Max Tak: 'n man die men terdege zal missen bij Hörbigers vormen een grote toneelfamilie Bezorgdheid heerst de Joden in Polen Een bekende stem van ,New York calling'" kunst kalei öoscqqp Chagall bewondert liet meest Monet FEIKE ASMA PRESENTEERDE UITEENLOPEND PROGRAMMA Jongste dochter nu ook in het vak Zij PAGINA 6 LEIDSCH DAGBLAD DINSDAG 8 AUGUSTUS 1987 VEELZIJDIGE FIGUUR HEENGEGAAN •>r Een aards chauvenist, zo noemde Max Tak zichzelf. Vastge roest aan Holland, vastgeroest aan Amsterdam, waar hij op 9 augustus 1891 werd geboren. Hoeveel liedjes heeft hij niet over „zijn" stad geschreven? Ontelbaar vele, maar ze zijn bijna alle nog steeds bekend en in ieder geval Amsterdams gemeengoed, zeker onder de oudere generatie. Zijn liedjes gaan over de grachten, over de pleinen, over de Jordaan, over de Wester toren, over de tulpen uit Amsterdam, en samen met Alex de Haas schreef hij het Amsterdamse volkslied. Max Tak, gedurende het tijdvak tussen de beide wereldoorlogen een van de topfiguren uit onze vader landse showbusiness, heeft een won derlijke carrière meegemaakt Al jong werd hij door Mengelberg als violist in het Concertgebouworkest opgeno men Tien jaar bleef hij 's lands eer ste orkest trouw. Het was de tijd waarin Gustav Mahler, Richard Strauss en Debussy als ultra-modern werden aangeduid, de tijd waarin het salaris van een aankomend violist niet veel hoger lag dan f 25,- per maand. „Schnabbelen" Schnabbelen, dat was het woord dat ook in die tijd al was uitgevon den en Max Tax dééd het:, hij speel de om er iets bij te verdienen op bruiloften en partijen en voor de rest handelde hij in snaren en strijk stokken. Hoewel hij zijn ziel en zaligheid had verpand aan 't Concertgebouw- Orkest, kwam er toch ineens een ommezwaai in zijn carrière. Een chansonrecital in de kleine zaal van het Concertgebouw inspireerde hem zo. dat hij koortsachtig aan de gang ging met teksten schrijven en mu- Zending moet Assam verlaten Ongeveer 75 buitenlandse zendelin gendie werkzaam zijn in de noord oostelijke Indiase staat Assam, krij gen geen verlenging van hun ver blijfsvergunning en zullen na ver loop van hun vergunning het land moeten verlaten, zo is door de rege ring van Assam meegedeeld. De maatregel heeft betrekking op zende lingen voornamelijk Amerikaanse baptisten in de onrustige grensge bieden van het noordoosten. Het stadje Höchstadt aan de Aidsch bij Neurenberg beschikt over een bijzondere attractie. In de 600 jaar oude toren van de vroegere stadswacht er s, het hui dige Museum voor Heemkunde, wordt een vlag bewaard, die in haar soort uniek is. Het betreft om het uit het jaar 1658 stam mende gildesymbool van de tim merlieden, een kunstig vlechtwerk van kundige gildemeesters. Als materiaal gebruikte zij brede houtkrullen. Deze oude gileevlag verkeert nog in zeer goede staat. Niet alleen vanwege de orginali- teit. maar ook omdat de vlag een grote historische waarde verte genwoordigt, is zij voor 10000 D.M. tegen schade verzekerd. ziek componeren. Via Max Blokzijl, toen nog een braaf pianist, kwam hij in aanraking met Jean-Louis Pisuis- se Het werd een langdurige en vruchtbare samenwerking. Daarna volgde de zomeravond-con certen als dirigent en viool-virtuoos in het oude Bellevue. Ze bezorgden Max Tax een overweldigende popu lariteit Na tien jaar verhuisde Max Tax geheel naar de lichte muze: hij werd muzikaal illustrator in Cinema- Pallas, als opvolger van Boris Lensky. En deze fase ging weer over in de Tusohinsky-periodehij was er van september 1921 af tot aan het uit breken van de tweede wereldoorlog dirigent van het grote theaterorkest. Uit die tijd stammen ook de zater dagmiddagconcerten die rechtstreeks door de AVRO vanuit dit theater werden uitgezonden. En voor de AVRO deed hij nog meer: hij maakte de time voor de Bonte Dinsdag- avondtrein. De oorlog leek een enid aan alles te maken. Dankzij de „vatenkoning" Bernard van Leer en (merkwaardig genoeg) dankzij Willem Mengelberg, kon hü In begin 1940 ons land ver laten. HU kwam terecht op Curasao. Na twee jaar vertrok hij naar New York, waar hü weldra de centrale fi guur werd bü de Nederlandse uitzen dingen in oorlogstijd. Tot aan zijn dood toe was Max Tak in de Ver. Staten uitvoerend secretaris van het comité voor Nederlandse muziek, een comité dat o.a. de toernees van het Concertgebouw-Orkest, van het Ne derlands Strykkwartet en van het Residentie-Orkest door Amerika ver zorgt. Van zijn aankomst in New York af nam Max Tak een ander métier ter hand: hij werd journalist-buiten- lands correspondent voor verschil lende dag- en weekbladen en dè man van „New York calling" met altijd dezelfde beginregel: „Hier is Max Tak uit New York" voor de AVRO. In Amerika werd hij hèt opvangcen trum voor alle Nederlandse artiesten die even kwamen oversteken hij, samen met zijn grote vriend Leo Fuld. Wie van al die mensen die door hem geholpen zijn kan niet ge noeglijker verhalen vertellen van de gezellige en altijd op iets positiefs uitlopende ontvangsten op Times Square in New York, waar Max Tak zijn bureau had? Eenmaal in zijn leven heeft Mak Tak een boek geschreven: „Onder de bomen van het plein" êen wat nostalgische herinnering aan de bes te jaren van zijn leven, zijn Amster damse tijd de jaren *30. Regel matig kwam Max Tak uit de Ver. Staten even overwippen naar Neder land. Dat was ook nog vorig jaar het geval, toen hij hier zijn 75ste ver jaardag kwam vieren. „De onvergetelijke" i Washington Met Max Tak is niet alleen de deken van de Nederlandse journalisten in Amerika heengegaan, maar ook het hoffelükste, charmantste en meest onderhoudende lid van deze kleine groep. Voor de meesten van ons was hü een harteUjke altijd hulpvaardige vriend, die zijn hogere leeftyd nooit een barrière liet zijn voor levendige openhartige communicatie. Musicus en journalist, beide was Max Tak en zijn wortels in de eerste decennia van deze eeuw in Amster dam brachten met zich mee, dat hij in beide beroepen groot gevoel had voor het virtuoze gebaar, de grote allure. Van gepriegel en kleinzielig gezeur hield hü niet. Zyn vrienden waren steeds zyn grote vrienden en zijn favoriete musici ongeëvenaarde meesters. Met welk een enthousiasme sprak hij altijd over vroeger, over zijn grote tijd, die hij veel meer dan de huidige gekenmerkt zag door sterke individualisten, bizarre en fascinerende persoonlijkheden. De Grote intelligentie Een lange, goed geconserveerde man, de eeuwige sigaret met het ein das eraan, tussen de lippen ge klemd. Een van de laatsten van het soort artiesten dat uitsterft: de chique, goedgeklede bon vivant, ge zegend met een groot gevoel voor humor en betrekkelijkheid, een man met een scherpe opmerkingsgave, grote intelligentie en veelzüdige be langstelling. Nederland en Amsterdam in het byzonder zullen hem terede mis- laatste jaren kreeg hij wel steeds meer het gevoel alleen overgebleven te zijn met zijn herinneringen. Soms klaagde hij er over dat de jongere generaties hem vreemd waren en geen enkele relatie met het verleden leken te hebben. Veel van zijn vrienden stamden dan ook uit het verleden. Niets vond Max Tak heerlijker dan over iemand te kunnen zeggen„Ik ken hem niet erg goed, want ik ben pas 60 jaren intiem met hem bevriend". De eerbewüzen die hem de laatste jaren nog zijn toegevallen waren be paald aan hem besteed, want Max Tak genoot van festiviteiten, vooral als zij in zün oude Amsterdam plaats vonden. Maar eerbewyzen, decoraties en foto's van Max met „de groten der aarde" maakten hem nooit on uitstaanbaar. Van harte kon hij soms zeggen: „Ach kom, ik ben maar een gewone Amsterdamse Jodejongen". Nu, „gewoon" was Max Tak zeker niet! De Nederlanders in New York zowel als zyn vele Amerikaanse vrienden zullen zijn warme kleurryke persoonlijkheid missen en nog vaak denken aan de man, die de bijnaam: „de onvergetelUke Max" verdiende. Agressieve beren Een grote beer, die een vrouw aan viel terwijl zij aan het frambozen plukken was in de bossen bü Polan- ka, in oostelijk Tsjecho-Slowakije, ging op de vlucht nadat haar man hem ee n paar flinke messteken had toegebracht. De man, een zekere Stefan Bova, hoordde zijn vrouw plotseling om hulp roepen. Hij was dapper genoeg om de beer met zijn jagersmes te lijf te gaan. Het echtpaar liep slechts geringe ver wondingen op. De beer beleefde niet veel plezier van zijn aanval: hij werd later dood in het bos gevonden. Minder gunstig voor de mens ver liep een gevecht met beren in Perzie: twee boeren verloren het leven en acht werden gewond in een hevig gevecht met enige beren die hun gewassen vernielden. De strijd werd geleverd bij het dorp Masjed Solei- man, niet ver van de Perzische Golf. Dankzij de hulp van de plaatselijke politie konden de boeren de beren tenslotte verjagen. Anti-semietisme of Russische druk? De oorlog in het Midden-Oosten heeft onmiskenbare spanningen te weeg gebracht binnen de Poolse com munistische party en heeft geleid tot het afzetten van leidende figu ren bü de luchtmacht. By de 30.000 Poolse Joden heerst bezorgdheid. Het eerst teken van onrust was de scherpe waarschuwing welke de eerste partijsecretaris Gomoelka op 19 juni uitte aan het adres van Poolse Joden, die voor Israël zyn. Sindsdien is de waarschuwing een aantal'malen herhaald door dagbla den en door andere sprekers, hoewel een zinsnede over een „vijfde colon- i Poolse Joden daarin is weg- Generaals ontslagen Betrouwbare westerse zegsleiden hebben meegedeeld dat tenminste vier Poolse generaals zijn verwij derd, omdat ze geweigerd hebben anti-Israëlische propaganda te ver spreiden, of omdat ze de taktiek van de Israëlische luchtmacht heb ben geprezen. De vier zijn generaal- majoor Mankiewicz, commandant van de luchtverdediging, brigade-ge- (Van onze Weense correspondent) Het echtpaar Paula Wessely en Attila Hörbiger moet zich bij het feit neerleggen dat alle drie dochters het voorbeeld van hun ouders hebben gevolgd en nu op de planken staan. De laatste aanwinst voor het Oostenrijkse toneel is het „nestkuiken" Ma- ria-Thérèse. Nauwelijks had zij op de toneelschool het be roemde Reinhardt-Seminar haar eindexamen gedaan of ze werd al voor een rol geëngageerd. Ze treedt op onder haar fami lienaam Hörbiger, voorlopig althans. De oudste dochter zag in die naam een handicap en acteert nu al Jaren lang vooral in Duitsland onder de naam Maria Orth. De middelste dochter Christiane geniet in Oosten rijk de meeste sympathie, waar schijnlijk omdat zij juist bij het ac teren zoveel op haar moeder lijkt en ook omdat zij haar heil tot nu toe niet in het buitenland heeft gezocht. In de naam Hörbiger zag zij geen bezwaar ofschoon zij intussen met de tv-regisseur Glück getrouwd was. Dit huwelijk schijnt niet gelukkig te zijn geweest, echtscheiding volgde en nu is Christiane Hörbiger kort geleden in het huwelijk getreden met dr. Rolf Bigler, de hoofdredacteur van het Zwitserse weekbald „Weltwoche". Zij krijgt de Zwitserse nationaliteit en zal nu ook meer in Zwitserland op treden, maar als actrice doet ze geen afstand van haar familienaam. Ze zegt dat die naam een „merk" is en bovendien een goed merk. Er zijn overigens nog meer Hörbi gers. In de eerste plaats Paul, de broer van Attila. Paul verschynt nog op de planken, maar zingt wel her haaldelijk gezellige wynliedjes in ou de en nieuwe films. Ook de zoon van Paul Hörbiger, Tommy, is in het vak gebleven. Wel niet als acteur of zan ger maar als medewerker en mana ger van zyn vriend Udo Jürgens. Voor hem heeft Tommy zelfs een aantal goede teksten ontworpen die een plaats krijgen in de moderne opera van Jürgens „Hero en Lean- der". zwom over de Theems De actrice Diana Bradbury ergerde zich zó toen drie Amerikaanse toe risten beweerden dat Engeland geen fut meer had, dat ze met kleren en al in de Theems sprong en naar de overkant zwom. Behalve f200.voor het winnen van de weddenschap kreeg ze ook een standje van politie. De 80-jarige schilder Marc Chagall, houdt het meest van Mo net „omdat ik hem op mijn zestigste leerde waarderen, net als Mozart". Gekleed in een kleurig gestreept hemd stond Chagall de pers te woord aan de vooravond van de opening van de tentoonstel ling „hommage aan Chagall" in het Maeght Instituut in St. Paul-de-Vence (Fr.). De tentoonstelling duurt tot 3 oktober. uit 1947 tot en met een schilderij „Op je twintigste kan het je alle maal "niet söhelen", zei hij. „Je let niet op. Maa rpas veel later besefte ik dat Mornet zuivere kleuren had. Hij was de grootste colorist ter we reld, en door hem hou ik ook van Watteau, om zijn pigmentatie en penseeltechniek". De tentoonstelling omvat doeken met de verf nog niet droog De schilder vertelde over zijn jeugd in het Poolse dorp Vitebsk, waar zijn vader in een haringconser- venfabriek werkte. „Zwijgen is een grote deugd", zei hij. „en ik heb mijn vader nooit meer dan 20 woorden horen zeggen in een week" Orgelconcert in Noord wijk: Hart aan César Franck verpand Op het programma van Feike Asma voor het (mooi bezochte) concert in de Grote Kerk van Noordwijk Binnen, georganiseerd door „Het Orgelcentrum", zouden verzoeknummers voorkomen. We nemen aan, dat de namen Jan Zwart en Asma zelf daarmee te maken hadden. Mogelijk de stemmige Pastorale van de 2de Symfonie van Widor, die zonder grootheid van vorm te verraden toch wel onderhoudend is, en de Voluntary in d van Handel's blinde jongere vriend Stanley. Deze Stanley verdient overigens een gerechte plaats in een klassiek programma; vooral in het eerste Allegro ontwikkelt zich een melodieuze gracieuze en edele ver- tuositeit. Vooraan had Asma een „Kleine Partita Ps 17" gesteld van Klaas Bartlema (we vermoeden: een Am sterdamse collega van de concertge ver). Deze weinig interessante suite miste elke eigentijdse klank. Ze was na één maat van Bachs' Fuga in c al een vergeten geval. Asma gaf deze goed gespeelde Fuga een verstilde re gistrering in de expositie mee. Bui tengewoon goed verklankt werd een Bach-Fuga in g, een meesterlijk stuk, waar men merkwaardigerwijs mate riaal in hoort verwant aan de spring dans (een volkslied!) „Merck toch hoe sterk". Na Zwitserland moet men geen „Klein Zwitserland" (het hertogdom Luxemburg bijv. wordt wel zo ge noemd) bezoeken. Wegens de anti climax is de omgekeerde volgorde de betere. Zo'n effect ontstond door de variaties over „Wer nur den lieben Gott lasst walten" vn Georg Böhm na Bach te spelen. Deze Bach-v loper schreef hoog te waarderen composities, maar wijst a.h.w. met de vinger naar de „Heiland der taon kunst", die na hem zou komen. Niet temin vonden we. dat de speelsheid van de 4de variatie al Baclis' niveau nadert. Asma speelt graag Franck. Ditmaal het 3de Choral, waaraan hij zyn hart verpand heeft. Het kreeg een loffe lijke vertolking. Hachelijk kan het zijn om Jan Zwart daarop te laten volgen. „Trio Gebed des Heren" niet slecht van makelij en misstond dan ook geenszins, maar het „Ele gisch Voorspel Ps 51" zeker wel. Ver schil van mening! En de gebruikelij ke vergissing ,dat „devoot" traag- slepend nodig heeft. Dan hadden we meer vrede met Asma's „Melodiebe werking. Komt als kind'ren van het licht". Dat klinkt fris, spontaan, wel luidend, hoe verromantiserend vir tuoos ook, plus de gebruikelijke hym nische opvaart naar het einde. eer De 25-jarige Diana liep de twee tannen en het meisje uit de V.S. tegen het lijf bij het verlaten van feestje in Chelsea. „Ze begonnen af te geven op Engeland en zeiden dat het land geen ruggegraat meer had", vertelde ze. Ze verdedigde haar land vurig en de Amerikanen wedden om f200. niet over de Theems kon Diana sprong in minirok in het water en bereikte veilig de overkant! Een van de toeristen raakte echter in paniek en riep de politie, zodat de zwemster werd opgewacht door e enreddingboot, patrouillewagens een ziekenauto. „We hebben haar een uitbrander gegeven", zei de politieagent. De toeristen verloren hun gezicht en hun deviezen Diana had hun niet verteld dat ze zwemkampioene van het graafschap Gloucestershire is geweest. Passiespel Tegelen is minder populair (Van onze correspondent) De Tegelse Passiespelen ondervin den deze keer een opvallend gerin gere belangstelling dan voorgaande malen het geval was. Men komt nu maar tot slechts tweederde van normale aantal bezoekers dat weke lijks (d.w.z. zaterdags en zondags) de uitvoeringen bijwoont. Tot dusverre had men een gemiddelde van onge veer 4500 bezoekers, soms nog meer. Dit jaar haalt men nauwelijks de 3000. Uitgaande van de 26 uitvoerin gen in 1967 betekent dit een zwar< financiële strop, daar men kan reke nen op zo'n 20.000 minder verkochte toegangskaarten, hetgeen ruw schat neerkomt op f 75.000 neraal Dabkowski, belast met poli tieke zaken, brigade-generaal Sta- mieszldn, de chef-staf van Mankie wicz, en generaal Blum van de me dische dienst. Een westelijke zegsman heeft ver klaard dat in totaal ongveer veer tig Poolse officieren met voortijdig pensioen zijn gestuurd wegens hun Joodse afkomst of op verdenking onbetrouwbaarheid tegenover de officiële anti-Israël-politiek. Officiële bevestiging Is hiervan niet te krijgen. Zegslieden wijzen er op, dat het in deze vakantietijd moeilijk is om vast te stellen of iemand uit zün functie is verwijderd. Meningsverschillen Mankiewicz heeft in de tweede we- reloorlog in de ondergrondse bewe ging gezeten. HU is door de Gestapo gearresteerd en gemarteld. Hij was een persoonlUk vriend van de Pool se minister van Defensie, maarschalk Spichalski. Deze heeft op 20 Juli in rede te Warchau gezegd, dat de overwinning van Israël heeft ge leid tot scherpe meningsverschillen op politiek en militair gebied. Mankiewicz zou als zUn verdedi ging hebben aangevoerd, dat hU mi litair is en geen politicus, toen hem werd verweten, dat hU de anti-Is raëlische politieke indoctrinatie had verwaarloosd. Naar in Warschau wordt gezegd, heeft Gomoelka met Tel Aviv moe ten breken en zich tegen Israël moe ten keren onder druk van Moskou als tegenprestatie voor de Russische steun by zUn campagne tegen de Westduitse toenadering tot Oost-Eu ropa in de afgelopen winter. ZUn critici voeren echter aan dat dit nog geen excuus is voor het aanvallen van Joden in een land, waar Hit- Ier drie miljoen Joden heeft ver moord, en evenmin voor het uitjou wen en lastig vallen van Israëlische diplomaten toen ze het land op 18 juni moesten verlaten. Sommige Poolse Joden vragen rich af of het bewind geen concessie heeft gedaan aan de elementen die de Jo den graag zouden verwijderen uit de handel, de pers, het leger en de party. HENGELSPORT De Gulden Voorn hield Imar twee de wedstrijd in de Langeraarse Plas sen. Het weer was goed, doch de vangst slecht. De uitslag luidt als volgt: 1. H. v. Houten 1350 (gr. voorn en gr. blei), 2. F. Smit 1240, 3. H. v. Alphen 1110, 4. H. Schouten 630, 5. C. v. d. Zwan 520, 6. G. Bavelaar 500, 7. G. Harland 310. 8. W. Lardee 305. 9. F. Velthuizen 200, 10. M. P. Hoog kamer 110. ADVERTENTIE Als BRIEF te versenden. Frankeren met 20 et Het LEIDSCH DAGBLAD gaat met U mee wanneer U deze bon ingevuld aan ons toezendt. Woonplaats: Kwartaal abonnee wat niet van i ons blad ln adresband ls POST abonnement. VAKANTIEADRES Eerste dag van toezending: Laatste dag van toezending: ALLE gegevens invullen.

Leidsch Dagblad | 1967 | | pagina 6