Zweden in de ban ifan rechts rijden Coco Chanel houdt niet van minirok Ruim 4000autonamen Unieke reformatie op 3 september SCHUDEL'S CITROEN Nieuwe uitgaven ÏJDAG 18 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 15 (van hoger is rechts) draagt tot plak plaatjes voor op de autoruit en bel letjes die waarschuwen als men het stuur naar links draait. Intussen vormt die voorlichtings campagne maar een onderdeel van de werkzaamheden die de overgang naar het rechtsrijden mogelijk moet maken. Stockholm lijkt een gebom bardeerde stad, overal is het plavei sel opgebroken en verraste automo bilisten zoeken tevergeefs naar her kenningspunten in de vorm van vluchtheuvels en waarschuwingsbor den. Een groot deel van de straten is reeds voorzien van de nieuwe rich tingsaanduidingen die een witte kleur dragen, terwijl eveneens de oude geen gekleurde pijlen en strepen de aandacht blijven opeisen. Verboden? Toeristen worden door straten ge loodst waarvan ze zeker weten dat het verboden moet zijn om er te rij den, gezien de borden die er staan, maar dan blijkt dat ietwat benevelde voorbarige geesten de afgelopen nacht reeds borden hebben onthuld die pas op 3 september in gebruik zullen worden genomen. De binnenstad van Stockholm is een waar paradijs voor elke echte bordenliefhebber. Er staan er duizen den, gegarneerd met stoplichten die nog niet functioneren en vluchtheu vels die de automobilist tot de vreemdste capriolen dwingen. En ondertussen vraagt iedereen zich af hoe het er na 3 september uit gaat zien; verandert de binnenstad van Stockholm en enkele andere gro te Zweedse steden in een chaotisch verkeersinferno? Hoeveel slachtof fers zal deze unieke reformatie tot gevolg hebben? Hoe oud wordt mademoiselle Coco Chanel, de grande mademoiselle van de Parijse haute couture, is op 19 augustus jarig. Of ze 84, 85 of 86 ivordt blijft een ge heim. Zelf beschouwt ze zich als „achter in de zeventig" maar ongeacht haar leeftijd zijn haar energie en dyna mische persoonlijkheid nog steeds een bezienswaardig heid in de modewereld In de loop van drie gene raties heeft Chanel de mode wereld tweemaal veroverd en ze is nog lang niet uit gepraat. Een Chanelpakje is een begrip. Een vrouw kan 30 jaar doen met een Chanelpakje en steeds in dz mode blijven door bij voorbeeld de rok in te kor ten, hoewel Chanel de mi nirok verafschuwt. Haar vijanden zeggen „al tijd hetzelfd" van Chanel's pakken. Maar terwijl de ge makkelijke draagbare lijn nooit verandert, wisselen de stoffen, kleuren en accessoi res. Haar invloed op de mode is zo groot dat andere coutu riers in 1954, toen zij haar come-back maakte, onbe- ivust door haar beïnvloed ivaren en modellen a la Cha nel toonden. Haar eerste col lectie was een terugblik op het verleden, want ze was begonnen waar ze was opge houden. Het duurde een paar seizoenen voor ze weer in vorm was, maar de klanten stroomden bijna van het begin af haar salons binnen. Op het ogenblik zijn haar collecties modern en creatief. Haar personeel verafgoodt „mademoiselle" ook al keurt ze geregeld hele rijen jurken af omdat er iets niet precies is zoals ze het zich had voor gesteld. Van tijd tot tijd zegt ze „Dit is de laatste collec tie die ik maak" en dat be tekent alleen maar dat ze moe is en gewoon door gaat. Mademoiselle komt iedere dag omstreeks half één de Rue Cambon no. 31 binnen en gébruikt de lunch in haar appartement op de 3de ver dieping van het gebouw- Haar appartement is gevuld met in de loop der jaren ver zamelde kunstschatten. Aan tafel nodigt ze graag een paar kennissen uit omat ze dan beter eet dan wanneer ze alleen is, en omdat ze van gesprekken houdt. Zij omringde zich in haar leven met een hofhouding van groothertogen. Engelse edelen en vooraanstaande personen, die meestal echte vrienden waren. Tegenwoordig klaagt ze over eenzaamheid. „De mees ten van mijn vrienden zijn dood en ik ben alleen", zegt ze. Coco Chanel leest veel en houdt, romantisch als ze in haar hart is, het meest van Chateau-Briand, (Memoires d'Outre-Tombeen Woeste hoogten. Met karakteristiek opti misme en zelfvertrouwen heeft Chanel een uitnodiging van de Russische regering aanvaard voor het modefzs- tival van Moskou van eind augustus - 11 september. Ze gaat er heen met tachtig modellen, zeven mannequins en een kleine hofhouding. In de herst gaat de musi cal, die Alan J. Lerner van haar leven heeft gemaakt in première. Tegelijkertijd komt een nieuio parfum dat „Coc" heet op de markt, mis schien om het fabelachtige succes van no. 5 te evenaren („Stom geluk", zegt made moiselle daar over, „he lemaal mijn geluksgetal niet"). DUBBEl GESTOOKTE N.V. DE CONDOR - DISTILLEERDERIJ - LEIDEN Onderscheid steeds moeilijker propaganda voor het rechtsrijden beheerst Zweden. De staan er vol van, de nieuwslezer van radio en televisie zijn bulletin met het dringende verzoek vooral niet te dat vanaf 3 september rechts moet worden gereden en tientallen keren per dag wijst hij er bovendien op dat grote dag alle voertuigen moeten zijn voorzien van verlichting. het melkkartonnetje dat op de tafel staat, is een opvoedende aangebracht die betrekking op de ingrijpende verandering sen de post zit gegarandeerd weer een nieuw foldertje met de "statelijke commissie voor verkeer" uitgevaardigde richt- De radio spuit tientallen teks- n een minuut, waarin alle as- worden belicht van de v^r- haos waarvoor wordt ge- Televisie elevisie heeft een speciale pro- froep gevormd die dagelijks na's over het verkeer ver deze uitzendt op de tijd dao' (dichtheid het grootst is. Een agavond met een verkeerspro- dat een half uur of meer in neemt dikwijls nog vooraf door een speciaal kinder-ver- rogramma is al geruime Ikomen normaal. )lakbiljetten in alle openbare en op iedere reclame-zuil, nen folders die door het gehele rorden verspreid, commerciële en advertenties die hele pagi na's beslaan, vormen steeds terugke rende bronnen van inlichtingen voor alle categoriën deelnemers aan het verkeer. Voor de blinden verschijnt dit alles in braille-schrift en voor de doofstommen is er een speciaal t.v.- programma met een geoefend vin ger-taal- "spreekster W etenscliappel ij k Men beschouwt de aanpassing van de weggebruikers aan het nieuwe verkeerssysteem als een der belang rijkste facetten van de voorberei dingswerkzaamheden en men heeft voor dit facet dan ook een groot we tenschappelijk programma opgezet. Een brochure, die in alle huishou dens zal worden verspreid, is gedrukt in een oplage van 7 miljoen exem plaren, terwijl alle in Zweden woon- Knop voor vergrendeling gaat omlaag Duitse Fiatfabrieken), maar ook een Lotus Europa. De Franse Alpine-wa gens komen naast de Sunbeam Al pine voor. Volvo moest de naam Amazon wy- zlgen omdat een Duitse motorrij wielfabrikant die naam gereserveerd had en de Japanse Prince ia hier via Nippon omgedoopt in PMC, om dat NSU al een Prinz-model neeft. In totaal zijn er reeds se'n 1M# autonamen geweest. Is het wonder, dat autofabrikanten steeds meer hnn toevlucht nemen tot merknamen ge volgd door een cijfer, zoals Austin 1100, Fiat 1500, BMW 2000 enzT Antieke rariteiten Bij C. A. J. van Dishoeck te Bue- sum verscheen het bijzonder aardige boekje „Antieke rariteiten" door G. A. Brongers, conservator van het Museum het Hogeland te Warffum, verlucht met talrijke foto's van o.a. Chris Stapels te Voorschoten en te keningen van o.a. Will H. Tweehuy- zen te Leiden. Het is een uitnemende gedachte van de auteur geweest zijn aan dacht te wijden aana ntieke curiosa, die echter nog allen verwerfbaar zjjn. Hier is sprake van een be langrijke keuze uit de veelheid, die men nog in vele „magazijnen van oud- en zeldzaamheden" in one land kan aantreffen. Talrijke voor werpen worden boeiend besproken, ook religieuze curiosa. Zij sullen ongetwijfeld de belangstelling van menigeen trekken en men zal, mét de auteur, tot de conclusie kamen, dat het verrukkelijk is. in het vw"- leden te grasduinen. Want het be studeren van cultuur-historische as pecten uit dat verleden is als het verkennen in een vreemd land. Het is steeds de spiegel van de veran derende mens en wereld. Edelsmeedkunst In het bij C. A. J. van Dishoeck in Bussum in de serie .Kerkelijke kunst" verschenen boekje „Edel smeedkunst" door dr. D. P. R. A. Bouvy, worden ruim 100 metalen voorwerpen behandeld, van de vroe ge middeleeuwen tot omstreeks 1800. Aan de voornaamste liturgische voor werpen zijn aparte hoofdstukken ge wijd. waarin hun oorsprong en ont wikkeling worden besproken. Dit boekje is het derde van de vijf deel tjes, waarin aan de hand van de belangrijkste kunstwerken uit de Nederlandse kerkelijke musea de verschillende takken van kunst wor den behandeld. De adjunct-directrice van net Aartsbisschoppelijk Museum in Utrecht, dra. A. M. Janssens en de conservator bij dit museum, drs. II. L. M. Dufoer, hebben het leeuwen deel van dit boekje, dat untmuntdoor deskundige beschouwingen voor him rekening genomen. De samenstellers hebben ernaar gestreefd de lezer een inzicht te geven in de oorsprong en de ontwikkeling van de metalen voor werpen, die in meerdere of mindere mate bij de katholieke godsdienst betrokken zijn. Talrijke illustraties verhelderen hieromtrent het inzicht. De automobielfabrikanten kunnen al het mogelijke doen om auto's voor diefstal te vrijwaren, een feit is dat in Amerika 75 pet. van de wa gendiefstallen te wijten is aan de zor geloosheid der bestuurders, die verzui men de portieren af te sluiten en het autodieven of plezierrijders al heel gemakkelijk maken door de auto sleuteltjes uitnodigend in de wagen achter te laten. Het zijn vooral de jeugdige Ameri kanen, die een dergelijke non chalance aan de dag leggen. Niettemin eist de Amerikaanse re gering steeds meer maatregelen, die kunnen leiden naar de diefstalzeke- re auto. General Motor bouwde in de 1967- modellen nieuwe deursloten in, waarbij een variatie van 728 sleutels mogelijk is. Voordien bedroeg dit aantal slechts 64. Een autodief, die met namaak- sleutels werkt, zal thans dus over veel meer autosleutels moeten beschikken en de kans dat hij in korte tijd de bijpassende sleutel heeft ontdekt, is veel geringer geworden. Voor het mo deljaar 1968 zullen verdere maatre gelen worden doorgevoerd. Zo zal de deurvergrendelingsknon op de onderste raamkozijn naar lagere positie op de deurbekleding verhuizen, waarmee de mogelijkheid om de deur door middel van een draad van buiten af te ontgrendelen, wordt uitgeschakeld. De bemoeiingen van de autofabri kanten zijn er vooral op gericht om zodanige voorzieningen te treffen, dat de bestuurder op de noodzaak van het afsluiten der deuren wordt ge attendeerd. Dat kan door het gaan branden van een waarschuwingslampje het dashboard zodra de sleutel uit het contactslot wordt getrokken, of door het in werking treden van een zoemerinstallatie zodra de bestuur der de deur dichtslaat zonder haar te hebben afgesloten. Buigzaam glas Een Engelse firma, Triplex Safety Glass Co., heeft een nieuw soort ge laagd glas uitgebracht, dat driemaal zoveel weerstand bij botsingen geeft. Het gelaagde glas bestaat uit twee lEigen glas, waarbussen een plastic laag is aangebracht, die de twee glaslagen bij elkaar houdt. Als op dit gelaagde glas wordt ge slagen, dan komt er wel een barst, maar de transparante tussenlaag houdt alles op zyn plaats en het uit zicht heeft maar weinig te ïyden. Voor dit nieuwe gelaagd glas heeft men een tussenlaag van dubbele dik te (3/4 mm) gebruikt. Uitgebreide tests hebben aangetoond, dat de weerstand van zulk een voorruit ver drievoudigd is. Ook autobanden moeten veiliger c> De Amerikaanse verkeersautoritei- ten zijn voornemens met ingang van 1 januari ook nieuwe veilig heidsmaatstaven voor banden van nieuwe auto's vast te stellen. Zo zul len de velgen een lekgeslagen band stevig genoeg moeten kunnen yast- houden om veilig remmen bij snel heden tot omstreeks 100 km/u moge- lyk te maken. Verder zullen alle banden moeten worden voorzien van een merkteken, dat aangeeft wanneer het profiel van van het loopvlak tot 1.5 mm is af gesleten. Geen geld Het wordt steeds moeiiyker de di verse automerken van elkaar te on derscheiden. Zelfs de Engelse auto's, die een tiental jaren geleden ean zeer aparte, hoekige vorm hadden, doen zozeer aan de algemene autp- lijn mee, dat zij bij oppervlakkige beschouwing nog nauwelijks van die van het Europese vasteland zijn te onderscheiden. Vroeger kon men de meeste auto's direct aan hun wagenfront herken nen. Wat er in de loop der jaren ook aan de wagens veranderde, het vooraanzicht bleef als symbool van het werk gehandhaafd. Steeds meer merken hebben deze taktiek echter laten varen. Er zijn nog maar weinige, die deze traditie handhaven, zoals Mercedes Benz, Rolls Royce, Bentley, Daimler, Ja guar, Riley, Wolseley. Ook by Alfa Romeo en BMW vindt men nog res tanten van de traditionele grille te rug. Embleem Ook het fabrieksembleem, dat eer- tyds met trots in de grille werd ver werkt, heeft aan waarde ingeboet. Zo is de dubbele chevron van Ci- troën, die altyd opvallend op hef radiateurscherm prykte, by de ID en DS-typen naar de motorkap vei- huisd. Elders vindt men het fabrieksem bleem alleen nog maar bescheiden op de zykanten, op het kofferdek sel of in de wieldoppen. By de BMC 2000 C bleef het for maat van het propeller-embleem weliswaar ook van bescheiden afme tingen, maar het aantal van acht stuks (op alle vier wielen, op mocor- en kofferdeksel en aan weerskan ten by de luchtafvoersluizen) is wel wat overdreven. Het verdwijnen van de typische frontvormen moet voornamelijk worden toegeschreven aan de tech nische vooruitgang, die vaak niet meer in overeenstemming valt te brengen met de traditionele radia- teurvormen. Inplaats daarvan wordt er nu veel met autonamen gejongleerd. Vroeger was een Chevrolet een Chevrolet, maar heden ten dagen kan men ook een Chevrolet kopen onder de naam Chevy II, Corvair, Chevelle, Corvette of Camaro, met als enige overeen komst in de naam, dat ze alle met een C. beginnen. Deze series worden nog weer gesplitst in modellen met namen als Impala, Biscayne, Nova, Malibu, Monza enz. Bij de Europese Fordfabrie ken kreeg men de Indruk, dat Con sul, Zephyr. Zodiac. Anglia en Tau- nus als zelfstandige merken moés ten worden beschouwd. Vooral het merk Consul kreeg een groot aantal varianten: Consul 315, Consul 375. Consul Capri, Consul Cortina en Consul Corsair. ADVERTENTIE EL-MIOR vanaf f 15,90 herenmode conpektie LEIDEN GANGETJE 6 Overgebleven hiervan zyn slechts de typenamen Cortina en Corsair, die zich thans niet meer achter de fa milienaam Consul verschuilen. Namen Het wordt echter steeds moeiiyker nieuwe namen voor auto's te beden ken. Daarom is Daf er ook toe over gegaan zyn auto's met een dubbel cyfer aan te duiden, zoals Daf 44 en de Daffodil zou binnenkort worden omgedoopt tot Daf 33. Er komen reeds tal van doublures onder de autonamen voor. Zo was sephyr oorspronkelijk een typenaam van de Lincoln. In de jaren twintig was er een Bugatti met de naam La Royale. Tien jaar later bracht Chrysler ee 1 Royal uit. Er is een Chrysler Impe rial en een Humbler Imperial en er ls ook al een Cadillac Imperial ge weest. General Motors kwam eertyds uit met een droomwagen Le Sabre. Nu is er een Buick Le Sabre en ook een Israëlische wagen komt onder de naam Sabra uit. Een reeds lang van het toneel ver dwenen automerk Invicta, was de voorganger van de Buick Invicta. Er is thans een Plymouth Belvedeie, maar ook Fiat heeft die typenaam gevoerd. In Frankryk was er vroeger een merk Talbot (thans door Simca op- gekochf», maar in Engeland was de Sunbeam Talbot bekend. Verwarringen kunnen ook de na men Corvair (van G.M.), Corsair (van Ford) en Convair (naam van een vliegtuig) geven. Er is een Fiat Europa (van de Grootscheepse amnestie in Indonesië W aarnamend president-generaal Soeharto van Indonesië heeft aan 19.000 niet-politieke gevangenen ge hele of gedeeltelijke kwijtschelding van straf verleend in verband met de viering van de onafhankelijk heidsdag gisteren. Negen ter dood veroordeelden zagen hun straf ge wijzigd in levenslang, terwyi 3000 ge vangenen meteen op vrije voeten kwamen en 16.000 strafvermindering kregen. Indonesië heeft gisteren rustig de 22ste herdenking van zyn onafhan kelijkheid gevierd. Dit was de eerste maal dat Soekarno, die als president afgezet is, er niet aan deelnam. De plechtigheid bij het nationale paleis, waarbij de oorspronkeiyke nationale vlag gehesen werd, was kort en zonder ophef. De waarnemend president, gene raal Soeharto, hield een sobere rede voor het parlement in plaats van massa's voor het paleis toe te spre ken, zoals Soekarno altijd deed. President Soekarno is uit zyn buitenverblyf, waarheen hij door de regering verbannen is, naar Dja karta teruggebracht, omdat volgens zijn doktoren verergering van de nierziekte, waaraan hy lijdt, dit noodzakelijk maakt. Twee generaals van de Indonesi sche politie zijn met pensioen ge- zenden. Zij zouden hebben deelgeno men aan een complot tegen de lei ding van de politie, aldus Antara. Elf andere officieren wacht een dis ciplinaire bestraffing. Stockholm bij het Centraal Station. Hoewel de „Vasagatan" reeds pijlen voor het rechtse ver keer heeft, rijden de auto's nog op de linker rijbaan. achtige buitenlanders via een vyfta- lige folder geregeld van het ver- keersnieuws op de hoogte worden ge houden. En voor de vergeetachtigen heeft men reeds een serie herinneringsme- Er ls in elk geval één Zweedse stad die weigert deel te nemen aan de overschakeling: het stadje Malilla in zuid-Zweden, waar het gemeentebe stuur heeft besloten links te blyven rijden bij gebrek aan financiële mid delen om de verandering door te voe ren. Als de staat het wil, zei een woordvoerder van het gemeentebe stuur, dan moet de staat ook maar betalen. De strijd is tot dusverre on beslist gebleven. De waardering voor de „toe-1 steden zal na de derde september ristenpiloten" in de grote Zweedse I ongetwijfeld groter worden.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 15