'erugblik op een teleurstelling KBOUTHOORN: ,Het zit echt wel goed bij Alphia „We zijn dit jaar sterker" Een paar maanden geleden schraapte Leiden moeizaam 100.000 gulden hijeen om symbolisch bij te dragen in de kosten voor de bouw van de zo broodnodige sporthal (1.4 miljoen). Wanneer de eerste paal daar- voor in de grond gaat, is nog altijd niet precies te zeggen, maar men mag aannemen dat de sporthal, die wat Leiden betreft zo langzamerhand de gestalte van een luchtkasteel ging aannemen, binnen niet al te lange tijd zal worden gerealiseerd. De actie van het comité onder wiens leiding de ton werd bereikt, is niet erg fortuinlijk verlopen. Er was een (nog altijd) in het duister gehulde Pipo- zaak, er was een niet door iedereen gunstig ontvangen Vanity Pair. Aan de andere kant was er ook de vaak onbegrijpelijke houding die bepaalde delen van de Leidse sport gemeen schap tegenover de actie aannamen. In onderstaand artikel kijkt de voorzitter van het actiecomité, drs. J. P. v. d. Reyden terug op de erva ringen, de fouten en teleurstellingen. ce de avond van de Vanity ie ton bereikten, heb ik ge- ik doe het op deze manier maar dan ook nooit meer. pas niet zo maar een ik zeg dat nog steeds. Daar ►n paar redenen voor. Voor- et actiecomité officieel van nd kwam, waren al ver- ne personen in Leiden be- iweest iets voor een sport- i doen. Op dat tijdstip was ir niet zó in geïnteresseerd, d toen juist heel mijn aan gericht op de Veemarkt/ lal voor de sport nu nog een project waaraan ik de voorkeur zou geven. Ik iel met die initiatiefnemers ken, maar ik heb op dat Ut eerlijk gezegd de boot (gehouden. Ik zag niet veel 1 hun plannen. Er ontbrak Stevige „achtergrond", er niet veel vooruitzichten en irvaring is dat je er dan in i niet aan hoeft te beginnen, bleek dat de Veemarkt/ al er voorlopig niet zou en via een relatie bij het srie vernamen we daarna kansen voor een sport- j een ietwat goedkope uit- gunstig stonden als Lei- ilf een ton bijeen zou kun- brengen. Het actiecomité daarop gevormd uit men- e al het een en anderhad- srrichl op dit gebied. Men let anders zeggen dan dat Uen er voortdurend hard lebben gewerkt, maar toch dat niet de juiste ie noemen om een co- e formeren. Verder wil ik ut niets meer over zeggen. Loterij voorzitter van het actie- op het moment dat men ele plannen had uitge- öm aan geld te komen. Die k uitgevoerd, al heb ik me niet altijd gelukkig ge- 5o'n loterij bijvoorbeeld. Ik daar niet meer in. De zijn dit soort dingen beu. de kring van het comité was enthousiast over en ik heb en niet willen tegengaan, ien: er was nauwelijks iets anders te vinden, moest er zo vlug moge- Daarmee kom lk dan op het tweede bezwaar. In die hele actie zat iets verplichtends, iets opge legds en afgedwongens. Op een gegeven ogenblik komt uit wat ik noem een ambtelijke psychose, een ambtelijke gril de noodzaak naar voren 100.000 gulden op tafel te leggen. Niet omdat je met dat bedrag een sporthal kunt gaan bouwen, nee meer als verplicht gebaar dat de vurige wens moet illustreren. Met de realisering van de sporthal heeft die ton weinig of niets te maken, hoe vervelend dat ook klinkt. Want wat is een ton vergeleken bij de totale bouwkosten van 1.4 miljoen? Kijk, het was wat an ders geweest als je met die ton in de hand naar het ministerie kon lopen en zeggen: hier is het geld, reikt u, overheid, mij nu even de bouwvergunning en het verdere financieringsplan aan. Zo ligt het niet. Je moet ook nu nog maanden wachten. Ik ben er daarom van overtuigd dat een kleine wijk die bijv. een speel tuin wil bouwen uit zijn midden gemakkelijker aan laten we zeg gen 30.000 gulden kan komen om dat daarmee ook de totale reali satie een feit is dan wij in heel Leiden aan een ton, waarmee op zichzelf nog niets begonnen kan worden. Dat heeft iets onbevre digends. Blijft natuurlijk de vraag: waarom vraagt men die ton? Ik heb zo'n idee dat ik niet ver bezijden de waarheid zit als ik zeg dat de rijksoverheid zijn selectie-systeem op dit punt inde soep heeft gedraaid. Om die grote vraag naar sporthallen wat in te dammen, is het ministerie van de betrokken plalatsen een ton gaan vragen. Dat schrikt velen af en andere, de wat kleinere plaatsen, zien er op dit moment geen kans toe. Daarmee is dan het aantal kandidaten voor een sporthal te ruggebracht. Triest Al even onbevredigend was de ma nier waarop we de ton tenslotte bereikten. Dat gebeurde door een gift van 50.000 gulden van de Ver eniging van Industriëlen. Ik ben die Vereniging daarvoor zeer, zeer dankbaar, maar het trieste, het beschamende voor de Leidse sport- gemeenschap is dat het een niet- sportieve organisatie moest zijn die ons uit de put hielp. Als het nu om een bedrag van 10 of 15.000 gulden was gegaan dan kun je dat als comité zien als een waardevolle aanvulling op een op zichzelf al stevig bedrag. Nu moesten we ge red worden uit een in feite zeer pijnlijke situatie. Dat brengt ons dan op de hou ding die vele Leidse sportver enigingen tegenover de actie hebben aangenomen. Ik heb in het begin al gezegd dat er iets opge legds in deze hele zaak zat. Dat was niet zo prettig en de sport verenigingen zullen dat wellicht ook zo hebben gevoeld. Maar het feit lag er nu eenmaal. Er was geen alternatief. Het was een sporthal op deze wijze of voorlopig helemaal geen. Daarom begrijp ik niet dat vele verenigingen het -to taal hebben laten afweten. Door grootscheeps steun te verlenen hadden zij de spitsvondigheid van de ambtenarij naar de achtergrond kunnen schuiven. Zij hadden daar mee over de drempel kunnen stap pen van dat afgedwongene en op gelegde. Men had dan tevens Den Haag uiterst krachtig kunnen to nen hoe fel gebrand men in Lei den was op verbetering en uitbrei ding van de huidige sportaccom modaties. Van het begin af aan heb ik gezegd dat het gebaar, de mate van medewerking ver boven het belang van die sporthal uit stijgt. Daar achter gloren voor Lei den nog heel wat andere zaken. Het merendeel van de verenigingen heeft dit alles niet begrepen. Als ik de kwestie van de medewer king der verenigingen in een zwart-wit vlak bekijk en ik wil wat badinerend doen dan kan ik zeg gen dat de clubs die straks in de spoi'thal moeten spelen in grote lijnen hebben begrepen dat ze er iets aan moesten doen. De vol leyballers hebben als groep relatief het meeste opgebracht. Aan de an dere kant hebben verenigingen die er naar menselijke berekening niet gauw zullen inkomen (zoals bijv. de zwemverenigingen) uiterst te- leurstelllend gereageerd. Je kunt rustig zeggen dat die negentiende van de loten hebben teruggestuurd en ook uit andere hoofde geen cent hebben ingebracht. Terwijl juist de zwemverenigingen in Leiden niets te klagen hebben. Ze hebben een prachtig zwembad met verwarming en we zijn nu bezig met verlich ting, wat ze weten. Kort en goed: dit soort verenigingen heeft het gewoon niet „gezien". Dat zyn de uitersten. Daartussen kun je nuances zien. Tennisvereni gingen hebben wel meegedaan, maar verhoudingsgewijs toch niet zo als mocht worden verwacht Er zijn verenigingen geweest en nu kom ik bij de gymnastiek die domweg een of andere reden heb ben gekozen om hun gebrek aan medewerking te verbloemen. Ze hebben gezegd: we zijn zelf bezig met een actie van het KNGV voor het gehandicapte kind in verband met het 100-jarig bestaan. Dat was een uitvlucht. Binnen de kring van die verenigingen hoor je op dit mo ment niets meer van die actie. Men heeft daar trouwens nog de tijd door illllllllllllllllllllllllll UWW llilllllllllllllllllllllllllll I R.D. PAAUW voor tot het eind van het jaar en dus had men best medewerking kunnen verlenen aan de ton voor de sporthal. Dan zijn er verenigin gen geweest die hebben gezegd: een sporthal? mooi, maar doe eerst eens wat aan ons veld want dat is een rotveld. Doe eerst maar eens dit, doe eerst maar eens dat. Op zo'n manier kom je natuurlijk geen stap verder. Ik zal dit ontmoedigen de lijstje hu even onderbreken om twee verenigingen te noemen die geweldige dingen hebben gedaan. Dat zijn de dhr. gymmastiekvereni - ging Jahn en de voetbalvereniging Roodenburg. Jahn heeft op alle mogelijke manieren geholpen en verdient daarvoor een groot com pliment. Voor Roodenburg geldt precies hetzelfde. Op de avond van de collecte die samenviel met de receptie voor het 40-jarig bestaan van Roodenburg heeft deze vereni ging toch nog een aantal jongeren beschikbaar gesteld, waarbij uiter aard toezicht van ouderen nodig was. Ik kan me beste indenken dat die mensen 's avonds liever op de receptie hadden gezeten. We gaan verder met de voetbal verenigingen. We zijn begon nen met UVS te vragen op een gegeven ogenblik een kwartje op elk toegangsbewijs te leggen en dat aan de actie te geven. Met op zet hadden we UVS hiervoor als eerste gekozen omdat we de gevoe ligheden van deze vereniging ken nen. Zy ziet zich niet ongaarne ge kwalificeerd als Leidens toonaan gevende vereniging en we wilden haar niet op de tenen gaan staan. UVS' antwoord was: nee, dat doen we niet, want onze toegangspryzen zyn toch al zo hoog. Toen zyn we naar Roodenburg gegaan. Rooden burg wist dat we eerst by UVS waren geweest en had dus hoog hartig afwyzend kunnen reageren. Men heeft dat niet gedaan, men heeft spontaan ja gezegd. UVS is toen boos geworden omdat we naar Roodenburg waren gegaan. Waar om? Ik begryp dat weer niet. Als actiecomité moet je toch zorgen dat die ton er komt? Later heeft UVS gezegd dat de voetbalvereni gingen eerst met elkaar om de ta fel hadden moeten gaan zitten om te proberen gezamenlijk iets te doen. Daar heb je het dan: voet balverenigingen gaan ambtenaar- lyke praktyken volgen. Er kan niets meer spontaan gebeuren, nee, eerst moet alles tot in den treure worden overlegd. Trouwens, een gezamenlyke actie had daarna toch nog altyd gekund? Ellende Dan de bevolking. Die heeft zich ge dragen zoals ze zich gewoonlijk ge draagt: weinig geïnteresseerd. Je krijgt de mensen in Leiden niet gauw warm voor iets. Als voorzit ter van de Sportstichting heb ik in Leiden in dit opzicht al ruim schoots ervaring opgedaan. Ik werd er dan ook niet door verrast. Dit is geen strikt persoonlyk oordeel. Je kunt het ook merken aan arties ten wanneer je hen voor Leiden probeert te engageren. Dan zeggen ze: het is in Leiden een ellende, daar is het onmogelyk om te wer ken. Wie nu met Wim Kan komt aandragen om het tegendeel te be- wyzen die vergeet dat het hem in de eerste plaats om dat Schouw burgje te doen is en niet zozeer om het publiek. My heeft die onver schilligheid weinig gedaan. Enige comité-leden daarentegen die van de veronderstelling uitgingen dat het enthousiasme en de opofferin gen die zy opbrachten door ieder een zouden worden gedeeld wel, zy hebben zeer teleurstellende er varingen opgedaan. Tydens onze actie op de Leidato kon je goed de mening peilen van het publiek. Mensen die weigerden lootjes te kopen, gaven als reden op: „Laat de gemeente Leiden zelf zyn broek maar omhoog houden", „Daar heb ik niks voor over", „Sporthal, wat moet ik daarmee". „Laat ze liever huizen bou wen". Maar er was gelukkig ook een oud vrouwtje dat 's middags op bureau Voorlichting een envelop kwam brengen met een gulden er in omdat ze die avond niet thuis zou zyn als de collecte langskwam. WE zijn nu genaderd tot de fouten en tekortkomingen van het comité zelf. Te beginnen met het aanbe velingscomité. We hadden een voortreffeiyk aanbevelingscomité vol illustere namen. Op de kennis- makingsbyeenkomst die inder daad wat op korte ten-mijn was uitgeschreven is men op drie, vier personen na helemaal niet verschenen; 75 had keurig netjes afgeschreven, er waren er dus een paar aanwezig en de rest was stomweg weggebleven. Zo'n ken- nismakingsbyeenkomst is heel be langrijk. Dat is een schitterende gelegenheid om eens te polsen wat er nog aan plannen, ideeën en ini tiatieven leeft. Ik heb zo'n comité wel eens meegemaakt by het lus trum van VVSL en LSC. Daar was men wel degelyk elke keer aanwe zig. Ik moet daaruit wel conclude ren dat de image van de studen ten veel beter is dan die van de sport. Men komt niet. Dat kan misschien zyn omdat men de sport een bezigheid van niet al te grote importantie beschouwt. Zó'n aan bevelingscomité en er zó mee om gaan, dat was een fout van ons. Hoe het dan wel moet? Ik weet het niet. Ik kan daar nu niet zo direct op antwoorden. Versnipperd Andere fouten: een tekort aan voor bereiding en een versnippering van de activiteiten naai-aard en tyd. Wil zo'n actie echt goed slagen dan schat ik dat je een voorbereidings- tyd van ongeveer een jaar nodig hebt. Is alles grondig bekeken en georganiseerd dan moet de hele zaak heel snel en krachtig worden afgewerkt. Beat, Vanity Fair. Pipo, loterij, collecte, het zyn activitei ten die te ver uit elkaar liggen. Dat hebben we gewoon niet goed ge daan. Je zou veel beter, by wijze van voorbeeld, twee collecten kun nen houden, reusachtig opgezet, dan vyf evenementen door elkaar. Evenementen bovendien die weinig met sport te maken hadden. Ze hadden iets meer by het onder werp bepaald moeten zyn. Niet dat men daar wonderen van mag ver wachten want de kreet de sport voor de sport (door middel van topwedstrijden. demonstraties) doet het ook niet helemaal meer. Dat is ook al oud. Toch moeten we in die richting verder zoeken. Voor een actie als deze dienen steeds nieuwe prikkels gevonden te wor den. De kwestie is natuurlyk: wat. Samenvattend: Je mag nooit meer met een dergelyke actie van start gaan als je niet iedereen die je hiervoor wilt bereiken over tuigd hebt van het doel. Dat is wel de belangrykste ervaring van da ton voor de sporthal". ADVERTENTIE VOOR UW GEHELE VOETBALUITRUSTING 55 onze sportredacteur) bouthoorn heejt 33 jaar evoetbald. Hij zoas 42 ig toen hij zijn laatste d in het eerste team <hia speelde. Voetbal is ijd zijn grote liejde. er niet meer van houdt ood", is zijn slogan. Na Iviteiten op het groene eeft Bouthoorn zich bestuurlijke pad Sinds enige jaren is illeider bij Alphia. „Ik oen we het afgelopen naar de vierde klasse er den, nu sturen ze me uitmaar niets daar van. Of ze tevreden waren? Dat weet ik niet. Misschien hadden ze geen andere liefheb ber", lacht Bouthoorn. „Elftal leider is het slechtste baantje dat ik ken Erg veel pijn heeft Alphia aan deze degradatie niet ge had. Eerder opluchting na het twee, drie seizoenen achtereen vechten tegen de laatste plaats. ,fich, vanzelfsprekend, als we in de derde klasse hadden kun nen blijvenDirk Bout hoorn maakt de zin niet af „Volgend seizoen zullen we na tuurlijk proberen bovenaan te komen. Er is nu ontspanning in het spel. Wij wonnen de Zil veren Toren in het ARC-jubi- leumtoernooi en de mensen zeiden: „wat spelen ze lekker". Wij hebben nu ook een nieuwe trainer, Jan Molenbeek uit Rotterdam. Een enthousiaste man. Het zit echt wel goed, ook wat de jonge spelers be treft. Die staan te dringen Optimisme dus bij Alphia, dat na de degradatie weinig ver loop heeft gekend en het ko mende seizoen waarschijnlijk zes senioren- en zes jeugdelf- tallen in het veld gaat brengen. DIRK BOUTHOORN ontspanning (Foto Leidsch Dagblad) Voorzitter van Rijnsburgse Boys (Van een onzer redacteuren) Bescheiden, wat schuchter lachend, doet de voorzitter van Rynsburgse Boys, de heer De Haan, op de vraag of de „Dokterscup" een suc ces is geworden, uit de doeken: „Dat is wat moeiiyk te zeggen. Ik heb namelyk zelf de stoot ertoe gegeven en de organisatie in han den gehad. In een vry korte tyd heb ik alles telefonisch op touw ge zet. Maar toch geloof ik te mogen zeggen, dat het een zeer geslaagd toernooi is geweest. De dokters zyn wy zeer dankbaar voor het ter be schikking stellen van de beker". De jonge (32 jaar) dynamische voor zitter van de geelzwarten is niet ontevreden over de verrichtingen van de bemanning van zyn vlag- geschip. „Vergeet niet dat de mees te van onze spelers zaterdags nog werken. Zy hebben te kampen met lichamelyke moeheid. Het is eigen- lyk helemaal niet zo vreemd, dat wy in uitwedstrijden byna geen punten halen. Meestal komen we een kwartier voor de wedstrijd aan en dat is te laat. Vanneer in 1970 de eerste klasse gaat draaien en de wedstrijden om half drie gaan beginnen, wordt het voor ons nog moeiiyker. Voor de ont wikkeling van het zaterdagvoetbal is die eerste klasse prima, maar voor ons in het byna niet te doen. Neem nu vorig jaar die uitwed- stryd in Axel tegen AZVV. Er de den zegge en schryven 4 eerste elftalspelers mee. De rest moest werken of kon niet op tyd vertrek ken. Toch zullen we proberen die eerste klasse te bereiken. We zyn dit jaar sterker dan het vo rige. De verwachting is, dat we by de bovenste drie, vier kunnen ein digen. Van de selectie van vorig seizoen is niemand afgevallen. Wel hebben we er twee nieuwe spelers by: v. Zuilen van Foreholte en Harteveld van Quick Boys. Ook uit eigen kweek zyn er nog twee spe lers naar voren gekomen: G. v. Egmond en Ab v. d. Mey. Onder leiding van trainer Piet Kluit gaan we de nieuwe competitie in. Een competitie, over welks indeling wy dik tevreden zyn. CH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT - LEIDSCH DAGBLAD - SPORT T.Emgrn PAGB^UL

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 23