i Tjechische schrijver vlucht naar Israel Biafra zet de opmars in Nigerië voort Castro roept op tot revolutie Niet eens met koers van zijn regering jfans Erné verving de rganist v. d. Hooven YAMAHA FAVORIET „Grote drie" metnieuw plan voor liet toneel Libië vraagt hogere prijs voor zijn olie Tito in Cairo ^IJDAG 11 AUGUSTUS 1967 LEÏDSCH DAGBLAD Verklaring van Mnacko Ob jadislaw Mnacko, een vooraanstaande Tsjechische schrijver, :t zich ingescheept naar Israël uit protest tegen de steun zijn land aan de Arabieren. 2 schrijver lichtte zijn beweegredenen toe in een lange on- tekende verklaring in de Frankfurter Allgemeine Zeitung. "te krant deelde mee dat Mnacko (spreekt uit als Ma-nasj-ko) I ^erklaring achterliet bij zijn vertrek per schip naar Israël gekomen met de censuur.. Zijn laat ste boek is verboden. nacko zei o.a.: „Het is mij on- feiyk een beleid te steunen zij slechts stilzwijgend dat er op richt is een geheel volk uit te roei- k|in een geheel land (Israël) te li eren. De Tsjechische regering ervtfc de Arabische landen en hun irs verzekerd van zijn onvoor- rdelijke steun, en dat terwijl de jische leiders geen geheim heb- gemaakt van hun plannen. Ze p het en ze willen het óók: „De ^Hiacko is voornemens in Israël te en tot de dag waarop zijn rege- H^de diplomatie betrekkingen met ^^1 te blijven tot de dag waarop regering de diplomatieke betrek- If/Vn met^Israël die verbroken wer- ■'Sls gevolg van t^e oorlog, herstelt. 00iicako ls voornemens naar Tsje- terug te keren hoewel teseft dat hij voor de rechter ge- zal worden. Maar htf ls van dat hij zijn straf zal kun- 'dragen. „Ik heb al zo veel ver- d. Waarom dit ook niet?, vraagt lacko is onderscheiden met de Tsjechische bekroning, de lent Gottwald-prijs en ls twee uitgeroepen tot „eminent kun- p ^tar van het land". Een van zijn hdste boeken is „Late reporta- I een verzameling korte verhalen het Stalinistisch tijdperk in loslowakije. nks het officiële eerbetoon is cko meer dan eens in botsing De schrijver verklaarde verder, dat het bestel in Tsjechoslowakije in grijpende veranderingen moet on dergaan wil het land blijven bestaan als solistisch, humaan en gezond land. Hij laakte de chaos, de rek baarheid van de wet en de mogelijk heid de wet te ontduiken als dit de machthebbers schikt. In de Tsjechinische steun aan de Arabieren zag Mnacko een teken dat zijn land nog niet met 't anti-semiti- sche verleden had afgerekend. Hij herinnerde in dit verband aan de terechtstelling in 1952 van de Tsje chische communistische- leider Ru- dolf Slansky, een jood en 10 andere partijfunctionarissen, voor het me rendeel joden. De schrijver wees op de overeen komst tussen bepaalde anti-Israëli sche koppeh in de communistischer pers en in het Duitse extreemrechtse blad Deutsche National- und Sol daten Zeitung. Mnacko gaf te kennen dat hij het huichelachtig van zijn land vond om Noord-Vietnam te steunen en Israël te veroordelen. „Ik zie geen verschil tussen een Nasser en 'n Ky. Alleen de standpunten van de grote mogend heden op deze punten zijn strijdig". Hoera-stemming in Enoegoe doo Rijksadvies- coinmissie kunst werken scholen De minister van Cultuur. Recrea tie en Maatschappelijk Werk heeft in overleg met de minister van Onder wijs en Wetenschappen ingesteld de Rijksadviescommissie voor kunst werken aan scholen. Deze commis sie zal tot taak hebben, van advies te dienen inzake opdrachten voor kunstwerken - op grond van de z.g. regeling - aan gebouw van instal- lingen voor onderwijs, waarvan de bouwkosten geheel of gedeeltelijk voor rekening van het Rijk komen. Bepaald is dat deze commissie tevens advies zal kunnen uitbrengen op grond van regelingen van andere overheidsinstanties. Tot voorzitter van de commissie is benoemd Clir. N. E. De Moor te Den Haag. Een Biafraans vliegtuig heeft gis teren het hoofdkwartier van de Nigeriaanse luchtmacht ln Kadoene gebombardeerd, waardoor verschei- dene gebouwen zyn beschadigd en j ten minste drie mensen zijn gewond. I Het toestel werd door luchtdoel- geschut onder vuur genomen, maar het werd niet geraakt. Twee bom men vielen op enkele tientallen meters van geparkeerde federale vliegtuigen. Het was de tweede maal in twee dagen dat de Biafraanse luchtmacht aanvallen op Nigeriaans gebied uitvoerde: eergisteren vielen bommen op de hoofdstad Lagos. Het federale militaire bewind van Nigerië heeft de sluiting van hét vliegveld van Lagos gelast. Het be sluit hiertoe werd genomen na de luchtaanval op Lagos. Hierdoor zal het vertrek van ongeveer 200 Britten en Amerikanen uit Lagos waar schijnlijk worden vertraagd. Ze wa ren per schip aangekomen uit de oliehaven Warri, welke bezet werd door muitende Nigeriaanse troepen met behulp van militairen uit Biafra. "Orgelconcert Kativijk P' eel jeugdige spontaneïteit nauwelijks meerderjarige organist Hans Erné verving o v. d. Hooven in de Katwijkse Triumfatorkerk het is of de organisten in ons land voor het plukken zijn. Erné's spel ft duidelijke en deugdelijke kwaliteiten. Natuurlijk vraagt en ander om rijping. 4n Russische adviseurs De Sowjet-Unie zal binnen enkele dagen ongeveer 50 adviseurs en in structeurs naar het federale Nigerië sturen, zo bericht de Financial Times vandaag. De specialisten moeten blijkbaar de 70 adviseurs van de Luftwalfe vervangen, die West-Duitsland uit Lagos schijnt te hebben terugge trokken. Ongeveer 30 studenten uit de af gescheiden Nigeriaanse provincie Biafra hebben gisteren gedemon streerd bij de Britse ambassade in Washington uit protest tegen Britse wapenleveranties aan de federale Nigeriaanse regering. Er werden protestnota's aan het ambassadeper soneel overhandigd. Staking hij KNSM in Suriname De haven- en transportarbeiders in dienst bij de KNSM in Paramaribo hebben het werk neergelegd. De moeilijkheden waren zaterdag jl. be gonnen toen de KNSM besloot om het uitladen van een schip uit te stellen tot maandag. De arbeiders eisten 1 echter dat het werk zaterdag en zon- dag zou doorgaan, zy namen het standpunt in dat zy t och al weinig I verdienen omdat er niet dagelijks een schip naar Suriname komt. Zij zou- j den met overuren en zondagsarbeid I wat extra kunnen verdienen. Diverse autoriteiten waren aanwezig tijdens de her denking s- plechtigheid welke in New York gehouden werd in verband met het overlijden van de musicus journalist Max Tak. V.l.n.r. David Horowitz namens de buitenlandse pers-associatie, jhr. L. Quarles van Ujjord en de heer Carl Schuurman resp. attaché en am bassadeur van de Nederlandse re gering in de V.S., dc heer D. A. Hamel, consul-generaal van Ne derland en de heer Paul Sanders. (ADVERTENTIE) OOK VOOR Handelsblad: ontsla*-*' voor buitenboordmotoren Nieuwe veroveringen In Enoegoe de hoofdstad van Biafra heerst een hoera-stemming. I Het militaire hoofdkwartier van I Biafra maakte gisteren bekend dat het bliksemoffensief tot de bezetting I van 10 steden en militaire centra i had geleid en dat het offensief een gebied van ongeveer 800 kilometer j besloeg. Tien garnizoenen hadden zich in zijn geheel overgegeven. Volgens Radio-Biafra wordt in de veroverde stad Benin een voorlopige regering gevormd nu de leden van de j Ibostam, die in Biafra in de meei- I derheid zijn, ook in het Midden- Westen de overhand hebben gekre- gen op de Hausa- en Foelani-stain- men die in Noord-Nigerië aan de j macht zijn. j Een federale woordvoerder in La- Conferentie Havanna ten einde De Latijnsamenkaanse-solidari- teitsconferentie in Havanna is van daag geëindigd na een toespraak van de Cubaanse premier, Fidel Castro, die voorspelde dat de strüd van de negers in de V.S. uiteindelijk tot een revolutie zal leiden. Hij deed een beroep op alle revolutionairen in de wereld deze strijd te steunen. De militante negerleider Stokeley Carmichael, voorstander van de „Zwarte macht" in de V.S. werd on der geestdriftige toejuichingen van de afgevaardigden begroet als „ka meraad Stokeley Carmichael" en tot ere-afgevaardigde uitgeroepen. Castro beschuldigde president Johnson van een poging om leiders van Cuba te vermoorden. De Cubaanse premier deed voorts een aanval op die communistische I partijen, welke naar zijn zeggen niet de wapens willen opnemen om de j strijd te beslissen maar met zjge- j naamde wettige middelen op vreea- j )6de Trio in G, allemaal van Jo- a Sebastiaan Bach, en vervolgens (van het vaderlijke contrapunt Obevryd hebbende!) Sonate I van zoon Emanuel, behoren [grote rusten te Komen. Die nam I véél te kort. Alleen een inge- le weet, dat gemelde Partita 9 Ities bevat. De wetenschap dat "Bach-trio drie gescheiden delen is meer gemeengoed. De Sonate 1 Emanuel stónd als driedelig in .programma aangegeven Ook de iRafl ie heeft een driedelige bouw lööineer dat alles nu min of meer rrjkaar schuift, weten de meesten ■poht niet meer. waar zij aan toe )t laatste nummer van dit drie ftier durende programma was t's Fantasie en Fuga op het mo- 3.A.C.H. (dat zijn de noten bes, en b). Dit werk is pianistisch gedacht en Erné, die er op respectabele wijze zijn mannetje in stond, kon er z'n jeug- j dige spontaneïteit in uitleven. Spon taneïteit, maar met zelftucht in een bij de teugels gehouden metriek. Geholpen door een ver ontwikkelde vingertechniek, kwam hier een naar vorm en inhoud en bovendien mar kant geregistreerde imponerende ver- tolking tot stand. Strakke onbelemmerde doorgaande beweging kenmerkten Enné, waar nodig, bijna overal, hoewel in de Partita wel eerus voorbijgaand ener gieverlies optrad. Ritme-gevoel, fra sering en agogisch accent zijn daar entegen voor genuanceerder toepas sing vatbaar. De composities moeten beter ademen, meer rust afgeven. Kijk op registraties kan men Erné alreeds niet ontzeggen, al bleven soms kleuren in het bereik onbenut. Maar met succes was de registratie- politiek er by voortduring op gericht, de melodische lijnen wel afgetekend te profileren. (Van onze correspondent) De leden van de Vereniging van Nederlandse toneelgezel schappen zullen na volgende week bijeenkomen in een verga dering om zich te beraden over enkele plannen, die door drie van de aangesloten gezelschappen zijn ontwikkeld om de situa tie in de Nederlandse toneelwereld te verbeteren. zame wijze de macht willen overne men. Alleen revolutionaire middelen kunnen de révolutie doen slagen, al dus Castro. De conferentie stelde op haar slot zitting vast dat er één Latynsamer;- kaanse natie is en benoemde de Cu baanse guerillaleider Che Guevara tot eerste „Latynsamerikaanse burger". Guevara bevindt zich, naar men aanneemt, ergens in Latyns-Amerika om guerrillabewegingen te organise ren. In het definitieve conferentierap- port, waaraan heftige discussies tus sen de „echte revolutionairenen en Moskou-gezinde communisten wa ren voorafgegaan wordt de gewapen de stryd aangeprezen als middel om de macht in het merendeel der La- tijnsamerikaanse landen te verove ren. Ook Nederland is op de conferentie ter sprake gekomen. De afgevaariig- den achtten het hun „onontkoombare plicht" een einde te maken aan de „koloniale overheersing" van som mige gebieden op het westelijk half rond door Fransen, Britten, Neder landers en de Ver. Staten. dertig man De directie van het Algemeen Han delsblad in Amsterdam heeft beslo ten tot een reorganisatie van het technisch bedryf. Hiertoe zullen wy- zigingen worden ingevoerd in de ploe gendiensten van de meeste produktie- afdelingen. Dit heeft mede tot gevolg, dat voor dertig, merendeels onge schoolde werknemers, een ontslag vergunning zal worden aangevraagd. De directie heeft over deze maatre gelen een diepgaand overleg gevoerd met de personeelsvertegenwoordiging en de vakorganisaties. uit voorraad leverbaar. I Betaling" in overleg, reeds vanaf f 19,70 p. mnd. Districtshoofddealer: LEIDSE AUTOBOXEN GARAGE N.V. v. Oldenbarnevel'dtstraat 37, Leiden Tel. (01710) 54909 V. Het zijn De Nederlandse Comedie, De Haagsche Comedie en het Nieuw Rotterdams Toneel, die door hun pa rallel lopende belangen zich voor het eerst hebben verenigd in hun initia tieven. Hun al langer levende wen- fromir Weinberger lte* 71 - overleden mei t componist Jaromir Weinberger roensdagavond in St.-Petersburg irida) overleden. Hy is 71 jaar geworden. Weinberger is het st bekend geworden door zjiii j fa Schwanda. a,n ij is in Praag geboren, waar jufranda in 1927 in première ging is naar de V.S. gekomen hoofd van de afdeling muziek van iversiteit Cornell, een post die in jaar heeft bekleed. Door het :en van de tweede wereldoor- ton hij niet naar Europa terug- i. Weinberger en zijn vrouw ble- I FlLin Ameri^a en verkregen het staatsburgerschap. 1 1940 heeft hy zich ln St.-Peters- /eè gevestigd. Nederlandse inzending „Vijfde Biënnale de Paris" Van de commissie van samenstel ling voor de Nederlandse inzending op de 5de „Manifestation biennale et :ntemationale des jeunes artistes" welke van 28 september tot 3 no vember 1967 te Parijs zal worden ge houden. maken deel uit R". Lee ring (commissaris), D. Cassee en drs. A. J. Petersen (leden), mej. G. J A. ten Holte, verbonden aan de hoofdafdeling kum'en vin het mi nisterie van C. R. M.. assistent-com missaris. De commissie heeft besloten van de volgende kunstenaars werk in te zenden: voor de afdeling „Arts plastiques": Pieter Engels. Corne lius Rogge en Artur Varela (beeld houwwerk): Pieter Engels, D^an van Golden, Jos Manders en Wim T. Schippers (schilderkunst); Henri Plaat en Cornelius Rogge (teken kunst); Sipke Huismans en Zoltin Peeter (grafische kunst); Koen Wes- sing (fotografie). Voor de afdeling .composition musicale": Ton dé Kruyf met „pou faire le porti*ait d'un oiseau". Joe Straesser met ..L'automne de la musique" en Jan van Vlijmen met ..Serenata 2": voor de afdeling „Film d'art et de re cherche pour le cinema"* René Daalder met „Lichaam en ziel 2". Adriaan Ditvoorst. met „Ik kom wat later naar Madra". Theo Joling met „De wereld - de schilderkunst van Han Mes". Johan van ter Keuken met „Een film voor Lucebert" Wim van der Linden °n Wim T. Schip pers met. „Tulips". Voor de afdellne ..Architecture": Penrian Hertzberger en Carel Wee- ber. sen, die voornameiyk kwaliteitsver betering door enkelvoudige spelen betreffen, zyn in enkele plannen ver werkt, die onlangs aan het ministe rie zijn aangeboden. De drie gezel schappen zouden zich meer als standplaatsgezelschappen willen zien ten koste van een veelvuldiger optre den in de provincie. Hoewel de an dere gezelschappen o.m. door een vrijere stukkenkeüs meer armslag zouden krijgen, juist nu de spreiding versterkt is doordat by Centrum, En semble. Theater, Studio, Proloog en De Nieuwe Komedie, zich ook nog het Groot-Limburgs Toneel en de Noorder Compagnie hebben gevoegd, zal er tegen uitvoering van deze plannen zeker veel tegenkanting ko men, met name van de zyde van de schouwburgdirecteuren in de provin cie. die in de toekomsL minder op de grote trekpleisters zouden moeten re kenen. Het valt le venvachten dat het en kelvoudig spelen een inkrimping van het tableau de Ia troupe van de „gro te drie" zal inhouden. kunst. Inbrekers op pad In Leiden zyn in de afgelopen nacht twee inbraken gepleegd. By een uitgeversmaatschappy aan de Plantynstraat werd een bedrag van f. 170, buitgemaakt, by de chocola de fabriek aan de Vestestraat f. 35, Voorts is by de politie aangifte gedaan, dat van het dak van een machinefabriek aan de Langegrackt een stuk lood ter lengte van twaalf meter werd ontvreemd. Zilveren jubileum bij LEF De heer G. W. M. Langebroek uit Leiden vierde gisteren zijn zilveren jubileum als werknemer bij de Leid- sche Broodfabriek. De heer Lange broek is als assistent-magazynchef en chauffeur een bijzonder gewaar deerd medewerker van de L.B.F. Op 10 augustus 1942 trad hij als 15-jarige jongeman in dienst by de n.v. Z. v. d. Mey, welke n.v. later opging in de Leidsche Brood Fabriek In het directiekantoor van de L.B.F. werd gisterochtend dit feit herdacht, in aanwezigheid van de moeder en zuster van de jubilaris. De directie bood hem bij deze gele genheid een geschenk onder couvert aan, alsmede de grote legpenning van de Vereniging van christelyke werkgevers in het bakkersbedrijf. De personeelsvereniging schonk de zil veren jubilaris een enveloppe met In houd. Zyn vroegere directeur, de heer B. Ouwerkerk, was eveneens aanwezig om hem een geschenk te overhandigen. In een per 1 augustus gedateerde brief heeft de Libische minister van Oliezaken, Khalifa Moessa, de in Li bië werkzame oilemaatschappyen ge vraagd hun exportpryzen van ruwe olie met ongeveer 35 procent te ver hogen. zo heeft Frank Waddams, aardolieadviseur van de Libische re gering in Londen verklaard. De huidige prys van Libische olie varieert van maatschappij tot maat schappij. maar bedraagt gemiddeld 2.10 a 2.20 dollar per barrel. De regering wenst een verhoging van tachtig doolarcent per barrel. De ar- gumenten van het Libische verzoek zyn de stijging van de verkoopprij zen van olieprodukten die de laatste tijd over de gehele wereld en vooral op de Europese markten zijn ont staan, de gunstige geografische lig ging van Libië voor de voorziening van de Europese markten gezien de sluiting van het Suezkanaal en het feit dat de Libische olie betrek- keiyk goedkoop is geworden ten op zichte van de olie uit de Perzische Golf doordat de transportkosten voor laatstgenoemde olie als gevolg van de sluiting van het Suezkanaal sterk zyn gestegen. Naar verwachting zullen maandag a.s. besprekingen beginnen tussen de oliemaatschappyen - waaronder Es- so, Shell, British Petroleum, Mobil, en Texaco - en het Libische minis terie van Oliezaken. Sedert de oorlog in het Midden- Oosten is de olieproduktie in Libië tot ongeveer twee miljoen barrels per dag vergroot. De verhoging van de pry zen zou voor het land extra in komsten van vyfhonderd miljoen dol lar per jaar inhouden. De prijsver hoging zou terugwerkende kracht van 1 juli moeten verkrygen. In Wahington heeft het Amerikaan se ministerie van Binnenlandse Za ken bekendgemaakt, dat de Ver. Staten deze maand waarschyniyk 7,4 miljoen barrels olie extra naar Europa zal uitvoeren om het tekort te dekken dat is ontstaan door het wegvallen van Arabische olie. In ju li werd een extra hoeveelheid van 6.1 miljoen barrels naar Europa ver scheept. Kardinaal tegen de minirok De patriarch van Venetië, kardi naal Urbani, heeft vandaag scherpe kritiek geleverd op de „losbandigheid van de mode". Hy toonde zich zeer ontstemd over de minirok en andere „schaamteloze en provocerende kle dingstukken". De 67 jarige patriarch, deken van het Italiaanse college van bisschop pen, leverde zyn kritiek in 'n her- deriyk schrijven ter gelegenheid van Maria Hemelvaart. De aanval van de kardinaal kwam midden in het zomerse toeristensei zoen met vele vrouwelyke toeristen in lichte japonnen en minirokken in Venetië Vredesplan voor (Midden-Oosten President Tito van Joego-Slavië is gisteren met groot gejuich in Cairo ontvangen, liy zal daar besprekin gen voeren met president Nasser over een door de Joegoslavische pre sident ontworpen vredesplan voor het Midden-Oosten. Het plan, dat nog niet officieel is vrygegeven, zou de volgende punten omvatten Israël moet zyn troepen terugtrek ken uit de in juni bezette gebieden, het Suezkanaal moet voor alle lan den open staan, maar Israëlische schepen moeten varen onder de vlag van een derde land of onder de vlag van de Ver. Naties, de Golf van Aka- ba moet onder Egyptische souvereini- teit biyven, maar de vrye doorvaart van Israëlische schepen moet gewaarborgd zyn, de Palestijnse vluchtelingen moeten volledig scha deloos gesteld worden, de Arabische landen moeten een verklaring uitge ven waarin zy de staat van oorlog met Israël beëindigen. Het laatste punt komt in feite neer op de facto erkenning van Israël en als dat voor de Arabieren onaan vaardbaar blyft, zou deze verklaring vervangen kunnen worden door een garantie van de vier grote mogend heden of de Veiligheidsraad voor de Israëlische grenzen. In het verleden heeft Nasser de raad van Tito vaak ter harte geno men. Enkele dagen voor zyn vertrek naar Cairo ontving Tito een persoon- ïyke boodschap van president John son, welke naar aangenomen wordt, de mening van de VS ten aanzien van de crisis behelsde.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 13