EIDSCH DAGBLAD f airijl ie reacties voor christen-radicalen D HUREN VERDER VRIJ JAMIN IET NIEUW israel wil - [eilig leven Kinderen beheersen Chinese steden Verdeeldheid over liet olie-embargo Mysterieuze overval op 62-jarige vrouw ~gericht 1 maart 1860 DINSDAG 15 AUGUSTUS 1967 No. 31355 teur: E. A. E. van Dishoeck redacteur: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bij vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Lelden - Giro no. 57053 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 cretariaat opgericht in Oegstgeest e groep christenradicalen in de K.V.P. heeft in allerijl een fetaris aangewezen om de talrijke reacties in den lande op angen. Het is drs. K. L. M. van Eerd, leraar in de klassieke a in Oegstgeest. Hij zei ons vanochtend dat er verheugend reacties van bijval komen uit K.V.P.-kringen uit het gehele I. Vele kamerleden van de K.V.P. hebben van hun instem- |g met de ideeën van de groep blijk gegeven. Van Eerd is voorlopig niet erg voor royeringen van zijn me- hders uit KVP-commissies. jou dat een zeer domme daad jn van het KVP-bestuur. Voorts en de ideëen van de radicalen testuur niet geheel nieuw in de hebben geklonken. Een deel 0e initiatiefnemers, met name psterdamse KVP'er mr. E. C. M. jns en hjj zelf hebben KVP- Itter mr. Aalberse, steeds op de (e gehouden van hun ideëen. Israëlische minister van Bui- Zaken, Eban, heeft maan- een persconferentie gezegd, •1 het op de Arabieren ver- gebied zal houden totdat een vredesregeling tot is gekomen. rechtstreekse vredesrege- zouden zijn getroffen met de staten zou Israël alleen kaart" erkennen. Dit n veranderd kunnen worden edesovereenkomsten die de in het Midden-Oosten zou- •borgen. Een dergelijke o ver tast zou beide partijen ten goe- fmen. Het kernpunt is volgens dat Israël vaste grenzen moet is volgens Eban bereid om en tijde met de regeringen van Libanon, Syrië en Jordanië ojderhandelen. "'-Herfstachtig (Van onze weerkundige medewerker) H zomer van 1967 beleeft de T|m toe ernstigste inzinking. i weer had gistermiddag en nd in ons land meer een JLÏtachtig dan zomers karak- i Ivoor de derde keer moest het Mi. via de wind- en storm- fschuwingsdienst gisteren het aebied voor harde wind \schuwen. Deze dienst kwam pp 25 juni en 8 juli in actie. meeste van de voorafgaan- lechte zomers werd op tien k Wtien zomerdagen voor har- f stormachtige wind gewaar- Iwd. West- en Midden-Europa In de krachtige westcircula- xr (an de Oceaan komen te lig- IHierdoor blijft het grootste van deze week koel en onbe- lig met nu en dan buien. Wel in de tweede helft van deze iets meer hoge druk invloed opklaringen waarschijnlijk, overigens is het een weer zoals wij dit de laatste jaren "'Is in augustus aantroffen. w. /EERBERICHT Hogere temperaturen Bilt verwacht van heden- tot enavond: vanavond en van- zwaar bewolkt met regen en ke tot matige wind uit uiteenlo- e richtingen. Morgen overdag iderlijke bewolking met enkele en matige tot vrij krachtige tussen zuidwest en zuid. gere temperaturen. (Opgemaakt om 11.40 uur) 16 AUGUSTUS op: 5.24 uur; onder: 20.03 uur op: 18.49 uur; onder: 0.25 uur- gwater te Katwijk te 11.08 uur; zater te 7.41 en 20.15 uur. STRANDVERWACHTING or storingen, die van de oceaan West-Europa trekken, onbe- Ug weer met krachtige westen- Enkele buien en opklaringen, weer, temperatuur 1618 gra- zeewater 19 graden. Vooruit- in: na morgen wat meer op- igen; vrij koele zeewind. nummer bestaat uit 14 pagina's De groep is ook voldaan over de positieve reacties in andere politieke partijen. Vooral de verklaringen van drs. Den Uyl en mr. Van Mierlo zijn zorgvuldig bestudeerd. Drs. Van Eerd verhulde in dit verband niet dat men het in de groep onderling niet geheel eens is over de uiteinde lijke doeleinden. Een deel wil één grote progressieve partij, anderen willen een los federatief verband vanuit de bestaande partijen. In de ze laatste visie lijkt samenwerking met een partij als D'66 op een za kelijke basis zeer wel mogelijk. Maatregelen Het partijbestuur van de KVP zal zich begin september beraden of maatregelen moeten worden geno men tegen de KVP-radicalen. die steun verlenen aan de handtekenin genactie, waarin wordt aangedrongen op een gesprek met de PvdA en D'66. Het gaat hier vooral om oud-premier Cals, oud-minister Bogaers, de voor zitter van het Amsterdamse kring- bestuur van de KVP, mr. E. C. M. Jurgens en drs. J. M. Aarden, di recteur van het Centrum voor Staat kundige Vorming. De heren Cals, Jurgens en ook Aarden maken deel uit van de ge spreksgroep van 18, die bestaat uit officiële vertegenwoordigers van KVP, ARP en CHU en die reeds em kele malen bijeen is geweest. De drie heren wordt verweten, dat zij nu van twee wallen eten door enerzijds aan deze besprekingen deel te willen nemen en anderzijds buiten het ge organiseerde partijverband om te be togen dat met de PvdA en D'66 moet worden onderhandeld. Ook drs. Bogaers wordt iets dergelijks verwe ten. De KVP houdt in september tal rijke regionale vergaderingen, waarop van gedachten wordt gewis seld over de toekomstige partijvor ming. Ten behoeve van de discussie op deze bijeenkomsten is een korte nota opgesteld, die verschillende standpunten binnen de KVP weer geeft. Een van deze standpunten is dat van de heer Bogaers, die aan het opstellen van deze nota graag heeft willen meewerken, aldus een woord voerder van de KVP. Voortzetten Thans echter ontplooit drs. Bogaers tevens activiteiten buiten het par tijverband om, wat weinig op prijs wordt gesteld. De KVP-leiding is overigens vastbesloten het gesprek met de ARP en de CHU voort te zet ten en zich door de radicalen niet Reportage over China In een programma van Columbia Broadcasting System (CBS) in New York is een reportage over China opgenomen. Een correspondent van CBS vertelde, dat het bestuur van verscheidene Chinese steden in han den is gelegd van jeugdige Rode Gardisten. Het land wordt geregeerd door „gek geworden kinderen, een mengsel van herrieschoppen en blind geloof", aldus de Canadees Safer, die In juli drie weken lang door China reisde. „Het China dat wij zagen", aldus Safer", was in een staat van voortdurende demonstratie, een schijnwereld, een Orwelliaanse nachtmerrie". Jong en oud lezen in Peking bij de grote muur de gedachten van Mao Tse-toeng, evenals in Jenan en Sion, in Kanton en Sjanghai. Ze ker twee maal per dag moet ie dere Chinees de gedachten van Mao bestuderen en opzeggen. Het Joegoslavische persbureau Tan joeg meldt dat gisteren bij de Russische ambassade in Peking rui ten zyn ingegooid. Militairen heb ben verhinderd dat Rode Gardisten het gebouw binnendrongen. Zij zet ten de omgeving af. Ook de ambas sade van Mongolië in Peking is door het leger in bescherming genomen. Uit verscheidene delen van China van Kanton in het zuiden tot Tsingtao in het noorden worden gevechten tussen aanhangers en te genstanders van Mao Tse-toeng gemeld. Volgens Radio Tsingtao heb ben zich daar honderden arbeiders verweerd, met messen, biilen p- ren staven. Uit de provincie Tsjen- kiang aan de oostkust wordt ook onrust onder de arbeiders. gemeld. De Chinese regering heeft bij En- Pants jen Lama in Kanton gevangen? Volgens onlangs in India aange komen Tibetaanse vluchtelingen heb ben de Chinese autoriteiten in Tibet de Pantsjen Lama laten overbren gen naar de gevangenis van Kanton Circa drie jaar geleden viel de Pants jen Lama vroeger na de Dalai La ma de tweede man in Tibet, in on genade na aanvankelijk te hebben samengewerkt met de Chinese be zetters. De Chinezen doen het nu volgens de vluchtelingen voorkomen alsof de Plantsjen Lama de wijk heeft, genomen. In het voorlichtingsbu'.letin van de alsnog als balling levende Dalai La ma wordt meegedeeld, dat de afge lopen weken 300 Tibetaanse boeren erin geslaagd zijn naar de Indische staat Oettar Pradesj uit te wijken. Ze waren gevlucht voor „het afschu welijke optreden van de Rode Gar de." geland geprotesteerd tegen het op treden van de Britse autoriteiten in Hongkong, die een „fascistische ter reur uitoefenen om de spanning aan de grens tussen Hongkong en China te vergroten". In de protestnota wordt gezegd dat dat Britse regering onverwijld instructies dient te geven aan de autoriteiten in Hongkong, opdat er een einde komt aan hun „provocaties en de rechten van de Chinezen in Hongkong en Kowloon geëerbiedigd worden". in andere richting te laten dringen. Ook de voorzitters van de ARP en de CHU, dr. W. P. Berghuis en drs. A. D. C. Tilanus hebben zich voor voortzetting van dit overleg uitge sproken. Dr. Berghuis merkte on, dat de politieke inhoud van het stuk van de KVP-radicalen hem erg aansprak, maar de huidige besprekingen met de KVP en de CHU wil hij niet door breken. Vervolg pag. 2 „Times" in Zambia valt uit tegen Boumedienne Het enige dagblad van Zambia de onafhankelijke „Times" heeft de Algerijnse leider Boumedienne be schuldigd van „weerzinwekkend cy nisme" in verband met zijn onder handelingen over de terugkeer van Tsjombe naar Kongo. Tenzij Tsjom- be naar Kongo wordt teruggebracht of geneutraliseerd, zal de rebellie van de huurlingen bij de grens van Roeanda voortduren, aldus 't blad. Is dat laatste het geval, dan zal de voorgenomen conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse eenheid, welke in Kinsjasa zou worden ge houden, volgende maand niet door gaan. De eis van Boumedienne aan Kdh- go om te breken met Israël en met de Ver. Staten noemde de Times een hoge politieke prijs. „De ruzie van de Arabische landen met Israël heeft niets uit te staan met Afrika als ge heel of Kongo in het bijzonder in dit uur van Pan-Afrikaanse beproeving" zo meent het blad. Arabische conferentie Volgens Arabische persberichten zal Irak vandaag op een bijeenkomst van Arabische ministers van Finan ciën, Economische Zaken en Olie voorziening in Bagdad volledige stopzetting van de olieleveranties aan alle landen voor drie maanden voorstellen met het doel de voorra den in Europa op te doen drogen. Na afloop van die periode zouden de le veranties aan „bevriende landen" zo als Frankrijk worden hervat. Het Iraakse plan heeft, naar ver luidt, verdeeldheid gewekt in het Arabische kamp. Terwijl een aantal landen de olie als politiek wapen wil gebruiken in de strijd tegen Israël, bepleiten belangrijke olie-produce rende landen als Saoedi-Arabië, Koe weit en Libië een praktischer poli tiek. De boycot zal volgens hen op de lange duur de Arabische wereld meer treffen dan de landen waarte gen ze gericht is. Saoedi-Arabië streeft met stilzwij gende steun van Koeweit en Libië Opstandelingen in Assam gedood Bij enige gevechten tussen Indiase militairen en leden van de opstandi ge Mizo-stam in de oostelijke staat Assam zijn tien opstandelingen ge dood. De overige opstandelingen heb ben zich in hun schuilplaatsen in de bergen teruggetrokken. Premier D. Johnson, van de naar grotere autonomie streven de Franstalige Canadese provin cie Quebec, heeft gisteravond verklaard, dat het voorbeeld van de Russische federale staatsrege ling „heel nuttig en heel stimu lerend" kan zijn voor de Canade zen. Hij sprak tijdens een diner dat de Russische eerste vice-pre mier, Polianski, in Montreal, waar hij de wereldtentoonstelling zal bezoeken, kreeg aangeboden. Johnson prees het uit het Rus sische bestuurssysteem sprekende „respect voor de nationale ver scheidenheid en die op taalge bied", dat „een harmonieuze coëxistentie van verschillende culturele gemeenschappen bin nen een land" mogelijk maakte. Hij herinnerde aan de wijziging van de Russische grondwet, die de Oékraine en Wit-Rusland recht gaf op een aparte zetel in de Verenigde Naties. Eerder op de dag had Polianski in Ottawa met de Canadese pre mier Lester Pearson, over Viet nam en het Midden-Oosten ge sproken. Zij hadden een prettige ontmoeting (zie foto), hoewel hun opvattingen onveranderd bleven. naar een beëindiging van het olieem bargo op basis van de redenering, dat een gemeenschappelijke Arabi sche strijd tegen Israël niet gebaat is bij een verzwakte economie. Koeweit kreeg vorig jaar 94 pro cent van zijn inkomsten uit de olie, Saoedi-Arabië 80 procent, Libië 75 procent en Irak iets minder dan 60% (Van onze Almelose correspondent) Een tot dusver onbekende man heeft in de afgelopen nacht de 62-jarige Martha Mathilde Protzman-Scholder in haar wo ning aan de Vinkenstraat in Almelo neergeslagen. De vrouw ligt thans met een lichte hersenschudding, gekneusde ribben, een gekneusd borstbeen en beschadigde knieën in het r.-k. ziekenhuis. Neergeslagen Zolang niet is komen vast te staan wat het oogmerk van haar overvaller was, spreekt de politie van „een bij zonder merkwaardige zaak". Uit het huis wordt niets vermist. Hoe de man is binnengekomen is volkomen on duidelijk. „Er zijn ontzettend veel dingen waar niets van klopt", aldus hoofdinspecteur C. van Veldhuizen. Mevrouw Protzman, die het huisje aan de Vinkenstraat alleen bewoont haar man is enkele jaren geleden overleden is gisteravond op bezoek geweest bij haar dochter, mevrouw T. Protzman. Om elf uur is zij daar weg gegaan. Door de voordeur ging zij naar binnen. Via de keuken achter de woonkamer kwam zij in een schuur tje achter het huis. In dit rommelhok Is het toilet van de woning. In het hok woont de poes van mevrouw Protzman, die zij nog wat melk wil de gaan brengen. Zij deed het licht aan en werd direct daarna neerge slagen door een man, die van het toilet afkwam. Mevrouw Protzman heeft de politie vannacht verklaard dat zij na de aan slag een lap of een zak over het hoofd getrokken kreeg, maar de politie heeft niets van dien aard kunnen vinden. Door hard te gillen alarmeer de de vrouw haar buren. De overval ler moet haar daarop hebben bee pakt en met het hoofd tegen de muur hebben geslagen, naar het schijnt om haar tot zwijgen te brengen. De vrouw bleef gillen en schreeuwen, waarop haar overvaller de benen nam. Hoe wel verscheidene buren inmiddels wa ren gealarmeerd heeft niemand de dader gezien. Mevrouw Protzman is nog naar haar voordeur gekropen om op de straat alarm te slaan. Op 1 januari (Van onze Haagse correspondent) Minister Schut (Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening) streeft er naar op i jan. de huren vrij te la ten in alle gemeenten van de zes p<o- vincies, waar per 1 oktober al een be gin wordt gemaakt met de hum-libe ralisatie. De huurprijs van een huis ot be drijfspand zal daardoor straks >cneel vrij worden bepaald door de verhuur der en de huurder. Dit geldt voor de provincies Groningen, Friesland, Drenthe, Limburg, Noord-Brabant en Zeeland. Op dit ogenblik gaat de minister na ol er in de provincies bezwaren zijn tegen het opheffen van de huurprijs- beheersing. Evenals de eerste fasp van de liberalisatie moet ook in samenwerking met de betrokken ge meenten tot stand komen. Vooral in Limburg, nJ. het gehele zuiden van van de provincie, en in NoordBrabant zijn vele gemeenten uitgezonderd van de liberalisatie per 1 oktober. Uitgeleide gedaan door Prin- ses Beatrix is Prins Claus gister middag van Schiphol naar Cura- gao vertrokken. Hij kwam er gis teravond aan. De Prins zal van avond als erevoorzitter van de Stichting Koninkrijkssportliga in het Rif-stadion in Willemstad de Koninkrijksspelen openen met het verrichten van de aftrap voor de voetbalzoedstrijd Nederland— Suriname. Donderdag brengt de Prins een bezoek aan Aruba. Vrijdag keert hij via New York naar Nederland terug. Onschuldig virus velt tankbataljon Een oefening van het 48ste pautoer bataljon Van Heutz en een eskadron tanks in de buurt van het Belgische Beverlo heeft een nogal ongelukaige afloop gehad. Tijdens de manoeuvres brak vorige week een zomergriep uit, die 27 manschappen velde. Het gaat om een onschuldig virus, dat geen 4ioge koorts verwekt, maar er niettemin voor heeft gezorgd dat twintig militairen in het ziekenvei- verblijf van de legerplaats Oirsohot moesten worden opgenomen, ierwij 1 er nog eens zeven in de legerplaats Nunspeet uitzieken". Vandaag, een dag eerder dan de bedoeling was, is de oefening geëindigd. ADVERTENTIE (Sue/ Qlieuwo Uit het Leidsch Dagblad van 17 Aug. 1867; j Men schrijft ons uit Voor- schoten: Gisteren morgen 11 ontdekte men dat de hooi M berg bij J. Vink alhier broei- de en de vlammen er reeds M uitsloegen. Door de spoeaio H aangebrachte hulp heeft 1 e men alle onheilen kunnen M voorkomen. |j In het Oude Mannen- en e Vrouwenhuis der Ned Hetv 1 e gemeente te Voorburg cour- e ien gevraagd een vader en 1 e moeder, zonder kinderen Sa- m e 'aris behalve het genot van §f 1 'cost, bijzondere inwoning 1 tnz. 1150 'sjaars. SollicU.a- 'zes aan G. van Schagen al- 1 laar.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1