Bij Lugdunum krijgen ze er hoofdpijn ysl\ Voetballer moet met de lichte oefenen gewichten Keepen if mijn leve Spreek niet over de Haarleanimertrekvaart \Sparta's eerste keu I Jan van Beveren:1 UVS-verzorger Siem Stokkel: Conditiekamertje E1DSCH^AGBLAD_-^SP0RT_J-LEi^CH DAGBLAI) - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT^^lÊlDSCI^)AGBLAI^^SPORT^^L]EIDSCt^)AGBLAI^^SPOR^^^EIDSCI^AGBl| t imtUMniitmiutmwwiiimti 11 i>ww (Van onze sportredacteur) „Wat erachter zit? Ik weet het niet precies Hennie Bekkering, elftalcommissielid van Lugdunum, spreekt als een wat gedesillusioneerd man. Er is dan ook een geweldig verloop bij deze eertijds zo bloeiende derdeklasser. Het woordje Haarlemmertrekvaart! Spreek er niet over! Heel veel leidende figuren bij Lugdunum krijgen er op slag hoofd pijn van i :-L£% „Veel ouders worden afgeschrikt door de ligging van onze terrein nen", vertelt Hennie Bekkering. Er wordt gezegd: ga maar niet hij Lugdunum voethallen, want dan moet je langs de Haarlemmer trekvaart en langs dat woonwa genkamp. Er zijn enkele kampbe woners lid van onze vereniging. Van hen hébhen we niet de min ste last. Maar goed, ik moet toe geven, het is een geweldige handi- cap voor ons. Er is dan wel in de gemeenteraad gezegd: het loopt bij Lugdunum niet zo'n vaart en zij zijn komen opdraven met de jeugdsubsidie, maar wij kunnen aantonen, dat het hollend achter uit gaat. Kijk ook eens naar de belang stelling voor de wedstrijden van ons eerste elftal. Lugdunum is in Leiden altijd een geziene vereni ging geweest die veel toeschou wers trok. Maar ook daar is de loop uit. En we draaiden dit jaar toch mee in de top De grote klap hebben de kikkers toch wel in de Jongste overschrij vingsperiode gekregen. Niet minder dan elf vooraanstaande spelers heb ben zich als lid aangemeld bij ande re verenigingen. Spelers uit het eer ste en veelbelovende junioren, die al een paar maal in de groenwitte top hadden meegedraaid. „Het merendeel is naar LDWS gegaan", vertelt Hen nie Bekkering. Ik heb nog met die jongens gepraat. Ik heb gezegd: jon gens wat zijn jullie van plan. Je gaat tweede klasse onderafdeling voetballen, terwijl je bij ons KNVB speelt. Het heeft niet geholpen Bekkering Bchudt het hoofd; „zeven man naar LDW8.Ik weet niet wat daar achter zit. Velden Uit het gesprek met Hennie Bek kering wordt ons duidelijk dat niet alleen de deprimerende omgeving van de Haarlemmertrekvaart oor zaak is van het langzaam dood- Hennie Bekkering in zijn be taalde voetbal-tijd bij UVS. bloeden van Lugdunum, maar dat ook de ergerlijk slechte kwaliteit van de speelvelden er een grote rol bij speelt. „Ze zijn nooit goed geweest", vertelt Hennie Bekkering. „Eén re genbuitje dat op een wat ongelukkig tijdstip valt en hup, het hele com plex moet worden afgekeurd. Trai nen moeten we in de bagger en daar is de aardigheid a! heel gauw van af. Ik hoop echt, dat we die nieuwe velden langs de Vliet krijgen. Dan kunnen we propaganda gaan maken in de zuid-west-wijk. Ik geloof zeker, dat we dan weer een goede aanwas krijgen Naast alle sombere geluiden zijn er toch ook wel lichtpuntjes in het groenwitte leven. De zaken worden er flink aangepakt. „Lugdunum is al tijd wat aan de gemakkelijke kant geweest", lacht Bekkering. „Voor heen was het zo dat als je goed kon voetballen en je trainde niet, je toch in het eerste elftal kwam. Dit jaar hebben we tegen de jongens gezegd en die „we" waren trainer De Kubber, Kerkvliet en mUn persoon: we gaan verplicht trainen, min stens éénmaal in de week. Het is een succes geworden, al zijn er een paar klappen gevallen. Bij jongens die wilden onderzoeken of we ze werke lijk naast het elftal durfden zetten als ze de training verzuimden. We hebben ze voor drie weken geschorst. Later hebben ze hun excuses aan geboden Mentaliteit Hennie Bekkering is bepaald niet verrukt over de mentaliteit van de tegenwoordige jeugd. „Ik vond het altijd fijn als ik kon gaan voetbal len. Desnoods trainde ik elke avond. Maar nu moet je ze naar het veld trekken. Bekkering is zijn voetbaMoopbaan bij Lugdunum begonnen. Zestien jaar oud stond hy al in het eerste. Twee jaar later tekende hij een con tract bij UVS, waar hij vijf jaar „betaald" speelde. Na die perio de ging hU terug naar Lugdunum en tot vorig jaar was hij weer een voor aanstaande speler in het topteam van de groenwitten. Een opera tie aan een voetbalknie noopte hem ermee te stoppen. „Ik ben nu 32 jaar en had dus nog best mee kunnen draaien, maar het was niet meer verantwoord. Ik heb intussen wel gemerkt dat je beter kan voetballen dan in een elftalcom missie zitten. Dat kost enorm veel tijd..." Bekkerings charmante blon de vrouw vult lachend aan: Hij gaat nu op zondagmorgen om half tien de deur uit en komt 's avonds om half zeven thuis. Vroeger was dat van rond 1 uur tot 5 uur. „Ja", vervolgt Hennie Bekkering, „soms moet je ook 's zaterdagsavonds nog achter de jongens aan. Dan komt er altijd wel een vertellen dat hij de volgende dag verhinderd is. Of ze gooien een briefje in de bus. Ook tegen dit euvel van het late afschrijven zijn we dit jaar radicaal gaan optreden. Er zijn ook daarvoor schorsingen uitgedeeld. We hebben zelfs een elftal moeten terugtrekken. Maar dat is niet erg. Die jongens in de lagere teams spelen ook voor hun plezier en dat is het niet als je kort voor de aanvang van een wedstrijd tot de ontdekking komt dat je met acht of negen man in het veld moet staan. Ontzag I ipitifiniiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiHiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiif uc 1 ft (Van één onzer redacteuren) Er zijn ln Nederland weinig amateurverenigingen, die naast een trainer ook de beschikking hebben over een verzorger. Een van die verenigingen is UVS. De geregelde UVS-bezoeker kent hem onge twijfeld; Siem Stokkel. De zeer fors gebouwde verzorger van de Kik kerpolder-bewoners zit op de reservebank startklaar om zo nodig in zijn blauwwitte trainingspak onmiddellijk met zijn wonderspons toe te schieten. Een gesprek met hem is eigenlijk een openbaring. Zijn manier van praten (zacht en rustig) staat in fel contrast met zijn krachtige figuur. Geen spoor van krachtpatserij, geen bewuste overmacht door zijn lichaamskracht. De veelvuldig zwaargewicht- kampioen bij het gewichtheffen is ondanks of misschien beter juist door zijn forse handen, die voor velen meer aan spierenkwellers dan aan spierengenezers doen denken, een bescheiden, goedlachse man, die bepaald meer in zijn mars heeft dan het trekken, druk ken of tillen van gewichten. Bij de voorbereidingen voor de komende competitie kan Siem, al thans voorlopig, niet van de partij zijn. Juist in de tijd, dat de spelers een verzorger het meest nodig hebben. Siem zal in het zie kenhuis wat lijdelijk toe moeten zien hoe de eerste inspanningen voor de nieuwe competitie zich bij de spelers ontwikkelen. Al enkele jaren sukkelt de zwaargebouwde gewichtheffer met zijn knie. Door dat de pijn de laatste tijd erger werd, heeft hij besloten onder het mes te gaan. Daar ziet hij bepaald niet tegen op. Zijn door de sport geharde lichaam zal ook dit stootje wel kunnen verdragen. Vervelender is het voor de jongens, die hij in de steek moet la ten. Want Siem Stokkel ziet zijn taak als verzorger veel verder gaan, dan alleen maar het kneden van spiertjes. „Niet alleen li chamelijk, maar ook geestelijk moet je ten dienste staan van de jongens. Je bent een deel van het elftal geworden. Je speelt min of meer mee. Dinsdag en donderdag als de jongens aan net trainen zijn, ben ik ook altijd op het veld. Er zijn meestal nog wat stij ve spiertjes en anders maak je een praatje met de jongens. Je hoort dan vaak dingen, die een mentale invloed op de spelers zou den kunnen hebben. Dan bepraat je dat en geeft voor de wedstrijd nog een tip of zo. Dit is toch echt wel belangrijk. De geest in het elftal moet voor de wedstrijd gekweekt worden". Stokkel, die elke ochtend voor dag en dauw in zijn „conditieka mertje" een half uur stug met gewichten traint, vindt de training van Piet Kantebeen heel goed, maar hij zou het graag nog wat uitgebreid zien. „Ik heb de vaste overtuiging, dat de gemiddelde voetballer moet oefenen met lichte gewichten. Het versterkt de spie ren en verstevigt gewrichten en kapsels. Dat is toch ook voor een voetballer belangrijk. Alleen incidenteel worden er nu met gewich ten proeven genomen. Echt mee getraind wordt er nog niet. Men kan dus nog niet zeggen, dat het niet goed voor het voetballichaam is. Johan Cruyff heeft als schriele junior gewichthef training gehad van Rinus Michels. Je ziet het resultaat. Hij doet fysiek echt niet Waarom trainer De Kubber na één Jaar Lugdunum al weer vertrekt? „Wij waren tevreden over hem. De jongens hadden ontzag voor hem. Het was iemand met overwicht. Mis schien wel een beetje téveel over wicht, een soort betaald voetbalidee. I Maar een prima trainer. Nu is Joop de Wolf weer terug. Vroeger heeft hij nooit de steun gehad van de elf talcommissie of het beetuur. Hij krijgt nu dezelfde medewerking als De Kubber en dan brengt hij het even ver". Bekkering is niet bang voor de ko mende competitie. „We hebben een paar talentvolle spelers in het eerste. Maar ze moeten op dit moment wel beseffen dat een volledige inzet noodzakelijk is. Helaas is ook onze ploeg mentaal zwak op beslissende momenten. In een toernooi speelt Lugdunum altijd fantastisch, maar komt het er in de competitie op aan dan zijn onze spelers nergens. Ik kan er geen verklaring voor geven", ver zucht Hennie Bekkering. R. H. VOS SIEM STOKKEL spieren kneden «Foto L.D./Holvast) De zes jaar bij UVS waren voor mij één leuke ervaring. Het onder voor de harde nationale en internationale tackles. Voor mij eerste Jaar in het betaalde voetbal niet meegerekent. Daar praat zitten er nog veel meer facetten aan deze zaak. Ten eerste voor- ik liever niet over. Nee, de amateurtijd is heel wat prettiger, komt het blessures Dat geeft je weer veel meer zelfvertrouwen. Ondanks de ernst en de concentratie van en voor de wedstrijden Als iemand niet fit genoeg is en een „tlk" krijgt, dan ligt hij vaak hebben we enorm veel plezier gehad. En ik heb veel geleerd van de geschokt op de grond jongens. Natuurlijk ben ik met het masseren handiger geworden. Voor het komende seizoen gaan we dan ook de training opvoe- Maar ook wat betreft de beoordeling van de jongens. Ze zijn alle- ren In plaats van twee, gaan we drie keer trainen. Dat vind ik maal van verschillende pluimages. Daar leer je ontzettend veel van. belangrijk. Ik hoop, dat de conditietraining ook uitgebreid wordt. Ik heb het enorm naar mijn zin en als ze me niet wegsturen blijf ik Dat is toch de basis voor resultaten. voorlopig". In Europa Elf miljoen voetballers De 33 bij de UEFA (de Europese Voetbalunie) aangesloten landen tellen met elkaar 10.968.750 voet ballers. Van hen neemt Rusland met 3.820.000 leden het leeuwe- deel voor zijn rekening maar ook West-Duitsland doet met zijn 2.345.793 voetballers een flinke duit in het zakje. Engeland de bakermat van het voetbal staat met 750.000 spelers op de derde plaats, terwijl IJsland met 2.000 leden de laatste plaats bezet. De Koninklijke Nederlandse Voetbalbond heeft kort geleden de 14-jarige Huub Ovink als 600.000ste lid ingeschreven en neemt een hoge plaats in op de Europese ranglijst. Voetbal is het populairst in Noorwegen en Ne derland waar een op de 21 inwo ners lid is van een voetbalclub. Ook in West-Duitsland (1 op 23), Denemarken (1 op 28), Luxem burg (1 op 30) en Oostenrijk (1 op 35) is de sport van King Soccer zeer verbreid. Engeland telt het grootste aan tal clubs: 25.250. Opvallend is het feit dat de 3,8 miljoen Russische voetballers verdeeld zijn over slechts 37 verenigingen. Alleen Malta en Cyprus hebben nog min der clubs. (Van onze correspondent) „Wat goed is, komt snel'', heeft Joris van den Berg hei zegd. Het is nu weer gebleken met Jan van Beveren, 19-jarige leeftijd reeds is uitverkoren om als eerste m doel van de eredivisieclub Sparta te verdedigen'. Sparta een keus doen tussen Pim Doesburg en Jan van Bevei Rotterdammers kozen de laatste. HU zit naast ons, op de tribune bij Sparta. Eigenlijk een jongen nog, in zijn rode trui. Maar rustig vertelt hij zijn verhaal. Hoe hij op 5 maart 1948 in Amsterdam geboren werd als de zoon van Wil van Beveren, eens kampioen van Nederland op de honderd meter. De appel viel aan vankelijk niet ver van de stam. Aan de hand van zijn vader ging Jan naar het atletiekterrein van de Sper wers, waarvan Wil van Beveren voor zitter was. Jan ging hoogspringen. HU is niet erg hoog gekomen. Zyn hart trok naar de voetbalsport. Gevoetbald heeft hU eigenlijk nooit, alleen maar gekeept. „Tussen de palen voelde ik me het lekkerst". Op 14-jarige leeftijd stond hü al by Emmen onder de lat. De familie Van Beveren was inmiddels naar het noorden verhuisd. Nou Ja toen Jan 14 was keepte hU nog niet regelmatig in het eerste van Emmen. Maar wel een jaar la ter en toen Jan zestien was verde digde hU het doel van de kampioens club uit het noorden. Hoe hij zo jong in het eerste kwam? Wel, het ging niet zo best met Emmen, dat toen drastisch be sloot tot een verjongingskuur. Jan deed tegelUk met broer Wil (twee jaar ouder) zyn entree in het eerste. lat. Het was al lang een pu heim, dat de 19-jarige Jan veren de rivaal was van de Pim Doesburg. In Zeist blee niet onopgemerkt. HU stond i elftal van 16—18 en dit jaai Oranje (1823). Kessler op één lUn met Cruyff. Spai het wel benauwd, want werd inmiddels de nations man. Wie van de twee zoi wantJan van Beveren middels wel laten doorsc dat hy liever niet nog een het reservebankje bleef zitte is zo vervelend.Het moest dus de knoop doorhak derlecht was een van de gadigden, maar achteraf bly, dat het Doesburg heeft|; ruilen voor Miel Pys enï van PSV. Men had twee v| één klap. Het keepersvraagf opgelost en men had het sterkt met twee waardevolll! VoorlT Uittocht Toen begon de uittocht. Wil was de eerste, die door Sparta werd aan getrokken. Of het bestuur van Em men dit niet erg goed kon verwerken, dat weten we niet. Maar Jan, die aanvankelUk achterbleef, werd te ruggezet naar het tweede. Hoe jong Jan ook nog was (16 jaar) dat nam hU niet. Jan ging zyn broer achter na. Dat was in november '66. Maar keepen mocht hU niet. Jan moest wachten tot het begin van het af gelopen seizoen en werd toen de kee per van het betaalde jeugdelftal. Wiel Coerver, die Thompson was opgevolgd als trainer van Sparta, had met één oogopslag gezien dat Jan een talent was en al heel gauw i ging hy op de HBS. Maand zat hU 's zondags op het reserve- li haalde hy zyn middensti bankje. In twee uitwedstrUden, tegen ma. Studie is van de bai PSV en Sittardia, stond hU onder de is zyn leven. „Elke jonge voetballer li" ideaal. Wie was jouw ideaal! Met enige schuchterhel woordt Van Beveren: „YasiJ beroemde Russische keeper..; hem een paar keer gezien visie. Ik vond hem geweldig" Drie trainers hebben Jan veren opgekweekt. Drewes Otten by Emmen en nu Mfert ver bU Sparta. Jan van loopt weg met Coerver. Jan van Beveren moet ncran litaire dienst. Volgend jaaelm Dat is in de ogen van Jan ren nog zo ver weg. Wie dan zorgt. Full int Jan van Beveren heeft vjfc g ta een full prof-contract gel ,lk zal maar niet vraj it veel. ,Ik zou het niet vertelle Toen hij in Rotterdam Üke jur lid ang

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 30