Nieuw ruimtepak voor V S-maanr eiziger s Australië bereid om West-Irian te helpen Caroline-noord na 1 sept. uit de ether Widmann leverde de springstof voor de aanslag op Hitier DESIREE RADIOPROGRAMMA I VRIJDAG 58 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 5 Eiland Man moet inbinden (Van onze Londense correspondent) Voor het eiland Man is het niet ro- zeer om het behoud van radio Caro line te doen hoewel deze veel heeft gedaan voor de bevordering van ht toerisme op dit eiland als wel om het behoud van zijn toch al beperkte onafhankelijkheid. Wanneer Caroline-noord uit de ether zal verdwijnen zou alleen Ca- roline-zuid voor de Engelse oostkust waarschijnlijk nog blijven doorgaan net zolang tot de Britse autoriteiten maatregelen tegen het schip nemen en tot arrestaties overgaan Radio Het eiland Man is er niet in ge slaagd de Britse regering tot andere gedachten te brengen wat betreft de toepassing van de anti-piratenwet voor dit ten dele onafhankelijke ge biedsdeel. Afgevaardigden van het ei land hebben gisteren in Londen be sprekingen gevoerd met A. Bacon, de Britse onderminister van Binnen landse Zaken die begin sept. naar het eiland Man komt om verder te praten. Maar dan zal Carolin reeds *t zwijgen zijn opgelegd. Wane Caroline roept thans Britse adver- over 14 dagen wordt het speciale ko- ten ties om die waarschijnlijk niet ninklijke besluit van kracht dat de betaald zijn omdat de adver- anti-piratenwet voor het eiland Man terende firma's hun contacten met Artiesten hebben gisteren in het Olymvisch Stadion in Am sterdam zoiets als een „benefiet- I strijd" of een „fietsieval" ge- houden. De opbrengst ervan was voor een goed doel. Prijsivinnaar i waren Johnny RraayJcamp die een zwart schaap ontving en Ri ka Jansen die in aanmerking kwam voor een zwarte poedel- prijs). Op de foto van links naar rechts op de fiets Rien van Nunen, Rika Jansende amateur-sprinter Jan Jansen, Sjakie Schram en Ronni' Tober. bindend verklaart, hoewel het landbestuur bij zijn mening blijft dat dit een zuiver binnenlandse aan gelegenheid is, waarover de Britse regering niets te zeggen zou hebben. Het parlement van Man heeft de Britse stap ondemocratisch genoemd. ingang van de verbodsdatum heo- ben opgezegd. Hieruit blijkt dat Ca roline te weinig of helemaal geen niet-Britse advertenties heeft gekre- gn. Britse firma's of instellingen zijn strafbaar wanneer ze via de piraten adverteren. Bevel is bevel' e De scheikundige dr. Albert Wid- 0 mann heeft gisteren voor de recht- bank in Stuttgart verklaard, dat hy niet wist dat Joden vermoord zou- den worden in de gasauto's die hy 6 hielp bouwen. De gasauto's waren voorlopers van de grote gaskamers die later gebouwd werden in uitroei ingskampen zoals Auschwitz. Widmann, voormalig majoor van de S zei, dat drie proeven waaraan hü deelgenomen had in de herfst 1941 uitgevoerd werden met gees- telijk-gestoorden. Deze waren ge- anctioneerd onder het nazi-regiem. By ondervraging door de president van de rechtbank, zei Widmann, mening te zijn geweest dat het doden van geestelijk gestoorden met of explosieven gerechtvaardigd Hij zei, dat hij op het stand punt stond dat het zijn plicht was yyjalle taken die hem werden opgedra gen ten uitvoer te brengen. Widmann verklaarde verder dat hij onbewust deelgenomen had aan de samenzwering tegen Hitier op 20 ju li 1944. Zes tot acht weken voordat de aan slag gepleegd werd. was de chef van de criminele politie, Arthur Ne- be, bij hem gekomen en had gezegd: „Wij hebben nu toegang tot Stalin en kunnen Hem uit de weg ruimen. Wat denkt u dat veiliger is. schie ten of in de lucht laten vliegen?" ..Hij raadde aan explosieven te ge bruiken en ik gaf hem verschillen de slaghoedjes voor dit doel. „Pas op 21 juli hoorde ik waar hij de slaghoedjes werkelijk voor nodig had", aldus Widmann. Widmann verklaarde dat hij van het incident melding had gemaakt aan de mannen, die een onderzoek instelden naar de samenzwering, maar dat het hem verboden was er voor het gerecht over te spreken toen eerders terecht stonden. NEDERLAND 1 KRO De minimolen Nieuws Kinderzangfestival Journaal en weeroverzicht Naar de grote school Bonanza Brandpunt Laatste nieuws NEDERLAND 2 VPRO Nieuws Onaantastbaar; tv-serie Beestje kijken What shall we do with a drunken sailor? muzikaal programma Wie is Thurgood Marshall? („Mr. Civil Rights") Laatste nieuws en journaal Sluiting UIT HET RADIOPROGRAMMA: HILVERSUM 1 HILVERSUM 2 Sport- Dit is de vrolijke Tsjechische actrice Olinka Berowa. Ze heeft alle reden tot vreugde, want ze I Vaat de hoofdrol spelen in de film i „She", waarvoor in zuid-Spanje 1 opnamen worden gemaakt. Toch televisie in bejaardentehuis (Van onze Arnhemse correspondent) De televisie-affaire in het Be- tuwse plaatsje Resteren behoort sinds gisteravond tot het verle den. Na afloop van een bestuurs vergadering deelde het dagelijks bestuur van de protestantse stich ting bejaardencentrum Neder- Betuwe-Oost meedat er binnen kort een televisietoestel zal wor den aangeschaft voor de bejaar den van „Het Anker". De televisie wordt niet geplaatst in de recreatiezaal, maar in een apart te creëren ruimte. Dit om ..vele bejaarden niet te hinderen en meer van hun rust te doen ge nieten", aldus het bestuur. Met 11 stemmen voor en 4 tegen werd het besluit aangenomen. Vorige week verklaarden enkele bestuursleden, onder wie de secre taris, ds. C. Mulder uit Dode- waard, dat er geen televisietoestel zou komen. Men achtte deze vorm van recreatie in strijd met de pro testants-christelijke beginselen van het centrum. Wel mochten de bejaarden die dat wensten tele visie op hun eigen kamer hebben. Deze uitlatingen lokten felle reacties uit in de gemeente Reste ren. Loco-burgemeester J. van Apeldoorn keurde de gang van za ken scherp af. Hij zei, dat de ge meente die „Het Anker" heeft gebouwd zeker moeilijkheden zou maken bij de officiële over dracht in september. ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN klassieke en moderne modellen. Op het graveren kunt U wachten en zonder prijsverhoging. Levenslange schriftelijke garantie. F. W. PLESSEN BEVRIJDINGSPLEIN 12 LEIDEN Z.-W. - TEL 26670 Beatles-beclelt j es Vijfentwintigduizend koperen „bedeltjes" met de koppen van de Beatles zijn gisteren uit een vrachtwagen in Hamburg gesto len. De waarde van de sieraden, die bestemd waren voor Engeland, wordt geschat op 180.000 gulden. Dit nieuwe ruimtepak zal begin volgende maand aan zware proeven worden onderwor pen in het centrum voor bemande ruimte vaart .in Houston (Texas-USA). Het is beter tegen brand bestemd dan de pakken, waarin Amerikaanse ruimtevaarders tot dusver ope reerden en het is bovendien comfortabeler. Het nieuwe pak is vervaardigd naar richt lijnen van de commissie, die een onderzoek heeft ingesteld naar de brand, waarbij in januari van dit jaar op Kaap Kennedy drie astronauten om het leven kwamen tijdens een proef met een Apollo-capsule. Waar enigszins mogelijk zijn brandbare materialen vervangen door onbrandbare of moeilijk vlamvattende stoffen. Het nieuwe pak is wit van kleur met grijze opzetstukken van metaalvezel op ellebogen, knieën, rug en schouders om de hittebestendige glasvezelstof waaruit het pak vervaardigd is op de buig- punten tegen snelle slijtage te beschermen. pc rogrammas Inteicssante parallellen vielen er gisteren te trekken. Er wa ren om te beginnen drie sport programma's. Het begon met ..Mensen in de sport", waarin een vooruitblik werd gegeven op de wereldkampioenschappen wielrennen, gelardeerd met beel den van een stuntelige perscon ferentie van de K.N.W.U. Geen van de beroepsrenners bleek te spreken over het ideetje van de KNWTJ om de 13 geselecteerde wegrenners nu nog steeds in het onzekere te laten over de vraag, wie van hen straks tot de 8 uit verkorenen zal behoren. Dit was een heel wat betere uitzending dan de levenloze „mensen in de sport" van vorige week. die aan de nieuwe voetbalcompetitie was gewijd. De tweede sportuitzending was een complete farce. We moch ten 20 minuten getuige zijn van het ..fietsaval" in het Olympisch Stadion, waar ton bate van de invaliden bekende artiesten te gen vertegenwoordigers van de pers aantraden. Om in stijl te blijven werd het een invaliden- programma. chaotisch, van on beholpen, commentaar voorzien door Frans Dusschoten, en van een „ongein", die je anno 1967 niet meer voor mogelijk houdt. Uit „Attentie voor sport?" leerden wij, dat „hurling" in Ierland een soort hockey is waarvoor tienduizenden men sen de stadions vullen en zich de kelen schor schreeuwen! Gis teren was cricket aan de beurt. Het werd een programma in stijl.. Wito Stoel interviewde tegen de achtergrond van een wedstrijd die het Nederlandse elftal op „lord's" speelde, drs. Grijseels. iedereen praatte een graadje deftiger dan u en ik, we bezochten het cricket-mu seum, zagen hoe een bat en een bal worden vervaardigd, kregen in „slow-motion" enkele bow lers te zien. o.a. de befaamde Truman, en één van die reeds overleden maar nog altijd niet begraven Engelse cricketexperts prees de vooruitgang van het Nederlandse spel. Hij gaf ons allen deze wijsheid mee: „raak de slechte ballen en speel de goede"! Prof. Hulsman over moorden En dan was er. in plaats van de film met Dan O'brien, die nog in de bioscopen bleek te draaien, een in Engeland ver vaardigde film die een kruising bleek te zijn tussen „The des perate hours" (met Humphrey Bogart) en ,.The fugitive". De parallel die met deze film te trekken viel. vonden we in „Achter het nieuws". Van de belangrijkste personen in de film sneuvelden namelijk alle boeven, alleen de aardige broer van de hoofdboef en de drie aardige familieleden die ze ge- gijseld hadden, overleefden het avontuur. Op die manier krijg je natuurlijk een scheef beeld van de werkelijkheid. Net zo'n scheef beeld (rekende prof. Hulsman ons voor) krijgen we als we via de communicatie middelen tot de slotsom komen dat er de laatste jaren meer wordt gemoord dan vroeger. Hij somde aantallen berechte moord en doodslagen op in 1959 (33). 1960 (26). 1961 (29). 1962 (29) en 1963 (29), een getal dus dat ondanks de bevolkingstoename ongeveer gelijk blijft. Iedereen maakt zich ontzettend bezorgd over de 30. 40 moorden per jaar. merkte de professor op. maar niemand maakt zich druk over de 850 zelfmoorden per jaar. alsof ook dé&r niet een ontzag gelijk maatsehaDpelijk probleem mee gemoeid is! VRIJDAG 18 AUGUSTUS (gr.). 18.55 Op het praatje. 19.00 Nws. j taar, onder redactie I ken door Th. Polet. 22.30 Nws" 22.40 i Skopje Festival van Joegoslavische volksmuz. 23.20 Radiorama: veertien- I daags mini-magazine. 23.55-24.00 Nws. Hilversum 2. 298 m i VPRO: 18.00 Nws. 18.15 Amerika in - termijnen, lezing. 18.20 Licht instru- al kw 19.00 Help: lichte (Van onze correspondent in Djakarta) Australië schijnt bereid te zyn Djakarta te helpen by de ontwikke ling van West-Irian. Dit is althans verklaard door de Australische journalist Peter Has tings, die onlangs in Djakarta over de kwestie Irian-Barat van gedachten heeft gewisseld met Soeharto's twee de man, generaal-majoor Alamsjah. De Australische regering is volgens deze journalist bezorgd over een groot verschil in levensstandaard dat in de toekomst zou kunnen gaan ont staan tussen het oostelijk (Austra lische) deel van Nieuw-Guinea en het westelyke. De opbouw van „Pa- pua New Guinea" is door de Austra liërs krachtig ter hand genomen. Zy zouden van plan zyn het gebied in 1990 onafhankelijkheid te verlenen, een tijdstip dat volgens Peter Has tings echter tot 1980 zou kunnen wor den vervroegd. Generaal-majoor Alamsjah zou zich in het gesprek met Hastings niet afkerig hebben getoond van Austra lische hulp an het Indonesische ge bied, dat voor zijn eerste levens behoeften geheel is aangewezen op de import van rijst, zout, suiker, textiel en tabak. De Nederlandse re gering heeft vroeger voor dit doel jarenlang ruim 100 miljoen gulden beschikbaar gesteld. Na overdracht van het bestuur aan Indonesië bleef hetzelfde bedrag beschikbaar via het V.N.-fonds, dat echter werd bevro ren toen Indonesië de Ver. Naties verliet. Het invoeren van de Indo nesische roepiah voor West-Irian heeft later geleid tot het praktisch leegroven van het gebied. Vr ees voor spanningen De Australische regering steekt jaarlijks (in samenwerking met de Ver. Naties) meer dan 400 miljoen gulden in oostelijk Nieuw-Guinea. Dit deel ran het eiland profiteert boven dien van het feit dat de verbindingen met het moederland Australië heel wat beter zyn dan die van West- Irian met de rest van de Indone sische republiek. De Australische interesse voor hulp aan het westelyke deel van het eiland is een gevolg van het feit dat men in de toekomst spannin gen vreest, indien er een groot ver schil in ontwikkeling tussen oost en west ontstaat. Het Indonesische blad „Business News" heeft er een dezer dagen op gewezen dat Nieuw-Guinea econo misch één geheel vormt en dat sa menwerking met de Australiërs wan neer daar een scheepvaartcontact tus sen beide delen van het eiland door ontstaat, op zichzelf al een stoot tot grotere economische bedrijvig heid in het westen zou kunnen ge ven. Het blad schrijft dat bovendien de verschepingskosten vanuit Austra lië naar Nieuw-Guinea lager zyn dan vanuit Java en dat dus ook de im port maar beter uit Australië zou kunnen komen. Het pleit voor het openstellen van West-Irian voor Au stralische investeringen en scheep vaartmaatschappijen. „The Fugitive" Moordenaar wordt in 8 landen tegelijk bekend De American Broadcasting Com pany (ABC) zegt dat ter bewaring van het geheim van de afloop van de beroemde tv-serie „The Fugitive" de laatste episodes gelijktijdig zullen worden uitgezonden in de Verenigde Staten, Canada, Engeland. Ierland, Japan, Mexico, Finland en Spanje. De identiteit van de moordenaar zal in twee delen worden onthuld op 22 en 29 augustus. De hoofdrol in „The Fugitive", een tv-serie die al vier jaar loopt, wordt gespeeld door David Jansen, 18.30 Jazz-rondo. jrammuz. 19.30 Le- 20.00 Nws. 20.05 Am- Studenten Kamerorkest: mo- luz. VARA: 21.00 Weens Phil- licht gev. platenprogr. 23.55-24.00 Nws. GRAMMOFOONPLATEN- PROGRAMMA (Over de 4e H)n) van 18-20 uur VOOR VRIJDAG 18 AUGUSTUS I. Ludwig van Beethoven. Ouverture „Fidelio" (7 min.). Philharmonisch Wenen o.l.v. Clemen Krauss. „Der •til": 38 m mantische opera op t Kind. Irmgard S< Rita Streich (Aennchen); Margot minet, Gisela Ohrt (bruidsmeisjes); Eberhard Waechter (Ottokar)Al- brecht Peter (Kuno); Kurt Böhme, Richard Holm (Kaspar Jochum. 2. Ouverture ..Oberon" (9 III. Otto Nicolai. Fragmenten uit „Die lustigen Welber von Windsor" (58 min.). Ouverture Nein, das wlrklich doch zu keek Nu eilt 1 bei Witz, heiitre Laune/Verführer rum AlsBttbleln klein klein Gott grüss Euqh, Sir/In einem Wasch- O süsser Mond So hat denn der Schwank. Franz Crass, bas; Marcel Cordes, bariton: Ernst Haefliger te- Evelyn Lear. sopraan; Sieglinde Wagner. Katharlna Dirigent: Hans Löwletn. VOOR ZATERDAG 19 AUGUSTUS Hilversum 1. 402 m KRO: 7.00 Nws. 7.10 Het levende woord lezing. 7.15 Klass. gram muziek 7.32 Geestelijke liederen. 7.55 Overwe ging. 8.00 Nws. 8.10 DJinn: gev. pro gramma. (8.30 Nws.; 8.32-8.45 Touring- club: vakantietips; 9.35 Waterstanden). 12.25 Marktber. 12.27 Mededelingen voor land- en tuinbouw. 12.30 Nws, 12.40 Overheidsvoorlichting: Mens en samenleving. Een uitzending van het ministerie van C.R.M., waarin aan dacht wordt geschonken aan de recrea tie. Spreker: B. M. van Griethuvsen. 12.50 Zonder grenzen: rubriek 'over missie en zending. 13 00 Lichte gram. muz. 14.00 P.M.: familieprogr. 17 00 Carlonca: radio voor tieners. >rpagina. persoverzicht). 2.15 Esperanto-sjeutel raaggesp dedelingen t.b.v. land- en tuinbouw. 12.30 Actueel sportnieuws. 13.00 Nws. 13.10 VARA-Varia. 13.15 Tijd voor teenagers. 14.15 Uitlaat: progr. voor twintigers. 14.55 Radio Jazz Magazine. 15.35 Zingen in Zoetermeer. 16.00 Nws. 16.02 Oosteuropese kroniek. 16.20 Een wereld vol zang en dans. 17.05 Licht instrumentaal kwartet. 17.30 Radio- weekjournaal. Hilversum 3, 240 m en FM NCRV: 9.00 Nws. 9.02 Klass. gram. 10.00 Nws. 10.02 Operafragmen- vrolijke vakantie in eigen land. 13 00 Nws. 13.02 Tienerama. 14.00 Nws. 14 02 tocht. (16.00 Nws 17.00 Nws. 17.02- slechthorenden. NCRV: 16.00 Onder de 17.30 Voor de kinderen. NTS: 18.45 De Minimolen. 18.50 Journaal. NCRV: Felix Hechinger, (IV), TV-film. NTS: 21.35 Van nul nacht, detective TV-film. 22.00 Tempo Doeloe: progr. over het vroegere Ne- derlands-Indië. 22.40 Jazz in de Poolse kerk van Krakau. NTS: 22.50-22.55 Journaal. Nederland II NTS: 20.00 Nws. In 't kort. VARA: 20.05 Coronation Street, tv-film. 20.55 VARA-Ra-Boem-TVop stap met de reportage-ploeg: folkloristisch krulbol- toernooi 1967 te Oostburg. 21.20 Gil bert Bécaud in Antwerpen, reportage "°fl de BRT. NTS: 22.15-22.30 Jour-

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 5