Macao n is aanwezigheid an Peking goed merkbaar „BLOEMENOORLOG" IN UTRECHT Elf Trein rijdt fabriek binnen Gifslangen worden morgen gemolken TJDAG 11 AUGUSTUS 1967 LEIDSCH DAGBLAD PAGINA 11 Chinese leuzen in Portugese kolonie een nieuw speelcasino en twee luxe hotels worden gebouwd) zijn voor lopig maar uitgesteld. Macao bestaat voornamelijk van de goudhandel, het geluksspel en het toerisme. Voor de Volksrepubliek is het economisch van onderschikt be lang. Wat zijn voedsel- en watervoor ziening betreft, is het 260.000 inwo ners tellende Macao afhankelijk van communistisch China. Afgezien van wijn en conserven, zijn Portugese wa ren niet beschikbaar. De handel met China is in Chinese handen. Schoorsteenvegers slapen op het dak Er wordt in Den Haag thans ge zwendeld door lieden, die zich uitge ven voor schoorsteenveger, maar weinig of niets aan de schoorstenen doen. Zij knappen wel een uiltje op de zonovergoten daken en presente ren daarna een forse rekening. Dit staat voor de Haagse politie vast, die de identiteit van de zwendelaars nog niet heeft vastgesteld. Wel kon men uit klachten opmaken, dat er tamelijk veel op daken wordt geslapen. Herhaaldelijk hebben Hagenaars, die er te laat achter kwamen, dat hun schoorsteen echt niet was ge- vëegd, zich tot de politie gewend. Doorgaans dienen de pseudo-am- bachtslieden zich aan als employe's van een te goeder naam en faam be kend staande schoorsteenveegonder neming, een oliestook-installateurs- bureau of een bedrijf voor onderhoud van centrale verwarming. Ze vertel len, als het nodig is. dat een medebe woner gevraagd had de schoorsteen te komen vegen, of dat er gebeld is naar de baas om dit,te komen doen. Zwanburgerpolder Als oud-inwoner, en reeds meer dan 20 jaar als havenmeester in Warmond werkzaam, een reden te meer dus om de watersport een warm hart toe te dragen, heeft my de houding van de VVV van Warmond inzake het plan Zwanburgerpolder zeer verbaasd. Men mag vrij zeker aannemen dat 70% van de inwoners van Warmond voordeel putten uit de watersport in en om Warmond. Laten we het dus van harte toejuichen dat die voor delen sterk worden uitgebreid en ons niet laten degraderen tot een derde rangs watersportgebied. Men kan niet aan de indruk ont komen dat enkele heilige huisjes door z.g. massale acties (hopelijk zonder resultaat» verdedigd moeten worden. Hoogachtend. S. HEEMSKERK. Maricnpoelstraat 19A, Leiden. Politie wil straatverkoop saneren In Utrecht woedt de laatste maan den een „bloemenoorlog" tussen ven ters met en zonder 'n vent- of stand plaatsvergunning. Politie en justitie moeten steeds strenger optreden te gen illegale bloemenverkopers: tot nu toe werden flinke boetes opgelegd, maar woensdag zijn tegen twee ven- (Van een speciale medewerker) ^er de Parelrivier, waarop communistische patrouille- 1 pen varen en vrachtboten op weg zijn naar Kanton, klinken ^Jokken van talrijke kerken in Macao, die de gelovigen op- jen voor de mis. Maar tegenover de oude kerk van St. Do- jjos, die in de zestiende eeuw werd gebouwd, wordt de mis een luidspreker verstoord. Tegenover de kerk bevindt dwij namelijk een Chinese boekwinkel, die communistische lagandaleuzen en liederen via het apparaat door de straat schallen. en geloven dat ook deze storm zal overtrekken op de manier waarop in de lange geschiedenis van de Portu gese enclave in het Chinese vaste land zoveel stormen zijn verwerkt. Velen van deze Portugezen hebben Chinees, Indisch of Maleis bloed in de aderen. Er zijn Portugese families die al 400 jaar in Macao hebben ge woond en voor wie niet Portugal, maar het Verre Oosten het vaderland de Gardisten ftarcheren er aanwezigheid van Peking is nu r, in de kleine Portugese bezit- aerkbaar, nadat de Portugezen il van dit jaar een reeks ver- is van de communistische Chi- hadden ingewilligd. Van een 1 gebouwen wappert de rode /an de Chinese Volksrepubliek. Apinese boekwinkels vullen hun "'es hoofdzakelijk met de werken Tse-toeng, op een sportveld •en de „Rode Gardisten" en le scholieren van het roomska- ke „Colegio St. Josef" hebben iiren van hun school gebruikt het schrijven van muur kranten j nationaal Chinese organisaties pgeheven en de vooraanstaande jngen van Tsjang Kai-sjek heb- 1 jlacao verlaten. Nationalistisch- Lfe en ook onafhankelijke kran- ït Hongkong worden niet meer cht. Ook de opvangcentra voor telingen uit het land van Mao Deng zy'n gesloten. Vluchtelingen 8 Parelrivier oversteken, dienen de Jezuïten aanklopt, krijgt ieer de vraag te horen waar ndaan komt, maar wordt als ïhoeftige inwoner van Macao Meld. Portugezen ,de| wachten af jjiPortugezen. van wie er velen gehele leven in Macao hebben te$nd, volgen dit alles berustend "lotelhouder eist n"hadevergoeding .V A van concern Amsterdamse hotelhouder J.A. eist een schadevergoeding gulden van het Ameri- concern, "General tire and r". Hij heeft beslag laten leg- }P de gebouwen van de Neder- fa^riek van dit concern in het |lijke havengebied in Amster- De zaak wordt op 12 septem- Detaehandeld door de Amsterdamse Jgank. 'Thalve „General tire and rub- 3or?Ün 71 gastarbeiders, voor het Meel Joegoslaven, gedagvaard. ngaat de heer Boerop om ver- g voor schade die de in zijn ondergebrachte buitenlancse nemers van de fabriek aan het ||eur van het hotel hebben toege- i rot- Dit gebeurde op 16 mei, toen jbriek plotseling sloot en de ar- op straat kwamen te staan. pelden toen, na uitvoerig café- uijk. hun woede door in het hotel lenorme ravage aan te richten, fchade werd getaxeerd op 173.000 Medisehe dienst Leiderdorp dokter H. A. Blaau- wendvaad. Hogewaard 4, Koudekerk aan den Rijn, tel. 01714208; zuster Van der Holst, Rijndijk 200, Hazers- woude, tel. 01714—255. Wassenaar dokter D. A. J. Pau- lides. Van Z. van Neijeveltstraat 42, tel. 4561; dokter J. H. Jaarsma, Wit- teburgerweg 106, tel. 9676, b.g.g. 2908; bureau ziekenverpleging Teylerweg 6, tel. 4334; tandarts J. T. Ancion, Lange Kerkdam 63, tel. 4207; apo theek Langstraat 2141. Oegstgeest dokter Van Wal- chren, tel. 52130, Oranjelaan 29. Voorschoten dokter Yh. van Schait, Jul. van Stolberglaan 32, tel. 3344; tandarts E. A. Gastelaars, Schoolstraat 60, melden 9.30 uur; za. Voorschotense apotheek. Leidseweg 66, tel. 2525; zo. Centraal-apotheek, Breestraat 74, Leiden, tel. 20552; wijkverpleging gezondheidscentrum, Wijngaardenlaan 2, tel. 2177. Warmond dokter Bots, Voor hout, tel. 02532—7393: zuster Van Paassen, Kerkdam 1, Warmond, tel. 250. De Parelrivieraan de overkant ligt Rood-China. I Valse De Chinese wijk, van Macao. Op de achtergrond de kathedraal van l*01§Cll0(j[ll.(3S is. Men is zich echter in Macao wel |m-| null J i op de toestand gaan bezinnen toen All CFllJlvl'U |J ook in Hongkong "moeilijkheden ont- ,.L - 1 stonden. Wanneer Mao Tse-toeng op De Nederlandse polit.e en haar bui- j een kwade dag besluit die Britse tenlandse collega s zdn vanmorgen Kroonkolonie bij de Volksrepubliek in 1 d°or Interpol gewaarschuwd voor en- te lijven, zal het ongetwijfeld met het kele groepen Zuidamenkanen. die min of meer zelfstandige bestaan gebruik maken van valse reische- van Macao ook gauw afgelopen zijn. 1U<,S- Waar benden optreden was vandaag nog niet bekend. De groe pen. die gebruik maken van valse paspoorten, leggen de meeste interes se aan de dag voor winkelbedrijven. De benden zouden in het bezit zijn ters zonder vergunning voor het eerst gevangenisstraffen geëist. De politie heeft in de gemeente Utrecht 143 ventvergunningen voor de verkoop van bloemen en planten afgegeven, terwijl er onge veer 20 een standplaatsvergunning hebben. De politie schat het aantal illegale venters op een kleine 20. De Utrechtse politie wil de straat verkoop van bloemen in Utrecht gaan saneren. Er zullen voor de buitenwij ken van Utrecht meer vergunningen worden verstrekt. Maar tevens heeft zij de gemeenteraad van Utrecht de suggestie gedaan de minimum leef- Onder de rode vlaggen van de Volksrepubliek is Macao nog stiller geworden dan het vroeger al was. Aan de speeltafels in het Estorilho- tel en Macao Palace, veerboot, vindt men nog slechts de onverbeterlijke spelers. In de hotels en de restaurants heerst een verve lende leegte. De toeristen uit Hong kong blijven dit jaar weg. Ook de ontwikkelingsprojecten er zouden vroegere van reiSCheqUes van de Bank of Ame- rica tot een totaalbedrag van 1 mil joen dollar. GEWELDDADEN IN ADEN In Aden hebben Arabische natio nalisten vandaag met mortieren, ba- zoeka's, handgranaten en lichte wa pens aanvallen gedaan op Britse mi litairen. In de ochtend begon een algemene staking van 48 uur, waar toe het „Nationale Front voor de be vrijding van het bezettte Jemen" had opgeroepen uit protest tegen het be sluit van een speciale missie van de VN om met de autoriteiten van Zuid- Arabië te spreken. Het front boycot het werk van de uit drie leden be staande commissie onder leiding van de Venezolaan Manuel Perez Guer- ro. Het heeft opgeroepen tot nieuwe gewelddaden om Engeland te dwin gen tot rechtstreekse onderhandelin gen. Alle Britse troepen in Aden ver keren in staat van alarm. Voor de voorstad Sjeik Othman geldt 'n ver bod voor alle wegwerkeer. In het vorige etmaal deden zich ongeveer dertig incidenten voor. waarbij één Britse militair en vier Arabieren het leven lieten. D° VN- commissie poogt op het ogentrk een vreedzame regeling te vinden voor 't vraagstuk-Zuld-Arabië. dat op 9 ja nuari as. onafhankelijk moet wor den. tijd van venters te verlagen van 21 tot 18 jaar'. Bovendien is voorgesteld om op za terdag in het afgesloten voetgangers gebied in de Utrechtse binnenstad de bloemenverkoop toe te staan. Het is gebleken, dat een groot aantal ven ters de verkoop van bloemen als ..bijverdienste" heeft. Bij het afgeven van nieuwe vent- en standplaatsver gunningen, zal de politie degenen, die er een volledige dagtaak van hebben gemaakt, voorrang verlenen. „Er worden", zo zegt hoofdinspec teur M. van Dosselaar, die zich met deze zaak bezighoudt, „kennelijk gro te winsten op de bloemen gemaakt. Tot nu toe betaalde men boetes maar al te snel, maar de gevangenisstraf fen. die nu zijn geëist, zullen hopelijk paal en perk aan deze wilde verkoop stellen". „De afgelopen week heeft de politie grote hoeveelheden bloe men in beslag genomen. Er zijn we ken geweest, dat er ruim 25^0 bossen j Ir. A. Stikker directeur K.N.Z. Per 1 augustus j.I. is ir. C. v Driel van Wageningen afgetreden als j bloemen op het politiebureau werden directeur van de N. V. Koninklijke Nederlandse Zoutindustrie in Henge lo. Per gelijke datum is lr. A. Stik ker toegetreden tot de directie van genoemd bedrijf. Ir. Stikker, woonachtig in Wasse naar, maakte tot dusver deel uit van de d irectie van de Sikkens Groep, waarvan het hoofdkantoor in Sassenheid is gevestigd. Zowel de K.N.Z. als de Sikkens Groep maken deel uit van het concern Koninklijke Zout-Ketjen N. V. VOORSCHOTEN Duivenvlucht van 'De Zwaluw' Aanvullende bijdragen voor 63 genieenten De minister van Binnenlandse Za ken en van financiën hebben voor de eerste maai toepassing gegeven aan artikel 12 van de finaneiële-verhou- dingswet I960.. In dit artikel is de mogelijkheid ge schapen om een aanvullende bijdra ge uit het gemeentefonds te verlenen, wanneer blijkt dat voor een gemeen te, die haar inkomstenheffingen tot een redelijk peil heeft opgevoerd, de algemene middelen te kort schieten in de voorziening van de noodzake lijke behoeften. Aan 63 gemeenten zijn voor het uit keringsjaar 1967 aanvullende bijdra gen verleend. Beschikkingen tot ver lening van aanvullende bijdragen aan nog ongeveer 100 andere ge meenten kunnen op korte termijn worden verwacht. Het totaalbedrag, dat voor de 63 gemeenten beschikbaar is gesteld, omvat 21 miljoen gulden; de aanvul lende bijdragen blijken te variëren van enkele duizenden guldens tot vele tonnen en soms nog meer. In de begroting van dit jaar was 45 miljoen uitgetrokken in het kader van artikel 12 van de financiële ver houdingswet 1960. Het geld. dat nog geen bestemming heeft gekregen, wordt aan de 100 gemeenten ver strekt. Er is nog niet bekendgemaakt welke gemeenten voor een bijdrage in aanmerking komen. Brandkast gestolen Uit het kantoor van de Koninklijke Nederlandse Motorrij dersvereniging (KNMV) aan de Bezuidenhoutseweg in Den Haag is ingebroken waarbij een brandkast, inhoudende een be drag van f 3500 en twaalf paspoorten, in zijn geheel is weggenomen. Van de dader (si ontbreekt elk spoor. De postduivenvereniging „De Zwa luw" uit Voorschoten hield een wed- vlucht met jonge duiven vanaf Sur- Arnhemse correspondent) villiers-Fosses. In concours 277 dui- Burgerlijke Stand Voorschoten - Geboren Eduard z. v. P. A. Terlouw en M. L. Ravensber- gen; Johannes W. J. z. v. W. G. J. Vosmeer en S. E. Vergeer; Joost S. M. z. v. J. L. A. van Aalst en H. Blei; Erica C.. d. v. A. M. Reitsema en A. Verschoor; Johannes J. z. v. J. J. Sol- 11e en J. C. Schlpaanboord; Arnoldus J. C.. z. v. C. P. J. van Bohemen en C. P. van Paassen; Blrgltte K.. d. v. R. P. Keuris en J. J. Jerphanlon; Jaco- ------ - - iar; D. H van Leeuwen. Ondertrouwd: Robert V. Schmidt en aldus de heer Van Klazlna C. H. A. Bilkes; Pleter J. 1 Marnecken en Hendrlna A. Kerkman; Frans Meijer en Emma I. Bisschop; Gerard G. Larpoi en Cornelia de I Groot; Albert F. Hollowell en Maria El Baidun; Antonlus L. H. M. ter I Haar en Christina Boon. Getrouwd: Petrus A. de Winter en I Sophia P. C. M. van der Hulst; Be- rend Kunst en Lydla G. Sint; Anto- nius C. M. In 't Veen en Maria J. J. Smolders; Jacques Boon en Emllie Kamst. wed. v. Fraude bij AMKO in Dokkuir Grote consternatie ontstond van- v^n- Gelost 6 uur met z.w wind. Aan- tend morgen omstreeks negen uur in de komst eerste prijsduif 11.20.42; aan- j N.V. Motorenfabriek Thomassen in komst laatste prijsduif 11.53.00, snel- I De Steeg, toen zich een trein met heid 1033.40 m.p.m. De prijzen wer ken dat malversaties zijn gepleegd. Naar de juiste omvang van het te kort wordt een onderzoek ingesteld. Het is zeker dat de onregelmatighe den al geruime tijd (reeds enkele ja ren) hebben plaatsgehad. Bij de rijks politie in Dokkum heeft zich uit eigen beweging de procuratiehouder van de bank geméld. Hij heeft bekend de fraude te hebben gepleegd. Om wel ke bedragen het gaat is nog niet be- 14 goederenwagons met een doffe klap via een opklapdeur in het fa brieksgebouw boorde. Ongeveer 70 meter trein (6 wagons) denderde met een snelheid van 25 km per uur de fabrieksruimte binnen, waar de bankwerkery en de persstelling zijn gevestigd. Het personeel in deze afdeling ge noot juist van een kofifepauze. Per soonlijke ongelukken bleven daar door uit. Ook de machinist van de goederentrein bleef ongedeerd. Het ongeluk veroorzaakte flinke schade. De juiste toedracht heeft den als volgt behaald: H. H. J. van Klaveren 1-2-3-8-10; P. N. van Wis sen 4-5-7; H. Hazekamp 6; D. v. d. Maat 9. Maatschappelijk werkster aangereden Gistermiddag werd op de Leidse- men nog niet kunnen achterhalen. weg mevr. Ponneker-Uiterwijk maat- De spoorwegrecherche, die snel ter plaatse was heeft de zaak in onder zoek. schappelijk werkster in dienst van de hervormde diaconie van Voorschoten aangereden door een achteropko mende auto. Mevr. Ponneker kwam met haar fiets te vallen en liep een hersenschudding en diverse kneuzin gen op. Het zal zeker vier vijf we ken duren alvorens zij haar werk zaamheden kan hervatten. Voetballen om Gouden Leeuw Zondag begint in Voorschoten het voetbaltoernooi om de „Gouden Leeuw". Dit jaar zal het toernooi, ge organiseerd door SVLV, in de vorm van nederlaag-wedstrijden worden gespeeld. Deelnemende verenigingen zijn bekerhouder UDO uit Oegstgeest, SJZ uit Zoeterwoude, Scheveningen en Lisse. Het programma voor zon dag is: 12 uur SVLV alSchevenin gen al; 2.30 uur SVLV 1—Schevenin gen I; SVLV 3Scheveningen 3. Het bestuur van de personeelsver eniging van Padox-Panagro in War mond heeft de kinderen t/m 12 jaar van haar leden gisteren een uit- gaansmiddag bezorgd die zeer ge slaagd kan worden genoemd. Om streeks 12 uur vertrok een bus met ongeveer 30 kinderen onder leiding van enige leidsters. De reis ging via Valkenburg, Katwijk en Noordwljk naar Noordwijkerhout, waar een speeltuin werd bezocht. Vervolgens ging 't via Bloemendaal naar Zand- voort, waar de kind°ren e°n diner werd Strandfeesten van tie V.V.V Enthousiame en spontaniteit wa ren aspecten van de gisteren op het parkeerterrein bij „De Zwaan" gehouden strandfeesten van de VVV, Katwijk. Reeds 's morgens om 9.45 uur verschenen de eerste deelnemers voor het vlaggetjesteken. Drieenzestig kinderen hadden hiervoor ingeschreven. Voor elf uur dertig stond er nog wasophangen op het programma. Na de maaltijd verschenen de groteren en wél voor de autopedwedstrijd. Voor dit eve nement hadden zich eveneens vele kinderen aangemeld. Waterhalen en behendigheidswed strijd stonden eveneens op het pro gramma. De nummers vielen zeer in de smaak bij kinderen en ouders. De uitslagen zijn als volgt: vlag getjesteken junioren; 1. Utte Heiwig, 2. Edward Haasnoot; senioren 1. Ger- rike van Weeren; 2. Geertje Prins; kruiwagenrace: 1. Edward Haasnoot, 2. Toos van der Berge; wasophan gen: 1. Margret Hakes; 2. Utte Hel weg; autopedwedstrijd: 1. Jaap Par- levliet; 2. Rita Remmelzwaal; water halen: 1. Adél Verdoes, 2. Gert Bos. VAN LEIDEN Goddljn; Abraham, z. v. J. B. Slimmers en B. E. Noest; Yvonne Eli sabeth Petronella, d. v. P. W. H. van Westbroek en S. E, Otto; Brigitte Ca- tharina, d. v. G. Lepelaar en C. Gout; Petronella Johanna Maria, d. v. P. H. Sikklng en J. M. van Steijn; Cornelia Aagje VVllhelmlna, d. v. W. van der Plas en J. C. van Duivenvoorde; Ron- ny, z. v. J. Kriele en J. van Oostende; Theodorus Cornells Bernardus, z. v. W. A. G. Borst en A. J. T. Koppe; Cor nells Pleter. z. v. L. Kralt en M. G. J. de Geus; Johannes Robin, z. v. E. Sin- teur en A. P. de Vrind; Geertruida Martha, d. van R. Molenaar en M. Ha- merllng; Lucia Germaine, d. v. J. C. Jacobs en L. A. Roelandt; Clska Liane, d. v. G. J. Schenk en H. van Ede van der Pals; Antoinette Elisabeth, d. v. J. van Vliet en E. RIJsbergen; Johan nes Hendrlkus Leopold, z. v. A. M. L. Habcs en M. C. van Leeuwen; Anna Jacoba, d. v. J. A. Koelewljn en T. de Vos; Marlanme. d. v. G. fï. Arachart en E. H. Brouwer OVERLEDEN J. Reedijk, 41 Jaar, man; H. Noort, 89 jaar. man; J. Kukler. 91 Jaar, man; P. C. van der Stoel. 70 Jaar. man; C. M. B. van der Geest. 79 Jaar, man. J. Loolje. 80 jaar, man; H. C. Smith, 56 Jaar, man GETROUWD H. Matters en D. M. Prummel; G. J. A. Caron en M. C. A. Turk; J. J. van den Assem en J. Borsboom; A. Re geer en W. Kuhn; J. H. Phillppo en J. Tegelaar; J. J. Hoogervorst en A. E A. M. Bleijs. ONDERTROUWD E. M. Schreuder en J. H. Mink; P. J. M. van Heteren en A. de Kroes; J. W. P Stavleu en A. M. van Apel doorn; F .van der Lip en G. Nagte- gial; W. C. G. Gertenaar en G. H. uinhoven; B. H. L. van der Tuin en M. Bodijn; R. F van As en W. Seriter; K. Lens en M. van Egmond; K. J. de RoolJ en K. J. E. Verkade; L. File- mon en A. J. van Rossen; A. Griek- spoor en J. A. H. M. Eduard: W. H. M. Oostdam en W. A. Post; S. G. A. Janssens en C. W. J. C. van Egmond; H. Nagtegaal en M. S. Erades; P. de Kloet en J. Dijkstra; E. J. Roelants en M. J. J. C. Horsten; L. F. Ser- vaas en J. E. H. Dool; T. C. W. van Wetten en C. A. Gijsman. Op de 'Terra Hortus' In de Oranjerie van de Leidse Hortus Botanicus, waar tot en met zon dagmiddag a.s. de reptielenexpositie „Terra Hortus" wordt gehouden, heeft morgenmiddag om twee uur een „griezelige" gebeurtenis plaats. Op dat tijdstip zullen namelijk enkele van de zeer giftige Amerikaanse ratelslangen worden gemolken. Als melker zal by de slangenkuil fungeren Ruud Meeldijk uit Slikkerveer. HU zal dit karweitje opknappen ten aan- schouwe van het tentoonstellingspubliek. Het melken van gifslangen is geen nutteloze bezigheid. Integendeel, het is nodig voor het vormen van een serum tegen slangenbeten.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 11