Martelange één vuurzee LEIDSCH m DAGBLAD JAMIN Bij explosie elf doden en 32 geivonden Rome en Genève gaan nauwer samenwerken Samkalden An de boeien5 Twee Amerikaanse vliegtuigen boven China neergehaald Opgericht 1 maart 1860 DINSDAG 22 AUGUSTUS (Van onze Brusselse correspondent) „Er is hier net kermis. De jaarlijkse dorpskermis, weet u wel. ]c zat er naar te kijken vanuit mijn huis op de heuvel. Plotse- hoorde ik een geweldige explosie en het volgende moment ik een vuurbal omlaag suizen, die de huizen in brand zette. )ok vloog er een vuurbal over de weg. Het huis van de dokter n dat van de kruidenier en de meubelmaker en het oude tram- ation. Alles vloog in brand". De chauffeur van de auto van giste ren moet waarschynlyk een fout bij het nemen van een bocht hebben ge maakt, of mogelijk is hij op een andere auto gereden. In ieder geval kwam hij met zijn tankauto tegen de borstwering van de brug over de Sure, het riviertje waaraan Martelange ligt, terecht. Met een slag die de bewoners deed denken, dat er een vliegtuig was neergestort, is de tankauto uit elkaar gesprongen. De tank werd enige hon derden meters verder op een garage teruggevonden. De cabine kwam te recht op een nabije benzinepomp. On middellijk ontstonden op verschei dene plaatsen felle branden. ipaans gezin uit Nederland onder de slachtoffers )e bejaarde en gepensioneerde on- rwijzer Graffe trilde nog van schrik En hy vertelde van de ramp die het 90 inwoners tellende Belgische ensstadje Martelange gisteren om- eeks het middaguur heeft getrof- W i, toen een tankauto, die vloeibaar derlands gas van Rotterdam naar tz in Frankrijk vervoerde, door tot toe onbekende oorzaak ontplofte de omgeving in brand zette. Elf sonen onder wie een Spaanse oilie bestaande uit man, vrouw, 1 n en schoonzuster, afkomstig uit einskerk bij Beverwijk, kwamen bij ongeluk om het leven. Vier en lig personen werden gewond naar ;enhuizen in de omgeving van rtelange overgebracht. Acht zwaar onden zijn later met een leger - 1 gtuig naar Brussel vervoerd. Van zijn hedenochtend twee personen len, 2ödat het dodencijfer, dat ;n negen was, thans op elf is te staan. Nog enkele anderen |in levensgevaar. (stoffelijke resten van de Spaan- Jmilie werden verkoold in een uitgebrande auto teruggevon- >f deze auto geparkeerd stond, tr de tankauto is meegesleurd it bekend. De namen van de om- len Spanjaarden zijn de 45- Fr. Caldas Montana, zijn 46- Ige echtgenote E. Caldas—Queralt. 15-jarige zoon Fr. Caldas Queralt aede een inwonende zuster van de liw, de 51-jarige V. R. Queralt edert enige jaren woonde dit 4( &nse gezin in Nederland. De man, wouw en haar zuster werkten by ïoogovens in IJmuiden. m Felle branden ontploffing vond, zoals in het 1ste deel van onze oplage van iren gemeld, des middags om rt over twaalf plaats. Het was die tijd druk in Martelange, dat Aarlen en Luxemburg vlak bij Belgisch-Luxemburgse grens ligt. t de jaarlijkse processie werd ge- 1den en de kermis was juist be nen. olgens zeggen van de burgemees- 0, >'an Martelange rijdt elke dag een pse tankauto die ongeveer 40.000 vloeibaar gas van Nederland o> Metz brengt, door het stadje. lid ivechten in Cliina ivige gevechten hebben gisteren gevonden tussen voor- en te- inders van Mao Tse-toeng in 0 ning, aldus Birmaanse studenten 1 lit China gevlucht waren. lizenden Rode Gardisten met sü boehelmen öp voeren een verwoe- tojjd tegen anti-maoisten in de 'itraten van Koeming, aldus de inten. Ze vertelden dat beide Ijen speren, stokken en bakstenen uiken, terwijl duizenden toe- luwers de gevechten gadeslaan. ..1st '•'lent WEERBERICHT onnige perioden KNMI in De Bilt verwacht heden- tot morgenavond: Jog weer met zonnige perioden, ln het noorden en oosten van ons Zwakke tot matige zuidooste- wind en in het algemeen iets fe middagtemperaturen. Pgemaakt om 11.40 uur). 23 AUGUSTUS hop: 5.36 uur; onder: 19.49 uur. J op: 21.04 uur; onder: 9.05 u 'ater te Katwijk te 5.09 en uur; laagwateir te 1.14 en i uur. STRANDVERWACHTING pHjk enkele wolkenvelden, maar zonnig strandweer. Zwakke fnwind. Temperatuur ruim 20 zeewater 19 graden. Vooruit een hogedrukgebied blijft mende dagen zorgen voor zon- mdweer. bestaat uit 14 pagina's Groot alarm Men maakte groot alarm. Spoedig was de brandweer ter plaatse, direct gevolgd door die uit omliggende ste den en die uit de hoofdstad Luxem burg. Een geluk bij een ongeluk was dat de rivier genoeg water kon leve ren voor de spuiten. Was dat niet zo geweest, zo heeft de commandant van de brandweer verklaard, dan zou de brand een veel grotere omvang heb ben aangenomen. Thans zijn het sta tion, het postkantoor en vijftien hui zen tot de grond toe afgebrand. Ook zijn vele geparkeerde auto's, in to taal een vijftigtal, onherstelbaar ver nield. Het stoffelijk overschot van de chauffeur van de tankauto heeft men in de cabine, die op de benzinepomp was terechtgekomen, gevonden. De Wereldraad van Kerken vergadert op Kreta Een speciale werkcommissie, be staande uit acht vertegenwoordigers van de Wereldraad van Kerken uit Genève en zes vertegenwoordigers van de R.-K. Kerk, heeft diverse punten uitgewerkt voor een intense samenwerking tussen de Wereldraad en de R.K. Kerk, zo is in het cen traal comité van de Wereldraad mee gedeeld, dat tot 26 augustus op het Griekse eiland Kreta vergadert. Dr. Lukas Vischer,, een vooraan staand Zwitsers theoloog en directeur van de afdeling geloof en kerkorde van de Wereldraad, heeft het lei dinggevend orgaan van de Wereld raad ingelicht over de gezamenlijke pogingen tussen Genève en Rome om de zaak van de oecumene verder ge stalte te geven. In de werkcommissie is volledige overeenstemming bereikt om in het vervolg over de hele wereld geza menlijk de gebedsweek voor de een heid der kerk te voeren, die ieder jaar in januari wordt gehouden. Met de interkerkelijke hulporganisaties van de Wereldraad van Kerken en die van de R.-K. Kerk zijn vèrgevorderde samenwerkingen ontstaan, die bij voorbeeld in India reeds in de prak tijk gestalte heeft gekregen voor de uitgifte van goederen in hongers nood gebieden. Rome en Genève hebben ook de handen ineengeslagen om na te gaan, hoe de vrouwenorganisaties in de kerken kunnen gaan samenwerken in dienst van de kerk en de wereld. baby van de eigenaar van de pomp en een jongeman werden ernstig ge wond. Uiteraard ontstond in de ge troffen wyk een korte paniek. Ineen groot café, gevestigd in een pand dat vlam vatte, was een zeventigtal per sonen aanwezig. Zy sprongen door de gebarsten vensters naar buiten om aan het vuur te ontkomen. Er is daar dan ook geen slachtoffer gevallen. De gasten verklaarden later gedacht te Als gevolg van de ontploffing van een tankauto geladen met gas ontstond in Martelange een grote brand, waarbij vijftien hui zen venooest toerden. hebben, dat een vliegtuig op het dorp neerstortte. De schade wordt op on geveer vier miljoen gulden geschat. en Cals met snor De nieuwe burgemeester van Amsterdam dr. Samkalden is gistermiddag geïnstalleerd. „Am sterdam slaat u hiermee in de boeien", zei loco burgemeester dr. P. J. Koets, toen hij de op volger van inr. G. van Hall de ambtsketen om hing. „Wy hopen, dat u zich hierdoor aan Am sterdam en aan de raad gebonden zult weten". Dr. Samkalden zag het als zijn plicht het in hem gestelde vertrouwen waardig te maken. „Een krant heeft geschreven, dat ik in tien jaar voor vijftig jaar werk moest verzetten. Hoe ik dat oplos? Ik los het niet op. Het is ook niet nodig. Het werk hoeft niet, moet ook niet door één man worden gedaan". De meest bekeken man op de daarna volgende receptie was oud-premier Cals, die in de vakan tie een fikse snor had laten groeien. Natuurlijk direct een aanleiding tot grapjes. „Het Vrije Volk" spreekt van Cals-nieuwe-styl. Het Alge meen Dagblad zegt, dat Cals een „radicale ver andering" heeft ondergaan. Anderen zeggen, dat Cals, nu hij zichzelf het zwijgen heeft opgelegd, „zijn snor heeft gedrukt". Cals zwijgt en glim lacht maar. Wat hem betreft zit het wel snor Men vraagt zich inmiddels af: wordt de snor het symbool van de christen-radicale politicus? Behalve mr, Cals, die zich in zyn vakantie een fraai exemplaar heeft aangemeten, dragen ook de radicalen Mommersteeg, Van Doorn en Jur- gens er een, evenals Henri Faas, parlementair redacteur van De Volkskrant en gangmaker der radicalen. De snor is onder de radicalen dus duidelijk in opmars. De grote man van de groep, drs. Bogaers, bezit er echter nog geen, hoewel ook hem een snor niet zou misstaan. „Op enlijke provocatie" zegt Peking Het Amerikaanse militaire hoofd kwartier heeft bekend gemaakt, dat twee Amerikaanse vliegtuigen giste ren tijdens een hevig onweer onop- zettelijk het Chinese luchtruim zyn binnengedrongen en dat vermoede lijk een of beide toestellen neerge schoten werden, hetzij door Noord- Vietnamese Migs die er achter aan jaagden, of door Chinese vliegtuigen. In elk vliegtuig zaten twee man; hun lot is niet bekend. Volgens Pe king was één vlieger gevangen geno men. China heeft vandaag de schending m het Chinese luchtruim door twee Amerikaanse vliegtuigen een daad van „openlijke provocatie" van het Chinese volk genoemd. In een ar tikel in het „Volksdagblad" dat door Radio-Peking werd aangehaald, staat dat „de Chinezen bereid zijn om te vechten tot het einde als de Ameri kanen het Chinese volk oorlog wil len opdringen". Dit is het antwoord op de ver klaring van president Johnson, dat NYMA VRAAGT SURSEANCE VAN BETALING De kunstspinnerij „Nyma" heeft vandaag surséance van betaling aangevraagd, zulks in verband met de crisis op het gebied van van de textiel- en bandengarens. Het werk zal echter voorlopig doorgang vin den. Of het nodig zal zyn het thans uit 1100 man bestaande personeel in te krimpen is nog in het geheel niet zeker. Een beslissing daarover zal worden genomen door de bewind voerders, die door de rechtbank wer den aangewezen. Voor nadere bijzonderheden zie men elders. Conflict met Jordaanse onderwijzers De Israëlische bezettingsautoritei ten hebben het plan laten varen om volgende maand, wanneer de scho len in het bezette deel van Jordanië weer beginnen, leerboeken te laten gebruiken die in de plaats moesten komen van de Arabische, waarin sterke anti-Israëlische tendenzen wa ren aangetroffen. De nieuwe boeken zijn al gedrukt, maar enige honder den Jordaanse onderwijzers hebben gedreigd geen les te gaan geven, wanneer zij de oude boeken niet mo gen gebruiken. Als compromis zul len nu de betrokken bladzijden en passages uit de boeken gescheurd worden of worden zwart gemaakt. de luchtaanvallen op de gebieden by de Chinese grens met Noord- Vietnam niet bedoeld zijn als een be dreiging voor communistisch China. Jachtbommenwerpers van het Amerikaanse vliegdekschip „Oriska- ny" hebben gisteren de grote elek triciteitscentrale op 1800 meter van het centrum van Hanoi aangevallen. Sedert 19 juni waren geen aanvallen meer gedaan op de centrale op de zuidelijke oever van de Rode Rivier. Zondag werd een Noordvietnamese Mig, welke op weg was Amerikaanse toestellen te onderscheppen, bij ver gissing door eigen afweergeschut neergeschoten. Terwijl Amerikaanse vliegtuigen het gebied van Hanoi bombardeerden, barstten in drie sectoren in Zuid- Vietnam hevige gevechten op de grond uit. By deze acties sneuvelden 118 communistische soldaten, terwjjl de Amerikanen 8 man verloren en 54 gewonden. „PRAAG DEKT EEN SMERIGE MISDAAD" „De Tsjechische regering dekt een smerige misdaad", aldus verklaarde gisteren Louis Broido in New York. Broido is voorzitter van de „Ameri can Joint Distribution Committee' een Amerikaanse organisatie, dli joden in Oost-Europa en elders hulp verleent. Broido's felle uitlating slaat op de dood door verdrinking van Charles H. Jordan, vice-voorzitter van de organisatie, wiens lichaam zondag in de Moldau in de Tsjechi sche hoofdstad Praag is gevonden. Volgens de regering van Tsjecho- Slowakije had Jordan zelfmoord ge pleegd, een mededeling, die, aidus voorzitter Broido, „volstrekt onaan vaardbaar is". Jordan verdween woensdagavond nadat hy zyn hotel in Praag had verlaten om een krant te kopen. „Het feit, dat de Tsjechen weigerden de lijkschouwing uit te stellen, vinden wy zeer verdacht", aldus Broido, „zó verdacht, dat wy niet kunnen ont komen aan de gevolgtrekking, dat de Tsjechische regering een smeuge misdaad dekt, waarvan zij ken nis moet dragen". Broido verklaarde verder, dat hy twee weken geie- den in Israël met Jordan had ge sproken. „Wij bespraken een aantal toekomstige programma's voor onze organisatie. Jordan had er levendige belangstelling voor. Verder hebben een aantal vrienden en de staf van de commissie briefkaarten van hem ontvangen uit Praag, die gepost wa ren op dezelfde dag, dat hy ver dween. De inhoud van deze kaarten klonk normaal en opgewekt". Volgens Broido kan het niet an ders of Jordan si door vijanden ver moord. Een gezamenlyke theologische com missie is ingesteld om de verschil len tussen de kerken diepgaand te onderzoeken en te bespreken. Het ligt voorts in de bedoeling, dat een speciale werkgroep zal worden gevormd om de theologische en prak tische mogelijkheden te onderzoeken voor het gezamenlijk getuigen van de kerken, een werkterrein waarby zen ding en missie ten nauwste zijn be trokken. De door Genève en Rome inge stelde werkcommissie, die in vijf ver gaderingen bovengenoemde punten reeds hebben besproken, is ook van plan om gezamenlijke besprekingen te gaan houden over het gezag van de by bel. Het ligt voorts in de be doeling om te onderzoeken of een gezamenlyke bijbelvertaling, uit de grondteksten, mogelijk is voor de R.-K. Kerk en de by de Wereldraad aangesloten protestantse, anglicaanse en oosters-orthodoxe kerken. Het vraagstuk van gemengde hu welijkssluitingen tussen leden van de R.-K. Kerk en leden van by de Wereldraad aangesloten kerken is eveneens besproken. Deze discussies, die door dr. Lukas Vischer als veel belovend werden betiteld, hebben nog niet geleid tot een gezamenlijk rap port. „Wy gaan stap voor stap verder, zonder te weten waar wy, als kerken van Rome en Genève, precies zullen uitkomen", zei dr. Lukas Vischer. Hy vond het in dit verband nog niet ur gent om zich nu al af te vragen, of de R.-K. Kerk zich kan aansluiten by de Wereldraad. „Aan dat punt zijn wy in onze besprekingen nog niet toe", aldus de leidinggevende Zwitserse theoloog van de Wereld raad van Kerken. Rode bommen op speelplaatsen in Hongkong Communistische terroristen In Hongkong hebben maandag opnieuw bommen gelegd op plaatsen waar kinderen by elkaar komen om te spelen. Zondag zijn twee kinderen om het leven gekomen by de ont ploffing van een bom op een speel plaats. De verontwaardiging in Hong kong over deze nieuwe vorm van communistische terreur is groot. Maandag heeft de politie 11 bom men gevonden twee op een speel plaats. De autoriteiten hebben een bedrag van 15.000 gulden uitgeloofd voor al wie inlichtingen kan geven, die leiden tot de arrestatie van de personen die de bom van zondag hebben gelegd. De twee kinderen die zondag om het leven zyn gekomen, een acht jarig meisje en haar tweejarig broer tje, hadden een bom gevonden by de plek waar zy altyd speelden. Sedert midden mei, toen de on lusten, stakingen en bomaanslagen in Hongkong begonnen, zyn nu der tig personen om het leven gekomen. ADVERTENTIE fruit potpourri niet duur wel heerlijk eutoo Uit het Leidsch Dagblad van 24 Aug. 1867: Engeland. Bij sommige klassen der bevolking ran Engeland moet de kinder- moord op schrikbarende wij ze toenemen. Gerechtelijke opgaven toonen aan, dat te Londen alleen jaarlijks vele duizenden kinderen door de ouders gedood worden met het doel om zich van hun onderhoud te ontslaan. Te Londen is een politie agent veroordeeld, omdat hij de gewoonte had om 's nachts in te breken en te stelen, waarna hij geweldig aan de bel trok, om de bewoners mede te deelen dat zij besto len waren. 1967 No. 31361 jlrecteur: E. A. E. van Dishoeck DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 edacteur: J. Brouwer ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (by vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1