LEIDSCH DAGBLAD jVREES VOOR EEN ■SCHEURING K.V.P. )m$m. Mitterrand uit kritiek op De Gaulle Teveel mensen in de havens JAMIN Gé VERHOOG 3labinet-De Jong in gevaar? "^gericht 1 maart 1860 DONDERDAG 17 AUGUSTUS 1967 No. 31357 jjcteur: E. A. E. van Dishoeck rfdredacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN 12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 67055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 (Van onze parlementaire redactie) ooraanstaande politici achten een scheuring in K.V.P. onvermijdelijk als de groep christen- icalen van drs. P. C. W. Bogaers doorgaat met voeren van actie voor een hervorming van de 'tij in links-radicale zin. ok begint men te vrezen, dat deze handtekenin- ïactie de stabiliteit van het kabinet-De Jong, die de Kamer steunt op een geringe meerderheid, t ten goede komt. partijbestuur van de K.V.P. op 26 augustus in Baarn bij kom de situatie te bespreken. De ^ten-radicalen hebben gister- ld besloten hun actie met voort- Bidheid „binnen de partij" voort JSten. De groep heeft inmiddels eun gekregen van tal van voor- aande KVP-ers o.w. de NKV- lSfiiertens en Van Hout, het eerste rlid Middelhuis, de vroegere taris van Sociale Zaken ls en de Amsterdamse wethou- Elsenburg. Men zal contacten met de Brabantse groep radi- ADVERTENTIE m comfortabel u(8si charmant: PEUGEOT ^^©50 Peugeot-de brommer van autoklasse. Mooi. Makkelijk» iModern. Kom 'm bekijken en proberen. Voor 399,50 rijdt u al Peugeot! laarlemmerstraat 295 Korevaarstraat 6 Brahmslaan 16-18 WEERBERICHT INDER WIND y)j li, K.N.M.I. in De Bilt verwacht leden tot morgenavondaanvan- nog enkele buien, morgen ge lijk meer zonnige perioden en op leeste plaatsen droog weer Tot afnemende wind tussen zuid en zuid- Koude nacht, maar en iets hogere middagtempera- (Opgemaakt om 11.15 uur) 18 AUGUSTUS op: 5.28 uur; onder: 19.59 uur. op: 19.58 uur: onder: 2.45 uur. ;water te Katwijk te 1.50 en ïur; laagwater te 10.04 en uur. STRAND VERWACHTING frgen stabielere lucht, waardoor legend droog met meer opkla- u. Afnemende zuid-westenwind. 18 tot 20 graden, zeewater fad en. «•uitzichten: Tegen het week- wat aangenamer strandweer. nummer bestaat uit 14 pagina's Twee oud-premiers, prof. dr. J. E. de Quay en mr. V. G. M. Marijnen, hebben gewaarschuwd, dat een scheuring in de KVP niet kan uit blijven als d e groep-Bogaers zich niet intoomt. „Wanneer de christen- radicalen hun actie voortzetten, zul len zij zeker een tegenoffensief op roepen, waarmee de splitsing dan een feit is geworden", is de mening van prof. De Quay. „Ik kan mfj niet voorstellen, dat een grote meerderheid in de KVP een partijconcentratie wil, die te al len tijde met de PvdA moet samen- Op de spits Volgens mr. Marijnen kunnen de ge volgen voor de huidige regeringscoa litie niet uitblijven, wanneer de christen-radicalen de zaak op de spits drijven en een koerswijziging binnen de KVP weten tot stand te brengen. „Iedere actie roept een reactie op, die een splitsing van de partij tot gevolg krijgt" zei hij ons vanmorgen. In politieke kringen gelooft men echter niet, dat er voor het kabinet De Jong onmiddellijk gevaar dreigt. De actie van de groep-Bogaers heeft slechts tot doel de meningsvorming binnen de KVP over de vraag welke koers de partij moet inslaan te be ïnvloeden en niet om politieke druk uit te oefenen. Er zijn bij de strijd binnen de KVP geen actueel-politie- ke zaken in het geding. Het gaat slechts om de kleur van de partij bij de volgende verkiezingen. Meerderheid meerderheid van elf leden. Tot dus ver hebben nog slechts vijf KVP- ers hun sympathie aan de groep- Bogaers gegeven. Ook als er enige Anti-revolutionairen en Christelijk- historischen uit de boot zouden val len, kan de premier op kritieke mo menten altijd nog rekenen op de steun van zeven boeren, drie SGP- ers en dhr. Jongeling, samen even eens elf man. Iets anders is, dat de heer De Jong aan de oppositie in zijn eigen partij wel eens politieke consequenties zou kunnen verbinden, die hem bij een meningsverschil over een belangrijke kwestie tot aftreden nopen. Drs. Bogaers reageerde namens de radicalen vanochtend als volgt op de waarschuwing van de oud-premiers De Quay en Marijnen: „Ik denk he lemaal niet aan een splitsing, maar aan een omvorming van de KVP. Ik wil het woord „scheuring" helemaal niet gebruiken. Het gaat om een idee, dat voor onze groep belangrijk is. Wij vinden het onjuist, dat buiten staanders het begrip scheuring in troduceren voor het. proces, dat nu op gang komt. We moeten ophou den met doorhollen. Het gaat ons om andere partijstructuren en daar is veel tijd voor nodig". Optreden in Canada beschamend In een persconferentie heeft de lei der van de Democratische Socialis tische Federatie .Mitterrand, zich zeer voorzichtig en diplomatiek uitge laten over de reis van De Gaulle naar Canada en over de verhouding tot de communisten. Daarentegen heeft hij de Amerikaanse bombardementen in Vietnam scherp veroordeeld en er geen twijfel over laten bestaan, dat een regering van links de verslech tering van de sociale verzekering on gedaan zal maken. Wat Canada betreft zei Mitterrand, dat er gepriviliseerde banden be staan tussen Frankrijk en de Franse Canadezen van Quebec. De Franse gemeenschap van Canadezen heeft het recht gelijkheid te eisen met de Engels sprekende Canadezen. Maar hoe zjj voor die eisen zullen opkomen is hun zaak en niiet dez aak van Frankrijk. De manier waarop De Gaulle „Leve het vrije Quebec" heeft uitge roepen, is beschamend, want men moet zich voorstellen hoe De Gaulle zou hebben gereageerd wanneer een buitenlandse persoonlijkheid n aar- Straatsburg zou komen om daar openlijk zijn mening te zeggen over de structuur van het Franse volk. Voorzichtig Mitterrand ontkende dat het geluk van de Franssprekende Canadezen verzekerd zou zijn door afscheiding, die niet nodig is zodra de rechtge- Ujkheid is veroverd. Afscheiding zou de kolossale expansie van de Verenigde Staten alleen maar in de hand werken. De Canadezen, hetzij van Franse, hetzij van Engelse oorsprong, zijn in de eerste plaats Amerikanen. Dat wil zeggen: Voort gekomen uit de emigratie. Afschei ding zou de Amerikanen een nog veel groter overwicht verschaffen dan het onderhouden van betrekkingen met een vergeten Frankrijk. Een linkse regering in Frankrijk zou wat betreft inmenging in de politiek van een an der land de grootst mogelijke voor zichtigheid in acht nemen. Zij zou zich eerst in de binnenkamer bera den om eventueel na een debat in het parlement een beroep te doen op de openbare mening in de wereld en re kening te houden met toestanden van ongelijkheid waarin de gemeenschap van Franssprekende Canadezen leeft, of zou leven. EEG en Israël Mitterrand wees op het „paradoxa le" dat generaal De Gaulle enerzijds gekant is tegen de toetreding van Engeland tot de EEG omdat de ge meenschap van de zes eerst doeltref fend en tot één geheel gemaakt zou moeten worden, terwijl hij aan de andere kant in feite ernaar zou stre ven de gemeenschap van haar een heid en gezag te beroven. Mitterrand had ook kritiek op de houding van De Gaulle inzake het Midden-Oosten, in het bijzonder wat betreft de handhaving van het Fran se embargo op wapenleveranties aan Israël. Verhouding tot de communisten Wat de verhouding tot de commu nisten betreft zei Mitterrand, dat er in de linkerzijde van Frankrijk twee grote stromingen bestaan. De com munisten zijn vertegenwoordigd don* 5 miljoen kiezers en 73 parlements leden de Democratisch-Socialistische Federatie door 4,5 miljoen kiezer a en 116 afgevaardigden plus 5 ka merleden, die zich bfj de federatie hebben aangsloten. De eenheid tussen deze beide stromingen, zei Mitter rand moet bewaard blijven. Vriendschap Over Vietnam zei Mitterrand, dat de Federatie niet gewacht heeft op het bombarderen van de Doumair- brug om van haar verzet en zeifs van haar tegenstand tegen de bom bardementen te getuigen. De oesiu»- ten van de conferentie van Genève in 1954: onafhankelijkheid, eenheid, en neutralisatie zijn thans, 13 jaar later, nog steeds van kracht. Bete kent dit dat Frankrijk zijn houding ADVERTENTIE U zag hef op TV i;i 1 i":" 4 lllllli Koop vandaag nog CO co CD CD rsi CD CD 3 - T v.a. f3.95 Y spons tegenover Amerika zal moeten her zien? In geen geval, zei Mitterrand. Wij blijven vriendschap houden voor het Amerikaanse volk. Met het Ame rikaanse volk hopen wij voldoende druk te kunnen oefenen op de Ame rikaanse regering teneinde haar te doen begrijpen, dat oorlog noen in het belang is van de wereldvrede, noch in het politiek, materieel en moreel belang van de Ver. Staten zelf. De taal van de vrienschap, al is die soms geirriteerd en streng, is altijd beter dan wat De Gaulle doet: wraaknemen en stelselmatig opposi tie voeren. Tenslotte zei Mitterand nog, dat een linkse regering weinig moeite zal hebben weg te bezemen wat er dan nog over zal zijn van de ver ordeningen over de sociale verzeke ring. itOp een persconferentie in Den Haag heeft de voorzitter van het „Vrijheidscomité West Pa poea" (waarmee het vroegere Ne derlands Nieuw Guinea wordt be doeld) ernstige beschuldigingen geuit tegen het Indonesische be stuur van West-Irian (de Indone sische naam). Hij toonde o.a. het verslag over het gemeenschappe lijk. overleg tussen Indonesië en West-Irian, waarin vele onjuist heden voorkomen. Mensenredder blijkt brandstichter (Van onze A'damse correspondent). Voor de Amsterdamse rechtbank staat donderdag 7 september een 27- jarige lompensorteerder terecht, die ervan wordt verdacht ruim zevea jaar geleden (in de nacht van 30 april op 1 mei 1960) brand te hebben gesticht in z'n woning aan de Buiten- brouwerstraat. Een bejaard echt paar, dat boven de woning van ver dachte woonde, kwam bij deze brand om het leven. De vrouw in de vlam men, de man nadat hij door een raam tien meter naar beneden was gesprongen, waarbij hij ruggelings op een stoep terechtkwam. Verdachte speelde bij de brand de dappere mensenredder door zijn vrouw, kind en bij hem inwonende vader aan de achterkant van de in brand staande woning uit een raam op een plat te laten springen. De brand was zo werd aanvankelijk ve.- ondersteld, veroorzaakt door de ont ploffing van een oliekachel. D-:ze was van een type waarmee toen veel ongelukken gebeurde. Nu wordt de lompenhandelaar er van beschuldigd de brand zelf te neb ben gesticht om f 10.000 aan verzeke ringsgelden te incasseren, waarmee hij met zijn schoonvader een eigen bedrijf wilde beginnen. Hij zou de kachel hebben omgegooid en om het vuur aan te wakkeren gordijnen op de vlammen hebben geworpen. Ver dachte en zijn vrouw zijn op 't ogen blik bezig te scheiden. Zijn vrouw en zijn schoonvader hebben belastende verklaringen afgelegd. De arrestant ontkent. ic In zijn woning aan de Pre sident Kennedylaan 4 in Oegst- geest behandelt secretaris drs. K. L. M. van Eerd (leraar klassieke talen) de talrijke sympathiebetui gingen, die voor de groep chris tenradicalen zijn binnengekomen. ADVERTENTIE ADVERTENTIE UW SLAGER voor HONGAARSE KOLBASZ - HERZ SALAMI en voor alle soorten CALVÊ SALADES UW POELIER voor verse BRAADKUIKENS - BRAADSTUKKEN. Nog stedds voordeli"'. Doezastraat 4139 TELEFOON 21415 Ontslagen kwamen voor vakbonden niet als volslagen verrassing (Van onze R'damse correspondent) Het Gewestelijk Arbeidsbureau is niet pessimistisch over de kan sen voor de in Rotterdam ontslagen havenarbeiders om opnieuw aan de slag te komen. Voor de ongeveer drie honderd pendelaars uit Brabant en Zeeland, die de Scheepvaart Vereeni- ging Zuid (SVZ) begin volgende maand zal ontslaan, zal het echter veel moeilijker zijn om ander werk te vinden. Vanmorgen heeft de SVZ officieel bekend gemaakt, dat zij op 3 septem ber aan 443 werknemers ontslag zal aanzeggen. De totale personeelsvoor ziening van de centrale voor arbeids voorziening uitvoerend orgaan van de SVZ zal in de komende maan den van 2700 tot 2200 man worden teruggebracht, omdat enige tientallen havenarbeiders binnenkort met pen sioen gaan. In overleg met de vak organisaties heeft de SVZ een spe ciale regeling getroffen voor de pen delaars en tweehonderd havenarbei ders uit Rotterdam, die moeten wor den afgestoten. De vakbonden zijn over de afvloeiingsregeling tevreden. Het ontslag is verleend aan perso neel uit vier categorieën: de groep oudere arbeiders, de minder valide arbeiders, de werknemers uit veraf gelegen pendelgebieden (de „dure" pendelaars) en de groep havenarbei ders, die onlangs in dienst is getre den. Als reden van het ontslag noemt de SVZ de arbeidsbesparende tech nieken bij het laden en lossen van schepen. Aan de ontslagen werknemers van zestig jaar en ouder zal de SVZ tot hun pensioen een wachtgeld van tachtig procent betalen. Voor deze categorie nemen de werkgevers bo vendien de volledige pensioenpremie voor hun rekening. Aan de overige havenarbeiders zal, afhankelijk van him leeftijd, gedurende een bepaalde termijn een aanvulling op de werk loosheidsuitkering worden gegeven tot honderd procent van het loon. Alle werknemers onder de zestig jaar ont vangen by hun ontslag voorts een uitkering ineens, die bestaat uit één weekloon voor elk dienstjaar. Van de werknemers, die op de ontslaglyst staan, zijn er 116 zestig jaar of ouder. De ontslagen zijn voor de vakbon den niet als een volslagen verrassing gekomen. Zij waren er al enige tijd van op de hoogte, dat er een teveel aan havenarbeiders was. Op sommi ge dagen waren duizend of meer werknemers zonder werk. De Nederlandse Katholieke Bond van Vervoerspersoneel heeft wel ge protesteerd tegen het categorische ontslag van havenarbeiders uit de verre pendelgebieden (het oostelijk deel van Brabant en Zeeuws-Vlaan- deren). De bond vindt; dat ook voor deze groep het aantal dienstjaren moet gelden. Ontslagen op een schaal zoals in Rotterdam zijn In de Amsterdamse haven niet te verwachten. Daar zjjn er geen grote overschotten aan per soneel. ©ucf eumo H Uit het Leidsch Dagblad van 20 Aug. 1867: Men schrijft ons uit Kat- g wijk: Eer gisterennacht is ten huize van Gerrit van Leiden H alhier met inbraak gesto.en, 1 zoals dit in de laatste weken g ook te Rijnsburg meer ge- H beurd is. Men begint hier on- j§ H willekeurig aan een komplot te denken. g Turkije. De sultan heeft 1 g 13 Arabische paarden aan I n keizer Napoleon ten geschen- ke gezonden en 11 aan den g keizer van Oostenrijk. nÏÏIIlllllllllllllllllllllllllllliliiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiijT

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1