Aix-Festival schreeuwt om m uziek-vernieuwing Zomerfeesten in Leiderdorp 'f, India aanvaardt Nederlandse hulp TE WEINIG DURF EN FANTASIE Toch veel dierbaars op liet repertoire LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 13 Van 24 tot en met 26 augustus Leiderdorp gaat *yn zomerfeesten houden. Van 24 tot en met 26 augus tus. Er is een programma samenge steld, dat voor jong en oud vele aan trekkelijke punten biedt. Het progr. luidt ala volgt: Donderdag 24 augustus Vrijdag 25 augustus: 19.00-24.00 uur kermis op het terrein hoek Ockenrode-Loevestein; 20.00 uur kla- verjaswedstrijd in het Dorpshuis om fraaie prijzen. Zaterdag 26 augustus: 9.00-23.00 uur Kermis op het terrein hoek Ockenrode-Loevestein; kuipjesteken op het kermisterrein; 11.00 uur boeg sprietlopen over het water aan de Tollenaerssingel. De deelnemers moe ten gekleed en geschoeid ter plaatse verschijnen (dus deelneming in bad pak en op blote voeten is niet toe- Mevrouw Johnson, de echt- ite van de Amerikaanse presi- wordt terdege op de vingers ïen door een groep lachende negers toen zij gisteren een spijker sloeg in een picnic ■B rli rachtauto et houtwol vlammen vrachtauto met een lading rol stond gisteravond omstreeks in de Van Leeuwenhoekstr. in lichterlaaie. De brand ging een enorme rookontwikkeling rd. De Leidse brandweer heeft uur geblust, maar kon niet meer en dat de lading vrijwel ge- ièrloren ging. ligenaar-chauffeur had de wa- i-middags in IJsselstein met >1 geladen, tijdens welk kar- •tsluiting ontstond in de bin- rlichting van de laadruimte. De weer van IJsselstein gaf na e toestemming om de wagen laden. Vermoedelijk is het van de IJsselsteinse brandweer afdoende geweest, waardoor ods in Leiden opnieuw brand nd. bank, welke door de jongelui was gebouwd op een terrein voor zo- mervermaak in Washington. Burgerlijke Stand Ocgstgeest: Geboren: Margot Alice, d. v. M. P. M. Brouwer en A. W. M. den Dubbelden; Anna Huberta. d. v. N. W. Smit en P. H. Vlasveld: Anita Frédérique, d. v. H. de Vos en C. P. van der Vies; Antoinette Elisabeth, d. v. J. van Vliet en E. Rijsbergen. Ondertrouwd: J. Maandag en S. Bonte; P. Berg en H. Krijgsman; A. W. Timmermans en W. T. van Kappen Getrouwd: A. J. Kevenaar en Y. J. M. Freerlcks; J. C. A. de Vos en I. J. L. den Duik; J. J. Hoogervorst en A. E. A. M. BleiJs. Overleden: N. P. van Leeuwen; J. Uit den Boogaard, w. v. W. P. den Heijer; C. Klein. gestaan)14.00 uur Hinderniswed strijden voor personenauto's op het Burg. Brugplein; 14.30 uur Fietspuz- zeltocht door Leiderdorp om fraaie Toestand van Veroordelingen familieberichten Den Hertog blijft kritiek in Griekenland De toestand van de amateurweg renner Fedor den Hertog, die gister middag in België tegen een vracht auto reed (zie sportpagina) en in zeer ernstige toestand in het zieken huis van Esneu werd opgenomen, blijft kritiek. Den Hertog heeft een zeer onrustige nacht gehad. Vanmor gen om zes uur trad een crisis in prijzen; 15.00 uur Wandelpuzzletocht nadat Den Hertog enkele malen heel door Leiderdorp om fraaie prijzen; kort by bewustzijn was geweest. En- 17.00 uur Judodemonstraties uit te kele uren later leek er een kleine j nalisten gearresteerd, medewerkers voeren door leden van de Sport- en verbetering in zijn toestand te ko- van het centrum-blad ..To Vima". Judoschool Van Houdt op het gazon men, maar tegen het middaguur liep de uiterst-rechtse krant ..Vradyni" en van het Fr. Hendrikplantsoen; 20.00 de polsslag terug. De uitslag van het het orgaan van de linkse EDA-partij uur Prijsuitreiking van de verschil- I electrocardiogram, dat vannacht j „Avghi". Ze waren kortgeleden al uit lende wedstrijden in het Dorpshuis; door drie Belgische specialisten werd de journalistenbond gestoten wegens I Hattem, 80 j.. Voorburg; Charlotte 23.00 uur sluiting kermis. gemaakt. Is neg niet bekend. „anti-nationale activiteit". i Minnie Roels-Spanjaard. 55 j.. Den Een militair hof in de Griekse stad Saloniki heeft gisteren twee studenten, die lid zijn geweest van de inmiddels door de regering ont bonden uiterst-linkse organisatie van de Lambrakis-jeugd, veroor deeld tot gevangenisstraffen van vier en vijf jaar wegens „ongehoorzaam heid aan de militaire autoriteiten". Een ander kreeg wegens versprei ding van valse berichten een half jaar. In Athene zijn gisteren drie jour- (Overgenomen uit andere bladen) Geboren: Boudewjjn Frans, z. v. Van den Broek en Laman Trip, Hol ten; Patrick Eric, z. v. Savalle en Boxsem, Den Haag; Christiaan Ja cobus, z. v. Wesselius en Van Brug gen. Den Haag; Barbara, d. v. Lam berts en Eenschooten, Rotter dam; Adriaan Alexander, z. v. Voors en Kwast, Doetinchem; Willem Jo hannes Hero, z. v. Hommes en Leur- dijk, Haarlem. Getrouwd: H. G. W. van Aardenne en Ase Lien, Oslo; H. A. A. Lab- berté en Corina M. C. Hoedemaker. Groningen. Overleden: Cornelis Christiaan Goedewagen. Scheveningen; Eduard Walter de Wilde de Ligny. 37 j.. Driebergen: Pieter Merkus Lambertus Schleurholtz Boersma. Rotterdam; Johanna Hendrika van MEDISCHE DIENSTEN RDORP - Dokter M. P. Hen- Hauritssingel 166, telef. 33686. S. v.d. Leer, B. G. Corts- tel. 23109. Bij ongevallen aan ndijk (ook voor Zoeterwoude) tel. 01714—278. STGEEST - Dokter J. H. Louise de Colignylaan 19, 155. biet RSCHOTEN - Dokter J. M. inel, Chopinlaan 32, tel. 3875, ts G. M. Manschot, Pauwen- (melden 9.30 uur), apotheek, hotense apotheek, Leidseweg A I. 2525. Wijkverpleging: ge- Iheidscentrum, Wijngaarden! 2177. - Dokter Bots, Voor- ct°' tl. 02532—7393. Zuster Mühl- rtr Wiii ini [EERLIJKE STAND I.EIDFN T. H. irlk Thung Mlng, a F. M. EvenbHJ: Gerry Rikka cl. v. A. van Elkswijk en G. Pol; Petrus, i. v. P. Ligtvoet Lepelaar; Rob, z. v. J. J. La- E. de Boer; Elisabeth Johan- G. G. Oosterwegel en J. Bosch; e Cornelia, d. v. L. Keiman en moldus; Jacqueline, d. v. G. A. n B. van Hoogdalem; Wilhel- v. J. van der Wel en W. van Barend Hendrik, z. v. F. T. en J. Bos; René Wilhelmus, J. van der Holst en E. J. Raif, z. v. O. Uil mann en llschoff; Willem Otto Pau! z.v. Vreese en M. A. Devllee; Char- nald. z. v. W. W. Shane en C. Molen. OVERLEDEN Idelenburg, 76 Jaar, vrouw: liga, 50 jaar. man; J. J. Wille- 17 jaar. man; H. T. van Deur- jaar, man. De Indiase regering heeft minis ter Udink (Ontwikkelingshulp) laten weten 't Nederlandse aanbod om een landmacht detachement van de ge nie naar de door droogte geteister de provincie Bihar te sturen om er waterputten te slaan en irrigatie- werken aan te leggen, in principe te accepteren. Er zijn thans onder handelingen tussen Indiase en Ne derlandse autoriteiten gaande om een vorm te vinden, waarin de hulp zal geschieden. Het detachement, dat waarschijn lijk 50 a 100 man omvat, zal, indien de hulp doorgaat, pas over enkele maanden worden aangewezen. Wan neer de groep Nederlandse militaiten vertrekt is nog niet bekend. Ook over de vorm, waarin de militaite hulp zal geschieden is nog geen overeen stemming bereikt. Het is theoretisch mogelijk, dat de militairen in bur ger naar India zullen reizen. Het ministerie van defensie acht dit ech ter niet waarschijnlijk. De Nederlandse genisten zullen voor het slaan van de waterputten en het aanleggen van de irrigatie- werken speciaal moeten worden uit gerust, aangezien zij niet over de daartoe vereiste apparatuur beschik ken. De aanschaffingskosten van dat materiaal worden geschat op 120.000 gulden. Dit bedrag zal worden be taald uit de fondsen voor ontwikke lingshulp. De overige kosten van uit zending van het detachement komen ten laste van het defensiebudget. GETROUWD Trijp en G. E. B. F. Sierag C. Vreman en W. de Vries; (Uller en C. M. J. A. Hollan- van Kampen en J. Redel; P en M. van Halem; S. van der en M. J. van Winkel; W. B. B. U.tein en H. Labrijn; J. Ver- A. Koppe; D. Koet en W. Borst; Pocquin de Grave en M. V. ONDERTROUWD Loomans en M. J. van Dam; e Jong en J. A. A. H. M. dels: H. S. N. van Schoot en Verhoeven; L. J. Gijsman en ,aie° an den Berg; B. H. Bal en M. J. M. van den Brink •->■ A M. Frocks PO er; W Hanno en C. H. Blom; Berg én W. T. F. M. Mensen; *n en H. Beij; J. T. Groenen- J. L. van der Ploeg; A. van ilpid 'en'W. Boelee; D. Beij en pfergen; E. Momberg en V. I. J. Rijskamp en A Staveren; C. C. Berg Kohlbeck: E. Vermeulen mst i; c. Bakker en A. Kuipers; F ^gt en J. A. van der Kroef; Mulder en J. A. Schoonho- OEGSTGEEST Ds. N. T. Bakker naar Kameroen Ds. N. T. Bakker uit Oegstgeest zal zondag 27 augustus door ds. W. A. Versteeg uit Winschoten in de Grote Kerk in Winschoten worden beves tigd als zendingspredikant van de Ned. Hervormde Kerk. In diezelfde dienst zal hij namens de classis Winschoten als zodanig orden uitgezonden naar Afri ka, waar hij aan de theologische school van de Evangelische kerk van Kameroen de Ndoungué dogmatiek en philosofie zal doceren. WASSENAAB Bouwvereniging bouwt 213 flatwoningen In de vorige raadsvergadering heeft de raad besloten gelden beschikbaar te stellen voor het bouwrijp maken van een strook grond tussen de te verlengen Duivenvoordelaan en de Zjjlwatcring. Nu wordt aan de raad voorgesteld deze grond, ongeveer 4200 ca, te verkopen aan de Bouwvereni ging St.-Willibrordus, die daarop drie flatblokken in L-vorm zal bouwen, bestaande uit 213 woningen verdeeld over zes bouwlagen. De grond kost f971.280,—, dat is f4560,— per wo ning. Het is op het ogenblik nog niet mo gelijk een uitgewerkt plan voor de bouw van de woningen en voor de regeling van de financiële zijde aan de raad voor te leggen. De raad zal daarover nog nader worden ingelicht. Voorgesteld wordt nu al tot verkoop van de benodigde grond over te gaan teneinde de financiering van de kos ten van het bouwrijp maken van de jrond veilig te stellen. In het Koninklijk Instituut voor de Marine in Willemsoord (Den Hel der) is de heer E. O. P. Kuiters uit Wassenaar geïnstalleerd tot offi cier bij de technische dienst. Begrafenis vice- achniraal Van dei- Schatte Olivier „Hij was een man. die in vele lei dende functies de stoot heeft gegeven tot een groot aantal verbeteringen. Hij had een grote liefde voor zijn werk. Zijn kunde, kennis van inter nationale zaken, zijn analytische geest, zijn snelle manier van werken, zijn gevoel voor Intermenselijke ver houdingen, zijn karaktervastheid en humaniteit zijn voor de krijgsmacht van grote waarde geweest. Persoon lijk zal ik hem sterk missen om de grote steun die hij mij gaf". Met deze woorden schetste van ochtend de staatssecretaris van Ma rine. de heer A. van Es. in de Haag se Kloosterkerk de persoon van de bevelhebber der zeestrijdkrachten en chef van de marinestaf, vice-admiraal A. H. J. van der Schatte Olivier, die na een korte ziekte op 14 augustus plotseling is overleden. In de Kloosterkerk werd een korte rouwdienst gehouden, waarin voor gingen de hoofdvlootpredikant ds. J. W. Sepmeijer en de voorganger van de Amerikaanse protestantse kerk in Den Haag rev. David P. Thompson. Aanwezig waren o.a. de minister-pre sident, P. J. S. de Jong en de minister van Defensie, W. den Toom. „We hebben een vriend verloren, op wie we nimmer vergeefs een be roep deden". De dienst werd besloten met het ringen van het volkslied. Op de be graafplaats Westduin in Den Haag is daarna het stoffelijk overschot van vice-admlraal Van der Schatte Oli vier ter aarde besteld. uit Mozarts Zaterdag gaat de Leiderdorpse buurtvereniging „Doesburg" uit met de kinderen van 6-14 jaar. 's Och tends om 10 uur vertrekken de bus sen vanaf de speelplaats aan de Hoofdstraat. De reis gaat naar Duin- rell. Wassenaar. (Van onze Parijse correspondent). Met de regelmaat der seizoenen organiseerde Aix-en-Proven- ce zijn muziekfeest en zagen de internationale scharen van ar tiesten, critici en publiek elkander terug onder de platanen van de Cours de Maribeau, op de terrassen van Les deux garcons of -„w— vendóme, in de parken van het kasteel Tholonet en, natuurlijk, internationale pretentie wel goed- in de binnenhof van het aartsbisschoppelijke paleis, waar Cas- sandre indertijd zijn unieke openluchttheater bouwde. In Aix is er nog steeds niets nieuws onder de provencaalse zon. Ten eerste en ten laatste natuurlijk Mozart, die nu al 20 jaar geleden tot Aux' ereburger werd geconsacreerd, en van ivie dit jaar drie opera's Don Giovanni, Cosi Fan Tutte en Entführung op de program ma's prijken. operafeesten nu eigenlijk zijn be stemd. En op grond van dat onder zoek wordt dan aangetoond dat Zuid-Frankrijk voor 70 en de plaat selijke bevolking voor 20% bijdraagt aan het vaste publiek, dat voor de rest voor 17% uit Parijzenaars en 13% uit buitenlanders, vooral Ame rikanen, Engelsen en Duitsers, be staat. Men kan dus zeggen, dat Aix zijn Intussen heeft de trouwe bezoe ker natuurlijk, en gelukkig, weer dierbare momenten beleefd. Een Ga briel Baquier, die nu ruim tweemaal het aantal jaren telt dat over het algemeen Don Giovanni pleegt te worden toegekend, doch die de le gendarische libertijn, met behoud van de onweerstaanbaarheid van zy'n persoonlijke dynamiek boven dien een lading tragiek en mense lijkheid meegaf, waardoor zijn ver tolking, die even fascinerend was uit het oogpunt van de vocalist als van de acteur, een levend monument is geworden voor de veroveraar en de grand seigneur, dat de toeschouwer voor altijd in de geest zal blijven gebeiteld. Een „Cosi Fan Tutte" ook, zoals zelfs Aix, met het ideale zangkwar tet van diezelfde Bacquier, Alva, Pa- nerai en Marielle Adani, zich uit het verleden moeilijk herinneren kan. Een ontdekking voorts onder de jon gere dirigenten, met de Pool Jerzy Semkow, die enkele jaren eerder vast verbonden was aan het orkest van Leningrad en de Moskouse Bolsjoi- balletten, en in Aix met Rossini's Barbier nu zelfs voor zijn voorgan ger Giulini nauwelijks onder hoef de te doen. En zo waren er meer ogenblikken, die ge als kostbaar goed nog lang mee zult blijven dragen. Maar ook als men, met Debussy, de muziek omschrijven wil als een „feest van de herinnering", dan wenst men de mens, In zijn kunst, toch óók nog wel eens toe een nieuw avontuur te beleven. En aan dat mu zikale avontuur, dat heus niet ex clusief bü de nieuwlichters gezocht behoeft te worden (want ook de schatkamers van het verleden laten nog wel een vruchtbare exploratie- en exploitatie toe) zou Aix zich toch echt nog wel eens Iets méér gele gen moeten laten liggen. Marktberichten LEIDEN, 18 augustus. Veemarkt. - tl stieren 4.004.35 p. kg. sch. gew.. rustig; 5ó melkkoeien 9251525 per «tuk. williger; 290 vette koelen 3.35— 4.35 per kg. sch. gew., goed; 45 vare koelen 6251325 per ©tuk, matig;; 89 vette kalveren 3.303.75 p. kg. levend rsw.. tamelijk vlug; 1 nuchter kalf; i 10 vette schapen 85120 per stuk. redelijk; 90 fokschapen 110140 per ÏIIPIIW ttfllL stuk. williger; 1865 vette lammeren II1CUW SlUIV 95145 per stuk, goed; 36 drachtige zeugen 375—450 per stuk; 70 schram men 90115 per stuk. williger; 505 biggen 6075 per stuk, williger. To- taail 3279. Daarnaast werden Rossini's Bar- biér en Monteverdi's Tancredi ge plaatst. die voor Aix ook al weer ou de bekenden zijn. Vervolgens de con certen in de kathedraal of in de open lucht met werken van Bach, Han del, Beethoven en Mozart die titels dragen als Mis in B moll, Messias, Negende Symphonie of Kleine Nachtmusik die men óók al eens eerder meende te zijn tegengekomen. Er waren voorts vyf soireés gewijd aan de Franse muziek, waarin niet één opus is opgenomen dat niet tot het overbekende repertoire gere kend zou kunnen worden. Er waren ook dé kamermuziekver- tolkingen die evenmin buiten de ver trouwde paden traden. Het even tra ditionele zangrecital van de vocale ster ontbrak dit jaar, maar daaren tegen werd er w 1 weer een beschei den plekje ingeruimd voor de Parij se Domaine Musical of het en semble Musique Vivante dat ken nelijk als alibi fungeren moest, tegen de eventuele verwijten, dat sinds Mozart en zelfs Ravel, toch óók. nog wel eens een noot geschreven werd. i die wié zal 't zeggen? een uit- voering zou kunnen rechtvaardigen. uit het verleden te plegen kan zich zelf alleen maar verdoemen tot ste riliteit. Al worden voorlopig alle operavoorstellingen dan ook door de Eurovisie uitgezonden. Een plaatselijke studieclub. De mocratie Nouvelle geheten, heeft, kort v r de aanvang van het jong ste seizoen, een interessant rapport gepubliceerd, dat de vraag stelde voor wélk publiek deze muziek- en Jerzy Semkow. „coming man" onder de internationale dirigen ten. deels heeft waar gemaakt. Maar als men ook sociologische maatstaven wil hanteren, dan blijkt, dat het Fes tival zijn auditorium uitsluitend uit de zéér gegoede, kapitaalkrachtige klassen trekt, zonder dat de directie evenwel meer dan een halve vinger uitsteekt, om die bestaansbasis wat te verbreden. Een wonder trou wens: want het Festival wordt door de gecombineerde directie van het Casino en der grote Horecafinstel- lingen geleid en gefinancierd met de nauwelijks verholen opzet, clientèle voor hun etablissementen te rekruteren. Alleszins respectabel alweer. Maar toch vraagt men zich af, of het niet onmogelijk en bovendien brood nodig! is, in dat perspectief toch van 'n ietsje méér fantasie en durf en gezonde avontuurszin biyk te geven. Gedurende dc drie weken van het internationale Festival is slechts één nieuw muziekstuk (van ene heer Gueezec), uitgevoerd terwyl de ganse rest uit reprises bestond. In het jubileumnummer van het Festi val kon men lezen, dat in de afgelo pen 20 jaar even zovele composities in Aix ten doop werden gehouden. Als kwantitatieve informatie zegt dat cijfer natuurlyk weinig, terwijl kwalitatief gesproken de oogst eer- der bescheiden was. In bescheiden- I heid spande dit kroonjaar dus nog wel de kroon, en het loonde de moei- te de oorzaken van die stand van za- ken op te zoeken. Want een muziek feest dat zich niet meer vernieuwt in het repertoire, of tenminste in de re presentatie, om aldus slechts roof bouw op de eigen verworvenheden Rapport over de gevangenissen in Zuid-Afrika Onder auspiciën van de stichting Defence and Aid Fund Nederland is gisteren een ex-polltieke gevangene van Zuid-Afrika uit Engeland op Schiphol aangekomen. Het is de 42- jarige halfbloed Dennis Brutus. Zijn ervaringen tijdens zijn gevangen schap van 16 maanden op het Rob ben-eiland zijn niet nieuw meer. Wel nieuw is een uitgave van het Inter national Defence and Aid Fund, dat vorige maand is verschenen. Het be vat grote delen van het z.g. Hoff- man-rapport, dat in 1964 door het Internationale Rode Kruis werd op gesteld aan de hand van een onder zoek, dat Georg Hoffman als afge vaardigde van het Rode Kruis met toestemming van de Zuidafrikaanse regering in de gevangenissen aldaar heeft ingesteld. Onder de uittreksels volgt in de uitgave, die op Schiphol werd uitgereikt, na elk onderwerp di rect commentaar van de Zuidafri kaanse regering met tot slot de opi nie van twee voormalige politieke ge vangenen, nl. Dennis Brutus zelf en Thami Mhlambiso, die in acht ge vangenissen heeft gezeten. De lezers krijgen dus de gelegenheid de verkla ringen van Hoffman, van de Zuid afrikaanse regering en van de ge- j vangenen zelf tegen elkaar af te we- i gen. King tegen Johnson De „Conferentie van christelijke leiders in het zuiden" zal zich met alle kracht verzetten tegen de her kiezing van president Johnson in 1968 wanneer deze zijn politiek in zake Vietnam niet wijzigt, zo heeft de negerleider ds. Luther King ver klaard in Atlanta (Georgia), waar de organisatie haar tiende congres heeft gehouden. King is voorzitter van de conferentie. „Wij zullen al on ze steun geven aan degene die te gen de oorlog in Vietnam is", zei hij. Ds. King sprak de vrees uit dat Amerika bezig is China tot een aan val in Vietnam uit te lokken. De heer H. P. Wirth uit Zoeter woude ls ln het KoninkRjk Instituut voor de Marine in Willemsoord (Den Helder) geïnstalleerd tot officier bij de zeedienst.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13