DAGBLAD Massale desertie uit Mao-gelederen -/ Onweer eist vier levens Tegenstanders een veeg uit kregen de pan 8= Hiinese inval op Hongkong Man (63) beroofd Verolme bouwt twee mammoet-tankers Cgk 'n Kapteïn P Wobuhtte DEMONSTRATIE MOTORGRASMAAIERS alles 19 Vlieland jericht 1 maart 1860 VRIJDAG 11 AUGUSTUS 1967 No. 31352 ;teur: E. A. E. van Dishoeck dredactenr: J. Brouwer DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ƒ12,55 per kwartaal, ƒ4,19 per maand (bü vooruitbetaling), losse nummers ƒ0,25 Witte Singel 1, Leiden - Giro no 57055 Telefoon Directie en Administratie: 25041; Redactie 21507 tifi. grens tussen Hongkong en Chi- donderdag gesloten met uit- ring van één doorlaatpost. De regel werd genomen nadat com- DUltische Chinezen een aanval •n gedaan op een grenspost, zü verscheidene Britse functio- len gedurende de nacht gevan- felden. jhad tot gevolg, dat een aan- Britse troepenmacht het N omsingelde. Volgens een voerder werd het incident ech- jnder bloedvergieten gesloten, de Chinezen, arbeiders van e grens, de buitgemaakte wa- ïadden teruggegeven. Zy had officieren i. d. grenspost onder ;ing een document laten te- waarin o.a. stond dat een Idraadversprering bü de grens- iu worden weggehaald, schade- ding zou worden betaald aan Ihinees die woensdag bij de ^lËTing een ongeluk had gekre- hetgeen volgens de Britten ine was gezet, en dat een eer sloten overeenkomst zou wor- ïageleefd, waarin stond, dat de se arbeiders liederen mochten zonder daarin gestoord te zij de verklaring in handen gaven zij de Chinezen de naakte wapens terug, lieten de [ars vrij en trokken in triomf paar China, zwaaiend met het I Britse woordvoerder zei la at het document niet geldig pat het onder dwang was ge- In de provincie Woehan in centraal China duren de hevige gevechten voort. Grote aantallen militairen van het geregelde leger lopen daar en in de provincie Kwangtoeng over naar dp anti-Maoistische eenheden. In Tokio uit Peking ontvangen be richten spreken van een grote ach teruitgang in de produktie van olie. kolen en in Mantsjcerije tengevolge van de strijd tussen Maoisten en aanhangers van president Lioe Sjao- Tsji. longeroproer in Nabatlwip dan duizend uitgehongerde istranten hebben gisteren het ildistributiekantoor in de hei- tad der Hindoe's, het 100 km Dordwesten van Calcutta gele- abadwip, geplunderd en daarna as gelegd. de hele staat West-Bengalen rijst-schaarste op de open zodat de mensen voorname- fhankelijk zijn van de uiterst regeringsrantsoenen EERBERICHT 'nkele buien KNMI verwacht van heden- orgenavond: anderlijke bewolking met plaat- enige buien. Overwegend mati- nd tussen zuidwest en west. g verandering in temperatuur, jemaakt om 11.40 uur). eer zomers lagedrukgebied met buien jna de hele week bij Enge- lag, trekt nu weg naar land. Tijdens het weekein- een hogedrukgebied zich via Frankrijk naar onze ving uitbreiden met stabie- i zonnig augustusweer- temperatuur zal de komen- gen ruim 20 graden blijven gen. Vanavond en op enkele ien ook morgen, is nog een feide regen- of. omoeersbui lijk, waarna de aangékon- verbetering merkbaar Btrandverwachting gen nog licht onstabiel weer ans op buien. Overwegend zon- Frisse westenwind. Tempera- 19 a 20 graden, zeewater 19 i. Vooruitzichten: tegen zon- tabieler weer met perioden van Btrandweer. 12 augustus op: 05.18 uur; onder 20.11 uur. op: 13.44 uur; onder 22.38 uur. Pater in Katwijk: 7.23 en 19.49 laagwater: 3.24 en 15.37 uur. nunmer bestaat alt 16 pagina's Vlucht uit Tsjoengking De provinciale radio-omroep van Hoepeh zei in een, in Hongkong op gevangen uitzending: „Kapitalis tische vijanden zowel in de partij als in het leger moedigen de massa van het volk aan tot strijd en ge- weldadigheden tegen de proletarische democratie van voorzitter Mao." De alleen voor de provincie be stemde nieuwsuitzendingen geven wel een heel ander beeld van de situatie in Woehan dan de officiële uitzen dingen van Radio Peking, waarin gemeld wordt dat de opstand in Woehan onderdrukt is, en dat de volgelingen van Mao het heft weer vast in handen hebben. Reizigers uit communistisch Chi na in Hongkong aangekomen, spre ken eveneens van „complete deser tie" bü de troepen van het volks leger in centraal China en in de provincie Kwantung. In Katon, de grootste stad van de provincie Kwantoeng, kwam het donderdag volgens in Hongkong op gevangen berichten tot gevechten tussen ruim 10.000 Rode Gardisten en arbeiders, waarbij 500 personen gedood of gewond zouden zijn. De gevechten waren uitgebroken bü de staalfabriek te Pak Hoek Toeng. De gewonden werden met vrachtauto's afgevoerd, aldus een reiziger. In Tsjoengking, een stad hoog in de bergen aan de river de Jangtsje, is de strüd tussen voor- en tegen standers van Mao tot een complete burgeroorlog uitgegroeid. Grote groepen Mao-aanhangers zün uit de stad weggevlucht. Ze houden zich op het platteland van de provincie Tsjetsjoean verborgen. Onbekende daders hebben een roofoverval gepleegd op de alleen wonende 63-jarige weduwnaar S. Ros, bloembollenkweker, die aan de voet van de eenzaam gelegen Schansweg bü Den Burg (Texel) woont. De man werd door klappen met een zaklantaarn licht gewond en aan handen en voeten gebonden. De daders die ongeveer 20 jaar oud moeten zün. verdwenen met circa f. 180.Zü hebben waar- schünlük ook enige sieraden ont vreemd. De heer Ros hoorde om half twee gisternacht gestommel in huis. Hü was kort tevoren naar bed gegaan. Op het moment dat hij licht wilde aansteken kreeg hij klappen met een lantaarn op het hoofd. Hü erd door twee Jongemannen ge grepen. Zü bonden zün handen op de rug met zün stropdas, en zijn voeten met een gordünkoord. De overvallers sloten hierna de gordij nen en haalden het hele huis over hoop. Het slachtoffer wist na eni^e tijd zijn voeten vrü te maken en lifet zich door een slaapkamerraam in de tuin vallen. Hü waarschuwde de buren, die een paar honderd meter verder wonen. De politie heeft de speurhond ingeschakeld, maar tot nu toe zonder resultaat. Warme zomer In juli 139 verdrinkingen De warme zomer heeft in ons land een zware tol aan verdrinkingen ge- eist. Het aantal verdrinkingsgeval- len in de afgelopen maand bedroeg 139. Er verdronken 54 jongens, 9 meisjes, 70 mannen en 6 vrouwen. In juli 1966 waren de cyfers resp. 27, 6, m TA. v Het onweer dat gisteren in ver scheidene delen van ons land los barstte heeft vier mensenlevens ge- eist: een echtpaar kwam in 'n stort bui om bü een verkeersongeluk en twee personen werden door de blik sem getroffen. Het Almelose echtpaar Wilmink botste in een hevige regenbui met zün auto tegen een boom, na een slippartij. De heer Wilmink (28) en WEER CONTACT VAN LONDEN MET SMITH Een brief van premier Wilson aan de Rhodesische leider Ian Smith heeft het directe contact tussen Groot-Brittannië en Salisbury her steld. Vanochtend vroeg werd in Londen onthuld, dat Wilson heeft ge antwoord op een brief van Smith aan de Britse gouverneur in Rho- sië sir Humphrey Gibbs. Die brief was een antwoord op het ver zoek van Gibbs aan Smith om zün voorwaarden voor een grondwet voor een onafhankelijk Rhodesië toe te lichten. De brief van Smith was kennelük voldoende veelbelovend om de Britten tot de conclusie te doen komen, dat een verdere briefwisseling nuttig zou zijn. Ongeveer 200 studenten, van wie een derde blanken en de rest negens, Aziaten en kleurlingen, hebben van daag een zit-demonstratie gehouden tegen de regering van Smith op het Cecil-plein, in het hart van Salis bury. De betogers protesteren tegen een beperkende maatregel, die genomen is tegen de voorzitter van hun uni versitaire vertegenwoordigende raad. Holman. De betogers droegen borden met de opschriften: „Weg met het fascisme". „Laat Holman vrü" en „Terreurbewind-Rhodesië 1962-67". De betogers gingen zitten in de plansoenen in het midden van het plein rondom de vlaggemast, waar aan de Britse vlag heeft gewapperd sinds de eerste kolonisten in 1890 in Salisbury arriveerden. zijn vrouw (29) werden op slag ge dood. De heer Wilmink werd vermoe- delük verblind door de bliksem. Het ongeluk gebeur-'e op de Rüksweg Hengelo-Enschede. De 68-jarige r\ Bos uit Zevenaar werd gistermiddag tijdens een kort onweer door de bliksem getroffen en kwam om het leven toen hü onder weg was voor een kort bezoek aan zün dochter in Lathem. De 21-jarige ongehuwde politieman Arend Siekman uit Gouda werd tij dens een zwaar onweer gistermiddag door de bliksem getroffen terwül hij per fiets zün ronde deed. Hü was op slag dood. Vanochtend was in Hilversum geen verkeer mogelijk onder de spoorweg tunnel in de lün Hilversum-Utrecht, dat twee stadsdelen verbindt. Hier had zich veel regenwater van gister avond, veroorzaakt door een on weersbui verzameld. Enkele tiental len kelders kwamen in het laagstge- legen gedeelte van Hilversum onder water te staan. De brandweer in Ede heeft 't gisteravond druk gehad met het wegpompen van regenwater uit kelders en van straten en pleinen. De Gaulle hield radio- en tv-rede Generaal klopte zicli op de borst (Van onze Parüse correspondent) In zün rede voor de radio en tele visie heeft president De Gaulle gis teravond heel weinig nieuws gezegd. Men had verwacht dat hü zün bin nen- en buitenlandse politiek zou proberen te rechtvaardigen door op helderingen te geven over zijn reis naar Canada, over het wapenembar- ïaar Israël en over de pas ge publiceerde hervorming van de so ciale verzekering. Uit de kranten kon De Gaulle heb ben gelezen hoe zün populariteit in Frankrük is gedaald. De generaal is over al die onderwerpen vluchtig heengelopen en heeft, als men dat zo zeggen mag, hardop zitten medi teren over Frankrijks rol in de we reld. Aan het einde van zün rede, die twintig minuten duurde, heeft hü zün tegenstanders uitgescholden voor Mefisto's. De speech van De Gaulle valt in drie stukken te verdelen: a. natio nale onafhankelükheid; b. vooruit gang en vrede om die rol te kunnen spelen ;c. het pamflet. Wat de nationale onafhankelük heid betreft somde De Gaulle alles op wat hü tot dusver heeft gedaan: vrede in Algerüe, dekolonisatie van Afrika; verzoening met Duitsland; eenheid in Europa; toenadering tot het oosten; erkenning van Peking; eigen atoombewapening en veroorde ling van iedere aanvaller, wie hü ook zün moge. Dat laatste was natuur- lük weer een duidelüke verwüzing naar de oorlog in Vietnam en een veroordeling van hen, die in het con flict van het Midden-Oosten achter Israël staan. Aan de lange lüst van alles wat hü heeft gedaan voegde De Gaulle terloops nog toe: het terugtrekken uit de N.A.V.O. en zün verdediging van het zelfbeschikkingsrecht der volken, waar volgens hem niet alleen Duitsland, maar ook Quebec onder valt. Hü begreep wel dat er twüfel was in het Franse volk, maar er was toch ook volgens De Gaulle een enorme massa in het buitenland, die zün politiek goedkeurde. Hü doel de daarmee op zün ontvangst in Quebec en Montreal. Verder ging hü op dit penibele onderwerp niet in. In het tweede deel sprak hü over achteruitgang en devoten aan de At- ADVERTENTIE de transformatie die Frankrük moet ondergaan om nationaal onafhanke- lyk te kunnen blüven. Daarvoor is vooruitgang nodig in de economische, sociale, financiële, monetaire, weten- schappelüke en technische politiek, zodat Frankrük zün eigen weg kan volgen. Velen zullen dat met hem eens zün, maar de meningsverschillen be ginnen in de keus van de middelen. Voor De Gaulle is het bestaande te kort in de sociale verzekering al leen daarom gevaarlijk, omdat de Franse financiën er onder lüden en Frankrük het risico loopt door infla tie weer afhankelük te worden van de geldschieters in het buitenland. Heel de Franse economie moet in dienst staan van Frankrüks onaf hankelükheid. „Mefisto's" Het laatste deel wordt nu reeds door de Franse pers „het pamflet" genoemd. Vroeger noemde De Gaul le zijn tegenstanders „het schuim dat op de golven dreef." Thans schold hü hen uit voor verdedigers van de afbraakpolitiek, apostelen van de lantische onderworpenheid. Hü citeerde Faust en haalde er Mefisto bij: „de geest die steeds ont kent'.' Hü beschuldigde er zün critici van allen Mefisto's te zün en waar schuwde hoe het met dr. Faust was afgelopen, die naar Mefisto had ge luisterd: Faust werd verdoemd. Alle twüfelmoedigen kregen aldus van De Gaulle een veeg uit de pan. De enige die niet twüfelt is De Gaul le zelf. In politieke kringen in Parijs vraagt men zich af of deze rede niet De Gaulles politieke testament is, waarmee hü op vrü korte termijn een referendum zou willen uitschrij- ven in de vaste overtuiging dat het volk toch achter hem staat, ondanks alle kritiek. Men liet zelfs in Parijs de woorden vallen: „proloog van het drama", waarmee men bedoelt te zeg gen dat De Gaulle de langste tüd op het politieke toneel heeft gestaan. De radio- en televisierede was gis termorgen opgenomen. De Gaulle ver trok daarna naar zün landgoed in Colombey-les-deux-églises, waar hü naar zijn eigen gezicht kon küken en naar zijn eigen stem kon luiste ren. Spectaculaire orde van Esso voor de Dorchester club Esso International, Inc. in New York heeft bij twee werven in Europa opdrachten geplaatst voor de bouw van vijf mam moet-tankers van 240.000 ton draagvermogen elk. Twee van de ze schepen zullen worden gebouwd door Verolme's Verenigde Scheepswerven N.V. in Rotterdam. De drie andere zijn ge plaatst bij A. G. Weser in Bremen. De totale met deze opdrachten ge- i stallaties voor de schepen, stoomtur- moeide t<yinage van 1,2 miljoen d.w.t. bines met een vermogen van 32.000 E.E.G. Kan ook gefinancierd worden in 6 12 - 18 maanden. Ie aanbetaling van f90. GEBR. HUISMAN Hogewoerd 6668 - Tel. 31292 - Leiden betekent een van de grootste orders die door een maatschappü bü Euro pese werven werd geplaatst. De nieuwste tankers krügen een grootste lengte van ruim 335 meter, een breedte van büna 52 meter, een holte van büna 26 meter en een diep gang van ruim 19 meter. De bedrijfs- snelheid zal circa 15 mijl gaan bedra gen. De tankers zullen worden uit gerust met één schroef, hetgeen bü deze klasse nog nimmer eerder voor kwam. Na voltooiing in 1969 en 1970 zul- j len de tankers worden toegevoegd J aan de vloot van 126 schepen van I Standard Oil Company (New Yersey) j die daarmee reeds nu de grootste I particuliere tankvloot ter wereld heeft. De order is, naar van de züde van Verolme wordt meegedeeld, het eerste spectaculaire resultaat van de hechte samenwerking tussen A.G. Weser in Bremen en Verolme Rotterdam in het kader van de onlangs door deze beide werven en Cammell Laird in Liverpool opgerichte „Dorchester club". Het totale bedrag dat met deze gigantische order voor de „Dorches ter club" is gemoeid, beloopt circa f 350 miljoen. De vüf schepen worden geheel identiek tot in de kleinste details, op grond van een door de Esso-rederüen in samenwerking met de beide bouwwerven uitgewerkt ont werp en bestek. De voortstuwingsin- paardekrachten elk, zullen door deelgenoten in de „Dorchester club" worden vervaardigd. Het is nauwelüks mogelük zich een voorstelling te maken van de gi gantische afmetingen van deze sche pen; bijv. als zo'n schip op het droge geplaatst zou worden naast een Lün- baanflat in Rotterdam, zouden de bewoners van de bovenste (twaalf de) verdieping zonder meer het stuurhuis kunnen binnen stappen- De gezamenlijke inhoud van de ladingtanks van één schip, indien gevuld met benzine, zou voldoende zijn om het gehele Nederlandse au topark een maand te laten riidei: Amerikanen in Korea in hinderlaag Drie Amerikaanse soldaten zijn om het leven gekomen en zeventien Amerikanen en Zuid-Koreanen liepen verwondingen op toen de vrachtauto waarin zü zaten, gisteren vlak teil zuiden van de gedemilitariseerde zone tussen Noord- en Zuid-Korea in een door Noord-Koreanen «gelegde hinderlaag liep. Het nieuwse seizoen voor de sportverenigingen staat voor de deur. J Wat vele verenigingen in Leiden en omgeving er van verwachten kan men lezen in de 18 pagina's tellende Sportbijlage die het Leidsch Dagblad vandaag uitgeeft. ADVERTENTIE maandagavond Warmond e.o. dinsdagavond Voorschoten e.o. woensdagavond Sassenheim e.o. donderdagavond Woubrugge e.o. vrüdagavond Leiden e.o. Elke bezitter van een groot gazon kan nu zelf eens zien HOE GEMAKKELIJK HOE GOED HOE EENVOUDIG Op aanvraag geven wü graag een VRIJBLIJVENDE demonstratie door ervaren vakmensen. Voor kleinere gazons in onze zaak een fantastische collectie hand- maaiers vanaf 34,50 Een lieve lust is onze keus in tuin kabouters, bloembakken en tuinver- lichting heeft NIEUWE RIJN 50 - Tel. 20824 (01710) ADVERTENTIE (9ucJ C. VEROLME mammoettankers Uit het Leidsch Dagblad van 14 Aug. 1867: g Men verwacht te Rotter- f i dam den heer De Lesseps, 'o i voorstander van de doorgra- ving der landengte van Suez, n i om over die zaak eenige con- o i ferentiën te houden. Burgemeester en Wethou- ders van Leyden herinneren bij deze den ingezetenen er- p aan dat: niemand het wa- A ter van zijn dak langs de i muren op den publiektn p i grond mag doen afloopen"

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 1