er weer van Jelle de Boer NAVO garantie voor handhaven vrede Hij houdt vol dat collectie echt is Jeugdfestival Velp RIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 ja Terug uit Luzern collectie zich nu en voor wiens reke ning, is de collectie op het ogenblik door de politie verzekerd, of door wie anders, voor welk bedrag en bij wie? De Luzernse tentoonstelling van in Van Bogh, Matisse, Cézanne, Toulouse-Lautrec en Klee toege schreven schilderijen en tekeningen door Jelle de Boer, die vorig jaar al In Amsterdam te zien te geweest, heeft sinds de opening van talrijke Europese experts de betiteling „vals" meegekregen; sommige experts zijn echter een ander mening toegedaan. kunst kaleiöos'CQQp Expositie graficus Anton Heyboer Van 7 oktober tot 26 november wordt in het Haagse Gemeentemu seum de eerste grote overzichtsten toonstelling gehouden van werk Anton Heyboer, die algemeen wordt beschouwd als de belangrijkste Ne derlandse graficus van na de oorlog. Sinds 1957 exposeerde Heyboer op vele plaatsen in binnen- en buiten land, om. in Keulen, Ulm en Lau sanne, op de eerste Jeugd-Biennale in Parijs, de Biennale in Venetië, waar hij in 1964 de hoofdprijs won. Van zijn werk zal dit najaar ook ei tentoonstelling worden gehouden Galerie Lefèvre in New York. De e positie in Den Haag zal ongeveer 200 prenten omvatten en is daarmee te omvangrijk voor het Prentenkabinet. De werken zullen worden tentoonge steld in een van de grote zalen van het museum. Van 15 december tot 21 januari 1968 is de expositie te zie in het Stedelijk Van Abbemuseum i Eindhoven. 0p<f De Amsterdamse kunsthandelaar Jelle T. de Boer (60) is >bl isteravond samen met zijn manager W. T. J. van der Werd uit ,uzern op Schiphol aangekomen. Sinds maandagmiddag heb- en ze in deze Zwitserse plaats getracht om er achter te komen 9iraarom en waarheen de omstreden schilderijencollectie van de jj eer De Boer begin deze week door de Zwitserse politie is ver- oerd. Hun pogingen hebben tot nu echter niet veel resultaat ehad. Nadat de tentoonstelling op 7 juli j.l. was geopend in de unstgalerij van Anton Achtermann (52) te Luzern, kwamen heren Comfeld en Hahnloser van de Zwitserse kunsthandels- ireniging met de beschuldigingen dat de schilderijen verval ingen waren en de heer De Boer een oplichter, aldus vertelde e heer Van der Werd. Enkele weken geleden gelastte de jus- tie te Luzern daarom een onderzoek over de valsheid. Verbazing Hit ..„Wy weten niet of dat onderzoek 2, left plaatsgevonden. Toen aandagmiddag in Luzern aankwa- ien met de bewijzen dat de schil- ïartryen „echt" zyn, bleek de hele col- Jotie diezelfde middag door de poli- in beslag genomen, in opdracht iopfcn de officier van Justitie, dr. Otto arefinninger. Van ooggetuigen hoorden dat de 126 schilderyen, die sa- t toch wel 25 tot 30 miljoen gul- Jen waard zyn, ruw in de wagen sootaren geslingerd. Wy hebben toen [T^ele keren geprobeerd om de heer ^Tinninger te bereiken, zonder suc- rij^es. Eerst woensdagmiddag Kregen ig Mj hem eindelijk aan de lijn. Tot 71%ze stomme verbazing zei hy: „Als my wilt spreken, moet u 10 dagen tevoren opbellen. Komt u vry- i. pkgavond maar teurg. Omdat de leer De Boer weer last van zyn hart ^sejreeg, zyn wy teruggekomen, tsei Wy hebben de politie vele malen tbeld en ruimschoots de gelegen- ?hat' gin. Nina Simone even in Nederland De studio's werden gisteren de ge- ele avond opengehouden voor Nina de Amerikaanse zangeres die in paar dagen in Nederland ver- llgjHlft voordat zij naar Beriyn ver- i.fekt. Nina is van 30 augustus tot september in verschillende radio- uitzendingen te horen en te ien, waarby zy o.m. wordt begeleid het orkest van Boy Edgar. Za- 'dagavond geeft Nina een concert de Scheveningse Kurzaal, even met Boy's Big Band. >rtLNa haar optreden in ons land gaat Lefina Simone naar Beriyn, waar zy sferschynt in het Grand Gala, enigs- U fcLns te vergelyken met het Neder landse platenbal ibcalistenconcours VHertogenbosch an maandag 4 tot en met zater- 9 september a.s. zal In de Casino te 's-Herto de 14de maal het In- Vocalistenconcours wor- georganlseerd. Voor deelname het concours hebben zich dit 92 zangers en zangeressen opge- uit 24 landen. jury is samengesteld uit Ma- Willemsen (Nederland), voorzit- Corry By ster en Cora Canne (Nederland), Jeanne Derou- (België), Andrew Gold (Enge- Hans Kerkhoff (Nederland) Lukomska (Polen)Pierre (Zwitserland), dr. Friedrich (Duitsland) en Erich Wer- (Oostenryk). (aast de gebruikelyke pryzen die dit concours verbonden zyn thans de KRO-televisie aan de vocalist (e) van het concours recital aangeboden, welk recital 11 september a.s. zal worden uitge- Vra, gen Voor hun vertrek uit Zwitserland hebben zy op eigen initieatief de officier van Justitie tydig opgege ven wanner en met welk vliegtuig zy zouden vertrekken. De heer Van der Werd heeft hem ook een brief gestuurd, waarin hy o.a. de volgen de vragen stelt: „Waarom zyn wy nooit persooniyk ingelicht, werd er nooit een verklaring van ons afge nomen, maakt men het ons prak- if Gisteravond arriveerde Schiphol de heer Jelle de Boer (r) en zijn manager W. v. d. Werd uit Zwitserland. Zoals bekend werd een aantal schilderijen van de heer de Boer op last van de Zwit serse justitie in beslag genomen. tisch onmogeiyk om over deze zaak te worden gehoord, krygen wy geen duidelyke verklaringen over het on derzoek door experts, waaom en met welk echt heeft men deze collectie op zulk een barbaarse wyze in be slag genomen, waarom is er geen kwitantie overgegeven, wie draagt de verantwoordelykheid voor deze en toekomstige schade, waar bevindt de Taptoe Delft Als van 24 augustus tot 2 sep tember op de markt te Delft voor de veertiende maal de uitvoeringen van het militair muziek-Festival Taptoe Delft worden gegeven, zal daaraan een nieuw en byzonder spectaculair element zyn toegevoegd door de medewerking van het korps Commandotroepen dat dit jaar 25 jaar bestaat. De Commando's zullen him entree op de markt maken op een heel aparte wijze en wel langs touwen die van de tweede trans van de toren van de Nieuwe Kerk naar de grond zyn gespannen. Op het Marktplein zullen de Commando's demonstraties geven met landings- boten, brenncarriers enz. De taptoe zal voorts de be kende elementen van vorige jaren bevatten, waarby o.a. het historische nummer en het optreden van z.g. spookpeloton. Het optreden de muziekkorpsen zal ditmaal r gecoördineerd gebeuren dan vroeger het geval was. De algemene lediing berust by de luitenant-kolonel J. Kraayenoord, de muzikale leiding by de luitenant-ko lonel R. van Yperen. Prinses Beatrix heeft gisteren onverwacht een bezoek gebracht aan de beeldenmanifestatie Beeld en route" in de stad en provincie Gro ningen. Om half twee arriveerde zij in gezelschap van de Commissaris der Koningin, mr. C. L. W. Fock en burgemeester J. J. A. Berger van Groningen, met wie zij tevoren de lunch had gebruikt in het stadhuis in Groningen. Van het bordes af bekeek de Prinses de Grote Markt, die dit jaar het décor is van een beeldententoonstelling. Na een rond gang over het plein bezocht zij de openluchttentoonstelling van werk van Surinaamse en Antilliaanse schilders. Om twee uur verliet Prinses Beatrix de Martinistad voor een rit langs de beeldenroute, die leidt langs de dorpen Midwolda, Finster- wolde, Oudeschans, Bellingwolde, Sellingen en Ter Apel. Langs deze route staan ruim 200 beelden opgesteld, op veel plaatsen op boeren erven of langs de kant van de weg. Het is de grootste buitenexpositie van beeldende kunst, die dit jaar in ons land wordt gehouden. Omstreeks vijf uur keerde de Prinses, die in gezelschap was van haar particuliere secretaresse mej. M. C. CWijnen naar Drakensteyn terug. Bijzondere gevarieerde dag (Van onze correspondent) „Er moet meer communicatie komen tussen de wetenschap pelijke ontdekkingen en de mensen op straat", aldus Simon Vinkenoog, gisteren in een discussie tijdens het Jeugdvestival Velp. Hij noemde LSD een nieuw communicatie-middel en -verklaarde: „Een heleboel mensen denken zoveel, dat ze niet meer voelen". Het programma van het Jeugdfes- liedjes. Voorts trad de Jazz-zanger tival was gisteren overigens byzon der gevarieerd, 's Morgens hield de toneelgroep Theater een openbare repetitie van „Arme Marat" van Aleksei Arboezow en werden groeps gesprekken over toneel gevoerd met leden van Theater. 's Middags gaf het Scapino-ballet een demonstratie en voerde de jeugd- toneelgroep Arnhem „The sport of my mad mother" (De sport myn gekke moeder) van An Jellicoe op. Voorts werden er groepsgesprek ken gehouden met de dichters Mi- scha de Vreede, Wim Gysen mon Vinkenoog, en met Ferdinand van Altena over folklore en Rob van Houten over mime. Het avondprogramma bestond uit toneel, mime en liedjes. Jaap Maar- leveld en Manon Al ving gaven een opvoering van de eenacter „Moany's jongen huilt niet" van Tennessee Williams. De mime-speler Rob van Houten gaf een solo-optreden, An- Oster zong parodistische Arrestatie in verband met schilderijendiefstal De Amsterdamse politie heeft gis teren twee 23-jarige Hagenaars aan gehouden. Ze worden ervan verdacht op 1 augustus twee kostbare schil deryen te hebben geroofd uit de Galerie des Arts aan het Noordein de in Den Haag. Deze schilderyen, de paardestal van W .Verschuur en een stadsge zicht van I. F. Spohler zyn gevon den achterin een bestelwagen waar in de mannen op het stadionplein werden klemgereden. Twee rechercheurs van de Amster damse politie, die van een onder in de omgeving van Monster terugkwamen, zagen de mannen gis termorgen om ongeveer 6 uur met tas uit de katholieke kerk in Poeldyk komen, waar zy, naar la ter bleek, een inbraak hadden ge pleegd. zy volgden hen naar Am- lam, maar raakten in de stad het spoor by ster. Het nummer van de auto werd doorgegeven aan sur veillerende radiowagens. Enkele uren later werden de mannen ge grepen. Er worden nog meer arres taties verwacht. Man herkent zich in een boek De heer C. J. Limmen uit Zand- voort heeft een kort geding aange spannen tegen de schrijver L. H. Wiener en de uitgeverij N.V. Meu- lenhoff in Amsterdam. Hy heeft op straffe van een dwangsom van f. 1000, per dag stopzetting geëist van de verkoop van de verhalenbundel „Seizeonarbeid", waarmee de heer Wiener dit jaar by Meulenhoff debu teerde. De heer Limmen is eigenaar van het restaurant „De Uitzichttoren" in Zandvoort. Hy meent zichzelf te herkennen in de figuur van de res tauranthouder Jansen die in een van de verhalen van de heer Wiener voor komt. In dit verhaal beschryft de ik-figuur hoe hy Jansen in een com promitterende situatie met een van zyn serveersters aantrof en hoe hy hy hem daarna chanteerde. De Jan sen uit het verhaal heeft een res taurant in een toren aan de kust. De heer Limmen stelt dat hy de enige is die een dergelyk restaurant heeft, zodat hy bedoeld moet zyn. Het korte geding dient op 21 au gustus voor de rechtbank in Haar lem. David Eaves op. Besloten werd met een programma van Beat en dans, begeleid met .Licht en beweging" door de groep L. van de Vrye Aca demie van Beeldende Kunsten Den Haag. De Tsjechische schrijver La- dislav Mnacko, tijdens de pers conferentie, welke hij in Tel Aviv gaf naar aanleiding van de maat regelen, die de Tsjechische rege ring heeft genomen op grond van zijn verklaring waarin hij zijn land van antisemitisme beschul digde en waarover wij gisteren uitvoerig berichtten. Johnson en Kiesinger werden het eens Weinig concreets (Van onze ccorrespondent in Washington) De netelige kwestie van troepen vermindering in Europa bleek de af gelopen dagen te machtig voor pre sident Johnson en zyn Westduitse gast Kanselier Kiesinger en daar op vertelden zy de pers, dat voor lopig alle beslissingen dienaangaande Netl. Kamerorkest naar Edinburgh Op 20 augustus arriveert de diri gent Cario Mario Guilini in Amster dam om de repetities te beginnen met het Ned. Kamerorkest, waarme de hy op 26 en 27 augustus de Hohe Messe van Bach zal uitvoeren tjj- dens het Festival in Edinburgh. Het Is de eerste maal dat Guilini dit werk zal dirigeren. De solisten zyn Imgard Stadler, (sopraan) Janet Baker, (alt) Richard Lewis (tenor), en Robert el Hage (bas). Het Kamerorkest is ver sterkt met de 1ste trompettist Adolf Scherbaum en voorts met de Neder landse blazers Koos Verheul. Adriaan Bonsel en Evert van Tright. Op 28 en 29 augustus wordt onder leiding van Szymon Goldberg nog een twee tal Bach-concerten door het Ned. Kamerorkest nu voor de derde maal Is uitgenodigd. Tenslotte geven Szy mon Goldberg en Janny van Wering op 2 september een extra concert. waren uitgesteld, totdat er over ook uitvoerig van gedachten gewisseld zou zijn door alle N.A.V.O.- bond genoten. In een kort communiqué stelden beide politici verder dat zy het er wel volledig over eens waren, dat een eenzydige militaire verzwakking van het Westen geen bydrage zou zyn aan de zo gewenste ontspanning met Oost-Europa en dat de NAVO de beste garantie is voor het hand haven van de vrede. Tydens een lunch in de Nationale Persclub weidde Kiesinger uitvoerig uit over Bonns politiek van toena dering tot Oost-Europa en de West duitse wens meer een onafhankeiyk vriend en partner van de Ver. Sta ten te zyn dan het kleine zusje dat zich by het minste of geringste in de armen van de grote broer stort. Maar hij vertelde weinig over zyn besprekingen met presid. John son en andere prominente Amerika nen waarmee nog eens over de in druk gewekt werd, dat er niet veel substantieels besloten is de afge lopen twee dagen. Niet in voetspoor van De Gaulle Het interessantste van Kiesingers uitlatingen was dat hy met veel nadruk het belang van het NAVO- bondgenootschap noemde. Kenne- UJk was hy er op uit speculaties, die de laatste tyd in de Amerikaanse pers zyn verschenen en die inhiel den dat Kiesinger De Gaulles voor- Gesprek tussen vice-presi dent Humphrey (links) met Bondskanselier Kiesinger tijdens diens eerste bezoek aan de Ver. Staten. beeld zou willen volgen en de NAVO verlaten, de kop in te drukken. Een ander punt dat hy de Amerikaanse journalisten wilde bybrengen en dat hy openly k noemde was dat er in Bonn een nieuwe wind waalt sinds Erhard weg is en Kiesinger de scep ter zwaait. Afgrond overbrugd Het moeilyke bezoek van de nieu we Duitse kanselier mag niet veel concreets hebben opgeleverd, de Amerikanen zeiden achteraf toch dat de communicatie-afgrond, die sinds enige tyd tussen Washington en Bonn gaapte, enigszins is over brugd. Of president Johnson e.i Kiesinger persooniyk met elkaar overweg konden is intussen onder werp van wilde speculatie. De meer derheid van de waarnemers hier neigt naar de opinie, dat de schon kige landbezitter uit Texas en de man die zichzelf graag ziet als een Schwabische filosoof, uit te verschil lend hout zyn gesneden voorp er- sooniyke sympathie. Maar een be zwaar hoeft het niet te zyn. Ten slotte werd in Washington jarenlang hoog opgegeven van de diepe vriend schap tussen Johnson en Erhard, maar toen het politieke puntje by het paaltje kwam, viel de vriend schap tegen en droeg Johnson zon der blikken of blozen by aan de val van zyn dikke vriend.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 9