeën over partyver nieuwing moeten kunnen laten door stromen. De Amsterdamse kieskring voorzitter en KVP-radicaal, mr. E. Jurgens, heeft op deze vergadering nog eens met nadruk betoogd, dat het adres van de radicalen ook is bedoeld als een bijdrage tot het vor men van de meningen in de KVP Hij waarschuwde, evenals drs. Bo- gaers vorige week reeds heeft gedaan, tegen het gebruik van woorden als „scheuring" en „scheiding der gees ten". Eerst moet het hele proces van de partij vernieuwing binnen de KVP uitkristalliseren, zo zei mr. Jurgens Prins Claus heeft gistermid dag het debat bijgeivoond van de kamercommissie over de nota ruimtelijke ordening. Zittend in de groene bankjes kon de Prins als lid van de raad van advies voor de ruimtelijke ordening ho ren, dat regering en commissie het wel eens waren over de voor naamste doelstellingen van het ruimtelijk beleid. (Voor verslag zie pag. 2) Uitlekken Intussen heeft de ondervoorzitter van de K.V.P., drs. Horbach toege geven, dat het wel mogelijk is dat de KVP zelf het adres van de radicalen voortijdig heeft laten uitlekken. Dit is gebeurd in het r.-k. dagblad „De Tijd" op zaterdag 12 augustus. Drs, Van Eerd, woordvoerder van de ra dicalen had al eerder het vermoeden geuit, dat het hier ging om een op zettelijk lek van officiële KVP-zijde, waarmee hij overigens niet ongeluk kig was. „De discussie en de reacties naar aanleiding van de publikatie hebben aangetoond, dat er behoefte was aan gespreksstof als deze". De heer Van Eerd meent, dat het laten uitlekken bedoeld is geweest als een poging van officiële zijde om de groep van de radicalen de wind uit de zeilen te nemen. ADVERTENTIE zuurtjes niet duur ere! heerlijk ©uc/ euwo Uit het Leidsch Dagblad van 26 Aug. 1867; Op den huize Duijnrell te Wassenaar zijn den 13den 1 Jan. 1867 8 kuikens geboren, welke kuikens den 30sten Mei de eerste eieren gelegd heb ben, en waarvan er één den J 2den Augustus weder 11 kui kens heeft uitgebroed. Dezer dagen zag men te 1 Harlingen in de Zuiderhaven 1 een aantal elften, en wel zoo 1 dicht aan de oppervlakte aes waters, dat men al de bewe gingen der beesten kon ga deslaan. Men heeft be proefd er van te vangen do jr harpoeneeren, doch die po- 1 ging mislukte. 1

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1