Verbleekte glorie Schip houdt treinen Deel Leids legermuseum is gesloten Grappige dieren van Walt Disney Petter en Leiff komen vast weer in Holland terug VRIJDAG 18 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA ;3 LIDO Jammer, dat deze film ooit werd gemaakt. Al thans door Charles Chaplin. Van vele anderen hadden we zo'n filmpje nog kunnen ac cepteren, maar niet van een man, die eens met produkties als „Goldrush", Modern Ti mes" e.d. een paspoort tot de filmonsterfelijkheid verwierf. Met bolhoedje, snorretje, slob- berkleding en hoera-tenen maakte hij zich tot het symbool van de verschoppeling, die met fyngeestige humor de misstan den van de maatschappij te lijf ging. Nog steeds gelden Chap- lins oude films als klassieke voorbeelden van wat filmmees terschap vermag. Maar ook hier verplicht adel. Daarom is het te betreuren, dat Chaplin heeft SOPHIA LOREN gemeend op zijn oude dag nog deze „Gravin van Hongkong" te moeten maken. In het vele mid delmatige, dat de filmwereld te bieden heeft, was zo'n conven tioneel gemaakt komedietje misschien niet opgevallen, maar van Chaplin neemt men dat niet. Het verhaaltje heeft weinig om het lijf. Een door het lot. hard getroffen aristocrate ver bergt zich aan boord van een schip, dat uit Hongkong ver trekt, in de hut van een jonge steenrijke diplomaat. Zij wil slechts (zonder papieren) naar Amerika, maar hij moet terwille van zijn carrière elk schandaal vermijden. Dus vele holpartijen en vaak verstoppertje spelen. Sophia Loren en Mario Brando doen aandoenlijke pogingen om er iets van te maken. Hun acteertalent en de soms onwaar schijnlijke situaties zorgen nog wel eens voor wat vermakelijk heid, maar vergeefs zit men te wachten op de beeldhumor, die Chaplin vroeger zo voortreffelijk beheerste. Slechts hier en daar een flits van het oude meester schap, maar in zijn geheel voor een Chaplin-film teleurstellend. Een beeld van vergane glorie. Men begrijpe ons goed. Men zal zich bij deze gravin niet vervelen. Wellicht zelfs amuse ren. Maar wie Chaplin verwacht, komt bedingen uit. CHARLES CHAPLIN teleurstelling Prolongatie (loktersfilm STUDIO Een week lang heeft de film „Dokterwat doe je nou?" kostelijk amusement verschaft in de kleine, gezellige Studio-zaal. Velen hebben geno ten van het spel van Leslie Phi lips, James Robertson Justice, Elisabeth Ercy en Joan Sims met hun secondanten, die, ver wikkeld geraakt in allerlei dwa ze avonturen, volop gelegenheid geven om eens hartelijk te lachen. Voor de Studio-directie was dit aanleiding de film te prolongeren. Ook de komende week kan men daar dus zijn da gelijkse zorgen kwijt. ?,Superargo" LUXOR „Superargo, de onkwetsbare", is een van de vele films, gemaakt naar het pro cédé van de James Bondfilms. Het is maar een zwakke afspie geling, wat voornamelijk moet worden toegeschreven aan de meer dan „supermanachtige" scènes ,die niet al te geloofwaar dig op het witte doek zijn gezet. De superman in deze (kleuren-) film is „Superargo", een bekend bokskampioen, die altijd met masker en in felkleurige kledij in de ring staat. Na de dood van een tegenstander besluit hij zijn kracht en behendigheid in dienst van de justitie te stellen. Hij moet op zoek gaan naar een bende, die voor een of ander duister doel uraniumdiefstallen pleegt. Na korte tijd slaagt Superargo erin, de schuilplaats van de bende, een afgelegen eiland, te lokaliseren. De leider ervan is Diabolicus, die een recept heeft gevonden om met uranium goud te produceren. Het is zijn bedoeling de goud- markt en later de gehele wereld te gaan beheersen. Superargo steekt hier echter een stokje voor. In zijn eentje schakelt hij de veel leden tellende bende uit. Tot slot van deze justitionele actie vliegt het met vernuftige technische apparaten volge propte eiland de lucht in. ..Helden zonder glorie" REX Regisseur Raoul Walsh maakte nu bijna tien jaar geleden deze film naar het toen zo befaamde boek van Norman Mailer „The naked and the dead". Een spijkerhar de oorlogsroman, een van de hardste, die er ooit is geschre ven. Volgens velen is het ook het beste boek, dat Mailer uit zijn schrijfmachine heeft gera teld. De moeilijkheid was ech ter, dat het boek in feite te goed en te hard was voor een direc te verfilming. Raoul Walsh be gon dus eigenlijk aan een hope loze taak. Ten opzichte van het boek moest er veel verloren gaan. Dat is ook gebeurd. Maar Mailers boek had zoveel te bie den, dat er ook nog veel is over gebleven: een film, die het bij na tien jaar in de theaters heeft uitgehouden. Deze harde oor logsrolprent (met Adol Ray, en Cliff Robertson in de hoofdrol len) is nu in Leiden terugge keerd in het theater aan de Haarlemmerstraat. CAMERA Wat in het thea ter aan de Hogewoerd de ko mende week vertoond wordt is nu echt iets om er met het gehele gezin naar toe te gaan. Het Walt Disney-produkt onder de Nederlandse titel „Een hoogstmerkwaardige tekkel" (oorspronkelijke naam: The ugly dachshund) is dat ten volle waard en succes is ver zekerd. Niet alleen kinderen zullen van deze alleraardigste, leuke film genieten, maar ook voor de ouderen betekent het zien ervan anderhalf uur van gezonde ontspanning. Honden liefhebbers vooral want die ren spelen de grootste rol in deze kleurenfilm zullen hun hart kunnen ophalen aan het viertal dartele tekkels en de goedige, speelse Deense dog Brutus, die in de ogen van het knappe artiestenvrouwtje (Su zanne Pleshette) ten onrechte zo vaak de boosdoener is. Zij houdt het bij haar vier schattige tekkels, die inderdaad ontroe rend lief, maar tegelijk knap ondeugend kunnen zijn. En altijd weer draait Brutus er voor op. In zijn baas, de kunstschil der (Dean Jones) vindt hij ge lukkig een warm verdediger. Lachsalvo's zijn niet van de De goedige Deense dog Brutus, verenigd met drie van de vier dartele tekkels. De kleintjes kijken alsof ze van de prins geen kwaad weten maar Brutus moet dikwijls voor hun ondeugende streken opdraaien. lucht bij het zien van de ver woestingen, welke het spel van de vijf in huiskamer en atelier aanricht. Evenzo als het vrolijke Japanse tuinfeest ontaardt in een volslagen chaos van ver nielingen en in paniek geraakte gasten, die op allerlei gekke manieren worden toegetakeld. Of als de dikke agent uit vrees voor Brutus de 4 nacht in een boom doorbrengt. De dog wint het hart van de wouw, als hij haar geliefdste tekkel het leven redt en hij bovendien op een hondenshow tot kampioen wordt uitgeroepen. Men moet bewondering heb ben voor de prachtige opnamen in deze film. Onbegrijpelijk hoe het natuurlijk acteren der die ren wedijvert met het spel der mensen. Alleen voor dit onder deel al verdient Walt Disney de volle bewondering. Alsof het nog niet genoeg is: ook in het voorprogramma is een enige dierenfilm opgeno men: Winnie de Poeh en de honingboom. Een grappig ver haal van het bruine beertje, dat meermalen de dupe werd van zijn snoeplust, maar dat in dar opzicht onverbetelijk bleef. Sound of music" TRIANON Onomstotelijk is de laatste weken gebleken hoevelen verzot zijn op een musical als „Sound of music". De belangstelling is zó groot, dat deze romantische film met zijn melodieuze songs andermaal ge prolongeerd wordt. V ernielzuchtige student moet de gevangenis in Een student pleegde onlangs in Leiden vernielingen in een studen tencafé. Hij sloeg een ruit in, hetgeen hij overigens reeds eerder had ge daan. Nu vond de officier van justi tie het mooi genoeg. Hij eiste twee dagen gevangenisstraf, omdat \ver- dachte tot de orde moet worden ge roepen. Verdachte stond in verband met zijn vorig optreden reeds onder toe zicht, maar dat heeft kennelijk niet veel geholpen. De rechter was het daarmee eens en veroordeelde verdachte bij verstek conform de eis. Nauwelijks was het vonnis uitge sproken, of verdachte verscheen nog ter zitting. Het vonnis kon echter niet meer worden gewijzigd. „Ik heb het gedaan uit protest", zo deelde verdachte mee. „Dat zegt u dan maar voor het hof in hoger beroep", adviseerde de rechter. Leidenaar had een nieuwe belevenis - gevangenisstraf Een 55-jarige aannemer uit Leiden verklaarde voor de Haaagse politie rechter, dat hij wel gewend is om bier te drinken, maar dat groc weer een nieuwe belevenis voor hem was geweest. Een kwade belevenis bleek dat te zijn, want hij was in Noord- wijk op de Grensweg aangehouden, omdat hij onder invloed van drank verkerend zijn auto bestuurde. Verdachte gaf tee, dat hij vijf cog nacjes had gedronken. Hij zou die ook hebben gedronken ter bestrijding van rugpijn. Pijn of niet, de officier van justitie constateerde dat drank en autorijden elkaar nu eenmaal niet verdragen en daarom luidde de eis drie weken gevangenisstraf en in trekking van het rijbewijs gedurende een jaar en zes maanden. De rechter veroordeelde tot twee weken gevangenisstraf en een en zes maanden gevangenisstraf en jaar en zes maanden ontzegging van de rijbevoegdheid, waarvan ech ter een jaar voorwaardelijk met een proeftijd van 3 jaar. Bij de Vink in Leiden ADVERTENTIE VERLOVINGSRINGEN Ondanks hun Leidse avontuur De twee liftende Noren, die deze week in Leiden zulke nare ervarin gen opdeden, zijn vandaag naar Lon den vertrokken. Zonder enige wrok overigens. De beide jongens, Petter Weldelborg (19 jaar) en Leiff Haugerud, (21 jaar) kregen afgelo- automobilist, die de Noren de lift aangeboden naar Rotterdam. De automobilist, die de Noren de l'f had gegeven, moest over Leiden rij den, „omdat hij daar nog wat te doen had". In de Sleutelstad aangekomen, no digde de Amsterdammer het tweetal uit voor een kopje koffie in de sta tionsrestauratie. Argeloos liepen de jongens niet hem mee het station binnen, vanwaaruit zij de auto met meer konden zien. Toen de man plotseling wegging om zoals hij zei, even te telefoneren, kregen de jon gens argwaan. Inderdaad bleek de auto, waarin hun bagage lag, tijdens de afwezigheid van de „vriendelijke" Amsterdammer te zijn verdwenen. Onmiddellijk gaven de Noorse jongens de diefstal van hun bagage (en geld) aan bij de politie in Lei- Onderzoek naar dakconstructie Een gedeelte van het Leger- en Wapenmuseum „Generaal Hoefer" aan de Pesthuislaan in Leiden is vanochtend ge sloten. Het betreft het ach terste gebouw van het com plex, het voormalige Pest huis, dat uit 1658 dateert. Het voorgebouw, daterende uit 1874, is in de afgelopen vijf jaar vrijwel geheel gemoder niseerd. Er wordt thans in eerste instantie een onder zoek ingesteld naar de vraag of het met het oog op de vei ligheid van het publiek nog wel verantwoord is, de uit 1658 daterende dakconstruc tie van het oudste gedeelte van het complex in de hui dige toestand te handhaven. Het is nog niet bekend wan neer met de eigenlijke res tauratiewerkzaamheden zal worden begonnen. Voor die tijd is het echter noodzake lijk om een ander onderko- ADVERTENTrE KROMMENIE VINYL Krggnpa men te vinden voor de mu seumstukken. omdat het voorgebouw reeds geheel vol staat. Het voormalige Pest huis staat op de lijst van Mo numentenzorg. den. Deze verwees hen naar de Noor- consul in Den Haag. Op de Noor- ambassade kon het gedupeerde tweetal de volgende morgen al een nieuw paspoort in ontvangst nemen. De secretaris van de ambassade verleende de jongens tot woensdag logies. Inmiddels had de politie van de man, die hun bagage had ge stolen, een bekentenis los gekregen. Hij kon worden opgespoord dankzij een Leidenaar. die zich bij het le zen van het krantebericht herinner de. dat een neef van hem in 1964 op dezelfde wijze was bestolen. Hij wist zelfs de naam van de dader nog die op dat moment voor een andere zaak werd verhoord door de Amster damse politie. De rugzakken van de Noren werden teruggevonden op een kampeerplaats in Leimuiden. Het geld bleek er uit te zijn weggeno men. De jongens hadden echter ook reischeques bij zich, die al meteen na aangifte van de diefstal werden vergoed. Sinds woensdag hebben de jongens, beiden studenten gelogeerd bij de vader van Cees Verkerk de Puttershoekse café-eigenaar, die de jongens graag onderdak wilde verle^ nen. De schaatsfamilie is vele ma- Graafmachines trekken al sinds enkele dagen hun sporen in de tuin van het voormalige Oud-Hortuszichtaan de Witte Singel in Leiden. Het gemeente bestuur van deze stad heeft zich geruime tijd bezig gehouden met de vraag wat er na de opheffing van de theetuin met de vrijko mende grond moest gebeuren. Na veel wikken en wegen werd beslo ten om er een plantsoen aan te leggen. Dan zou dit oude plekje in Leiden tenminste voor de recrea tie behouden blijven. Romantici onder de Leidse verpozingzoeken den moet er echter wel rekening mee houden, dat het nieuwe plantsoen bij het vallen van de avond ivordt afgesloten. Er komt namelijk op last van de vroede vaderen een metershoog hek, dat een wat al te lichtzinnig (lees ze- denkwetsend) gedrag van jonge verliefden in het schijnsel van de maan bij voorbaat dient uit te sluiten Het treinverkeer tussen Den Haag en Leiden is gister middag van half vier tot half vijf gestremd geweest. De stremming werd veroor zaakt door het nieuwe Helder- se visserijvaartuig „Michiel^ HD 80, dat bij de Vinkbrug was vastgelopen. De HD 80 van de rederij F. Slob in Den Helder moest na in Katwijk te zijn af gebouwd naar IJmuiden wor den gesleept, toen het schip tussen de pijlers van de spoor brug over de Oude Rijn klem kwam te zitten. Het treinver keer liep veel vetraging op. De reizigers zijn tijdens de strem ming op het traject Leiden- Den Haag met bussen ver voerd. De D-treinen Parijs Amsterdam v.v. werden via Harmeien omgeleid. Op de foto ziet men hoe de Michiel HD 80 met veel moeite uit de pijlers van de Vinkbrug wodt getrok ken. (Foto L.D./Holvast). len in Noorwegen zeer gastvrij ont haald en hoopte op deze wijze iets voor de jongens te kunnen doen. Enthousiast vertelde Leiff over hun verblijf bij de familie Verkerk. „Cees is enorm populair m Noorwegen. W\j vonden het dan ook fantastisch hem te ontmoeten". Petter en Leiff zijn van plan om pas na één jaar terug te keren naar Noorwegen. Eerst gaan zij voor enige tijd naar Londen en dan naar Zuid-Frankrijk, waar zij druiven willen plukken. „Misschien gaan we daarna nog naar Italié", vertellen zij. „Toen wij woensdag aankwamen in het café van Verkcr* zat daar een dame, die de hele ge schiedenis hoorde. Zij bood meteen aan om ons in Zuid-Frankrijk op te komen zoeken en ons dan een lift naar Italië te geven. Dezelfde dame, mevrouw N. A. Besterveld, heeft ons gisteren de he le dag mee naar Rotterdam geno men, waar zij ons de stad heeft la ten zien. Iedereen is enorm vriendelijk voor ons en wij hebben dan ook - vooral sinds de laatste dagen - de beste herinneringen aan Holland. WÜ zijn zelfs op Holland verliefd geworden" De jongens zijn dan ook vast van plan om volgend jaar via Holland terug te reizen naar Noorwegen. „Als het kan willen wij dan graag een poosje blijven. Ik hoop dat wij hier een vakantiebaantje kunnen krijgen". Petter en Leiff moeten nog een eind trekken, voordat zij weet in Noorwegen zijn. Naar te hopen met behoud van al hun bagage

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 3