korfbalderbies i l BEURSE Die treffer van Isaac Vijf avonden theorie en dan de wei in BELANGRIJK Vicus M. de VRIES M. de VRIES 1 Noordwijk is niet te spreken over indeling M. de VRIES M. de VRIES jn mOvervloedige hoeveelheid vLeidse clubs in eerste klasse Zuid-West Ook de korfballers hebben hun eerste gedachten al over het komende seizoen laten gaan. Een seizoen dat vooral in de eerste klasse district Zuid-West byzonder interessant wordt aange- 7 tien daar een overvloedige hoeveelheid Leidse clubs is inge beeld. De gegevens voor de a.s. competitie zien er als volgt uit: Vicus Orientis, onze overgangsklas- fer, zal ln het komende seizoen de teun moeten missen van mevrouw J. v. Polanen-Meyer en Cees Som- jieling, t^ee gerenommeerde krach- f èn. die door Jongeren vervangen lillen worden. Het lijkt ons geen pakkelyk probleem daarvoor de Juis- I personen te vinden, overigens is II Overgangsklasse B, waarin V.O. tl uitkomen met Deto (Eindhoven) lie Haghe (Den Haag) B.E.P. (Pur- lerend) DKC (Delft), Regenboog Dordrecht), Swift (Amsterdam) en fc Rotterdamse clubs Spangen, Sper- t) fers en 't Zuiden, een zeer zware af- eizfcling. skilAls trainer-coach zal Cor Harte- 'de^ld fun®eren- Spannend In de eerste klasse Zuid-West ko len niet minder dan vijf Leidse jloegen uit, hetgeen betekent laatselijke ontmoetingen. Een mtengewoon spannende afdeling, Warin De Danaiden ongetwijfeld zal achten het verloren gegane terrein herwinnen. Gemakkelijk zal dit SBcer niet gaan, nu mevrouw Truus ld. Weelde-Verhoekse onlangs naar laska Is geëmigreerd. Dit is onge- ^jfeld een gevoelig verlies. Een adöchtpuntje is wellicht, dat Adrie an Nierop halverwege het seizoen (67/68 ln de gelederen van de """lauwwitten zal terugkeren. De trai- Ing staat weer onder leiding van lm v. d. Kaaij: een aparte coach H worden aangesteld. ■.■iHet damestekort by deze vereni- Ing ls vrij nijpend, waardoor het Tjrmen van een vijfde twaalftal ^ttrlopig niet mogelijk is. Er zijn ^Sknnen bij deze vereniging een kin- wircrèche in 't leven te roepen om Pt probleem tot oplossing te bren- STI De Algemene zal met vrywel de- flfde ploeg ln het veld komen als (t vorige seizoen. Alleen mevrouw lis LambooiJ-Philippo zal niet meer f beschikking zijn/doch daartegen- ter staat, dat Lydia Kerkvliet- i Hoed weer gaat spelen. Als by de- vereniging de gebruikelijke inzin- jng achterwege blijft, geloven wij ft de witblauwen hoge ogen zul- gooien dit seizoen. Verjonging y Fluks gaat de verjonging, waar- pi het sinds twee jaren bezig is, per doorzetten. Piet de Haas en Jljpny Slechtenhorst zullen door ageren vervangen worden, vermoe- '■aftik Ab Niêsing en Ton Rephof, HpUl men ook in de plaats van Jo j^Jesing-Guldemond, vorig seizoen jlverwege de competitie terugge- ce ^ald, weer een jongere zal probe- ad. In, n.l. Koosje van Beek. Ook het ADVERTENTIE en TERLENKA PANTALONS sj Haarlemmerstr. 149 t.o. Janvossensteeg. uitkomen van mevrouw F. Ver- Woerdt-v. d. Burg is nog lang niet zeker. Afgewacht dient te worden, hoe deze Jongere formatie zich zal weren, o.i. zal het een zeer zwaar sei zoen worden, waarin men moeite zal hebben zich te handhaven. Zuiderkwartier heeft het vorige seizoen het kampioenschap der le klasse in een beslissingswedstrijd aan haar neus zien voorbijgaan. Voor vele korfballiefhebbers zal zij daarom wellicht als favoriet aan de competitie beginnen, doch bij de geelblauwen leeft die gedachte be paald niet, temeer daar zij met nog vier Leidse ploegen in deze afdeling is ondergebracht. De samenstelling van het 12-tal zal waarschijnlijk grotendeels gelijk zijn aan die in het vorige seizoen. ADVERTENTIE TERLENKA REGENJASSEN Haarlemmerstr. 149 t.o. Janvossensteeg. De volgende speelsters en spelers ko men in aanmerking: Sari de Vink, Janneke Roedoe, Joke Zierikzee- On derwater, Conny Scheurwater-Mar- quenie, Nettie Brakes, Lenie v. d. Reijden, Elvira de Boer, Ellie Boon, Henk Zierikzee, Hen Devilee, Gijs Kloos, Frits v. d. Riet, Cor Nieboer, Wim Metselaar, Ton Knijnenburg en Jan Selier. Zelfde ploeg KNS zal met vrywel hetzelfde team als het vorige seizoen zich in deze hogere afdeling wel kunnen handhaven. Vermoedelijk zal de ploeg twee wijzigingen tellen t.o.v. vorig jaar. Mieke Hasselbach ls vervangen door Idy Verstraten en Co Vavier zal de plaats innemen van Henk Roedoe. Evenals voorheen ls de training by deze vereniging voor 't eerste en tweede twaalftal ver plicht gesteld Behalve uit genoemde 5 clubs zal de eerste klasse worden gevormd door OSCR en Rozenburg (Rotterdam) ODO (Dordrecht) en H.S.V. (Den Haag). Crescendo komt met vrywel de zelfde ploeg in 't veld als in 1966/67. Wim Mulder zal de plaats innemen van Ton Ouwerkerk, doch deed dit in de laatste periode van 't vorig sei zoen ook reeds. Met ploegen als o.a. B.K.C. (Breda) en Animo (Souburg) Ons Huis (Rotterdam) Quick en Merwede (Dordrecht) financieel een vry dure 2e klasse afdeling, doch ook een zeer interessante, waarin onze stadgenoten behooriyk moeten kun nen meekomen. Als er een prijs had be staan voor de onfortuinlijk - ste Leidse speler van het af gelopen voetbalseizoen dan zou die ongetwijfeld zijn ge gaan naar Roodenburgs aanvoerder Isaac van Weer- lee. Men herinnert zich dat trieste moment nog icel waarop de Roodenburger zich ongewild aan het hoofd stelde van de lijst met kan didaten voor deze fictie ve onderscheidingvijf mi nuten voor het einde van de bewogen en met overvloedi ge regen besprenkelde strijd tussen Roodenburg en UVS. Bij de stand 11, die de blauwzwarten zulke voor treffelijke vooruitzichten gc.f op de kampioenstitel, kopie Van Weerlee langs zijn eigen doelman. Nu, een paar maanden na dat gevecht, schuift Van Weerlee nog één keer dat rampzalige moment voor ogen en vertelt wat er pre cies gebeurde: „Kijk, Teske was doorgebroken en vuurde een schot af dat de ivat naar voren gelopen Keereweer op de vuist nam. De bal kwam niet ver weg, vloog meer schuin omhoog. Op dat ogen blik stond ik met mijn ge zicht naar ons doel en met mijn rug naar de andere spelers gekeerd. Ik zag dat lege doel en die hoge bal die op me afkwam en omdat ik niet wist wat er achter me gebeurde, dacht ik: Isaac, een rustig kopballetje over je eigen doel, dat is het veilig ste. Ik zette me als het ware recht onder de bal om hem vol te raken, maar ik merkte te laat dat dat ding bijna sidderde van effect. Het ge volg ivas dat hij op de zij kant van mijn hoofd te recht kwam. de rest is be kend. Tja, als ik er nog can denk, ga ik weer door de grond, want je mag toch zonder overdrijving zeggen dat het ons het kampioen schap heeft gekost" Dat doelpunt zal Van Weerlee niet gauw vergeten, de week die volgde evenmin Heel veel mensen spraken hem aan en vroegen hoe dot met die ongelukkige treffer in zijn werk was gegaan „Twee, drie keer vertellen ach, dat is geen bezwaar, maar op den duur ging het me toch wel de keel uithun- gen". Nog even terugblikkend op het debuut van zijn ploeg in de eerste klasse zegt de 32- jarige Van Weerlee: „We hebben een veel grotere rol gespeeld dan we ooit hadden durven hopen. Eigenlijk hadden we geen ander plan dan ons te handhaven. Pas op het laatst zijn we ons gaan realiseren dat we echt een kampioenskans hadden. Dat we het in die eindsprint tenslotte niet zijn geworden, was naar mijn mening te wijten aan het feit dat we geen ploeg hadden die een derby kon winnen. In andere jaren en tegen andere Leid se ploegen hadden we er ook al last van gehad, maar zo erg als de laatste wedstrijd tegen UVS had ik het nog niet meegemaakt. De helft van de ploeg ivas als het wa re verlamd. Zelf was ik ook wel gespannen, maar dat verdwijnt bij mij altijd zo dra ik in het veld een bal heb aangeraakt. Bij een man of vijf bij or.s bleef die beklemming en de uitslag was er ook naar. Nu moet ik er direct bijzeggen dat UVS naar mijn idee de sterkste ploeg van de afde ling was en ook het beste voetbal speelde. Een knap. vaak heel zuiver schuifspel- letje. Het klinkt misschien Monden dicht a.u.b. Een opname uit de strijd tussen Zuider kwartierDKC, die de Leidse ploeg geen promotie opleverde. (Van een onzer redacteuren) Nog niet zo heel lang geleden was Quick-Boys dè toonaangevende vere niging van het zaterdagvoetbal. Ook zyn net al vorig jaar alleen by Ter Leede ingedeeld. Ik heb direct de competitieleiding opgebeld, maar het helpt Je geen zier. Ja. mooie beloften voor volgend jaar, maar daar heb- nog niet 20 lang geleden was Noord- ben we nu De secretaris wyk kampioen van Nederland. Zon der van een „aftakeling" te spreken, kunnen we toch wel stellen, dat het geheel wat minder is geworden en dat de hegemonie van de zater dagverenigingen uit de omstreken van Leiden bepaald verbroken is. Noordwyk-secretaris (al 20 jaar) Spaanderman verklaart deze achter uitgang. gezeten in de voorkamer van zijn riante woning, voor zijn vereni ging als volgt: „We hebben de afge lopen jaren heel wat veren gelaten. Ook het afgelopen seizoen zyn we weer danig aan 't sukkelen geweest. Ab v. d. Werff brak zyn been, Map Maryt tekende een contract by ZFC, Piet v. d. Lippe veranderde eveneens van status: 'n contract by de Belgische club La Gantoise. Voorts zijn V. d. Wiel en Barnhoorn ermee gestopt. Dat waren stuk voor stuk ge voelige verliezen, die we met veel ex perimenteren toch wel aardig opge vangen hebben. Desondanks een vierde plaats, nee, dat vind ik niet slecht", zegt de heer Spaanderman op een bedachtzame toon, alsof hy de afgelopen competitie in vogelvlucht aan zich voorby ziet gaan. „Nu zyn er wat spelers overgekomen van an dere verenigingen en met hen kun nen we een aardig elftal kyk maar tegen Haarlem, met 41 ge wonnen op de been brengen. Daarom verwacht ik dit jaar toch één van de hoofdrollen te "kunnen vervullen". Minder te spreken ls de heer Spaanderman over de nieuwe com petitie-indeling. „Razend ben ik daarover geworden", zegt de heer Spaanderman heftig, zich op het puntje van zyn stoel schuivend. „We van Noordwyk vertelt onmiddellyk hoe hy het wél graag had villen zien. Quick Boys als grote publieke trek pleister had erbij moeten zitten. „Er is behoefte aan (ook by het publiek). Kyk maar naar de „Dokterscup", een enorme publieke belangstelling. Voor alle betrokken verenigingen 'n spor tief en vooral financieel succes" Op de velden van het gemeentelijke sportpark, waar Noordwyk gemid deld zo'n 1500 toeschouwers trekt, hebben nog nimmer roodwitte pupil len kunnen draven. „Tot onze grote spyt kunnen wy ze met twee velden niet bergen. We hebben nu 350 leden. Waarschyniyk gaan we met 5 senio ren en 8 jeugdelftallen de nieuwe competitie in. Echt, hoe jammer het ook is, wy hebben geen plaats voor pupillen. Maar wellicht, dat we bin nenkort een derde terrein krijgen en dan zullen we de jeugd onder de voetbaljeugd met beide armen op vangen". ADVERTENTIE De KOK bakt onze bekende grote PANNEKOEKEN in tal van variaties Derde maal Noorderkwartier gaat het voor de derde maal in zyn bestaan in de KNKB proberen. De beide vorige ma len was de ploeg na 1 seizoen weer terug in de L.K.B. of het dit seizoen beter zal gaan? De mogeiykheden zyn er o.i. wel voor aanwezig. De verjongde ploeg zal het moeten op nemen tegen al jaren in de KNKB uitkomende teams, die vroeger betere tyden hebben gekend, als Hou Stand (Den Haag) Hoogvliet—Eureka en Wion (Rotterdam) en Zwervers (Dordrecht), doch ook tegen nieuwe clubs als het Zeeuwse Ondo en ELKV (Etten-Leur). wy verwach ten van de roodbroeken in elk geval betere resultaten als voorheen. wat vreemd om dat uit de mond van een op en top Roo denburger te horen, maar ik vind dat nu eenmaal zo". Veertien jaar geleden kwam de toen 17-jarige Isaac van Weerlee voor het eerst in het hoogste team van Roodenburg. Van zijn medespelers uit die tijd is er nu geen één meer in het eer ste te vinden. Van Weerlee heeft allen „overleefd", ener zijds door zijn niet in enkele, woorden te vatten enthou siasme, anderzijds door zijn nauwgezetheid, zijn voor treffelijke conditie, want an ders kan men er onmogelijk zo lang bij blijven. Niet roken, geen sterke drank, tenminste twee keer per week trainen ziedaar de middelen waarop het suc ces berust. Het klinkt alle maal verbluffend eenvoudig, maar hoe vele, of liever: hoe weinig amateurs houden dat zo lang vol? Fluks-voorzitter Van Nierop over opleiding korfbalscheidsrechter Aan de opleiding, begelei ding en het imago van de korf- balscheidsr echter ontbreekt nog veel. Er is wel enige verbete ring merkbaar, maar er moet nog heel wat gebeuren voor het allemaal is zoals het be hoort te zijn''. Dat zegt Jaap v. Nierop voorzitter van Fluks en tevens secretaris van de Technische Commissie van de KNKB. Het is niet de eerste keer dat hij (zelf opleider van scheidsrechters tot docenten) over dit onderwerp enige onte vredenheid ventileert, hij heeft dat in eigen kring al eerder ge daan. „Laten we maar beginnen met de opleiding van de scheidsrechter. De kandidaten krijgen 5 avondjes theo rie uit het spelregelboekje. Dat be tekent dat er vyf keer zo'n ander- ADVERTENTIE) KOSTUUMS Haarlemmerstr. 149 t.o. Janvossensteeg. half uur lang op hen wordt inge praat. Daarna leggen ze daarover een examen af en vervolgens worden ze wat ik altyd noem: de wei in gestuurd. Een paar oefenwedstryd- jes nog en dan staat er een punt achter de opleiding. Als je het scherp wilt stellen dan kun je zeggen: wie goed uit het hoofd leert die kan scheidsrechter worden. Er is géén praktische vorming en dat is iets wat ik in hoge mate een tekortko ming vind. Theorie en praktyk ver schillen vaak aanzieniyk. Daarom kun Je niet een van de twee weg laten, nee er moet op beide worden ingegaan. De waarde van die huidige scheidsrechtercursus is dus maar heel betrekkeiyk. Dat is Jammer want met gebruikmaking van de moderne, visuele middelen is een veel bredere opzet mogelyk. De cursus zou er niet alleen veel doelmatiger maar ook aantrekkeiyker door worden. Ik noem maar even iets op: spelregeldia's, een veldma- quette en films van gewone com- petitiewedstryden. Dan legt men te vens een verbinding met de prak tyk. Het zal allemaal kosten en moeite met zich meebrengen ,maar ik dacht toch dat dit echt wel te verwezeniyken is. Een ander punt: men zou de opleidingsgroep zelf er ook meer by moeten betrekken, er zou meer wisselwerking, meer af wisseling moeten zyn. Want laten we niet vergeten dat zo'n anderhalf uur alleen maar luisteren vermoei end is." Liever niet „Het is moeilyk een redelyk aan tal scheidsrechters te krygen. Als je zo eens vraagt: wil Je scheidsrech ter worden dan luidt het antwoord vaak: liever niet. Of men wordt het omdat de vereniging er sterk op aandringt. In die gevallen is er dus geen sprake van echte liefhebberij. Maar ja, we weten dat de pure lief de tot de sport een tikje minder wordt, de goede niet te na gespro ken. Men zal zeggen: maar al die oud-korfballers dan, willen die op de ze manier niet by hun sport be trokken blyven? Ook by deze groep ls de reactie in talryke gevallen negatief. Behalve de al ge noemde redenen hebben zy nog een argument: velen van hen hebben als korfballer een behooriyk spelpeil be reikt en zy voelden er weinig voor als scheidsrechter in de onderste re gionen te beginnen. Daarby komt nog dat de doorstroming naar hoger klas sen lange tyd slecht is geweest. Dat euvel is nu grotendeels verholpen, maar het heeft een trieste uitwer king gehad." „Er zyn nog zoveel problemen: het feit dat men by de scheidsrech teropleiding zit met jongeren die zelf nog volop spelen. Als zy later zelf een wedstryd moeten leiden dan merk je wel eens dat zy zich er onvol doende op hebben Ingesteld. Er is ook de „nazorg' 'voor de nieuwe scheidsrechters .Die is zeer matig geweest, maar daarin is al wat ver betering gekomen. Dan ls er de ver ruwing van het spel die de animo om scheidsrechter te worden nog ver der heeft doen verminderen. ADVERTENTIE SPORTCOLBERTS Haarlemmerstr. 149 t.o. Janvossensteeg. Het korfbalspel is harder gewor den, dat valt niet te ontken nen. Je merkt het zelf al op de velden en officieel biykt het dui- deiyk uit een groter aantal strafza ken. Het zit allemaal een beetje in de tyd. De jeugd Is gezagsondermij- nender dan vroeger en dat strekt zich ook uit tot de sport. De Jon geren zyn niet slechter, maar ze zyn In tel van zaken gewoon min der bevreesd. Juist daarom zullen aan de scheidsrechter hoge eisen moeten worden gesteld. Want let maar op: zy zullen het straks nog harder te verduren krygen. Ik geloof dat by korfbal de micro-korfbalcompetitie het dul- deiyks zal biyken welke scheidsrech ters de goede mentaliteit en in stelling hebben en welke niet of nog niet. By micro-korfbal is het veld kleiner de spelers staan dus dichter op elkaar, de kans dat er wat „gebeurt" is groter en alles wordt als het ware weerkaatst. Het is duideiyk dat er dan heel wat ge vergd wordt van het inzicht, de aan pak en de tact van een scheidsrech ter, om een wedstryd goed in de hand te houden." ADVERTENTIE Laat Uw capaciteit en gasverbruik berekenen door een LANDELIJK ERKEND GASINSTALLATEUR. Levering van alle GIVEG goedgekeurde GASCONVECTOREN. Morsweg 30 Showroom Morsweg 3. Telefoon 21312—20529 EIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT LEIDSCH DAGRT.An SPORT irmcriip^-p^

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 33