I roptafeltennis Dat „iets" in de ogen van trainer Daaf Westhoven DAMMEN IS OOK EEN SPORT m :reemde ituatie De man die bij Quick Boys terug kwam (Van een onzer verslaggevers) :ylla heeft het gered. Er is veel praten voor nodig geweest, ir het komende seizoen en in de aanstaande strijd om de :opa Cup voor tafeltennisteams zal de Leidse landskampioen ir kunnen beschikken over tweevoudig titelhouder Bert van lllllllHelm. De 18-jarige Zoeterwoudse speler inzet van vele lichten en het doelwit van op „sterren" jagende clubs ft zijn oude „nieuwe" vereniging trouw. Voor een toegezegd van rond de f 500 zal de oud-Pit '54 speler, die zijn fen overigens pas bij Scylla behaalde, weer de nodige Iten bij eenslaan. is tijdens de voor tafeltennis zomermaanden dan ook elk opnieuw een uiterst vreem- itie. Clubs, die verwachten het te zullen krijgen, gaan met de lidel op stap om zich de nodige •rking aan te meten en clubs inder met het geld zijn bedeeld lijdelijk toezien hoe hun top- worden weggekocht. Vaak een bedrag rond de f. 1000,- de speler te betalen) is een speler bereid zijn tafelten- isten aan te bieden Scylla dat is eigenlijk wel genoegzaam id heeft als puur-amateurris- 4 club het landskampioenschap I erd vojor de wat minder in het Je van baron Pierre de Cou- denkende verenigingen als en NedLloyd. Het Leidse drie- srt van der Helm, Gerard Bak- p n Ghiel Kuiper verdiende aan ^üidstitel precies niets. Slechts Bal kregen Bert van der Helm, td en Ria Bakker en Ellen Kort ji hun handen gedrukt. Na het in van een Haags toernooi (ge- W |ord door één van de grote Ne- jidse sigaretten-maatschappijen) I dit kwartet de helft van de I «prijs (f 750,uitgekeerd. Er zo redeneerde men in Scylla- fimmers zonder één van deze spe lers is een prolongatie van de Ne derlandse titel een onmogelijkheid) én voor de derde speler bracht een extra post van f 1500.— op de balans Contributieverhoging en een eventu ele meeropbrengst van de spórttoto moeten het tekort dekken. Temeer, daar de besprekingen over een sa mengaan met' liet financieel wat ster kere DOCOS (spelend in de hoofd klasse) 'bij Scylla afsprongen om dat de basis van de 'samenwerking verdween met een mededeling van de Leidse brandweer dat het sport complex in de voormalige Van Wyk- gebouwen voorlopig van de baan was omdat er de nodige veiligheidsvoor zieningen aan moeten worden getrof fen. DOCOS zóu in de voorgestelde vorm van samenwerking een groot bedrag op tafel brengen om de beta ling van de eerste team-spelers van Scylla mogelijk te maken. Met het afketsen van het Van Wijk complex (voor 1 september 1968 zal de resultaten. De gezelligheid komt I no® we^ gebruik geno- dan vanzelf wel". De beslissing van i men kunnen wordenis Scylla voor Seylla bracht problemen mee. Het ieen ni«^we moeilijkheid komen te puur-amateuristische karakter van dej.s^aan: accommodatie. Is de gym vereniging was duidelijk geen haal- j n&stiekzaal aan de Hoge Morsweg al bare kaart meer. Vooral niet. toen *een al te beste voor compe- de Nederlandse Tafeltennis Bond) en de junior-dubbeltitel van Karei en Peter van Schie successen die ie dere club het water In de mond doet krijgen begonnen de moeilijkheden voor Scylla. De Leidse ploeg stond op de (bekencie) tweesprong: of het prolongeren van de bijna unieke re sultaten of het in de komende jaren wat minder aan gaan doen. De keu ze van Scylla was duidelijk. Voorzit ter Will van Zoelen stelde: „Scylla is een echte prestatievereniging. Bij het in de eerste plaats om het naar de ereklasse gepromoveer de Roelofarendveense De Treffers kenbaar maakte wel interesse in Van der Helm te hebben. De jeug dige, nog in Den Haag aan de Kweek school studerende Zoeterwoudse top- speler zou in het Veense tuindersdorp een bedrag van f. 1200, tot f. 1500, kunnen krijgen voor het geven van trainingen en het spelen van de com petitiewedstrijden. Immers, De Tref fers, dat zelf grote bedragen inves teert in de Jeugdtrainingen en met zijn jeugd dan ook tot aan de Ne derlandse top reikt, wilde voorkomen dat zijn talentvolle jeugd bij een eventuele komende degradatie „naar elders" wegtrekt, waardoor de jeugd- investering „waardeloos" zou wor den. titieduels in de ereklasse, een gele genheid om eventuele Europa Cup wedstrijden in te spelen is het zeker niet. „Willen we een beetje uitsprin gen dan moeten we. in de Stadsge hoorzaal kunnen spelen, maar de kos- Problemen Zit Scylla. dus met grote financiële problemen, bij DOCOS en De Tref fers zijn er „technische" moeilijkhe den. DOCOS, dat zich het afgelopen seizoen samen met ATTC in de de- gradatiegroep van de hoofdklasse kon redden, wil hoger op, maar be schikt (nog?) niet over de spelers kwaliteiten, terwijl De Treffers het met het team, dat de afgelopen 90m- petitie de hoofdklassetitel' veroverde, het in de ereklasse niet zal., redden.: „We hebben een speler nodig die I goed is voor drie partijen," verzucht wedstrijdsecretaris Herman Klein. ,,Bert van der Helm was zo iemand. 1 Wie-We nu moeten nemen, weet ik nog niet. -Een figuur als Bert Onnes komt wel in aanmerking. Vooral wan neer hij onder onze condities beta ling per punt —gaat spelen. Dan moet hij wel voor punten zorgen", j Over het waarom van het aantrekken van een „topspeler" windt men in Roelofarendsveen geen doekjes: „We stoppen jaarlijks heel veel geld in onze jeugd. En dat kan alleen als t topvereniging. Je jeugd moet het hoogste kunnen bereiken. Anders gaat ze weg. Zodoende". (Van een onzer verslaggevers) Hij lijkt ivel wat op de vroegere zoach van het Nederlands voet balelftal Elek Schwartz, maar met dat lijken houdt direct elke vergelijking op. Daaf Westhoven de nieuwe man bij Quick Boys, de trainer die terugkwam, is zoals zijn voorkomen doet venvachten: een trainer die weet wat hij ivil en yeen tegenspraak duldt. Zijn ogen kijken doordringend onder de rand van zijn onafschei delijke slappe hoed vandaan. Zijn priemende blik heeft iets dicta- oriaals. Dat „iets" wat de spelers Daaf Westhoven is precies. Er is ■mn Quick Boys eigenlijk vrezen, bij hem geen ..kantjes.af lopen" bij. Er moet op „straffe" van litsluiting gewerkt worden. Keihard. Daaf Westhoven komt er ook rond voor uit. Hij zegt: „Ik heb liever elf jongens die er hard voor werken en een team vormen, dan elf ster spelers, die elkaar alleen maar tij dens de wedstrijden zien. Mijn spe lers moeten iets voor elkaar over heb ben. Zij moeten eikaars fouten op kunnen vangen en zoiets moet groei en. Tijdens de trainingen. Verplicht is daarbij niets. Natuurlijk zijn er an dere zaken dan voetbal die belang rijker zijn. Zelfs bij een vereniging in de top van het zaterdagvoetbal. Maar al leen met elf spelers die een eenheid vormen, ga ik de competitie in. Daar valt wat mee te bereiken". Vier jaar geleden vertrok de in Den Haag wonende Westhoven na een eenjarig verblijf bij Quick Boys naar de Haagse amateurtweedeklasser HBS. „Ik kon daar een full-time trainersbaan krijgen en dat was bij zonder aantrekkelijk. Temeer ook om dat ik van het trainen leef. Achteraf bezien heb ik wel een beetje spijt van deze overgang. Het is niet ge worden wat ik ervan verwachtte. De laatste drie jaar bij de Rotter damse eredivisieclub Sparta (als tweede trainer) waren daarentegen weer heel wat plezieriger." Plezierig. Prettig werken. Samen werken. Het zijn woorden, die Daaf Westhoven graag gebruikt. Ook wan neer hij het over Quick Boys heeft. „Natuurlijk heb ik plannen. Grote plannen zelfs. Alles Is gericht op het seizoen 1969/1970 wanneer ook het zaterdagvoetbal zijn eerste klasse gaat krijgen. Quick Boys hoort daar natuiu-lük in te komen. Een ploeg met zo'n reputatie, zo'n verleden en zo'n accommodatie moet daar toch inkomen?" Om zijn doel het bereiken van de eerste klasse te verwezenlijken heeft Daaf Westhoven, die bij Quick Boys overigens geen full-time-func- tie heeft, maar de Katwijkse zaterdag club „combineert" met de Haagse zondagsderdeklasser VIOS, een ge richt plan ontworpen. „Het komende seizoen hoeft er voor mij echt nog geen kampioen schap uit te komen. Wat wel moet is dat het team speelt met een in zet en een ijver, die verkwikkend aan doet. De jongens moeten voor hun resultaten vechten. Verliezen ze dan, alah, dat geeft dan niet zoveel. Ze moeten het komende jaar goed voetbal spelen. Modern voetbal. Ze moeten straks laten zien, dat ze iets hebben opgestoken van de laatste Europa Cupfinales op de televisie. Daar hebben ze kunnen zien hoe het moet: Niet alleen maar verdedigend. Al blyft de verdediging natuurlijk wel de basis van de successen. Een „nul" is immers al de halve winst". Daaf Westhoven heeft in het Quick Boys van nu wel vertrouwen. „Alle jongens, die het afgelopen seizoen in het eerste team hebben gespeeld, be schikken over een behoorlijke tech nische balvaardigheid. Dat is het werk geweest van trainer Wallaart. Ik ken die spelers bijna ook nog al lemaal van mijn eerste Quick Boys- periode. Er zit materiaal voldoende bij. Alleen ja, er zal gewerkt moeten wor den en er zal een hecht team moeten ontstaan. Gebeurt dat, dan zitten we met Quick Boys in 1970 wel goed. Dan is Quick Boys zeker bij die twin tig clubs die de nieuwe eerste klasse gaan vormen. En dat is per slot van rekening toch het doel. Alle andere successen zijn meegenomen." Daaf Westhoven, die officieel op 1 Juli bij de Nieuw-Zuid-club is be gonnen, heeft inmiddels reeds ge broken met één traditie. Namelijk, die traditie, die wil dat Quick Boys jaar-in-jaar-uit wedstrijden speelt. Na de beslissingswedstrijd om de (door de Katwijkers overigens gewon nen) Doctors Cup hebben de blauw - witten tot half juli vrijaf gekregen. Pas daarna is 't zomerse voetbalfeesfc weer begonnen. „Die jongens heb ben na éen paar weken rust tenmins te weer balhonger. Dat was er in het verleden ook niet altijd bij llllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllllillllllllllllllllllllllllllllilllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllil lllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllllHIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII lllllllllllllllllllillllllllllli toch ook eens iets voor de r hjlers en- -sters worden gedaan. ?aal Yasï Moeilijkheden J Jhet behalen van het landskam- j^Jehap, de (tweede achtereen- Nederlandse enkelspeltitel 't van der Helm, de waar- |(jke prolongatie van het mixed- .pioenschap van Bert van en Ellen Kort, het Neder- *n juniorkampioenschap van de de jeugdtitel van Ec de juniortitel van Anton ijl Nil Zoelen (zoon van de be- I international Will en op het ft jik Scylla-bestuurder, speler van vrat de hoofdklasse spelende twee- Ud van de sportcommissie van tel» BERT VAN DER HELM blijft bij Scylla Scylla zag het gevaar. Er volgde druk overleg in Leiden en in Zoe- terwoude. Met alle mogelijke midde len probeerde Scylla zijn topspeler te behouden. Het uiteindelijke resul taat Van der Helm blijft en gaat niet naar De Treffers bracht (tij delijk) rust. Dat de rust van korte duur was, zat erin. Scylla. dat als tafeltennisvereniging nagenoeg geen inkomsten heeft (iets dat De Tref- fers door allerlei nevenactiviteiten wel heeft en daardoor zonder sponsor één van Nederlands draag- krachtigste club is) kwam in finan ciële nood. Een bedrag van f. 500, voor Van der Helm én voor Bakker (Van een onzer redacteuren) Een dambord, damschijven een tegenstander: een huis-, tuin- en keu kendammer heeft er genoeg aan. Maar dammers van het eerste plan hebben meer nodig: damboeken. De ze zijn voor hen net zo onmisbaar als een tegenstander voor een gelc- genheidsdammer. Het lezen vergt veel vrije tijd. Het „vreet" tijd. Voor Kees Varkevisser, de Katwijk- se topdammer, betekent deze studie zo'n slordige 15 uur per week ont spannende arbeid. De 24-jarige Katwijker, uitkomend voor de Leidse damvereniging LDV, heeft zich al enkele jaren geschaard onder de Nederlandse damtop. „En", zo zegt Kees er zelf van, „het is nog maar een aanloop naar de top. Die top ligt voor iedere dammer an ders". Immers, een Harm Wiersma en een Ton Sybrands hebben reeds als „prille" tiener een internationale faam. Voor Kees Varkevisser is dat wat later gekomen. Hij staat aan het begin van een internationale dam- carriëre. In juli heeft hij in Rusland zijn internationale debuut gemaakt. Dit succes is gekomen, nadat hij zich een kleine tien jaar op clubniveau heeft voortbewogen. Als vijftienjarige werd Kees lid van de Katwijkse damveren. KWZ. Later meldde hij zich aan bij KDC. Na zijn jeugdsuc- cessen, waaronder het kampioen schap van Katwijk en het kampioen schap van de landmacht, trad hij toe tot de LVD. Via de LDDB (Leid se districtsdambond) één van de ze ven afdelingen van Zuid-Holland) is hij nu aan de top van het Neder landse damwereldje gekomen. Een top, die zich de laatste tijd sterk ontwikkeld heeft. Vooral de succes sen van een Wiersma en een Sy brands hebben daaraan een niet on belangrijk steentje bij gedragen. Voor de hele damwereld betekent dit een enorme stimulans. Kees is overigens bij de Nederlandse kampioenschap pen dit jaar wat uit de toon geval- Varkevisser betreurt houding van len. Hij moest met een tiende plaats genoegen nemen. „Ik had een over bezet programma, twee zware toer nooien achter elkaar, waaronder een tweekamp tegen Sybrands. Tijdens de kampioenschappen ben ik gewoon in elkaar gezakt. Ja. die tiende plaats stond by de derde en vierde plaats in de voorgaande toernooien wel wat in de schaduw". Kees Var kevisser treurt daar bepaald niet om. Hij begrijpt heel goed, dat, wil hij tot een topprestatie bij een dergelijk kampioenschap komen, hij zijn krach ten wat beter moet verdelen. Wat droeviger gestemd wordt de uiterst rustige, wat stille Varkevis ser als de NSP in het geding komt. De NSF erkent het dammen <nog> niet als sport. „Het is een denksport, maar het is toch zeker een sport, We missen nu ook de uitkeringen van de toto-gelden. Daarbij komt dat een damclub geen inkomsten heeft. De kosten, die een vereniging moet ma ken, worden landelijk omgeslagen. Ook voor de spelers ligt het in de damsport wat moeilijk. Valt er in de schaaksport met toernooien, geor ganiseerd door grote bedrijven, een aardig zakcentje te verdienen, het dammen ligt daar nog ver bij ach ter. „Tegenover de vele tijd, die je voor je werk moet „verletten" (hoewel ik daar zelf by de PTT geen last van heb) mag toch wel 'n com pensatie staan. Ton Sybrands is op dit ogenblik de enige dammer in Ne derland komt er wel verbetering in. bedruipen. Dat heeft hij te danken aan zijn Nederlandse damtitel. An ders kan hij het ook niet bolwerken. In Rusland zit dat veel beter in el kaar". zegt Kees Varkevisser wat schamper. „Neem nu een Koeperman. Hij is ingenieur. Als hij een toernooi van een maand moet spelen, krygt hij twee maanden voorbereiding. En dat allemaal op kosten van de staat. Dat gaat zo het hele jaar door. In Ne derland komt er wel verbetering in. De achterstand, die we hadden op het schaken, wordt langzamerhand ingelopen. Het dammen komt meer in de belangstelling. Er komen meer toernooien. De prijzen worden gro-1 ser glimlacht eerst hoopvol, alvo- ter- rens hij antwoordt: „Natuurlijk, „Van plan in het dammen een be- maar zover ben ik nog niet", staan te zoeken?". Kees Varkevis- m. Kantebeen. 0SCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD Sert v. 3, Helm blijft voor 500.=) bij Scylla

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 31